داد و ستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن(۴)

 • ۱۱ مرداد ۱۳۹۶
 • Agah
 • ۳۴ نظر
 • ۵۲۰۹ مشاهده
دادوستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن (4)

در مطالب قبلی دادوستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن، به بیان برخی پارامترهای اصول روانشناسی فردی و جمعی در بورس اوراق بهادار پرداخته شد. در آخرین مطلب از این سلسله مطالب نکات دیگری از روانشناسی جمعی بیان خواهد شد.

نظریات اهل فن در مورد جمع

زیگموند فروید تشریح می‌کند که دوام و ثبات گروه‌ها بستگی به وفاداری اعضا به رهبر دارد و احساسات افراد در قبال رهبران گروه به‌مثابه احساسات دوران کودکی­شان در برابر پدرانشان است. ترکیبی از اعتماد، احترام، ترس، میل به جلب نظر و پتانسیل سرکشی و طغیان است. وقتی فردی به گروهی ملحق می‌شود، نگرش و افکار اعضای گروه نسبت به مسائل به همان حالت دوران کودکی برمی‌گردد. یک گروه بدون رهبر نمی‌تواند اعضا را در کنار یکدیگر حفظ کند و سرانجام ازهم‌پاشیده می‌شود و این موضوع انگیزه و دلیل خریدوفروش‌های عجولانه است. زمانی که معامله‌گران احساس نمایند روندی که آن را دنبال کرده‌اند، آن‌ها را جاگذاشته، با شتاب تصمیمات غیرمنطقی می‌گیرند و به ضرر خود اضافه می‌کنند. با توجه به نظریه فروید در واقع کسی که به گروهی ملحق می‌شود مانند کودکی رفتار می‌کند که به دنبال پدر و مادر خود است. معامله‌گرانی موفق هستند که به‌طور مستقل فکر و عمل می‌کنند.

تئودور آدورنو در مجموعه دو جلدی خود به نام سرباز آمریکایی به‌خوبی بیان می‌کند که تنها عاملی که از روی آن می‌توان مؤثر بودن یک سرباز را در میدان نبرد ارزیابی کرد، رابطه او نسبت به مافوقش است. سربازی که به رهبر خود ایمان و اعتقاد دارد دستورات او را موبه‌مو اجرا می‌کند ولو اینکه به قیمت جانش تمام شود و معامله‌گری که باور دارد روندی را کشف کرده، اگر اشتباه کرده باشد آن‌قدر در یک معامله بازنده باقی می‌ماند تا همه سرمایه‌اش را از دست بدهد.

چارز مک کای وکیل اسکاتلندی در کتاب خود به نام «توهمات نامتعارف رایج و جنون توده‌ها » به شرح تعدادی از جنون‌های جمعی شامل جنون گل لاله در هلند در سال ۱۶۴۳ و حباب قیمت در بازار در سال ۱۷۲۰ در انگلستان می‌پردازد. جنون گل لاله مانند یک بازار افزایشی آغاز شد. این بازار افزایشی طولانی مدت هلندی‌ها را به این باور رسانده بود که بازار گل لاله همواره به روند صعودی و پررونق خود ادامه می‌دهد. بسیاری از آنان کار و شغل اصلی خود را رها کردند و به پرورش و فروش گل لاله مشغول شدند و حتی برای خریدوفروش این گل، کارگزاری تاسیس کردند. سرانجام این جنون بر اثر فروش ‌های عجولانه راه نزولی در پیش گرفت و درهم‌شکسته شد و یک شوک ملی را به کشور هلند وارد کرد و تعداد زیادی ورشکسته شدند. مک کای می‌گوید مردم تحت تأثیر عملکرد جمع، دیوانه‌وار عمل می‌کنند و به سمت کاری هجوم می‌برند ولی کم‌کم و به‌صورت تدریجی به خود می‌آیند.

گوستاو لوبون، فیلسوف و سیاستمدار فرانسوی کتابی دارد به نام «جماعت» که یکی از کتب معروف درزمینهٔ روان‌شناسی جمعی است. معامله‌گری که امروز این کتاب را مطالعه کند مثل این است که به تماشای تصویر خود در یک آینه قدیمی نشسته است. لوبون می‌نویسد که چه زمانی مردم گرد هم می‌آیند و یک جماعت تشکیل می‌دهند. «هرکس دارای خصوصیاتی منحصربه‌فرد است که خواسته یا ناخواسته شیوه زندگی او را شکل می‌دهد. (مانند شغل، شخصیت یا ذکاوت) اما افراد زمانی که در جمعی قرار می‌گیرند رفتارشان تحت تأثیر یک نوع ذهنیت همگانی قرار می‌گیرد که باعث می‌شود احساس، افکار و اعمالشان کاملاً متفاوت از زمانی باشد که تنها هستند.» در واقع مردم زمانی که به جماعت می‌پیوندند تغییر می‌کنند، زودباورتر می‌شوند، احساساتی عمل می‌کنند و با نگرانی به دنبال یک رهبر می‌گردند و واکنش‌های آن‌ها بیشتر براساس احساسات است تا بر پایه عقل و منطق.

 

رهبر

زمانی که قیمت در جهت میل شما حرکت می‌کند، احتمالاً خیلی هیجان‌زده و خوشحال می‌شوید و زمانی که قیمت برخلاف معامله شما پیش می‌رود عصبانی، افسرده و ناراحت می‌شوید و با نگرانی نظاره‌گر بازار می‌شوید.. معامله گران زمانی که دچار تنش می‌شوند و دست و پای خود را گم می‌کنند به جمع ملحق می‌شوند. زمانی که احساسات فردی بر او چیره می‌شود او بلافاصله استقلال خود را از دست می‌دهد و به دنبال پیروی از دیگر اعضای گروه و به‌ویژه رهبر گروه می‌رود. زمانی که بچه‌ها احساس ترس می‌کنند و یا در وضعیتی قرار می‌گیرند که نمی‌دانند چه باید بکنند به پدر و مادر خود نگاه می‌کنند و دوست دارند آن‌ها راهنمایی‌شان کنند. این خلق‌وخو با آن‌ها باقی می‌ماند و نسبت به معلم‌ها، دکترها، وزرا، رؤسا و خبرنگاران و رشته‌ای که در آن فعالیت می‌کنند نیز چنین رفتاری از خودشان نشان می‌دهند. معامله گران نیز به استادهای اعظم، فروشندگان سامانه‌های معاملاتی، مقالات، نشریات و دیگر رهبران بازار مراجعه می‌کنند؛ اما همان‌طور که تونی پلامر در کتاب خود بانام پیش‌بینی بازارهای مالی به زیبایی اشاره می‌کند «قیمت» رهبر اصلی بازار است. قیمت، رهبر جماعت حاضر در بازار است چراکه معامله گران در سرتاسر دنیا جابه‌جایی آن را پیگیری می‌کنند. گویی قیمت به معامله‌گران می‌گوید مرا تعقیب کنید من راه رسیدن به ثروت را به شما نشان خواهم داد. بیشتر معامله‌گران خود را مستقل می‌پندارند اما عده کمی از ما به این نکته مواقفیم که چقدر تحت تأثیر رفتار رهبر گروه قرار داریم. روندی که در جهت دلخواه شما حرکت می‌کند مانند پدر مهربانی است که شما را صدا می‌زند به سر میز شام بروید وگرنه غذایی نخواهید داشت و در مقابل روندی که برخلاف میل شما پیش می‌رود مانند پدری عصبانی است که شما را تنبیه می‌کند. تا زمانی که به‌سادگی سیگنال‌هایی را که به شما اخطار خروج می‌دهند را نادیده می‌گیرید، زمانی که از برخورد منطقی در قبال پذیرفتن ضرر و خروج از یک معامله بازنده اجتناب می‌کنید قصد مقابله با بازار و تحمیل نظر خود رادارید یا به‌شدت پشیمان هستید و دعا می‌کنید که قیمت برگردد تا از شر این معامله خلاص شوید شما تحت تأثیر احساسات خود قرار دارید.

 

 

استقلال

باید معاملات خود را بر مبنای طرح و برنامه‌ای که با دقت از پیش تعیین کرده‌اید قرار دهید و تحت تأثیر حرکات قیمت، وارد معامله نشوید. حتماً برنامه خود را مکتوب کنید و بدانید که دقیقاً تحت چه شرایطی به یک معامله وارد می‌شوید و یا از آن خارج می‌شوید. از تصمیم‌گیری‌های آنی به‌شدت پرهیز کنید؛ چراکه در برابر کشیده شدن به داخل جمع، آسیب‌پذیر خواهید شد و دیگر این خود نیستید که برای معاملاتتان تصمیم می‌گیرید. تنها در زمانی می‌توانید در معامله‌گری موفق شوید که به‌صورت انفرادی فکر و عمل کنید. چون ضعیف‌ترین و آسیب‌پذیرترین قسمت هر سیستم معاملاتی خود معامله‌گر است. معامله گران زمانی شکست می‌خورند که یا هیچ برنامه‌ای برای معاملات خود ندارند و یا از برنامه خود منحرف می‌شوند و به آن پایبند نیستند. طرح‌ها و نقشه‌ها محصول، استدلال‌های فردی هستند. همواره باید مراقب حرکات و رفتار خود باشید و تغییراتی که در حالات روحی و روانی‌تان در زمان انجام معامله به وجود می‌آید را موردتوجه قرار دهید. دلایل ورود به یک معامله و قوانین خروج از آن را مکتوب داشته باشید و اصول مدیریت سرمایه را در معاملات خود به اجرا درآورید. هرگز زمانی که یک معامله باز دارید (هنوز از سهام خود خارج نشده‌اید.) برنامه خود را تغییر ندهید و به آنچه از قبل نوشته‌اید عمل کنید. شما به‌عنوان یک معامله‌گر باید بقای خود در بازار را با تعهد و پایبندی به برنامه معاملاتی و قوانین مدیریت سرمایه تضمین کنید.

روان‌شناسی اجتماعی

پیش‌بینی رفتار و عملکرد یک فرد به دلیل آزادی عمل در تصمیم‌گیری بسیار دشوار است؛ اما رفتار یک جمع (یک گروه) ابتدایی‌تر است و پیگیری آن ساده‌تر به نظر می‌رسد. زمانی که شما بازار را تحلیل می‌کنید در واقع به تحلیل رفتار جمع نشسته‌اید و باید بتوانید مسیری که در هر گروه حاکم است را به همراه تغییرات آن شناسایی کنید. گروه‌ها شما را به داخل خود می‌کشند و بر قدرت قضاوت شما سایه می‌افکنند. مشکل بیشتر تحلیل گران این است که زمانی که به تحلیل یک گروه می‌پردازند خود نیز در ذهنیت آن گروه گیر می‌افتند. هر چه یک‌روند صعودی طولانی‌تر باشد، تعداد تحلیل‌گرانی که گرایش خرید بر آن‌ها حاکم می­شود بیشتر می­شود و همین امر موجب می­شود که علائم سیگنال‌های برگشت روند را نادیده بگیرند و برعکس هر چه یک‌روند نزولی طولانی‌تر شود، به تعداد تحلیل‌گرانی که تمایلات بی‌منطق فروش دارند، افزوده می‌شود و دقیقاً به همین دلیل است که باید طرح و برنامه معاملاتی خود را مکتوب کنید و به آن پایبند باشید تا در این دام گرفتار نشوید. می‌توان با حجم دستورات خریدوفروش، احساسات جمعی را رصد کرد و با مقایسه نسبی قدرت خریداران و فروشندگان، جهت احتمالی تغییرات قیمت را حدس زد. با پیگیری تغییرات در تمایلات معامله‌گران و حجم هیاهو و جوش و خروشی که در بازار سهام جریان دارد می­توان بهره‌های بسیار برد.

34 پاسخ به “داد و ستد در بازارهای مالی و اصول روانشناسی در آن(۴)”

 1. AG8383 گفت:

  سلام..میشه لطف کنید یه مثالی درخصوص این جمله بزنید ...........«می‌توان با حجم دستورات خریدوفروش، احساسات جمعی را رصد کرد و با مقایسه نسبی قدرت خریداران و فروشندگان، جهت احتمالی تغییرات قیمت را حدس زد» ........ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام.
   به عنوان مثال در معاملات امروز نماد دلقما، نسبت خریدار به فروشنده نشون میدهد که خریدار قوی تر عمل کرده زیرا به نسبت تعداد افراد، حجم خریدار بیشتر از فروشنده بوده است(کادر قرمز).
   همچنین اردرهایی که روی تابلو مشاهده میشود (کادر سبز) نشان از این دارد که حجم خریدار در این نقاط فعلا بیشتر است و میتواند سهم به قیمت های بالاتر از این قیمت ها دست یابد.

   ۰
  • agah01875 گفت:

   معیارهای خرید کلا گنگ شده

   ۰
 2. AG8383 گفت:

  روانشاسی بازار اگر بیشتراز تحلیل ها ارزش نداشته باشد کمتر نخواهد داشت و به اندازه ای دارای اهمیت می باشد که معامله گران بدون اطلاع از آن در بلند مدت بازنده خواهند بود.در حقیقت ، تحلیل تکنیکال خود برگرفته از روانشاسی بازار است . در مواقعی بسیاری مشاهده میکنیم که علیرغم اینکه تحلیل بنیادی ارزش سهمی را تایید می کند و تحلیل تکنیکال نیز مسیر قیمت را مشخص می نماید با این وجود معامله گر احساس درستی از اون سهم و روند بازار ندارد چرا؟ پاسخ این سوال در این است که تجربیات سالیان طولانی این معامله گر احساسی دیگری را به وی منتقل می کند...روند و حجم معاملات بیانگر اتفاق جدیدی است و این احساس باعث می شود که علیرغم فراهم بودن همه شرایط، بسیار عصا به دست حرکت کند و این همان روانشناسی بازار است .

  ۰
 3. AG7858 گفت:

  اما یک فرد مبتدی چی؟نباید تا زمانی که به خود متکی میشه یه رهبر داشته باشه؟

  ۰
 4. agah406010 گفت:

  روانشناسی بازار و مالی - رفتاری علم جدیدی در حوزه مدیریت سرمایه گذاری می باشد که رفتارهای حقیقی سهام و اوراق بهادار موجود در بازار سرمایه را به مبانی رفتاری سرمایه گذاران نسبت می دهد. انسان همواره تحت تأثیر رفتار خود قرار می گیرد و تمایل دارد تا الگوهای رفتاری خود را مرتباً تکرار کند. بر همین اساس بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل اشتباهات رفتاری و روانشناسی که ریشه در احساسات آنان دارد، در معاملات خود در بازار سرمایه با شکست مواجه می‌شوند. در این دوره علاوه بر معرفی مبانی مالی- رفتاری بزرگترین اشتباهات رفتاری سرمایه گذاران را تشریح و راهکارهای جلوگیری از اشتباهات معاملاتی، به سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان آموزش داده می‌شود. در طول دوره، شرکت‌کنندگان با مثال‌های کاربردی، بسیاری از اشتباهات سرمایه‌گذاری را مرور کرده و راهکارهای جلوگیری از اشتباهات رفتاری در زمان معاملات را فرا می گیرند.

  ۱
 5. AG7927 گفت:

  مقاله بسیار جالبی است.
  تا اواسط متن احساس میکردم آنچه که می خوانم بسیار بدیهی است !
  اما لزوم این روشن کردن خط سیر زیان و در نظر گرفتن سقف برای زیان چقدر میتونه از بار روانی کم کنه و از پیوستن به جمع هایی که با احساساتشون دارند معامله می کنند بپرهیزیم.
  من عاشق این کارگزاری ام. ۰:

  ۰
 6. om1360 گفت:

  با سلام و سپاس از مطالب بسیار خوب و آموزنده تان و آرزوی سلامتی و موفقیت برای مجموعه کارگزاری آگاه.

  ۰
 7. AG4931 گفت:

  سلام
  دقیقا همینطوره که فرمودین....

  ۰
 8. حمید رضا گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید در قسمت بایگانی( نوار کنار صفحه) از شهریور۹۵ تا مرداد۹۵ مطالب قرار داده شده اند.
  به مطالب قبل از شهریور ۹۵ یعنی ماه های مرداد ۹۵ . تیر ۹۵ و خرداد ۹۵ و..چگونه می توان دسترس داشت؟

  ۰
 9. پیام گفت:

  مطالب مناسب و مختصر بود.ممنون از همگی.

  ۰
 10. agah39997 گفت:

  سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  زمانی که حق تقدم سهم تبدیل به سهم اصلی میشه باید حق تقدم از پرتفو حذف و حجمش روی خود سهم اصلی اضاف و میانگین خرید رو هم تعغیر میده درسته؟
  اگر درست هست الان در پرتفوی بنده هنوز تعغیری اعمال نشده در صورتی که دوستان در کارگزاری دیگری تعغیرات کامل بر روی پرتفویشان اعمال شده

  ۰
 11. صباح هاشمیان گفت:

  سلام.....میخواستم بپرسم چرا تو نظرات بجای کد اسمم رو درج میکنه..ضمن اینکه بابت کامنت گذاری امتیازی هم منظور نمیکنه ..نوی اکثر مطالب تازه کامنت میذارم ولی همین مشکل هست...خواهشا راهنمایی فرمایید تا مشکل حل بشه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   چنانچه تلفنی حضور شما اعلام شد، لازم است تا با کاربری خود ابتدا در بآشگاه لاگین نمایید و پس از آن اقدام به درج کامنت در بخش نظرات کنید.

   ۰
 12. agah33656 گفت:

  تازمانی شخصی با دهان دیگران خرید و فروش کند ضرر های سنگینی موجب میشود.من پیشنهاد میکنم از بسته های اموزشی کارگزاری اگاه استفاده کنین

  ۰
 13. alipour1251@yahoo.com گفت:

  فکر کنم در بورس ایران روانشناسی بازار مهمترین عامل برای خرید و فروش باشد که با انجام به ان می توان سود خوبی گرفت

  ۰
 14. AF5692 گفت:

  یه بنده خدای تعریف میکرد که تحلیل ها رو کاملا یاد گرفت و حدود ۴ سال در بورس فعالیت کرد در این ۴ سال دوتا یا سه تا سهم میخرید و سود میکرد اما چهارمی کل سود سه تای قبلی رو از بین میبرد...دید اینجوری فایده نداره رفت تو بازارهای جهانی و حدود ۸ ماه هم اونجا معامله کرد که طی مدت ۵ سال کل سرمایه اش از بین رفت و صفر شد در حالی که به انواع تحلیل مسلط بود و کتابهای زیادی خونده بود و شب و روز با عشق و علاقه مطالعه میکرد اما بعد ۵ سال تلاش بی وقفه اما شکست عجیب و صفر شده سرمایه...بنده میگفت خیلی فکر کردم که ایراد کارم کجاست..چرا موفق نمیشم...من هرکتابی وجود داشت خوندم هر دوره اموزشی بود شرکت کردم و هر نوع معامله(اوراق آتی کالا) در ایران و بازارهای جهانی وجود داشت انجام دادم ...حتی چند با چندنفر از دوستانم جمع شدیم و در یک فضا حدود چندین ماه با هم کار کردیم ولی جواب نمیداد...میگفت فکر کردم تا یه جمله ای از استادی در یکی از دوره های آموزشی آتی فولاد یادم اومد....اون استاد گفته بود روانشناسی بازاررو یک معامله گر باید بدونه...اون استاد این حرف رو حدود ده سال قبل گفته بود که تو ایران کسی توجهی به این حرفها نداشت..اما مثل اینکه حلقه مفقوده این بنده خدا پیدا شده بود...ایشون میره چندین کتاب میگیره و میخونه و تازه متوجه میشه که معامله گری چندین شرایط داره که سرمایه، مهارت، آشنا بودن، تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکی، نرم افزار، پیگیری مستمر، یاداشت اتفاقات روزانه و خیلی از چیزهای دیگه..اما تنها چیزی که در این پازن گم بود رواشناسی و رفتارشناسی بازار و معامله گری بود..ایشون میگفت بعد اون ماجرا اشتباهاتم کمترو کمتر شد و سودم بیشتر شد...مسلط شدم....رفتارم تغییر پیدا کرد...به آرامش رسیدم...حقم رو از غیر حقم تشخیص میدادم...به راهم ایمان پیدا کردم...برای فرصتهای از دست رفته غصه نمیخوردم بلکه اونها رو یه فرصت تلقی میکردم..از سودهای بزرگ مغرور نمیشدم....هیچ وقت بدون برنامه سهام نخریدم....اگه ضرر کردم هیچ وقت بر برنامه خودم شک نکردم و بهش افتخار کردم....خوشحال بودم که از برنامه خارج نمیشم...طمع برای همیشه از وجودم خارج شد...به سود دیگران غبطه نمیخورم...سهمی که فروختم اگه بالاتر رفت هیچ وقت ناراحت نمیشم چون طبق برنامه پیش رفته بودم...یکبار هم نشده حد ضرر و حد سود را نادیده بگیرم هرچند همه بگن که این سهم از حد سود خ.دش بیشتر میشه.....حالا شدم یه مدرس تحلیل گر و مشاور و سبدگردان و صدها صدها نفر میان پیش من و موفق شدم و راضی هستم از این موفقیت.....این خاطره رو از این دوست ما تعریف کردم تا اهمیت رفتار معامله گری و رواشناسی بازار رو گفته باشم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست بزرگوار
   خاطره ای که فرمودید برای بسیاری افراد ممکنه رخ داده باشه یا در آینده رخ بده و حقیقتاً روانشناسی بازار قطعه ای از پازل بزرگ معاملات است. از اینکه زحمت کشیدید و تجربه دوستتون رو در اختیارمون گذاشتید، بی نهایت ممنونیم. امیدواریم سایر دوستان هم این کامنت رو بخوونند و در معاملاتشون به این مهم دقت کنند.

   ۰
 15. agah15168 گفت:

  روانشناسی بازار جزو اصل انکار ناپذیر بازار بورس ایران هست.بخصوص با این جوی که تو کانالها و گروها ایجاد میکنند

  ۰
 16. ali14267 گفت:

  با سلام.با توجه به اهمیت روانشناسی در بازارهای مالی لطفا دوره های اموزشی روانشناسی بازار رو هم برگزار کنید . با سپاس

  ۰
 17. Amir04550 گفت:

  سلام
  مطلب خوبی بود. من فکر میکنم بیشتر معامله گران یا شاید تعدادی از معامله گران مبتدی بیشترین ضعف و عدم بازدهی مناسب معاملاتشون برمیگرده به اینکه نمیدونن در کدوم نقطه باید از سهم خارج بشن و این ضرر بزرگی بهشون میزنه. اگه مقدور باشه که راجب این مسئله هم مطالبی رو به اشتراک بزارید خیلی خوب میشه.
  سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   البته نکاتی که فرمودید در سایر مطالب به آن ها پرداخته شده است. علاوه بر این در ویدئوهای مربوط به تحلیل تکنیکال نیز بیان می شود که ورود و خروج در قیمت مناسب همواره باید مدنظر معامله گران باشد.

   ۰
 18. civil گفت:

  سلام ، در ابتدا باید بهتر است خود را بشناسیم که این امر شامل ارزیابی از میزان آگاهی ، دانش ، تجربه ، صبر ، اعتماد به نفس و ... است و به اندازه این درک صحیح از خود است که میتوان عاقلانه وارد گود عمل شد و بطور کلی در هر معامله مخاطراتی وجود دارد که افزایش موارد ذکر شده می توان موفق گردید و گام به گام به پیش رفت .

  ۰
 19. AP1535 گفت:

  سلام
  روانشناسی بازار رکن اصلی بازار سرمایه هست باید به این امر توجه خاصی کرد
  تشکر از آگاه

  ۰
 20. AU0902 گفت:

  به نظرم روان‌شناسی اجتماعی و پیش‌بینی رفتار رکن اصلی بازار سرمایه است

  ۰
 21. AU0902 گفت:

  توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که عواملی مثل روان شناسی اجتماعی می‌تواند سهام شرکت‌ها را با افزایش قیمت و یا کاهش همراه سازد

  ۰
 22. AU0902 گفت:

  با سلام
  داد و ستد در بازارهای مالی
  رابطه یک فرمانده و سرباز ودستورات فرمانده و اجرا سرباز به قیکمت جانش
  این نکته مواقفیم که چقدر تحت تأثیر رفتار رهبر گروه قرار داریم مانند یک پدر مهربان
  معامله گران زمانی شکست می‌خورند که یا هیچ برنامه‌ای برای معاملات خود ندارند و یا از برنامه خود منحرف می‌شوند استقلال خود را باید حفظ کرد
  احساسات جمعی را رصد کرد و با مقایسه نسبی قدرت خریداران و فروشندگان، که همان روانشناسی اجتماعی

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: