سود نقدی سهام در بورس: جذاب یا خسته‌کننده؟

برای بیشتر سرمایه‌گذاران، تقسیم سود نقدی سهام از جذابیت بالایی برخوردار است، زیرا سود نقدی که به‌صورت وجه نقد بین سهامداران آن تقسیم می‌شود، برخلاف افزایش قیمت سهام، برای سهامداران قابل لمس‌تر است. در مطلب “ ۴ سیاست کلی تقسیم سود نقدی در شرکت های بورسی ” سیاست‌های خاص تقسیم سود نقدی در شرکت‌ها را همراه با مثال بررسی کردیم، اما در این مطلب قصد داریم به مباحثی ساده‌تر در خصوص سود نقدی سهام بپردازیم.

سود نقدی سهام (DPS) مبلغی است که شرکت از سود ساخته شده به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. پرداخت سود نقدی باعث می‌شود ارزش قیمت هرسهم تقریبا به اندازه سود نقدی سهم افت کند. به طور مثال اگر قیمت سهام یک شرکت ۸۰۰ تومان باشد و ۴۵ تومان سود تقسیم کند، در هنگام بازگشایی نماد ۴۵ تومان از قیمت سهم افت می‌کند (البته گاهی اوقات این کاهش قیمت رخ نمی‌دهد).

روند پرداخت سود نقدی سهام چگونه است؟

برخی از شرکت‌های بورسی که سودآور هستند در پایان سال مالی مبلغی را به عنوان سود هر سهم محقق می‌کنند و مقداری از این سود را نیز به عنوان سود نقدی سهام تقسیم می‌نمایند. درصد تقسیم سود در مجمع عمومی عادی سالیانه توسط اعضای هیئت مدیره پیشنهاد شده و در مجمع تصویب می‌شود.  مجمع عمومی عادی سالیانه باید حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی برگزار شود و مهلت قانونی پرداخت سود نقدی سهام نیز حداکثر ۸ ماه پس از مجمع است.

اعلام مقدار سود نقدی سهام و زمان دریافت آن از طریق سایت codal.ir انجام می‌شود. معمولا شرکت‌ها از سهامداران می‌خواهند تا شماره حساب خودشان را برای امور سهام ارسال کنند تا سود واریز شود، برخی دیگر از شرکت‌ها اما سود را از طریق بانک پرداخت می‌کنند و سهامداران برای دریافت سود با مدارک خود به شعب بانک مشخص شده مراجعه می‌نمایند. ترکیبی از این دو روش نیز در برخی موارد برای پرداخت سود نقدی استفاده می‌شود.

سود نقدی سهام برای چه کسانی مناسب است؟

همه افراد به نگهداری سهم تا زمان برگزاری مجمع علاقه‌مند نیستند. نوسان‌گیران و افرادی که علاقه ندارند سرمایه‌شان چند روز به دلیل بسته بودن نماد برای مجمع بلوکه بماند، معمولا قبل از برگزاری مجمع سهم‌شان را می‌فروشند.

سایر دلایل فروش سهم قبل از مجمع

 • برخی مشکلات دریافت سود نقدی سهام مانند تاخیر در پرداخت
 • کم‌بودن مقدار سهام
 • ترس از افت بیشتر قیمت بعد از مجمع
 • نبود انتظار مثبت نسبت به درصد سود تقسیمی در مجمع
 • جلوگیری از بلوکه‌شدن چندروزه سرمایه

اما برخی دیگر از افراد سود نقدی را جذاب می‌بینند، از جمله:

 1. سرمایه‌گذاران محافظه‌کار که به ریسک بالا تمایلی ندارند.
 2. سرمایه‌گذاران تازه‌کار که به تازگی سرمایه‌گذاری را شروع کرده‌اند و به دنبال تجربه شرکت در مجامع بورسی هستند و همینطور می‌خواهند طعم اولین سود را بچشند.
 3. سرمایه‌گذارانی که به هردلیلی به جریانی از وجوه نقد نیاز دارند تا به‌وسیله آن هزینه‌های زندگی را بپردازند یا اینکه نقشه دیگری برای این پول کشیده‌اند.

سود نقدی سهام به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

بسیاری از اوقات برای افرادی که به تازگی سرمایه‌گذاری را آغاز کرده‌اند این سوال مطرح است که آیا اگر سهام یک شرکت را چندروز قبل از برگزاری مجمع خریده باشیم، آیا سود نقدی به ما تعلق می‌گیرد؟ حداقل چند روز باید صاحب سهم باشیم تا سود نقدی را بتوانیم دریافت کنیم؟

تفاوتی ندارد شما چه مدت سهام آن شرکت را داشته‌اید، چه یکسال باشد و چه یک‌هفته، تنها شرط دریافت سود نقدی سهام این است که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحب آن سهم باشید.

 

سود نقدی سهم

مقایسه سود نقدی دو شرکت چگونه انجام می‌شود؟

سود نقدی یک شرکت فناوری و یک شرکت خودرویی هر دو به ازای هر سهم ۱۰ تومان است. قیمت سهام شرکت فناوری ۲۰۰ تومان و قیمت هر سهم شرکت خودرویی در بازار ۴۰۰ تومان است، حال کدامیک از این شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاریگزینه بهتری است؟ ( با هدف دریافت سود نقدی)

با وجودیکه سود هر دو شرکت یکسان است، اما باید قیمت سهام را در نظر داشت. اینطور به قضیه نگاه کنید، شما با پرداخت ۴۰۰ تومان به ازای هر سهم شرکت خودرویی، ۱۰ تومان سود نقدی به ازای هر سهم بدست می‌آورید.
در حالیکه می‌توانید با همین ۴۰۰ تومان ۲ برگه سهم از شرکت فناوری را تصاحب کنید و ۲۰ تومان (۲X10) سود نقدی کسب نمایید.

بنابراین وقتی سود نقدی دو سهم متفاوت یکسان است، برای محاسبه درصد سود نقدی باید به قیمت سهم توجه کرد. فرمول محاسبه درصد سود نقدی شرکت به صورت زیر است

سود نقدی

بنابراین مقایسه سود نقدی دو شرکت از طریق محاسبه درصد سود نقدی انجام می‌شود، هرشرکتی که درصد سود نقدی بالاتری داشته باشد از دید علاقه‌مندان به سود نقدی، سرمایه‌گذاری بهتر است.

برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، شاید خرید سهام شرکت‌هایی که سود نقدی دارند یک استراتژی بهتر باشد. به دلایل زیر:

۱ – سود نقدی سهام، نشان‌دهنده یک شرکت پایدار و استوار است. شرکت‌هایی که سودآوری خوبی دارند، معمولا سود نقدی خوبی نیز تقسیم می‌‌کنند.
البته این موضوع در صنایع مختلف متفاوت است. ممکن است یک شرکت در صنعت املاک و مستغلات به دلیل نیاز برای نقدینگی برای اجرای پروژه‌های آتی، نیاز به نقدینگی داشته باشد و با وجودیکه سود خوبی محقق کرده است، سود کمی را تقسیم کند.

۲ – سود نقدی یک جریان ثابت و مداوم پول نقد را برای سرمایه‌گذار به همراه دارد. از این پول می‌توان برای سرمایه‌گذاری بیشتر و در نتیجه کسب سود بیشتر استفاده کرد.

۳ – شرکت‌هایی که سود نقدی محقق شده بالایی دارند، معمولا در مقایسه با سایر شرکت‌ها در زمان افت بازار، قیمت سهام‌شان افت کمتری را تجربه می‌کند. هرچقدر به زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه نزدیک‌تر باشد، این ثبات قیمتی بیشتر مشهود است.

نتیجه‌گیری

در سرمایه‌گذاری باید در نظر داشته باشید که علاوه بر درصد سود نقدی، سایر فاکتورها نیز مهم هستند. سرمایه‌گذاری فرایندی است که کاملا در اشخاص متفاوت است، زیرا سطح ریسک‌پذیری، سرمایه شخص، سبک زندگی و حتی شخصیت فرد با سایر افراد تفاوت دارد. برخی ترجیح می‌دهند صرفا به دلیل اینکه سود نقدی یک شرکت بالاست سهام آنرا خریداری کنند و تا سال‌ها نگهداری نمایند ولی برخی دیگر نوسان‌گیری را ترجیح می‌دهند و از شرکت در مجامع شرکت‌ها گریزان هستند. ترکیبی از این دو استراتژی نیز توسط برخی سرمایه‌گذاران و معامله‌گران پیاده می‌شود. تصمیم‌گیری در نهایت برعهده شماست و می‌توانید براساس تاریخچه سود نقدی شرکت‌ها و سایر اطلاعاتی که در دسترس دارید تصمیم صحیح را اتخاذ کنید.

تجربیات و دیدگاه‌تان را در رابطه با سود نقدی سهام با ما و سایر خوانندگان بلاگ بآشگاه در میان بگذارید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.41 نظر در مورد مطلب “سود نقدی سهام در بورس: جذاب یا خسته‌کننده؟

 1. ممنون از مطالب مفیدتون.
  به شخصه معتقدم جذاب ترین بازار همین بورسه.
  لطفا با انتشار مطالب بیشتر جذابیت این بارار و اطلاعات امثال بنده رو بیشتر کنید.

 2. باسلام و خسته نباشید
  در گذشته سهم مفاخر داشتم وبه مجمع رفت اما علی رغم پیگیری سود نقدی را بعد از سه سال واریز نکردند.ایا عدم واریز سود نقدی مرجع پیگیری حقوقی خاصی دارد؟در کل ای کاش سازمان بورس فکری به حال ساماندهی تقسیم سود نقدی مثلا به شکل متمرکز از طریق واریز به حساب سهامداران میکرد.خودم به شخصه از ان زمان از مجامع میترسم

  1. سلام
   بله، عدم واریز سود نقدی مرجع پیگیری دارد. سود سهام به عنوان طلب سهامدار از شرکت به شمار می رود.
   اگر میزان طلب شما تا پنج میلیون تومان باشد، باید از طریق شورای حل اختلاف و اگر میزان طلب بیش از پنج میلیون تومان باشد رسیدگی در دادگاه صورت می گیرد.
   برای اطلاعات بیشتر می توانید از کارشناسان شرکت سپره گذاری مرکزی و تسویه وجوه به شماره تماس ۲۴۲۳۱۵-۰۲۱ نیز راهنمایی بگیرید.

 3. با سلام و تشکر از زحمات شما
  میخواستم بپرسم وقتی زمان برگزاری مجمع سهام رو داریم و بعد از اون میفروشیم قبل از پرداخت سود سالیانه آیا اون سود به ما تعلق میگیره یا به کسی که سهام رو بعد از فعال شدن نماد بهش فروختیم . یا اصلا به هیچ کدوم و طریقه ی دریافتش چطور خواهد بود
  مرسی از توجهتون

  1. سلام
   سود سهم به افرادی تعلق می گیره که در زمان برگزاری مجمع سهامدار باشند. طریقه دریافت سود سهام هر شرکت طی اطلاعیه ای که اون شرکت در سایت کدال درج می کنه، برای سهامداران قابل دسترس هست.

 4. درمتن اشاره شده که چندیدن صندوق سرمایه گذاری مشترک وجود دارند که تمرکزشان ساخت پورتفوی با سهامی هست که DPS خوبی دارند، ممکن هست این صندوقها رو معرفی بفرمائید؟

  1. سلام
   دوست عزیز این موضوع در خصوص صندوقهای سرمایه‌گذاری خارجی صدق می کند که به اشتباه در مقاله فوق نیز ذکر شده بود و اصلاح گردید.

 5. با سلام
  ضمن سپاس از مطالب آموزنده و کاربردیتان ، لطفا اگه از بورس کشورهای دیگه هم اطلاع دارید ، آیا آنها هم پس از تقسیم مبلغ سود، آنرا از اصل سهم کم می کنند یا خیر.ضمن اینکه تا آنجاییکه بیاد دارم بورس خودمان هم تا قبل از سال ۹۲ اینکار رو انجام نمی داد.

  1. سلام
   دوست عزیز علت آنکه پس از مشخص شدن سود یک شرکت، گاهی سهام آن ارزان می شود بدلیل تقسیم سود نیست بلکه بعلت پیش بینی سود و برنامه های سال پیش رو (که در همان مجمع اعلام میگردد) و نیز میزان عرضه و تقاضا است.
   گاهی اوقات افراد صرفاً با هدف اخذ سود سالانه شرکت ها، پیش از برگزاری مجمع سهام آن شرکت را خریداری کرده (این امر موجب افزایش تقاضا) و پس از برگزاری مجمع، آن را به فروش می رسانند( افزایش عرضه)

  1. سلام
   اگر شما سهامی را با کارگزاری آگاه خرید کرده باشید و شرکت مذکور در مجمع سود تقسیم کرده باشد، این مبلغ در بخش دارایی سهام و در ستون سود تقسیم شده، نمایش داده می شود.

 6. سلام

  با توجه به کم شدن قیمت سهم بر اساس سود تقسیمی چه طور میتونیم قبل از رفتن به مجمع مطمین شویم چه مقدار قرار از قیمت سهام بعد از بازگشایی کم شود/؟و اینکه آیا اصلا کم میشود یا نمیشود؟

  1. سلام
   بر اساس فرمول های موجود، قیمت تئوریک سهم قابل پیش بیی است. البته دقت بفرمایید که برخی عوامل نظیر ارزنده بودن سهام یا اخبار پیرامون آن می تواند قیمت تئوریک را تغییر دهد.

 7. من سهام ثمسکن رو قبلا داشتم، چند روز پیش توی لیست دارایی های سهامم دیدم که نوشته ۵۷۰۰۰۰ ریال سود نقدی.
  به کدال که مراجعه کردم دیدم تا فروردین مهلت اعلام شماره شبای حساب بوده.
  الان هم که امور سهام شون زنگ می زنم کسی گوشی رو بر نمی داره.
  آیا سود من از بین می ره؟ یا اینکه اگر موفق بشم تماس بگیرم، با اعلام شماره حسابم پول رو بهم میدن؟

  1. سلام
   بله، سود نقدی خود را می توانید مطالبه کنید. البته پروسه اداری دریافت سود پس از اتمام مهلت نیاز به پیگیری دارد.

 8. لطفا شرکت هایی که سابقه سوددهی خوبی رو داشتند مشخص کنید و اینکه تاریخ مجمع سالیانه شرکت ها را از کجا متوجه شویم؟

  1. سلام
   برای مشاهده لیست شرکت هایی که سود واقعی آن ها نسبت به سود واقعی دوره مشابه قبل صعود داشته اند و مشاهده تاریخ برگزاری مجامع شرکت ها، می توانید به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران) مراجعه نمایید.
   مشاهده رشد سود
   مشاهده تاریخ برگزاری مجامع

 9. سلام
  این که گفتید پس از پرداخت سود نقدی قیمت سهم به همان اندازه کم میشه
  پس دلیل پرداخت سود نقدی چی هست اصلا اگه اینطور باشه که dps اصلا نمیشه گفت سود هست یه جورایی از این جیب به اون جیب کردن!؟
  اگه میشه دلیل اینکار را توضیح دهید باتشکر

  1. سلام
   در حالت کلی سود هر سهم از دو منبع شناسایی میشه که یکی از اونها سود حاصل از فعالیت های تجاری مجموعه است و سود
   دیگر حاصل افزایش قیمت خود سهم به دلیل افزایش تقاضا و یا… هستش. به این مثال توجه کنید:
   فرض کنید در ابتدای سال مالی قیمت هر برگ سهم یک شرکت ۱۰۰ تومان است و در انتهای دوره مالی به دلیل افزایش تقاضای این سهم مبلغ ۸ تومان قیمت آن اضافه می گردد همچنین این شرکت در طول دوره مقداری سود کسب کرده بود که بعد از تقسیم آن به تعداد سهم مبلغ ۵ تومان دیگر به هر سهم اضافه شد. بنابراین در حال حاضر قیمت این سهم ۱۱۲ تومان است که نسبت به ابتدای سال ۱۲ تومان افزایش داشته است. بنا به تشخیص هیئت مدیره و با رای سهامداران مقرر می شود که ۶ تومان از این ۱۲ تومان به عنوان سود تقسیمی بین سهامداران تقسیم گردد و ۶ تومان دیگر آن به عنوان سود انباشته به قیمت این سهم اضافه گردد.
   در نتیجه این سهم در این دوره ۱۲ تومان سود داشته که به قیمت سهم اضافه شده است و ۶ تومان آن به عنوان سود تقسیمی و ۶ تومان آن به عنوان سود انباشته در نظر گرفته می شود.

  2. ضمناً درسته که قیمت سهم پس از مجمع و تقسیم سود به همان میزان پایین تر خواهد بود اما توجه کنید که پی بر ای سهم نیز پایین خواهد آمد و برای بازار قیمت پایین جذابیت خواهد داشت و عموماً اتفاقی که رخ می دهد این است که این گپ قیمتی ناشی از سود مجمع در کوتاه مدت پر خواهد شد و قیمت سهم به قیمت قبل از مجمع باز خواهد گشت.

 10. سلام. در جایگاه یک سرمایه گذار تازه کار که به صنعت بورس بعنوان یک بازار و شغل اول بخوام نگاه کنم با فرض اقدام به خرید سهام بر اساس اطلاعات و تجزیه تحلیل سوال اینجاست که در شرایط الان بازار ایران و فضای گرگ و میش و بازیهای سیاسی آمریکا و احتمال شدت گرفتن تحریمها و نقض برجام چه مقدار میتوانم انتظار سودآوری در کوتاه مدت یکماهه داشته باشم؟ حداکثر سود واقعی قابل تحقق را لطفا بصورت درصدی بفرمایید. بسیار ممنونم

  1. سرمایه گذاری در ایران به لحاظ موقعیت جغرافیای همیشه با ریسکهای سیاسی فراوانی همراه بوده است ولی علیرغم این ریسکها بازار بورس بازدهی های قابل قبولی را داده است . با توجه به کاهش سود بانکی و افزایش قیمت کامودیتی ها بازار بورس چشم انداز مثبتی دارد ولی برای سرمایه گذاری های میان مدت و بلند مدت ، در ضمن نباید انتظار سود ثابت ماهانه داشت و عموما بازدهی ها در بازهای زمانی بلند مدت به دست میاید.

 11. سلام
  اگه فردی بعد از برگزاری مجمع و تصویب تقسیم سود نقدی . سهام خودش رو بفروشد و به هردلیلی یادش برود که شامل دریافت سود بوده و فرم درخواست دریافت سود رو پر نکرده باشد یا شماره حساب نداده باشد.تکلیف دریافت سود اون شخص چگونه میشود؟

 12. با توجه به موارد ذکر شده برای تقسیم سود نقدی(تاخیر در پرداخت وافت قیمت وبلوکه شدن و…) آیا ارزش سهام معمولا قبل از مجمع سالیانه کاهش می یابد یا افزایش؟

  1. این مسئله کیس به کیس متفاوت است و بستگی به فاکتورهای زیر دارد که در برخی شرکت ها ممکن است افزایش قیمت سهام و برخی کاهش آن را شاهد باشیم:

   ۱- نسبت dps / eps
   ۲- eps سال بعد شرکت
   ۳- موعد پرداخت سود سالیانه شرکت
   ۴-p/e حاضر شرکت

 13. درود و خدا قوت
  لطفاً و در صورت امکان در مورد نحوه تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت (فبپیران) بیشتر توضیح بدید.
  سپاسگزارم

 14. با سلام و احترام
  ممنون بابت مطالب مفیدی که ارایه می فرمایید .
  نکته ای که بهتر بود به آن اشاره میکردید مقایسه سود بانکی و سود تقسیمی شرکتها هست ، در صورت امکان مطالبی رو ارایه بفرمایید ، چون تصمیم گیری سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس یا بانک رو آسانتر خواهد کرد .
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   سیاست درصد سود تقسیمی شرکتها کاملا سلیقه ای و بر اساس تصمیم سهامدارا عمده وهمچنین بر اساس شرایط پیش روی شرکت است بنابراین نمیشود یه نسخه را برای همه شرکتها نوشت . تنها موردی که یکسان است سود واقعی شرکتهاست. حال در فیلتر بعدی باید سابقه تاریخی شرکت در زمان پرداخت سود و همچنین درصد تقسیم سود رو هم چک کرد.

  1. سلام
   سود نقدی سهام شرکت های بورسی و فرابورسی پس از برگزاری مجمع عمومی سالانه و تصویب مجمع مذکور در موعد مقرر پرداخت می شود. برای اطلاع از زمان و نحوه پرداخت سود نقدی هر شرکت می توانید به اطلاعیه های شرکت مورد نظر در سایت کدال مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *