ساعت جدید معاملات بورس اوراق بهادار (راهنمای جامع)

 • ۲۶ مرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۳۴ نظر
 • ۱۹۲۱ مشاهده
ساعت جدید معاملات بازار بورس

طبق اطلاعیه‌ها و اخباری که از سمت سازمان بورس اعلام شده است، ساعت انجام معاملات بورس از روز دوشنبه بیست و هفتم مردادماه تغییر خواهد کرد. طبق این اخبار، بازار به دو جلسه معاملاتی صبح و ظهر تقسیم می‌شود و در هر جلسه، سهام گروهی از صنایع و شرکت ها معامله خواهد شد. در این مطلب، جزئیات ساعت جدید معاملات بورس را مطرح خواهیم کرد و مزایا و معایب آن را با هم بررسی می‌کنیم.

ساعت جدید معاملات بورس

همان طور که اشاره کردیم، بازار از این پس به دو جلسه معاملاتی تقسیم خواهد شد:
جلسه معاملاتی اول به ساعات صبح اختصاص دارد. زمان پیش‌گشایش در بخش اول بازار، از ساعت ۸:۳۰ الی ۸:۴۵ و زمان انجام معاملات از ساعت ۸:۴۵ الی ۱۱:۴۵ اعلام شده است.
جلسه معاملاتی دوم پس از پایان کار بخش اول بازار آغاز می‌شود. زمان پیش‌گشایش این بخش، از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۲:۱۵ و زمان انجام معاملات از ساعت ۱۲:۱۵ الی ۱۵:۱۵ اعلام شده است.

در بخش دوم بازار سهام صنایع فلزات اساسی، شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی و فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای به همراه مشتقات آن از قبیل اختیار معامله و اختیار فروش تبعی معامله خواهد شد. همچنین تمامی صندوق‌های قابل معامله (ETF)، اوراق بهادار درآمد ثابت و معاملات تمامی نمادهای آتی سبد سهام در جلسه دوم معامله خواهند شد.

جدول زیر فهرست نمادهایی را که معاملاتشان به بخش دوم بازار متقل شده است به نمایش می‌گذارد:

 

زمان بندی جلسه دوم معاملات بازار بورس

دلیل تغییرات جدید بورس چیست؟

بورس ایران اخیرا رشد چشمگیری را تجربه کرده است و روز به روز بر تعداد فعالان آن افزوده می‌شود. دولت نیز متوجه منافع این بازار شده است و برای کنترل نقدینگی و تامین سرمایه مورد نیاز خود، مردم را به حضور در بورس تشویق می‌کند. این شرایط اگر چه که سود بسیاری را نصیب سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌پذیر می‌کند، زیرساخت‌های بازار را دچار مشکل کرده است.

یکی از بزرگترین مشکلات فعالان بازار، اختلال‌هایی است که در هسته معاملات بورس و سامانه‌های کارگزاری‌ها پدید می‌آید. این اختلال‌ها مانع انجام معاملات در زمان مناسب می‌شوند و در بعضی از موارد، سرمایه‌گذاران را با ضرر و زیان مواجه می‌کنند.

در چنین شرایطی، ارتقای زیرساخت‌ها، بهبود عملکرد هسته معاملاتی بورس و افزایش کیفیت سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها امری ناگزیر است که به ناچار انجام خواهد شد. با این حال این فرایند، به ویژه در مورد هسته معاملات بورس، زمان‌بر خواهد بود و به بودجه‌‌های کلان نیاز دارد؛ بنابراین لازم است راهکارهای دیگر نیز امتحان شوند.

اخیرا شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گزارش‌هایی منتشر کرد که به پرتراکنش بودن معاملات شرکت‌های فعال در بعضی از صنایع اشاره داشت. ابتدا معاملات سهم‌های بزرگ به ساعات عصر انتقال داده شد، اما این تدبیر نیز کارساز نبود و مشکلات هسته معاملات و سامانه‌های کارگزاری‌ها همچنان به قوت خود باقی ماند. اکنون و در راستای بهبود کارکرد سامانه معاملاتی، تصمیم بر این شده است که زمان‌بندی جلسات معاملاتی صنایع در بورس تهران به‌صورت موقت تغییر کند و بازار به دو بخش تقسیم شود.

تغییر ساعت معاملات چه تاثیری بر بازار بورس می‌گذارد؟

تغییر ساعت‌های معاملات و تقسیم شدن بازار به دو بخش، مزایا و معایب متعددی دارد و قطعا بر وضعیت بازار اثر خواهد گذاشت. به همین دلیل، این طرح از حالا موافقان و مخالفانی دارد. از جمله مهمترین مزایای ساعت جدید معاملات بورس می‌توان به کمتر شدن مشکلات فنی اشاره کرد.

همان طور که اشاره کردیم، دلیل اجرایی شدن این طرح، بزرگ شدن بازار است. زیرساخت‌ها توانایی پردازش کردن این حجم عظیم معاملات و تراکنش‌ها را ندارند و کندی و اختلال، ناشی از افزایش چشمگیر تعداد معاملات است. با ایجاد دو جلسه معاملاتی، بار و فشاری که بر سیستم‌ها وارد می‌شد در ساعت‌های مختلف تقسیم می‌شود و عملکرد سامانه‌ها بهتر خواهد شد.

ایجاد دو جلسه معاملاتی با ساعت‌ها و نمادهای مشخص، نسبت به طرح قبلی نظم بیشتری به بازار می‌دهد و شرایط را برای همه معامله‌گران روشن می‌کند. در طرح قبلی، پس از شروع بازار اعلام می‌شد که معاملات کدام نمادها به ساعات ظهر موکول شده است، اما با اعلام ساعت جدید معاملات بورس، تکلیف همه سهم‌ها و نمادها روشن است.

دو بخشی شدن بازار معایبی نیز دارد. برای نمونه مانع تاثیرگذاری بعضی از صنایع بر یکدیگر می‌شود. برای مثال شرایطی را در نظر بگیرید که صنایع فلزات اساسی اثرگذاری بیشتری داشته باشند یا به اصطلاح لیدر بازار باشند. در این شرایط و با اجرای قانون ساعت جدید معاملات بورس، فلزات اساسی بلافاصله بر صنایع دیگری مانند خودروسازی اثر نخواهد گذاشت؛ زیرا معاملات هر یک از این صنایع در ساعت‌های جداگانه انجام می‌گیرد.

همین نکته در مورد تاثیر اخبار سیاسی و اقتصادی نیز صدق می‌کند. برای مثال شرایطی را در نظر بگیرید که یک خبر خوب سیاسی-اقتصادی در نیمه روز منتشر می‌شود. در این حالت و با توجه به دو بخشی بودن بازار، نمادهایی که هنوز معاملات‌شان تمام نشده تحت تاثیر آن خبر قرار می‌گیرند اما سهم‌هایی که در ساعات صبح معامله شده بودند، از این تاثیر بی‌نصیب می‌مانند.

علاوه بر این موارد، طولانی شدن زمان بازار و معاملات ممکن است روی نحوه عملکرد معامله‌گران نیز اثر منفی داشته باشد. فعالان بورس لازم است بازار را به صورت کامل تحت نظر داشته باشند تا بتوانند اقدامات ضروری را در زمان مناسب انجام دهند. با طولانی شدن زمان معاملات، ممکن است افراد نتوانند تمرکز خود را در تمامی ساعت‌های معاملات حفظ کنند و رصد بازار را به خوبی انجام ندهند.

جمع‌بندی

با توجه به بزرگ شدن بازار و پر تراکنش شدن بعضی از سهم‌ها و در راستای بهبود عملکرد سامانه معاملات، سازمان بورس بازار را موقتا به دو بخش تقسیم کرده است. زمان پیش‌گشایش بخش دوم بازار از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۲:۱۵ و زمان انجام معاملات از ساعت ۱۲:۱۵ الی ۱۵:۱۵ اعلام شده است. جلسه دوم معاملاتی شامل موارد زیر می‌شود: سهام صنایع فلزات اساسی، شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی و فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای به همراه مشتقات آن از قبیل اختیار معامله و اختیار فروش تبعی، صندوق‌های قابل معامله (ETF)، اوراق بهادار درآمد ثابت و معاملات نمادهای آتی سبد سهام. تمامی سهم‌های دیگر در جلسه معاملاتی اول از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۱:۴۵ معامله خواهند شد.

 

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

 

34 پاسخ به “ساعت جدید معاملات بورس اوراق بهادار (راهنمای جامع)”

 1. محمدرضا گفت:

  به نظر من ک اینکه دو وقتی کردن عین بی عدالتی هست ساعت بخش دوم رو خیلی کم کردن ک خطر منفی کمتری داشته باشن مثل امروز شستا ک فقط نیم ساعت معامله شد و نیم ساعت هم سفارش گیری

  ۲۰
  • طاها گفت:

   مشخص بود که این تقسیم بندی شکست خواهد خورد
   و البته این فرضیه کمتر از یک هفته از اجرا اثبات شود و الان ساعت معاملات به روال قبل برگشته است.

   ۲
 2. صالح شکورپورزارع گفت:

  بازار بورس باعث حمایت،رونق وپشتیبانی از محصولات داخلی می گردد و نتیجه آن جمع آوری نقدینگی از سطح جامعه و بتبع آن کاهش تورم، سودوتامین منابع مالی فعالان عرصه اقتصادی است‌.

  ۱۱
 3. گل نژاد گفت:

  تغییر ساعات معامله در بازار بورس، اگرچه از لحاظ فنی و تراکمی که روی هسته وجود داشت به بهبود خرید و فروش کمک شایانی می رساند اما به نظر اینجانب یک ایراد و عیب معاملاتی خواهد داشت، و آن اینکه با توجه به دو تایمی شدن بازار، سهامدار نوعی چنانچه قصد فروش یک سهم و خرید سهم دیگری را داشته باشد و یکی از سهام در تایم اول و سهم دوم در تایم بعدی باشد، قابل پیش بینی نخواهد بود که آیا سهمی را که می فروشد، در تایم بعدی خواهد تونست سهم مورد نظر را بخرد یا خیر. ضمن اینکه افت و خیز سهم نیز کار را مشکل خواهد نمود.

  ۱۳
 4. ح گفت:

  دو بخشی شدن معاملات بورس بیشتر از قبل اختلاف معاملات حقیقی ها و حقوقی ها ( و همینطور آماتورها و حرفه ای ها ) را نشان خواهد داد!
  با توجه به سیگنال دهی ها به شکل ها و رنگ های متفاوت در این برهه از زمان، بیش تر از پیش احساس نیاز به سازماندهی نحوه ی معاملات و یکدست شدن حجم های معاملاتی در سهم های لیدر بود_با مشتق کردن سهم ها در زمانهای جدا گانه ضمینه برای دلالگری صودجویان بیشتر از پیش فراهم خواهد شد و همین یعنی زیر سوال بردن اصل سهام داری و به طبع آن کاهش مشتریان بازار بورس .امیدوارم برای کنترل مشکلات مربوط به هسته ی معاملات و کثرت ترافیک نزد کارگذاری ها تصمیمات مطلوبتری گرفته شود و عرضه وتقاضای هیچ سهامداری تحت تاثیر آزمون خطاهای نابجا قرار نگیرد. افزایش ساعات معامله حتی به ۲۴ ساعت چیزی که در بازار بورس بین المللی میبینیم راه حلی بسیار معقولانه برای کنترل ترافیک معاملات و ارتقای کیفیت بورس است که بورس تهران ناگذیر دیر یا زود به این امر تن خواهد داد منتها این آزمون خطاها بیشتر از هر چیز ذهنیت مشتریان را به چالش خواهد کشید.

  ۱۰
 5. روح الله پژوهانمهر گفت:

  با سلام وادب واحترام خدمت دست اندرکاران کارگزاری آگاه وتشکر فراوان بابت مشاوره وآگاهی دادن رایگان به مشتریان یا سهامداران،خداوند خیرتون بده بنده هنوز در بورس سرمایه گذاری نکردم چون نمیشه به دولتی که مردم رو همیشه قربانی خودخواهیهای خود میکنه مخصوصا دولت روحانی اعتمادکرد ولی با برنامه هایی که کارگزاری آگاه در تخصیص امتیاز وتخفیف وکمک به تازه کاران انجام میدهد بنظرم جذاب وشیرینه و راغب شدم دربورس وارد شوم امیدوارم خیر وبرکت پیش روی همه مردم کشورم باشه دعاگوی همه شما هستم

  ۷
 6. جعفری گفت:

  این اواخر بازار بورس مشکلات عمیق تر و قابل تامل تری پیدا کرده که دو بخشی کردن ساعت معاملات هیچ کمکی بهش نمیکنه ...

  ۴
 7. FARSHID گفت:

  جدا کردن ساعات معامله به نفع سهامداران میباشدزیرا
  برای انجام معامله همزمان دو سهم مختلف گاها دچار اشتباه میشوند که تجربه شخصی دارم که برای لغو درخواست فروش یک سهم سهمس دیگری را لغو کردم و از صف جاماندم....

  ۵
 8. FARSHID گفت:

  دو زمانه شدن معاملات با اینکه نواقص و معایبی دارد ولی ظاهرا در بهبود عملکرد هسته و روان شدن معاملات و خروج از رکود و رفع یکی از علل کاهشی بودن بورس این اواخر کمک کرده

  ۳
 9. خلیلی گفت:

  این اتفاق باعث می شه فشار فروش در سهم های کوچک کم تر شود و مجددا شیفت می کند به سهم های کوچک بنیادی و دیگر پول سهام داران قبلی بازار توان بالا بردن سهم های بزرگ را نخواهند داشت.

  ۰
 10. نسیم گفت:

  این کار باعث شد تا با بستن سهم های نفتی و پتروشیمی یک حمایتی از افت بازار و شاخص کل بشه تا در حد توان کمکی به بورس بشه... دولتی ها اگر پشتشون خالی شه چیزی برای از دست دادن برای خریداران نمیذارن...

  ۱
 11. fmore گفت:

  برای مثال فولاد با صف های خرید و فروش وحشتناکی که داره در زمان کمتر غیر قابل معامله تر شد

  ۱
 12. محمد گفت:

  سلام ... امسال تعداد
  معامله گران در بورس زیاد شده و به دلیل هنگ هسته و هسته معاملاتی ظرفیت این حجم بالای سفارش ها را ندارد .
  تشکر از باشگاه / آگاه /

  ۴
 13. اهورا هرمان گفت:

  لطفا کمی دقت بیشتری بخرج بدین و درست اطلاع رسانی کنین؛ این تغییر ساعت معاملاتی برای نمادهای شرکت بورس اوراق بهادر تهران هستش، و اصلا نمادهای فرابورس رو شامل نمیشه. مثلا شما در لیست خودتون به ذوب و یا ذوب و شاوان و ... اشاره کردین که این نمادها در همون تایم خودشون یعنی از ساعت ۹ تا ۱۲ و نیم معامله میشه و پیش گشایش نیم ساعته از هشت و نیم تا ۹ صبح رو دارن... کمی دقت کنیم دوستان

  ۱
 14. saeed گفت:

  دلیل تغییر ساعت بورس در راستای بهبود کارکرد سامانه معاملاتی میباشد.

  ۰
 15. ناصر . تیم گفت:

  با سلام به نظر بنده هم تغییر ساعات معامله در بازار بورس،مزایا و معایب دارد به شرح زیر: ۱- از لحاظ فنی و تراکمی که روی هسته وجود داشت به بهبود خرید و فروش کمک شایانی می رساند ۲- یک ایراد و عیب معاملاتی این است که با توجه به دو تایمی شدن بازار، سهامدار دچار نوعی سردرگمی می شود . چنانچه قصد فروش یک سهم و خرید سهم دیگری را داشته باشد و یک سهام در تایم اول و سهام دوم در تایم بعدی باشد، قابل پیش بینی نخواهد بود که آیا سهمی را که می فروشد، در تایم بعدی خواهد توانست سهم مورد نظر را بخرد یا خیر. ۳- افت و خیز سهم نیز کار را مشکل خواهد نمود. ۴- کاربر وقت و زمان بیشتری را باید در سامانه کارگزاری سپری کند که این بسیار خسته کننده خواهد بود. ۵- کاربر هر روز باید اطلاعات خود را رفرش کند که کدام سهام در کدام مقطع زمانی قابل معامله بوده و ....

  ۲
 16. reza گفت:

  عدم پیشبینی زیرساخت مورد نیاز حجم بازار و در نهایت راه حلی ناقص و موقتی، امید است هرچه سریعتر نسبت به ارتقا زیرساخت لازم برای افزایش سرعت پردازش ها و کیفیت خدمات اقدام شود تا در آینده شاهد افزایش محدودیت ها و تصمیمات عجولانه و پر از ایراد نباشیم.

  ۰
 17. ایمان گفت:

  سلام به نظرم بازار بورس ایران ساعت معاملاتی بیشترش بشه بهتره

  ۰
 18. رستم گفت:

  با سلام و احترام.
  تغییر ساعات معامله در عملکرد کلی بازار بورس خوب است.. بعضی اوقات از هیجانات بازار سرمایه می کاهد

  ۰
 19. نیما گفت:

  اصلا کار درستی نیست باعث منفی شدن بعضی سهام ها میشه و بعد کل بازار

  ۰
 20. نوبخت گفت:

  در راستای دو زمانه بودن ساعت معاملات باید مشکل از زیر ساخت درست بشه هر چند دو وقته بودن کمک زیادی به هسته معاملات نمیکنه

  ۰
 21. رعنا گفت:

  تغییر ساعت معاملات و دو تایمه کردن بازار درسته که فشار هسته رو کم میکنه ولی معایبی هم داره
  معاملات تایم اول رو معاملات تایم دوم تاثیر میذارن
  کاربر باید از صبح تا ساعت سه و نیم پشت سیستم باشه
  رو نقدینگی هم تاثیر داره مثلا سهمی رو که نیمه دوم هست بخوای بفروشی و سهمی که تو نیمه اول هست بخری باید امروز بفروشی و فردا تو نیمه اول بخری

  ۰
 22. آرمین گفت:

  خداروشکر که به حالت عادی برگشت، دو تایمه کردم یه حلقه ای ایجاد کرده بود که اگر هرکدوم از دوبازار مثبت یا منفی میشد رو بازار بعدی تاثیر میذاشت

  ۰
 23. امیر گفت:

  واقعا این تصمیمات ضد و نقیض ضربه میزنه به بازاد.خدارو شکر از دیروز تمام تصمیمات نادرست یا تکذیب شد یا منحل شد.انشالا فردا از نیمه دوم با توجه به برگذاری جلسه شورای عالی بورس حمایت ها صورت میگیره و بازار استارت میخوره

  ۰
 24. مختار گفت:

  سلام. دو ساعتی بودن معاملات از این هفته برداشته میشه. یعنی از شنبه به روال قبل بر میگرده.

  ۰
 25. رضا قنبرلو گفت:

  اینکه بورس دو روز در هفته تعطیل باشه درست نیست باید حداقل پنجشنبه ها رو بشه معامله کرد . البته در مورد دو نیمه شدن معاملات هم نیمه بعد از ظهر وقتش کمه و این بی عدالتی میشه .

  ۰
 26. حسن پاشا گفت:

  باسلام نظرم اینست که دو نیمه کردن ساعت معاملات یعنی پوشاندن گندسیستم معاملاتی فرسوده با کارایی چندین سال پیش برا حداکثر یک میلیون کد بورسی بوده نه ۵/۵ میلیون کدبورسی وآخرش نتیجه اش ایجاد رفتار مالی شده نه تکنیکالی الان اکثریت بازار تونستن فقط چند سهم از سهامهای بازار رو بشناسن که کار در یک اصلاح باعث زیان بالای ۴۰ درصد افرادی میشه که در قیمت بالا خرید کردن که نتیجه اش رو در طی مرداد دیدیم الان بایستی پیگیر ارتقا سیستم معاملاتی باشن نه ایجاد قانونهای من درآوردی واقعا متاسفم و.....

  ۰
 27. زهرا گفت:

  کاش اول فکر کنن بعد تصمیم بگیرن
  تصمیمای تند و پشت سرهم و متناقض اعتمادو از بازار بورس از بین میبره

  ۰
 28. ناصر گفت:

  کاش زودتر زمان رو به حالت درستش برگردونن
  خیلی از معاملات رو از دست می دیم
  این خیلی بده

  ۰
 29. s.s گفت:

  به هرحال شرکتهای حاضر در بورس افزایش پیدا کردن و باید برنامه ای برای کنترل و هماهنگی بازار تدوین بشه

  ۰
 30. فاطمه گفت:

  دو ساعته کردن معاملات یعنی سردرگمی سهامداران وپخش ناعادلانه پول فقط برای سهامهای خاصی میشه که باعث ضرر وافت بعضعی از سهامهای بازار میشه

  ۰
 31. ناصر گفت:

  ساعت قبلی خوب بود عادت کرده بودیم الان یکم سخت میشه کاش عوض کنن

  ۱
 32. SINA گفت:

  برای انجام معامله همزمان دو سهم مختلف گاها دچار اشتباه میشوند که تجربه شخصی دارم که برای لغو درخواست فروش یک سهم سهمس دیگری را لغو کردم و از صف جاماندم....

  ۱
 33. علی مکارمی گفت:

  این تغییر ساعت مکرر بصلاح بورس نیست. بجای این تغییر ساعتها، هسته را تقویت کنند. هرچیزی که به روند معاملات تنش وارد کنه به مصلحت بورس نیست

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: