سهام جایزه چیست؟ نحوه توزیع و فروش آن چگونه است؟

 • ۱۰ دی ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۳۸ نظر
 • ۵۳۲ مشاهده
سهام جایزه چیست؟

سهام جایزه در اصل به سهامی گفته می‌شود که سهامداران برای به دست آوردن آن، پولی پرداخت نمی‌کنند و فرآیند تخصیص آن از طریق یکی از روش‌های افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی است. بسیاری از سهامداران از پروسه سهام جایزه استقبال می‌کنند و از قبل سهام شرکت مد نظر را می‌خرند تا هم دارایی‌شان در فرآیند افزایش سرمایه لحاظ شود و هم سهام جایزه به دست آورند.

در این میان افرادی هم هستند که بنا به تحلیل‌های تکنیکالی و بنیادی، از شرکت در افزایش سرمایه‌های یک شرکت خودداری و دارایی خود را قبل از برگزاری جلسه، خارج می‌کنند. جزئیات بیشتر را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

در این مطلب، عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

O منظور از سهام جایزه چیست؟

O افزایش سرمایه چیست و چه انواعی دارد؟

O افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

O افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حل‌شده سهامداران

O افزایش سرمایه از روش صرف سهام

O افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سهام جایزه)

O نحوه توزیع و فروش سهام جایزه چگونه است؟

منظور از سهام جایزه چیست؟

همان طور که اشاره شد، سهام جایزه سهامی است که برای به دست آوردن آن پولی پرداخت نمی‌کنید و در فرآیند افزایش سرمایه به شما تخصیص می‌یابد. بنابراین برای آشنایی با این سهام و نحوه توزیع و فروش آن لازم است افزایش سرمایه و انواع آن را بشناسیم.

افزایش سرمایه چیست و چه انواعی دارد؟

در اکثر مواقع شرکت‌ها نیاز دارند نقدینگی جدید تامین کنند تا وضعیت سودآوری خود را بهبود بخشند. افزایش سرمایه یکی از راهکارهای مناسب در این زمینه است. مقوله افزایش سرمایه در هر شرکت، با توجه به ساختار و پیچیدگی‌های آن شرکت می‌تواند متفاوت باشد. در نظر داشته باشید که افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی به معنی افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت‌شده شرکت است. به عبارت ساده‌تر، افزایش سرمایه یعنی افزایش تعداد سهام منتشرشده توسط شرکت‌. فرآیند افزایش سرمایه در ایران از چهار روش مختلف امکان‌پذیر است:نحوه توزیع سهام جایزه

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

در این روش به دلیل اثر تورم و افزایش قیمت‌ها، دارایی‌های فیزیکی و مالی نیز از نظر قیمتی افزایش خواهند یافت. تجدید ارزیابی دارایی‌ها به این معنی است که شرکت دارایی‌های ثابت خود را مانند زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات و سایر دارایی‌های خود را، مورد تجدید ارزیابی قرار دهد و در صورت تغییر ارزش قیمتی آن‌ها، ارزش جدید دارایی‌ها را در  ترازنامه به‌روزرسانی کند. در این صورت، برای این که معادله «دارایی = بدهی + سرمایه» مجدد برقرار باشد، با افزایش میزان دارایی‌ها، میزان سرمایه نیز باید افزایش یابد. در این نوع از افزایش سرمایه، تعداد سهام سهامداران افزایش و در مقابل قیمت هر سهم کاهش می‌یابد. به این ترتیب تغییری در میزان دارایی سهامداران ایجاد نمی‌شود.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حل‌شده سهامداران

هنگامی‌ که شرکتی قصد ایجاد سرمایه‌گذاری‌های جدید یا رشد و توسعه را داشته باشد و سود انباشته زیادی هم نداشته باشد، از طریق آورده نقدی سهامداران خود، برای افزایش سرمایه اقدام می‌کند. در این حالت،‌ شرکت اوراق جدید به نام حق تقدم سهام منتشر می‌کند و در اختیار سهامداران فعلی خود قرار می‌دهد. به هر حال مدت‌زمان مجاز برای معاملات اوراق حق تقدم سهام معمولا دو ماه در نظر گرفته شده که به آن مهلت پذیره‌نویسی گفته می‌شود و سهامداران باید در این بازه زمانی، برای خرید حق تقدم سهام اقدام کنند.

افزایش سرمایه از روش صرف سهام

در مواقعی که ارزش قیمت بازار با ارزش اسمی سهام متفاوت باشد، به این مقدار اضافه ارزش سهام، صرف سهام گفته می‌شود. افزایش سرمایه به روش صرف سهام به این شکل است که شرکت سهام خود را به‌جای ارزش اسمی، به مبلغی بیش از قیمت اسمی به فروش می‌رساند. تفاوت قیمت فروش و قیمت اسمی سهام به سه شکل می‌تواند مدیریت شود:

مبلغ حاصله به ‌حساب اندوخته شرکت منتقل شود.

سهام جدید به سهامداران تخصیص یابد.

اضافه ارزش به ‌صورت نقد میان سهامداران تقسیم شود.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سهام جایزه)

شرکت‌ها در پایان سال مالی خود، مقداری از سود به‌ دست ‌آمده را به ‌عنوان سود انباشته در صورت‌های مالی خود لحاظ و نگه‌داری می‌کنند. در صورتی‌ که این سود انباشته به میزان مشخصی رسیده و شرکت هم نیاز به منابع مالی جدید داشته باشد، می‌تواند از سود انباشته استفاده کند. در این روش از افزایش سرمایه، عملا نقدینگی جدیدی وارد شرکت نمی‌شود و در ترازنامه معادله به حالت قبل خود می‌ماند؛ بنابراین در این میان درصد مالکیت سهامداران شرکت نیز تغییری نخواهد کرد. به زبان ساده‌تر، همان ‌قدر که سرمایه شرکت زیاد می‌شود، ‌تعداد سهام سهامداران نیز افزایش‌ و در مقابل قیمت سهام کاهش می‌یابد. در این حالت، ‌چون سهامداران منابعی را به شرکت پرداخت نکرده‌اند، از سهام جدید منتشرشده‌ با عنوان سهام جایزه یاد می‌شود.

نحوه توزیع و فروش سهام جایزه چگونه است؟

به فرمول زیر دقت کنید:

(A + 1) / (قیمت پایانی هر سهم پیش از افزایش سرمایه) = قیمت جدید هر سهم ۱۰۰ / درصد افزایش سرمایه = A

برای درک بهتر به این مثال توجه کنید: اگر یک شخص تعداد ۱۰۰۰ سهم به ارزش ۵۰۰۰ تومان را از یک نماد خریداری کند و طی اطلاعات منتشرشده شرکت مد نظر قصد داشته باشد از روش آخر، افزایش سرمایه ۶۰ درصدی بدهد (A=0.6)، قیمت سهم و میزان سهمی که به فرد تعلق خواهد گرفت به این شکل خواهد بود:

۳۱۲۵ = ۱٫۶ / ۵۰۰۰ = قیمت سهم

یعنی در این حالت فرد ۱۶۰۰ سهم با قیمت ۳۱۲۵ تومان خواهد داشت. همان‌ طور که در تعریف افزایش سرمایه از محل سود انباشته اشاره کردیم، این نوع افزایش سرمایه کاهش قیمت سهم را هم به دنبال خود دارد و بابت آن به تعداد سهام سرمایه‌گذاران، به میزانی که سرمایه افزایش یافته است، سهام جایزه نیز در نظر گرفته می‌شود.

در این حالت شاهد کاهش ارزش قیمت سهم هستیم که همین مورد جذابیت این فرآیند را بیشتر می‌کند چرا که با این عمل، افزایش قیمت سهم در بازه بلندمدت اتفاق خواهد افتاد. در نظر داشته باشید که سهام جایزه‌ای که به سهامداران تعلق می‌گیرد شامل مالیت نیست. نحوه قرارگیری سهام جایزه در پرتفوی به این شکل است: اگر این افزایش سرمایه کمتر از ۱۰۰ درصد باشد، حدود دو هفته طول می‌کشد تا در پرتفوی قرار بگیرد و در صورتی که بیشتر از ۱۰۰ درصد باشد، قرارگیری آن در پرتفوی بیش از دو ماه زمان لازم دارد.

در نظر داشته باشید که سهام جایزه بعد از تأیید از طرف شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به پرتفوی شما افزوده و قابل معامله خواهد شد و اصولا زمان مشخصی ندارد و ممکن است که حدود سه الی چهار ماه به طول انجامد. برای پیگیری می‌توانید در قسمت سبد سهام روی علامت چشم در کنار نماد کلیک کنید و از جزئیاتی مانند قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید. در صورتی که سهام اصلی را بفروشید، سهام جایزه از بین نمی‌رود و پس از تایید شرکت سپرده‌گذاری به شما تعلق خواهد گرفت.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تمامی جوانب مقوله سهام جایزه را بررسی کنیم؛ سهامی که بابت آن پولی پرداخت نمی‌کنید از طریق یکی از روش‌های افزایش سرمایه به شما تخصیص می‌یابد. به عنوان نکته نهایی در نظر داشته باشید که اگر سهام جایزه به سبد سهام شما تعلق گرفت، برای فروش آن باید به مدت ۳ الی ۴ ماه صبر کنید که این دارایی در تعداد سپرده‌گذاری شما لحاظ شود و بعد از آن قادر به مدیریت آن خواهید بود.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

38 پاسخ به “سهام جایزه چیست؟ نحوه توزیع و فروش آن چگونه است؟”

 1. مرتضی گفت:

  فقط از چه زمانی این سهام های جایزه رو میشه معامله کرد در پرتفوی خودمون؟

  ۷
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که به شما سهام جایزه تعلق یابد تا زمانی که توسط شرکت سپرده گذاری تائید نشود غیر قابل معامله است.در سامانه معاملاتی آنلاین در قسمت سبد سهام بر روی علامت چشم در کنار نماد کلیک نمائید و از جزئیات نماد و قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید.در صورتی که سهام جایزه قابل معامله باشد ، ردیفی به عنوان قابل فروش اضافه می شود و چنانچه گزینه قابل فروش اضافه شده بود و به دارایی سپرده گذاری شما اضافه نشده بود،باید بر روی نماد مورد نظر
   " تغییر کارگزار ناظر" انجام دهید.

   ۱۰
 2. میثم قنبرپور گفت:

  سلام خسته نباشید مخواستم بدونم سهام جایزه شتران کی ثبت میشه وقابل معامله هست ممنون

  ۵
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که به شما سهام جایزه تعلق یابد تا زمانی که توسط شرکت سپرده گذاری تائید نشود غیر قابل معامله است.در سامانه معاملاتی آنلاین در قسمت سبد سهام بر روی علامت چشم در کنار نماد کلیک نمائید و از جزئیات نماد و قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید.در صورتی که سهام جایزه قابل معامله باشد ، ردیفی به عنوان قابل فروش اضافه می شود و چنانچه گزینه قابل فروش اضافه شده بود و به دارایی سپرده گذاری شما اضافه نشده بود،باید بر روی نماد مورد نظر "تغییر کارگزار ناظر "انجام دهید.

   ۶
 3. سید مصطفی صادقی گفت:

  الان بیشتر سهامی که افزایش سرمایه می دهند بعداز افزایش سرمایه با افت شدیدی مواجع می شوند .

  ۹
 4. محسن کیارستمی گفت:

  وقتی سهام جایزه تعلق میگیره در واقع ارزش ریالی دارایی شما تغییری نمیکند فقط تعدادسهام شما بیشتر میشود

  ۸
 5. Sazetarh گفت:

  سهام جایزه به تعداد سهام شما اضافه میشود

  ۳
 6. ایمان گفت:

  سلام اگه افزایش داره سرمایه از نوع سودانباشته باشه خیلی خوبه وسهام جایزه ارزش

  ۴
 7. ایمان گفت:

  فک کنم تازمانی که افزایش سرمایه ثبت نشه قابل فروش نیست

  ۲
  • سعید گفت:

   در صورتی که به شما سهام جایزه تعلق یابد تا زمانی که توسط شرکت سپرده گذاری تائید نشود غیر قابل معامله است.در سامانه معاملاتی آنلاین در قسمت سبد سهام بر روی علامت چشم در کنار نماد کلیک نمائید و از جزئیات نماد و قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید.در صورتی که سهام جایزه قابل معامله باشد ، ردیفی به عنوان قابل فروش اضافه می شود و چنانچه گزینه قابل فروش اضافه شده بود و به دارایی سپرده گذاری شما اضافه نشده بود،باید بر روی نماد مورد نظر "تغییر کارگزار ناظر "انجام دهید.

   ۲
 8. کیوان گفت:

  با سلام
  ببخشید خواستم ببپرسم فرآیند نشان دادن سهام جایزه در کارگزاری های مختلف، متفاوت می باشد یا اینکه همه از یک دستور العمل خاص پیروی می کنند؟
  و اینکه سهام جایزه سود انباشته تا چند ماه بعد از اعمال آن قایل معامله خواهد بود؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از اینکه سهام جایزه چه زمانی به پرتفوی اضافه میشود ،از طریق امور سهامداران شرکت شتران پیگیر شوید چون زمان اضافه شدن سهام جایزه به پرتفوی برای هر شرکت سهامی یا خاص متفاوت است و سهام جایزه زمانی به پرتفوی سهامداران اضافه می شود که شرکت مربوط افزایش سرمایه را در مرجع ثبت شرکت ها، ثبت کرده باشد.به طور کلی سهام جایزه به صورت میانگین ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز دارد برای ثبت شدن و شما بعد از این مدت، قادر به فروش آن خواهید بود.

 9. وحید گفت:

  سلام وعرض ادب
  فرق سهام جایزه با سهام آورده نقدی چیه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   افزایش سرمایه شرکت‌ها از منابع متفاوتی تامین می شود؛ بنابراین روش‌های مختلفی دارد. اگر بخواهیم بر این اساس (روش تامین مالی) "افزایش سرمایه" را بررسی کنیم به ۴ روش زیر خواهیم رسید:
   افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سود های پرداخت نشده سال‌های قبل)
   افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌های شرکت
   افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و محل مطالبات حال شده
   افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم
   در صورتی که افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سود های پرداخت نشده سال‌های قبل) باشد سهام جایزه به سهامدارن تعلق می گیرد و در صورتی که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ومطالبات حال شده باشد "حق تقدم" به سهامداران تعلق میگرد.

   ۰
 10. سجاد احمدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  افزایش سرمایه از نوع صرف سهام.
  یعنی باعث میشه سهم بیشتر از قیمت ذاتیش معامله بشه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق ماده ۱۶۰ قانون تجارت، شرکت می‌تواند سهام جدید خود را برابر با مبلغ اسمی، بفروشد و یا اینکه علاوه بر مبلغ اسمی سهم، مبلغی را به‌عنوان اضافه ارزش از خریدار دریافت کند. شرکت عواید حاصل از اضافه ارزش سهام فروخته‌شده را می‌تواند به اندوخته‌های شرکت منتقل کرده یا به‌صورت نقدی میان صاحبان سهام قبلی تقسیم نماید، همچنین میتواند درازای آن سهام جدید(سهام جایزه) به سهام‌داران قبلی بدهد.
   "صرف سهام"، مبلغی است مازاد بر ارزش اسمی سهام که شرکت در زمان فروش سهام عادی دریافت کرده است.

 11. عباس گفت:

  سلام جناب خسته نباشید خواستم بپرسم چه کاری باید انجام بدهیم تا که سهام جایزه به ما تعلق بگیرد

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که سهامی را می خرید و تا زمان تشکیل مجمع عمومی فوق العاده برای "افزایش سرمایه سهم" مورد نظر را داشته باشید و در صورتی که افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سود های پرداخت نشده سال‌های قبل) باشد سهام جایزه به سهامدارن تعلق می گیرد.

   ۰
 12. حامد نوروزی گفت:

  پترول ۷ ماه هست هنوز ثبت نکرده قیمت سهام نصف شده ، اینم یه تجربه ای شد که تو این افزایش سرمایه ها شرکت نکنم

  ۱
 13. Sss6m7 گفت:

  با سلام
  سهمی که حسابش خریداری شده بعد یک سال و نیم هنوز ممنوع_متوقف هستش چطور میتونم مطلع شوم کی مجاز میشود؟ جستجو کردم هیچ پیامی هم در این مورد نبود
  چون معمولا سهام جایزه هم از حساب سهام داده میشود اینجا مطرح کردم.باتشکر

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت کسب اطلاع از علت ممنوع -متوقف شدن نماد و زمان بازگشایی و مجاز شدن نماد برای معامله ، لطفا به اطلاعیه های نماد مورد نظر در سایت کدال مراجعه بفرمائید.جهت پیگیری بیشتر می توانید با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

 14. پريسا كرمي گفت:

  اگر اقدامي روش انجام نشه خودبخود به سبد سهام اضافه ميشه

  ۱
 15. عباس صفايي گفت:

  خير بايد در مجمع شركت شده باشد وافزايش داشته باشه البته نوع افزايش مهم است وبعد از دوماه

  ۰
 16. عباس صفايي گفت:

  بله بايد نكات بسيار مهم ذيل را درنظر داشت
  فزایش سرمایه شرکت‌ها از منابع متفاوتی تامین می شود؛ بنابراین روش‌های مختلفی دارد. اگر بخواهیم بر این اساس (روش تامین مالی) "افزایش سرمایه" را بررسی کنیم به ۴ روش زیر خواهیم رسید:
  افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سود های پرداخت نشده سال‌های قبل)
  افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌های شرکت
  افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و محل مطالبات حال شده
  افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم
  در صورتی که افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سود های پرداخت نشده سال‌های قبل) باشد سهام جایزه به سهامدارن تعلق می گیرد و در صورتی که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ومطالبات حال شده باشد "حق تقدم" به سهامداران تعلق میگرد.

  ۱
 17. افسر گفت:

  سهام جایزه به افرادی تعلق میگیره که قبلاً آنجا سهم داشتید و اگر بر فرض مثال آن شرکت بخواهد پنجاه درصد افزایش سرمایه داشته باشه و اگر سهم شما قبلاً مثلاً ۱۰۰۰ تا بوده تا ۵۰۰تا به شما سهام جایزه تعلق میگیره.

  ۰
 18. ایمان گفت:

  سلام به نظر من افزایش سرمایه دیگه معنی نداره فقط برا نوسان ازش استفاده میشه

  ۰
 19. مهدی یار گفت:

  با سلام
  بنده سهام غمینو دارم
  و سهام جایزه به من تعلق گرفته
  اما در پورتفویم لحاظ نشده است.
  اما دوستم همین سهام را دارد و کارگزار ناظرش جایی دیگه است
  اما برای ایشان لحاظ شده است
  اما برای بنده که کارگزاری آگاه هستم
  خیر
  لطفا رسیدگی بفرمایید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری لطفا در سامانه معاملاتی آنلاین تیکت ثبت فرمائید.همچنین می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 20. مهدی یار گفت:

  البته حق تقدم لحاظ شده است
  اما افزایش سرمایه از دو محل بوده است
  سودانباشته و آورده نقدی
  ان مقدار سود انباشته لحاظ نشده است

  ۲
 21. کریم صغری گفت:

  سلام .
  نحوه واریز و خریدش را لطفا توضیح بدین ممنون

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی‌که سهامدار بخواهد "حق تقدم "خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

   ۰
 22. مجتبی گفت:

  سلام
  ممنون از آموزش شما . اگه ممکنه درخصوص سهام حق تقدم هم توضیح بدین

  ۰
 23. سعید دریکوند گفت:

  سلام اگر در زمان تعیین شده برای پرداخت پول حق تقدم این کار صورت نگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش "حق تقدم سهام "خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.

   ۰
 24. پوریا گفت:

  سلام افزایش سرمایه اخیر فملی از محل سود انباشته در تاریخ ۱۰ دی ثبت شده اما هنوز تو سبد سهامم نمیاد و نمیتونم سهام جایزش رو بفروشم امور سهامش هم جواب نمیدن میشه لطفا بگید مشکلش کجاست؟ (تو هیچ کارگزار دیگه ای هم معامله نکرده ام)

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که به شما سهام جایزه تعلق یابد تا زمانی که توسط شرکت سپرده گذاری تائید نشود غیر قابل معامله است.در سامانه معاملاتی آنلاین در قسمت سبد سهام بر روی علامت چشم در کنار نماد کلیک نمائید و از جزئیات نماد و قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید.در صورتی که سهام جایزه قابل معامله باشد ، ردیفی به عنوان قابل فروش اضافه می شود و چنانچه گزینه قابل فروش اضافه شده بود و به دارایی سپرده گذاری شما اضافه نشده بود،باید بر روی نماد مورد نظر "تغییر کارگزار ناظر" انجام دهید.

   ۰
 25. احمد ثنایی گفت:

  در عمل
  افزایش سرمایه
  با توجه به بسته شدن چند روزه نماد
  و عدم انجام معامله

  همچنین بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان
  که عموماً با افت قیمت همراه است
  نفعی برای خریداران سهام ندارد

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: