ریسک نقدشوندگی چیست؟

 • ۵ آبان ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۴۵ نظر
 • ۱۸۴۴ مشاهده
ریسک نقدشوندگی چیست؟

زمانی که انواع ریسک در سرمایه‌گذاری را بشناسید و برای روبه‌رو شدن با آن برنامه‌ریزی داشته باشید، احتمال زیان کاهش پیدا می‌کند. تمامی انواع ریسک‌ها در بازار سرمایه دارای اهمیت هستند اما اهمیت بعضی از آن‌ها نادیده گرفته می‌شود. مفاهیمی مانند ریسک نقدشوندگی یا نقدینگی از این دست هستند. با ما همراه باشید تا در این مقاله بیشتر با مفهوم ریسک نقد شوندگی آشنا شویم.

تعریف ریسک نقدشوندگی

ریسک نقدینگی یا نقدشوندگی همان قابلیت تبدیل‌شدن سهم به پول نقد در کمترین زمان است. هرگاه بازار  یک سهام با کمبود تقاضای خرید روبه‌رو باشد و مالک سهمی نتواند سهام خود را در زمانی که در نظر گرفته است و به قیمتی که می‌خواهد به فروش برساند با ریسک نقدشوندگی مواجه می‌شود. در این شرایط مالک سهم نمی‌تواند سهام خود را با ارزش واقعی آن به فروش برساند. دارایی‌هایی که خرید و فروش آن‌ها به آسانی صورت می‌گیرد از ریسک نقد شوندگی کمتری برخوردار هستند. به تعبیری دیگر، ریسک نقد شوندگی ریسکی است که از کمبود معاملات یک سهم ناشی می‌شود و این نشان‌دهنده این نکته است که تعداد اوراق بهادار یا اندازه نشر آن نماد کوچک است. هر چه این اندازه کوچک‌تر باشد، ریسک نقدشوندگی بیشتر است.

بنابراین هر چه سرعت خرید و فروش سهم شما کم باشد و کسی آن را از شما نخرد، شما با ریسک نقد شوندگی زیادی مواجه هستید و هرچه سرعت خرید و فروش سهام‌تان بیشتر باشد و معاملات آن روان‌تر انجام شود، ریسک نقدشوندگی سهم شما کم‌ است. سرمایه‌گذاری عالی آن است که بتوان سهام را راحت‌تر به پول نقد و به قیمت دلخواه به فروش رساند. خرید سهمی که به دلایل مختلفی مانند عملکرد نامناسب شرکت، کسی خریدار آن نیست و ریسک نقد شوندگی دارد، منطقی نظر نمی‌رسد.

انواع ریسک نقدشوندگی چیست؟

ریسک نقدینگی یا نقدشوندگی خود به دو گروه تقسیم می‌شود:

ریسک نقدینگی در بودجه: این ریسک مرتبط با شرکت‌ها است. هنگامی‌که شرکتی با اتکا به بودجه‌اش توان تسویه بدهی‌های خود را نداشته باشد، ریسک نقدینگی در بودجه رخ داده است. در واقع ریسکی که مربوط به توان شرکت برای جبران بدهی‌هایش باشد، ریسک نقدینگی در بودجه نام دارد. این ریسک به عواملی چون اندازه شرکت بستگی دارد. شرکتی که بزرگ باشد توان تامین بدهی‌های خود را دارد و ریسک کمتری را تحمل می‌کند اما بعضی از شرکت‌های کوچک در جبران بدهی‌های خود ضعیف‌تر عمل می‌کنند و ریسک بیشتری را متحمل می‌شوند.

ریسک نقدینگی در بازار: هرگاه احتمال آن برود که ارزش یک دارایی در هنگام فروش کاهش پیدا خواهد کرد، ما با ریسک نقدینگی در بازار روبه‌رو هستیم. این موقعیت زمانی رخ می‌دهد که شرکت مربوطه انعطاف و توانایی و برنامه‌ریزی درست و لازم برای خارج شدن از چالش و موقعیت بحرانی خود را ندارد. با مثالی به شرح این ریسک می‌پردازیم؛ فرض کنید ماشینی به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان دارید و در شرایطی قرار گرفتید که به پول نیاز دارید. کسی حاضر نیست ماشین شما را  به قیمت و ارزش واقعی آن خریداری کند. قطعا در این شرایط خودرو را زیر قیمت و ارزش واقعی آن را می‌فروشید در نتیجه شما دچار ضرر و زیان می‌شوید و ریسک نقدشوندگی این کار را پذیرفتید.

دلایل و عوامل مؤثر بر ریسک نقدشوندگی چیست؟

در بحران بزرگ مالی که چند سال پیش در جهان رخ داد اثر فاکتور نقد شوندگی روی پروژه‌های مالی کوتاه‌مدت و سیستم‌های بانکی مشخص شد. بنابراین بسیاری از اقتصاددان‌ها دست به اصلاح مدل‌های مالی زدند. ریسک نقدشوندگی تا  قبل از این بحران جهانی از طرف معامله‌گران فاکتور چندان با اهمیتی محسوب نمی‌شد اما بعد از آن دریافتند که همه مؤسسات کوچک و بزرگ مالی و حتی دولت‌ها می‌توانند تحت تأثیر این ریسک قرار بگیرند. در ادامه عواملی که روی این ریسک تاثیر می‌گذارند را نام می‌بریم.عوامل موثر بر ریسک نقدشوندگی

شکاف قیمت خرید و فروش

به فاصله قیمت درخواستی خرید یک سهم با قیمت پیشنهادی فروش آن شکاف قیمت خرید و فروش می‌گویند. شکاف قیمت خرید و فروش در واقع اختلاف بین بالاترین قیمت پیشنهادی یک خریدار بابت خرید آن سهم با پایین‌ترین قیمت پیشنهادی یک فروشنده برای فروش همان سهم است. اگر شکاف قیمت خرید و فروش کم باشد در واقع فروشنده گمان می‌کند که ممکن است سهم در آینده دچار افزایش نرخ شود و به همین سبب مبلغ بالاتری را پیشنهاد می‌دهد و همین امر باعث می‌شود سهم توانایی بالاتری برای تبدیل‌شدن به پول نقد را داشته باشد و ریسک نقدینگی آن کاهش یابد.

عمق بازار

مفهوم عمق بازار به تعداد خریداران و فروشندگان اشاره دارد. در شرایطی که تعداد خریداران و فروشندگان به اندازه‌ای باشد که صف خرید و فروش تشکیل نشود، عمق بازار زیاد است. در چنین شرایطی می‌توانید هر زمان که خواستید سهامی را بخرید با بفروشید. در حقیقت بازارهای عمیق قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند و سرعت معاملات در آن‌ها بالا است.  

افق زمانی فروشندگان

از فاکتورهای دیگر در ریسک نقدشوندگی، افق زمانی فروشنده است. فروشنده‌ای که برای فروش سهم خود عجله ندارد ریسک نقدینگی سهم خود را کاهش می‌دهد. زمانی‌که فروشنده‌ای برای فروش سهام خودش از نظر زمانی صبور نباشد سهم را وارد ریسک نقدینگی بالایی می‌کند.

حجم معاملات

حجم معاملات یکی از فاکتورهای محاسبه ریسک نقدینگی است. البته باید در نظر داشت حجم بالای خرید یا فروش در بورس به تنهایی به معنای بالا یا پایین رفتن ریسک نقدشوندگی نیست.

تصمیمات احساسی

 ریسک نقد شوندگی تحت تاثیر هیجانات و واکنش‌های رفتاری معامله‌گران نیز افزایش یا کاهش می‌یابد. این ریسک در کشورهایی که در حال توسعه هستند بیشتر رخ می‌دهد، زیرا معامله‌کنندگان در این کشورها پتانسیل تصمیمات احساسی بالایی دارند و ممکن است با شنیدن کوچک‌ترین اخباری صف فروش تشکیل دهند و سبب شکسته شدن قیمت آن سهم بشوند.

سخن آخر

اگر با مفهوم ریسک نقدشوندگی و تاثیر آن روی جریان بازار بورس و سهام آشنا شویم، قطعا درک بهتری از روند بازار و فرآیند خرید و فروش خواهیم داشت. به طور کلی درک جریانات ریزودرشت و تاثیرگذار بازار می‌تواند سرنوشت ما در این بازار تغییر دهد و درک صحیح آن باعث تصمیم‌گیری‌های مناسب می‌شود. همان‌ طور که در این مطلب اشاره کردیم، نوسانات نقدی در اثر فاکتورهای مختلفی ایجاد می‌شوند و این نوسانات باعث به وجود آمدن مفهومی به نام ریسک نقدینگی خواهند شد. در واقع اگر شرایطی پیش بیاید که شما در آن نتوانید سهام خودتان را به ارزش واقعی خودش و در زمانی کوتاه بفروشید، دچار ریسک نقدشوندگی شده‌اید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

45 پاسخ به “ریسک نقدشوندگی چیست؟”

 1. مهدی گفت:

  باسلام و تشکر از زحمات شما
  به نظرم اگر بتونید ریسک نقدشوندگی یا به عبارتی میزان نقدشوندگی هر سهم رو بطور اختصاصی در کارگزاری آگاه برای مشتریانتون هنگام بررسی و یا خرید و فروش یک سهم به نمایش بذارید ، این خودش بعنوان یک ویژگی منحصر به فرد میتونه هم برای مشتریان آگاه مفید باشه و هم برای کارگزاری آگاه در جذب مشتریان بیشتر.

  ۱۷
 2. حسین گفت:

  در علوم مالی ریسک نقدشوندگی را نمی‌توان همانند ریسک مالی یا ریسک تجاری محاسبه کرد. اصولاً سرمایه‌گذاران، نقدشوندگی را از این دیدگاه مورد توجه قرار می‌دهند، که بتوانند یک دارایی را سریعاً بخرند یا بفروشند، بدون آن‌که قیمت آن دستخوش تغییرات شدید شود و از همین دیدگاه است که می‌گویند داراریی مذکور دارای قدرت نقدشوندگی بالایی است.

  ۵
 3. امیر طاها گفت:

  هر قدر خرید و فروش یک دارایی سریع‌تر انجام شود، ریسک نقدشوندگی کم‌تر می‌شود. اوراق و اسناد خزانه در ایالات متحده آمریکا، به ویژه اوراق خزانه ۳۰ تا ۹۰ روزه، ریسک نقدشوندگی ندارند. زیرا سرمایه‌گذاران می‌توانند به سرعت و بدون کاهش قیمت این اوراق را بخرند یا بفروشند.

  ۵
 4. امیرعلی گفت:

  در هر نوع سرمایه گذاری ریسک نقد شوندگی وجود دارد لذا سرمایه گذار باید با علم و آگاهی نسبت به این مقوله سرمایه گذاری نماید.
  که البته شامل:
  ۱-نقدشوندگی بالا
  ۲-نقدشوندگی پایین

  ۲
 5. امیرحسین گفت:

  ممکن است که ریسک نقدشوندگی در شرکت بزرگ نیز رخ بدهد یک از این ریسک ها که امسال با آن مواجه شدیم همین بیماری کرونا بود که سبب شد که شرکت بزرگ نیز به خریداران حقیقی و حقوقی ضرر های جبران ناپذیری وارد نمایند و این یعنی این که با توجه به خصوصیات خود شخص باید شرکت ریسک نقد شوندگی بالا از پایین تفکیک گردد.

  ۴
 6. صولت گفت:

  باید حقوقی های سهم و بازارگردان آن سهم به رسالت ذاتی خودش عمل کند و شان خود را تا یک سهام دار خرد برای نوسان گیری پایین نیاورد تا ریسک نقد شوندگی آن سهم متعادل شود

  ۲
 7. میردوستی گفت:

  متاسفانه در کشور ما ریسک نقدشوندگی در بورس بالاست چون مردم احساسی برخودر می کنند و دارایی با ارزش خودشون رو با کوچکترین خبر یا وضعیت منفی بازار مفت به فروش میرسونند که باعث صفهای فروش در همه سهم ها شده.

  ۲
 8. صابر گفت:

  ریسک نقد شوندگی کم است

  ۱
 9. بهار گفت:

  نقد شوندگی یعنی قابلیت تبدیل سهم به پول نقد در اسرع وقت

  ۳
 10. کاربر گفت:

  قابلیت تبدیل سهم به پول

  ۳
 11. عبدالکاظم داودی پور گفت:

  با سلام متاسفانه در برخی از سهمها که تعدادشون هم کم نیست مشکل نقد شوندگی بسیار مشهوده و این امر هم ترس سهامدار خرد که در اوج خریدند سهم رو و الان در ضررهای بالای ۴۰ درصد هستند

  ۲
 12. psshj گفت:

  از فاکتورهای دیگر در ریسک نقدشوندگی، افق زمانی فروشنده است. فروشنده‌ای که برای فروش سهم خود عجله ندارد ریسک نقدینگی سهم خود را کاهش می‌دهد. کاملا موافقم

  ۳
 13. مهدی 11 گفت:

  سلام. مشکل این بازار نقد شوندگی سهام هاست. کاش بهتر راهنمایی کنید.

  ۰
 14. مینو گفت:

  متاسفانه سهم های ارزشمند چند وقته ریسک نقد شوندگیشون پایین اومده واین باعث میشه تازه واردها نتونن بازارو سهمای خوبو تشخیص بدن

  ۲
 15. سعید گفت:

  چرا سهم های بنیادی اثر گذاشته را ندارد؟
  تمام سهم ها چه با بنیاد قوی و چه بی بنیاد مثل هم در حال ریزش هستند

  ۰
 16. حسین گفت:

  دقیقا مشکل نقدشوندگی سهام ها است.

  ۱
 17. رضا گفت:

  سلام چرابعضی ازسهام قدرت نقدشوندگی بسیارپایینی دارنداصلااجازه خروج نمیدم به عنوان مثال وملی

  ۱
 18. میثم گفت:

  سلام،به نظر من این باعث میشه طرف سهام عالی و خوب و متوسط و ضعیف تشخیص بده

  ۰
 19. میثم گفت:

  تو بازاری ک همه سهام قرمز و یا باهم سبز میشن خوب نمیشه تشخیص داد

  ۱
 20. میثم گفت:

  مثل الان بازار ک اصلا نمیشه سهام به وجه نقد تبدیل کرد میشه گفت ریسک نقد شوندگی

  ۰
 21. فرهاد گفت:

  حذف فروش روزانه باعث چنین ریزشی شده

  ۰
 22. محمدرضا سلمان نژاد گفت:

  سلام
  ریسک نقد شوندگی

  ۰
 23. اسماعیل غافلی گفت:

  کمبود بازار خریدوفروش برای یک سهم یا ورقه بهادار ریشه می‌گیرد که مالک اوراق بهادار نمی‌تواند دارایی خود را با سرعت کافی و به ارزش واقعی برای جلوگیری از زیان بیشتر بفروشد. ریسـک نقدشوندگی معمولاً در شکاف قیمت پیشنهادی خریدوفروش یا نوسانات بزرگ قیمت (خصوصاً به سمت پایین) منعکس می‌شود. نکته کلیدی این است که هرچه تعداد اوراق بهادار یا انداز ناشر آن کوچک‌تر باشد، ریسک نقدشوندگی بیشتر است.

  ۰
 24. اسماعیل غافلی گفت:

  کمبود بازار خریدوفروش برای یک سهم یا ورقه بهادار ریشه می‌گیرد که مالک اوراق بهادار نمی‌تواند دارایی خود را با سرعت کافی و به ارزش واقعی برای جلوگیری از زیان بیشتر بفروشد. ریسـک نقدشوندگی معمولاً در شکاف قیمت پیشنهادی خریدوفروش یا نوسانات بزرگ قیمت (خصوصاً به سمت پایین) منعکس می‌شود. نکته کلیدی این است که هرچه تعداد اوراق بهادار یا انداز ناشر آن کوچک‌تر باشد، ریسک نقدشوندگی بیشتر است.

  ۰
 25. ایمان گفت:

  سلام مشکل این روزای بورس بحث همین نقدشوندگی هستش

  ۰
 26. ایمان گفت:

  سلام وقتی ارزندگی سهم بیاد پایین درصد نقدشونگی کم میشود

  ۲
 27. فتحی گفت:

  دقیقا مشکل همون ریسک نقد شوندگیه

  ۰
 28. محمد رحیمی گفت:

  سلام.
  نقدشوندگی سهام در بورس یک موضوع نسبی است و نباید این موضوع بصورت تک مولفه ای و تک سهمی یا صرف سهامی نمادها نگاه شود. اگر همواره در پرتفوی مان در کنار سهم های متنوعی که داریم درصد معقولی را برای نمادهای پشتوانه طلا، صندوق های قابل معامله ثابت و اسناد خزانه اسلامی در نظر گرفته بودیم، در پایان اصلاحات عمیق با نقد کردن این بخشها هر نوع امکانی از قبیل میانگین کم کردن و سایر سرمایه گذاری های دیگر را برای خودمان فراهم ساخته ایم و ابتکار عمل را بصورت مستمر در دست خواهیم داشت.

  ۲
 29. محمد نوید باقری گفت:

  ریسک نقد شوندگی ریسکی است که از کمبود بازار خریدوفروش برای یک سهم یا ورقه بهادار ریشه می‌گیرد که مالک اوراق بهادار نمی‌تواند دارایی خود را با سرعت کافی و به ارزش واقعی برای جلوگیری از زیان بیشتر بفروشد. ریسـک نقدشوندگی معمولاً در شکاف قیمت پیشنهادی خریدوفروش یا نوسانات بزرگ قیمت (خصوصاً به سمت پایین) منعکس می‌شود. نکته کلیدی این است که هرچه تعداد اوراق بهادار یا انداز ناشر آن کوچک‌تر باشد، ریسک نقدشوندگی بیشتر است.

  ۱
 30. ازرده گفت:

  اصولا در حال حاضر بورس ایران با ریسک نقدشوینگی بالایی برخوردار است. یکی از دلایل آن صف بسیار زیاد در زمان فروش است. این موضوع دو حالت دارد: الف- برخی از شرکت های بازارگردان قصد دارند شرکت مدنظر را در بورس خراب کنند اقدام به فروش می کنند ب- بازار در حالت رکود قرار دارد لذا به علت عدم دانش سهامداران، هجوم افراد برای فروش سهم خود عاملی بر این موضوع در مجموع شرکت مدنظر به علت نداشتن نقدینگی کافی توان واریز وجه سهامداران و خرئج آنان را ندارد لذا در بورس هم خریداری برای آن سهام وجود ندارد در نتیجه عاملی برای افزایش جمعیت سهامدار در خط فروشسهام می شود.

  ۰
 31. کاربر باشگاه آگاه گفت:

  کاش مردم قبل ازینکه وارد بورس بشن اطلاعات اولیه شونو تکمیل کنن
  اینطور مطالب خیلی میتونه کمک کننده باشه

  ۰
 32. کیان حیدری گفت:

  به نظرم باید سازمان بورس چاره ای جهت صف های خرید و فروش بیندیشد تا ریسک نقدشوندگی کمتر وبه نفع مردم شود

  ۰
 33. سپهر گفت:

  تو سبد سهام باید از این گونه سهام بیشتر داشته باشیم

  ۰
 34. مصطفی گفت:

  اگه شرایطی درست بشه که سبد گردان در کنار شرایط اختیار خرید بعنوان بازوهای سهامدار در کنترل و ایجاد کننده شرایط تضمین پایدار نگهداری بازار بصورت بلادرنگ وضعیت بازار رو پایش کنند و از طرفی اجازه بیش از حد معین ، فروش رو به حقوقی بزرگ ندن شرایط ریسک برای حقیقی ها کمتر و با قابلیت اطمینان بالاتری سرمایه خود رو وارد بازار کرده و با دلگرمی بیشتری شرایط سرمایه گزاری بوجود میاد.

  ۰
 35. مصطفی گفت:

  با سلام
  میشه با تنظیم و ایجاد شرایط متعادلی ما بین سبد گردان از یکطرف و عرضه مداوم اوراق اختیار خرید ، به همراه عرضه غیر قابل کنترل در شرایط غیر استیبل بازار و شرایط محدود حاکم بر فروش سهام ریسک فروش رو کم کرد و سرمایه های زیادی رو با قابلیت اطمینان بالا جذب بازار سرمایه کرد...

  ۰
 36. فاطمه گفت:

  با سلام
  به نظرم برای مدت زمان محدودی که نقد شوندگی مشکل ایجاد کرده است. اگر حجم مبنا را تا تعداد سهم شناور افزایش میدادند و بدون محدویت دامنه نوسان سهم رو باز میکردند، به نقد شوندگی سهم بسیار کمک میکرد.

  ۲
 37. asmar گفت:

  متاسفانه ریسک نقدشوندگی بالاست.
  چون مردم دارایی خودشون رو با کوچکترین خبر یا وضعیت منفی بازار (یا حرکت منفی حقوقی ها) مفت به فروش میرسونند که باعث صفهای فروش در همه سهم ها میشه.

  ۰
 38. رضا جون گفت:

  هر بازاری که نقد شوندگی سریعتر و بیشتری داشته باشد با اقبال و استقبال عمومی روبرو خواهد شد و سرمایه گذاران با خیال راحت تری نسبت به خرید اینگونه سهاممهایی که نقد شوندگی بالاتری دارند اقدام میکنند و در نهایت یک بورس شکوفا خواهیم داشت.

  ۶
 39. آرمین گفت:

  زیادی پیچیدش کردید,قابلیت سریع تبدیل سهم به پول نقد

  ۰
 40. Raha گفت:

  تبدیل سریع سهام ها به پول نقد قدرت نقد شوندگی گویند

  ۰
 41. رها گفت:

  دقت به نقد شوندگی سهم به نظر من از مهم ترین اصل در بورس است

  ۰
 42. محمد گفت:

  قدرت تبدیل سریع سهم به پول

  ۰
 43. ابوالقاسم طاهری گفت:

  نقد شوندگی
  فعلا که با بازار سهام فاصله زیادی داره

  ۰
 44. reza گفت:

  سهام قابل فروش

  ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: