سود نقدی سهام در بورس: جذاب یا خسته‌کننده؟

 • ۱۲ شهریور ۱۳۹۶
 • آگاه
 • ۸۱ نظر
 • ۳۲۰۲۵ مشاهده

برای بیشتر سرمایه‌گذاران، تقسیم سود نقدی سهام از جذابیت بالایی برخوردار است، زیرا سود نقدی که به‌صورت وجه نقد بین سهامداران آن تقسیم می‌شود، برخلاف افزایش قیمت سهام، برای سهامداران قابل لمس‌تر است. در مطلب “ ۴ سیاست کلی تقسیم سود نقدی در شرکت های بورسی ” سیاست‌های خاص تقسیم سود نقدی در شرکت‌ها را همراه با مثال بررسی کردیم، اما در این مطلب قصد داریم به مباحثی ساده‌تر در خصوص سود نقدی سهام بپردازیم.

سود نقدی سهام (DPS) مبلغی است که شرکت از سود ساخته شده به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. پرداخت سود نقدی باعث می‌شود ارزش قیمت هرسهم تقریبا به اندازه سود نقدی سهم افت کند. به طور مثال اگر قیمت سهام یک شرکت ۸۰۰ تومان باشد و ۴۵ تومان سود تقسیم کند، در هنگام بازگشایی نماد ۴۵ تومان از قیمت سهم افت می‌کند (البته گاهی اوقات این کاهش قیمت رخ نمی‌دهد).

روند پرداخت سود نقدی سهام چگونه است؟

برخی از شرکت‌های بورسی که سودآور هستند در پایان سال مالی مبلغی را به عنوان سود هر سهم محقق می‌کنند و مقداری از این سود را نیز به عنوان سود نقدی سهام تقسیم می‌نمایند. درصد تقسیم سود در مجمع عمومی عادی سالیانه توسط اعضای هیئت مدیره پیشنهاد شده و در مجمع تصویب می‌شود.  مجمع عمومی عادی سالیانه باید حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی برگزار شود و مهلت قانونی پرداخت سود نقدی سهام نیز حداکثر ۸ ماه پس از مجمع است.

اعلام مقدار سود نقدی سهام و زمان دریافت آن از طریق سایت codal.ir انجام می‌شود. معمولا شرکت‌ها از سهامداران می‌خواهند تا شماره حساب خودشان را برای امور سهام ارسال کنند تا سود واریز شود، برخی دیگر از شرکت‌ها اما سود را از طریق بانک پرداخت می‌کنند و سهامداران برای دریافت سود با مدارک خود به شعب بانک مشخص شده مراجعه می‌نمایند. ترکیبی از این دو روش نیز در برخی موارد برای پرداخت سود نقدی استفاده می‌شود.

سود نقدی سهام برای چه کسانی مناسب است؟

همه افراد به نگهداری سهم تا زمان برگزاری مجمع علاقه‌مند نیستند. نوسان‌گیران و افرادی که علاقه ندارند سرمایه‌شان چند روز به دلیل بسته بودن نماد برای مجمع بلوکه بماند، معمولا قبل از برگزاری مجمع سهم‌شان را می‌فروشند.

سایر دلایل فروش سهم قبل از مجمع

 • برخی مشکلات دریافت سود نقدی سهام مانند تاخیر در پرداخت
 • کم‌بودن مقدار سهام
 • ترس از افت بیشتر قیمت بعد از مجمع
 • نبود انتظار مثبت نسبت به درصد سود تقسیمی در مجمع
 • جلوگیری از بلوکه‌شدن چندروزه سرمایه

اما برخی دیگر از افراد سود نقدی را جذاب می‌بینند، از جمله:

 1. سرمایه‌گذاران محافظه‌کار که به ریسک بالا تمایلی ندارند.
 2. سرمایه‌گذاران تازه‌کار که به تازگی سرمایه‌گذاری را شروع کرده‌اند و به دنبال تجربه شرکت در مجامع بورسی هستند و همینطور می‌خواهند طعم اولین سود را بچشند.
 3. سرمایه‌گذارانی که به هردلیلی به جریانی از وجوه نقد نیاز دارند تا به‌وسیله آن هزینه‌های زندگی را بپردازند یا اینکه نقشه دیگری برای این پول کشیده‌اند.

سود نقدی سهام به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

بسیاری از اوقات برای افرادی که به تازگی سرمایه‌گذاری را آغاز کرده‌اند این سوال مطرح است که آیا اگر سهام یک شرکت را چندروز قبل از برگزاری مجمع خریده باشیم، آیا سود نقدی به ما تعلق می‌گیرد؟ حداقل چند روز باید صاحب سهم باشیم تا سود نقدی را بتوانیم دریافت کنیم؟

تفاوتی ندارد شما چه مدت سهام آن شرکت را داشته‌اید، چه یکسال باشد و چه یک‌هفته، تنها شرط دریافت سود نقدی سهام این است که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحب آن سهم باشید.

 

سود نقدی سهم

مقایسه سود نقدی دو شرکت چگونه انجام می‌شود؟

سود نقدی یک شرکت فناوری و یک شرکت خودرویی هر دو به ازای هر سهم ۱۰ تومان است. قیمت سهام شرکت فناوری ۲۰۰ تومان و قیمت هر سهم شرکت خودرویی در بازار ۴۰۰ تومان است، حال کدامیک از این شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاریگزینه بهتری است؟ ( با هدف دریافت سود نقدی)

با وجودیکه سود هر دو شرکت یکسان است، اما باید قیمت سهام را در نظر داشت. اینطور به قضیه نگاه کنید، شما با پرداخت ۴۰۰ تومان به ازای هر سهم شرکت خودرویی، ۱۰ تومان سود نقدی به ازای هر سهم بدست می‌آورید.
در حالیکه می‌توانید با همین ۴۰۰ تومان ۲ برگه سهم از شرکت فناوری را تصاحب کنید و ۲۰ تومان (۲X10) سود نقدی کسب نمایید.

بنابراین وقتی سود نقدی دو سهم متفاوت یکسان است، برای محاسبه درصد سود نقدی باید به قیمت سهم توجه کرد. فرمول محاسبه درصد سود نقدی شرکت به صورت زیر است

سود نقدی

بنابراین مقایسه سود نقدی دو شرکت از طریق محاسبه درصد سود نقدی انجام می‌شود، هرشرکتی که درصد سود نقدی بالاتری داشته باشد از دید علاقه‌مندان به سود نقدی، سرمایه‌گذاری بهتر است.

برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، شاید خرید سهام شرکت‌هایی که سود نقدی دارند یک استراتژی بهتر باشد. به دلایل زیر:

۱ – سود نقدی سهام، نشان‌دهنده یک شرکت پایدار و استوار است. شرکت‌هایی که سودآوری خوبی دارند، معمولا سود نقدی خوبی نیز تقسیم می‌‌کنند.
البته این موضوع در صنایع مختلف متفاوت است. ممکن است یک شرکت در صنعت املاک و مستغلات به دلیل نیاز برای نقدینگی برای اجرای پروژه‌های آتی، نیاز به نقدینگی داشته باشد و با وجودیکه سود خوبی محقق کرده است، سود کمی را تقسیم کند.

۲ – سود نقدی یک جریان ثابت و مداوم پول نقد را برای سرمایه‌گذار به همراه دارد. از این پول می‌توان برای سرمایه‌گذاری بیشتر و در نتیجه کسب سود بیشتر استفاده کرد.

۳ – شرکت‌هایی که سود نقدی محقق شده بالایی دارند، معمولا در مقایسه با سایر شرکت‌ها در زمان افت بازار، قیمت سهام‌شان افت کمتری را تجربه می‌کند. هرچقدر به زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه نزدیک‌تر باشد، این ثبات قیمتی بیشتر مشهود است.

نتیجه‌گیری

در سرمایه‌گذاری باید در نظر داشته باشید که علاوه بر درصد سود نقدی، سایر فاکتورها نیز مهم هستند. سرمایه‌گذاری فرایندی است که کاملا در اشخاص متفاوت است، زیرا سطح ریسک‌پذیری، سرمایه شخص، سبک زندگی و حتی شخصیت فرد با سایر افراد تفاوت دارد. برخی ترجیح می‌دهند صرفا به دلیل اینکه سود نقدی یک شرکت بالاست سهام آنرا خریداری کنند و تا سال‌ها نگهداری نمایند ولی برخی دیگر نوسان‌گیری را ترجیح می‌دهند و از شرکت در مجامع شرکت‌ها گریزان هستند. ترکیبی از این دو استراتژی نیز توسط برخی سرمایه‌گذاران و معامله‌گران پیاده می‌شود. تصمیم‌گیری در نهایت برعهده شماست و می‌توانید براساس تاریخچه سود نقدی شرکت‌ها و سایر اطلاعاتی که در دسترس دارید تصمیم صحیح را اتخاذ کنید.

تجربیات و دیدگاه‌تان را در رابطه با سود نقدی سهام با ما و سایر خوانندگان بلاگ بآشگاه در میان بگذارید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

81 پاسخ به “سود نقدی سهام در بورس: جذاب یا خسته‌کننده؟”

 1. AG9348 گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون.
  به شخصه معتقدم جذاب ترین بازار همین بورسه.
  لطفا با انتشار مطالب بیشتر جذابیت این بارار و اطلاعات امثال بنده رو بیشتر کنید.

  ۳
 2. AG5640 گفت:

  کلا بورس هیجان زیادی داره وسودش هم خیلی باحاله فقط تو ضرر کارمزد نگیرید

  ۸
 3. agah15168 گفت:

  سلام.لطفا در مورد فیلتر نویسی هم بیشتر مطلب بذاریدوبا تشکر از زحماتون

  ۰
 4. AG5766 گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  در گذشته سهم مفاخر داشتم وبه مجمع رفت اما علی رغم پیگیری سود نقدی را بعد از سه سال واریز نکردند.ایا عدم واریز سود نقدی مرجع پیگیری حقوقی خاصی دارد؟در کل ای کاش سازمان بورس فکری به حال ساماندهی تقسیم سود نقدی مثلا به شکل متمرکز از طریق واریز به حساب سهامداران میکرد.خودم به شخصه از ان زمان از مجامع میترسم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله، عدم واریز سود نقدی مرجع پیگیری دارد. سود سهام به عنوان طلب سهامدار از شرکت به شمار می رود.
   اگر میزان طلب شما تا پنج میلیون تومان باشد، باید از طریق شورای حل اختلاف و اگر میزان طلب بیش از پنج میلیون تومان باشد رسیدگی در دادگاه صورت می گیرد.
   برای اطلاعات بیشتر می توانید از کارشناسان شرکت سپره گذاری مرکزی و تسویه وجوه به شماره تماس ۲۴۲۳۱۵-۰۲۱ نیز راهنمایی بگیرید.

   ۱
 5. مانی گفت:

  با سلام و تشکر از زحمات شما
  میخواستم بپرسم وقتی زمان برگزاری مجمع سهام رو داریم و بعد از اون میفروشیم قبل از پرداخت سود سالیانه آیا اون سود به ما تعلق میگیره یا به کسی که سهام رو بعد از فعال شدن نماد بهش فروختیم . یا اصلا به هیچ کدوم و طریقه ی دریافتش چطور خواهد بود
  مرسی از توجهتون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سود سهم به افرادی تعلق می گیره که در زمان برگزاری مجمع سهامدار باشند. طریقه دریافت سود سهام هر شرکت طی اطلاعیه ای که اون شرکت در سایت کدال درج می کنه، برای سهامداران قابل دسترس هست.

   ۱
 6. MBF1391@yahoo.com گفت:

  درمتن اشاره شده که چندیدن صندوق سرمایه گذاری مشترک وجود دارند که تمرکزشان ساخت پورتفوی با سهامی هست که DPS خوبی دارند، ممکن هست این صندوقها رو معرفی بفرمائید؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز این موضوع در خصوص صندوقهای سرمایه‌گذاری خارجی صدق می کند که به اشتباه در مقاله فوق نیز ذکر شده بود و اصلاح گردید.

   ۰
 7. فرشاد گفت:

  با سلام
  ضمن سپاس از مطالب آموزنده و کاربردیتان ، لطفا اگه از بورس کشورهای دیگه هم اطلاع دارید ، آیا آنها هم پس از تقسیم مبلغ سود، آنرا از اصل سهم کم می کنند یا خیر.ضمن اینکه تا آنجاییکه بیاد دارم بورس خودمان هم تا قبل از سال ۹۲ اینکار رو انجام نمی داد.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز علت آنکه پس از مشخص شدن سود یک شرکت، گاهی سهام آن ارزان می شود بدلیل تقسیم سود نیست بلکه بعلت پیش بینی سود و برنامه های سال پیش رو (که در همان مجمع اعلام میگردد) و نیز میزان عرضه و تقاضا است.
   گاهی اوقات افراد صرفاً با هدف اخذ سود سالانه شرکت ها، پیش از برگزاری مجمع سهام آن شرکت را خریداری کرده (این امر موجب افزایش تقاضا) و پس از برگزاری مجمع، آن را به فروش می رسانند( افزایش عرضه)

   ۱
 8. za.khanzadeh@rayana.ir گفت:

  با سلام
  در مورد سود مجمع سالیانه، آیا کارگزاری به مشتریان و اعضای خود اطلاع رسانی می نماید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر شما سهامی را با کارگزاری آگاه خرید کرده باشید و شرکت مذکور در مجمع سود تقسیم کرده باشد، این مبلغ در بخش دارایی سهام و در ستون سود تقسیم شده، نمایش داده می شود.

   ۰
   • محمد اقاخانی گفت:

    با سلام و احترام
    مبلغی که تحت عنوان سود تقسیم شده در بخش دارای های سهام نشان داده میشود
    به ازای هر سهم میباشد (یعنی مبلغ برای یک سهم است)
    یا جمع سود در تعداد سهام ها (مجموعا) میباشد؟

    ۰
 9. homam گفت:

  سلام

  با توجه به کم شدن قیمت سهم بر اساس سود تقسیمی چه طور میتونیم قبل از رفتن به مجمع مطمین شویم چه مقدار قرار از قیمت سهام بعد از بازگشایی کم شود/؟و اینکه آیا اصلا کم میشود یا نمیشود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بر اساس فرمول های موجود، قیمت تئوریک سهم قابل پیش بیی است. البته دقت بفرمایید که برخی عوامل نظیر ارزنده بودن سهام یا اخبار پیرامون آن می تواند قیمت تئوریک را تغییر دهد.

   ۰
 10. agah71262 گفت:

  بسیار عالی
  ای کاش امکان داشت سود مستقیما به حساب واریز بشه و اینقدر کاغذ و فرم بازی نداشت

  ۳
 11. broncishop@gmail.com گفت:

  من سهام ثمسکن رو قبلا داشتم، چند روز پیش توی لیست دارایی های سهامم دیدم که نوشته ۵۷۰۰۰۰ ریال سود نقدی.
  به کدال که مراجعه کردم دیدم تا فروردین مهلت اعلام شماره شبای حساب بوده.
  الان هم که امور سهام شون زنگ می زنم کسی گوشی رو بر نمی داره.
  آیا سود من از بین می ره؟ یا اینکه اگر موفق بشم تماس بگیرم، با اعلام شماره حسابم پول رو بهم میدن؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله، سود نقدی خود را می توانید مطالبه کنید. البته پروسه اداری دریافت سود پس از اتمام مهلت نیاز به پیگیری دارد.

   ۰
 12. علیرضا گفت:

  لطفا شرکت هایی که سابقه سوددهی خوبی رو داشتند مشخص کنید و اینکه تاریخ مجمع سالیانه شرکت ها را از کجا متوجه شویم؟

  ۱
 13. مهدی گفت:

  سلام
  این که گفتید پس از پرداخت سود نقدی قیمت سهم به همان اندازه کم میشه
  پس دلیل پرداخت سود نقدی چی هست اصلا اگه اینطور باشه که dps اصلا نمیشه گفت سود هست یه جورایی از این جیب به اون جیب کردن!؟
  اگه میشه دلیل اینکار را توضیح دهید باتشکر

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   در حالت کلی سود هر سهم از دو منبع شناسایی میشه که یکی از اونها سود حاصل از فعالیت های تجاری مجموعه است و سود
   دیگر حاصل افزایش قیمت خود سهم به دلیل افزایش تقاضا و یا... هستش. به این مثال توجه کنید:
   فرض کنید در ابتدای سال مالی قیمت هر برگ سهم یک شرکت ۱۰۰ تومان است و در انتهای دوره مالی به دلیل افزایش تقاضای این سهم مبلغ ۸ تومان قیمت آن اضافه می گردد همچنین این شرکت در طول دوره مقداری سود کسب کرده بود که بعد از تقسیم آن به تعداد سهم مبلغ ۵ تومان دیگر به هر سهم اضافه شد. بنابراین در حال حاضر قیمت این سهم ۱۱۲ تومان است که نسبت به ابتدای سال ۱۲ تومان افزایش داشته است. بنا به تشخیص هیئت مدیره و با رای سهامداران مقرر می شود که ۶ تومان از این ۱۲ تومان به عنوان سود تقسیمی بین سهامداران تقسیم گردد و ۶ تومان دیگر آن به عنوان سود انباشته به قیمت این سهم اضافه گردد.
   در نتیجه این سهم در این دوره ۱۲ تومان سود داشته که به قیمت سهم اضافه شده است و ۶ تومان آن به عنوان سود تقسیمی و ۶ تومان آن به عنوان سود انباشته در نظر گرفته می شود.

   ۳
  • Agah گفت:

   ضمناً درسته که قیمت سهم پس از مجمع و تقسیم سود به همان میزان پایین تر خواهد بود اما توجه کنید که پی بر ای سهم نیز پایین خواهد آمد و برای بازار قیمت پایین جذابیت خواهد داشت و عموماً اتفاقی که رخ می دهد این است که این گپ قیمتی ناشی از سود مجمع در کوتاه مدت پر خواهد شد و قیمت سهم به قیمت قبل از مجمع باز خواهد گشت.

   ۶
 14. کیانی گفت:

  سلام. در جایگاه یک سرمایه گذار تازه کار که به صنعت بورس بعنوان یک بازار و شغل اول بخوام نگاه کنم با فرض اقدام به خرید سهام بر اساس اطلاعات و تجزیه تحلیل سوال اینجاست که در شرایط الان بازار ایران و فضای گرگ و میش و بازیهای سیاسی آمریکا و احتمال شدت گرفتن تحریمها و نقض برجام چه مقدار میتوانم انتظار سودآوری در کوتاه مدت یکماهه داشته باشم؟ حداکثر سود واقعی قابل تحقق را لطفا بصورت درصدی بفرمایید. بسیار ممنونم

  ۰
  • Agah گفت:

   سرمایه گذاری در ایران به لحاظ موقعیت جغرافیای همیشه با ریسکهای سیاسی فراوانی همراه بوده است ولی علیرغم این ریسکها بازار بورس بازدهی های قابل قبولی را داده است . با توجه به کاهش سود بانکی و افزایش قیمت کامودیتی ها بازار بورس چشم انداز مثبتی دارد ولی برای سرمایه گذاری های میان مدت و بلند مدت ، در ضمن نباید انتظار سود ثابت ماهانه داشت و عموما بازدهی ها در بازهای زمانی بلند مدت به دست میاید.

   ۰
 15. Amir04550 گفت:

  سلام
  اگه فردی بعد از برگزاری مجمع و تصویب تقسیم سود نقدی . سهام خودش رو بفروشد و به هردلیلی یادش برود که شامل دریافت سود بوده و فرم درخواست دریافت سود رو پر نکرده باشد یا شماره حساب نداده باشد.تکلیف دریافت سود اون شخص چگونه میشود؟

  ۰
 16. SHAFIEE2220@YAHOO.COM گفت:

  با توجه به موارد ذکر شده برای تقسیم سود نقدی(تاخیر در پرداخت وافت قیمت وبلوکه شدن و...) آیا ارزش سهام معمولا قبل از مجمع سالیانه کاهش می یابد یا افزایش؟

  ۰
 17. imanmdn@gmail.com گفت:

  درود و خدا قوت
  لطفاً و در صورت امکان در مورد نحوه تجزیه و تحلیل اطلاعات سایت (فبپیران) بیشتر توضیح بدید.
  سپاسگزارم

  ۰
 18. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام
  ممنون بابت مطالب مفیدی که ارایه می فرمایید .
  نکته ای که بهتر بود به آن اشاره میکردید مقایسه سود بانکی و سود تقسیمی شرکتها هست ، در صورت امکان مطالبی رو ارایه بفرمایید ، چون تصمیم گیری سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس یا بانک رو آسانتر خواهد کرد .
  با تشکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   سیاست درصد سود تقسیمی شرکتها کاملا سلیقه ای و بر اساس تصمیم سهامدارا عمده وهمچنین بر اساس شرایط پیش روی شرکت است بنابراین نمیشود یه نسخه را برای همه شرکتها نوشت . تنها موردی که یکسان است سود واقعی شرکتهاست. حال در فیلتر بعدی باید سابقه تاریخی شرکت در زمان پرداخت سود و همچنین درصد تقسیم سود رو هم چک کرد.

   ۰
 19. AK7872 گفت:

  سلام، سود نقدی سهام سالیانه پرداخت می شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سود نقدی سهام شرکت های بورسی و فرابورسی پس از برگزاری مجمع عمومی سالانه و تصویب مجمع مذکور در موعد مقرر پرداخت می شود. برای اطلاع از زمان و نحوه پرداخت سود نقدی هر شرکت می توانید به اطلاعیه های شرکت مورد نظر در سایت کدال مراجعه نمایید.

   ۰
 20. علی گفت:

  با سلام. بعضی شرکتا اذیت میکنند تو پرداخت

  ۰
 21. AF9446 گفت:

  مطلب خوبی بود. ممنون از اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهید

  ۰
 22. رامین گفت:

  سلام. خسته نباشید.
  برای دریافت سود سهم نیاز به اصل برگ سهام هست. چطور باید اون رو تهیه کنیم تا سود رو دریافت کنیم؟
  با تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای تحویل برگه سهم خود، لازم است حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید و یا از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه تحویل بگیرید.
   با تشکر

   ۰
 23. AP6632 گفت:

  با تشکر از مطالب آموزنده ای که در اختیار ما قرار می دهید.
  سپاسگزارم

  ۰
 24. AQ4602 گفت:

  به نظرتون بهتر نیست از سود سهام، شرکت جهت توسعه و افزایش سرمایه استفاده کنه که هم بتونه رشد بیشتری کنه و هم اینکه تعداد سهام سهامداران به همون نسبت افزایش پیدا کنه
  من که اینطوری می پسندم چون دریافت سود نقدی در لحظه با کاهش همون میزان از ارزش سهم همراهه

  ۰
 25. عرفان گفت:

  سلام

  دلیل این که سود نقدی سهام به صورت متمرکز به حساب کارگزاریها ریخته نمیشود تا به راحتی بین سهامدارها تقسیم شود چیست؟

  به نظر می آید شرکت های بورسی با جلوگیری از چنین اقدامی قصد دارند تا جای ممکن سودهای سهامداران کوچک را پرداخت نکنند. چون سود تعلق گرفته به سهامدار خرد معمولا ناچیز است مثلا ۱۰۰ هزار تومان و سهامدار به خاطر نداشتن وقت برای مراجعه به بانک و یا هر دلیل دیگه ای نتواند برای دریافت سودش اقدام کند. ولی اگر ۱۰ سهم مانند همین در پورتفو داشته باشد در مجموع میشود ۱ میلیون تومان.
  لطفا توضیحی در این مورد بدهید.
  آیا طرحی برای رفع این مشکل توسط سازمان بورس و سپرده گزاری مرکزی در دست بررسی هست یا خیر؟

  با تشکر

  ۱
  • agah5 گفت:

   سلام
   برای اینکه سود به حساب بانکی واریز شود باید اطلاعات سهامدار در شرکت موجود باشد . البته این مشکل با راه اندازی سامانه سجام در حال برطرف شدن است. برخلاف آنچه شما تصور میکنید ماندن این وجوه در حساب شرکت بدون هیچ دلیلی برای شرکت بار قانونی دارد و حسابرس به آن ایراد میگیرد.

   ۰
 26. سروش گفت:

  سلام. آیا مهلت مشخصی برای گرفتن سود نقدی شرکت ها از بانک وجود دارد؟ مثلا آیا با مراجعه به بانک می توان سود سهام دو یا سه سال پیش را گرفت؟ آیا وجوه ناشی از حق تقدم استفاده نشده هم به همان بانکی که سود نقدی در آن واریز می شود، ریخته می شود؟
  سوال بعدی ام این است که از چه زمانی پرداخت سود نقدی از سامانه سجام صورت خواهد گرفت؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر مدت زمان خاصی برای مراجعه بعد از اعلام زمان دریافت سود وجود ندارد.فقط در هنگام دریافت باید اعلام کنید که سودها مربوط به چه سال مالی هایی است . البته بهتر است با امور سهام شرکت نیز هماهنگ نمائید. در مورد وجه حق تقدم های استفاده نشده میتواند متفاوت باشد و باید اطلاعیه وجوه حاصل از فروش حق تقدم را مطالعه نمائید. در مورد سجام هنوز زمان کامل اجرایی شدن خدماتش مشخص نیست.

   ۰
 27. احسان گفت:

  سلام
  در طول یکسال چندبار سود نقدی پرداخت می شود؟
  با تشکر

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام
   شرکت ها بعد از پایان سال مالی و برگزاری مجمع عمومی عادی بین سهام داران سود تقسیم می کنند.
   در نتیجه برای هر سال مالی یکبار سود تقسیم می شود

   ۰
 28. AK2510 گفت:

  مقاله خوبی بود شاید یک دلیل دیگر که برخی علاقه ای به رفتن به مجمع نشان نمیدهند بسته شدن طویل المدت نماد باشه بنظر باید هم سود شرکت قابل اعتنا باشد وهم نماد زیاد بسته نشود در این روزا نماد تپکو زمان زیادی بسته است وسرمایه سهامداران بیخود وبیجهت دچار رکود شده است یا مثلا میشه به نماد فبیرا اشاره نمود .ممنون از زحماتتون.سپاس

  ۰
 29. امیر گفت:

  سلام میخواستم بدونم وقتی سود نقدی یک سهام رو دریافت میکنیم این مبلغ از پورتفوی کارگزاری ما در اون سهم کم میشه؟ چون یک سهم رو که رفتم و سودش رو گرفتم بعدش پورتفوی برای اون سهم صفر شد!
  ببخشید سوال دیگه ای هم که دارم کارمزد برای خرید و فروش کارگزاری های مختلف متفاوته یا نه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   کارمزد در تمام کارگزاری‌ها طبق دستورالعمل سازمان بورس است، اما در برخی از کارگزاری‌ها برای سفارش‌های کمتر از ۵۰۰ هزار تومان، به اندازه همان ۵۰۰ هزار تومان کارمزد محاسبه می‌کنند که کارگزاری آگاه بدین صورت نیست.
   وقتی شرکتی در مجمع سالیانه سود نقدی تقسیم می‌کند به همان میزان در روز بازگشایی از قیمت سهام کسر می‌شود.
   باتشکر

   ۰
 30. AU0902 گفت:

  تفاوتی ندارد شما چه مدت سهام آن شرکت را داشته‌اید، چه یکسال باشد و چه یک‌هفته، تنها شرط دریافت سود نقدی سهام این است که در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحب آن سهم باشید. که به این صورت ئر زمان مجمع سهام بالا میرود که متوقف هست که نمیتویم بخریم بعد مجمع سودی که تعلق گرفته نر خ سهام پایین مییاد که عملا هیچ پس مناسب برای سود دهی سهام زمان زیاد باشد

  ۰
 31. امیر گفت:

  سلام. موقعی که سود نقدی یه شرکتی رو دریافت میکنیم تو پورتفوی لحاظ میشه یا نه؟ یعنی کم میشه؟ اخه یه بار برای یک سهامی رفتم و سود اش رو از بانک گرفتم بعدش تو پورتفوی سود اون سهام صفر شده بود!

  ۰
 32. AW2842 گفت:

  اگه توانایی تحلیل سهم و مشخص کردن زمان صعود و نزول سهام رو دارید،سود نقدی مناسب شما نیست،مطلب خوبی بود،ممنون

  ۰
 33. AU0902 گفت:

  با سلام هنوزم برام حلاجی نشده که چرا دقیقا در رمان مجمع و تخصیص سود سهام به همان اندازه ریزش میکنه؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   پس از برگزاری مجمع و پرداخت سود نقدی و بازگشایی سهم، به میزان سود نقدی از ارزش سهم کم خواهد شد.
   باتشکر

   ۰
 34. AU0902 گفت:

  باسلام و درود
  بسیار ممنونم که نظرسنجی میکنین درجهت بهبودخدمات اما به نظر من خسته کننده است
  نمیدونم چرا ؟
  بعد از اینکه مجمع برگزار میشود سهام دقیقا به اندازه همان تعداد سهم افت قیمت میکند یعنی عملا سود هیچ
  موفق وسربلند باشید

  ۰
 35. AU0902 گفت:

  با سلام
  و خسته نباشید از اینکه به موقع پاسخگوی مشتریان هستین سپاسگزارم !!!!

  ۰
 36. AU0902 گفت:

  با سلام
  سود نقدی سهام (DPS) مبلغی است که شرکت از سود ساخته شده به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. پرداخت سود نقدی باعث می‌شود ارزش قیمت هرسهم تقریبا به اندازه سود نقدی سهم افت کند چرا ؟

  ۰
 37. arman گفت:

  سلام
  یه سوال
  اگه هنگام مجمع،سهم رو داشته باشم
  و بعد از مجمع و قبل از دریافت سود نقدی سهام رو بفروشم،ایا هنوز هم سود به من تعلق میگیره؟؟.

  ۰
 38. سعید گفت:

  سلام خدا قوت
  اگر یک شرکت بعد از مجمع سالیانه به جای سود ضرر کنه و سودش منفی بشه برای سهام دار ها چه اتفاقی می‌افته؟
  تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   سوال شما کمی ابهام دارد.
   اتفاقی برای سهامداران نخواهد افتاد و سود سال قبل پرداخت خواهد شد.
   با تشکر

   ۰
 39. AS5438 گفت:

  بسیار مفید بود
  جواب همه سوالاتم رو گرفتم

  ۰
 40. taher گفت:

  سلام...سود تقسیمی مجمع را از کجا باید دریافت کنیم؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   نحوه دریافت سود را باید از قسمت امور سهام شرکت مورد نظر یا اطلاعیه مجمع دریافت کنید.
   باسپاس

   ۰
 41. AD9812 گفت:

  با سلام و احترام . برای دریافت سود نقدی پس از مجمع برخی دوستان عنوان کرده اند که بانک مبلغی را تحت عنوان کارمزد کسر می کند . دریافت کارمزد چ میزان است؟

  ۰
 42. پویا گفت:

  سلام.من اگه فقط یک سهم شرکت رو در زمان مجمع نگه دارم هم مشمول این سود هستم؟
  و وقتی یک سهم رو نگه داشتم و بعد مجمع دوباره سهام شرکت رو بخرم آیا در زمان تقسیم سود کل سهامی که دارم سودش تقسیم میشه تا فقط همون سود یک سهامی که در زمان برگزاری مجمع داشتم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   سود تقسیمی تنها به تعداد سهامی که در زمان توقف نماد و برگزاری مجمع دارید تخصیص می یابد.

   ۰
   • محمد گفت:

    سلام
    اگر بعد از برگزاری مجمع ، مثلا یک هفته بعد از مجمع و بازگشایی نماد سهام رو بفروشیم : مشمول دریافت سود خواهیم بود یا هرکسی که در زمان تقسیم سود که ممکن هست چند ماه بعد از برگزاری مجمع باشه سهام دار هست بهش سود تعلق میگیره ؟

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     در صورتی که در زمان توقف نماد سهام مورد نظر راداشته باشید ، سود نقدی به شما تعلق می گیرد و می توانید سهام خود را قبل از تقسیم سود نقدی به فروش برسانید.

     ۰
 43. محمد گفت:

  سلام و خسته نباشید
  سوالی در مورد سودهای توزیع شده داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  پدر بنده سهام یکی از شرکتها رو داشتن و سال ۶۸ فوت کردن. از سال ۶۸ تا به حال این شرکت بارها توزیع سود داشته و هیچ یک از وراث هم پیگیر نشده‌اند. الان تکلیف این سودهای توزیع شده در این مدت چیست؟ آیا این سودها تبدیل به سهم شده‌اند؟

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: