رفتار قبیله ای و گله ای در بورس چیست؟

 • ۲۷ مرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۶۴ نظر
 • ۱۰۷۲ مشاهده
رفتار قبیله ای و گله ای در بورس چیست؟

تمایل به همرنگی با جماعت، در میان اکثر انسان‌ها دیده می‌شود و نمونه‌های فراوانی را از آن می‌توانیم در تاریخ و زندگی شخصی خود مشاهده کنیم. روانشناسان نام این الگو را Herding Behavior، رفتار گله ای یا رفتار توده ای نامیده‌اند. تاثیر این مدل رفتاری را می‌توان در تمامی وجوه زندگی انسان مشاهده کرد؛ از مد و پوشاک گرفته تا سبک زندگی و فرهنگ. یکی از مهمترین عرصه‌های بروز رفتار قبیله ای در بورس و بازار سرمایه است. در ادامه این مفهوم و تاثیر آن را بر تصمیمات اقتصادی بررسی می‌کنیم.

رفتار قبیله ای چیست؟

انسان‌ در طول تاریخ با زندگی اجتماعی بقای خود را حفظ کرده است. این مسئله در ناخوداگاه جمعی بشر تثبیت شده و باعث شده است همه برای پذیرفته شدن در اجتماع تلاش کنند. در این راستا، مردم رفتارهایی مشابه جمع از خود نشان می‌دهند و سعی می‌کنند خود را با آن‌ها سازگار و هماهنگ نشان دهند. این رفتارها حتی ممکن است غیر منطقی و غیر عقلانی باشند.

دانشمندان اصطلاح Herding Behavior را از مشاهده تشابهات بین رفتار انسان‌ها با گله‌های حیوانی برداشت کرده‌اند. منظور رفتاری است که بدون تفکر و تحلیل و فقط به دلیل پیروی از گروهی بزرگتر انجام می‌شود. همان طور که در گروه‌های حیوانی مشاهده می‌کنیم: یک یا چند عضو گروه به سمت شکار یا یک منبع غذایی می‌دوند و به تدریج تمامی اعضای گله، پشت سر آن‌ها شروع به دویدن می‌کنند. در این حالت، چیزی جز دویدن باطل نصیب صف‌های عقبی نمی‌شود. هیچ فکر و تعقلی در این رفتار وجود ندارد و تنها محرک گله، تمایل به پیروی از جمع است.

رفتار گله ای در بورس چه نمودی دارد؟

همان طور که اشاره کردیم، نمودهای این رفتار را در تمام جنبه‌های زندگی انسانی می‌توان مشاهده کرد و البته بازار سرمایه و بورس یکی از بهترین محل‌ها برای بررسی و تحلیل این گونه رفتارها است. دلیل این امر ساده است: بسیاری از سرمایه‌گذاران دانش و قدرت تحلیل کافی را در اختیار ندارند و همگام با جریان‌های موجود در بازار حرکت می‌کنند. البته این مسئله تنها شامل حال افراد کم‌اطلاع نمی‌شود و هر کسی ممکن است در شرایطی خاص، از خود رفتارهای هیجانی نشان دهد.

برای معامله در بازار سرمایه و کسب سود، لازم است سهم‌های مختلف را تحلیل کنید. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. می‌توان به صورت بنیادی و با براورد ارزش ذاتی سهام، اقدام به خرید و فروش کرد یا با تحلیل تکنیکال و استفاده از داده‌های بازار سبد سهام خود را تشکیل دهید. در هر صورت، پشت تصمیم‌تان تحلیل و آنالیزی وجود دارد.

تصور کنید با همین تحقیق و بررسی‌ها سهمی را به قیمت ۶۰۰ تومان خریداری کرده‌اید و پیش‌بینی می‌کنید طی چند ماه آینده با بیش از ۳۰ درصد سود و به قیمت ۸۰۰ تومان به فروش برسانید. پس از مدتی مشاهده می‌کنید که بر خلاف انتظارتان، صف فروش برای آن سهم شکل گرفته و قیمت آن نیز افت کرده است. دلیل این مسئله هر چیزی می‌تواند باشد. یک واقعه جهانی، توئیت تهدیدآمیز یک سیاستمدار، فراز و نشیب‌های پرونده هسته‌ای یا … . اتفاقاتی که در چند سال اخیر به وفور شاهد آن بوده‌ایم. در چنین شرایطی اگر شما هم وارد صف فروش بشوید و بر خلاف پیش‌بینی‌های خود عمل کنید، دچار رفتار توده ای یا رفتار گله ای شده‌اید.

نمونه‌های بسیاری از رفتار گله وار را می‌توان در بازارهای سراسر جهان مشاهده کرد. البته همان طور که اشاره کردیم، این پدیده تمامی سطوح زندگی بشر را تحت کنترل دارد، اما وقتی صحبت از سود و زیان مادی باشد توجه افراد، بیشتر جذب می‌شود. بنابراین رفتار گله ای در بورس توجه دانشمندان و تحلیل‌گران بسیاری را به خود جذب کرده است.

در اخبار ایران با واژه حباب زیاد مواجه می‌شویم. حباب ارز و حباب سکه برای همه ما اصطلاحات آشنایی هستند. مواردی که توجه دانشمندان اقتصاد رفتاری را به خود جذب کرده‌اند. حباب‌ها به این اشاره دارند که تمایل مردم برای خریدهای خاصی، ناگهان افزایش یافته است. تا جایی که حاضرند آیتم‌ها را با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی‌شان خریداری کنند.

این مسئله مختص ایران نیست و در همه جهان مشاهده می‌شود. برای نمونه می‌توان به بیت کوین اشاره کرد؛ ارز رمزنگاری شده دیجیتال که تب آن در مدت کوتاهی فراگیر شد و در نتیجه افزایش قیمت چشمگیری در این زمینه پدید آمد. ارزش حجم معاملات بیت کوین تنها در سال ۲۰۱۷ از ۱۵ میلیارد به ۲۲۵ میلیارد دلار افزایش یافت. یکی از شرکت‌هایی که هوشمندانه از این شرایط استفاده کرد، کداک بود. زمانی که این شرکت اعلام کرد قصد دارد در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین فعالیت کند، قیمت سهام کداک تا ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرد و حالا این افزایش قیمت به یکی از مثال‌های رایج در زمینه رفتار توده ای در بورس تبدیل شده است.

آسیب‌های رفتار قبیله‌ ای در بازار سرمایه

آسیب های رفتار قبیله ای یا گله ای در بورسرفتار قبیله ای در بورس ممکن است در کوتاه‌مدت سودی نصیب سرمایه‌گذاران کند. این مسئله خود یک آسیب محسوب می‌شود. ممکن است فکر کنید تصمیمات جمع همیشه درست است و هرگاه که یک صف خرید یا فروش طولانی دیدید، شما هم برای خرید و فروش اقدام کنید. متاسفانه این گزاره صحیح نیست. تصمیمات جمعی همیشه هم منطقی و درست نیستند و این باعث می‌شود کسانی که الگوی رفتاری توده ای دارند، پس از مدتی با زیان‌های بسیار مواجه شوند.

مشکل دیگر زمانی پیش می‌آید که افراد از این الگوی رفتاری آگاه می‌شوند و سعی می‌کنند بر خلاف آن عمل کنند. در این حالت، هرگاه که برای سهمی صف خرید یا فروش سنگین می‌بینند، تصور می‌کنند این وضعیت ناشی از رفتار قبیله ای است. بنابراین بدون تجزیه و تحلیل، سعی می‌کنند خلاف جهت جمع حرکت کنند.

چگونه از رفتار قبیله ای پرهیز کنیم؟

قبل از هر چیز، دقت داشته باشید که یکی از مهمترین مهرات‌ها برای موفقیت در بازار سرمایه، توانایی کنترل هیجانات است. دانش فنی، توانایی تحلیل و تسلط بر روش‌های آنالیز سهام، همه و همه برای کسب سود ضروری هستند؛ اما برای به دست آوردن نتایج عالی، باید بتوانید احساسات خود را کنترل کنید.

در اثر رفتارهای قبیله ای ممکن است به سودهای کوتاه‌مدت دست پیدا کنید، اما این سودها نمی‌توانند ماندگاری شما را در بازار سرمایه تضمین کنند. کسی می‌تواند به مدت زیاد از این بازار سود ببرد، که احساسات خود را تحت کنترل داشته باشد و بر اساس آنالیزهای دقیق و منطقی رفتار کند.

جمع‌بندی

رفتار قبیله ای و گله ای در بورس یا Herding Behavior یکی از عوامل نوسان‌های بازار شناخته می‌شود. بازاری که تغییرات آن همیشه بر اساس تصمیمات منطقی نیست و هیجان و عاطفه نقش پر رنگی در آن دارد. برای پیشگیری از بروز این رفتارها، لازم است در عین بالا بردن دانش فنی و توانایی تجزیه و تحلیل، هوش هیجانی خود را نیز افزایش دهیم و کنترل احساسات خود را در دست داشته باشیم.

 

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

 

64 پاسخ به “رفتار قبیله ای و گله ای در بورس چیست؟”

 1. aalianf گفت:

  امان از رفتار هیجانی! متاسفانه اکثر ما ها به نوعی درگیر این قضیه هستیم که باید بتوانیم با تمرین آنرا کنترل کنیم.

  ۳۲
  • فاطمه گفت:

   لطفا لا تجربه و دانش وارد بورس بشوید بازار بورس ریسک بالای دارد .
   به نظر من رفتار گله ای افت بازار سرمایه است
   سعی کنید اسیر رفتار گله ای نشوید .
   تشکر از باشگاه / آگاه /

   ۱۵
  • امیر گفت:

   واقعا در این قیمتها فروش اصلا منطقی نیست و در زمان کمی ضررها جبران میشه

   ۴
 2. ملیحه عجمی گفت:

  رفتار گله ای مشکلیه که مادر بورس به شدت با اون گریبانگیر هستیم. بار ها و بار ها دیده ایم که برای سهمی صف های میلیاردی تشکیل می شود با وجود اینکه فرد می داند نمی تواند ان سهم را بخرد باز هم در صف می ایستد و بجای سرمایه گذاری در سهمی دیگر روزهای مداومی در صف برای خرید می ایستد و از بازار عقب می ماند.

  ۱۴
 3. FARSHID گفت:

  گر رفتار گله وار در بورس نبود وهمه براساس استراتژی خود خرید می کردند تنها کسانی در ضرر بودند که از انضباط استراتژی خود عدول کرده بودند حداقل برای ورود به معامله برای خود باید دلایلی داشته باشیم که اگر یکی ازاین دلایل نبود از ورود به معامله پرهیز کنیم حرکت گله وار این است که کسانی به صورت کور کورانه تقلید می کنند شما حساب کنید اعتقاد کسی که خود به دنبال حقیقت دین اسلام رفته وپیدا کرده است با کسی که فقط با استفاده از تقلید قبول کرده است کسی که خود پیداد کرده با یک تلنگر اعتقاد خود را ازدست نمیدهد ولی ان دیگری خیلی زود از راه به در می شود ودر بورس هم این حرکات گله وار است که یک عده را به شدت پول دار می کند وانها یاد گرفته اند که چگونه سهمی را صف کنند تا گله هابه راه بیافتند در دنیا معمولا دو طیف داریم طیف گاوی وطیف خرسی بورس ما اگر هیچ امتیازی را نسبت به بورسهای دنیا ندارد لااقل طیف دیگری را اختراع کرده که انهم طیف گوسفندی است متاسفانه این شرایط هم به دلیل این است که ورود به معامله برای این افراد تنها یک طرف دارد وانها برای سود کردن باید بخرند ولی در دنیا ورود به معامله دو طرفه است وبرای سود کردن می توان سهمی را که نداری بفروشی ودر قیمت پایین خرید وسود کنی وایا به نظر شما اگر شرایط این گونه باشد این طیف از بین نمی رفت ایا صفی پیدا میشدواین نهایت بی رحمی است دست یکی راببندوبه انها فقط بگویند که سهامداری کنند چون سهامدار خرد سرمایه کمی دارد وذوب شدن سرمایه خود را به واسطه بازی حقوقی می بیند فوری می خواهد از سهم خارج شود وان حرکت گله وار پیدا میشود یکی ازبزرگان بورس گفت زمانی که می فروشند من می خرم وزمانی هم که می خرند می فروشم

  ۶
 4. کسری گفت:

  دقیقا این اتفاق رو توی اصلاح این سری بورس دیدیم که با خبر لغو دارا دوم مردم نه تنها پالایشی ها که حتی دارویی و ساختمانی ها رو هم چوب حراج زدن

  ۷
 5. ZrS گفت:

  متاسفانه در کشور ما مدت زیادی است که همه به این رفتار معترض هستیم، ولی خواسته یا ناخواسته با آن همراه می شویم. با اینکه نمی توان مقصر صد در صد این قضیه را تنها مردم یک کشور دانست ، اما با بالا رفتن آگاهی و‌درس گرفتن از تاریخ خود مردم به تنهایی می توانند از این رفتار دوری و آرامش را به بازارهای خود برگردانند و مانع خوشحالی و سوءاستفاده ی سودجویان از این رفتار آنها شوند.

  ۵
 6. Moji7777 گفت:

  واقعا روانشناسی بازار مهمه.کاش این روزها اینقدر هیجانی عمل نکنیم.کاش آموزش ببینیم و چشممون دنبال خرید و فروش دیگران نباشه که خودمون همونکار رو انجام بدیم

  ۷
 7. صالح شکورپور زارع گفت:

  پیروی از عادات کورکورانه غلط ، عدم آشنایی با مفاهیم ، نداشتن تسلط و خود مختا ری در جهت تحقق آرمان و عدم مطالعه کافی جهت آشنایی و عدم شناخت اهداف ، احساساتی و هیجانی عمل کردن و بتبع آن تصمیم گیری آنی موانع مهم موفقیت و رسیدن به اهداف می باشد که باید از آنها دوری کرد.

  ۵
 8. شاهین گفت:

  سلام . لطفا کسانی که میخواهند وارد بورس بشوند . با تجربه عالی و دانش کافی وارد بورس بشوید .
  به نظر من . رفتار گله ای افت بازار سرمایه است
  سعی کنید اسیر رفتار گله ای
  نشوید . / با تشکر از باشگاه آگاه /

  ۲
 9. علی گفت:

  بنظر من که رفتار هیجانی تعادل بازارو بهم میزنه ولی با دانش کافی و صبر خیلی راحتر از قبل میشه سود کسب کرد

  ۵
 10. تحسین گفت:

  این روزها بازار به خاطر همین رفتار قبیله و به قول اقای خانپور خرید استادیمی همه تحلیل ها رو دور زده و رو هیچ اصولی حرکت نمیکنه ....لطفا همه بیایم آموزش ببینیم

  ۱
 11. Dorri گفت:

  هیچ وضعیتی همیشه پایدار نیست
  نه روز های سبز و صعودی
  نه روز های اصلاحی بازار
  قرار گرفتن توی صف های فروش فایده ای نداره فقط صف سهمتو سنگینتر میکنه
  خیلی از نگرانی ها و مشکلات فقط با یک پذیرش حل میشن اگر من و شما قبول کردیم که سود بیشتر کنیم پس حتما باید بدونیم که ریسک هایی هم داره!
  رفتار گله ای و هیجانی فقط باعث افت بازار سرمایه میشه.

  ۳
 12. مسافرامید گفت:

  بعضی اوقات افرادی که با مطالعه کم وارد بازار سرمایه می شوند و از این بازار فقط و فقط سودآوری رو در ذهن دارن به محض اینکه خللی در روند رشد شاخصها رخ می دهند دچار اضطراب شده و در تکاپو که سهم را هر جور شده بفروشند و سهمی که در حال رشده را بخرند.
  این امر اگر به تعداد بالا رخ دهد باعث ریزش زیاد و به فراخر زیان زیاد خود فرد و در نتیجه زیان افرادی می شوند که صبوری می کنند در این عرصه.
  گر چه ریزش این افراد در دراز مدت به نفع سهامداران هست ولی مقطعی ضررهایی هم دارد.
  با تشکر

  ۱
 13. 👌به نظر من ؛ یکی از دلایل مهم در شیوع رفتار گله ای و توده ای در بورس و بازار سرمایه ؛ کمی اطلاعات و دانش بورسی و سرمایه گذاری فرد است که انسان را وادار به تقلید کورکورانه از رفتار وابسته به آمار حداکثری جمعیت یا توده می نماید.

  ۱
 14. مهدوی گفت:

  متاسفانه رفتار هیجانی در همه ما ایرانیا موج میزنه ،وعواقبش گریبان گیرمون میشه،التماس تفکر.

  ۲
 15. حسین گفت:

  بازار بورس هم از رفتارهای اجتماعی مستثناء نیست و رفتار گله وار در بین سرمایه گذاران بورس ایران به وفور قابل مشاهده است که نمی توان آنرا از استثنائات دانست. مثلا فرض کنید که سهمی در حالت تعادل و حتی اندکی در رنج منفی چندین روز متوالی معامله می شود و افراد زیادی به این سهم روی خوش نشان نمی دهند اما به محض اینکه بدون هیچ دلیل و تحلیلی این سهم مثبت و صف خرید می شود سرمایه گذاران به تبعیت از صف نشینان ابتدایی در صف خرید سهم قرار می گیرند(و این اتفاق در مورد صف فروش هم صادق است) که در اغلب موارد و بیشتر برای سهم های ضعیف منجر به اشتباه در تصمیم گیری خواهد شد و سرمایه گذار دلیلی غیر از مفهوم رفتار گله ای برای در صف نشستن سهم نخواهد داشت

  ۰
 16. علی پاشا گفت:

  دیدگاهها که فرق میکنه باعث رفتار متفاوت هم البته میشود و این چنین عواملی تخریب را در بر دارد برای افرادی که با تدبیر عمل میکنند.

  ۰
 17. saeed گفت:

  تمایل به همرنگ و یکی شدن با جماعت را رفتار قبیله ای در بورس گویند .

  ۰
 18. محسن گفت:

  تمام این ایرادات به کسانی وارد که بدون اموزش و مهارت وارد عرصه سرمایه گزاری خواهند شد.

  ۲
 19. hadihemati گفت:

  امید برای یک شبه پولدار شدن و ترس از منفی عامل از دست دادن سود میشه.

  ۳
 20. گل نژاد گفت:

  از قدیم گفتن شتر سواری دولا دولا نمیشه
  این رفتارهای هیجانی نتیجه ورود پول های بدون دانش اوایل فروردین ماهه
  جالب اینه که همه تحلیل گر شدن

  ۱
 21. حامد گفت:

  کسب آگاهی، هوشیاری و بصیرت مهمترین عنصر جهت پیشگیری از تشکیل حرکت گله ایست..

  #فریب_نخوریم

  ۱
 22. الهه گفت:

  واقعا برا بعضیا متاسفم ک انقدر هیجانی و بدون فکر سهامشون رو میفروشن.

  ۲
 23. حسن 229 گفت:

  بنیان رفتار گله ای در بورس را معمولاً حقوقی‌ها و تعداد معدودی از حقیقی‌های بازار بورس که دارای سرمایه های کلان در بورس هستند میچینند. آنها برای درو کردن سرمایه های کوچک و ناچیز حقیقی‌ها و تازه واردین به بورس، در زمان سفارش گذاری، با سفارش خرید و فروش های میلیونی، ابتدا بازار یک سهم را منفی میکنند و بعد از تحریک افراد به فروش سهامشان با قیمت پاببن، در فرصت مناسب بون اینکه سهمشان را بفروشند، خود از صف فروش خارج میشوند؛ و شروع به خرید و درو کردن سهم دیگران با قیمت های پایین میکنند. و سود کلانی را به جیب میزنند. بنابراین تبعیت از رفتار گله ای در بورس باعث ایجاد سود کلان برای سرمایه داران بزرگ در بورس و ضرر و زبان فراوان برای حقیقی های تازه وارد با سرمایه اندک در بورس و خالی کردن جیب آنها میشود. بنابراین باید بخاطر حفظ سرمایه اصلی و سودهای کسب شده از هر گونه رفتار گله ای و هیجانی بشدت پرهیز کرد.

  ۳
 24. amalvi گفت:

  کاش هرکسی برای ورود به هر بازاری اول آموزش کافی ببینه ، نه فقط چون شنیده فلان بازار سود داره بدون آموزش وارد شده وهم خودش ضرر رسونده و هم دیگران

  ۰
 25. رعنا گفت:

  رفتار گله‌ای و بدون تفکر و تحلیل رو این روزها در بازار بورس زیاد شاهدیم
  رفتن تو صف فروش سهم های بنیادی و چوب حراج زدن به سهام که آسیبش متاسفانه نه فقط برای خود فرد برای همه سهام داران اون سهم هست

  ۱
 26. سجاد گفت:

  هیچ فکر و تعقلی در این رفتار وجود ندارد و تنها محرک گله، تمایل به پیروی از جمع است.

  ۱
 27. جاسم کدخدایی گفت:

  متاسفانه خیلی از ماها بخاطر عدم مطالعه٬ دانش کافی رو در زمینه مورد نظر نداریم و از این جهت خودمون رو همرنگ جماعت میکنیم با این تفکر که شاید درست باشه کارمون چراکه اکثریت این کارو میکنن
  یه جورایی میشه گفت این یعنی تقلید کورکورانه

  ۰
 28. سید رضا ساداتی گفت:

  یک بخش از رفتار گله ای اخیر دخالت های بیجای دولت و سیاستمداران در بورس است.

  ۰
 29. طهماسب آقاجانی خطبه سرا گفت:

  علت اساسی دوام رفتار گله ای عدم کسب دانش و مهارتهای لازم و بی تفاتی مسئولان بورسی ست.مسئولان میتوانستند با تنظیم اصول و قوانین درست تا حدودی روند صعودی این رفتار را مختل سازند.

  ۰
 30. دانیال گفت:

  رفتار قبیله ای علاوه بر بورس در سایر مراحل زندگی نیز دیده میشود .

  ۰
 31. سید مصطفی حسینی گفت:

  سلام به همه دوستان به خصوص بچه های باشگاه...
  خواهش میکنم با مطالعه و آگاهی وارد بورس بشید و در هر کاری به خصوص بورس تقلیدهای کورکورانه انجام ندید.
  ممنون

  ۰
 32. رضا گفت:

  رفتار گله ای بیش از نیمی از مصیبت دامن‌گیر بازار امروز هست

  ۱
 33. محمد خ گفت:

  يكي از مشكلات بزرگ ما در طول زندگي انجام اعمال و واكنشهاي ما نسبت به اتفاقات پيرامون خودمان برمبني احساساتمان مي باشد و كمتر از عقل و

  تفكر استفاده مي كنيم و باعث مشكلات زيادي براي خود و اطرافيانمان مي شويم در بورس نيز اينگونه عمل مي كنيم به خود و ديگران خسارت و ضرر وارد مي كنيم

  تحليل و تسلط بر روشهاي اناليز سهام بر پايه دانش فني و مشورت با كار شناسان همان استفاده از عقل و تفكر است صبور و پر سود باشيد

  ۱
 34. Asma گفت:

  لطفا سهام داری کنید و در منفی در صف فروش نروید

  ۱
 35. شیدا گفت:

  هر وقت همه کسانی که در هر بازاری هستن از جمله بورس ،اموزش های لازم رو دیده باشند و به استراتژی خود پایبند باشند رفتار گله ای مشاهده نمیشه،،چیزی که این روزها در بورس زیاد شاهد اون بودیم

  ۰
 36. رستم گفت:

  قبیله ای رفتار کردن در بورس ممکن است در کوتاه‌مدت سودی نصیب سرمایه‌گذاران کند. این مسئله خود یک آسیب محسوب می‌شود
  قبیله ای رفتار کردن در بورس میتواند آسیب جدی به سرمایه گذاران و بازر سرمایه بزند

  ۱
 37. رستم گفت:

  قبیله ای رفتار کردن در بورس هم به سرمایه گذاران و هم بازر سرمایه آسیب های جدی بزند

  ۰
 38. مجید گفت:

  حتما باید با آگاهی و دانش وارد بورس شد

  ۰
 39. king_david گفت:

  عرض سلام و وقت‌بخیر خدمت همه عزیزان
  دوستان گلم لطفا یه مقدار خوددار و صبور باشید، سعی کنید این روزا به هیچ وجه حتی اگه میبینین مقدار زیان سرمایتون روزبه‌روز داره بیشتر میشه وارد صف فروش نشید و به گفته اساتید رفتار گله‌ای از خود نشان ندهید،
  چرا که به نظر من (البته اگه درست باشه) و با نتیجه گیری از این مطلب خوبی که عوامل باشگاه لطف کردن و در اختیارمون گذاشتن این رفتار عمدتاً هیجانی سرمایگذاران بلاخره در یه نقطه‌ای به پایان میرسه وهمون سهمتون که روضرر بود دوباره به حالت عادی برگشته و سودآور میشه،
  پس در نتیجه تو این شرایط اگر ما وارد هریک از صفهای فروش بشیم اولاً به احتمال ۹۹٪ نتونیم اون حجم مورد نظرمون رو بفروشیم و مهمتر اینکه باعث به تعویق افتادن اتمام رفتار گله‌ای و صف فروش اون سهم میشیم، در نتیجه در وحله اول مانع به سود رسیدن خودمون خواهیم شد٪

  با تشکر
  موفق و پیروز باشید

  ۱
 40. فردوس گفت:

  امان از این صف فروشی ها که اصلا معلوم نیست دارن چیکار میکنن.ملت همیشه در صحنه مثل داستان ثبت نام خودرو

  ۲
 41. امید گفت:

  عدم آگاهی معمولا با ترس همراه میشه وقتی کوچکترین اتفاقی بر خلاف تفکرات شخص بوجود میاد .
  یه ضرب المثل از قدیم تو گوش ما ایرانی ها بوده و اونم این هست که میگن خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماعت باش
  ای کاش افراد یکم آموزش ببینند بعد ریسک سرمایه گذاری رو انجام بدهند .

  ۱
 42. لیلا گفت:

  عمل کننده بدون آگاهی چون رونده ای است که بیراهه می رود( نهج البلاغه)
  افرادی که آگاهی به بورس ندارند، با فروش سرمایه های اصلی زندگیشون وارد این بازار میشوند، آغاز بیراهه همینجاست. رفتارهای پر از استرس و نگرانی نتیجه آغاز غلط و حاصل از ناآگاهی است. تا میتونیم به اطرافیانمون بگیم که بورس رو شغل دوم خودشون در نظر بگیرن و به همون اندازه براش انرژی بزارن.

  ۰
 43. محمدحسن محقق شریفی گفت:

  متاسفانه اخیرا این مورد زیاد دیده میشه که هم به بقیه سهامداران و هم به بورس صدمه جدی میزنن

  ۱
 44. رامین گفت:

  رفتار گله ای فقط یک بخش ماجراست نمادهای بسیاری در بورس ایران وجود دارن که ظاهرا شناوری قابل توجهی دارن اما در واقعیت شناوری بسبار پایینی دارن چرا که اکثر سهام دست عده ای که با هم هماهنگ هستن قرار داره اینجا حتی اگر رفتار گله ای هم نداشته باشه با کد به کد کردن و ایجاد صف ساختگی براحتی قیمت سازی میکنن. نمونه های بسیاری رو میشه نام برد. به جرات میتونم بگم نمادهای انگشت شماری هستن که افت و خیزشون خارج از اراده سرمایه داران کلانه!

  ۰
 45. جواد گفت:

  امان از دست صف نشینان،کی گفته خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو!شاید جماعت راه رو اشتباهی برن

  ۰
 46. محمد گفت:

  رفتار گله ای باعث میشه که ما بدون نفکر بخوایم سهم های ارزنده ای که داریم تو این قیمت های نازل بفروشیم و جالب اینه که مطمئنا هفته بعد دوباره صف خرید همین سهم هایی که فروختیم قرار میگیریم.

  ۰
 47. رضا گفت:

  متاسفانه تازمانی که مردم با وام فروش خانه ماشین گرفتن پول ازکسی وارد بشن ترس این رو دارند که بدبخت بشن این رفتار خرسی وجود دارد و ای کاش میرفتند بنیادی و تکنیکال کار می کردند تا این همه ترس نداشته باشند و بفهمند ضرر کردند بخشی از سود آن ها در این بازار است

  ۱
 48. s.s گفت:

  افزایش و کاهش چه کم و چه زیاد ذات بازاره. اما این بورس و این قیمتها نشان از رشد داره

  ۰
 49. delaram گفت:

  قبیله ای رفتار کردن در بورس هم به سرمایه گذاران و هم بازر سرمایه آسیب های جدی بزند

  ۰
 50. alireza گفت:

  امان که اگه این مشکل صف نشینی حل شده بود خیلیا ثروتمند می شدن

  ۰
 51. اسماعیل گفت:

  رفتار هوشمند ساماندهی شده سهامداران خرد و متوسط در این رویدادها با کمک شبکه های اجتماعی، در تقابل تحریک پذیری فعلی که زمینه شروع این موج های عرضه یا تقاضا است راهکار عملی کم اثر کردن یا اداره کردن این گونه رفتار جمعی می تواند باشد.

  ۰
 52. محمد رضا رئيسي خنار گفت:

  به نظر من بايد خريد ها بر اساس تحليل هاي تكنيكال انجام بشه نه رفتار جامعه چون اگه قرار باشه اينجور پيش بره پس چه نيازي به تحليل كردن هست

  ۰
 53. علی گفت:

  رفتار گله ای یعنی یک زمانی کمتر کسی پیدا می شد که ذهنیتی از بورس داشته باشه اما حالا در کوچه و بازار و مترو و حتی تو صف نانوایی صحبت از بورس و شاخص بورسه

  ۱
 54. مرضيه عبدالهي گفت:

  سلام
  همه اين حرفها كاملاً درسته. اما اگر آموزش و آگاهي راجع به بورس بيشتر و عمومي تر شود با هزينه كمتر، اين گونه اتفاقات كمتر رخ ميدهد.

  ۰
 55. سیدمحسن صمدانی گفت:

  باسلام آموزش تنها راه توسعه کیفی بورس است .که کارگزاری آگاه مدتی است بخوبی انجام میدهد

  ۰
 56. حسین گفت:

  اگر رفتار قبیله ای نباشد که همیشه بازار سبزمیشه و شاخص به مریخ میره نه تنها تو بورس باید همه جا رفتار قبیله ای وجود داشته باشه مثل این میمونه که شیر نباید آهو شکار کند

  ۱
 57. حسین گفت:

  تغییر در رفتار کلی بازار نیازمند گذران چالش های مختلف هست .. معتقدم با هر چالشی مثل این ریزش اخیر بخش عمده ای از بازار نسبت به ترس های سیستماتیک و رفتار های هیجانی واکسینه میشن .. این روزها شاید رفتار های هیجانی به بازار لطمه بزنه ولی عقیده دارم به زودی با انبوه اموزشهایی که در فضاهای مختلف ایجاد شدن بازار و تریدرهای حرفه ای خواهیم داشت و سود گرفتن از بازار هم حرفه ای خواهد شدن و البته منطقی ..

  ۰
 58. SINA گفت:

  عدم مطالعه کافی جهت آشنایی و عدم شناخت اهداف ، احساساتی و هیجانی عمل کردن و بتبع آن تصمیم گیری آنی موانع مهم موفقیت و رسیدن به اهداف می باشد که باید از آنها دوری کرد.

  ۱
 59. حامد گفت:

  رفتار قبیله ای بسیار حرکت ناپسند وابلهانه ای است

  ۱
 60. سعید گفت:

  خیلی ها همین رفتار داریم متاسفانه باید یه راهی پیدا کنییم ک دیگه بتونیم با تحلیل تصمیم بگیریم نه با این رفتارا

  ۰
 61. Yalda گفت:

  سلام وقت بخیر
  من از سهام دارای قبلی جمعا ۷۳۴ واحد سهم از پالایش نفت دارم ، الان چند واحد دیگه میتونم از پالایشی یکم بخرم ؟
  بر همین اساس باید باشه یا محاسبش فرق داره؟

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: