دامنه نوسان سهام چیست؟

 • ۲۷ فروردین ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۱۲۷ نظر
 • ۱۶۲۵۷ مشاهده
دامنه نوسان چیست

این روزها بورس در هر نقطه‌ای از دنیا و در هر کشوری به یک بازار رقابتی بزرگ و کامل تبدیل‌شده است و این امر حاصل افزایش تعداد خریداران و فروشندگان سهام در این بازار است. بازار بورس دارای مزایای متعددی است که امر سرمایه‌گذاری در آن را برای هر شخص جذاب‌تر می‌کند. مزیت‌هایی نظیر در دسترس بودن آن، نقدینگی آن نسبت به بازارهای دیگر، شفاف بودن و قانون‌مند بودن و …

با توجه به این تفاسیر، یکی از وظایف مهم و خطیر نهاد ناظر بازار سرمایه، نظارت و کنترل نوسان‌های زیاد در بازار است که این نوسان و قیمت‌ها نیز توسط افراد فعال بازار و بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص می‌گردد. در این مقاله می‌خواهیم به دامنه نوسان قیمت سهام در بازار بورس بپردازیم.

دامنه نوسان قیمت سهام چیست؟

مردم امروزه به‌منظور سرمایه‌گذاری، می‌توانند از بین بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف، یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و سرمایه خود را در آن بازار تزریق کنند. یکی از این بازارهای سرمایه‌گذاری، بازارهای مالی است. در بازارهای مالی به‌خصوص بازار بورس به دلیل وجود برخی پیچیدگی‌ها و ریسک‌پذیر بودن آن، باید توسط نهاد نظارتی بازار سرمایه یکسری محدودیت‌هایی در نظر گرفته شود. یکی از این محدودیت‌ها در حوزه دامنه نوسان قیمت سهم است. دامنه نوسان عاملی است که از ابتدای شروع فعالیت بازار بورس و معاملات سهام، بر روی قیمت سهم تعریف شده است. دامنه نوسان در تمامی بورس‌های جهان تعریف شده که به‌منظور کنترل نوسانات موجود وجود دارد.

در بازارهای بورس به‌منظور جلوگیری از تقابل عرضه و تقاضا، قوانین و مقرراتی وجود دارد. در همین راستا دامنه مجاز نوسان، توقف معاملاتی و دیگر روش‌ها ازاین‌دست قوانین به‌حساب می‌آیند. دامنه مجاز نوسان سهام به‌عنوان یکی از قوانین و اصول مهم در این بازار است که در جهت کنترل نوسان قیمت سهم و برای کاهش تلاطم بازار و جلوگیری از تصمیمات هیجانی سهام‌داران در نظر گرفته‌شده است. هر سهم در هرروز کاری دارای یک‌میزان دامنه مجاز نوسان سقف و کف قیمتی است که می‌تواند داشته باشد و بدیهی است که قیمت سهم فقط در بازه تعریف‌شده می‌تواند نوسان داشته باشد.
طبق آیین‌نامه معاملات در شرکت بورس تهران، دامنه نوسان قیمت، پایین‌ترین تا بالاترین قیمتی است که در آن دامنه طی یک یا چند جلسه رسمی معاملات بورس، قیمت می‌تواند نوسان کند.

مزایای دامنه نوسان

• یکی از عوامل مهم به‌منظور جلوگیری در دست‌کاری قیمت‌ها در بازار بورس، دامنه نوسان بوده که اجازه تغییر قیمت در هر زمان به‌صورت دلخواه به سهامداران بزرگ را نمی‌دهد.
• کشف قیمت واقعی سهام نیز با استفاده از دامنه نوسان امکان‌پذیر است. درواقع زمانی که قیمت سهام به این حدود نزدیک شود، معاملات توسط نهاد نظارتی متوقف می‌شود تا به سهامداران فرصتی داده شود که درباره قیمت سهم مدنظر و ارزش واقعی آن بررسی و تفکرات لازم را به عمل‌آورند که در آینده نزدیک، سهم دچار هیجانات قیمتی نشود.
• یکی از عوامل مهم درزمینهٔ کاهش تلاطم‌های موجود در بازار بورس، دامنه مجاز نوسان است. دامنه مجاز نوسان، تغییرات قیمتی سهام را محدود کرده و از این طریق از به وجود آمدن تغییرات ناگهانی جلوگیری می‌کند.

معایب دامنه نوسان

تا اینجای مقاله با مفهوم دامنه نوسان و مزیت‌های آن در بازار بورس آشنا شدیم. حال توجه داشته باشید که باوجود این مزیت‌ها، دامنه نوسان دارای برخی معایب نیز است که در ادامه این مطلب به آن می‌پردازیم.

• معمولاً به دلیل توقف قیمت یک سهم در روز، امکان انتقال تلاطم اضافی به‌روزهای آتی وجود دارد. پس در نظر داشته باشید که با توجه به اینکه دامنه نوسان مانع آزاد شدن قیمت سهم می‌شود، همین امر باعث می‌شود که قیمت به محدوده‌های خاصی تمایل داشته باشد.
• تجربیات و تحقیقات به‌عمل‌آمده در این حوزه اثبات می‌کند که عامل دامنه نوسان سهم در بازار بورس، باعث تأخیر در کشف قیمت سهم می‌شود؛ زیرا باوجودآن، قیمت‌ها نمی‌توانند در همان روز نسبت به اطلاعات منتشرشده واکنش مناسب نشان دهند. به همین جهت ممکن است که قیمت روز سهم، قیمت واقعی آن نباشد.

بررسی استثنائات دامنه نوسان

فرآیند دامنه مجاز نوسان در بازار بورس به‌صورت روزانه وجود دارد. بر اساس مقررات و چارچوب‌های تعریف‌شده در بازار سرمایه، در برخی از روزهای خاص به دلیل رخ دادن بعضی از رویدادهای مهم برای شرکت، قانون دامنه مجاز نوسان برداشته شده و سهم می‌تواند بدون نوسان قیمت در بازار معامله شود. سه روز خاص و حائز اهمیت وجود دارد که در ادامه این بخش به آن‌ها می‌پردازیم:
• بازگشایی سهام بعد از مجمع عمومی عادی سالانه برای تقسیم سود.
• بازگشایی سهام پس از مجمع فوق‌العاده به‌منظور کاهش یا افزایش سرمایه.
• بازگشایی سهام پس از اعلام افزایش یا کاهش سود هر سهم یا همان eps به‌شرط آنکه از ۲۰ درصد بیشتر باشد.

حجم‌مبنا چیست؟

به حداقل تعداد سهام یک شرکت که باید در طول روز معامله‌شده تا قیمت سهم قابلیت افزایش یا کاهش بر اساس سقف دامنه نوسان را داشته باشد، حجم‌مبنا گفته می‌شود. یکی از اهداف حجم‌مبنا این است که سرمایه‌گذاران اطمینان داشته باشند که نوسانات قیمت سهام درنتیجه خریدوفروش تعداد مشخصی از سهام، واقعی است؛ زیرا در غیرازاین حالت معامله حتی چند سهم هم می‌تواند در قیمت سهم تأثیرگذار بوده و باعث این شود که قیمت‌های غیرواقعی در سهم به وجود بیاید.

دو پارامتر قیمت و تعداد سهام منتشرشده هر شرکت، از عوامل تعیین حجم‌مبنا برای شرکت‌های بورسی است. در همین جهت با افزایش قیمت سهم، حجم‌مبنا نیز کاهش می‌یابد. توجه داشته باشید که اگر تعداد سهم معامله‌شده یک شرکت در طول روز، کمتر از حجم‌مبنا باشد، به همان نسبت باید انتظار داشت که درصد نوسان قیمت آن سهم نیز کاهش خواهد یافت.

به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله “حجم مبنا چیست؟ چه کاربردی دارد؟” را مطالعه فرمایید.

دامنه نوسان بازار بورس تهران

محدودیت اعمال‌شده بر قیمت سهام در بازار بورس و اوراق بهادار تهران، مثبت و منفی ۵ درصد نسبت به قیمت پایانی روز قبل سهام مدنظر است. در نظر داشته باشید که برای حق تقدم سهام ۲ برابر دامنه نوسان عادی سهام است، لذا برای حق تقدم سهام شرکت‌های بورسی این دامنه در محدوده مثبت ۱۰ درصد تا منفی ۱۰ درصد است.

دامنه نوسان بازار فرابورس

دامنه مجاز نوسان برای شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار فرابورس همانند بازار بورس است؛ اما دامنه نوسان بازار پایه فرابورس با سایر محدودیت‌های نوسان قیمتی متفاوت است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دامنه نوسان بازار پایه

دامنه نوسان قیمت سهام در بازار پایه نسبت به دامنه نوسان تعریف‌شده در بازارهای بورس و فرابورس متفاوت است. به‌منظور اعمال شفافیت بیشتر در اطلاعات در سال ۱۳۹۸ تغییراتی در قوانین بازار پایه اتخاذ شد که به دنبال آن، شرکت‌های درج‌شده در بازار پایه فرابورس بر اساس شرایط پذیرش، در سه تابلوی پایه زرد، پایه نارنجی و پایه قرمز قرار گرفتند که طبیعتاً دامنه نوسان برای هرکدام متفاوت است.

• در روزهای معاملاتی هفته دامنه نوسان در تابلوی زرد ۳ درصد، تابلوی نارنجی ۲ درصد و تابلوی قرمز ۱ درصد است.

سخن آخر

در این مقاله به‌صورت کامل متوجه شدیم که در بسیاری از بورس‌های جهان، از دامنه نوسان به‌منظور جلوگیری از نوسان شدید و سقوط قیمت سهام استفاده می‌شود. همچنین در بورس تهران نیز این امر از سال ۱۳۸۷ به‌منظور اعمال محدودیت بر نوسان قیمت‌ها استفاده شده است. زمانی که بازار بورس در شرایط بحرانی یا سقوط به سر می‌برد، اکثر سرمایه‌گذاران به‌خصوص سرمایه‌گذاران خرد، دچار تصمیمات هیجانی شده و تصمیمات عجولانه و غیرمنطقی در این حوزه می‌گیرند. درنتیجه این اعمال محدودیت دامنه نوسان قیمت سهام است که منجر به کنترل بهتر نوسان‌ها شده و باعث ثبات بیشتر بازار می‌گردد.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

 

 

127 پاسخ به “دامنه نوسان سهام چیست؟”

 1. hamid گفت:

  اگر دامنه نوسان بیشتر باشد بازار بورس جذاب تر میشود به عقده اینجانب بهتر است دامنه رشد ده درصد باشد و دامنه تغییر کاهشی پنج درصد باشد در اینصورت جذابیت بورس مناسب شده ودر جذب نقدینگی خیلی موثر است

  ۴۳
  • ابراهیم زاده گفت:

   بله بنده هم موافق هستم ولی بازار ما بیشتر بازار گاوی و خرسی مردم باهیجانات برخورد میکنند و برنده نهایی سهام داران عمده هستند

   ۱۱
   • نواب گفت:

    در واقع برندگان اصلی نه فقط سهامداران عمده بلکه سهامداران با دید میان مدت و بلند مدت هستند. چون مردم ما میخوان زود پولدار بشن و بجای سرمایه مازاد، خودرو یا حتی خونه رو میفرشن که سرمایه گذاری کنند. در نتیجه بیشتر به نوسان علاقه دارند چون به سود اون سرمایه ای وارد بورس کردند نیاز دارند..

    ۰
  • حمید گفت:

   دامنه ی ده درصدی فقط واسه نوسانگیر ها جذابه و سهامداران کمکی نمیکنه

   ۷
  • محمد جعفری گفت:

   اگر این اتفاق بیفتد دیگر هیجانات بورس قابل کنترل نیست

   ۰
 2. سمین عذار نورانی گفت:

  با سلام من به مناسبت اولین معامله در کارگزاری ۱۴۰۰۰۰ تومان خدمات همفکران دریافت کردم نحوه فعال سازی واستفاده چگونه است؟

  ۳۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به مناسبت اولین خرید از طریق کارگزاری آگاه جایزه صدوچهل هزار تومانی به حساب همفکران شما تعلق گرفته است ، باعضویت درسایت همفکران میتوانید از کد تخفیفی که برای شما بصورت پیامک ارسال شده است ازبسته های مشاوره ای همفکران بهره مند شوید،ازقسمت فروشگاه همفکران می توانید نسبت به خرید و فعال سازی بسته مشاوره ای اقدام نمائید.

   ۱۲
  • مسعود گفت:

   باید تو سایت همفکران ثبت نام کنید وقتی وارد میشید خودش فعال میشه و میتونید از مزایای سایت استفاده کنید

   ۱
 3. mohammadi گفت:

  دامنه ی نوسان به کشف قیمت دامنه ی نوسان کمک می کند و همچنین مانع از دستکاری کردن قیمت ها می شود و از تغییرات ناگهانی قیمت جلوگیری می کند.

  ۴۷
  • علی گفت:

   هرچی نوسان باشه بازار سرحالتره

   ۵
   • دوست گفت:

    قطعا در مواقع منفی بودن سهام آرزو می کنین ای کاش نوسان به جای ۵ درصد ۱ درصد بود . ریسک پذیری هم حدی داره

    ۱۶
    • خ.حبیب پور گفت:

     احسنت من هم به این مورد اشاره کردم ، همین آقایی که از ۱۰٪ شاخص صحبت میکنه و اونو باعث جذااااابیت در بورس!!!! میدونه حتی توان یک درصد ضررنداره فقط فک میکنه دامنه نوسان برا مثبتهاس،
     سود ۱۰٪ در یک روز ، مساوی با همون ضرر ۱۰٪ در یه روز هم میشه برا یه سهام دیگه

     ۳
 4. امید گفت:

  از فواید آن می‌توان به کاهش تلاطم بازار، محافظت از سرمایه‌گذاران، جلوگیری از بروز بحران‌های مالی، حفظ بازار و کاهش دست‌کاری قیمت اشاره کرد. همچنین تأخیر در کشف قیمت، عکس‌العمل بیش از اندازه، دخالت در معاملات، کاهش نوسان‌ها و اثر ربایشی از مضرات اعمال دامنه نوسان مجاز نرمال به شمار می‌روند.

  ۲۹
 5. رضا گفت:

  ازدامنه نوسان می توان بعنوان سپری محافظ برای سهامدارن خرددرمقابل سهامداران عمده نام برد.

  ۲۳
 6. احسان معماری گفت:

  دامنه ی نوسان به کشف قیمت دامنه ی نوسان کمک می کند و همچنین مانع از دستکاری کردن قیمت ها می شود و از تغییرات ناگهانی قیمت جلوگیری می کند.

  ۱۴
 7. رزاق فانی گفت:

  دامنه نوسان حتی باداشتن اندک معایب،درشرایط بحرانی'اتفاقات واخبار هیجانی وتاثیرگذار(شهادت سردار) از سقوط قیمت سهام ونوسانات شدید دربازار جلوگیری میکند

  ۱۸
 8. خ گفت:

  دامنه نوسان یعنی حداقل و حداکثر میزان تغییرات قیمت در یک سهم

  ۱۵
 9. رعنا گفت:

  دامنه نوسان، حداکثر افزايش يا کاهشي است که قيمت سهام شرکت، در يک روز مي تواند داشته باشد و حجم مبنـا، حداقل تعداد سهام يک شرکت است که بايد در طول روز، معامله شود تا قيمت آن سهم، بتوانـد براساس سقف دامنه نوسان، افزايش يا کاهش يابد.

  ۱۲
 10. دکتر گفت:

  اعمال محدودیت مخصوصا برای بازار های پایه اتفاق خیلی خوبیه که تو بورس ما میوفته و باعث میشه شفافیت شرکت ها خیلی بالاتر بره.
  و این خودش امنیت بازار سرمایه رو بالا میبره
  ممنون از آموزشتون

  ۳
 11. مجتبی یزدان پناه گفت:

  به نظر بنده دامنه ی نوسان به کشف قیمت دامنه ی نوسان کمک می کند و همچنین مانع از دستکاری کردن قیمت ها می شود و از تغییرات ناگهانی قیمت جلوگیری می کند.

  ۱
 12. فرشید گفت:

  به نظر می رسد وجود دامنه نوسان یک امر ضروری و لازم است زیرا از یک سو از کاهش بی رویه سهم می کاهد و باعث جلوگیری از ورود ضرر بیش از اندازه می شود و از طرفی اگر سود میدهد سود منطقی در نظر گرفته میشود که این مهم فی نفسه از رشد شارپی و ایجاد حباب جلوگیری می کند.

  ۸
 13. tahereh گفت:

  توجه داشته باشید که اگر تعداد سهم معامله‌شده یک شرکت در طول روز، کمتر از حجم‌مبنا باشد، به همان نسبت باید انتظار داشت که درصد نوسان قیمت آن سهم نیز کاهش خواهد یافت.
  سقف و کف نوسان قیمت در یک روز مثبت ۵ درصد یا منفی ۵ درصد می باشد که افزایش یا کاهش قیمت روز را نشان می دهد.

  ۳
 14. حسام گفت:

  دامنه نوسان ، درصد رشد سهام رو محدود میکنه
  ولی از اون طرف ریزش سهم رو هم محدود میکنه
  در کل دامنه نوسان خوبه

  ۱۳
 15. ایمان گفت:

  دامنه نوسان بهترین راهکار واسه جلوگیری از تغییرات شدید قیمتی هست...

  ۳
 16. عبداله گفت:

  جلوگیری از هرج و مرج در قیمت
  جلوگیری از انحراف ناگهانی
  کشف قیمت واقعی سهام
  احتمال انتقال قیمت به یک محدوده خاص

  ۱
 17. Zaniyar گفت:

  دامنه ی نوسان به کشف قیمت دامنه ی نوسان کمک می کند و همچنین مانع از دستکاری کردن قیمت ها می شود و از تغییرات ناگهانی قیمت جلوگیری می کند

  ۳
 18. بهار گفت:

  دامنه ی نوسان به کشف قیمت دامنه ی نوسان کمک می کند

  ۱
 19. مرتضی گفت:

  دامنه نوسان به معنی تغیرات قیمت نسبت به تغییر قیمت پایانی دیروز هست

  ۱
 20. سید علی موسوی گفت:

  وجود دامنه نوسان لازم است تا رسانه داران سهام و شایعه سازان نتوانند ناگهان شک های سنگین و غیر قابل جبران به بازار دهند ببینید سود یا خدای نکرده ضرر پنج درصد در روز را شاید در بازار کار بیرون سرمایه گزار خیلی سنگین بداند و ما در بورس به راحتی ضرر را تحمل میکنیم و از سود خشنود میشویم بیش از این سنگین و بازار دیگر نوعی ریسک خطر ناک میشود

  ۱
 21. رضا گفت:

  دامنه نوسان يعني تو كف قيمت بخري تو سقف قيمت بفروشي

  ۱
 22. رضا گفت:

  دامنه نوسان يعني كه مقاومت وحمايت هاي سهم رو تسخيص بدي و تو مقاومت بفروشي و تو حمايت بخري

  ۱
 23. سام گفت:

  از دامنه نوسان به‌منظور جلوگیری از نوسان شدید و سقوط قیمت سهام استفاده می‌شود.

  ۲
 24. محمود گفت:

  دامنه نوسان یکی ازمواردیست که برای بازاربورس وکارگزاران وسهامداران خیلی جالب واثرگذاردرروندمعاملاتست وتوسعه تولید ملی را به همراه دارداگر درصدآن درست انتخاب شود.

  ۲
 25. علیرضا گفت:

  دامنه نوسان فواید و معایب خودش رو داره ولی در کل به نفع سهامداران خرد هستش

  ۱
 26. Hamidreza گفت:

  دامنه نوسان یعنی حداقل و حداکثر قیمت معامله را گویند

  ۱
 27. ایمان گفت:

  دامنه نوسان در بیشتر مواقع با توجه به تازه وارد بودن خیلی از سهامدارا به نفع همه است .

  ۱۴
 28. زهره خاکی گفت:

  در حال حاضر این دامنه نوسان قیمت معقولانه به نظر می رسد

  ۳
 29. مدینه صدیق قلیانلو گفت:

  دامنه نوسان یعنی حداقل و حداکثر میزان تغییرات قیمت در یک سهم

  ۷
 30. tara گفت:

  سلام.بنظرم دامنه نوسان پنج و منفی پنج بسیار مناسبه و منجر ب زیان سنگین برای مشتری نمیشه.

  ۵
 31. کاوه امیری گفت:

  به نظر من حجم مبنا بسیار مفیده و باعث ثبات قیمت سهام میشه

  ۱۴
 32. سروش گفت:

  جالب بود. اما اگه دامنه نوسان بیشتر بشه فکر کنم ریسک معاملات بالاتر میره.

  ۹
 33. zari گفت:

  دامنه نوسان یعنی میزان حداقل و حداکثر قیمت یک سهم که میتونه در روز معاملاتی تغییر کنه

  ۹
 34. الهام گفت:

  از فواید دامنه نوسان می‌توان به کاهش تلاطم بازار، محافظت از سرمایه‌گذاران، جلوگیری از بروز بحران‌های مالی، حفظ بازار و کاهش دست‌کاری قیمت اشاره کرد. همچنین تأخیر در کشف قیمت، عکس‌العمل بیش از اندازه، دخالت در معاملات، کاهش نوسان‌ها و اثر ربایشی از مضرات اعمال دامنه نوسان مجاز نرمال به شمار می‌روند.

  ۳
 35. ابوالفضل گفت:

  دامنه نوسان باعث ایجاد صف خرید و صف فروش میشود
  صف هم باعث تصمیمات هیجانی میشود به این صورت که وقتی صف است مردم عادی با خودشون میگن حتما خبری هست که صفه، پس میرن تو صف
  این اتفاق باعث میشود که سهام حبابی شود یا به کمتر از ارزش واقعی خودش برسد
  دامنه نوسان در دنیا اغلب ۱۰ درصد است
  در چند کشور مثل آمریکا دامنه نوسان وجود ندارد
  دلیل اصلی دامنه نوسان کم در ایران، کوچک بودن و کم عمق بودن بورس ایران است
  از کوچک بودن همین که کل ارزش دلاری بورس ایران به اندازه ارزش دلاری شرکت تسلا است
  و کم عمق بودن اینکه سهام شناور در بورس ایران حدود ۲۵ درصد است در حالی که در بورس های دیگر حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد است

  ۱
 36. عباس گفت:

  خیلی خوبه که دامنه نوسان وجود داره به هرحال بازار همیشه صعودی نیست و باید شرایطی باشه که سرمایه افراد بیشتر حفظ بشه

  ۱
 37. ماجده نواصری گفت:

  دامنه نوسان اون چارچوب ومحدوده قیمتی که یک سهم در روز مجاز به صعود ونزول در آن است ومعمولا کمک میکند به اتخاذ تصمیم به خرید یا عدم خرید است.

  ۱
 38. محمد گفت:

  حجم مبنا فعلا فقط باعث افتادن عرضه های اولیه توی گره معاملاتی شده هر روز مثبت ۵ ولی پایانی نزدیک صفر که جذابیت عرضه ها رو داره زیر سوال میبره ولی توی ما بقی سهم ها که خرید و فروش انجام میشه بسیار خوب هست و قیمت حبابی بالا یا پایین نمیشه

  ۰
 39. امین گفت:

  باید توجه داشت که چالش‌های بسیار زیادی در حوزه سیاست‌گذاری دامنه نوسان وجود دارند. چون برخی پژوهشگران بر اجرای حد نوسان سهام تأکید دارند، در حالی که برخی به آثار منفی آن اشاره می‌کنند. با این وجود، در اغلب کشورها در طول زمان و با رشد بازارهای مالی دامنه نوسان قیمت سهام افزایش‌ یافته است. به طور کلی، اعمال دامنه مجاز نوسان روزانه، فواید و مضراتی دارد. از فواید آن می‌توان به کاهش تلاطم بازار، محافظت از سرمایه‌گذاران، جلوگیری از بروز بحران‌های مالی، حفظ بازار و کاهش دست‌کاری قیمت اشاره کرد. همچنین تأخیر در کشف قیمت، عکس‌العمل بیش از اندازه، دخالت در معاملات، کاهش نوسان‌ها و اثر ربایشی از مضرات اعمال دامنه نوسان مجاز نرمال به شمار می‌روند.

  ۰
 40. میلاد گفت:

  دامنه نوسان برای افرادی که سطح سواد و یا وقت کافی برای انجام معاملات را ندارند خوب است و میتوان بعنوان سوپاپ اطمینان از آن یاد کرد. ولی برای افرادی تایم کامل برای انجام معاملات را میگذارند بدلیل رشد کم تاثیر گذار نیست و باعث میشود چنین افرادی به سمت بازارهایی مثل فارکس رو بیاورند.

  ۳
 41. سلطان زحمت کش تفتی گفت:

  سلام به نظرم دامنه نوسان بین مثبت و منفی پنج خیلی عادلانه هست و اگر قانون یک ماه پیش که دامنه را بین مثبت و منفی دو گذاشته بود اجرا میشد برای خیلیها صرف نمیکرد که در بازار بورس فعالیت کنند و سرمایشون را از این بازار خارج میکردند ولی خدا را شکر این قانون اجرا نشد

  ۳
 42. hooman گفت:

  اگه دامنه نوسان کمی بیشتر بود مثلا ۷ یا ۱۰ درصد میتونست به جذابیت بازار کمک و همچنین باعث میشد افراد با احتیاط و تفکر بیشتر وارد سهمی شوند یا از اون خروج کنند

  ۲
 43. مهدی کرمی گفت:

  با ایراد ها و محدودیت هایی که دامنه نوسان ایجاد میکند در مواقع حساس باعث ضرر کمتر سهامداران میشود

  ۳
 44. حمزه گفت:

  دامنه مجاز نوسان به حدود سقف و کف قیمتی گفته می‌شود که هر سهم در هر روز معاملاتی می‌تواند داشته باشد

  ۱
 45. ارتانا عرفانی گفت:

  سلام خوبه که نفت ارزون بشه اونوقت فراوردهای نفتی بیشتر تولید میشه

  ۲
 46. azam گفت:

  دامنه نوسان اجازه تغییر قیمت در هر زمان به‌صورت دلخواه به سهامداران بزرگ را نمی‌دهد.

  ۱
 47. حامد گفت:

  دامنه نوسان پناه گاهی برای سهام داران خورد میباشد ...فرصت تصمیم گیری و قدرت عمل می دهد

  ۲
 48. میر سپهر گفت:

  سلام به نظر من در این برهه زمان دامنه نوسان ۵% معقول هست

  ۱
 49. حامد گفت:

  در بازارهای مالی دامنه نوسان یعنی حداقل و حداکثر میزان تغییرات قیمت در یک سهم

  ۳
 50. حمیدرضا گفت:

  برای تصمیم گیری درست در بازار بورس بدست آوردن اطلاعات کمک شایانی می کند. مطالب مفیدی بود

  ۲
 51. 77Intelligentman گفت:

  به نظرم اگه دامنه نوسان بیشتر باشه به جذابیت بورس اضافه میکنه البته به طبع بعد از اون هیجاناتم بیشتر میشه که خودش یک چالش محسوب میشه

  ۳
 52. احسان گفت:

  به نظر من همین ۵ درصد در روز عالیه و خیلی خوبه ک قیمت یهویی فضایی نمیشه یا افت نمیکنه

  ۳
 53. نازنین زینب گفت:

  دامنه نوسان یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده در بورس اوراق بهادار است. از فواید دامنه نوسان می‌توان به کاهش تلاطم بازار، محافظت از سرمایه‌گذاران نام برد

  ۱۴
 54. پیمان گفت:

  در اکثر سهم ها این حجم مبنای بالا مانع رشد سهام شده است.

  ۱۳
 55. کامیاب گفت:

  یک بخش بدون دامنه نوسان جداگانه با رصد و نطارت فوق العاده بازرسین و ناظرین برای عدم دستکاری یا تغییر قیمت ها نیاز واقعی ما نوسانگیران و کوتاه مدتی ها هست

  ۳
 56. افشین گفت:

  دامنه نوسان لازم هست و بدون دامنه بازار بهم میریزه منتها این این دامنه باید معقول باشد و از طرفی بازار باید دارای نوسان باشد و یکطرفه بودن آن ( صعودی/نزولی) زیاد خوشایند نیست و خطرناک هست

  ۳
 57. امیرحسین خلخالی گفت:

  حجم مبنا جلو رشد شارپی سهام رو میگیره

  ۱
 58. حسن گفت:

  سرمایه گذاری درکناردامنه نوسان(+۵ تا ۵-) احتمال ریسک پذیری را کاهش داده و این کاهش باعث رونق بازاربورس میشود.ولی اگه دامنه نوسان از ۸ مثبت تا منفی ۸ ایجادبشه بهتر جواب گرفته خواهدشد.

  ۰
 59. حسین شهبازی گفت:

  به نظر من برداشتن دامنه نوسان منجر به از بین بردن حباب قیمتی خواهد شد

  ۲
 60. Ary گفت:

  دامنه نوسان باعث جذابیت بورس و حفاظت از سهامداران خرد میشه

  ۴
 61. مبینا گفت:

  میشه بیشتر راجب خرید و فروش سهم ها اطلاعات بدید یا اینکه منبع معرفی کنید ؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا جهت دریافت خدمت مشاوره ای همفکران به سایت همفکران مراجعه نمایید. سیگنال‌های همفکران در قالب دو مطلب ارائه می گردد: "سبد پیشنهادی همفکران" و "سیگنال های معاملاتی همفکران"
   برای اطلاعات بیشتر درساعات اداری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۷ تماس حاصل فرمایید.

   ۴
 62. سپهر گفت:

  به نظر بنده دامنه نوسان از سرمایه سهامداران خرد در مقابل سهامدارن عمده پشتیبانی و سپر بلای تحرکات صنف حقوقی ها می باشد

  ۳
 63. Madeh Nourbakhsh گفت:

  دامنه نوسان یه بازه از درصد میباشه که سود یا بازه قیمتی ان روز برای سهمی را مشخص میکنه که در صورت بالا بود عالی برای هر سهام دار

  ۳
 64. علی گفت:

  به نظرم همین ۵ درصد الان بهترین شرایطی هست که میتونه برای بورس ایران باشه.

  ۳
 65. Ali گفت:

  یکی از فواید وجود دامنه نوسان کمترشدن ریسک سرمایه گذاری برای افراد تازه وارد با دانش کم هست که خود باعث کاهش تب وتاب بازار می شود

  ۱
 66. سیده نرگس گفت:

  متاسفانه اینقدر حجم مبنا بالاست که جلو رشد خوب سهما رو گرفته فرابورس حجم مبناش پایینه و زود ۵درصدشو میخوره متاسفانه بقیه سهامها رو خیلی بالا بردن روزی یک درصد دو درصد...اینجوری واسه کوتاه مدتیا هم خوب نیس

  ۱
 67. بهمن گفت:

  از فواید آن می‌توان به جلوگیری از رشد شارپی و جلوگیری از هیجانات و روال عادی بازار اشاره نمود

  ۲
 68. محمد گفت:

  بنظر بنده دامنه نوسان یکی از بهترین گزینه ها بمنظور کنترل رشد هیجانی قسمت سهم و همچنین ضرر سنگین برای کسانی که تازه کار می باشند، باشد.

  ۰
 69. محمد گفت:

  سلام دوستان دامنه زیاد باشه مثل فارکس می شه و خرید و فروش ثانیه ای می شه یا تو یک روز نفع زیاد می کنی یا ضرری می کنی که قابل جبران نیست پس دامنه ۵ درصد خیلی خوبه

  ۰
 70. توحید گفت:

  حجم مبنا مشکلی برای سهام تو بلند مدت ایجاد نمیکنه

  ۰
 71. فرزین گفت:

  با سلام وخداقوت.با توجه به سو استفاده افرادنوسان گیر وکنترل آنها بر افرادتازه وارد به نظر می آید نوسان سودتا+۱۰ ونوسان ضرر تا ۵ _ بارروانی بازار را کاهش و سواستفادههای این افراد را کنترل خواهد کرد.اصلا چه لزومی دارد که گستره نوسان سود وضرر اعداد برابری باشند.

  ۱
 72. پویان روستا گفت:

  به نظر من دامنه ی نوسان به کشف قیمت دامنه ی نوسان کمک می کند و همچنین مانع از دستکاری کردن قیمت ها می شود و از تغییرات ناگهانی قیمت جلوگیری می کند...

  ۱
 73. علی گفت:

  با توجه به جو حاکم در بازار و وجود افراد هیجانی دامنه نوسان فقط باعث ایجاد صف های خرید و فروش سنگین و هنگ و ناپایداری هسته را به وجود می آورد.
  بنظر بنده دامنه نوسان باید حذف شود تا از شدت هیجانات کاسته شود.
  و همچنین افراد تازه وارد باید اول آموزش ببینند...

  ۵
 74. بهزاد گفت:

  اصلا اگر نوسان نباشد یعنی بورس نیست. یا بطور واضح تر بورس با نوسان معنا پیدا می کنه .

  ۳
 75. محسن گفت:

  دامنه ی نوسان باعث میشه در بعضی مواقع که قیمت آخرین معامله بیشتر از ۵ درصد از قیمت پایانی پایین تر بشه و در روز بعد صف فروش نباشه ، نوسان خوبی در یک روز بشه از سهم گرفت

  ۰
 76. شهروز گفت:

  بازاری که پویا وزنده اس باید دامنه نوسانش محدود نباشه تا معامله گران هم با هوش و تحلیل و تحقیق وبه دور از هیجان داخلش به معامله بپردازند

  ۰
 77. علیرضا عسگری گفت:

  شناخت نوسان یک سهم در بازه زمانی مشخص میتواند به سهامداران در کسب سود بخصوص در نوسان قیمت سهم و روزهایی مانند روز قبل از عرضه های اولیه با قیمت بالا که اکثرا در حال نقد کردن بخشی از سبد هستند کمک کند

  ۰
 78. علیرضا عسگری نطنزی گفت:

  شناخت نوسان یک سهم در بازه زمانی مشخص میتواند به سهامداران در کسب سود کمک کند

  ۰
 79. ali.aspontan گفت:

  دامنه ی نوسان به کشف قیمت دامنه ی نوسان کمک می کند و همچنین مانع از دستکاری کردن قیمت ها می شود و از تغییرات ناگهانی قیمت جلوگیری می کند.
  بنظر بنده دامنه نوسان یکی از بهترین گزینه ها بمنظور کنترل رشد هیجانی قسمت سهم و همچنین ضرر سنگین برای کسانی که تازه کار می باشند، باشد

  ۱
 80. mojtaba گفت:

  میزان نوسان سهم در طی روز که در حال حاضر دامنه مثبت۵ و منفی ۵ رو شامل میشه

  ۰
 81. djawad گفت:

  درسته دامنه نوسان بیشتر جذابتر بنظر میرسه.ولی همین محدود بودنش حاشیه امنی هست که سهامداران خرد رو مقابل سهامداران کلان حفاظت میکنه.

  ۰
 82. علی اکبر امینی پرور گفت:

  دامنه نوسن بالاتر باشد هیجان بورس بیشتر است دیگه واقع دهرکسی خوب بلد باشه درآمد داره

  ۰
 83. م.ی گفت:

  دامنه نوسان ۵ درصد به نظر من بسیار مناسب بوده و باعث امنیت معاملات از هیجانات تازه واردین به بورس می شود و برخلاف بعضی از دوستان من با همین دامنه موافقم.

  ۰
 84. سهیل گفت:

  هرچند این دامنه جلوی رشد سهم رو میگیره اما از ریزش ناگهانی هم جلوگیری میکنه . از هر ریزشی جلوگیری نمیکنه بلکه جلوی شارپ رو میگیره

  ۰
 85. محمدجواد گفت:

  تعیین دامنه نوسان مهم ترین راهکار درجهت عدم افزایش قیمت سهم ها ناشی از عملیات سفته بازان

  ۱
 86. احسان گفت:

  دامنه نوسان در اکثر کشورها بیشتر از ده درصد است ولی نتاسفانه در کشور ما بیشترین دامنه نوسان پنج درصد است
  اگر دامنه نوسان در ایران هم بیشتر شود باعث جذابیت در بازار بورس خواهد شد.

  ۳
 87. محمدرضا امینی گفت:

  شاید نوسان بالا هیجان به بازار ببخشه ولی بازار بورس برخلاف ماهیتش داره احساسی عمل میکنه جدیدا و نوسانات بالای ۵درصد برای جدیدالورود های زیادی که هست خیلی بد میشد

  ۰
 88. نسرین گفت:

  من خودم تو بازار با نوسان بالاتر با لذت بیشتری معامله میکنم

  ۰
 89. مژگان جمشیدی گفت:

  دامنه نوسان یعنی هما بیشترین و کمترین میزان تغییر قیمتی ،بازه درصدی قیمت کف و قیمت سقف ،که معمولا ۵ درصدی هستش توی بورس ما ،مگر اینکه سهمی با دامنه نوسان آزاد باز بشه

  ۱
 90. miladsam گفت:

  سلام
  نکته بسیار مهم : هر چه تعداد سهام شناور یک نماد بیشترباشد، نوسان قیمت آن نماد بیشتر خواهد بود.

  ۴
 91. milad_sam گفت:

  سلام
  با توجه به سهام شناور یک نماد، میشه به نوسان قیمت اون نماد پی برد.

  ۲
 92. محمد سعید شهبازیان گفت:

  نوسانات باید متناسب با سودهی معقول شرکتها باشه و صرف اینکه جذابیت میره بالا نمیشه اجازه داد سهم یک شرکت که در واقع مثلا ۱۰۰۰ تومن ارزش داره ۱۰۰۰۰ تومن خرید و فروش بشه!

  ۴
 93. محمدجواد گفت:

  تعیین دامنه نوسان مهم ترین راهکار درجهت عدم افزایش بی رویه قیمت سهام ناشی از عملیات سفته بازان است.

  ۱
 94. فاطمه گفت:

  به نظر من اینکه دامنه نوسان ۵ درصد باشه برای تمامی نماد ها درست نیست .برخی نماد ها کشش دامنه ی بالاتری دارن و معاملات رو جذاب تر میکنه دامنه نوسان بیشتر .اما قبول دارم هرچه دامنه بره بالاتر ریسک برای افراد کم تجربه تر و برای سرمایه وقتی حال بازار خوب نباشه بیشتر میشه

  ۲
 95. حامی گفت:

   هدف از تعیین حجم مبنا این است که سرمایه‌گذاران اطمینان داشته باشند نوسانات قیمت سهام، در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخص و قابل‌ توجهی از سهام صورت گرفته است. چون در غیر این صورت، معامله حتی چند عدد سهم یک شرکت، می‌تواند قیمت سهام این شرکت را  تحت تأثیر قرار دهد و باعث ایجاد حباب قیمت‌های غیر واقعی و کاذب در بورس شود.

  ۱
 96. r.h.s گفت:

   هدف از تعیین حجم مبنا این است که سرمایه‌گذاران اطمینان داشته باشند نوسانات قیمت سهام، در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخص و قابل‌ توجهی از سهام صورت گرفته است. چون در غیر این صورت، معامله حتی چند عدد سهم یک شرکت، می‌تواند قیمت سهام این شرکت را  تحت تأثیر قرار دهد و باعث ایجاد حباب قیمت‌های غیر واقعی و کاذب در بورس شود.

  ۳
 97. بهاره محجوب گفت:

  محدودیت اعمال‌شده بر قیمت سهام در بازار بورس و اوراق بهادار تهران، مثبت و منفی ۵ درصد نسبت به قیمت پایانی روز قبل سهام مدنظر است. در نظر داشته باشید که برای حق تقدم سهام ۲ برابر دامنه نوسان عادی سهام است، لذا برای حق تقدم سهام شرکت‌های بورسی این دامنه در محدوده مثبت ۱۰ درصد تا منی ۱۰ درصد است.

  ۰
 98. كمال گفت:

  دامنه نوسان تا حدي از افزايش ريسك معامله جلوگيري مي كنه ولي به نظر من بعضا خود ريسك هيجان داره و در اين راستا علاوه بر سه روز قانوني بهتره يك روز خاص هم در هر ماه براي هر نماد دامنه نوسان برداشته بشه

  ۰
 99. مرضيه گفت:

  در شرايط فعلي و حضور سهامداران تازه وارد در بورس به نظرم دامنه نوسان فعلي ميتونه امنيت سرمايه گذاري رو براي همه به دنبال داشته باشه.

  ۱
 100. فرهاد گفت:

  بنظر من در شرایط فعلی بازار دامنه نوسان ۵+ تا ۵- مقدار بالایی هستش چون بازار به شدت هیجانیه و این میزان دامنه نوسان مقداری پرریسکی هستش بخصوص برای افراد تازه کار.

  ۰
 101. بهمن فعله گری گفت:

  در این بازار پر فروغ که به لطف ورود سرمایه های جدید جذاب تر شده است به جهت جلوگیری از ریسک ضررهای سنگین دامنه نوسان بسیار کارا می باشد

  ۰
 102. مهدی گفت:

  اگر قانون افزایش درصد های فرابورس رو از ۲ روز به یک روز کاهش بدن بهتره

  ۰
 103. Me293 گفت:

  فقط باید امیدوار باشیم ریزش شدیدی نداشته باشیم

  ۰
 104. فروشنده گفت:

  واژه دامنه نوسان در بازاریابی و موضوع بورس امری واجب و مهم تلقی می شود . به طوری که در فشردگی و فعالیت در این بازار ، باتوجه به ریسک بالا حتما لازم الاجرا می باشد .

  ۰
 105. فری گفت:

  اهمیت و ریسک بالای بورس نیاز مبرمی به دامنه نواسانات و ارائه راه حل های مناسب جعت پیشبرد اهداف را دارا می باشد .

  ۰
 106. صادق گفت:

  چجوری میتونم مشتری کارگزاری بورس بشم با تشکر

  ۰
 107. بورسی گفت:

  بهتر نیست الآن دامنه نوسان رو زیاد کنند تا هیجانات بازار را جذب کنه ...

  ۱
 108. بهرام گفت:

  در دامنه نوسان بجز محدودیت درصدی باید یه محدودیت قیمتی سهام شرکت در مدت زمان مشخص هم اعمال بشه مثلا سهم شرکتی تا افزایش ۵۰۰۰ ریال معقوله ولی تا چند برابر بالا میره مطمئنن بعد مدتی صف فروش سهام قوت میگیره و خیلی ها از تازه واردها ضرر زیادی میکنن

  ۰
 109. BaHaR گفت:

  دامنه ی ده درصدی فقط واسه نوسانگیر ها جذابه و سهامداران کمکی نمیکنه

  ۰
 110. Alireza گفت:

  نوسان بالا هیجانش بیشتره.

  ۰
 111. MALAKOOT گفت:

  یک نکته بسیار مهم:
  هر چه نمادی دارای سهام شناور بیشتری باشد، دامنه نوسان قیمت آن نماد بیشتر است.

  ۰
 112. جواد شکوری گفت:

  در دامنه نوسان ۴ باشد بهتر است

  ۰
 113. جواد شکوری گفت:

  در دامنه نوسان زیاد بالا هم باشد حوب نیست

  ۰
 114. کاظم گفت:

  در بازارهای مالی به‌خصوص بازار بورس به دلیل وجود برخی پیچیدگی‌ها و ریسک‌پذیر بودن آن، باید توسط نهاد نظارتی بازار سرمایه یکسری محدودیت‌هایی در نظر گرفته شود. یکی از این محدودیت‌ها در حوزه دامنه نوسان قیمت سهم است. دامنه نوسان عاملی است که از ابتدای شروع فعالیت بازار بورس و معاملات سهام، بر روی قیمت سهم تعریف شده است. دامنه نوسان در تمامی بورس‌های جهان تعریف شده که به‌منظور کنترل نوسانات موجود وجود دارد

  ۰
 115. فاطمه گفت:

  دامنه نوسانات یعنی ماکسیمم و مینیمم قیمت یک سهم که قابل تغییره.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: