سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی

 • ۱۷ فروردین ۱۳۹۷
 • agah1
 • ۱۵۹ نظر
 • ۱۱۸۸۵۶ مشاهده
سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بدهی

بیشتر شهروندانی که در این جامعه زندگی می‌کنند جهت خرید مسکن، خودرو و… نیاز به دریافت وام از بانک‌های مختلف دارند؛ سازمان‌های تجاری نیز همچون افراد جامعه، باید جهت تأمین مالی خود و دریافت وام به بانک‌ها مراجعه نمایند. با این حال اگر مقدار این تأمین مالی زیاد باشد، بانک‌ها توان پرداخت وام‌های کلان به این سازمان‌ها را نداشته و به همین دلیل برای تأمین مالی فعالیت‌های خود، باید از روش‌های دیگری استفاده نمایند.

یکی از روش‌های تأمین مالی، انتشار اوراق بدهی است تا از این طریق بتوانند سرمایه‌های خرد و کلان خود را جمع‌آوری نموده و اهداف سازمان خود را به بهترین نحو پیش ببرند.

اوراق بدهی از یک سو تامین کننده بودجه لازم برای پیاده‌سازی طرح‌های شرکت‌ها و نهادها است و از سوی دیگر روشی برای کاهش ریسک سرمایه گذاری و ایمن کردن پرتفوی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه است. از آنجا که اوراق بدهی نظیر انواع اوراق مشارکت، اوراق خزانه اسلامی و … دارای سود ثابت است، می تواند ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

اوراق بدهی (اوراق قرضه) به طور معمول توسط دولت منتشر و ضمانت می‌شود و آنجا که پرداخت اصل و فرع این اوراق توسط دولت تعهد می‌شود، بدون خطر محسوب شده و مورد اطمینان سرمایه‌گذار است و ریسک آن بسیار پایین است. به بیان دیگر سرمایه‌گذار بخشی از سرمایه خود را در محلی سرمایه‌گذاری کرده است که برای آن سود ضمانت شده در نظر گرفته شده است.

مشخصات اوراق بدهی

کلیه اوراق بدهی مشخصات مشترکی دارند که با آن‌ ویژگی‌ها شناخته و تعریف می‌شوند. در ادامه به شرح این مشخصات می‌پردازیم.

۱_تاریخ سررسید

تاریخ سررسید به تاریخ پایان یک دوره‌ در اوراق بدهی گفته می‌شود. در این تاریخ صاحبان اوراق بدهی، ارزش اسمی اوراق خود را دریافت می‌کنند .

۲_ارزش اسمی

به اصل مبلغ وام، ارزش اسمی گفته می‌شود که در تاریخ سررسید اوراق بدهی این مبلغ به خریدار اوراق بازپرداخت می‌گردد.

۳_نرخ سود اسمی

به نرخ بهره‌ای گفته می‌شود که به طور دوره‌ای و تا سررسید اوراق پرداخت می‌گردد. برای مثال اگر اوراق بدهی یک فرد به ارزش اسمی۱۰۰ هزار تومان و با نرخ سود اسمی۲۰ درصد با تعداد دو دوره در سال باشد؛ به این معنی است که آن فرد هر۶ ماه یک بار به میزان۱۰ درصد و به مبلغ ۱۰ هزار تومان به عنوان نرخ سود اسمی اوراق تا سررسید اوراق دریافت خواهد نمود.

۴_ قیمت فروش

چنان‌چه مالک اوراق نخواهد تا زمان سررسید اوراق منتظر بماند، می‌تواند اوراق خود را در روزهای باز بازار سرمایه و به قیمت آن روز بازار به فرد دیگری بفروشد. شایان ذکر است قیمت بازار با توجه به مسائل مختلفی تعیین می‌شود. ازجمله این مسائل می‌توان به نرخ سود در بازار پول اشاره کرد.

۵_ نرخ سود تا سررسید  (YTM)

چنان‌چه شخصی اوراق بدهی خود را در اولین روز انتشار خریداری کند، نرخ سودش نرخ سود اسمی می‌شود. ولی اگر بعد از انتشار و به قیمت تعیین‌شده بازار اقدام به خرید اوراق نموده و آن‌ها را تا سررسید نگه‌داری کند، نرخ سود تا سررسید یا YTM  نامیده می‌شود. اغلب اوراق بدهی با  YTM، خرید و فروش می‌شوند. به‌عبارتی در هر لحظه، اوراق به قیمتی خاص در بازار خرید و فروش می‌گردد. سرمایه‌گذاران  YTMرا نیز به‌صورت لحظه‌ای محاسبه کرده و جهت خرید و فروش اوراق بر این مبنا تصمیم می‌گیرند.

اوراق بدهی در دو بازار فرابورس و بازار اصلی منتشر می‌گردند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشخصه های اوراق بدهی، می‌توانید به سایت فرابورس به آدرس www.ifb.ir مراجعه کنید.

انواع اوراق بدهی

اوراق قرضه

اوراق قرضه براساس مبانی گوناگون دسته‌بندی می‌‌‌شوند. مهم‌ترین این مبانی عبارتند از:

نرخ بهره، سررسید، ماهیت وام‌گیرنده، میزان انتشار، نوع وثیقه، شدت قابلیت تبدیل و تسعیر(نوسانات)، نوع وابستگی وام‌گیرنده یا بدهی، هدف انتشار و نوع پولی که اوراق با آن انتشار می‌‌‌یابد. اوراق بدهی براساس نرخ بهره به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • اوراق قرضه با نرخ بهره‌ ثابت
 • اوراق قرضه با نرخ بهره شناور

اوراق قرضه با نرخ بهره ثابت

ازجمله اوراق قرضه با نرخ بهره ثابت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اوراق قرضه رهنی، اوراق قرضه تضمین شده، اوراق قرضه قابل تبدیل، اوراق قرضه درآمدی و …

اوراق قرضه با نرخ بهره شناور

در برخی اوراق قرضه نرخ بهره در هر دوره (عمدتاً سه ماه) مورد تجدید نظر قرار گرفته و جزو اوراق قرضه با نرخ شناور درنظرگرفته می‌شود. بانک‌ها نیز اوراق بهادار با نرخ شناور منتشر کرده و به آن گواهی‌ سپرده با نرخ شناور می‌‌‌گویند.

مزایا و معایب اوراق قرضه

سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه شرکت‌های بورسی، ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام همان شرکت‌ها دارد. اما با توجه به این‌که در بخش خصوصی انجام می‌شود، این سرمایه‌گذاری دارای ریسک بوده و معمولاً شرکت‌های بورسی در مواقع تأمین مالی ازطریق اوراق بدهی، اقدام به توزیع اوراق قرضه می‌کنند. برای مثال صاحبان سرمایه تمایلی به خرید و سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه شرکت‌های ورشکسته ندارند، چون کسب بازدهی در این نوع شرکت‌ها به‌سختی انجام می‌شود. از دیگر معایب سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه، عدم معافیت مالیاتی در این نوع سرمایه‌گذاری نسبت به انواع دیگر است. ازجمله این نوع سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی را مثال زد.

اوراق صکوک

اوراق اجاره

یکی از مهم‌ترین انواع صکوک معرفی‌شده، صکوک اجاره است که دارنده آن به‌صورت مشاع، مالک بخشی از دارایی است که منافع آن براساس قرارداد اجاره به مصرف‌کننده یا بانی واگذار شده است. در صکوک اجاره حق استفاده از منافع دارایی یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها، در برابر اجاره‌بها از مالک به شخص دیگری منتقل می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در خصوص این اوراق می‌توانید به این مطلب مراجعه نمایید.
مدت قرارداد اجاره مشخص است و می‌توان اجاره‌بها را در ابتدای دوره، انتهای دوره، با سررسیدهای ماهانه، فصلی یا سالانه پرداخت کرد. از آنجاییکه صکوک اجاره بیان‌گر مالکیت مشاع فرد است، می‌توان آن را در بازار ثانویه و به قیمتی که به‌وسیله عامل‌های بازار تعیین می‌شود، معامله کرد.

اوراق مرابحه

یکی از انواع قرارداد بیع، بیع مرابحه است که از زمان­­های قدیم بین مردم رایج بوده و مقصود از آن بیعی است که فروشنده قیمت تمام‌شده­ کالا اعم از قیمت خرید، هزینه‌های حمل‌ونقل، نگهداری و سایر هزینه‌های مربوطه را به اطلاع مشتری می­رساند و در مرحله بعد تقاضای مبلغ یا درصدی اضافی به‌عنوان سود می‌کند. برای مثال اعلان می­کند این کالا را به هزار تومان خریده و حاضر است به هزار و صد تومان یا با ده درصد سود به مشتری بفروشد. در بیع مرابحه چنانچه بایع در بیان قیمت خرید یا هزینه‌های مربوطه دروغ بگوید مشتری خیار فسخ می­کند. بیع مرابحه می­تواند به‌صورت نقد یا نسیه منعقد شده و درصورتی‌که نسیه باشد به‌طورمعمول نرخ سود آن بیشتر است.

اوراق مضاربه

مضاربه در لغت یعنی تجارت با سرمایه دیگری و در اصطلاح عبارت است از اینکه شخصی (مالک)، مالی (سرمایه) را به دیگری (عامل) بدهد و درمقابل، سهم معینی از سود آن را دریافت کند. شایان ذکر است سود اوراق مضاربه به‌صورت کامل به سود فعالیت تجاری بستگی خواهد داشت. با اینکه سود فعالیت تجاری تا حدودی قابل پیش‌بینی است، اما در عمل تابع عوامل مختلفی بوده که احتمال دارد با پیش‌بینی مغایرت داشته باشد. درنتیجه سود این اوراق کاملاً متغیر و در پایان دوره مالی قطعی می‌شود.
علمای شیعه برخلاف اهل تسنن عقد مضاربه را منحصر در تجارت می‌دانند و به همین جهت در ایران این عقد تنها در تجارت منعقد می‌گردد.

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت ساده

اوراق مشارکت ساده پس از انتشار تغییر پیدا نمی‌کند و در پایان دارنده و منتشرکننده آن می‌توانند اصل سرمایه و سود حاصل از بکارگیری آن در پروژه را استرداد نمایند. بر این اساس دارنده ورقه مشارکت، در یک پروژه خاص شریک شده و پس از اجرای پروژه رابطه وی با شرکت ناشر ورقه به پایان می‌رسد. اوراق مشارکت ساده متداولترین نوع ورقه مشارکت به شمار می‌رود و براساس مکانیسم‌های حقوقی خاص ازجمله تضمین بازپرداخت اصل و سود ورقه که مقررات حاکم بر این اوراق را پیش‌بینی نموده‌اند، معامله می‌شوند. این اوراق ابزار مناسبی برای شرکت عموم در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت است. زیرا صاحب ورقه می‌تواند آن را انتقال یا به ناشر ارائه دهد.

اوراق مشارکت مرکب

اوراق  مرکب توسط شرکت‌های سهامی عام منتشر می‌گردد که به دو نوع طبقه‌بندی می‌شوند:

الف) اوراق مشارکت قابل تعویض با سهام:

این اوراق توسط شرکت‌های سهامی عام منتشر شده و در سررسید نهایی با سهام سایر شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس اوراق بهادار تعویض می‌شود.

ب) اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام :
این اوراق توسط شرکت‌های سهامی عام منتشر شده و در سررسید یا زمان افزایش سرمایه به سهام شرکت‌های منتشرکننده اوراق مشارکت تبدیل می‌گردد. چون مقررات این نوع ورقه مشارکت به‌صورت کامل از مقررات سابق اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام و به‌وسیله قانون‌گذار بعد از انقلاب اسلامی اقتباس شده است؛ در این حالت صاحب ورقه می‌تواند درصورت سوددهی شرکت و وضعیت خوب اقتصادی آن نسبت به زمان انتشار اولیه ورقه مشارکت، با تبدیل ورقه خود به سهم از بهبود وضعیت اقتصادی شرکت بهره گیرد.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر درباره اوراق مشارکت می‌توانید به این مطلب مراجعه نمایید.

تفاوت اوراق مشارکت با اوراق قرضه

اوراق مشارکت نوعی اوراق قرضه محسوب شده با این تفاوت که این اوراق جهت تأمین طرح‌های عمرانی، تولیدی و خدماتی به‌کار می‌رود و توسط دستورالعمل‌ها و ضوابط بانک مرکزی کنترل می‌شود. اما اوراق قرضه برای صادرکننده محدودیت خاصی قائل نیست و شرکت انتشاردهنده می‌تواند سرمایه کسب‌شده از اوراق قرضه را در هر سرمایه‌گذاری به کار برد.

گواهی سپرده

گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام

سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذار عام به سپرده‌ای اطلاق می‌شود که نزد بانک با سررسید مشخص افتتاح شده و بانک در ازای آن اقدام به صدور گواهی به همین نام می‌نماید. گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذار عام بانام یا بی‌نام بوده و شرایط عمده قرارداد سپرده‌گذاری در آن ذکر می‌گردد.

گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری خاص

سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری خاص به سپرده‌هایی اطلاق می‌گردد که بانک برای تجهیز منابع و تأمین مالی طرح‌های جدید تولیدی، ساختمانی، خدماتی و نیز توسعه و تکمیل طرح‌های سودآور موجود با سررسید مشخص افتتاح می‌نماید و این اوراق را در ازاء افتتاح سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری خاص صادر می‌نماید.

نحوه خرید اوراق بدهی

خرید و مقایسه اوراق بدهی بر مبنایی خاص صورت می‌گیرد که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم ‌که چه اوراقی برای سرمایه‌گذاری مطلوب‌تر است. همان‌طور که در بالا به‌صورت خلاصه بیان شد، برخی از اوراق بدهی بدون پرداخت سود دوره‌ای هستند و برخی نیز دارای پرداخت سود با دوره‌های پرداخت مختلف و نرخ سود اسمی هستند.

برای خرید اوراق بدهی باید معیارهای زیر در نظر گرفته شود:

نرخ سود سالیانه (YTM)

مبنای خریدوفروش اوراق سهام قیمت و شاخص‌های عملکرد مثل P/E است. اما مبنای خریدوفروش اوراق بدهی سود معادل سالیانه (YTM) در زمان خرید است.

 نحوه محاسبه نرخ سود مؤثر سالیانه (YTM)

نرخ سود مؤثر سالیانه اوراق بدهی با اصل تنزیل پول محاسبه می‌گردد. محاسبه این نرخ سود برای یک سرمایه‌گذار عادی به‌ویژه در سود اوراق بدهی با پرداخت میان‌دوره‌ای کمی پیچیده است. به همین خاطر ما از آموزش فرمول محاسبات سود سالیانه اوراق در اینجا صرف‌نظر می‌کنیم. برای آگاهی بیشتر می‌توانید به سایت فرابورس www.ifb.ir مراجعه نمایید.

اصل تنزیل (discounting)

اصل تنزیل بر مبنای منطق ارزش زمانی پول استوار هست. به بیان دیگر ارزش هزار تومان امروز بیشتر از هزار تومان فردا است. برای نمونه زمانی‌که به‌منظور سپرده‌گذاری به بانک مراجعه می‌نماییم، بانک سود سالانه را اعلام کرده و ما با توجه به میزان پول خود و سود بانکی سال بعد پول خواهیم داشت و مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان پول با سود بانکی ۱۵ درصدی سال دیگر برابر ۱۱۵میلیون تومان خواهد شد. در بازار بدهی قیمت اسمی اوراق بدهی (مبلغی که در زمان سررسید اوراق دریافت می‌کنیم)، مشخص است. قیمت فعلی اوراق را نیز عرضه و تقاضای بازار مشخص می‌کند. اما سود معادل سالیانه یاYTM  مجهول است که با قرارگیری در فرمول محاسبه می‌گردد.

نکته:  شایان ذکر است اوراق بدهی با بیشترین YTM لزوماً به معنی بهترین سرمایه‌گذاری نیست. به همین علاوه بر سود معادل سالیانه باید معیارهای زیر را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

ریسک نکول

ریسک نکول اوراق به معنای آن است که منتشرکننده اوراق نتواند در زمان سررسید، اصل پول و سود شما را بازگرداند. به همین دلیل برای ارزیابی ریسک نکول اوراق، باید به ناشر و ضامن اوراق نیز توجه کنیم.  چنان‌چه ناشر دولت باشد، ضامن آن نیز دولت (خزانه و وزارت دارایی) خواهد بود. در این حالت ریسک نکول صفر است، چون دولت ورشکسته نمی‌گردد. اوراق اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت دولتی نیز جزو این دسته هستند. اما درصورتی‌که ناشر اوراق بدهی شرکت‌ها باشند، اوراق اجاره یا اوراق مشارکت شرکت‌های بزرگ و اوراق دیگر بدون ریسک به‌حساب نمی‌آیند. چون‌که شرکت‌ها در زمان ورشکستی  قادر به پرداخت بدهی به صاحبان اوراق نیستند. در همین راستا ضامن شرکت دارای اهمیت می‌شود که باید توانایی پرداخت اصل پول و سود صاحبان اوراق را داشته باشد. پس در زمان خرید اوراق بدهی منتشرشده توسط شرکت‌ها به ضامن آن نیز توجه کنید.

ریسک نقدشوندگی

ریسک نقدشوندگی به‌معنای آن است که سرمایه‌گذار به‌راحتی قادر به پیدا کردن خرید برای فروختن اوراق خود نباشد. این مشکل در صورتی پیش می‌آید که حجم معاملات سهام یا اوراق کم باشد. همچنین در صورت بالا بودن حجم معاملات، سرمایه‌گذار به‌آسانی می‌تواند در بازار بدهی، اوراق موردنظر خود را خریداری کرده و به فروش برساند. نقدشوندگی از معیارهای مهم جهت خریدوفروش به شمار می‌رود. عدم ‌نقدشوندگی یک نوع هزینه برای سرمایه‌گذار خواهد بود.

سود پرداختی

اوراق صکوک

نرخ سود کنونی صکوک در مقایسه با سایر اوراق بهادار رقیب، تعیین و مشخص می‌شود.
در شرایط کنونی که نرخ سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت وضعیت مشخصی دارند، نرخ صکوک اجاره نیز باید به صورتی تعیین شود که برای سرمایه‌گذاران به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری جذاب به‌حساب آید و به همین دلیل، صکوک تاکنون با نرخ‌های ۱۷ و ۵/۱۷ درصد منتشر شده‌اند.
در بازارهای مالی دنیا با توجه به ساختار و نوع صکوک، نرخ بازده متفاوت است. در برخی مدل‌های صکوک، پرداخت حداقل نرخ سود به سرمایه‌گذاران تضمین می‌شود، این در حالی است که برخی دیگر هیچ تضمینی برای پرداخت سود ندارند.

اوراق مشارکت

به اوراق مشارکت سود ثابتی به‌‌صورت علی‌الحساب تعلق می‌گیرد که در مقاطعی از سال پرداخت می‌شود. سود قطعی اوراق هم، در سررسید و از محل سود طرح مورد مشارکت و به‌تناسب قیمت اسمی و مدت ‌زمان سرمایه‌گذاری در اوراق، تعیین و به دارندگان اوراق پرداخت می‌گردد. چنانچه سود طرح، کمتر از سود علی‌الحساب پرداخت ‌شده باشد یا طرح زیان‌ده باشد، دستگاه صادرکننده اوراق مسئول آن بوده و سود علی‌الحساب پرداخت‌شده، قابل تعدیل یا استرداد نیست. صادرکنندگان اوراق، متعهد پرداخت سود علی‌الحساب در مواعد مقرر و بازپرداخت اصل مبلغ اوراق در سررسید و سود قطعی آن در فاصلۀ زمانی پنج ماه بعد از سررسید هستند. این تعهدات، در مورد اوراق مشارکت طرح‌های عمرانی اعم از آن‌که دولت و یا یکی از دستگاه‌های اجرایی مجری آن باشد، توسط دولت تعهد و تضمین می‌شود و در مورد اوراق مشارکت منتشرشده توسط دستگاه‌های عمومی (به‌استثنای طرح‌های عمرانی) یا خصوصی، شخص حقوقی دیگری با عنوان ضامن، تعهدات ناشر را تضمین می‌کند. در مورد اوراق مشارکت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک به‌عنوان ناشر پرداخت اصل و سودهای متعلقه را در سررسیدهای مقرر، از طریق بانک‌های عامل تضمین می‌کند.

نرخ کارمزدها

شرکت بورس اوراق بهادار تهران

نوع معامله صکوک اجاره اوراق مشارکت 
خرید۰٫۰۰۰۷۲۶۰٫۰۰۰۷۲۶
فروش۰٫۰۰۰۷۷۴۰٫۰۰۰۷۷۴
جمع۰٫۰۰۱۵۰٫۰۰۱۵

شرکت فرابورس ایران

نوع معامله اوراق مشارکت، صکوک اجاره، اوارق خزانه اسلامی 
خرید۰٫۰۰۰۷۲۶
فروش۰٫۰۰۰۷۷۴
جمع۰٫۰۰۱۵

 

نوع معامله انواع صکوک، اوراق مشارکت و گواهی سپرده در معاملات بازارگردان 
خرید۰٫۰۰۰۷۴۴۴
فروش۰٫۰۰۰۱۱۱۳

 

درصورتی‌که بازار گردان متعهد به خرید اوراق بهادار به کف قیمتی معینی باشد (ایفای نقش بازار سازی)، کارمزد مشابه جدول فوق است.

نوع معامله انواع صکوک، اوراق مشارکت و گواهی سپرده در معاملات بازارگردان 
خرید۰٫۰۰۰۱۱۳۷
فروش۰٫۰۰۰۱۱۱۳

درصورتی‌که بازار گردان متعهد به خرید اوراق بهادار به کف قیمتی معینی نباشد، کارمزد مشابه جدول فوق است.

جمع‌بندی

اوراق در یک نگاه

اوراق بدهی در یک نگاه

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

159 پاسخ به “سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی”

 1. Amir04550 گفت:

  سلام
  پارسال براساس عملکرد سالیانه سال قبلش امتیاز به اعضا تعلق گرفت.امسال این امتیاز تعلق نمیگیره؟

  ۱۳
  • Agah2 گفت:

   باسلام
   خیر دوست عزیز
   هدایای عید که از طریق سایت بآشگاه به مشتریان ارائه می گردد هر ساله متفاوت است و به صورت ثابت و یکنواخت نیست.
   امسال نیز این عیدانه به صورت استفاده از خدمات یک سطح بالاتر سایت بآشگاه به مدت یک ماه (تا پایان فروردین ۹۷) در اختیار مشتریان عزیز قرار گرفته است.
   امیدواریم توانسته باشیم رضایت خاطر شما مشتریان گرامی را جلب کرده باشیم.

   ۷
 2. AJ8604 گفت:

  انتشار اوراق بدهی یکی از متداول‌ترین روش‌های تأمین مالی میان‌مدت و بلندمدت بنگاه‌های اقتصادی است، به‌طوریکه در کشورهای توسعه‌یافته، سهم بالایی از سبد تأمین مالی شرکت‌ها را تشکیل داده و میزان آن از سهم تسهیلات بانکی بیشتر است.

  ۱۲
 3. Salhivand گفت:

  با سلام
  مطلب بسیار مفیدی بود،البته عامه مرد م از این مطالب استفاده ای نمی کنندوبیشتر افرادی ک بدنبال کارهای تجاری هستند از این موارد استفاده می کنند.بهر حال ممنون از بذل توجه کارشناسان .

  ۱۰
 4. AK7028 گفت:

  باسلام.. سوالی داشتم.. اگر در مسابقه جسورانه پاسخ اشتباه داده باشیم از امتیازمان کسر میشود؟

  ۶
  • Agah2 گفت:

   سلام
   برای حضور در هر مسابقه جسورانه، شما امتیازی را در بازی مشارکت می دهید. در حال حاضر بین ۵۰ تا ۱۰۰ امتیاز است. اگر پاسخ صحیح به سوال دهید امتیازی معادل حاصل ضرب ضریب تاثیر گزینه پاسخ در مقدار امتیازی که شما در بازی مشارکت داده اید. اگر پاسختان اشتباه باشد، امتیاز دیگری از شما کسر نخواهد شد.

   ۷
  • reza گفت:

   قطعا کم میشه.
   شماقبل از شرکت درمسابقه حجمی از امتیازی که قبلا کسب کرید رو گرو میذارید که اگر جوابتون درست بود به همون اندازه امتیازتون اضافه و اگر درست نبود به همون اندازه امتیازتون کم میشه. من خودم چندبار جوابم درست نبود و امتیازم کم شد.

   ۲
 5. AK8490 گفت:

  اواق بدهی بهترین گزینه برای سرمایه گذاری میباشد

  ۸
 6. AJ7259 گفت:

  سلام پاسخ صحیح در گزینه های سوال کد ۷۰۱۰۲۹ وجود ندارد و پاسخ صحیح ۰٫۷۵ است.

  ۱
  • Agah2 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز،
   به اطلاعتان می رسانیم این سوال به دلیل وجود نقص فنی از لیست مسابقات حذف گردید. بدیهی است امتیاز آن در محاسبه نتایج هفتگی و ماهانه لحاظ نخواهد شد.
   با تشکر

   ۲
 7. AK8495 گفت:

  بهترین گزینه کدا م اوراق است

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   اگر فرض کنیم نرخ سود بانکی کاهشی باشد بهتر است اوراقی با سررسید بلند مدت انتخاب کنید . هرچه دوره های پرداخت سود کوتاه تر باشد مناسب تر است . در خرید اوراق باید قیمت روز را نیز مد نظر قرار داد. برای محاسبه نرخ اوراق میتوانید به سایت فرابورس مراجعه کنید.

   ۵
 8. AK5879 گفت:

  با سلام... لطفا جواب همه مسابقات رو بصورت تشریحی بگذارید. فقط جواب بعضیشون رو تشریحی میگذارید. ممنون

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز؛
   حتما تلاش خواهیم کرد پاسخ مسابقات بآشگاهی را به صورت تشریحی به همراه روش محاسبه و فرمول های مورد استفاده توضیح دهیم.
   با تشکر از پیشنهاد شما

   ۴
 9. AJ4247 گفت:

  جایزه خوش حسابی باز پرداخت وام چیست؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   کلیه مشتریانی که بسته‌های اعتباری خود را در موعد مقرر تسویه کنند، از جایزه خوش حسابی بهره‌مند می‌شوند. که شامل ۵% از قیمت پرداخت شده برای خرید بسته اعتباری مصرفی است.
   لازم به ذکر است که این جایزه خوش حسابی به بسته های وام قرض الحسنه تعلق نمی گیرد.

   ۲
 10. AJ8925 گفت:

  سلام در صورت دریافت وام باز پرداخت آن چگونه میباشد؟

  ۱
 11. AJ8101 گفت:

  درباره خود شرکتها هم مطلب جدید بزارید

  ۴
 12. AG4685 گفت:

  سلام ، چرا امتیاز سوال ویژه نمایشگاه بورس به شماره ۷۰۱۰۲۶ برای مشترکین لحاظ نشده در حالیکه امتیازات سوالات بعدی محاسبه و لحاظ شده ؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام خدمت شما؛
   دوست عزیز پاسخ این سوال منتشر شده و به افرادی که گزینه صحیح را برای این سوال انتخاب نموده اند امتیاز سوال معادل ۵۰۰ در حساب بآشگاهیشان اعمال شده است.

   ۰
 13. AK8490 گفت:

  سلام اوراق بهادر همان سهامه و فرق بورس با فرا بورس چیه

  ۰
 14. AK8490 گفت:

  شاخص کل بورس یعنی چی ساده توضیح بدید۹۶,۲۸۷٫۰۵

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   شاخص بورس یک معیار اندازه گیری است . مبنای آن درصد رشد قیمت سهام حجم معامله شرکتها و مقدار سهام منتشره شرکتها در هر روز معاملاتی است. هر چه سرمایه یک شرکت بیشتر باشد نوسانات قیمتی آن در شاخص تاثیر بیشتری دارد.
   برای بررسی وضعیت عمومی بازار بهتر است از شاخص هم وزن استفاده کنید.

   ۲
  • احمد رضا طاهری فرد گفت:

   شاخص یعنی ملاک اندازه گیری . که در بورس ایران معاملات در زمان جنگ ایران و عراق متوقف شد و از سال ۶۲ به بعد مجدد فعالیت بورس آغاز شد . لذا معاملات هر روز به معاملات آن زمان مقایسه می شود و اگر معاملات بیشتر باشد شاخص افزایش را نشان می دهد و اگر معماملات کمتر شود شاخص کاهش را نشان می دهد . به عبارتی مقایسه مبلغ معاملات امروز با معاملات سال ۶۲ نشان دهنده شاخص کل بورس می باشد.

   ۰
 15. AJ8604 گفت:

  سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه شرکت‌های بورسی، ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام همان شرکت‌ها دارد. اما با توجه به این‌که در بخش خصوصی انجام می‌شود، این سرمایه‌گذاری دارای ریسک بوده و معمولاً شرکت‌های بورسی در مواقع تأمین مالی ازطریق اوراق بدهی، اقدام به توزیع اوراق قرضه می‌کنند. برای مثال صاحبان سرمایه تمایلی به خرید و سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه شرکت‌های ورشکسته ندارند، چون کسب بازدهی در این نوع شرکت‌ها به‌سختی انجام می‌شود.

  ۲
 16. AK5879 گفت:

  با سلام. لطفا جواب تشریحی سوال ۹۷۰۱۰۲۷ رو بگذارید. ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای محاسبه نرخ بازده موزون پولی از مفهوم IRR استفاده م یکنیم: نرخ بازده داخلی نرخی است که براساس آن تفاضل ارزش فعلی جریانات نقدی ورودی و خروجی صفر باشد، و یا به عبارت دیگر: ارزش فعلی جریانات نقدی ورودی = ارزش فعلی جریانات نقدی خروجی

   برای حل این معادله میتوان از نرم افراز اکسل و یا تابع IRR در ماشین حساب استفاده کرد که در اینصورت مقدار r برابر ۸٫۱۵ % خواهد بود.

   ۲
 17. agah04000 گفت:

  عید سعید مبعث اغاز راه رستگاری وطلوع تابنده مهر هدایت وعدالت بر همگان مبارک باد.

  ۲
 18. AJ5982 گفت:

  سلام عید بزرگ مبعث بر تمامی مسلمانان ایران مبارک باد.

  ۲
 19. AK9337 گفت:

  سلام؛آیا ارایه نظر در باشگاه بلاگ امتیاز داره؟
  این امتیاز چقدر هست و چطور محاسبه میشود و در کدام قسمت باشگاه هست؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ارایه نظر در بلاگ بآشگاه ۱۰ امتیاز دارد که به محض تایید مدیر سایت، امتیاز آن به بآشگاه اضافه می گردد.
   جهت مشاهده امتیازات خود در سایت بآشگاه قسمت گزارش، پس از انتخاب گزینه گزارش امتیاز، می توانید کلیه فعالیت هایی که منجر به امتیاز شده است را مشاهده بفرمایید.

   ۱
   • agah42735 گفت:

    با سلام

    نظر به اینکه بخش های متنوعی برای درح مطالب در بلاگ وجود دارد و پاسخگویی و ثبت امتیاز درج مطلب هم معمولا بچند روزی زمان میبرد و در این مدت هم به هر بخش سوال و جواب های متعددی هم بطور معمول اضافه میگردند در صورتیکه مطالب متعددی توسط شخص در بخش های مختلفی درج گردد بعد از مدتی پیگیری آنها و یافتن مطالبی که توسط یک شخص در بخش های مختلفی درج میگردند بخصوص وقتی لینکی هم در امتیاز تخصیص یافته درج نمیگردد بسختی میتوان دریافت که این امتیازات مربوط به کدام نوشته بوده و کدام نوشته برایش هنوز پاسخی ارائه نگردیده یا امتیاز آن تخصیص نیافته که بتوان جویای علت عدم پاسخگویی یا تخصیص امتیاز قرار گرفته اند که بتوان پیگیر آینگونه موارد که برای اینجانب کم هم نبوده بتوان گردید.

    به همین منظوز پیشنهاد گردیده بوده که برای حل این موارد در حساب گاربری اشخاص یک قسمتی اضافه گردد که تمامی مطالب درج شده که در بخش های مختلف بلاک نوشته میشوند بطور مجتمع در دسترس هر شخص قرار داده شود که هم در زمان پیگیریجهت دریافت پاسخ های آنها صرفه جویی گردد و هم امتیازات تخصیص یافته برای هر نوشته در آن مشخص باشد تا امکان بررسی و محاسبات امتیازات تخصیص یافته برای هر کدام از آنجا مشخص و قابل پیگیری باشند.

    امیدوارم به این مورد هر چه سریعتر رسیدگی و این امکان در حساب کاربری اشخصاص اضافهگردد.

    با تشکر

    ۱
    • Agah گفت:

     سلام
     ضمن سپاس از پیشنهاد شما، به استحضار میرسانیم در بخش پیام های خصوصی بآشگاه، بابت هر سوالی که پاسخ آن برای شما ارسال می شود، پیامی ارسال می گردد که لینک پاسخ نیز در آن وجود دارد.

     ۲
     • agah42735 گفت:

      با سلام

      در ا رتباط با توضیح شما به عنوان نمونه باطلاع میرساند که از امتیازات تخصیص یافته ذیل تنها پاسخ ارائه شده شما دارای لینک برای ارجاع بوده و مابقی حداقل برای اینجانب نامشخص میباشد که مربوط به کدام مطلب ارسالی و مرتبط با چه تاریخی بوده است.

      ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
      ثبت فعالیت جدید در بآشگاه
      فعالیت نوشتن کامنت در وبلاگ باشگاه در حساب بآشگاه شما ثبت شد دریافت ۱۰ امتیاز

      ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
      ثبت فعالیت جدید در بآشگاه
      فعالیت نوشتن کامنت در وبلاگ باشگاه در حساب بآشگاه شما ثبت شد دریافت ۱۰ امتیاز

      ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
      ثبت فعالیت جدید در بآشگاه
      فعالیت نوشتن کامنت در وبلاگ باشگاه در حساب بآشگاه شما ثبت شد دریافت ۱۰ امتیاز

      ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
      ثبت فعالیت جدید در بآشگاه
      فعالیت نوشتن کامنت در وبلاگ باشگاه در حساب بآشگاه شما ثبت شد دریافت ۱۰ امتیاز

      ۴ مورد تخصیص امتیاز و تنها یک مورد شما دارای لینک که تنها نمونه ای از این مورد که بارها برای اینجانب در یکسال گذشته رخ داده است.

      امیدوارم به پیشنهادات ارائه شده در این رابطه هر چه سریعتر ترتیب اثر داده شود.

      با تشکر

      با تشکر

      ۲
     • Agah گفت:

      سلام
      برای کامنتهایی که صرفاً توسط مدیر سایت تایید و منتشر می شود،لینکی ارائه نمی شود. کامنتهایی که مستلزم پاسخ مدیر سایت هستند، پس از ارسال پاسخ با لینک در پیامهای خصوصی نمایش داده می شود.

      ۱
 20. یگانه ریاحی گفت:

  سلام

  مطالب آموزنده و مفیدی رو در قسمت تازه های بلاگ می بینیم...تشکر

  ۱
 21. AK9337 گفت:

  خیلی ممنون از پاسخ های خوب ومفیدتان.

  ۰
 22. AJ8604 گفت:

  با سلام، سوال مربوط به تاپیکو را بررسی بفرمایید، به نظر صحیح نیست چون گزارش پرتفوی سه ماهست نه ماهانه.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   شرکتهای سرمایه گذاری موظف هستند تغییرات پرتفو خود را به صورت گزارش ماهانه منتشر کنند و این گزارشات تحت عنوان گزارش فعالیت ماهانه انتشار داده میشود.

   ۰
 23. AJ8533 گفت:

  چرا این ماه سوالات سخت بود؟

  ۰
 24. agah42735 گفت:

  با سلام

  در مورد سوال شماره ۹۷۰۱۰۳۲ باطلاع میرساند که گزینه ۴ نمیتواند پاسخ صحیحی برای این سوال باشد چراکه "ریسک نکول اوراق به معنای آن است که منتشرکننده اوراق نتواند در زمان سررسید، اصل پول و سود شما را بازگرداند." که در گزینه ۴ هیچ اشاره ای به سود پول که مجوعا با خود پول ریسک نکول را مطابق تعریف شامل میشوند نگردیده لذا این پاسخ نمیتواند جواب صحیحی باشد.

  با تشکر

  ۰
 25. agah42735 گفت:

  با سلام

  در مورد سوال ۹۷۰۱۰۳۲ با توجه به تعرف آورده شده "اوراق مشارکت نوعی اوراق قرضه محسوب شده با این تفاوت که این اوراق جهت تأمین طرح‌های عمرانی، تولیدی و خدماتی به‌کار می‌رود و توسط دستورالعمل‌ها و ضوابط بانک مرکزی کنترل می‌شود. اما اوراق قرضه برای صادرکننده محدودیت خاصی قائل نیست و شرکت انتشاردهنده می‌تواند سرمایه کسب‌شده از اوراق قرضه را در هر سرمایه‌گذاری به کار برد." میتوان گفت کامل ترین پاسخ صحیح به این سوال گزینه ۳ میباشد.

  لذا تقاضای تخصیص صحیح امتیاز این سوال را از مسئولین محترم باشگاه دارم.

  ۰
 26. AK1877 گفت:

  با سلام
  مطلب بسیار مفیدی بود،البته عامه مرد م از این مطالب استفاده ای نمی کنندوبیشتر افرادی ک بدنبال کارهای تجاری هستند از این موارد استفاده می کنند

  ۰
 27. Mm گفت:

  باسلام لطفا جواب تشریحی سوال مسابقه ۹۷۰۱۰۳۸ رو بگذارید. ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در این مسئله پرداختی فرد ۳۶ میلیون ریال است که می‌بایست در آخر دوره بابت بازپرداخت وام، به بانک پرداخت کند و از آنجا که مبلغ وام (۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال) باید در بانک بماند که نیازی به پرداخت آن نیست. بنابراین از مبلغ وام، موارد زیر کسر می‌شود:

   ۱- بهره وام که در ابتدا کسر می‌شود: (۴,۰۰۰,۰۰۰ = ۰,۱*۴۰,۰۰۰,۰۰۰)

   ۲- هزینه‌های جانبی: (۲,۰۰۰,۰۰۰)

   ۳- پس‌انداز نزد بانک: (۴,۰۰۰,۰۰۰ = ۰,۱*۴۰,۰۰۰,۰۰۰)

   ۴,۰۰۰,۰۰۰+۲,۰۰۰,۰۰۰+۴,۰۰۰,۰۰۰=۱۰,۰۰۰,۰۰۰: مجموع مبالغ کسر شده از دریافتی

   بنابراین دریافتی برابر است با: ۴۰,۰۰۰,۰۰۰ - ۱۰,۰۰۰,۰۰۰= ۳۰,۰۰۰,۰۰۰

   خالص دریافتی/ (خالص دریافتی- خالص پرداختی)= نرخ بهره موثر

   ۳۰,۰۰۰,۰۰۰/ (۳۰,۰۰۰,۰۰۰- ۳۶,۰۰۰,۰۰۰)= نرخ بهره موثر

   نرخ بهره موثر: ۰٫۲ که برابر است با ۲۰ درصد

   ۰
 28. agah71262 گفت:

  خیلی ممنون. امکان ش هست توضیح بدید اوراقی که به پیمانکاران عمرانی به جای پول می دهند را چگونه باید در قیمت پیشنهادی در نظر گرفت؟

  ۰
 29. agah09399 گفت:

  سلام
  ممنون واقعا استفاده کردم
  اطلاعات خوبی بود
  من هر روز دارم بیشتر و بیشتر یاد میگیرم به خاطر بودن با شما ممنون

  ۱
 30. AJ8925 گفت:

  سلام در باره هر شرکت جداگانه مطلبی نمیزارید

  ۰
 31. AJ9624 گفت:

  سلام این ماه سوالات را آسان تر بگیرید

  ۰
 32. AK8490 گفت:

  سلام وقتی سهامی را خریداری میکنی چقدر طول میکشد اسمت به عنوان سهامدار وارد سیستم ان شرکت شودممنون میشوم جواب بدهید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   به محض تایید معاملات توسط بورس، شما به عنوان مالک آن بخش از سهامی که خریداری نمودید شناخته می شوید و اطلاعات شما به شرکت مربوطه اعلام می گردد.

   ۰
 33. AK8490 گفت:

  سلام سوال خیلی مهم امروز روی یک نما دمن خرید زدم وتا ۹۶۰۰بعد تااخر وقت ساعت بورس که ۹۵۵۱تمام شد اخر شب امدم دوباره وارد اسا شدم که چک کنم دیدم با قیمت ۹۴۵۰هم خرید زدند چطور میشودمن که تااخر معامله بورس کمترین قیمت را ۹۵۵۱ دیدم

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام واحترام دوست گرامی
   همان طور می فرمایید سهم در قیمت ۹۵۵۱ بسته شده که به آن قیمت آخرین معامله گویند، سهم می تواند در ساعت معاملات در بازه مجاز نوسان خود نوسان کند و چه بسا که در ساعات معاملاتی آن روز قیمت کمتر از ۹۵۵۱ رو هم لمس کرده باشد.

   ۰
 34. AK8490 گفت:

  سلام من یک مقدار سهام خریدم اما مزایای ان ثبت نشده البته ازمزایای ۳ معمله ۱ معامله ان ثبت نشده

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شما از زمان صدور کد آنلاین خود تا کنون ۴ معامله به شرح ذیل انجام داده اید:
   ۱۳۹۷/۰۲/۰۸ تعداد ۴۰۰ سهم شبهرن با قیمت میانگین ۹,۶۰۱
   ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ تعداد ۱۵۰ سهم شبهرن با قیمت میانگین ۹,۵۰۵
   ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ تعداد ۲۷۰ سهم چکارن با قیمت میانگین ۵,۷۶۶
   ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ تعداد ۱۸۰ سهم چکارن با قیمت میانگین ۵,۷۶۱

   امتیاز و ریال هر ۴ معامله نیز در حساب بآشگاه شما منظور شده است.

   ۰
 35. AK8490 گفت:

  سلام ایا مانده ریالی در باشگاه امتیاز دارد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر، بابت مانده ریال در بآشگاه امتیازی تعلق نمی گیرد و شما می توانید از محل این مبلغ بسته های اعتباری، آموزشی یا تحلیلی تهیه نمایید.

   ۰
 36. AK8490 گفت:

  " بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۴۳,۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۸۱,۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ، تعداد ۳۵,۹۳۶,۷۰۰,۹۲۵سهم با توجه به حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه بدین وسیله تعداد ۲,۰۶۳,۲۹۹,۰۷۵ سهم ۱۰۰۰ ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه میگردد .
  مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ لغایت تاریخ ۱۳۹۷/۰۳/۰۸و شماره حسابهای زیر جهت واریز وجوه تعیین شده است."
  میشه بگید یعنی چی

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   این شرکت قصد افزایش سرمایه دارد که بخشی از سهام عرضه اولیه را سهامداران فعلی آن با استفاده از حق تقدم خریداری نمودند و تعداد ۲،۰۶۳،۲۹۹،۰۷۵ عدد سهام به عموم عرضه می گردد. و متقاضیان می توانند نسبت به خرید آن اقدام نمایند...

   ۰
 37. AK8490 گفت:

  یعنی میشه این سهام با ۱۰۰۰ریال خرید وچطوری

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   قیمت اسمی این سهام می تواند ۱۰۰۰ ریال باشد ولی الزامی ندارد که قیمت عرضه ی آن نیز همین مقدار باشد و احتمال دارد با قیمت بیشتری عرضه گردد. عموما یک بازه قیمتی از جانب فروشنده (شرکت) اعلام می گردد و شما قیمت مورد نظر خود را در این بازه انتخاب می کنید و سفارش خرید می گذارید و در صورت امکان به روش بوک بیلدینگ از آن بهره مند خواهید شد.

   ۰
 38. AK8490 گفت:

  باسلام اگر سهمی را بخرید وافزایش سرمایه به ان بخورد کارهای انرا کارگزاری انجام میدهید یا باید خودمان دنبال ان بیافتیم راهنمای کنید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   افزایش سرمایه به دو حالت کلی تقسیم میشود ۱- مطالبات و آورده که به دارندگان سهام حق تقدم تعلق میگیرد ۲- افزایش سرمایه از محل انباشته یا تجدید ارزیابی که به دارندگان اوراق سهام جایزه داده میشود. برای حالت اول باید بابت هر حق تقدم مبلغ ۱۰۰ تومان به حسابی که شرکت معرفی کرده واریز گردد . بعد از ثبت افزایش سرمایه تعداد سهام اضافه شده قابلیت معامله را دارند. در حالت دوم سهامداران باید منتظر ثبت افزایش سرمایه باشند در صورتی که بعد از ثبت افزایش سرمایه تعداد سهام جایزه اضافه نشده باشد باید درخواست تغییر ناظر بزنید.

   ۰
 39. AK8490 گفت:

  ببخشید این یکی از پیامهای ناظر بازار است که واقعا درک ان سخت است در مورد نماد تاپیکو پس چرا شماره حساب معرفی کرد ه است

  ۰
 40. AK8490 گفت:

  این عرضه جدا از بورس معامله میشودوچطوری

  ۰
 41. AK8490 گفت:

  عرضه اولیه مگرنه اینکه برای شرکتهایی است که تازه وارد بورس میشوندیا غیر از این است

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   هر زمان شرکتی برای اولین بار، قصد انتشار سهام خود را در بازار داشته باشد، اصطلاحا عرضه اولیه نامیده می‌شود. درواقع تا روز عرضه اولیه، سهام این شرکت‌ها هنوز در بورس معامله نشده‌اند.

   ۰
 42. AK8490 گفت:

  بصورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد میشه توضیح بدهید یعنی از قیمت اصلی یک سهم پایینتراگر ۲ روز پیش ۵۰۰تومان بوده با چه قیمتی باز گشایی میشه

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   منظور این است که دامنه قیمت بازگشائی باید در محدوده +و ۵- درصد نسبت به قیمت پایانی رو قبل باشد . در صورتیکه نمادی با قیمت پایانی ۵۰۰ تومان بخواهد بازگشائی شود میتواند بین ۴۷۵ تومان تا ۵۲۵ قیمت گذاری شود.

   ۰
 43. AL1284 گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از تیم خوب شما به خاطر زحمات فراوان
  بسیار مطلب مفیدی بود

  ۰
 44. AK8490 گفت:

  سلام خیلی دیر پاسخ میدهید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   سوالاتی که پاسخ داده می‌شود به دلیل اینکه به کارشناس مربوطه ارجاع می‌شود و پاسخ سوال از جانب ایشان ارسال می‌گردد کمی این پروسه را زمانبر می‌کند
   لذا از تاخیر ایجاد شده در جریان پاسخدهی، پوزش می طلبیم.

   ۰
 45. AK9132 گفت:

  سلام
  انتشار اوراق بدهی یکی از روش‌های تأمین مالی بلندمدت و میان مدت در بنگاه‌های اقتصادی می باشد

  ۰
 46. AC5082 گفت:

  واقعا ممنونیم که اینقدر برای افزایش معلومات آگاه ها تلاش می کنید

  ۰
 47. AL3038 گفت:

  سوالات سخت است

  ۰
  • Agah2 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز؛
   سطح سوالات بآشگاه با گذشت زمان و افزایش سطح دانش بآشگاه و مشتریان افزایش یافته و برای پاسخ دهی به آنها نیاز به بررسی، تحقیق و یادگیری بیشتر در زمینه های بورسی و مالی و بازاری است. هدف این بخش افزایش دانش مالی و اقتصادی و بورسی افراد و به کار بستن آن است. ضمن اینکه می خواهیم روش های صحیح جستجو و مطالعه را بیاموزیم. از شما بابت صرف وقت و انرژی در بخش مسابقات و همچنین ارائه نظرات و پیشنهادات موثرتان کمال تشکر را داریم.

   ۰
 48. aa2981 گفت:

  سلام
  سود موثّر باقیمت آخرین معامله یعنی چه؟{در اوراق بدهی)

  ۲
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   نرخ سود مؤثر سالیانه اوراق بدهی با اصل تنزیل پول محاسبه می‌گردد. محاسبه این نرخ سود برای یک سرمایه‌گذار عادی به‌ویژه در سود اوراق بدهی با پرداخت میان‌دوره‌ای کمی پیچیده است.
   برای آگاهی بیشتر می‌توانید به سایت فرابورس www.ifb.ir مراجعه نمایید.

   ۰
 49. AJ3594 گفت:

  سپاس فراوان بابت اضافه شدن تب "اوراق بدهی" به آساتریدر آگاه.

  برای بهتر و ساده تر شدن سرمایه گذاری در این اوراق ۲ پیشنهاد زیر میتوانند کمک کننده باشند:
  ۱٫ امکان نمایش تعداد روزهای باقیمانده تا سررسید هر یک از اوراق در ستونی مجزا (علاوه بر ستون "تاریخ سررسید" فعلی) فراهم شود.
  ۲٫ امکان نمایش ستونی برای"سود معادل بانکی" نیز فراهم گردد. توضیح آنکه مد نظر سود (مرکب) بانکی رایج با پرداخت ماهیانه میباشد.
  در صورت وجود دریافتی دوره ای در اوراق، میتوان با در نظر گرفتن ورودی سود روزشمار از کاربر، ارزش این دریافت های دوره ای نقدی را به ارزش روز سررسید تبدیل نموده و دست آخر نرخ تنزیل مبلغ کل در سررسید رو نسبت به مبلغ اولیه روز سرمایه گذاری مشخص نمود.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای ما ارسال می کنید.
   پیشنهاد شما بررسی و در صورت امکان اجرا خواهد شد.

   ۰
 50. AK6766 گفت:

  با سلام
  مطلب بسیار مفیدی بود،البته عامه مرد م از این مطالب استفاده ای نمی کنندوبیشتر افرادی ک بدنبال کارهای تجاری هستند از این موارد استفاده می کنند.بهر حال ممنون از بذل توجه کارشناسان .

  ۰
 51. AL8944 گفت:

  سلام
  ببخشید
  سود و اصل پول اوراق بدهی در تاریخ های اعلام شده پرداخت می شود یا اینکه می تواند با تاخیر باشد؟؟
  نحوه پرداخت به چه صورت هست؟؟ خودشان به حساب بانکی ما واریز میکنن؟؟
  خیلی ممنون از آموزش خوبتون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   می بایست در سررسید پرداخت شود البته ممکن است با چند روز تاخیر پرداخت صورت پذیرد و اصل و سود از طریق شرکت سپرده گذاری به حساب بانکی‌ای که به کارگزاری معرفی کردید پرداخت می‌گردد.

   ۱
 52. AJ3594 گفت:

  با سلام،
  لطفا به افزودن نماد اوراق اخزای "اخزا۶۲۲" و "اخزا۶۲۴"در تب "اوراق بدهی" اقدام گردیده و تمهیدات لازم برای افزوده شدن مستقیم نمادهای اوراق جدید به تب مربوطه، همزمان با عرضه اولیه آنها اندیشیده شود.
  با سپاس

  ۰
 53. جواد گفت:

  سلام.ببخشید این اوراق رو خریداری کنیم سودش به همون حساب معرفی شده به کارگزاری واریز میشه؟یا باید به بانک مراجعه کرد؟

  ۰
 54. حمیدرضا صدوقی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمات همکاران محترم کارگزاری آگاه

  امتیاز خرید اسناد خزانه در باشگاه چطوری محاسبه میشه؟
  آیا طبق جدول راهنمای کسب امتیاز در باشگاه به ازای هر یک میلیون تومان خرید سهام ۴۰ امتیاز تعلق نمیگیره؟!

  من ۵۰ واحد اسناد خزانه به مبلغ تقریبی ۴.۸۰۰ میلیون تومان خریدم اما ۳۱ امتیاز به من تعلق گرفت که بسیار کمتر از خرید سهام شرکتها میباشد.

  باتشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز امتیاز و ریال انجام معاملات در باشگاه با توجه به اینکه نرخ کارمزد معاملات همه انواع اوراق بهادار یکسان نیست، با یکدیگر متفاوت است.
   با تشکر

   ۰
 55. AJ3594 گفت:

  درود،
  مشابه نمادهای بورسی که لینک مرتبط در وبسایت tsetmc.com در کنار هر نماد در آساتریدر آگاه نمایش داده میشود،
  امکان لینک مستقیم هر نماد اوراق بدهی به صفحه مربوطه در وبسایت فرابورس (https://www.ifb.ir/ytm.aspx) در تب "اوراق بدهی" فرآیند بررسی را ساده تر خواهد نمود.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   دوست گرامی ممنون از اینکه نظرات خود را برای ما ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.

   ۰
 56. نفیسه گفت:

  سلام
  من درباره خرید صکوک اجاره رایتل (سود ماهانه ۲۱ درصد) سوال داشتم ، قبلا از پاسخگویی شما متشکرم
  ۱- نحوه محاسبه سود این اوراق چگونه است ؟ یعنی ۲۱ درصد قیمت اسمی را سود می دهند ؟
  ۲- هنگام سر رسید پرداخت سود ، سود این اوراق چگونه و به چه حسابی واریز می شود ؟ برای دریافت سود شماره حسابمون رو به کارگزاری باید اعلام کنیم ؟
  ۳ - هنگام سر رسید اوراق ، با قیمت اسمی سررسید می شود ؟

  دوباره ممنوم .

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   ۱- نحوه محاسبه سود انواع صکوک به این صورت است که ۲ نوع سود برای این اوراق وجود دارد. سود اسمی و سود موثر. سود اسمی برای کسانی است کهدر اولین مرحله انتشار اوراق را تهیه کرده اند. حال اگر افرادی باشند که در بین دوره اوراق را بخرند یا پیش از سررسید اوارق را بفروشند، با نرخ سودی که سود موثر گفته می شود، سودشان محاسبه می شود (فرمول پیچیده ای دارد).
   ۲- شما در زمان کدگیری یا زمانی که مشتری یک کارگزاری می شوید شماره حسابی را به کارگزاری معرفی می کنید که سود به ان حساب واریز می شود.
   ۳- درزمان سررسید با سود موثر محاسبه می شود.

   ۱
   • نفیسه گفت:

    سلام
    ممنون از پاسخ شما

    من منظور شما رو در مورد سررسید اوراق متوجه نشدم . بر فرض اگر من تعداد ۱۰۰ فقره برگه صکوک اجاره رایتل داشته باشم هنگام سررسید به ازای هر برگ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به من بازپرداخت می شود ؟

    و یک سوال دیگه اینکه سود اسمی بهتر از سود موثر هست ؟

    ۱
    • agah5 گفت:

     سلام
     جواب قسمت اول سوالتان بله است. در مورد قسمت دوم سوال باید عرض کنیم که سود اسمی، سود سالانه است مثل سود سالانه ۲۰% و منظور از سود موثر، سود ترکیبی است که به سود شما هم سود تعلق می‌گیرد.
     باتشکر

     ۱
 57. AL2289 گفت:

  سلام. چنتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید.
  ۱- درصد سود پرداختی در تاریخ سررسید را از کجا میتوان مشاهده کرد؟ (سود موثر با قیمت آخرین معادله یا سود موثر با قیمت پایانی یا...)
  ۲- آیا پرداخت سود اوراق خزانه اسلامی مانند مجامع سهام شرکت ها است؟ یعنی اگر: اوراقی را الان خریداری کنیم و سررسید یک ماه دیگر باشد و سود ۲۶% باشد.... در این صورت در زمان سررسید از کل ۲۶% سود بهره مند میشویم!؟
  ۳- آیا اوراق صکوک هم مانند اوراق خزانه دولتی با نزدیک شدن به سررسید قیمتشان افزایش مییابد؟
  ۴- آیا ناشر اوراق صکوک هم مانند اوراق خزانه دولتی موظف است هنگام سر رسید حداقل ارزش اسمی را پرداخت کند؟

  ۱
  • agah5 گفت:

   سلام
   اوراق خزانه سود ماهانه یا مانند سهام سود قابل تقسیم در مجمع ندارد فقط به کسر از ۱۰۰ هزار تومان فروخته میشود و در سر رسید به ازای هر برگه ۱۰۰ هزار تومان پرداخت میشود که از تفاوت عدد خریداری شده و ۱۰۰ هزار تومان سود حاصل میشود. تمامی اوراقی که به کسر فروخته میشوند با نزدیک شدن به سررسید قیمتشان به ۱۰۰ هزار تومان نزدیک میشود.

   ۰
 58. افشین گفت:

  با سلام

  من یک نکته رو متوجه نشدم سود اوراق بدهی چکونه و از چه طریقی به حساب سرمایه گذار واریز می شود؟

  متشکرم

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   اوراق بدهی یا اخزا که یه کسر فروخته میشود سود ماهانه ندارد و اصل و سود در سررسید به شماره حساب بانکی‌ای که به کارگزاری معرفی کردید واریز میگردد. در مورد سایر اوراق مشارکت که ماهانه یا در دوره‌های زمانی ۳ یا ۶ ماهه سود پرداخت میکنند نیز به شماره حساب بانکی که به کارگزاری معرفی کردید واریز میشود.

   ۰
 59. زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر عذر میخوام در زمان سررسید اوراق مشارکت با چه قیمتی تسویه میشود؟

  ۰
 60. نفیسه گفت:

  سلام ، الان یک ماهه که سوال پرسیدم کاش کسی جواب بدهد.

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با این ایمیل و کد بآشگاه، سوالی پرسیده نشده است.
   لطفا اگر کد دیگری هست اعلام بفرمایید تا پاسخ دهیم.
   متشکرم

   ۰
 61. AO8014 گفت:

  سلام، خسته نباشید
  با توجه به اینکه قیمت اوراق ۱۰۰ هزار تومان است و پرداخت این مبلغ در زمان تسویه قطعی هست، چرا برخی اوراق با قیمت کمتر از ۱۰۰ هزار تومان معامله می شوند؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   بسیاری از این اوراق مانند اوراق خزانه چون پرداخت سود دوره ای ندارند به کسر بفروش میرسند و تفاوت قیمت روز و ارزش اسمی سود این اوراق است که در پایان دوره پرداخت میشود . سری دیگری از اوراق مشارکت وجود دارند که با وجود پرداخت سود دوره ای باز هم کمتر از ۱۰۰ هزار تومان معامله میشوند که علت این امر نبود بازار گردان است و باعث میشود خریداران در قیمتهای زیر ارزش اسمی سود بیشتری نصیبشان بشود.

   ۰
 62. AP1535 گفت:

  سلام
  اوراق بدهی یا اخزا در سررسید سودی پرداخت میشود یا فقط اختلاف قیمت خریداری شده و قیمت اسمی پرداخت می شود? آیا موردی بوده که پرداخت نشده و خریدار برای گرفتن اصل پولش دچار مشکلاتی شده?

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   برای اوراق خزانه اسلامی در سررسید به ازای هر برگه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان واریز میگردد. تا امروز تمامی اوراق به موقع تسویه شدند واین اوراق از ضریب اطمینان بالائی برخوردار هستند

   ۰
 63. AQ5213 گفت:

  سلام.
  اگر در پیجی سوالی پرسیده شود، چطور میشه فهمید که به سوال جوابی داده شده یا نه؟
  آیا خودمان باید ادرس صفحه مورد نظر رو به خاطر داشته باشیم؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست گرامی به محض اینکه به سوال شما پاسخ داده می‌شود پیام خصوصی در سایت بآشگاه برای شما ارسال می‌گردد.
   لذا می‌بایست پیام‌های خصوصی خود را چک بفرمایید.

   ۰
 64. AK6686 گفت:

  سلام و وقت بخیر
  قیمت اسمی نماد مشیر۹۷۱۱ ؛ (یک ریال) ثبت شده ، آیا درست است ؟
  ممنون از راهنمایی شما

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام
   ارزش اسمی این اوراق مانند تمامی اوراق مشارکت ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال است. در کدام بخش یک ریال نوشته شده است؟

   ۰
 65. AK6686 گفت:

  جای تشکر دارد اگر مقداری این سایت http://tse.ir/ را هم کمی تشریح بفرمایید ، که آیا سایتی موازی کار است یا حرفی برای گفتن دارد ؟
  متشکرم

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام
   سایت tse ، سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران است که اخبار و اطلاعیه ها و بخشنامه ها در آن منتشر میشود در حالی که در سایت tsetmc اطلاعات و قیمت تمام سهام بورس و فرابورس نمایش داده میشود .

   ۰
 66. صابر گفت:

  از کارگزاری آگاه بابت اطلاعات خوب و کاملشون سپاسگزارم

  ۴
 67. صابر گفت:

  سلام من متوجه نشدم که نرخ سود ماهانه هر اوراق چطور تعیین میشه یا اصلا اسم خاصی داره !!!!؟

  برای مثال اوراق بدهی شرق۱۴۰۰ که تاریخ سر رسیدش اخر سال ۱۴۰۰ هست با نرخ اسمی ۱۸% و پرداخت سود هر ماه و سود موثر ۲۳%
  ماهانه چند درصد سود پرداخت میکنه؟ یعنی ماهانه ۱۸% سود پرداخت میکنه؟

  لطفا راهنماییم کنید ممنون

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   در مورد اوراق قابل معامله یک نرخ اسمی وجود داره که تا پایان سررسید ثابت است مثل همین نرخ ۱۸% که شما گفتید این نرخ یعنی سالانه ۱۸% بطور هر شش ماه یکبار برای دارندگان واریز میگردد که طبیعتا برای این اوراق در بازه شش ماهه سود ۹% را واریز میکنند. از آنجائیکه ارزش اسمی اوراق ۱۰۰ هزار تومان است در صورتیکه شخصی بالاتر از مبلغ اوراق را خریداری کند سود موثرش کمتر از ۱۸ % میشود . در صورتیکه پائین تر از مبلغ اسمی خریداری شود سود بیشتری از سود ۱۸% نصیبش میشود.

   ۱
 68. مهران گفت:

  سلام و احترام؛ دو تا سؤال دارم، ممنون میشم توضیح بدید:

  ۱. اگه کسی بعد از پذیره‌نویسی، اوراق بدهی را خریداری کنه و مثلاً ۲ ماه بعد و قبل از سررسید بفروشد، اگه اوراق با سود دوره‌ای باشه، آیا سود ۱۸ درصد نصیبش میشه یا سود مؤثر؟
  ۲. بعضی از سودهای مؤثر خیلی عجیب و قریبه مثلاً ۱۹۰۰ درصد هم دیدم؛ واقعاً همچین چیزی امکان داره؟ (مثلاً مصفا۹۷۱۲)

  ممنون و سپاسگزارم!

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر مالکیت شما در بین دورههای پرداخت سود باشد یعنی در این مدت سودی به حساب بانکی شما واریز نگردد، سود تعداد روزهایی که دارنده اوراق بودید را از فروشنده دریافت میکنید . خیلی از این قیمتهای آخرین معامله اون نماد هست و ممکن است زمان زیادی از تاریخ آن گذشته باشد و یا حجم بسیار ناچیزی معامله شده باشد . علت اینکه بازدهی را بالا نشان میدهد بافرض این است که شما در سر رسید با ارزش ۱۰۰ هزار تومان هر برگه را بفروشد در صورتیکه شما قصد داشته باشید زودتر از سررسید این اوراق را بفروشد قیمت فروش در محاسبه بازهی بسیار مهم است.

   ۰
 69. AS4392 گفت:

  سلام خسته نباشید یک سوال داشتم:
  تفاوت درصد سود و نرخ اسمی چیست؟
  باتشکر

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   سود اسمی سودی است که از سوی ناشر اعلام شده و در سررسید های مقرر ماهانه یا سه ماه یکبار یا شش ماه یکبار پرداخت میشود . از آنجائیکه ارزش اسمی اوراق ۱۰۰.۰۰۰ تومان است در صورتیکه شما این اوراق را پائین تر از ارزش اسمی خریداری کنید سود شما بالاتر از نرخ سود اسمی می شود و بلعکس.

   ۰
 70. محمد حسن دهقانی گفت:

  از مطلب مفیدتون بسیار سپاس گزارم.

  ۰
 71. مهران گفت:

  سلام وقت بخیر. اگر اوراق بدهی قبل از سر رسید فروخته شود سود آن کم میشود؟ سوال بعدی اینکه سود به حساب بانکی نزد کارگذار واریز میشود؟ سوال بعدی اینکه مثلا سود قراره هر ۳ ماه پرداخت بشود ، منظور ۳ ماه از زمان خرید بنده هست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر در این موارد سود حاصل را عرضه و تقاضا بازار مشخص میکند . در مورد پرداخت سود اوراق بدهی پرداخت سود دوره ای ندارند و ماالتفاوت قیمت خرید تا مبلغ اسمی و یا مبلغ فروش سود شما است.در صورتیکه تا پایان دوره این اوراق را نگهداری کنید اصل مبلغ به حساب بانکی شما واریز میگردد. در مورد اوراقی که سود دوره ای دارند هر سه ماه یکبار از زمانی که خودشان مشخص کرده اند است. این سود نیز به حساب بانکی واریز میگردد.

   ۱
 72. AU0902 گفت:

  اوراق بدهی به طور معمول توسط دولت منتشر و ضمانت می‌شود

  ۲
 73. AU0902 گفت:

  اصولا اوراق با پیشنهاد دولت و انتشار ان توسط بانکهاست

  ۰
 74. AW3964 گفت:

  اوراق بدهی سرمایه گذاری بسیار خوبی می تونه باشه.

  ۰
 75. علی گفت:

  سلام
  ۱- اگر تا زمان سر رسید یک نماد ۵ ماه دیگر مونده باشه و من اون خریداریم کنم و نرخ اسمی اون نماد ۲۲ درصد و سود موثر ۲۳ درصد باشه با دوره پرداخت سه ماهه در هر دوره چقدر سود میگیرم اگر فرضا به اندازه یک میلیون تومن سهم خریده باشم؟
  ۲-در زمان سر رسید چطور اصل پولم میگیرم؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   این موارد بستگی به نماد و اوراق مورد نظر شما دارد. در زمان سررسید اصل پول به حساب معرفی شده نزد کارگزاری واریز می شود.
   باتشکر

   ۰
 76. AU0902 گفت:

  سلام
  ارایه نظردوستان زیر مجموعه درباشگاه وبلاگ برای معرف امتیاز داره؟
  این امتیاز چقدر هست و چطور محاسبه میشود ؟

  ۱
 77. AU0902 گفت:

  با سلام
  بهترین گزینه برای سرمایه گزاری کدا م اوراق است؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اوراق بهادار فراوانی شامل اوراق مشارکت، اوراق اسلامی، اوراق آتی و ... در بازار بورس وجود دارد که براساس اهداف سرمایه گذاران و سایر شرایط می توان آن ها را انتخاب کرد.
   شما می توانید مقالات آموزشی مرتبط به اوراق بهادار بورسی را در بآشگاه مطالعه نمایید.
   باتشکر

   ۱
  • علی ماستری گفت:

   اسناد خزانه با نام اخزا که بسیار متنوع با سود های متنوع قرار دارند

   ۰
 78. مرتضی مجیدزاده گفت:

  سلام
  درصدسود اخزا مثلا ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ با قیمت ۶۵۰۰۰ ت چطور حساب میشه ؟
  واینکه از سود بانکی ۲۰ درصد چقدر بیشتره؟
  ممنون بابت خدمات عالی و پاسخگویی همه مجموعه اگاه

  ۱
 79. AR0754 گفت:

  با سلام
  ممنون از "آگاه" ممنون از بآشگاه

  ۱
 80. AY2396 گفت:

  با سلام، اطلاعات خوبي بدست آورم. ممنون

  ۰
 81. معین گفت:

  سلام خسته نباشید درمورداوراق اطلاعات میخوام،مثلا دراوراق پنجاه میلیون سرمایه گذاری کنم ،چقدرسودش میشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۰
 82. یاسر گفت:

  سلام-عالی بود

  ۰
 83. سجاد گفت:

  سلام ببخشید من زمان ثبت سفارش اوراق بدهی با خطای (موجوی حساب کافی نمی باشد ) مواجه میشم در صورتی که موجودی حساب بیشتر از میزان سفارش می باشد میشه توضیح بدید دلیل این خطا رو

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۲ تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 84. مهدی گفت:

  باسلام
  اوراق بدهی بلند مدت با دوره پرداخت سود یک ماهه که سود اون ۱۸ درصد است یعنی هر ماه ۱۸ درصد سود واسه ما میده

  ۱
 85. سیروس گفت:

  خوبیش بیشتر اینه که اصل سرمایه مانده و ریسکی در کار نیست حالا سودی که دریافت میکنی هم بهتر

  ۰
 86. اعتدالی گفت:

  سلام.
  پیشنهاد میشه در صفحه معاملات کارگزاری جهت خرید اوراق اطلاعات دیگر و توضیحات تکمیلی اضافه شود که به طور ساده تر برای انتخاب سهم بهتر کمک کند. نیاز به ابزار بهتر برای مقایسه راحت اوراق وجود داره.

  مسئله::
  مثلا در تب اوراق بدهی تاریخ سررسید دوره پرداخت سود ذکر شده. اما اینکه یک واحد را خریدیم در زمان سررسید چقدر سود برمیگرده محاسبه اش آسون نیست. مفهوم نیست. ستون "سود موثر با قیمت آخرین معامله" وجود داره بدون هیچ توضیحی. من کلی جستجو کردم این یعنی چی و پیدا نکردم؟ یعنی نرخ سود موثر سالانه؟ پس چرا اسم سود موثر معامله استفاده شده؟ یعنی نرخ سود موثر تا زمان سر رسید هست یا همان سالانه هست؟ یا YTM است؟

  پیشنهاد::
  ۱)یه قسمت اضافه شود که مثلا من به عنوان کاربران ساده بدون تخصص بگیم چه مقدار پول را چندماهه قصد داریم سپرده درامد ثابت کنیم، بعد پنل کارگزاری بتونه اوراق پیشنهادی را با توجه به بازده با توجه به قیمت معاملات و قیمت منطقی (مثلا فرمول حراجی فرابورس) به ترتیب بیشترین بازدهی برای این سپرده گذاری نمایش بده.
  ۲)توی قسمت معامله هم کنار بازه قیمتی، قیمت منطقی را با توجه به فرمول حراجی (زمان تا سررسید و نرخ سود اوراق) پیشنهاد بده. به نظر میاد چنین چیزی نیازه و کار کاربرانی مثل من را ساده تر کند.
  ممنونم.

  ۱
 87. بابک گفت:

  سلام و عرض ادب و اخترام
  آیا برای خرید سهام اختیار معامله نیاز به کدی بجز کد بورسی داریم ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ،برای این که بتوانید کد اختیار معامله را دریافت کنید، باید پیش از آن، کد معاملاتی بورس داشته باشید.منظور از کد معاملاتی بورسی همان کد سهامداری است.هنگام پرکردن فرم‌های مربوط به صدور کد معاملاتی آپشن، کد سهامداری خود را باید در آن درج کنید.مدارکی که از افراد حقیقی گرفته می‌شود معمولا شامل موارد زیر می باشد:
   کپی برابر اصل شده پشت و روی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه
   اصل فرم درخواست کد با تائیدیه بانک مربوطه و کارگزار
   فرم معرفی اطلاعات حسابهای بانکی مشتری
   و اقرار‌نامه و بیانیه ریسک معاملات قراردادهای آتی
   بعد از ارسال مدارک توسط کارگزار، در صورتی که در مدارک ایرادی وجود نداشته باشد، طی سه روز کاری در سیستم کد مشتری ثبت می‌شود.
   بعد از تایید نهایی توسط مدیریت، مشتری می تواند در بازار اختیار معامله فعالیت کند.

   ۰
 88. علی گفت:

  سلام الان یکی از اخزا ها سررسید تا ۱۴۰۱ داره و نرخ اسمی ۲۱٪ داره و دوره پرداختش ۳۶ ماهی یعنی چی نهوه پرداخت سودش چجوریه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ضامن این اوراق، وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده و خزانه‌داری كل كشور پرداخت مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی در هر مرحله را تعهد كرده است. همچنین خزانه‌داری کل کشور بازپرداخت این اوراق در سررسید را در زمره دیون ممتاز دولت قرار داده است بدین معنی كه پرداخت مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی در سررسید این اوراق، هم‌ردیف پرداخت حقوق كاركنان دولت بوده و با همان درجه اهمیت و اضطرار صورت می‌گیرد.سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور، وجه مورد نیاز برای بازپرداخت ارزش اسمی اوراق را با توجه به زمان سررسید، از طریق خزانه‌داری كل كشور به بانك عامل منتقل می‌كند. شركت سپرده‌گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، بر‌اساس اطلاعات آخرین دارندگان اسناد خزانه اسلامی، ارزش اسمی اوراق را از طریق بانك عامل به حساب دارندگان مذكور واریز خواهد كرد.

   ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: