دریافت کد بورسی و کد سجام در شهربابک

  • ۲۶ آذر ۱۳۹۹
  • ۰ نظر
  • ۵۴۳ مشاهده
کدبورسی شهربابک

یکی از بهترین مراجعی که در ایران می‌توان برای سرمایه‌گذاری از آن استفاده کرد، بورس است. خرید و فروش در بورس آسان است و امروزه به لطف اینترنت افراد می‌توانند معاملات کوچک و بزرگ بورسی خود را از طریق سامانه‌های مخصوص این کار صورت می‌گیرد.

ورود به این بازار و آغاز فعالیت در آن مقدمات و اصولی دارد که افراد ملزم به انجام آن هستند. اولین قدم برای فعالیت در بورس، دریافت کد بورسی است. در این مطلب در مورد نحوه دریافت کد بورسی در شهربابک توضیح داده خواهد شد.

 

فهرست مطالب

 

کد بورسی چیست؟

قبل از بررسی مراحل دریافت کد بورسی در شهربابک لازم است کمی با ساختار این کد آشنا شویم. کد بورسی شناسه‌ای مانند کد ملی است که تنها به یک نفر تعلق دارد. هر فرد حقیقی و حقوقی برای فعالیت در بورس باید این کد را از طریق سازمان بورس دریافت کند. کد بورسی از ۳ حرف اول نام خانوادگی و ۵ عدد تصادفی تشکیل می‌شود. به عنوان مثال فردی که نام خانوادگی‌اش احمدی باشد، کد بورسی دریافتی او به صورت «احم۱۷۶۴۵» خواهد بود. حالت دیگری غیر از این هم وجود دارد که در آن حروف نیز تصادفی هستند.

کد بورسی تنها یک بار برای هر فردی صادر می‌شود و قابل تغییر نیست، اما در صورت تغییر نام خانوداگی، امکان تغییر کد بورسی نیز وجود دارد. هر فردی که می‌خواهد در بازار بورس فعالیت داشته باشد باید برای دریافت کد بورسی اقدام کند و سن و تحصیلات آن فرد در نظر گرفته نخواهد شد. تنها افرادی که سن آن‌ها زیر ۱۸ سال است باید با تعهدنامه ولی اقدام به این کار کنند.

نحوه دریافت کد بورسی در شهربابک

دریافت کد بورسی در شهربابک و دیگر مناطق کشور به صورت آنلاین انجام می‌شود اما می‌توان ثبت نام را به دفاتر پیشخوان دولت سپرد. برای فعالیت در بورس و دریافت کد بورسی باید به طور همزمان در سامانه سجام و سامانه‌های مخصوص کارگزاری ثبت نام کرد. پس از ثبت نام و ارائه اطلاعات درخواست‌شده، باید برای احراز هویت اقدام کنید.

پیشتر احراز هویت در شعب کارگزاری انجام می‌شد و متقاضیان به همراه مدارک لازم با مراجعه به این شعب احراز هویت خود را توسط مسئولین این کار انجام می‌دادند. هم اکنون تمامی امور مربوط به احراز هویت توسط دفاتر پیشخوان دولت صورت می‌گیرد. با کلیک روی لینک دفاتر پیشخوان دولت منتخب آگاه در شهربابک و مشاهده آدرس و اطلاعات تماس، می‌توانید نزدیکترین دفتر را انتخاب کنید. علاوه بر این با کلیک روی لینک دفاتر پیشخوان دولت منتخب کارگزاری آگاه می‌توانید اطلاعات مربوط به دفاتر سراسر کشور را مشاهده کنید.

دفاتر پیشخوان سراسر کشور تمامی مراحل ثبت نام سجام و کارگزاری را نیز با دریافت مقداری کارمزد انجام می‌دهند. شما می‌توانید همه مراحل کد بورسی در شهربابک را به این دفاتر بسپارید یا در صورت تمایل ثبت نام را خودتان به صورت آنلاین انجام دهید و فقط برای احراز هویت به این دفاتر مراجعه کنید.

روش دیگری که به تازگی راه‌اندازی شده است، احراز هویت آنلاین است که به تدریج رواج یافته است. جهت آشنایی با روش‌های احراز هویت آنلاین سجام و اپلیکیشن‌ها و مراجع مربوطه می‌توانید از طریق سامانه سجام اقدام کنید. برای احراز هویت آنلاین کارگزاری آگاه به سامانه آگاه اکسپرس مراجعه کنید.

دریافت کد سجام در شهربابک

از مراحل ضروری دریافت کد بورسی در شهربابک ثبت نام در سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان است. سجام یک سامانه ملی است که که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه آن را با هدف یکپارچه کردن اطلاعات مشتریان بورس راه‌اندازی کرده است. برای فعالیت در بازار سرمایه باید حتما در سامانه سجام ثبت نام کرد. تمامی افراد حقیقی و حقوقی و حتی غیر ایرانی هم ملزم به رعایت این قوانین هستند. برای دریافت کد سجام در شهربابک می‌توانید به سایت www.sejam.ir مراجعه کنید. با استفاده از بعضی از اپلیکیشن‌ها مانند آپ هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

قدم بعدی پس از ورود به سامانه سجام، تکمیل فرم‌های اطلاعات هویتی و مالی و همچنین پرداخت هزینه ۱۰ هزار تومانی است. یک کد رهگیری به شماره موبایلی که وارد کرده‌اید ارسال خواهد شد که همان کد سجام نام دارد و حفظ آن برای انجام مراحل بعدی ضروری است. اگر از طریق سامانه آگاه اکسپرس و کارگزاری آگاه برای ثبت نام در بورس اقدام شود، دیگر نیازی به ثبت نام جداگانه در سجام نخواهید داشت. با کلیک روی لینک ex.agah.com به سامانه آگاه اکسپرس وارد خواهید شد و می‌توانید ثبت نام سجام و کارگزاری را به صورت همزمان و رایگان انجام دهید.

بعد از این مرحله باید احراز هویت سجام انجام شود. برای انجام این کار باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و یا به روش‌های آنلاین اکتفا کنید.

دریافت کد معاملاتی در شهربابک

برای دریافت کد معاملاتی در شهربابک می‌توانید به سامانه آگاه اکسپرس مراجعه کنید. در این سامانه، ثبت نام دریافت کد بورسی و کد معاملاتی به صورت همزمان انجام می‌شود. کد معاملاتی کدی است که فرد با آن نزد کارگزار شناخته می‌شود. همان طور که گفته شد معاملات بورس تنها از طریق کارگزاری‌ها و سامانه‌های معاملاتی آن‌ها انجام می‌شود، پس برای دسترسی به این سامانه‌ها داشتن کد معاملاتی ضروری است. این همان شناسه‌ای است که کارگزاری از طریق آن هویت افراد را شناسایی می‌کند و امکان معامله در بورس با آن فراهم می‌شود.

همان طور که هر فرد تنها یک کد ملی دارد، کد بورسی هم برای هر فرد تنها یک بار صادر می‌شود. با این حال هر یک از فعالان بازار بورس می‌توانند از چند کارگزاری کد معاملاتی بگیرند؛ همان طور که هر فرد می‌تواند در چند بانک حساب داشته باشد.

سهام عدالت در شهربابک

سامانه فروش سهام عدالت

پروژه سهام عدالت یک پروژه ملی است که از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و سهام بعضی از شرکت‌ها و کارخانه‌های دولتی از طریق آن در اختیار مردم عادی قرار گرفت. هدف از این پروژه توانمندسازی خانواده‌ها بود. به این شکل که دیگر پول نقد به آن‌ها داده نمی‌شد و سهام شرکت‌های دولتی به عنوان یک سرمایه در اختیارشان قرار می‌گرفت. هدف دیگر این طرح، تلاش در جهت خصوصی‌سازی بود. با این حال، مدیریت سهام عدالت به دست شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سپرده شد و صاحبان سهام اجازه هیچ گونه دخل و تصرفی در آن نداشتند. تنها می‌توانستند سودی را که سالیانه به حساب‌شان واریز می‌شد برداشت کنند.

طرح آزاد سازی این سهام در سال ۱۳۹۹ مطرح شد که به موجب آن مردم می‌توانند اختیار سهام خود را به دست آورده و با انتخاب روش مستقیم یا غیر مستقیم در مورد سهام خود تصمیم‌گیری کنند. در روش غیر مستقیم مدیریت سهام همچنان در دست شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود.

روش مستقیم آزادسازی سهام به افراد اجازه می‌دهد که به صورت تدریجی و با توجه به اطلاعیه‌های دولت، درصدی از سهام خود را به فروش برسانند که از طریق سامانه‌های آنلاین قابل انجام است. برای فروش سهام عدالت در شهربابک و دیگر شهرهای ایران، به سامانه سهام عدالت آگاه به نشانی se.agah.com مراجعه کنید و اختیار فروش سهام‌ها را در اختیار کارگزار قرار دهید. فرایند فروش با اجازه ناظر بازار انجام می‌شود و چند روزی به طول می‌انجامد. در نهایت وجه حاصل از این فروش به حساب مشتری واریز می‌شود. در مقاله «سامانه مدیریت و فروش سهام عدالت» می‌توانید مراحل ثبت درخواست فروش را مشاهده کنید.

 

جمع‌بندی

هم اکنون تمامی مراحل ثبت نام در بورس، دریافت کد بورسی، کد معاملاتی و احراز هویت را می‌توان از طریق سامانه آگاه اکسپرس و به صورت آنلاین انجام داد. انتخاب روش دریافت کد بورسی در شهربابک و روش احراز هویت، به عهده خود شما است. تمامی این مراحل را می‌توان به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه‌های آنلاین انجام داد. همچنین می‌توانید این کار را به دفتر پیشخوان دولت بسپارید

آدرس و شماره تماس شعبه شهربابک

 

فرم تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: