دادوستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن ۳

 • ۵ مرداد ۱۳۹۶
 • Agah
 • ۱۶ نظر
 • ۳۴۵۰ مشاهده
دادوستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن (3)

در دو مطلب قبلی دادوستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن، به بیان برخی پارامترهای اصول روانشناسی فردی در بازار بورس اوراق بهادار پرداخته شد. در دو مطلب پیش‌رو تلاش خواهد شد تا نکات قابل‌توجه در این حوزه از منظر روانشناسی فردی مطرح شود.

قیمت

قیمت چیست؟ ازنظر افراد مختلف، پاسخ‌های متفاوتی برای این سوال وجود دارد. ازنظر برخی افراد، قیمت ارزش تعیین‌شده، برای یک کالا است  ازنظر برخی دیگرقیمت بهایی است که در یک‌زمان مشخص برای خرید کالایی پرداخته می‌شود. فرد دیگری  بر این باور است که آخرین قیمت پرداختی مهم نیست، بلکه بهایی که بعدازآن پیشنهاد می‌شود، ارزش اصلی کالا را تعیین می‌کند.

معامله‌گرانی که  تعریف شفاف و روشنی از قیمت  ندارند، نمی‌توانند از آنالیز قیمت‌ها تصویر واضحی را ارائه دهند. درنتیجه موفقیت و یا شکست شما به‌عنوان یک معامله‌گر، بستگی به مدیریت قیمت‌ها دارد؛ پس بهتر است که مفهوم مشخصی از قیمت را برای خود تعریف کنید.

قیمت درواقع تقاطع منحنی عرضه و تقاضا است و هر معامله‌گر حرفه‌ای باید معنی قیمت را به‌درستی درک کرده و بداند که چه چیزی را تحلیل می‌کند.

الگوهای رفتاری

حجم زیادی از افراد همواره به بازارهای سرمایه‌ای روی می‌آورند. پول‌های ریزودرشت، پول‌های تأثیرگذار و بی‌تأثیر، سرمایه‌های حقیقی و حقوقی، همه باهم به  بازار سرمایه وارد می‌شوند. هر قیمت، بیانگر یک اجماع آنی بر سر ارزش آن کالا بین خریداران و فروشندگان و معامله‌گران در لحظه انجام معامله است.

توافق افراد بر سر ارزش واقعی یک کالا، لحظه‌به‌لحظه در حال تغییر است.این تغییرات گاهی در محیطی آرام و گاهی اوقات در محیطی متلاطم اتفاق می­افتد. درزمانی که بازار آرام است  نوسان قیمت‌ها در یک بازه کوچک  اتفاق می‌افتد و  ولی زمانی که  جو بازار هیجان‌زده و متلاطم می‌شود، قیمت‌ها شروع به جهش می‌کند.

یک معامله‌گر زیرک، همواره سعی می‌کند تا در مواقع آرام وارد بازار شود و زمانی که بازار متلاطم می‌شود، معامله فروش خود را درصورتی‌که سود ده باشد، انجام داده و از بازار خارج شود. زمانی که خریداران و فروشندگان از یک قدرت نسبتاً یکسان برخوردار باشند، یک معامله‌گر منطقی کنار می‌ایستد تا جنگ میان خریداران و فروشندگان پایان یابد و هر زمان احتمال برد یکی را بیشتر دانست به او بپیوندد. درواقع قیمت‌ها، حجم و تعداد معاملات بازار، بازتاب رفتار جمعی افراد در بازار سرمایه هستند.

گروه‌ها

بیشتر مردم تصور می‌کنند که اگر هم‌رنگ جماعت شوند، موفقیت بیشتری کسب می‌کنند. این ذهنیت خام زمانی که قصد دارید وارد یک معامله شوید، بر قضاوت شما سایه می‌افکند. معامله‌گر موفق باید مستقل فکر کند. او باید به‌قدری قوی باشد که بازار را به‌تنهایی تحلیل کرده و بدون دخالت دیگران تصمیم‌گیری نماید.

همواره مستقل تصمیم بگیرید اما به یاد داشته باشید که هرگز نباید در مقابل یک‌روند ایستادگی کرد. اگر یک روند صعودی است، بخرید یا اگر موقعیت مناسبی برای خرید وجود ندارد کنار بایستید. هرگز با گفتن این جمله که قیمت خیلی بالا رفته و دیگر وقت برگشت فرارسیده به جنگ با روند نروید و اقدام به فروش نکنید.

اطلاعات

دادوستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن (3)همواره گروهی از افراد وجود دارند که زودتر از دیگران به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند. آمارها نشان می‌دهند، کسانی که به اطلاعات محرمانه و داخلی شرکت‌های سهامی دسترسی دارند، در معاملات خود سودهای خوبی کسب کرده‌اند. ا آمارهای منتشرشده بر اساس اطلاعاتی است که توسط این افراد به سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش‌شده است؛ اما این آمارها فقط آن قسمت از کوه یخی را نشان می‌دهد که بیرون از آب قرار دارد و قابل‌رؤیت است، ولی بخش اعظم آن‌که در زیرآب قرارگرفته، همان حجم وسیعی از معاملات نامشروعی است که توسط این افراد در بازار سهام انجام می‌گیرند. شاید بتوان گفت در برخی موارد تحلیل تکنیکال به شما کمک می‌کند که خریدوفروش‌هایی را که توسط صاحبان اطلاعات نهانی انجام می‌گیرد، شناسایی کنید. نمودارها بازتاب تمام معاملاتی است که به‌وسیله همه معامله گران صورت می‌پذیرند حتی صاحبان اطلاعات نهانی. آن‌ها نیز مانند دیگر معامله‌گران رد پای خود را روی نمودار به‌جای می‌گذارند و این هنر افراد است که بتوانند این رد پا را دنبال کنند.

فناوری

همان‌گونه که شوالیه‌های قرون‌وسطی همواره به دنبال کارآمدترین و تیزترین شمشیرها بودند، معامله‌گران امروزی نیز همواره به دنبال بهترین ابزارهای معامله‌گری هستند. گسترش دسترسی به اطلاعات، کامپیوتر و نرم‌افزارهای گوناگون زمینه مناسب‌تر و سطح بالاتری را برای معامله‌گران به ارمغان آورده است. در این زمینه کارگزاری آگاه نیز با در اختیار قرار دادن ابزارهای مناسب معاملاتی، شمارا به سمت اهدافتان سوق می‌دهد. البته باید توجه داشت که داشتن ابزارهای مناسب در گسترش دامنه تحقیقات و تجزیه‌وتحلیل بازار به شما کمک می‌کنند، اما جایگزینی برای یک معامله‌گر نیستند و نمی‌توانند تصمیمات بهینه معاملاتی برای شما اتخاذ نمایند. شما با استفاده از ابزارها متنوع می‌توانید بازارهای بیشتری را با عمق بیشتر تجزیه‌وتحلیل کنید؛ اما درنهایت مسئولیت تک‌تک معاملات و اتخاذ تصمیم نهایی بر عهده شما است.

مشاوران

در عرصه معامله‌‌گری، نشریات و بولتن‌ها و سایت‌های رنگارنگ و پرزرق‌وبرقی وجود دارند که به معامله‌گران مشاوره و پیشنهادهای معاملاتی عرضه می‌کنند.. برخی از این نشریات و سایت‌ها مطالب خوب و سودمندی دارند و خوانندگان را به سمت موقعیت‌های و فرصت‌های خوبی رهنمون می‌سازند. تعداد کمی نیز ارزش آموزشی دارند؛ درحالی‌که اغلب آن‌ها طوری وانمود می‌کنند که شامل اطلاعاتی هستند که اگر شما به آن‌ها دسترسی پیدا کنید، بسیار تأثیرگذار خواهد بود. درنتیجه باید به دنبال نشریات و سایت‌های معتبری بود که زیر نظر سازمان‌های مربوطه نظارت می‌شوند و از محتواهای ارزنده و آگاه‌کننده برخوردارند و از حاشیه و شایعه‌پراکنی به دور هستند.

تفکر جمعی

افراد وقتی به جمع ملحق می‌شوند تابع افکار و اعمال دیگران می‌شوند و بسیار ابتدایی عمل می‌کنند. پیوستن به جمع، گرچه راه‌حل بسیار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما همراه با احساساتی ب مانند وحشت، شعف، استرس و لذت ن است. احساسات جمعی افراد همواره بین استرس و سرخوشی در تلاطم است. دانشمندی که می‌تواند در آزمایشگاه خود بسیار خونسرد و منطقی عمل کند، زمانی که به جریان برانگیختگی همگانی بازار کشیده می‌شود، معاملات بسیار غیرمنطقی و نابخردانه‌ای انجام می‌دهد. چه در تالار معاملات شلوغ و پر رفت‌وآمد معامله کنید و چه در یک جزیره آرام از طریق کامپیوتر، بازهم یک گروه قادر خواهند بود شمارا به‌طرف خود جذب نمایند. هر زمان به دیگران اجازه دهید که بر روی تصمیمات معاملاتی شما تاثیر بگذارند، شانس موفقیت خود را از دست می‌دهید. در واحدهای نظامی، وفاداری اعضای گروه اصلی‌ترین شرط بقای گروه است و پیوستن به گروه و انجام کار گروهی به شما کمک می‌کند تا اگر عملکرد خیلی خوبی ندارید، بازهم کار خود را از دست ندهید؛ اما در بازار هیچ گروهی وجود ندارد که بتواند از شما حمایت کند. به یاد داشته باشید که جمع همواره بزرگ‌تر و قوی‌تر از شما است. بدون توجه به اینکه چقدر باهوش و یا توانمند هستید، هرگز نمی‌توانید در مقابل جمع قرار بگیرید و همواره مجبور به انتخاب یکی از این دو راه هستید که یا به جمع ملحق شوید یا مستقل عمل کنید.

بسیاری از معامله‌گران متحیرند که چرا تقریباً همیشه پس‌ازاینکه معامله بازنده خود را با ضرر می‌بندند، بلافاصله بازار برمی‌گردد. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که بقیه معامله‌گران نیز تحت تاثیر همان ترس و تفکرات قرار دارند و تقریباً همگی در آن زمان از بازار خارج می‌شوند و هنگامی‌که فشار فروش پایان می‌یابد، قیمت چاره‌ای به‌جز بالا رفتن ندارد؛ چراکه خوش‌بینی به معامله‌گران مقابل روی می‌آورد و جمعیتی که همواره اسیر طمع خود هستند به خرید بیشتر برای سود بیشتر روی می‌آورند.

ازآنجاکه جمع، ابتدایی عمل می‌کند، پس سیستم معاملاتی شما نیز باید بسیار ساده باشد و برای اینکه بتوانید یک روش معاملاتی سود ده طراحی کنید نیازی نیست که یک تکنسین هوا و فضا باشید. هر زمان که قیمت برخلاف پیش‌بینی شما حرکت کرد، ضرر خود را محدود کنید و از بازار خارج شوید. چون در مقابل جمع قرار گرفتن هرگز نتیجه خوبی نخواهد داشت و همچنین بهتر است به‌طور مستقل در مورد زمان ورود و خروج خود در یک معامله تصمیم‌گیری نمایید. طبیعت بشر به‌گونه‌ای بوده است که هرگاه تحت‌فشار و تنش قرار می‌گیرد، دست از استقلال می‌کشد. زمانی که اقدام به انجام یک معامله می‌کنید و معامله در جهت میل شما پیش نمی‌رود، احساس نیاز به داشتن الگو و سرمشق در این شرایط باعث می‌شود که از علائم منطقی که در بازار قابل‌مشاهده است غافل شوید. ا به همین دلیل است که باید یک سیستم معاملاتی خوب را طراحی و اجرا کنید و به آن پایبند باشید و اصول مدیریت سرمایه را از یاد نبرید.

سیستم طراحی‌شده توسط خود شما باعث می‌شود قبل از اینکه وارد یک معامله شوید و به یکی از اعضای جمع تبدیل شوید، تصمیمات عقلانی خود را اتخاذ کنید.

جمع‌بندی

در مطالبدادوستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن (۱) و (۲) و (۳) به نکات مهمی که برای انجام یک سرمایه‌گذاری منطقی باید به آن توجه کنیم، پرداخته شد. توجه به این نکات می‌تواند از بروز رفتارات هیجانی و احساسی جلوگیری نموده و راه درست را پیش پای سرمایه گذار قرار دهد. البته هر فرد بسته به شخصیت فردی خود می‌تواند تغییراتی در نکات مذکور اعمال نمایید. در پایان خاطر نشان می‌سازیم همواره تحلیل‌گران و معامله‌گرانی وجود دارند که با رعایت مولفه‌های مذکور و با بهره‌گیری از دانش و تجربه خود، نه تنها برای خود معامله می‌کنند که از این توانایی و مهارتشان برای مدیریت دارایی دیگران نیز استفاده می‌کنند.

با خدمات سبدگردانی آگاه، ثروت خود را افزایش دهید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبدگردانی، فرم زیر را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

16 پاسخ به “دادوستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن ۳”

 1. Salhivand گفت:

  با سلام ،سپاس از مطالب روشنگرایانه تان که واقعیات موجود در بورس رو بیان کردید.

  ۰
 2. akbari16085 گفت:

  یک سخن حکیمانه هست که میگه:
  خرد جمعی بر باهوش‌ترین فرد و یا افراد همان جمع برتری دارد

  ۰
 3. salaris68 گفت:

  با داشتن رانت اطلاعاتی چیزی که در متن گفتین خیلی کارا میشه کرد اگر چه فعلی بدی هست اما وجود داره خیلی ها دارن استفاده میکنن خوبم سود میکنن باعث سرد شدن انسان نسبت به بورس میشه

  ۰
 4. miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

  باسلام
  رانت اطلاعاتی که دوستمون فرمودن چیه؟

  ۰
 5. AG8383 گفت:

  پیگیری تابلو قیمت ها و تابلو خوانی در طول زمان معاملات تجربیاتی به معامله گر اضافه میکند که قسمتی از روانشناسی بازار را تشکیل می دهد.مثلا به کرات مشاهده کردم که سهمی در دقایقی اندک تا قیمت ۳+ یا نزدیک صف خرید افزایش می یابد اما در مدت زمان نسبتا طولانی مثلا نیم ساعت در همان قیمت می ایستد. در بیش از ۷۰ درصد مواقع اینگونه، قیمت سهم روند نزولی طی کرده است. بنابراین از قدیم گفتن وقتی که نمیخرن قیمت محکوم به پایین آمدن هست و وقتی هم که نمیفروشن برعکس٫٫٫٫این نکته روانشناسی به ما میگوید که چنانچه سهم را برای نوسان گیری انتخاب کردیم در مواقع مشابه فوق، تعلل در فروش نکنیم چون نیم ساعت بعد مجبور خواهیم ۳ یا ۴ یا ۵ درصد پایین تر بفرویشیم. در این تصمیم درست دو نوع سود وجود دارد. یکی سود فروش در مثبت و دوم خرید همان سهم در درصد پایین تر برای فروش در روز بعد یا بعدتر

  ۰
 6. AG8383 گفت:

  سلام..مطلب مهمی است..معامله گرانی که بدون اطلاع به روانشناسی بازار معامله میکنند نه تنها استرس های قابل کنترل را تحمل می کنند بلکه بیش از نیمی از فرصتهای بازار رو از دست میدن....معامله گر باید حس قوی نسبت به بازار و قیمت ها داشته باشد و جهت آن را در تایم های مختلف بازار به خوبی پیشبینی نماید. افرادی که دارای این حس هستند در نوسان گیری بسیار موفق هستند..مثلا تجربه بازار ایران اینگونه هست که در بیشتر سهمها افراد بعد ساعت ۱۲ فروشنده هستن و یا روزهای چهارشنبه بازار به راحتی فروشنده هست

  ۰
 7. صباح هاشمیان گفت:

  به نظر من چنانچه گروه مطالعاتی کارگزاری آگاه زحمتی بکشن و تمامی مطالب مربوط به روانشناسی بازار را به صورت خلاصه و قدم های چندگانه تبدیل کنند محاسن زیادی خواهد داشت..اولا مطالب قدم وار بیشتر در ذهن می ماند و به عنوان دستورالعمل روزانه استفاده میشه دوما افراد از برداشت های متفاوت بر حذر میشن و سوما برای تدریس و انتقال اسان مطلب به یادگیرنده موثر است...باتشکر

  ۰
 8. AG6085 گفت:

  سلام سپاسگذارم بابت نظرات خوب شما در خصوص حداقل سرمایه ای که در سبد گردانی میتواند مشارکت داشته باشد چقدر است

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   در حال حاضر حدود ۲۰۰میلیون تومان است.
   همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید فرم انتهای مطلب را تکمیل کرده
   تا در اولین فرصت کارشناسان ما، با شما تماس گیرند.

   ۰
 9. Amir04550 گفت:

  سلام
  به نظر من هم مطلب مفیدی بود و حتما هرشخص باید سیستم معاملاتی خودش رو داشته باشه
  سپاس

  ۰
 10. AP2362 گفت:

  خرد جمعی بر باهوش‌ترین فرد و یا افراد همان جمع برتری دارد

  ۰
 11. AP1535 گفت:

  سلام
  تشکر از مطالب مفیدنان
  آیا دوره های تخصصی روانشناسی در کارگزاری برگزار میشه?

  ۰
 12. AU0902 گفت:

  الگوهای رفتاری وتفکر جمعی دو عامل موثر در بازار سرمایه است

  ۰
 13. AU0902 گفت:

  با سلام
  باید ازبروز رفتارات هیجانی و احساسی جلوگیری نموده و راه درست را پیش پای سرمایه گذار قرار داد. البته هر کسی می‌تواند تغییراتی ایجاد کند و همواره تحلیل‌گران و معامله‌گرانی وجود دارند که با رعایت مولفه‌های مذکور و با بهره‌گیری از دانش و تجربه خود، نه تنها برای خود معامله می‌کنند که از این توانایی و مهارتشان برای مدیریت دارایی دیگران نیز استفاده می‌کنند !!!!!.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: