راهنمای گام به گام سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

 • ۲۲ تیر ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۶۲ نظر
 • ۵۲۴۵ مشاهده
راهنمای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

در مقاله‌های قبلی، توضیحات مفصلی درباره صندوق های سرمایه گذاری ارائه داده‌ایم. بحث امروزمان نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری و چگونگی خرید واحدهای آن‌ها است. قصد داریم تمامی جزئیات و فرایندها را در این زمینه مطرح کنیم. هدف نهایی این است که بتوانید صندوقی متناسب با نیازها و اهداف خود را انتخاب و به‌سادگی برای خرید واحدهای آن اقدام کنید.

با وجود تورم روزافزونی که اقتصاد کشور را درگیر کرده است، پیدا کردن روش مناسب سرمایه‌گذاری یکی از دغدغه‌های بزرگ این روزهای ایران است؛ روشی امن و آسان که سوددهی بالایی نیز داشته باشد. بسترهای مختلفی برای این کار وجود دارد و بورس و بازار سرمایه، از جمله بهترین‌ها محسوب می‌شوند. برای فعالیت در این بازار، دانش و زمان کافی لازم است و نبود این دو فاکتور مهم، بسیاری افراد را از فرصت‌های بی‌نظیر کسب سود محروم می‌کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای حل این مشکل ایجاد شده‌اند.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری یک تعریف قانونی دارد:
«یک نهاد مالی که دامنه اصلی فعالیت آن شامل سرمایه گذاری در زمینه اوراق بهادار است و مالکین آن متناسب با میزان سرمایه گذاری خود، در سود و زیان شریک هستند.»
در حقیقت& صندوق سرمایه گذاری شرکتی است متشکل از کارشناسان خبره بورس و اوراق بهادار که مبالغی را از افراد دریافت و در زمینه های مختلف مثل سهام، اوراق قرضه، سپرده های بانکی و … سرمایه‌گذاری می‌کند. با توجه به نوع صندوق، ترکیب و نوع این دارایی‌ها و نحوه تقسیم سود در میان مالکان، متفاوت خواهد بود.
با این توضیحات، صندوق‌ها یک روش غیرمستقیم برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. روشی مناسب به‌ویژه برای افرادی که درباره بورس اطلاعات کافی ندارند یا نمی‌توانند زمان کافی را به تحلیل بازار و بررسی سهم‌ها اختصاص دهند. البته بازدهی این روش در بعضی موارد به حدی بالا است که حرفه‌ای‌های بورس و بازار سرمایه نیز از آن استفاده می‌کنند و بخشی از سبد سهام خود را صندوق‌ها اختصاص می‌دهند.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌ها بر اساس مجوزی که از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌گیرند، ترکیب دارایی‌های مشخصی دارند و با روش مشخصی فروخته می‌شوند. این دو فاکتور نوع صندوق‌ها را مشخص می‌کنند.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

این صندوق‌ها موظف‌اند حداقل ۷۵% از سرمایه خود را به اوراق با درآمد ثابت مثل سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و … اختصاص دهند و به همین دلیل ریسک پایین‌تری نسبت به انواع دیگر دارند. نحوه پرداخت سود در این صندوق‌ها به دو صورت است:

به‌صورت ماهانه یا در دوره‌های سه‌ماهه بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.
واریز سود مستقیماً انجام نمی‌شود. ارزش واحدها بر اساس ارزش صندوق به‌صورت روزانه محاسبه می‌شود و برای شناسایی سود، لازم است واحدها را بفروشید.

انواع صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری در سهام

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام بر اساس قانون باید حداقل ۷۰ درصد از دارایی خود را به خرید سهام و حق تقدم سهام تخصیص دهند. معمولاً سوددهی این صندوق‌ها بالاتر و طبیعتاً میزان ریسک آن‌ها نیز بیشتر است. این صندوق‌ها برای افرادی که ریسک‌پذیری بیشتری دارند گزینه مناسب‌تری هستند. دو نکته مهم در مورد این صندوق‌ها وجود دارد:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام پرداخت سود دوره‌ای ندارند و تنها در صورت فروش واحدها (ابطال واحدها)، سود شناسایی می‌شود.
در دوران رونق بازار بورس، به‌واسطه افزایش قیمت سهام، ارزش و بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام به‌شدت بالا می‌رود.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

این صندوق‌ها، از نظر بازدهی و میزان ریسک، بین دو موردی که قبلاً گفتیم قرار می‌گیرند و بر اساس قانون، موظف هستند دارایی‌های خود را با نسبت ۴۰ تا ۶۰ درصد در بازار سهام و ۴۰ تا ۶۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و … سرمایه‌گذاری کنند. این نوع صندوق‌ها نیز سود دوره‌ای پرداخت نمی‌کنند.

صندوق سرمایه گذاری ETF یا قابل معامله

ترکیب دارایی صندوقهای سرمایه گذاری ETF یا قابل معامله در بورس، می‌تواند طبق هر یک از الگوهایی که اشاره کردیم باشد. تفاوت این مورد با انواع قبلی، نحوه خرید و فروش واحدها است. واحدهای این صندوق‌ها در بورس خرید و فروش می‌شود و به این ترتیب، نقدشوندگی آن‌ها بیشتر است. نکته مهم دیگر این است که شرایط کلی بازار و میزان عرضه و تقاضا، روی قیمت واحدهای این صندوق‌ها اثر می‌گذارد.

برای این‌که بدانید یک صندوق ETF است یا خیر می‌توانید به دو سایت fipiran.com و tsetmc.com مراجعه کنید. در سایت fipiran فهرست تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز قابل‌مشاهده است. با جستجوی نام صندوق مورد نظر و کلیک بر روی آن، اطلاعات صندوق نمایش داده می‌شود. در صورتی که صندوق مطابق شکل زیر قابل معامله باشد، در بخش توضیحات درج می‌شود.

اظلاعات صندوق های سرمایه گذاری در سایت fipiranهمچنین با مراجعه به سایت tsetmc می‌توانید نام صندوق مورد نظر را جستجو کنید. در صورتی که نماد مذکور در جستجوها نشان داده شد، به این معنی است که آن صندوق قابل معامله است.

صندوق های قابل معامله در سایت tsetmc

نحوه خرید واحدهای صندوق های سرمایه ‌گذاری

بعضی از صندوق‌ها، تنها از طریق مراجعه حضوری قابل خرید و فروش (صدور و ابطال) هستند؛ البته در مواردی نیز امکان خرید از طریق پنل سایت صندوق نیز فراهم شده است.
برای آن دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که معاملات آن به‌صورت حضوری انجام می‌شود، نیاز است که سرمایه‌گذار با مدارک لازم به شعب صندوق مراجعه کند.

به‌عنوان‌مثال صدور واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه، از طریق مراجعه حضوری امکان‌پذیر است. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق، طی کردن مراحل زیر لازم است:

• مراجعه حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه
• ارائه مدارک هویتی (اصل شناسنامه و کارت ملی) / معرفی‌نامه یا وکالت‌نامه رسمی
• تکمیل فرم پذیره‌نویسی (این فرم تنها مربوط به زمان شروع به کار صندوق است) یا فرم درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری
• واریز مبلغ موردنظر و ارائه فیش به نماینده مدیر در صندوق
• دریافت رسید درخواست صدور واحدهای سرمایه‌گذاری از نماینده مدیر

متقاضیان می‌توانند حداکثر تا پایان دو روز کاری، اعلامیه صدور و گواهی سرمایه‌گذاری را در محل ارائه درخواست دریافت کنند.

فرآیند خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله یا ETF ساده‌تر است. متقاضیان باید کد بورسی داشته باشند و به سامانه‌های معاملاتی مراجعه کنند. واحدهای این صندوق‌ها مثل سهم‌های عادی در بازار بورس خرید و فروش می‌شود.

خرید صندوق های etf در سامانه معاملاتی آگاه

نکات مهم درباره سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

برای داشتن یک سرمایه‌گذاری مطمئن، لازم است ابتدا اهداف و نیازهای خود را مشخص کنید. کسانی که نمی‌توانند درباره سرمایه خود ریسک بپذیرند، بهتر است صندوق‌های درآمد ثابت را انتخاب کنند و کسانی که به سود صندوق نیاز دارند، باید موردی را در نظر بگیرند که به‌صورت دوره‌ای سود پرداخت می‌کند. اگر سرعت نقدشوندگی برایتان اهمیت دارد، بهتر است صندوق‌های ETF را انتخاب کنید و اگر قابلیت ریسک‌پذیری بالایی دارید، صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام می‌توانند سود بیشتری نصیبتان کند.

وقتی نوع صندوق متناسب با نیازهایتان را پیدا کردید، باید مجموعهای را پیدا کنید که طبق مدل موردنظر شما فعالیت میکند. مرجع اصلی برای این کار، سایت شرکت فناوری بورس ایران است که اطلاعات کاملی را درباره همه صندوقهای فعال در اختیارتان قرار میدهد. قبل از انتخاب صندوق، باید اساسنامه و امیدنامه و سابقه و تاریخچه فعالیت آن را بررسی کنید. همچنین لازم است گزارش‌های مربوط به میزان بازدهی فعلی و بازدهی پیش‌بینی‌شده را در نظر داشته باشید تا بتوانید دیدی کلی از نحوه عملکرد آن به دست آورید.

نکته مهم دیگر، ضرورت سرمایه‌گذاری در چند نوع صندوق است؛ کاری که اصطلاحاً به آن تشکیل پرتفوی گفته می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، دارایی‌های مختلف و در نتیجه میزان ریسک‌های مختلفی دارند. برای این‌که در میزان ریسک و سود دریافتی به تعادل برسیم، بهتر است یک پرتفوی یا سبد سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم که از واحدهای انواع صندوق‌های مختلف تشکیل می‌شود. این کار از طرفی ریسک سرمایه‌گذاری افراد را پوشش می‌دهد و از طرف دیگر شامل سود ماهانه می‌شود.

صندوق‌های سرمایه گذاری کارگزاری آگاه

صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه در تاریخ ۱۷/۰۵/۱۳۸۷ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) فعالیت خود را آغاز کرد. دارایی‌های صندوق عمدتاً شامل سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس است؛ بنابراین نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت احتمال سود و البته ریسک بیشتری نیز دارد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه

صندوق سرمایه‌ ‌گذاری هستی بخش آگاه (آگاس)

صندوق سرمایه‌گذاری هستی ‌بخش آگاه از نوع صندوق‌های قابل معامله یا ETF است و با نماد آگاس روی تابلو فرابورس نمایش داده می‌شود. آگاس فعالیت خود را در سال ۱۳۹۴ شروع کرد؛ یک صندوق سرمایه‌گذاری در سهام که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد دارایی‌های خود را به سهام بازار سرمایه اختصاص می‌دهد. برای خرید واحدهای این صندوق داشتن کد بورسی و دسترسی به سامانه‌های معاملاتی ضروری است.

صندوق قابل معامله آگاس

صندوق سرمایه گذاری یاقوت

صندوق سرمایه گذاری یاقوت آگاه که از نوع قابل معامله و با درآمد ثابت است، در تاریخ ۲۰/۰۱/۱۳۹۹ توسط شرکت سبدگردان آگاه تأسیس شد. این صندوق طبق الزام سازمان بورس موظف است حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود را به اوراق با درآمد ثابت اختصاص دهد و به همین دلیل، سرمایه‌گذاری در آن برای کسانی که قدرت ریسک‌پذیری بالایی ندارند بهتر است.

صندوق قابل معامله درآمد ثابت یاقوت

صندوق سرمایه گذاری یکم نیکوکاری

این صندوق، از نوع صندوق‌های مختلط است. این صندوق‌ها معمولاً بازده بالاتری از سپرده‌های بانکی و صندوق‌های با درآمد ثابت دارند؛ اما رویکرد محافظه‌کارانه خود را حفظ می‌کنند. صندوق‌های مختلط از نظر ریسک‌پذیری، حد میانی صندوق‌های سهامی و صندوق‌های با درآمد ثابت محسوب می‌شوند.

صندوق بکم نیکوکاری

 به منظور کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سرمایه گذاری غیرمستقیم، می‌توانید به وب‌سایت شرکت سبدگردان آگاه مراجعه فرمایید.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری یک روش غیرمستقیم محسوب می‌شود. این روش مناسب افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری در بورس دارند؛ اما به دلیل نداشتن دانش، تجربه یا زمان کافی نمی‌توانند مستقیماً اقدام به خرید و فروش سهام کنند. در این مقاله تفاوت صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال با صندوق‌های قابل معامله ETF بیان شد. حال می‌دانیم که برای خرید واحدهای صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال باید به‌صورت حضوری یا از طریق وب سایت صندوق اقدام کنیم و خرید و فروش صندوق‌های etf به‌صورت غیرحضوری، از طریق سامانه معاملاتی و با استفاده از کد بورسی انجام می‌شود.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

 

 

62 پاسخ به “راهنمای گام به گام سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری”

 1. من ایرانیم گفت:

  با سلام برنامه دوستان در ارئه آموزشهای لازم به کاربران بسیار خوب می باشد .اگر این برنامه های آموزشی برای همه افرادی که تازه عضو کارگزاری میشوند.به صورت شفاف تر و ساده تر ارائه گردد خیلی تاثیرگذار تر خواهد بود در کاربرد و کارکرد کارگزاری و فعالیت افراد بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

  ۱۵
  • علي گلستاني گفت:

   به نطر من بستگي مستقيم به ريسک افراد دارهد و بهترين صندوق واسه ورود صندوق با درآمد ثابت هستش

   ۵
 2. سعید گفت:

  سلام
  استفاده از صندوقها می تواند ریسک را پایین بیاورد این راهنماییها برای افراد مبتدی بسیار کمک کننده است
  تشکر

  ۲۹
 3. حمید گفت:

  تشکر از کارگزاری آگاه بابت نشر اطلاعات و راهنمایی جامع . یکی از مسائل به روز و پر ابهام برای افراد تازه وارد که سوالات زیادی هم در این مورد دارن . یه رفرنس معتبر از یه کارگزاری معتبر که باعث رفع ابهام و اگاهی عمومی میشه .

  ۶
 4. مرتضی گفت:

  سلام
  صندوق های بورسی چقدر جای رشد دارند و حدوده سود یا زیان در این صندوق (آگاه)چقدر است؟؟؟؟
  دوستان یا کارگزاران عزیز پاسخ بفرمایند ✅

  ۷
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت آشنایی با نحوه سرمایه گذاری در صندوق ها لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۵
 5. ر_س گفت:

  سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مناسب افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری در بورس دارند؛ اما به دلیل نداشتن دانش، تجربه یا زمان کافی نمی‌توانند مستقیماً اقدام به خرید و فروش سهام کنند.ازبین این صندوق ها صندوق های سرمایه گذاری مختلط و سرمایه گذاری سهام ازنظربنده بهترهستند.هرچنددومی ریسکش بالاتراست.

  ۸
 6. دقیقا با این صندوق ها بسیار مواقم چون ریسک رو برای تازه واردین بسیار کمتر مبکنه و پایین میاره

  ۶
 7. علی محمودی چوبی گفت:

  سلام ,مرسی از اطلاعاتتون.
  صندوق با درآمد ثابت برای کسانی که ریسک پذیری کمی رو میخوان خوبه.

  ۵
 8. عبدالحسینی گفت:

  بهتره مبتدی ها که ریسک پذیری کمتری دارن ازین صندوقها استفاده کنن

  ۶
 9. يوسف گفت:

  در حال حاضر امن ترین و کم ریسک ترین جا برای سرمایه گذاری همین صندوق ها هستند.

  ۵
 10. ابوالفضل مهدوی گفت:

  اگر این صندوق ها با تخفیف ارائه بشوند مثل etf ، فرصت مناسبی برای افراد بخصوص افراد مبتدی می باشد.

  ۱
 11. علی گفت:

  سلام و خسته نباشی خدمت کارگزاران آگاه. اگه ممکن هستش در مورد معایب و محدودیت های صندوق های سرمایه گذاری هم توضیحاتی بدین .

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که هیچ سرمایه گذاری در جهان بدون ریسک نمی باشد سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز چنین معظلاتی دارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد.
   خطر پذیری در بخش بازار
   ۱.خطر پذیری بخشی به این معنی که در صورت سرمایه گذاری بر روی بخشی خاص باعث می گردد، در صورت عملکرد نا صحیح در آن بخش لطماتی به این صندوق ها وارد گردد.
   ۲.موازنه با نرخ بهره، در صورت افزایش نرخ بهره، کاهشی در امر بازدهی این نوع از صندوق ها ایجاد می گردد.
   ۳.اشکالات معاملاتی، که منشا آن نواقصی در مدیریت شرکت های سرمایه گذاری بر روی سبد اوراق بهادار معین شده ایجاد می گردد و منجر به ریسک معاملاتی به دلیل عدم هم خوانی عرضه و تقاضا می باشد.
   ۴عملکرد صندوق، باید دقیقاً مطابق با عملکرد شاخص هدف باشد. در صورت عدم تطابق امکان ایجاد خطای پیروی از شاخص به وجود می آید.
   اما دارای نواقص و اشکالاتی چون پیچیدگی ها و ابهاماتی در محصولات آنها وجود دارد. اما به طور کلی مزایای این صندوق ها از معایب آنها بیشتر است.

   ۱
 12. ساجد گفت:

  دقیقا با این صندوق ها بسیار مواقم چون ریسک رو برای تازه واردین بسیار کمتر مبکنه و پایین میاره

  ۰
 13. آیدا گفت:

  اگه سود بانکی بیشتر از بانک میخواین و در عین حال خیلی مایل به ریسک نیستید این صندوق ها توصیه میشن.

  ۰
 14. مجتبی گفت:

  این نوع سرمایه گذاری ریسک کمی داره.
  من با این نوع سرمایه گذاری بسیار موافقم.

  ۰
 15. mohammad2605 گفت:

  صندوق عقیق آگاه خوبه؟
  شرایط بیان کنید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت آشنایی با نحوه سرمایه گذاری در صندوق ها لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۳
 16. suraj گفت:

  آگاس حرف نداره

  ۰
 17. موسوی گفت:

  اگر این صندوق ها با تخفیف ارائه بشه برای مبتدی ها خیلی خوبه

  ۰
 18. مینا گفت:

  باسلام از توضیحات کامل و جامع تون درباره صندوق ها سپاسگزارم فعلا امن ترین و کم ریسک ترین جا برای سرمایه گذاری همین صندوق ها هستند بالاخص برای تازه وارده ها به بازار بورس

  ۰
 19. محمد گفت:

  این صندوق ها خیلی خوبه برای افرادی که نمیخان ریسک کنند

  ۱
 20. شهریار گفت:

  مزیت ریسک پایین و نیاز نداشتن به دانش بورسی بالا برای سرمایه گذاری

  ۲
 21. احمد گفت:

  سلام
  این نوع سرمایه گذاری برای افرادی چون من که تازه به بازار بورس و سرمایه وارد شدن میتونه نوید بخش روزهای خوبی باشه

  ۰
 22. شمس گفت:

  سلام
  بنظرم صندوق های ثابت جایگزین مناسبی برای سپرده های بانکی است

  ۰
 23. هادی ملکی گفت:

  بجای سپرده گزاری در بانک ها این صندوق ها بسیار سود ده تر می باشد

  ۲
 24. وحید گفت:

  صندوق ها بسیار کم ریسک و سود دهی خوبی دارند ولی به دوستان توصیه میکنم هرچه زود تر سواد معملاتیشون رو بالا ببرن تا بتونن از تمام ظرفیت بازار بورس استفاده کنند

  ۱
 25. علی گفت:

  سلام بازار بورس بسیار عالی هست به شرطی که صبر و اموزش را برای کسب تجربه سر لوحه قرار بدیم

  ۳
 26. طاهر گفت:

  صندوقها بازدهی خوبی میدن.

  ۱
 27. مرتضی گفت:

  افراد مبتدی بهتره ابتدا از این نوع صندوق ها استفاده کنند.

  ۱
 28. Iman گفت:

  سلام اگر بشه با زبان ساده تر بیان شود بهتر است یا همراه با اموزش های تصویری باشد

  ۰
 29. حسین گفت:

  سلام
  صندوق برای افراد مبتدی بهترین گزینه است.

  ۰
 30. علی امیر گفت:

  سلام معمولا ریسک صندوق های سرمایه گذاری ها اندک است .

  ۱
 31. Abas گفت:

  یکی از اهداف اصلـی افراد برای سرمایه‌گذاری، کسب سود و درآمد است. بازار سرمایه یکی از بازارهایی است که افراد در بلندمدت می‌توانند به سود مطلوبی در آن دست یابند؛ اما به دلیل ریسک‌های موجود در این بازار، سرمایه‌گذاران باید با آگاهی کامل به آن ورود کنند و دانش تخصصی را در این حوزه را کسب کنند. در غیر این صورت متحمل ضررهای جبران‌ناپذیری خواهند شد

  ۱
 32. فرهاد گفت:

  بهترین گزینه برای سرمایه گذاری افراد مبتدی صندوقهای سرمایه گذاری است چون ریسک کمتری دارد

  ۰
 33. مهرزاد بهمنی گفت:

  سلام..صندوق ها سود دهی خوبی دارن و بهترین شروع برا بورس هست..

  ۱
 34. شاپور گفت:

  باسلام ممنون از مطالب خوبتون
  صندوق های با درامد ثابت خوبن ولی در شرایط فعلی این صندوق ها هم جوابگو افت ارزش سرمایه رو نمیدن.

  ۳
 35. محمد گفت:

  با عرض سلام خدمت دوستان
  با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری همیشه سود ده نیستند مخصوصا در این روز ها بهتره حداقل تحلیل تکنیکال چند نمونه رو آدم یاد بگیره و آروم آروم با کمک یه آشنا که به بازار بورس وارد هست خودش شروع به سرمایه گذاری کنه حتی در مورد صندوق های سرمایه گذاری.

  ۰
 36. اسعد گفت:

  سلام
  در مورد سرمایه گذاری در صندوق یکم نیکوکاری آگاه به کجا مراجعه کنیم؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این صندوق، صندوقی مختلط است. این صندوق‌ها معمولا بازده بالاتری از سپرده‌های بانکی و صندوق‌های با درآمد ثابت دارند اما رویکرد محافظه‌کارانه خود را حفظ می‌کنند. صندوق‌های مختلط از نظر ریسک‌پذیری، حد میانی صندوق‌های سهامی و صندوق‌های با درآمد ثابت هستند.جهت آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر به صندوق های آگاه مراجعه بفرمائید.

   ۱
 37. امیرعلی گفت:

  باسلام
  بنظرم نیمی از سرمایه هر فعال بورسی باید در همین صندوق ها سرمایه گذاری شود

  ۱
 38. آرمان گفت:

  به نظر من سرمایه گزاری در صندوق های سرمایه گزاری با درامد ثابت با این تورمی که داریم یکی از بزرگترین اشتباهاتیه که میشه انجام داد

  ۰
 39. فرید گفت:

  به نظر من افرادی که در ابتدا وارد بورس میشن باید بیشتر سرمایه شون رو وارد صندوق کنن و یه مقدار از سرمایه شون رو وارد معاملات مستقیم بکنن تا وقتی که شناخت کافی پیدا میکنه.الان در بورس باید سهام دار باشیم تا بتونیم پیشرفت کنیم معاملات بیشتر شبیه خرید و فروش هیجانی شده که اصلا به صلاح نیست.
  در بورس اول آموزش سپس خرید

  ۰
 40. Abolfazl گفت:

  بهترین و کم ریسک ترین روش سرمایه گذاری برای افرادی که وقت و سواد بورسی مناسب برای بورس رو ندارن!

  ۰
 41. ناشناس گفت:

  ای نوع صندوق ها برای شروع به بازار سرمایه خوبن

  ۱
 42. احمد کوزه گری گفت:

  واریز سود ثابت به صورت ماهانه برای کسانی که اهل ریسک کردن نیستن بسیار عالی می باشد .
  البته به سود هم بستگی داره که چقدر ماهانه پرداخت میشه

  ۰
 43. مهدی گفت:

  من در یکی از این صندوق ها عضو هستم کارشون خیلی خوبه همچنین درآمد و سودش

  ۰
 44. احسان مستفید گفت:

  با سلام لطفا امکانی رو فراهم بفرمایید تا کسانی که می خواهند در صندوق ها سرمایه‌گذاری بکنند بتوانند نوع سهام ها رو تعیین بکنند مثلا عده‌ای نمیتوانند و نمیخواهند سودی از سهام بانکی داشته باشند.

  ۰
 45. رضا گفت:

  بهترین سرمایه گذاری برای افراد مبتدی هستش

  ۰
 46. بهاره رستم بگی گفت:

  من در صندوقی عضو نیستم ولی میخوام از این به بعد عضو شم . برای سرمایه گذاری راه کم خطری هستند

  ۰
 47. شاهین گفت:

  سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بهترین راه برای افرادیه که دانش خاصی در مورد بورس ندارند.

  ۰
 48. شاهین گفت:

  برای افراد مبتدی این صندوق ها عالیه

  ۰
 49. معین گفت:

  اگه سود بانکی بیشتر از بانک میخواین و در عین حال خیلی مایل به ریسک نیستید این صندوق ها توصیه میشن.

  ۰
 50. معین گفت:

  بهترین سرمایه گذاری برای افراد مبتدی هستش

  ۰
 51. مسعود گفت:

  برای من که مبتدی هستم این صندوقها قیمتش بالاس اگر قیمتش کمتر باشه خیلی بهتره

  ۰
 52. علی گفت:

  سلام
  بنده بخش اعظمی از سرمایه خودم رو در همین صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت گذاشتم تا هر زمان که بخوام زمین یا ملکی بگیرم سریع با ابطال واحدها ، یک روز بعد پول در حسابم باشد.
  به نظرم حد وسطی است بین بانکها و خرید سهام. صندوقی که عضو هستم در پایین تر حالت ۲۲% و در بالاترین سودی که بهم داده ۴۸% دریافت کردم.
  و با درآمدی که از حقوقم دریافت میکنم به خرید و فروش سهام در بورس اقدام میکنم. در واقع اون مبلغی که در صندوق هست رو یک حاشیه امنیت برای خودم در نظر گرفتم.

  ۰
 53. آرش گفت:

  سلام اگه صندوقی مثل آگاس رو بخریم آیا دقیقا مثل سهام شرکت ها هر لحظه بخوایم میتونیم به قیمت روزی که داره معامله میشه بفروشیم یا به قیمت ابطال واحد ها رو باید بفروشیم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، صندوق آگاس در سهام است و شما در ساعات معاملات می توانید این سهم را به قیمت روز بخرید و یا بفروشید و نیازی به ابطال نیست.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: