ده نکته مهم در خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بورس

 • ۲۴ دی ۱۳۹۷
 • Agah
 • ۱۸۶ نظر
 • ۹۷۱۲۴ مشاهده
10نکته مهم در خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بورس

بسیاری از افراد با شنیدن نام بورس، دچار اضطراب می‌شوند و احساس می‌کنند که فعالیت در بازار بورس اوراق بهادار فقط کار کسانی است که در حد مارک زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg) باهوش هستند یا به اندازه استفن هاوکینگ (Stephen William Hawking) فقید از قدرت تجزیه و تحلیل برخوردارند. البته که هوش، علم، آگاهی و قدرت تحلیل برای ورود به بورس و موفق شدن در فعالیت های بازار بورس بسیار ضروری است، اما دلیل نمی‌شود که شما از سرمایه گذاری در بورس به عنوان یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری  بهره‌مند نشوید. کافی است، کمی تلاش کرده و با آموزش بورس از صفر تا صد به صورت اصولی، کد بورسی دریافت کنید و وارد بازار بورس شوید.

آموزش بورس دریافت کد بورس   آغاز سرمایه گذاری در بورس با انجام اولین معامله

بنابراین درباره خرید و فروش سهام باید اطلاعاتی داشته باشید که توجه به آنها قطعاً باعث موفقیت و کسب سود از سهام برایتان خواهد شد. پس نترسید و در عوض به کسب اطلاعات معتبر بپردازید. در ادامه این مطلب از بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه به چند نکته مهم درباره خرید و فروش سهام اشاره می‌کنیم.

۱. به نقدشوندگی سهام توجه کنید

از جمله مهمترین عواملی که برای سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام در بازار بورس باید به آن توجه کنید میزان نقد شوندگی سرمایه ای است که در بازار درگیر شده است.

منظور از نقدشوندگی سهام چیست؟

نقدشوندگی سهام یا دارایی به معنای راحت بودن خرید و فروش آن در کم‌ترین زمان ممکن است. بنابراین باید به میزان معاملات انجام شده روی یک سهم، توجه داشته باشید. هر قدر معاملات یک سهم یا دارایی در بازار بیشتر باشد، خریداران و فروشندگان بیشتری آن را معامله می‌کنند و این سهم قابلیت تبدیل شدن به وجه نقد در زمان کمتری دارد. اگر در بخشی از بازار سرمایه گذاری کنید که میزان نقدشوندگی آن بیشتر است، ریسک معاملات شما به شدت کاهش می‌یابد. حال سوال این است که چگونه میزان نقدشوندگی یک صنعت یا سهم را در بازار بورس تشخیص دهیم؟

برای اینکه بدانید کدام یک از صنایع و بخش‌های بازار بورس نقدشوندگی بالاتری دارند باید:

 • به ظرفیت رشد و سودآوری شرکت یا صنعت توجه کنید.
 • صنایع یا سهامی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید که با در نظر گرفتن بازار و وضعیت کلی اقتصاد و سیاست کشور در وضعیت مساعدی از نظر سودآوری قرار دارند و این سودآوری پایدار است.
 • برای رسیدن به انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه گذاری نیاز به شناخت وضعیت بازار و صنایع از نظر اقتصادی، سیاسی و تحولات جهانی دارید.
 • بررسی کنید که کدام بخش از بازار در وضعیت مساعدی از نظر سودآوری قرار دارد و این سودآوری پایدار است یا خیر.

در بازار بورس، شرکت‌ها و صنایع مختلفی از جمله فرآورده های دارویی، خودرویی، فلزات، مواد شیمیایی و… فعالیت دارند. با بررسی ظرفیت هر یک از این صنایع از نظر حجم معاملات، می‌توانید به میزان نقدشوندگی صنعت مورد نظر خود پی ببرید و در نتیجه تصمیم درستی برای سرمایه گذاری خود در بازار بورس بگیرید.

با در نظر گرفتن میزان خرید و فروش هایی که در طول روز یا در بازه هفتگی روی شرکت‌ها و صنایع مختلف انجام می‌گیرد، مطمئن  شوید در نقد کردن سهام خود با مشکلی مواجه نخواهید شد.

دراینجا بد نیست به تفکر رایج و کاربردی که در بازار بورس و برای خرید و فروش سهام وجود دارد اشاره کنیم؛

شاید بسیار شنیده باشید که یک سهم بد در صنعت خوب، بهتر از یک سهم خوب در صنعت بد است. به‌عنوان مثال اگر در صنعتی راکد سرمایه گذاری کنید، هر چقدر هم که سهام زیادی خریداری کرده باشید و آن سهم به نظرتان سودآوری مناسبی داشته باشد، اما به دلیل اینکه در یک بستر و صنعت راکد و کم معامله قرار گرفته آینده چندان مناسبی برای آن نمی‌توان متصور بود و در نهایت برای فروش و نقدشوندگی آن با مشکل رو به رو خواهید شد.

۲. در سبد سرمایه گذاری بورسی خود، سهام متنوعی داشته باشید

برای سرمایه گذاری در بازار بورس، سبد متنوعی از سهام صنایع مختلف تشکیل دهید. یعنی:

 • ابتدا درباره صنایع و شرکت‌های موجود در آن تحقیق کنید.
 • به صورت ها و گزارش های مالی شرکت ها توجه کنید.
 • سپس از هر صنعت، یک یا دو شرکت را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید.

با این کار می‌توانید سود و زیان خود را مدیریت کنید.

علاوه بر این بخشی از سبد سهام خود را به سرمایه گذاری در سهام کوتاه مدت (زود بازده)، بخشی را به سهام میان مدت و بخشی را هم به سهام با دیدگاه بلند مدت اختصاص دهید.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

۳. تعیین استراتژی سرمایه گذاری در معاملات سهام  و تحلیل مناسب و دقیق

برای یک سرمایه گذاری موفق باید با مفاهیم اقتصاد خرد و کلان تا حد قابل قبولی آشنایی داشته باشید.

مثلاً استراتژی سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدام است؟ انتخاب استراتژی مناسب سرمایه گذاری چه تاثیراتی دارد؟ و…

 • برای خرید و فروش سهام از همه منابع اطلاعاتی معتبر که در دسترس دارید، برای کسب اطلاع از وضعیت بازار بورس و بازارهای موازی از جمله بازار ارز و طلا استفاده نمایید.
 • از اوضاع کلان سیاسی و اقتصادی داخلی آگاه باشید.
 • با جمع‌بندی اطلاعات کسب کرده و مطالعه منابع در اختیار، قدرت تحلیل و تجزیه خود را افزایش دهید.
 • برای سرمایه گذاری خود از مشاوران حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید. بدون تحلیل و استفاده از سایت‌ها و منابع تحلیلی معتبر اقدام به خرید و فروش سهام در بازار بورس نکنید.
 • بازار را به‌صورت روزانه رصد کنید و در جریان بازار باشید.

برای این کار می‌توانید از ابزارهای موجود رصد لحظه‌ای بازار استفاده نمایید تا در مسیر روند جاری بازار حرکت کنید و از سرمایه گذاری خود سود کسب نمایید.

نکته آخر در این خصوص اینکه برای سرمایه گذاری خود از هر نظر استراتژی مشخصی داشته باشید مانند دیدگاه بلند مدت و کوتاه مدت سرمایه گذاری، ریسک پذیری، انتخاب صنعت مناسب برای خرید سهام داشته باشید و به آن پایبند بمانید.

در ابتدای شروع سرمایه گذاری مشخص کنید:

 • اهل پذیرش ریسک هستید یا خیر؟
 • انتظار سودآوری در کوتاه مدت را دارید یا دیدگاه بلند مدت در سرمایه گذاریتان دارید؟
 • قصد نوسانگیری دارید یا می خواهید سهامداری کنید؟

برای تعیین استراتژی سرمایه گذاری به میزان سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد بازار بورس کنید توجه داشته باشید. چنانچه قصد دارید سرمایه اندکی وارد بازار نمایید و از دست دادن این میزان برایتان اهمیت چندانی ندارد، انتخاب استراتژی جسورانه برای سرمایه گذاری ایده مناسبی به نظر می‌آید. اما اگر از دست دادن میزان سرمایه‌ای که وارد می‌کنید برایتان مهم است باید از استراتژی های سرمایه گذاری محافظه کارانه استفاده نمایید.

۴. عدم ترس یا تعلل در فروش سهام

گاهی پیش می‌آید تحلیلی که برای یک سهم خودتان انجام داده‌اید  یا از افراد تحلیلگر دریافت کرده‌اید، به هدف تعیین شده نمی‌رسد. به بیان دیگر روند رشد مورد انتظار را طی نمی‌کند یا حتی رفتار متفاوت یا مغایری نسبت به آنچه انتظارش را دارید در پیش می‌گیرد. در این گونه موارد برای نگهداری سهام مورد نظر، سرسختی و مقاومت به خرج ندهید. چنانچه روند نزولی سهام آغاز شد و به نظر رسید این روند ادامه‌دار است، تحلیل خود را بازنگری کنید و اهداف و حد سود و ضرر جدیدی برای آن تعیین نمایید. همچنین درصورت لزوم به موقع از سهم خارج شوید.

بزرگترین اشتباهی که سرمایه گذاران هنگام متضرر شدن از سرمایه گذاری روی یک سهم یا دارایی مرتکب می‌شوند، این است که سعی می‌کنند به خود دلداری داده و به آینده مبهم سرمایه گذاری امیدوار باشند.

سرعت عمل در تصمیم‌گیری و اجرای به موقع آن در معاملات بازار بورس بسیار اهمیت دارد.

یک تصمیم هوشمندانه و خروج به موقع از یک سهم، بسیار سودمندتر و آگاهانه‌تر است تا باقی ماندن در آن و پایبندی به اصول اولیه تحلیل.

به‌عنوان مثال اگر سهمی در چند روز متوالی با صف خرید رشد کرد و حجم معاملات آن افزایش پیدا کرد، بایدتوجه داشته باشید تا زمانی که معاملات این سهم در مسیر افت قرار گرفت، سریع از آن خارج شده و سهم را بفروشید. با این فروش، کمترین ریسک را انتخاب کرده اید و یک تصمیم منطقی برای سرمایه گذاری خود گرفته اید.

۵. مدیریت نقدینگی در سرمایه گذاری در بورس

پر واضح است برای خرید به موقع یک سهم پر سود در بازار بورس، نیاز است نقدینگی کافی داشته باشید.

در نتیجه یکی از اصول مهم دیگر در سرمایه گذاری در این بازار، کنترل و مدیریت نقدینگی شما است. برای مدیریت نقدینگی در بازار بورس و خرید به موقع سهام پر سودی که در نظر دارید، ۲ راه پیش روی شما قرار دارد:

راه اول: در صورتی که جزو فعالان بازار سرمایه هستید و معامله حرفه ای در بازار بورس انجام می‌دهید، سهامی با قدرت نقدشوندگی بالا در سبد سرمایه گذاری یا پورتفوی خود قرار دهید. در این صورت می‌توانید هنگامی که وجه نقد برای خرید سهمِ سودآوری نیاز دارید، از طریق فروش سهام موجود، وجه نقد مورد نیازتان را برای خرید سهم جدید فراهم نمایید. البته یادآور می‌شویم این کار نیاز به تجربه و تخصص در معاملات بورس دارد.

راه دوم: چنانچه به تازگی وارد بازار بورس شده اید و در معاملات بازار بورس مهارت زیادی ندارید، همیشه ۲۰ تا ۳۰ درصد سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد بازار نمایید را به صورت وجه نقد داشته باشید. با این کار هنگامی که قصد خرید سهام سودآوری را در بازار دارید، می توانید به راحتی و بدون ریسک نقدشوندگی، آن را خریداری نمایید.

۶. شناسایی سهام با ظرفیت معاملات بورس

با تحلیل مناسب که روی بازار و صنایع مختلف انجام می دهید یا از افراد تحلیلگر و سایت‌های معتبر مشاوره‌ای -تحلیلی دریافت می‌کنید، می توانید سهامی را شناسایی کنید که ظرفیت رشد در بازار بورس را دارد. برای تشخیص سهام با قدرت رشد بالقوه در بازار، روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که در این بخش از مطلب به برخی از آنها اشاره می کنیم.

یک راه این است توجه به این نکته است: معمولاً سهمی که مدتی در بازار روند نزولی داشته است، پس از طی دوره نزول خود، روند قیمتی آن رو به افزایش رفته و پس از شروع افزایش قیمت رشد سریع با شیب تندی را در پی خواهد داشت. پس می توان نتیجه گرفت زمانی که سهام نزولی شروع به افزایش قیمت می کند، زمان مناسب برای ورود به سهم و خریداری آن است.

در اینجا باز هم تاکید می کنیم  بازار بورس هم مانند بازارهای دیگر از جمله بازار ارز، طلا یا حتی مسکن، قطعیت و ثبات وجود ندارد. برای خرید و فروش سهام نمی توان اصل ثابت و جامعی را در نظر گرفت و به همه سهام شرکتهای موجود در بازار تعمیم داد. اما به طور معمول خرید سهام به این  شیوه سودآور بوده و با ریسک آگاهانه همراه است.

راه دیگر برای خرید سهام با ظرفیت سودآوری در بازار بورس استفاده از تکنیک خرید پله‌ای سهام است که در مطالب پیشین درباره آن مفصل صحبت شده است.

اکنون در خصوص شیوه خرید پله ای سهام با ظرفیت سودآوری بالا در بازار بورس به توضیح مختصری می‌پردازیم.

خرید پلکانی سهام به این معنی است که یک سهم را در روند نزولی آن به صورت مرحله به مرحله خریداری نماییم.

این شیوه خرید مناسب مواقعی است که کف قیمت سهام برایتان مشخص نیست و به‌طور قطعی نمی‌توان پیش بینی کرد که سهم افزایش قیمت خواهد داشت یا کاهش قیمت.

در این تکنیک معاملاتی اگر سهمی را خریداری کردید که پس از خرید شما با کاهش قیمت مواجه شد، در قیمت‌های پایین‌تر بازهم در صورتی که نقدینگی لازم را در اختیار داشتید، می توانید مقادیر دیگری از این سهم را خریداری نمایید.

چهار نکته ای که در خرید پله ای سهام باید به آن توجه شود:

۱- در نظر داشته باشید احتمال دارد پس از خرید نخست شما در مرحله اول، قیمت سهام افزایش یابد. در این صورت دیگر نمی‌توانید شیوه خرید پله‌ای را برای این سهم به‌کار ببرید و متضرر می‌شوید. اما به طور کلی تکنیک خرید پله ای سهام یکی از روش‌هایی است که احتمال سودآوری بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد.

۲- در تکنیک خرید پله ای سهام، محدودیتی برای پله های خرید وجود ندارد و شما می‌توانید حتی در طی یک روز چند بار روی یک سهم خرید داشته باشید. این موضوع کاملاً به نقدینگی شما بستگی دارد. هر چه نقدینگی بیشتری در بازار بورس وارد کرده باشید، امکان خرید بیشتری از یک سهم در یک یا چند پله خواهید داشت.

۳- نکته‌ با اهمیتی که در این تکنیک خرید سهم وجود دارد این است که اگر بتوانید در روند منفی سهم، در پله‌های آخر خرید بیشتری داشته باشید سودآوری شما بیشتر خواهد بود.

۴- همانطور که در خرید سهام روش پله ای وجود دارد در فروش سهام نیز می‌توانید از شیوه پله‌ای در فروش سهام استفاده نمایید. فروش پلکانی سهام به معنی فروش سهم در چند مرحله است. چنانچه سهمی را در کف قیمت خریداری نمایید احتمال فروش آن در اوج قیمت برایتان وجود دارد. در حقیقت با ف

186 پاسخ به “ده نکته مهم در خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بورس”

 1. AP3751 گفت:

  خیلی ممنون از نکات خوبی که ذکر کردید. یه سوال دارم اینکه با وضعیت اخیر اگر سهامی چند درصد افت داشته باشه بنظرتون بفروشم؟

  ۵۶
  • Agah گفت:

   با سلام
   این موضوع به استراتژی شما مربوط است . حتما برای معاملات خود حد ضرر قرار دهید و در صورتی که فعال شد از سهم خارج شوید.
   باتشکر

   ۳۰
  • AO9040 گفت:

   سلام . برای خرید یا فروش یک سهم باید نکات زیادی را در نظر بگیریم . مثلا دیدگاه ما برای معامله از نظر مدت زمان انتظار ، میزان نیاز ما به نقدینگی ، میزان خرید و فروش حقوقی های سهم ، موقعیت شاخص گروه سهم و ... . هرکسی با توجه به شرایط خودش باید تصمیم بگیرد و ممکن است برای یک نفر فروش و برای یک نفر دیگر میانگین کم کردن مناسب باشد .

   ۱۱
 2. AR0754 گفت:

  سلام، متشکرم. مطلب خوبی بود.
  ضمنا جا دارد اینجا از همین تریبون یادی کنیم از دوست هم باشگاهی با معرفت و بقول خارجکی نامبر وان، جناب آقای حمید بهمنی که علیرغم اینکه توفیق زیارتشان را نداشته ام؛ لطف بسیاری در حق حقیر داشته اند و معرف باشگاه اینجانب هستند. خداوند به جناب ایشان و شما توفیق بیشتر عنایت فرماید.
  ممنونم.

  ۱۷
 3. عبدالرحمن گفت:

  تشکر
  مطالب بیسار ارزشمند قابل فهم ساده روان در عین حال بسیار مفید

  ۱۵
 4. AT1082 گفت:

  تشکر
  ای کاش مطالب رو بیشتر توضیح میدادید و در یک کتاب پی دی اف منتشر می کردید

  ۱۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی به دلیل اینکه این مطالب هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شوند
   لذا از گذاشتن PDF آن در سایت، معذوریم.
   با تشکر از شما

   ۷
 5. جواد گفت:

  مطالبی بسیار جذاب و روان و قابل درک

  ۷
 6. AT0815 گفت:

  مطالب بسیار فوق العاده ای دارید

  ۳
 7. AS6085 گفت:

  خیلی ممنون .آموزنده و رسا بود بویژه برا من که مبتدی ام

  ۸
 8. AS6103 گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود.
  لطفا در مورد خرید تدریجی هم مطلب بگذارید.
  با تشکر

  ۲
 9. AK1549 گفت:

  با سلام بخش خرید پله ای بسیار مفید بود .

  ۳
 10. AK1549 گفت:

  در ویدیو خرید پله ای قیمت سر به سر اشتباه محاسبه شده است .. احتمالا با کارمزد قدیم حساب گردیده است ؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   احتمالا همینطور است که شما میفرمایید.
   این موضوع جهت تصحیح پیگیری خواهد شد
   باتشکر

   ۱
  • AR0754 گفت:

   سلام، وقت بخیر
   با عرض پوزش، ذکر چند نکته خالی از لطف نخواهد بود.
   مهم یادگیری ذات عمل می باشد؛ نه مقدار کمیت آن.
   مثلا گاها اتفاق می افتد که افراد علاقمند با انگیزه خیلی بالا روش معاملاتی منحصر بفردی از فضای مجازی ولی متعلق به بورسهای خارجی یا بازارهای مالی و غیر مالی در فلان نقطه دنیا پیدا می کند، ومصمم به تست آن در بورس خودمان می‌شود، البته لاجرم بدلیل آزمایشی بودن با سرمایه ناچیز این کار را انجام می دهد.
   از آنجایی که نوسانات بازار و کارمزد و مالیات و حق کمیسیون و... بازارهای خارج بورس ایران و چه بسا داشتن اهرم های مالی و یا دو طرفه بودن معاملات که در آنجا مطرح است، با بورس و بازار ما به کل متفاوت است؛ طبیعتا تعیین نقطه سربه سر و... درحالت کلی قابل قیاس با بورس وبازارهای مالی و غیرمالی مورد معامله ما نیست. این موارد رانه بطور فیزیکی و ریاضی که ماهیتا مورد مطالعه قرار می دهند. درصورت جواب گرفتن از تست آنرا به استراتژی های خود اضافه می‌نمایند.
   مهم ذات عمل و نه روش محاسبه کارمزد و سود است، که باید مد نظر قرار گیرد.
   دوستان عزیز بازار خود دانشگاه و مدرسه علم است و هر روز نکته های جدیدتری دارد، برای آنها که نکته بین تر هستند؛ نه محلی برای حاشیه های بنی اسرائیلی. چه، در این صورت به جای سود یا در جاخواهیم زد و یا با ضرر زدن به خود موجب ترقی سایر سودجویان خواهیم شد.
   بهتر است درس بگیریم تا پیشرفت کنیم، نه اینکه مایه عبرت دیگران شویم.
   موفق باشید.
   بازهم جسارت این حقیر را به دیده اغماض بنگرید.
   از اینکه تحمل فرمودید، ممنونم.

   ۲۰
   • AK1549 گفت:

    با سلام
    گذاشتن یک مطلب اونم جایی مثل اینجا که تعداد زیادی خواننده دارد بدون نکته سنجی دور از انصاف است ... حالا که قصدیادگیری ذات عمل است چه اشکالی دارد درست یاد داده شود نه با تقریب و .... متاسفانه ایرانیهای بجای قبول کردن اشتباهاتشون سریع با یک دلیل صورت مسله را پاک میکنند ... چه بسا افرادی این کلیپ را دیده و اعتماد میکنن و مبنای کار خود را یک ونیم درصد قرار میدهند که قظعا نوسان کمتری میتوانن بگیرند و یا تصمیم مهمی را در زمان مناسب بخاطر همین نیم درصد از دست میدهند ...
    پس این بهانه بنی اسراییلی نیست و بهتر است یاد بگیریم وقتی یه مطلبی را بیان میکنیم با دقت بگوییم تا نخواهیم قصد ومنظورمان را بیان کنیم و اجازه بدهیم خواننده منظورمان را برداشت کند
    با تشکر

    ۱۱
   • AT3419 گفت:

    ممنون میشم برخی تجربیات خودتون را به صورت عینی برای تازه کارها بیان کنید.
    ریزشی فرسایشی یعنی چی؟
    نزول سهم دائمی؟؟؟

    ۶
    • Agah گفت:

     سلام
     منظور از ریزشی فرسایش یعنی اینکه قیمت سهم با نوسانات کم همراه شود و برآیند حرکت سهم نزولی باشد.

     ۴
     • AR0754 گفت:

      با سلام، متشکرم
      کوتاه سخن همان بود که مفید و مختصر فرمودید
      موارد بسیاری در بورس خودمان موجود است، که به قول برخی سهامبازان: یه روز می زنن زیرش(دقیقا عین توپ فوتبال که تا نزدیکی های عرش هم می رسه-:) این تارگتهای فضایی شارپی

      ۵
 11. AP1535 گفت:

  سلام
  بسیار عالی بود
  تشکر از مطالب جالب و خواندنی تان

  ۲
 12. AR5016 گفت:

  با سلام
  از زحمات شما جهت تهیه این مطلب مفید سپاسگزارم

  ۲
 13. AR0754 گفت:

  سلام، اگر امکانش بود مطالبی جهت آشنایی با hollow candles وکاربرد آن در تابلوخوانی و تحلیل تکنیکال و یا منابعی جهت مطالعه ارایه بفرمایید.
  از زحمات شما و همکارانتان قدردانی می شود. ممنونیم

  ۹
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات ارزشمند خود را برای بهبود خدمات برای ما ارسال می‌کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

   ۶
 14. AA4968 گفت:

  به نظر شما توی بورس ایران، تجزیه و تحلیل کاربردی داره؟!!!

  ۲
 15. AS2798 گفت:

  سلام
  ماشالا اینقد بار علمی آگاه زیاده که آدم هنگ میکنه

  ۴
 16. AS2798 گفت:

  آقا سلام، ببخشید خواهشا راهنمایی کنین چجور میتونم عکس پروفایل بذارم؟؟همش خطا میزنه وب سایت و نام مستعار، این نام مستعار و وب سایت رو باید چی وارد کنم؟؟

  ۲
 17. AR0754 گفت:

  سلام،
  مطالعه رمز پیروزی است.
  عمل کردن به اطلاعات کلید سعادت و بهروزی است.
  ممنون از باشگاه

  ۸
 18. حمیداسدی گفت:

  نحوه معامله (درخواست خرید و فروش در فرا بورس چه فرقی دارد؟)

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   نحوه معامله بورس و فرابورس تفاوتی ندارند فقط حجم مبنا در فرابورس برابر ۱ است.
   باتشکر

   ۴
 19. AP2977 گفت:

  سلام وقت بخیر مثل همیشه مطالب مفید بووود.سپاس بابت معرفی اپلیکیشن رصد لحظه ای بازار

  ۰
 20. AO3441 گفت:

  سلام خرید پله ای گاهی باعث ضرر بیشترمیشه

  ۳
  • AR0754 گفت:

   سلام، دوستان عزیز
   با عرض پوزش؛ اگر شناسایی روند به خوبی انجام گرفته باشد. خرید پله ای هرگز منجر به ضرر نخواهد شد.
   نکته ای که معمولا و متأسفانه به هنگام خرید سهام مد نظر قرار نمی گیرد و به تسامح مورد اغفال قرار می گیرد، همین عدم توجه به روندهای میان مدت و بلند مدت سهام است.
   نکته طلایی: در روندهای ریزشی فرسایشی و منفی، هرگز میانگین کم نکنید.
   سود گیری در روندهای منفی، کاهشی و ریزشی فقط و فقط با استفاده از نوسانات کوتاه مدت میسر است.
   البته حرفه ای های بازار و سهامداران بلند مدتی طبیعتا هرگز وارد سهام این چنینی نخواهند شد؛ مگر به هنگام تغییر وضعیت آن و یا آشکار شدن نشانه های مثبت تغییر
   وضعیت آن.
   پرسود باشید.
   از بذل توجه دوستان متشکریم.

   ۴
 21. حافظ زارعی گفت:

  واقعا ممنون از این همه مطالب مفید وارزنده.دست شما درد نکنه

  ۰
 22. AT0704 گفت:

  واقعا ازتون تشکر میکنم چون من تازه به عرصه بورس ورود کردم عالی بودبرام.ممنووووووووووووووووووووووووووووووووون

  ۰
 23. AS8023 گفت:

  سلام بسیار ساده ورساوآموزنده بود سپاسگزارم

  ۰
 24. AQ9748 گفت:

  در مورد خرید پلکانی باز هم ویدو بزارید با تشکر

  ۰
 25. راد گفت:

  پیشنهاد میکنم در کنار آموزشهای مفید خود، هر از گاهی یکی دوتا سهم سیگنال معرفی کنید تا افراد تازه کاری مثل من سود هر چند ناچیزی کسب کنند و به بازار سرمایه علاقه مند بشوند و امیدوارانه در این بازار بمانند

  ۷
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و تحلیل سهام‌های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

   ۲
 26. AQ5213 گفت:

  سلام. با تشکر از مطالب کاربردی و سودمند. لطفا مطالب اینچنین را بیشتر انتشار دهید.

  ۰
 27. AR0754 گفت:

  سلام، خدا قوت، خسته نباشید.
  لطفا در صفحه اصلی کارگزاری، در منوهای افقی، کلمه "همفکران"؛ را با املای صحیح آن اصلاح فرمایید. (همان منویی که با کلیک بر آنها وارد سایت لینک شده می شویم).
  متاسفانه بهنگام تایپ، کلمه بصورت ناقص تایپ شده است.
  ممنون.

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   متاسفانه مشخص نیست کدام سایت آگاه را می فرمایید.
   برای بررسی بیشتر لازم است از مشکلی که وجود دارد لطفا عکس بگیرید و به تلگرام پشتیبانی بآشگاه با آیدی
   agah_help@
   ارسال بفرمایید.
   با تشکر

   ۲
   • AR0754 گفت:

    سلام، خسته نباشید.
    لطفا با گوشی به آدرس سطر زیر وارد شوید.
    https://online.agah.com/#/mainMenu
    وقتی با گوشی به آدرس فوق وارد می شویم، در انتهای صفحه سمت چپ، پایین، گزینه ای با عنوان سایر فهرست ها وجود دارد، داخل آن بالای گردش حساب و پایین آگاه TV منوی همفکران با املای هفکران قابل مشاهده است.
    در چیدمان دیگر هنگامی که با کامپیوتر وارد سایت می شویم. اشکال شکلی فوق الاشاره وجود ندارد.
    متشکرم.
    ببخشید شما بزرگوار گرانقدر را هم به زحمت انداختیم.

    ۴
    • Agah گفت:

     سلام دوست گرامی
     مشکلی که عنوان کردید رویت شد.
     از اینکه این موارد را به ما ارجاع می دهید از شما سپاسگزاریم.
     باتشکر

     ۸
 28. AT0403 گفت:

  با عرض سلام و تشکر
  ممنون از مطالب مفیدوتون که به صورتی قابل فهم برای ما تازه واردین هست

  ۰
 29. AQ6953 گفت:

  سلام.
  در صورت امکان در خصوص تعیین حد سود و ضرر هم مطالبی را ارایه کنید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درخصوص حد سود و ضرر در بلاگ بآشگاه مطالب آموزشی موجود است.
   لذا لازم است مطلب مورد نظر خود را در قسمت جستجوی بلاگ، جستجو نمایید.
   باتشکر

   ۲
 30. AS2049 گفت:

  سلام
  مطالب بسیار مفید و کاربردی می باشد.فقط اگر امکان دارد مطالبی که گذاشته می شود همراه با مثال باشد تا افراد کم تجربه یا تازه وارد هم بتوانند درک بهتری از نکات و مطالب داشته باشند.
  باز هم به خاطر مطالب بسیار خوبتان متشکرم.

  ۴
 31. AK6766 گفت:

  تشکر
  مطالب بیسار ارزشمند قابل فهم ساده روان در عین حال بسیار مفید

  ۰
 32. AO3441 گفت:

  سلام اگرمیشه خریدپله ای بیشتر توضیح بدین

  ۲
 33. فرشید گفت:

  درود بر شما خیلی خوب بود. ای کاش میشد جامع تر توضیح بدین و یا منبعی معرفی میکردین. سپاس

  ۲
 34. AK9132 گفت:

  باسلام و تشکر
  مطالب بسیار ارزشمند و مفیدی بود

  ۲
 35. AR6786 گفت:

  با سلام و سپاس
  مطالب مفید و کاربردی بیان شد

  ۰
 36. AQ7992 گفت:

  سلام و تشکر از کارگزاری اگاه بازهم مطالب تازه و جدیدی را در این پست یاد گرفتم عالی بود!

  ۰
 37. AL4089 گفت:

  سلام و تشکر از مطالب بروزتان
  من مدتیست از کارگزاری م امدم به آگاه و کاملا هم راضیم و
  چند روز پیش اولین خریدم را زدم دو موضوع برایم جالب بود فردا یک مبلغ هرچند کوچک به عنوان هدیه اولین خرید در باشگاهم واریز شد و یک کارت شارژ۱۵۰هزارتومانی برای سایت همفکران که کمال تشکر را دارم..
  فقط کارت شارژ را طبق مراحل وارد میکنم اما وارد نمیشود و میزند که اعتباری ندارد.. لطفا پیگیری بفرمایید..
  ممنون از شما

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای حل این مشکل لطفا درساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی آوای آگاه تماس حاصل بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
  • AR0754 گفت:

   سلام، تبریک میگم بهتون، جای بسی خوشحالی است.
   ماها که نه اولین خرید و نه آخرین خرید، چیزی نصیبمون نشده. برو خداتو شکر کن.
   از اینکه اولین خریدت را انجام داده ای، یک مطلب را آویزه گوشت کن، مواظب باش دچار خطای هزینه هدر رفته نشوی؛ مطالعه را هرگز فراموش نکن.
   ما رو هم دعا کن.
   قابل توجه باشگاه: «لطفا برای اعضای محترم، مطالب بیشتری جهت آموزش قرار بدهید، خطای فوق الاشاره را نیز برای آنهایی که روی سهام خیمه زدن، یا به قولی با سهم ازدواج کردن درج کنید.»
   متشکرم.

   ۲
   • Agah گفت:

    سلام دوست گرامی
    ممنون از پیشنهادات شما.
    البته لازم است اعلام کنیم که مطالب آموزشی از مبتدی تا پیشرفته در بخش بلاگ بآشگاه موجود است.

    ۲
 38. AR4943 گفت:

  با عرض سلام
  نکته شماره پنج برای من تازگی داشت.
  متشکرم

  ۰
 39. AA2981 گفت:

  سلام
  استراتژی های سرمایه گذاری محافظه کارانه چیست؟

  ۲
  • Agah گفت:

   با سلام
   بعضی افراد برای سرمایه گذاری ریسک پذیر نیستند و به دنبال معاملات و سرمایه گذاری‌هایی هستند که ریسک آنها را به حداقل میرساند.

   ۰
 40. AR7955 گفت:

  واقعا نکات عالی تو سایت آگاه درج میشه.
  ممنون از کسایی که مینویسن و در اختیار ما قرار میدن

  ۰
 41. AQ4799 گفت:

  سلام مطالب خوب و آموزنده ای . با سپاس فراوان

  ۰
 42. AO0620 گفت:

  سلام
  مثل همیشه آموزنده ومفید توضیح داده شد.

  ۰
 43. AR5981 گفت:

  با سلام
  لطفا در مورد صندوقهای سرمایه گذاری با درآمد ثابت هم مطلب بگذارید.
  باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درخصوص صندوق های سرمایه گذاری در بلاگ بآشگاه مطلب داریم.
   لذا می‌توانید مطلب مورد نظر خود را در قسمت جستجوی بلاگ، جستجو نمایید.
   باتشکر

   ۰
 44. AK2703 گفت:

  سلام کاشکی در مورد میانگین کم کردن هم توضیح می دادین

  ۰
 45. a.sad گفت:

  این فکر بسیار اشتباه هست

  ۰
 46. AN2135 گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشیدبه کارکنان آگاه واقعا یه شرکت فعاله من ازشرکت آگاه خیلی راضی هستم

  ۲
 47. AS9966 گفت:

  ممنون از مطالب مفیدی که به اشتراک گذاشتید

  ۱
 48. AR7680 گفت:

  سلام. این گردون شانس چه جوریاست؟ من هر روز به باشگاه سر میزنم ولی تا حالا کوپن نگرفتم!؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای اطلاع از کوپن قرعه‌کشی که به شما تعلق گرفته است لازم است به بخش گزارش قرعه کشی در بآشگاه مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 49. AP1535 گفت:

  سلام
  در صورتی که مجمع فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه چه از نوع سود انباشته، آورده نقدی، تجدید ارزیابی تشکیل شود و تصمیم به افزایش سرمایه گرفته شود، بعد از بازگشایی نماد اقدام به فروش سهم گردد ، آیا افزایش سرمایه یا پرداخت سود نقدی به سهامدار قبلی تعلق می گیرد یا خیر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست عزیز درصورتی که فروش سهم بعد از برگزاری مجمع صورت بگیرد، سود نقدی به سهامداران قبلی تعلق خواهد گرفت.
   باتشکر

   ۰
 50. AR8176 گفت:

  باسلام
  در صورت امکان نسخه ویندوزفونی نرم افزار تحلیل سرمایه را هم ارائه فرمایید.
  باتشکر

  ۰
 51. AQ7781 گفت:

  بنظر من دیدگاه بلند مدت که با تحلیل و بررسی بنیادی صورت گرفته باشه ، بهتر از نوسانگیری سود میده و استرس و تلف کردن وقت و انرژی که یک سهام باز انجام میده رو نداره .
  یک پیشنهاد هم داشتم . لطفا تو وبلاگ باشگاه گزینه ی " رفتن به بالای صفحه " رو قرار بدین . چیز سختی نیس ولی باعث راحتی کاربران میشه . چون تعداد نظرات خیلی زیاده و این باعث میشه صفحه طولانی بشه که بازدید سایت از طریق گوشی رو مشکل میکنه.

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از ارائه نظرات خود
   پیشنهادات شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.

   ۰
 52. AR0754 گفت:

  سلام؛ خسته نباشید،
  چه خوب است که دقت را فدای سرعت نکنیم.
  چه در معامله، چه در نوشتن مقاله و چه در خواندن و عمل کردن متن ها؛ بهتر است کمی تامل و صبر و اندیشه را چاشنی کارمان کنیم. همچنان که برخی پشت نویسی خودروها نیز اشارات ظریفی به این مطلب دارد: "بیهوده متاز که مقصد خاک است."
  بازهم بی دقتی کوچکی در نوشتن متن سئوالات مسابقات باشگاهی روز شنبه روی داده بود، هر چند سهوی؛ ولی باری به هر جهت، این حقیر را علیرغم اینکه قصد نوشتن پیغامی را نداشتم، بر آن داشت که به بهانه آن، چند سطری را به یادگار و به ناچار در این قسمت بنویسم.
  "پ" پیش بینی در دو جا و "ه" میهن از قلم افتاده بود.
  هرچند لحظاتی نیز خنده بر لبانمان آورد. ولی خنده بر لبان مان خشکید.
  امید است، دقیق تر باشیم و بی خطا.
  عزت زیاد.

  ۳
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام خدمت شما دوست عزیز
   در خصوص این مشکل از شما پوزش می‌خواهیم و تلاش خواهیم کرد مجدد از این دست اتفاق ها در سایت بآشگاه مجدد بروز نکند.
   باتشکر از صبوری و همراهی شما

   ۱
 53. AS6103 گفت:

  سلام
  امکان خرید و فروش شاخص توسط کارگزاری آگاه وجود داره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   بله این امکان وجود دارد فقط باید دوتا فرم امضا نمایید
   لطفا با شماره تماس ۸۲۱۵۴۵۶۷ تماس بگیرید

   ۰
 54. AO0534 گفت:

  با سلام
  ممنونم از مطالب ارزشمند
  امیدوارم همه دوستان با چشم باز وارد دنیای بورس شوند تا روزهای بهتری رو برای بورس شاهد باشیم

  ۰
 55. AA0040 گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم: اینکه اگه در کارگزاری آگاه اموزش بورس ببینیم، مدرک بورسی بهمون داده میشه؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درصورتی که کلاس های واحد آموزش کارگزاری آگاه را شرکت نمایید مدرک معتبر از طرف سازمان بورس برای شما صادر خواهد شد.
   باتشکر

   ۰
 56. AT0100 گفت:

  سلام
  چنانچه امکان دارد ترتیب پیشنهادی کلاسهای آموزشی دایر در کارگزاری آگاه را از مبتدی تا حرفه ای اعلام کنید .
  با تشکر .

  ۰
 57. محمدرضا زارع زاده گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده یه سوال در مورد تصویر پروفایل و... پرسیدم چن روزم در حال بررسی بود و منتظر جوابش بودم ولی الان با گذشت چن روز که منتظر بودم امروز دیدم حذف شده و جوابی هم ندادین بهم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   پیامی از شما متاسفانه در دست نیست.
   لذا برای بررسی بیشتر لازم است از مشکلی که وجود دارد عکس بگیرید و به تلگرام پشتیبانی بآشگاه با آیدی
   agah_help@
   ارسال بفرمایید.
   با تشکر

   ۰
 58. AL4089 گفت:

  سلام و تشکر برای زحمات شما
  سوال: زمان عرضا اولیه -زدشت- هر کد را ۱۲۰۰سهم و با قیمت ۱۸۵تا۱۹۵تومان اعلام کردند
  بنده هم بالاترین قیمت را زدم ۱۹۵ اما ۳۳۸سهم بیشتر داده نشده علت چیست..؟
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در عرضه اولیه تعداد محدودی از سهام شرکت عرضه میشود و طبق قانون به تمام نفرات شرکت کننده در عرضه اولیه باید به میزان مساوی سهام اختصاص پیدا کند. چون تعداد شرکت کنندگان زیاد بود به هر کد تعداد کمتری تعلق گرفته است.

   ۰
 59. AS0619 گفت:

  سلام سوالی داشتم
  آیا جایی هست که با زدن کد ملی، کارت شارژ همفکران را که به صورت ناقص دریافت شده (مثلا اینجوری: ۱.۷۰۳۲۷۳۹۶۱۶۸۱۱E+14) رو بازیابی کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   درحال حاضر خیر دوست عزیز
   این موارد را لازم است با بخش پشتیبانی آوای آگاه با شماره تماس ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ مطرح بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 60. AR4732 گفت:

  سلام
  ببخشید از چند نفر پرسیدم اما کمکی نکردند
  من از مشتریان کارگزاری آگاه هستم ایا امکانی در سایتtsetmc وجود داره که بشه در پایان یک روزه کاری صف خرید سهام ها رو مشاهده کرد(تمام شرکت ها) درست مثل چیزی که در اساتریدر هست؟(در سامانه اسا تعداد محدود حدود ۱۵ شرکت رو فقط لیست میکنه)

  ۰
 61. AM2795 گفت:

  سلام. سامانه آگاه واقعاً خوب شده با امکانات جدیدش.. نکنه مهم تو بازار بورس شناسایی نقطه خرید مناسب و صبر. نیازی به استرس خییلی زیاد نیست. مرسی موفق باشید و پرسود

  ۰
 62. حسن گفت:

  با سلام لطفا مطالب کاربردی تر و هدف آموزش ارتقای سطح دانش مشتریان با توجه به مطالب روز باشد
  مثل برخی دوره های استراتژیهای معاملاتی منطقی ACD
  با تشکر از اساتید آقایان افضلیان و دم ثنا

  ۰
 63. AR0754 گفت:

  سلام
  یک سئوال: چگونه می توان کلمه عبور (پسورد) متفاوتی در باشگاه، همفکران و ... با آنلاین کارگزاری داشت؟
  چرا که از نظر ایمنی، برای کسانی که از سیستم های مختلف به اجزا کارگزاری وارد می شوند، دغدغه وجود دارد.
  همچنین پیشنهاد استفاده از صفحه کلید مجازی ایمنی که بسیار کارگشاست، مطلوب است.

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از ارسال نظرات خود
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

   ۱
 64. AT0749 گفت:

  با سلام
  واقعا ضروری هست که قبل از شروع به معامله حداقل آموزش لازم را دیده و اطلاعات کافی کسب شود در غیر اینصورت قطعا ضرر هنگفت وارد و از بورس خارج خواهید شد

  ۱
 65. AN2421 گفت:

  با تشکر از نکات مهم سرمایه گذاری که بهش اشاره کردین
  واقعا قبل از ورود به بازار بورس، این بازار رو به شکل یه غول ناشناخته و عجیب غریب میدیدم
  خداروشکر الان با فراگیری مطالب مربوط به این بازار، تا حد خیلی زیادی میتونم تشخیص بدم که چرا یک اتفاق در اقتصاد یه کشور میوفته و برای چی اصلا این اتفاق ها میوفته و نتیجش چی میشه.

  ۰
 66. AK1549 گفت:

  با سلام ... در آسا تریدر امکانی گذاشته شود که مجموع اوردرهای خرید یا فروش را در یک منو نمایش داده شود ... در حال حاضر در قسمت سفارشات فعال نمایش داده میشود ولی مجموع نمایش داده نمیشود ... مثلا اگه ۵ اوردر ۱۰۰۰۰۰ تایی در قیمتهای مختلف بگذارید ...جایی باشد که نمایش داده شود ۵۰۰۰۰۰ اوردر فعال روی این نماد میباشد ..با تشکر

  ۰
 67. AP1535 گفت:

  سلام
  با تشکر از کارگزاری خوب آگاه
  لطفا بفرمایید که کدام افزایش سرمایه برای. افراد جذاب تر هست و آیا خرید سهام شرکتی که افزایش سرمایه دارد ( مثلا چند روز مانده به مجمع)جهت شرکت در افزایش سرمایه منطقی هست یا خیر
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   نوع افزایش سرمایه به وضعیت شرکت خیلی وابسته است
   در نتیجه پاسخ قطعی نمی‌توان داد

   ۰
 68. AQ9748 گفت:

  با سلام ... در آسا تریدر امکانی گذاشته شود که مجموع اوردرهای خرید یا فروش را در یک منو نمایش داده شود ... در حال حاضر در قسمت سفارشات فعال نمایش داده میشود ولی مجموع نمایش داده نمیشود ... مثلا اگه ۵ اوردر ۱۰۰۰۰۰ تایی در قیمتهای مختلف بگذارید ...جایی باشد که نمایش داده شود ۵۰۰۰۰۰ اوردر فعال روی این نماد میباشد ..با تشکر

  ۰
 69. AT3321 گفت:

  سلام ایا وام تعلق میگیره

  ۰
 70. AR0842 گفت:

  با سلام
  ممنون از مطالب مفیدی که تهیه میکنید

  ۰
 71. AR0754 گفت:

  سلام، به نظر می رسد هنگامی که با گوشی، تبلت و امثالهم (به استثای کامپیوتر شخصی و لپتاپ) به سایت باشگاه وارد می شویم؛ برخی روزها که تعداد سئوال مسابقات زیاد است، مثلا مسابقات ویژه و جسورانه، علاوه بر پرسش های عادی مسابقات نیز وجود دارد. بعلت عدم گنجایش سئوالات در صفحه کوچک، احتمالا برخی سئوالات در صفحه بعدی و یا پایین حالت کرکره ای پنهان می شوند. دوستان هم باشگاهی که علاقمند هیجانات مسابقه هستند، مورد را مد نظر قرار دهند.
  برای ایجانب برای دومین بار سئوالات از دست رفته اتفاق افتاده است.
  ممنون وسپاس از توجه تان.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنونیم که این موارد را برای بهبود اطلاع می دهید.
   درصورتی که بتوانید از این مشکل، عکس ارسال کنید سریعتر می‌توانیم این موارد رابررسی و رفع کنیم.
   باتشکر

   ۲
   • AR0754 گفت:

    سلام, ممنون که عنایت داشتید به مشکل. البته مشکل خاصی نبود، صرفا گوشزد به هم باشگاهی ها که موقع پاسخ به مسابقه طبق عادت به دو یا سه سئوال پاسخ داده یا نداده باشگاه را ترک نکنند و سئوالات احتمالا بیشتری که در ایام خاص پایین تر صفحه گوشی پنهان شده را مد نظر قرار دهند.
    البته مسئولین فنی باشگاه می توانند با افزودن آیتم تعداد پرسشهای قابل جواب که مهلتش هنوز تمام نشده در بالای همان مطلب مثلا کنار منوی مسابقه های در حال برگزاری: "تعدادn عدد" را قید نمایند یا تدابیر دیگری بیاندیشند، می تواند مثمر ثمر باشد.
    اگر نه هم که هم باشگاهی های محترم خودشان زحمت بکشند تا آخرین سئوال را در پایین صفحه مطالعه و احیانا جواب دهند.
    متشکرم از حسن نظر تان.

    ۰
 72. AS0619 گفت:

  سلام
  منتظر جواب سوال قبلی م هستم
  سوالی دیگه ای داشتم:
  آیا امکان خرید و فروش امتیاز وجود داره؟ اگه نداره، اونو به عنوان پیشنهاد از طرف من در فرض کنید. مثلا در باشگاه قسمتی را برای خرید و فروش امتیاز در نظر بگیرید و مثلا مبلغ به موجودی باشگاه اضافه شود. آخه اگه کسی مثلا به دماوند برسه دیگه انگیزه ای برای افزایش امتیاز نداره و کسی هم که امتیاز کم داره اینطوری زودتر به قله های بالاتر میرسه و یه تبادل بین اعضاء به وجود میاد. و در این بین یه کارمزد هم برای خودتون در نظر بگیرید.
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   با هر ۱۰ میلیون ریال معامله‌ای (خرید و فروش) که انجام می‌شود ۴۰ امتیاز به حساب بآشگاه شما واریز می‌گردد.
   برای اطلاع از افزایش وجه نقد باشگاه نیز لطفا به مطلب "چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟" مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
   • AS0619 گفت:

    سلام مجدد خسته نباشید
    ممنون که وقت گذاشتید جوابمو دادید
    ولی
    ۱- با هر یک میلیون ریال نه بلکه با یک میلیون تومان ۴۰ امتیاز اضافه میشود.
    ۲- منظور من کسی بود که بیش از یک میلیون امتیاز دارد و مثلا بخواهد مقداری از آن امتیاز را به عضو دیگری بفروشد یا برعکس کسی امتیاز نیاز دارد و بخواهد از شخص دیگری با امتیاز بیش از یک میلیون امتیاز بخرد
    آیا امکانی هست و اگه نیست اینطوری دارم پیشنهادش رو میدم
    بازم ممنون که جواب میدید

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام دوست گرامی
     ممنون از دقت نظر شما
     در باشگاه امکان انتقال امتیاز برای مشتریان فراهم هست.
     اما اینکه امتیاز را به فرد دیگری بفروشد هیچ مسئولیتی بر عهده باشگاه نخواهد بود.
     باتشکر

     ۰
 73. AA1337 گفت:

  مطالبی بسیار جذاب و روان و قابل درک

  ۱
 74. AR5016 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  سوالی دارم
  سهامدار باید گواهی حق تقدم از نوع آورده نقدی را ابتدا با واریز مبلغ اسمی به حساب شرکت در بورس به فروش برساند یا ابتدا به فروش برساند و بعد مبلغ اسمی را به حساب شرکت واریز کند?
  در صورت نفروختن گواهی توسط سهامدار چه خواهد شد
  با تشکر فراوان از کارشناسان آگاه

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در صورتی که بخواهید سهام حق تقدم به سهام اصلی تبدیل شود باید ۱۰۰ تومان مبلغ اسمی را واریز کنید. برای فروش نیاز به واریز مبلغ اسمی نیست
   در صورتی که حق تقدم را نفروشید و مبلغ اسمی را واریز نکنید شرکت در حراج تمام حق تقدم ها را خواهد فروخت و شما باید مبلغ فروخته شده را از شرکت طلب کنبد

   ۰
 75. AT1208 گفت:

  با عرض سلام
  یه سوال : معمولا چقدر طول میکشه که یه کاربر به بازار بورس مسلط بشه و خودش بتونه تحلیل کنه ؟
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   بستگی به آموزش پذیری هر فرد دارد اما در حدود ۶ ماه آموزش و تداوم می‌توان مسلط شد.

   ۱
 76. AK3336 گفت:

  من یک سوال داشتم نمیدونستم کدام قسمت عنوان کنم به ناچار اینجا تایپ میکنم.کلاس آتی زعفران در اول اسفند را ثبت نام کردم ولی به دلیل شرایط کاری و عدم نبود سیستم نتونستم تو کلاس شرکت کنم فایل ذخیره ای وجود داره که بتونم مرور کنم ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   به دلیل اینکه همایش آتی زعفران به صورت هفتگی برگزار می‌شود، فایل دوره‌ها در اختیار کسی قرار نمیگیرد.
   باتشکر

   ۱
 77. AS1401 گفت:

  بسیار عالی
  کارمزد خرید ۱.۰۲% درسته؟
  کارمزد فروش چنده دقیقا؟

  ۰
 78. AQ7781 گفت:

  سلام . اگر به آینده ی سهامی در دراز مدت امید داشته باشیم ، آیا صلاح است که در کوتاه مدت با افت قیمت ، باز هم به تعداد اضافه کنیم ؟

  ۰
 79. AQ7781 گفت:

  سلام یک سوال بی ربط . اگر سطح معرف افزایش یابد ، امکانات اعضای زیر گروه نیز افزایش می یابد یا در همان سطح معرفی شده باقی میماند ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر دوست عزیز
   با ارتقای سطح معرف، سطح اعضای زیرمجموعه تغییری نمی کند.
   باتشکر

   ۰
 80. حسن زاده گفت:

  سلام با تشکر از اینهمه نکات طلایی که در معاملات اشاره فرمودید . اشاره به تعریف دیده بانی از سهم های خوشنام و یا لیدر ( یا عدم ورود به سهم های بدنام و یا بی نام و نشان ) در هر صنعت که در زمان اقبال بازار به صنعت با رشدهای شارپ تری همراه باشد خالی از لطف نیست .
  همانگونه که اشاره فرمودید خرید هر سهمی در نقطه مناسب نیاز به بررسی دقیق جوانب به لحاظ بنیادی - تکنیکال - روان شناسی و توجه به ورود و خروج پول و.... به سهم دارد که متاسفانه این موضوعات در سیگنال های همفکران رعایت نمی شود و ضررهای مکرر زیادی را متوجه سهام داران و اعتماد اعضا به این سایت ایجاد نموده است و بیان این مطلب که تغییرات قیمت بخشی از ذات بازار است به هیچ وجهی قانع کننده نیست و حتی با رعایت حد ضرر و خرید پله ای نیز جبران خسارت به سادگی میسر نیست . اصل اول حفظ سرمایه و اشتباه نکردن در خرید است و اگر در این موضوع سهل انگاری شود هیچ روشی راه گشا نیست .

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   سیگنال های همفکران در قالب دو مطلب ارائه می گردد: "سبد پیشنهادی همفکران" و "سیگنال های معاملاتی همفکران"
   آخرین نسخه از سبد پیشنهادی همفکران، از تاریخ ۱۸ بهمن ۹۶ ارائه شده و در این مدت، تیم تحلیلی همفکران با توجه به شرایط بازار و فعال شدن حد سود و ضرر ها اقدام به تغییر و به روزرسانی آن نموده اند. در یک نگاه کلی برای بررسی عملکرد سبد پیشنهادی می توان آن را با عملکرد شاخص کل بازار سهام مقایسه کرد. این مقایسه نشان می دهد که از تاریخ پیشنهاد سبد مذکور، سبد پیشنهادی همفکران بازدهی ۱۲۳ درصدی داشته است. این در حالی است که در همین زمان بازدهی شاخص کل بازار سهام رشد ۶۵ درصدی را نشان می دهد.
   سیگنال های ارایه شده در مطلب "سیگنال های معاملاتی همفکران" در مجموع ۳۹ سیگنال بوده که از این مقدار ۲۰ سیگنال بازدهی مثبت و ۱۹ سیگنال نیز بازدهی منفی داشته اند. مجموع درصد بازدهی سیگنال های با بازدهی مثبت ۵۴۲ درصد و مجموع درصد بازدهی سیگنال های با بازدهی منفی -۲۴۷ درصد بوده است و در نهایت در مجموع درصد بازدهی سیگنال های معاملاتی همفکران مثبت ۲۹۵ درصد بوده است.
   باتشکر

   ۰
 81. وحیدرضا منتظری گفت:

  ممنون از اطلاعاتی که ارائه کردین. واقعا مفید و کارساز خواهد بود

  ۰
 82. AQ7781 گفت:

  سلام . سوال من این است که اگر سطح معرف افزایش یابد ، مزایای اعضای زیر گروه که از مزایای سطح معرف برخوردار هستند نیز متناسب با سطح جدید بالاتر می رود یا خیر؟

  مثلا اگر سطح معرف به تازگی از ۹ به ۱۰ ارتقا یابد ، آیا مزایای زیر گروه ها ( اعم از تخفیف کارمزد ) نیز افزایش می یابد ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر دوست عزیز
   با ارتقای سطح معرف، سطح اعضای زیرمجموعه تغییری نمی کند.
   باتشکر

   ۰
 83. AG9916 گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید،
  این پست واقعا خوب بود و چکیده کل اون چیزی که برای رسیدن به سواد بورسی یک شخص میتونه داشته باشه رو بیان کردید

  ۱
 84. AK4785 گفت:

  سلام
  برای خرید و فروش باید از حساب بانک ملت یا بانک سامان استفاده بکنیم؟
  من بانک ملی حساب دارم.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر دوست گرامی
   برای برداشت وجه، هر حساب بانکی را می توانید معرفی نمایید.
   اما در صورتی که بخواهید حساب بانکی خود را به سامانه آنلاین آسا لینک نماییدلازم است حساب بانک سامان یا ملت به کارگزاری معرفی نمایید.
   باتشکر

   ۰
 85. مهرداد گفت:

  مطلب مفیدی بود و تشکر از دوستانی که زحمت می کشند .یه نکته ۱۱ ام هم هست بنظرم اقا احساسی نخرید نفروشید . مصداق بازر وتجارت در کمتر از دقایقی از ۱۰۰ میلیون صف فروش رفت ۱۶۰ میلیون صف خرید

  ۱
 86. AR0844 گفت:

  سلام ازنکات خوب اموزشی تان سپاسگزارم

  ۰
 87. AT3572 گفت:

  مطالب بسیار جذاب و روان و قابل درک بود. سپاس...

  ۱
 88. AR4732 گفت:

  سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  سود تعلق گرفته در پایان روز کاری به سهام ما درصد اخرین معامله هست یا درصد پایانی؟

  ۰
 89. AO7426 گفت:

  مطالبتون خوب وروان وقابل فهم هستش تشکرمیکنم ازتون مطالب تخصصی ترهم قراربدین ممنون میشم

  ۰
 90. جواد گفت:

  سلام
  مطالب بسیار عالی بود و با مطالعه اونها من جواب سوالاتم رو پیدا کردم
  پایدار و پیروز باشید

  ۰
 91. AS8325 گفت:

  با سلام مطالبتون خیلی مفیدبود استفاده کردم

  ۱
 92. AQ4029 گفت:

  ضمن سلام و درود، به نوبه خودم کمال تشکر و امتنان دارم از گذاشتن مطالب آموزشی عالی

  ۰
 93. AO9040 گفت:

  سلام . استراتژی خرید پله ای که مورد تایید بسیاری از کارشناسان و معامله گران موفق مانند وارن بافت ، استاد علی بهاری و استاد صلواتی هست . در این روش سهم که از نظر بنیادی قوی هست در چند مرحله خرید می شود تا اولا میانگین قیمت خرید را پایین بیاوریم ثانیا در برگشت سود بیشتری کسب کنیم . البته این روش نیاز به دانش و صبر زیادی دارد . اگر فردی باحوصله و میان مدتی باشید بسیار مفید خواهد بود .

  ۰
 94. AT5658 گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  به نظر شما کلاس های حضوری بیشتر مفید خواهند بود یا کلاس های انلاین با اساتید به نام؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   به لحاظ کلی فرقی بین دوره حضوری و مجازی وجود ندارد و سرفصل ها و ... کاملا مشابه هستند. برای دوره مجازی هم مدرک داده می‌شود.

   ۰
 95. AT5658 گفت:

  ضمنا از نرم افزار روان و ساده آگاه کمال تشکر را دارم

  ۰
 96. AS0153 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  میشه سهام هایی که در کد یکی از اعضای خانواده هست به کد خودم انتقال بدم؟اگر ممکنه چطور؟
  با تشکر

  ۰
 97. حمیداسدی گفت:

  تشکر از آگاه بابت مطالب ارزنده ای که در اختیار مشتریان و کاربران قرار می دهد

  ۰
 98. AH2638 گفت:

  سلام اگر امروز درخواست استفاده از اعتبار را بدهیم، چند روز بعد اعتبار مذکور امادۀ استفاده برای خرید سهام خواهد بود.؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درصورتی که شرایط استفاده از بسته‌های اعتباری را دارید ( وجه نقد و ارزش تضمین کافی در باشگاه، قرارداد اعتباری) هر زمان که تاریخ اعمال را انتخاب نمایید وجه بسته اعتباری به حساب شما واریز می‌گردد.
   البته لازم است تاریخ اعمال را ۱ روز بعد از زمان ثبت درخواست انتخاب نمایید.
   باتشکر

   ۰
 99. AH8407 گفت:

  ممنون بابت مطالب ارزشمند، واقعا عالی هستین

  ۱
 100. AR4332 گفت:

  عالی
  مطالب بسیار مفید و ارزشمند است
  کارگزاری آگاه به نظرم خیلی کمک میکنه
  انگار هوای سهامداران رو خیلی داره..

  ۰
 101. AH8407 گفت:

  با سلام، ممنون بابت اگاهی های ارزندتون

  ۰
 102. AR3025 گفت:

  باسلام
  معمولا باچند درصد افت سهام ، باید آن سهم را فروخت ؟

  ۰
 103. AS5465 گفت:

  سلام
  به نظر شما میشود با این کلاسهایی که در زمینه تکنیکال برگزار میشه در بورس کسب سود کرد یا چیز دیگه ای هم لازمه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   برای شروع و کسب سود تحلیل تکنیکال گزینه مناسبی است اما حتما تحلیل‌های بنیادی و اقتصاد کلان را هم آموزش ببینید تا عملکرد بهتری داشته باشید.

   ۰
 104. AL2461 گفت:

  باسلام
  شما مردم رو تو باشگاه مجبور میکنید اطلاعاتشونو ببرن بالا.....این خوبه....تشکر

  ۰
 105. AR5763 گفت:

  در مورد حد ضرر توضیح بدید که چجوری وقتی ۱۰درصد تو ضرر رفتیم از سهم خارج بشیم در صورتی که بعضی ها مصنوعی قیمت پایین میارن تا حد ضرر ما فعال بشه از ما مفت بخر سهممونو

  ۰
 106. AT3124 گفت:

  اگ اموزش های تحلیل تکنیکال هم میزاشتین عالی تر میشد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درخصوص تحلیل تکنیکال، مطلب و فیلم آموزشی موجود هست.
   لذا می‌توانید مطلب مورد نظر خود را در قسمت جستجوی بلاگ، جستجو نمایید.
   باتشکر

   ۰
 107. AG9916 گفت:

  ممنون بابت این پست. افرادی که تازه وارد بورس می شوند براشون این موضوع ارایه شده خیلی خیلی مهم خواهد بود و کاربردی.

  ۰
 108. AR1603 گفت:

  با سلا م درباره روش خرید پله ای سهام بیشتر مطاب بنویسد تا قابل فهم گردد

  ۰
 109. AR1603 گفت:

  درخرید سهام تحلیل تکنیکال مهمتر یا تحلیل بنیادی

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   تحلیل های تکنیکال و بنیادی دو روش جدا درمعامله گری هستند که افراد به تناسب علاقه از ان استفاده میکنند. تحلیل تکنیکال بر سابقه سهم و نمودار قیمتی ان متمرکز است و تحلیل بنیادی بر صورت ها و گزارش های مالی ان شرکت. ممکن است افراد به نسبت از هر دو روش استفاده کنند

   موفق و پرسود باشید

   ۰
 110. AT9705 گفت:

  ممنون از زحمات ارزشمندشما عزیزان، خسته نباشید.

  ۰
 111. AQ3704 گفت:

  سلام و عرض ادب
  سپاس از مطالب بسیار عالی ومفید

  ۰
 112. mohmd گفت:

  باسلام و عرض خسته نباشید
  مطالب خیلی مفیدی بود
  بنظر شما برای کسی که تازه وارد بازار بورس شده لازمه که چه کتاب هایی رو درباره تکنیکال و تجذیه تحلیل نمودار ها مطالعه کنه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   ابتدا شرکت در کلاس‌های آموزشی مناسب تر است.
   کتاب های خوب در زمینه تکنیکال:
   کتاب جان مورفی، کتاب علی محمدی، کتاب های نیما آزادی

   ۱
 113. AU1604 گفت:

  استفاده کردم و سپاسگزارم

  ۰
 114. AR1603 گفت:

  با سلام در صورت امکان در تحلیل تکنیکال به زبان ساده تر تحلیل گردد تا قابل فهم باشد

  ۰
 115. AS5622 گفت:

  لطفابه زبان ساده وگویا بگوییدمرسی.

  ۰
 116. AJ6617 گفت:

  با سلام و عرض وقت بخیر
  از افزایش سرمایه با آورده نقدی ۶۰۰۰ سهم کچاد به سبد من ضافه شد، لطفا بفرمایید این سهام از چه زمانی و با چه قیمتی قابل معامله می باشد؟
  با سپاس از مساعدت شما

  ۰
 117. AS8817 گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید از راهنمایی شما سپاسگزارم بسیار عالی
  موفق و پیروز باشید.

  ۰
 118. AR1132 گفت:

  سلام
  چگونه میتوانم حق تقدم سهامی که خریدم و افزایش سرمایه بهش تعلق گرفته رو بگیرم؟ آیا کارگذاری میتونه این کارو برام انجام بده؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   به سهام حق تقدم افزایش سرمایه تعلق نمیگیرد و فقط در صورتیکه به ازای هر سهم ۱۰۰ تومان به حساب شرکت واریز کنید حق تقدم های شما به سهم تبدیل میشود. در صورتیکه افزایش سرمایه ثبت گردد و سهام شما آزاد نشده باشد باید به کارگزاری اطلاع دهید تا برای شما تغییر ناظر انجام دهند.

   ۱