ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point)

 • ۲۹ دی ۱۳۹۶
 • agah1
 • ۷۸ نظر
 • ۱۵۷۹۶ مشاهده

امروزه تکنیک‌ها، روش‌ها و ابزارهای مختلفی برای تحلیل و بررسی شرکت‌ها وجود دارد که معامله‌گران بازارهای مالی با استفاده از آن‌ها به معاملات و خریدوفروش سهام می‌پردازند. باتوجه به شرایط بازار و در هر دوره  هر یک از این تکنیک‌ها، دارای معایب و مزایایی هستند  که می‌تواند  در تحلیل  معامله گران تعیین‌کننده باشد. معامله‌گران به دنبال روش‌هایی هستند که به بازدهی بالا، ضرر کمتر، ایجاد شرایط کم ریسک‌تر و … منجر شود، به همین دلیل همواره روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی که برای فعالیت در بازارهای مالی  به‌کار می‌روند در حال بروزرسانی هستند.

در این مقاله در نظر داریم با استفاده از سطوح پیوت پوینت و اندیکاتور میانگین متحرک (مووینگ اوریج)، روشی برای شناسایی سهام کم ریسک و ایجاد دیدبانی متشکل از سهامی که پتانسیل افزایش قیمتی رو به بالا دارند، به مخاطبین بآشگاه بلاگ ارائه دهیم. این دیدبان، علاوه براینکه در تصمیم‌گیری درست در خرید و فروش به ما کمک می‌کند، همچنین می‌تواند از تمرکز ما بر سهامی که مورد توجه بازار هستند ولی در میان‌مدت و بلندمدت بازدهی خاصی ندارند، جلوگیری نماید.

پیوت پوینت(Pivot Point):

قدمت پیوت پوینت‌ها به حدود ۹۰ سال قبل برمی‌گردد. هم‌اکنون در بازارهای جهانی و مالی در دوره‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به شکلی فراگیر از این تکنیک استفاده می‌شود. تحلیل مبتنی بر پیوت پوینت یکی از رایج‌ترین تحلیل‌های مورداستفاده توسط معامله‌گران به‌منظور تشخیص نقاط مناسب ورود به یک معامله و خروج از آن است. در نمودارهای قیمتی، یک سری نقاط و سطوحی وجود دارند که نقاط و سطوح پیوت نامیده می‌شوند. پیوت پوینت‌ها، نقاطی از نمودار قیمتی هستند که انتظار می‌رود در آن نقاط، روند سهم عوض شده و بازگشت قیمتی اتفاق بیفتد.

نقاط پیوت به دو دسته پیوت مینور و پیوت ماژور تقسیم می‌شوند. در پیوت‌های مینور برگشت قیمتی به صورت جزئی بوده اما پیوت‌های ماژور نقاط با اهمیتی هستند که باعث می‌شوند روندهای صعودی به روندهای نزولی و یا بالعکس تبدیل شوند.

علاوه‌بر نقاط پیوت، مفهوم دیگری به نام سطوح پیوت وجود دارد که با استفاده از یک سری فرمول‌های ریاضی و با توجه به نوسانات دوره‌های قبل نمودار قیمتی، به‌دست می‌آیند.

تشخیص پیوت ماژور:

همان‌طور که گفته شد پیوت‌های ماژور نقاط بااهمیتی از نمودار قیمتی هستند که باعث برگشت قیمت می‌شوند، درنتیجه این نقاط مبنای اصلی تحلیلگران برای تجزیه‌وتحلیل نمودارها به‌شمار می‌روند. ازاین‌رو تشخیص پیوت‌های ماژور، امری بسیار مهم است که برای تشخیص آن‌ها از پیوت مینور  دو راه وجود دارد:

 • قیمت بیش از ۳۸% گام قبل را اصلاح کند و اندیکاتور مکدی تغییر فاز دهد.
 • نمودار از لحاظ زمانی حداقل به اندازه ۳۸% گام قبلی باشد و اندیکاتور مکدی تغییر فاز دهد.

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

در بیشتر مواقع تشخیص پیوت ماژور بدون نیاز به محاسبات فوق امکان‌پذیر است اما در مواردی باید از دو تکنیک گفته شده استفاده کرد. در ادامه به بررسی هر تکنیک به‌صورت جداگانه می‌پردازیم.

۱-قیمت و مکدی:

همان‌طور که گفته شد در این تکنیک برای تشخیص پیوت ماژور، قیمت باید حداقل ۳۸% گام قبل را اصلاح کند و در اندیکاتور مکدی تغییر فاز اتفاق بیفتد.

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

در شکل فوق همان‌طور که مشخص شده است در هر گام اصلاحی، قیمت به میزان حداقل ۳۸% درصد، گام قبل از خود را اصلاح کرده  و در مکدی تغییر فاز نیز اتفاق افتاده است.

۲-زمان و مکدی:

در این تکنیک مدت زمان گام اصلاحی باید حداقل به میزان ۳۸% گام قبل باشد و در اندیکاتور مکدی تغییر فاز رخ بدهد.

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

در شکل فوق همان‌طور که مشاهده می‌شود، زمان گام‌های اصلاحی، حداقل به میزان ۳۸% گام قبل بوده است.

با استفاده از دو تکنیک فوق می‌توان به‌راحتی پیوت‌های ماژور را از پیوت‌های مینور تشخیص داد .

نکته‌ای که در تشخیص پیوت‌ها وجود دارد این است که اگر دیدگاه یک تحلیلگر بلندمدت باشد، باید نمودار قیمتی را نیز به‌صورت بلندمدت تحلیل کند و پیوت‌های ماژور را انتخاب نماید. در یک دیدگاه (Time Frame) بلندمدت، پیوت‌های مینور به‌عنوان یک پیوت ماژور برای دیدگاه (Time Frame) کوتاه‌مدت است که این نکته باید مدنظر قرار بگیرد.

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

در شکل فوق یک نمودار در دیدگاه بلندمدت را مشاهده می‌کنید. مستطیل‌های قرمز پیوت‌های ماژور و دایره‌های سبز پیوت‌های مینور هستند.

تحلیل‌گری که دیدگاه کوتاه‌مدت دارد، باید از دایره‌های سبز رنگ که در تایم کوتاه‌مدت به‌عنوان ماژور محسوب می‌شوند، برای تحلیل استفاده کند. درنتیجه برای تعیین پیوت‌های ماژور در ابتدا باید دیدگاه تحلیل مشخص شود و بعد از آن به شناسایی پیوت‌ها بپردازیم.

میانگین متحرک(مووینگ اوریج):

میانگین متحرک‌ها یکی از ناب‌ترین ابزارها برای استفاده و تحلیل بازار هستند که اکثر کارشناسان و تحلیل‌گران جهانی به‌طور حتم از این ابزار استفاده می‌کنند. میانگین متحرک‌ها یک ابزار کلیدی برای تعیین و تشخیص روند بازار هستند و با استفاده از این اندیکاتورها می‌توان جهت بازار را تشخیص داد و برای معامله‌گرانی که تمایل به انجام معاملات در جهت روند بازار دارند مناسب است.

در این روش برای تجزیه‌وتحلیل سهام شرکت‌ها از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه گذشته بازار استفاده می‌کنیم. این میانگین متحرک ۲۰۰ روزه در نرم‌افزار تحت وب کارگزاری آگاه وجود دارد و به‌راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.

تشریح روش استفاده از پیوت پوینت و میانگین متحرک:

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، در این روش به دنبال ایجاد یک دیده‌بان از سهام کم ریسک با پتانسیل بالا در دوره‌های مختلف بازار هستیم. دوره‌های بازار می‌توانند به‌صورت ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه باشند که در بورس تهران با توجه به اینکه تایم روزانه بازار محدود است، دوره‌های ساعتی و روزانه کاربرد نداشته و دوره‌های ماهانه و سالانه بازدهی بهتری دارند.

در این تکنیک ابتدا یک مقایسه بین سطح پیوت پوینت و میانگین متحرک با نمودار قیمتی انجام می‌شود. سهامی که نمودار قیمتی آن‌ها در بالای سطح پیوت و میانگین متحرک ۲۰۰ روزه است، در دیده‌بان قرار گرفته و جزو سهام کم ریسک محسوب می‌شوند. سهامی که نمودار آن‌ها زیر یکی از موارد گفته‌شده مانند سطح پیوت و یا میانگین متحرک باشند، منتظر می‌مانیم تا تکلیف آن‌ها مشخص شوند و سهامی که نمودار آن‌ها هم زیر سطح پیوت و هم زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه هستند جزو سهام پرریسک محسوب شده و در دیدبان قرار نمی‌گیرند.

به شکل زیر توجه کنید:

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

سهامی که شرایط بالا را داشته باشند به‌عنوان سهام کم ریسک در دیده‌بان قرار می‌گیرند. در اینجا لازم است ذکر شود که شناسایی سهام کم ریسک به منزله سیگنال خرید نیست، بلکه با شناسایی این سهام به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید در دوره زمانی مدنظر هستیم که در بعضی مواقع ممکن هست فرصت معاملاتی موردنظر ایجاد نشده و قیمت سهم ریزشی باشد. شرایط فوق برای دوره‌های سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت بسیار مناسب است، زیرا میانگین متحرک ۲۰۰ روزه، دوره  بلندمدتی از نوسانات قیمت سهام را در برمی‌گیرد و در دوره کوتاه‌مدت کاربرد زیادی ندارد.

نکته بعدی که باید موردتوجه قرار بگیرد این است که منظور از سهم کم ریسک، سهمی نیست که با سرمایه‌گذاری در آن هیچ‌گونه ریسکی موردتوجه معامله‌گر نباشد، بلکه ریسک ناشی از این سهم برای سرمایه‌گذاری به‌مراتب کمتر از سهام دیگر هست اما همچنان به میزان کمی ریسک برای آن وجود دارد.

به‌عنوان مثال نمودار زیر متعلق به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

همان‌طور که در شکل بالا مشخص است، در ابتدای سال ۹۶ نمودار حول سطح پیوت سال و میانگین متحرک در حال نوسان است. به‌محض تثبیت نمودار بالای سطح پیوت و میانگین متحرک، سهم شرکت فولاد در دیدبان قرار گرفته و پس از آن به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید در طول سال خواهیم بود و  بازدهی قیمت سهام این شرکت در طول سال ۹۶، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

برای محاسبه سطح پیوت در هر دوره زمانی از فرمول زیر استفاده میکنیم:

P.P= (High+Low+2*close)/4

P.P: سطح پیوت

High: بیشترین قیمت

Low: کمترین قیمت

Close: قیمت بسته شدن سهم در آخرین روز دوره مد نظر

به عنوان مثال در سال ۱۳۹۶ هستیم و در نظر داریم به صورت بلند مدت تحلیل کنیم. چون در سال ۹۶ هستیم، با مراجعه به سال ۹۵ (دوره قبلی ) و بدست آوردن بیشترین و کمترین قیمت و همچنین قیمت بسته شدن سهم در سال ۹۵ و استفاده از فرمول بالا، سطح پیوت سالیانه بدست می آید.

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

شکل بالا نمودار شرکت کروی است. از ابتدای سال ۹۶ قیمت سهام زیر پیوت سال بوده و با شکست سطح پیوت و میانگین متحرک، شرایط برای سرمایه‌گذاری مناسب مهیا می‌شود.

همان‌گونه که مشخص است سهامی که بالای سطح پیوت و میانگین متحرک هستند، سهامی به‌شدت کم ریسک بوده و می‌توان در شرایط مناسب به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید برای سرمایه‌گذاری پربازده بود.

برای ثبت نام در دوره آشنایی با پیوت‌ها و استراتژی معامله در آن کلیک نمایید:

تعریف استراتژی ها متنوع با سطوح پیوت

در کنار سطح پیوت، یک سری سطوح حمایت و مقاومت تعریف می‌شود که با استفاده از ترکیب این سطوح، می‌توان سیستم‌های معاملاتی متنوعی طراحی کرد و به‌راحتی محدوده‌های مناسب سرمایه‌گذاری را مورد شناسایی قرار داد.

در مبحث پیوت پوینت، سه مقاومت و سه حمایت در کنار سطح اصلی پیوت تعریف می‌شود.

 • R1 = (2*PP) – L
 • R2 = PP + (H – L)                                                سطوح مقاومت
 • R3 = H + 2*(PP-L)  

 

 • S1 = (2*PP) – H
 • S2 = PP – (H – L)                                                سطوح حمایت
 • S3 = L – 2*(H – PP)  

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

شکل بالا نمودار مرقام است. همان‌طور که ملاحظه می‌شود نمودار در یک دوره میان‌مدت بین سطح پیوت و مقاوت R1 در حال نوسان بوده و بهترین استراتژی نوسان‌گیری بین این دو سطح محسوب می‌شود. با شکست سطح پیوت، نمودار به سمت حمایت اول سال در حرکت است و در آن محدوده امکان یک نوسان و برگشت قیمتی وجود دارد.

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

در نمودار ذوب می‌توان عکس‌العمل به سطوح مقاومتی را مشاهده کرد. این سطوح می‌توانند نقاط مناسب سرمایه‌گذاری برای ورود و خروج از سهم ذوب‌آهن را نشان دهند.

یکی از موارد مورداستفاده از سطوح پیوت، تغییر قطبیت یا سطوح  است. جایی که با شکست مقاومت‌ها یا حمایت‌ها نقش سطوح برعکس می‌شود.

به مثال زیر توجه کنید:

ایجاد یک دیدبان کم ریسک از طریق پیوت پوینت

در نمودار قیمتی سهم قثابت می‌توان تغییر عملکرد سطوح حمایت و مقاومت را به‌وضوح مشاهده کرد.

جمع‌بندی:

در این مقاله به معرفی یک روش برای تشکیل یک دیدبان از سهام کم ریسک پرداختیم تا از سهام پر ریسک بازار دوری کنیم. با شناسایی سهام و تشکیل دیدبان، ریسک سرمایه‌گذاری به‌شدت کاهش میابد و به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید برای کسب سود مناسب در دوره‌های زمانی مختلف با استراتژی‌های متنوع هستیم.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

78 پاسخ به “ایجاد دیدبان کم‌ریسک به وسیله پیوت پوینت (Pivot Point)”

 1. miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

  سلام خدمت شما آگاه بخش ترین آگاه دنیا

  از مطالب خوب شما استفاده میکنیم...تشکر از شما

  ۰
 2. AH3527 گفت:

  سلام
  عالی بود ممنون
  پیشنهاد برای قسمت نمودار تکنیکال
  لطفا در قسمت تکنیکال نمودارقیمت اندیکاتور و اسیلاتور را که اعمال میکنیم با خارج شدن از سیستم تنظیمات شخصی شامل اسیلاتور و اندیکاتور ها به همان صورت قبل باقی بماند تا نیازی نباشد در هر مرحله ورود و خروج تنیمات مجددا اعمال کنیم باسپاس.

  ۰
 3. AH7434 گفت:

  بسیار مفید بود - در مورد فیلتر های دیدبان بورس و اندیکاتورهای مخصوص نوسانگیری هم مطلب بذارید - تشکر از باشگاه آگاه

  ۰
 4. AJ8553 گفت:

  با سلام
  احتراما این تکنیک و تحلیل با چه نرم افزاری انجام می گیرد. تشکر.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   شما می توانید برای این تکنیک ازتمام نرم افزارهای موجود از جمله نرم افزار آنلاین تحت وب کارگزاری آگاه استفاده کنید.

   ۰
 5. AJ9925 گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب مفید تشکر فقط اگه میشه در خصوص مطالب فیلم اموزشی اضافه کنید
  مرسی

  ۰
 6. بهروز گفت:

  سلام لطفا در مورد ارزش دارایی با ارزش روز صحبت کنید با تشکر از مطالب مفید وخوبتون در سایت

  ۰
 7. AJ2131 گفت:

  سلام
  واقعا ممنون از مطالب به روز و کاربردیتون فقط لطفا فیلم های اموزشی هم به مجموعتون اضتفه کنید
  سپاس

  ۰
 8. AJ5783 گفت:

  سلام
  تشکر از مطالب مفیدتون/ اگر مثال ها همراه با فیلم باشه خیلی عالیه

  ۰
 9. AJ0957 گفت:

  بسیار جامع و شامل ، و کاربردی ، با تشکر

  ۰
 10. agah03784 گفت:

  در مقاله بالا پس از تعریف پیوت پوینت های مینور و ماژور و میانگین متحرک که به زیبایی و روانی کامل بیان شده است
  یکدفعه بحث سطح پیوت سالانه و حمایت ومقامت های آن به میان آمده که در مقاله تعریف، نحوه رسم و محاسبه آن بیان نشده و از آنجا به بعد مقاله برای من غیر قابل استفاده و نامفهوم شده است.

  ۰
 11. AJ5929 گفت:

  سلام
  پیوت سالیانه رو با advance get باید بیارم ؟ به چه صورت ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   نحوه محاسبات پیوت به طور کامل در مقاله قرارداده شد.
   می توانید با استفاده از فرمول ها سطح پیوت سال رو حساب کنید و نیاز به نرم افزار ندارید.

   ۰
 12. 10855 گفت:

  سلام
  آموزنده بود منتها دوستان توجه داشته باشند دو مورد فوق به تنهایی باعث و دلیل ورود به سهمی نیست دقیقاطبق همون بند که گفته شدریسک رو کم میکنه ولی سود رو تضمین نمیکنه
  کما اینکه در نمودار فولاد مبارکه هر دو مطلب فوق وجود داره منتها وارد فاز اصلاح شده که قطعا ورود در این شرایط با ریسک همراه خواهد بود
  بازم ممنون از آگاه که در بالا بردن سطح آگاهی هممون از هیچ تلاشی دریغ نمیکنه✌?✌?✌?

  ۰
 13. AJ3017 گفت:

  سلام وعرض ادب
  ممنون از مطالب مفیدتان اما اگه بیشتر توضیح بدید بهتر میشه یکم مثال ها کمتر توضیح داده شده

  ۰
 14. عادل گفت:

  سلام
  من از این روش خوشم اومد ممنونم از شما اگه میشه ویدئو آموزشی هم بزارید

  ۰
 15. AJ5783 گفت:

  سلام
  مطالب مفیدی بود. تشکر

  ۰
 16. AH0750 گفت:

  سلام
  نرم افزار آساتریدر رایگان هست یا پولی؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   نرم افزار آساتریدر، نرم افزار معاملات برخط کارگزاری آگاه است و مشتریانی که کد آنلاین خود را از کارگزاری آگاه دریافت کنند، می توانند از این سامانه به صورت رایگان استفاده نمایند.
   جهت دریافت کدآنلاین سهام می توانید به سایت آگاه اکسپرس مراجعه بفرمایید.

   ۰
 17. AH0745 گفت:

  سلام

  من هنوز نمیدونم اسیلاتور چیه؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   اسیلاتورها (oscillators) ، به مجموعه‌ای از اندیکاتورها اطلاق میشود که هدفشان درک و سنجش میزان هیجان خریداران و فروشندگان است. در حقیقت اسیلاتورها نمایانگر هیجانات خریداران و فروشندگان فعال در سهم هست و ما را از میزان هیجان خرید و فروش حاضر در معاملات اگاه میکنند.
   برای همین اسیلاتور ها دارای دو محدوده هستند، اشباع خرید و اشباع فروش. در عموم اسیلاتور های مشهور اشباع خرید در محدوده بیش از ۷۰ قرار دارد و حکایت از اوج هیجان‌زدگی در خریداران است و اشباع فروش در محدوده کمتر از ۳۰ و حکایت از اوج هیجان شتاب‌زدگی در فروشندگان است

   ۰
 18. حسین گفت:

  با سلام
  این فورمول رو به نظرم به لحاظ ریاضی درست نگارش نکردید P.P= (High+Low+2*close)/4

  اول باید High +low بشه و جمع بشه با حاصلضرب ۲*close ؟؟
  یا نه ؟

  (۲*close)+(high + low)
  close*(high+low+2)
  کدومش؟
  متشکر

  ۰
 19. agah05242 گفت:

  با سلام
  مطلب مفید و جالبی بود .
  لطفا در مورد فیلتر ها هم مطالب داشته باشیم .

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   دوست عزیز، واحد آموزش کارگزاری آگاه، کلاس هایی در خصوص فیلتر نویسی برگزار می کند که در این دوره با ورودی‌ها، عملگرها و خروجی فیلترها و دستورات ساده فیلتر نویسی آشنا می‌شوید
   جهت اطلاع از زمان و نحوه برگزاری به مطلب کلاس فیلترنویسی مراجعه بفرمایید.
   در خصوص فیلتر نویسی، مطالب و فیلم های آموزشی نیز در بلاگ سایت باشگاه قرار داده شده است.

   ۰
 20. Amir04550 گفت:

  سلام
  به نظرم اگه نرم افزار پیوت پوینت رو تو آسا بزارید خیلی خوب میشه.میبینیم که دارید نرم افزار رو تغییراتی در جهت ارتقا انجام میدید.امکانش هست؟

  ۱
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام.در حال حاضر نقاط Pivot Point در بخش تکنیکال سامانه، به‌صورت سیستمی قابل محاسبه نیست . در بروزرسانی‌های آینده انشالله پیشنهاد شما بررسی خواهد شد و درصورت امکان پیاده‌سازی خواهد شد.

   ۰
 21. AH5971 گفت:

  لطفا بیشتر در مورد اندیکاتورهای مخصوص نوسانگیری مطلب بذارید

  ۰
 22. AK1832 گفت:

  سلام
  تشکر از مطالب مفید اگر مثال ها همراه با فیلم باشه خیلی خوب میشه

  ۰
 23. مهرشاد گفت:

  با سلام وسپاس
  مطلب بسیار آموزنده ای بود.فقط لطف کنید نحوه تهیه و آموزش نرم افزار مربوطه رو هم اعلام کنید ،تا بتونیم از اون استفاده بهینه بکنیم.

  ۰
 24. AJ2131 گفت:

  سلام
  تشکر از باشگاه آگاه

  ۰
 25. AJ5783 گفت:

  سلام
  خداقوت به شما کارشناسان پر تلاش

  ۰
 26. AK1877 گفت:

  بسیار ممنون از باشگاه که مطالب مهم را برای اطلاعات بیشتر در دسترس و مطالعه در دسترس میگذارید – تشکر از شما

  ۰
 27. AH7434 گفت:

  ممنون از وقتی که میذارید - و توضیح میدید - به نظرم فقط میشه ۵۰ درصد رو این ها حساب کرد - چون بازار بورس ایران زیاد قابل پیش بینی نیست

  ۰
 28. AJ2131 گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالبتتون ویدیو اموزشی هم اگه میشه بزارید
  مرسی

  ۰
 29. agah29773 گفت:

  سلام . در برخی سایتها و کارگزاریها فرمول محاسبه پیوت پوینت به صورت H+L+C/3 ذکر شده . کدام درسته؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   در بازارهایی که معاملات در طول روز باز و بسته میشود و به صورت پیوسته انجام نمیشود، مانند بورس تهران، قیمت بسته شدن سهم بسیار موثر است و از فرمول ۴/(H+L+2C) استفاده میشود.
   در بازارهایی که معاملات به صورت پیوسته انجام میشود مانند قیمت جهانی نفت، جفت ارزها و ... از فرمول ۳/(H+L+C) استفاده می گردد.
   موفق باشید

   ۰
 30. agah71262 گفت:

  خیلی عالی بود
  حتما به این نکات باید توجه کرد

  ۰
 31. رحیم گفت:

  سلام خدا قوت
  از اینکه این مطالب رو در وب لاگ می گذارید ممنونم برایم تازگی داشت حتما از آن استفاده خواهم کرد در ضمن برای سبد سهام یک پیشنهاد داشتم و آن اینکه در پرتفوی در خانه خالی زیر بازده سهام خریداری شده میانگین بازده سبد سهام محاسبه و درج شود( خانه بغل میزان سود وزیان به ریال)
  با تشکر

  ۰
 32. مهیار گفت:

  این حالت در سایت رهاورد۳۶۵ هم وجود داره؟اگه هست در کودوم قسمت؟

  خیلی جالب و مفیده

  ۰
 33. AK5669 گفت:

  جالب بود

  ۰
 34. AK5033 گفت:

  این ها همش برای حرفه ایی ست خواهشا برای تازه کارها مطالب بیشتری بذارید

  ۰
 35. AG4564 گفت:

  س لطفا مطالب بیشتر بزارین واسه تازه وارد هاا

  ۰
 36. AK4588 گفت:

  سلام
  خیلی خوبه که در توضیحاتتون از تصاویر ونمودار ها استفاده میکنید

  ۰
 37. agah42735 گفت:

  با سلام

  برای محاسبه پیوت سالیانه صرفا به قیمت سهام توجه میشود یا در صورت افزایش سرمایه شرکت ها در بازه زمانی مربوطه به نحوی در محاسبه پیوت و نقاط حمایت و مقاوت بشکلی در نظر گرفته میشود و آنها را تعدیل میکنند؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام
   در صورت افزایش سرمایه، محاسبات پیوت هم مانند نمودار قیمتی سهام تعدیل میشود و شما مجدد باید پیوت و خطوط حمایت و مقاومت را محاسبه کنید.

   ۰
 38. AH0358 گفت:

  بسیار آموزنده و عالی بود
  آیا بصورت اندیکاتور در نرم افزار آسا وجود دارد؟ اگر بله لطفا نحوه بازخوانی آن چگونه است

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   در حال حاضر اندیکاتور محاسبات پیوت در نرم افزار آسا وجود ندارد و باید به صورت دستی محاسبه شود اما از اندیکاتور میانگین متحرک ۲۰۰ روزه میتوانید استفاده کنید.

   ۰
 39. AH0358 گفت:

  در برخی سایت ها از فرمول های دیگر برای محاسبه استفاده شده است ، آیا در طی این ۹۰ سال از پیدایش این خطوط و فرمول، آِیا بروز رسانی شده است؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   برای محاسبه پیوت پوینت، ۲ فرمول میانگین وزنی و ساده وجود دارد. با توجه به اینکه در بورس تهران معاملات به صورت پیوسته انجام نمیشود از فرمول میانگین وزنی، همانطور که در مطلب به آن اشاره شده است، استفاده میشود.

   ۰
 40. agahzarh510 گفت:

  سلام و تشکر از لطفتون
  بعضی وقتا که آخرین قیمت با قیمت کلوز متفاوت هست از کدومش استفاده کنیم مطمئن تره؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   قیمت کلوز همان آخرین قیمت هست.
   اگر منظور شما از قیمت کلوز، قیمت پایانی سهم است، شما باید در محاسبات پیوت از آخرین قیمت استفاده کنید و آخرین قیمت، اعتبار بیشتری نسبت قیمت پایانی دارد.

   ۰
 41. AJ8604 گفت:

  آیا این روش در بورس ایران جواب میدهد؟ با تشکر از مطالبتون

  ۰
 42. مهدی گفت:

  سلام
  لطف میکنید راهنمایی بفرمایید چطوری میتونم خطوط حمایت و مقاومت سهم رو در بخش تکنیکال چارت نمایش بدهم. ممنون

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   در سمت چپ نمودار از نوار ابزار برای رسم خطوط حمایت و مقاومت، هم به صورت داینامیک و استاتیک میتوانید استفاده کنید.

   ۰
 43. امیرحسین گفت:

  سلام مووینگ اوریج در نرم افزار اسا هست یا خیر

  ۰
 44. حامد گفت:

  سلام
  چرا تو آنلاین آسا pivot وجود نداره؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در حال حاضر اندیکاتور پیوت پوینت در پلتفرم تریدینگ ویو تعریف نشده است. به محض اضافه شدن این اندیکاتور در پلتفرم اصلی، قطعا به سامانه آسا هم اضافه خواهد شد.
   با تشکر

   ۰
 45. AU0902 گفت:

  سلام
  تشکر از مطالب مفید اگر مثال ها همراه با فیلم باشه خیلی مفید و مثمر ثمر میشه

  ۰
 46. AU0902 گفت:

  با سلام
  در این روش برای تشکیل یک دیدبان باید از سهام کم ریسک تا سهام پر ریسک بازار دوری کنیم. با شناسایی سهام و تشکیل دیدبان، ریسک سرمایه‌گذاری به‌شدت کاهش میابد و به دنبال فرصت‌های معاملاتی خرید برای کسب سود مناسب در دوره‌های زمانهای مختلف با استراتژی‌های متنوعروبرو میشویم !!!!!

  ۰
 47. AU0902 گفت:

  خرید پله‌ای به معنای خرید سهام به‌صورت مرحله به مرحله است تا ضرر حاصل از معامله کاهش یاید، اما اگر به درستی اجرا نشود، باعث افزایش ضرر و متعاقب آن بالارفتن ریسک می‌شود.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: