خرید پله‌ای در بورس چیست؟

 • ۲۰ بهمن ۱۳۹۶
 • آگاه
 • ۸۵ نظر
 • ۵۲۷۱۶ مشاهده
خرید پله ای در بورس

پیشتر توضیح دادیم که سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد و تفاوت آن‌ها را بیان کردیم. اما در این مقاله می‌خواهیم به یکی از روش های معامله مستقیم در بورس اشاره کنیم. شاید قبلاً این اصطلاح را در بین گفتگوهای فعالان بورس شنیده‌اید که بهتر است خرید سهام به‌صورت پله‌ای انجام شود، اما مفهوم آن چیست و چه مزایا و معایبی در خرید پله‌ای وجود دارد؟ در ادامه نکاتی را درباره خرید پله‌ای با هم مطالعه خواهیم کرد.


خرید پله‌ای به زبان ساده یعنی اینکه خرید سهام در چند مرحله و با فواصل زمانی یا در قیمت‌های متفاوت انجام گیرد. گاهی اوقات برخی سرمایه‌گذاران زمانی که از پتانسیل رشد یک سهم آگاهی دارند اما از وضعیت کوتاه‌مدت آن اطمینان ندارد، خرید‌های خود را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کنند.

با این روش معامله، در هر بار، بخشی از سرمایه برای انجام سفارش وارد بازار می‌شود. به این ترتیب اگر تحلیل و تصمیم معامله‌گر اشتباه بود، ضرر زیادی را متحمل نخواهد شد، زیرا با همه دارایی خود وارد بازار نشده است.

بنابراین می‌توان خرید پله‌ای را خرید مرحله به مرحله دانست که یک روش معاملاتی برای جبران ضرر است. به این نکته باید دقت کرد که جبران ضرر با کاهش ریسک متفاوت است. زیرا خرید پله‌ای اگر به درستی صورت نگیرد می‌تواند ریسک معامله را افزایش دهد.

کاهش میانگین خرید (خرید پله‌ای در صورت افت قیمت)

کم‌کردن میانگین خرید (averaging down) شرایطی است که پس از خرید یک سهم، قیمت آن افت می‌کند و سرمایه‌گذار در قیمت پایین‌تری آن سهام را دوباره خریداری می‌کند.

نکته قابل توجه آن که استرانژی کم کردن میانگین باید پس از تحلیل یک سهم بر اساس روش‌های مختلف (تکنیکال، بنیادی) انجام شود و بدون داشتن تحلیل مناسب، نباید اقدام به اتخاذ این استراتژی کرد. هدف از اینکار کاهش متوسط قیمت خرید است، اما آیا اینکار به سود بیشتر منجر می‌شود یا اینکه تنها باعث زیان بیشتر خواهد شد؟

نظرات گوناگون

نظرات مختلفی در مورد خرید پله‌ای سهام در بین سرمایه‌گذاران و معامله‌گران وجود دارد. طرفداران این روش، معتقدند که کم کردن میانگین خرید با خرید پله‌ای، روشی مناسب برای سرمایه‌گذاری است. اما مخالفان اعتقاد دارند این روش تنها به فاجعه و ضرر بزرگتر ختم می‌شود.

اغلب کسانی که طرفدار این روش هستند دیدگاه بلندمدتی به سرمایه گذاری دارند و بر خلاف روند قیمت آن سهم یا آن دارایی عمل می‌کنند. برای مثال، فرض کنید یک سرمایه‌گذار با دیدگاه بلندمدت سهام شرکت فولاد خوزستان را خریداری کرده و اعتقاد دارد که چشم‌انداز این شرکت مثبت است. در صورتی که قیمت سهام این شرکت افت کند، این سرمایه‌گذار تمایل دارد به این افت قیمت به عنوان فرصتی برای خرید بنگرد و احتمالا سایرین را به داشتن دیدگاه بدبینانه نسبت به چشم‌انداز بلندمدت این شرکت متهم می‌کند.

چنین سرمایه‌گذارانی اقدام خودشان را به عنوان “خرید یک کالای تخفیف‌دار” در نظر می‌گیرند و اغلب چنین می‌گویند که “اگر شما سهام را در قیمت ۳۰۰ تومان مناسب دیدید و آنرا خریداری کردید، حالا که به ۲۵۰ تومان رسیده باید خوشحال باشید، زیرا مانند یک کالای تخفیف خورده است و می‌توانید مقدار بیشتری از آن خریداری کنید”

در سمت دیگر، سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی هستند که معمولا دیدگاه کوتاه‌مدت‌تری دارند و کاهش قیمت سهام را پیش‌زمینه اتفاقات بدتر در آینده می‌دانند. این معامله‌گران به جای اینکه خلاف روند وارد بازار شوند،  تمایل دارند در مسیر روند معامله کنند. این افراد اغلب خرید سهام در حال افت را به چاقوی در حال افتادن تشبیه می‌کنند و می‌گویند “هیچگاه سعی نکنید چاقوی در حال سقوط را بگیرید”. این نوع از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تمایل دارند برای توجیه تصمیمات‌شان در سرمایه‌گذاری، به اندیکاتورهای تکنیکال مانند price momentum تکیه کنند.

اگر همان سرمایه‌گذار با دیدگاه کوتاه‌مدت سهام ایران خودرو را در ۳۰۰ تومان خریده باشد، شاید حدضرر خود را روی ۲۵۰ تومان قرار دهد و در صورتی که قیمت به پایین‌تر از این رقم برسد، سهام خود را بفروشد. چنین سرمایه‌گذارانی که دیدگاه کوتاه مدت دارند علاقه‌ای به کم کردن میانگین نشان نمی‌دهند زیرا کاهش میانگین را اضافه کردن سرمایه به یک سرمایه‌گذاری بد می‌دانند.

مزایای کاهش میانگین خرید

اصلی‌ترین مزیت کاهش میانگین خرید با خرید پله‌ای این است که سرمایه‌گذار می‌تواند میانگین قیمت خرید سهام را تا حد زیادی کاهش دهد و در صورتی که قیمت سهم رشد کند، به دلیل وجود قیمت سربه‌سر کمتر، سریعتر به سود برسد و به دلیل اینکه قیمت خرید او کاهش یافته، میزان سود نیز افزایش یابد. (در حالیکه اگر میانگین خرید خود را کم نمی‌کرد و قیمت بالاتر از قیمت خرید اولیه می‌رسید، سود کمتری بدست می‌آورد)

برای اینکه این موضوع برای شما شفاف شود فرض کنید شخص ۱۰۰۰۰ سهم ایران خودرو با قیمت ۳۰۰ تومان در پرتفوی خود دارد و حالا که قیمت به ۲۵۰ تومان رسیده، دوباره ۱۰۰۰۰ سهم دیگر را خریداری می‌کند. با اینکار میانگین خرید به ۲۷۵ تومان می‌رسد:

۱۰,۰۰۰ برگه سهم ۳۰۰ تومانی = ۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۱۰,۰۰۰ برگه سهم ۲۵۰ تومانی = ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان

جمعا ۲۰۰۰۰ برگه سهم با جمع خرید ۵,۵۰۰,۰۰۰ تومان
متوسط قیمت خرید هر برگه سهم = ۲۷۵ تومان

فرض A : اگر قیمت سهام ایران خودرو به ۲۹۰ تومان برسد، سرمایه‌گذار در صورت فروش سهم، سود ۳۰۰ هزار تومانی را بدست می‌آورد:

فروش ۲۰۰۰۰ سهم در قیمت ۲۹۰ تومان = ۵,۸۰۰,۰۰۰ تومان
جمع مبلغ خرید = ۵,۵۰۰,۰۰۰ تومان

سود بدست آمده: ۳۰۰,۰۰۰ تومان

فرض B : اگر قیمت سهام ایران خودرو به رشد خود ادامه دهد و به ۳۱۰ تومان برسد، سرمایه‌گذار در صورت فروش سهم، سود ۷۰۰ هزار تومانی را بدست می‌آورد:

فروش ۲۰۰۰۰ سهم در قیمت ۳۱۰ تومان = ۷,۲۰۰,۰۰۰ تومان
جمع مبلغ خرید = ۵,۵۰۰,۰۰۰ تومان

سود بدست آمده: ۷۰۰,۰۰۰ تومان

اما اگر شخص اقدام به کم کردن میانگین خرید نکرده بود در فرض A نه تنها سودی بدست نمی‌آورد بلکه ارزش هر سهم ۱۰ تومان از ارزش خرید وی کمتر بود و در فرض B نیز سودی که بدست می‌آورد ۲۰۰,۰۰۰ تومان بود.

معایب کاهش میانگین خرید

کم کردن میانگین خرید با خرید دوبرابر همان سهم در زمانی که قیمت سهم در نهایت رشد می‌کند استراتژی خوبی است اما مشکل اینجاست که نمی‌توان بازار را به راحتی پیش‌بینی کرد و اگر قیمت سهم کاهش یابد، زیانی که سرمایه‌گذار متحمل شده بیشتر خواهد شد.

بنابراین سرمایه‌گذاران باید بسیار مراقب باشند و ریسک کاهش میانگین قیمت خرید را در نظر بگیرند. البته اینکار در اغلب مواقع ساده نیست و موضوع زمانی حادتر می‌شود که بازار با یک روند نزولی هیجانی روبرو شود.

عیب دیگر کم‌کردن میانگین با خرید پله‌ای، بهم خوردن توازن پرتفوی یا سبد دارایی است. به عنوان مثال اگر یک سرمایه‌گذار تصمیم گرفته که ۲۵ درصد از پرتفوی خود را به سهام پرریسک و پرنوسان اختصاص دهد، اگر شخص بازهم از این سهام خریداری کند درصد پرتفوی وی برای این دارایی افزایش خواهد یافت و توازن سبد خرید بهم خواهد خورد.

توصیه‌های کاربردی

برخی از بزرگترین سرمایه‌گذاران دنیا، از جمله وارن بافت، از استراتژی کاهش میانگین خرید طی سال‌ها استفاده کرده‌اند. البته قبول داریم که سرمایه یک سرمایه‌گذار متوسط به اندازه سرمایه وارن بافت نیست، با این حال کاهش میانگین خرید در صورت پیاده‌سازی صحیح و در نظر گرفتن نکات زیر می‌تواند یک استراتژی سودآور باشد:

نکته ۱: نباید برای همه سهام موجود در پرتفوی، خرید پله‌ای را با هدف کاهش میانگین خرید انجام داد. کاهش میانگین خرید باید فقط برای تعداد خاصی از سهام شرکت‌ها که بنیاد قوی دارند به کار رود.
چنین شرکت‌هایی در بازه زمانی چندین ساله ثابت کرده‌اند که دارای جایگاه رقابتی قوی، بدهی کم، جریان پول مناسب و مدیریت خوب هستند و قیمت سهام‌شان از محدوده خاصی پایین‌تر نمی‌آید. شرکت‌هایی که ریسک ورشکستگی و یا افت شدید قیمت در آنها زیاد است گزینه‌ مناسب برای کاهش میانگین خرید نیست.

نکته ۲: قبل از کاهش میانگین خرید، سرمایه‌گذار باید بطور دقیق وضعیت بنیادی شرکت را بررسی کند تا بداند این کاهش قیمت موقتی است یا اینکه از یک تغییر بنیادی ناشی می‌شود؟ شاید کاهش قیمت سهام ناشی از یک وضعیت هیجانی موقتی در بازار باشد و هیچ تغییر بنیادی در شرکت رخ نداده باشد و شاید هم بالعکس، یک تغییر بنیادی در شرکت یا در صنعت به وجود آمده و کاهش قیمت ادامه‌دار است.

نکته ۳: استراتژی کاهش میانگین خرید زمانی که ترس کاذب و بیش‌از‌اندازه در بازار باعث کاهش قیمت سهام شده بهترین استراتژی است. در چنین زمان‌هایی، سهام با ارزش را می‌توان با قیمتی نازل خریداری کرد.
کلید اینجاست که در این شرایط، سهام شرکتی را انتخاب کنید که جایگاه آن به اندازه‌ای قوی است که پس از چنین هیجاناتی حداقل به قیمت سابق خود باز می‌گردد.

برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

نتیجه گیری

خرید پله‌ای به معنای خرید سهام به‌صورت مرحله به مرحله است تا ضرر حاصل از معامله کاهش یاید، اما اگر به درستی اجرا نشود، باعث افزایش ضرر و متعاقب آن بالارفتن ریسک می‌شود. نظرات متفاوتی در بین سرمایه گذاران در مورد خرید پله‌ای و روش‌های آن وجود دارد و سرمایه‌گذاران بزرگی نیز از این روش استفاده می‌کنند. اگر به این روش اعتقاد دارید، بهتر است نکاتی که اشاره شد را در نظر بگیرید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

85 پاسخ به “خرید پله‌ای در بورس چیست؟”

 1. AJ5702 گفت:

  واقعا مفید بود ممنون

  ۵
 2. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام
  با توجه به موارد بسیار مفید و مهمی که در مورد خرید پله ای فرمودید ، سوال اینه که آیا خرید پله ای فقط مختص سهامهای بنیادی می باشد و آیا اینکه تحلیل تکنیکال نیاز ندارد یا اینکه برای سایر سهامها کاربرد دارد ؟
  با تشکر و احترا

  ۱
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   از استراتژی خرید پله ای میتوان هم در تحلیل تکنیکال و هم بنیادی و حتی هر دو با هم استفاده کرد.
   توصیه میشه ابتدا سهمهای بنیادی شناسایی شده و با توجه به تحلیل تکنیکال در قیمتی مناسب شروع به خرید پله ای کرد.

   ۳
 3. agah02673 گفت:

  با سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  اگه مثالها به همراه کلیپ صوتی تصویری باشه خیلی عالی میشه

  ۲
 4. AJ8553 گفت:

  با سلام . تشکر از مطالب مفید.

  ۰
 5. AK2626 گفت:

  ممنون ... مفید بود

  ۰
 6. AG9916 گفت:

  سلام
  ممنون از بابت مطلب کاربردی و مهمی که ارایه کردید.

  ۰
 7. AH7434 گفت:

  تشکر از باشگاه - آیا فروش پله ای هم به همین صورت می باشد ؟؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   خرید پله ای برای کاهش ضرر در انجام معاملات هست و از آنجایی که بازار بورس تهران یک طرفه هست فروش پله ای از این قانون طبعیت نمیکند.
   در هنگام فروش با توجه به تحلیل خودتون میتونید بخشی از سهام را در سود بفروشید و بخشی دیگر از سهام را اگر قیمت بالاتر رفت بفروشید تا سود بیشتری بکنید.

   ۸
 8. agah61028 گفت:

  با سلام و تشکر از باشگاه لطفن سرمایه گزاری قیر مستقیم در بورس را بیشتر توضیح بدهید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام و احترام
   این سرمایه گذاری به حالتی اطلاق میشود که فرد سرمایه گذار سرمایه خود را در اختیار افراد توانمند این حوزه قرار دهد تا آنها به نمایندگی وی سرمایه را مدیریت کنند. این افراد توانمند که اصطلاحا به واسطه مالی نیز مشهورند شامل شرکت های مدیریت سرمایه، سبدگردانی، صندوق های سرمایه گذاری و... هستند.

   ۰
  • miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

   غیرمستقیم......لطفا

   ۱
 9. AG9403 گفت:

  سلام.تشکر از مطالبتون.به شخصه خرید پله‌ای را نمی‌پسندم

  ۰
 10. 2063495981 گفت:

  مطالب مهمیست؟
  اما چهوقتی میتوان خرید مطمین انجام داد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   انواع سرمایه گذاری ها و به تبع آن معاملات سهام همواره با ریسک هایی مواجه است. با مطالعه و تجربه بیشتر و در نظر گرفتن نکات مهم، تنها می توان برخی ریسک ها رامدیریت کرد یا میزان ضرر را کاهش داد.

   ۰
 11. 2063495981 گفت:

  سلام
  به نظر شما قبل از عید سهام وغدیر رو بخرم چطوره؟

  ۰
 12. AK1877 گفت:

  سلام
  مفید و کاربردی بود

  ۰
 13. AJ7261 گفت:

  بسیار عالی بود .

  ۰
 14. AJ7261 گفت:

  البته من هر بار این روش رو امتحان کردم بیشتر محتمل ضرر شدم به دلیل این که نمیتونم ارزش هر سهم رو به خوبی اندازه گیری کنم !

  ۱
 15. AK2978 گفت:

  واقعا مفید بود ممنون

  ۰
 16. فرهنگ گفت:

  بزرگترین عیب کم کردن میانگین در حالتی ایجاد خواهد شد که شما سهام رو به رشد دیگر را صرفا به دلیل اینکه مجبور هستید سهم مورد نظر خودتونو حمایت کنید از دست خواهید داد

  ۰
 17. AH5081 گفت:

  مفید و عالی.

  ۰
 18. AH5081 گفت:

  نحوه محاسبه رسوب پول چگونه است.مثلا من اگر مبلغی را به مدت یکماه در حساب کارگزاری نگه دارم همان مبلغ به همان مدت به من وام داده می شود؟

  ۰
 19. AK0510 گفت:

  خرید پله ای واقعا خوبه ولی بنظرم نباید بیشتر از ۳ ۴ پله خرید صورت بگیره دیگه

  ۰
 20. Amir04550 گفت:

  سلام
  آیا روش خاص معاملاتی هست که بر مبنای کم کردن میانگین و یا زیاد کردن حجم برنامه ریزی شده باشه ؟

  ۰
 21. AG5637 گفت:

  سلام
  خرید پله ای خوبه ولی باید پول کافی داشت....

  ۰
 22. agah09796 گفت:

  با سلام و تشکر از بابت اطلاعات مفیدی که در قالب این مقالات ارائه می فرمایید. در مورد خرید پله ای واقعاً تشخیص و تصمیم گیری سخت است و همیشه هم بالا و پایین رفتن قیمت ها خیلی به قوی یا ضعیف بودن بنیاد سهام و مسائلی از این دست در بازار بورس ایران ارتباطی ندارد و خیلی از این نوسانات قیمت ها بازی ساختگی عده ای خاص برای رسیدن به اهداف خودشان است. به نظر شما سهام کترام که این همه افت کرده احتمال برگشت آن است؟ در چه بازه زمانی ممکن است برگردد؟ با سپاس مجدد

  ۰
 23. AK2041 گفت:

  سلام شاداب باشید
  از اینکه این مطالب مفید را برای مطالعه افراد تازه کار می گذارید بسیار ممنونم .
  من به شخصه اعتقادی به میانگین کم کردن ندارم مگر آنکه برایم کاملا محرز باشد که سهم در اواخر روند نزولی بوده وصعود محکم وقوی در پیش رو دارد .
  اما با خرید پله ای درر وند صعودی به صورت هرمی وفروش پله ای در روند نزولی به صورت هرمی معکوس موافق بوده وآنرا یک استراتژی مهم می دانم
  با تشکر

  ۲
 24. AK1877 گفت:

  سلامی
  لطفا مطالب بیشتر در وبلاک درج شود

  ۰
 25. 0385129874 گفت:

  سلام
  در صورتی که شرکت گروه پتروشیمی سرمایهگذاری ایرانیان دارائی خود در نماد زاگرس را با قیمت ۴۳۰۰ تومان بفروش برساند، چه مقدار سود شناسائی میکند؟...
  سوال بسیار سخت؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   شما با مراجعه به سایت کدال و گزارش پرتفوی ماهیانه شرکت میتوانید تعداد سهام موجود در پرتفوی شرکت را به تفکیک ببینید. در یک ستون تعداد سهام در ابتدای دوره موجود است در ستون دیگر تغییرات که میتواند کاهش یا افزایش داشته باشد .شما باید تغییرات را در تعداد دارائی ابتدای دوره اعمال نمائید. در قسمت دیگر بهای تمام شده هر سهم آمده است که برای بدست آوردن جواب، بهای تمام شده را منهای قیمت ۴۳۰۰ میکنیم و در تعداد ضرب می نماییم.

   ۰
 26. nimaghavidel@ymail.com گفت:

  بسیار کاربردی و مفید بود

  ۰
 27. smj.ghafoori@gmail.com گفت:

  با سلام
  مهمترین نکته زمان خرید پله ای است که در گزارش به آن اشاره نشده است. پله ها خرید باید نزدیک تغییر روند باشد نه اینکه بر اساس درصد کاهش قیمت . نظر شما چیست

  ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   هنگامی که شما تصمیم به خرید یک سهم میگیرید قطعا بر اساس یک تحلیل این کار را انجام میدهید. این تحلیل میتواند خط روند، سطوح فیبوناچی، الگوهای هارمونیک و ... باشد. پس براساس تحلیل خود میتوانید از استراتژی خرید پله ای استفاده کنید.

   ۱
 28. AG9916 گفت:

  سلام
  خیلی ممنون از بابت مطالب لطفا بیشتر از مباحث تحلیل تکنیکال مطلب قرار دهید

  ۰
 29. alireza گفت:

  ارادتمندم. مثل همیشه توضیحات بسیار عالی و کارآمد. بنده طرفدار خرید پله ای هستم. انشاالله همه در سود باشند.

  ۰
 30. مسعود گفت:

  با تشکر از اموزش و نکته های خوبی که ارائه می دهید.

  ۰
 31. AJ7779 گفت:

  واقعا کارآمد بود ممنون از مطالب خوبتون

  ۰
 32. AK5033 گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون . عالی بود هیچی از اون نمیدونستم ولی این و سرمایه گذاری پول زیاد میخواد

  ۰
 33. AH7434 گفت:

  بسیار ارزشمند بود - تشکر

  ۰
 34. مهیار گفت:

  خرید پلکانی یکی از جالب ترین استراتژی های بورس است که امکان ضرر کمتر و سود بیشتر را راحت تر فراهم می کند و اگر درست از آن استفاده شود معاملات را پر سود تر خواهد کرد

  ۰
 35. میثم گفت:

  ممنون از مطالبتون . البته نباید برای همه سهام موجود در پرتفوی، خرید پله‌ای را با هدف کاهش میانگین خرید انجام داد. کاهش میانگین خرید باید فقط برای تعداد خاصی از سهام شرکت‌ها که بنیاد قوی دارند به کار رود.

  ۰
 36. AH4545 گفت:

  مفید بود . خودم بیشتر از این روش استفاده میکنم و البته بلند مدتی .

  ۰
 37. AG6613 گفت:

  سپاس فراوان

  ۰
 38. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام
  در صورت امکان مطالبی در خصوص چالشهای بازار سرمایه و راهکارهای مناسب برای رویارویی با آن چالشها را ارایه بفرمایید
  با تشکر

  ۰
 39. AJ2131 گفت:

  سلام
  اگه میشه این مطلب به صورت فایل صوتی یا تصویری اگه امکانش هست به طور مفصلتر ارایه بدید چون واقعا کاربردی و مفید
  خیلی ممنون

  ۰
 40. AG4564 گفت:

  س چرا هروز مطالب نمیزارین

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام
   دوست گرامی باتوجه به سیاست‌های بآشگاه بلاگ و فرآیند تولید محتوا، در بازه‌‌های ۷ روزه دومقاله برای علاقه‌مندان در بآشگاه بلاگ منتشر می‌شود.
   تلاش ما این است که ان‌شاالله در آینده بتوانیم هرچه بیش‌تر در جهت آموزش کاربران گام برداریم.

   ۰
 41. AK4588 گفت:

  خرید پله ای برای تقریبا چه سرمایه ای جواب میده ؟
  یعنی چقدر پول لازمه

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   نکته ای که وجود دارد این است که شما در سرمایه گذاری ها ابتدا باید مدیریت سرمایه گذاری را رعایت کنید. به این صورت که اگر در نظر دارید به میزان ۵% برای سهمی ریسک کنید، پس باید بخشی از سرمایه خود را متناسب با میزان ریسکپذیری به خرید پله ای اختصاص دهید.

   ۰
 42. AK4588 گفت:

  سپاس بابت مقاله خوبتون

  ۰
 43. agah71262 گفت:

  نکات عالی بود تشکر از آگاه

  ۰
 44. AK7872 گفت:

  سلام ، خیلی ممنون که برای توضیحاتتون مثال هم میزنید واقعا مفهوم رو بهتر میرسونه

  ۰
 45. AJ8604 گفت:

  با سلام .عده ای معتقدند که خرید پله ای در بورس ایران روش خوبی محسوب نمیشود و چه بسا نگاه صرف به این مسئله موجب زیان های هنگفت شود. نظرتان چیست؟

  ۰
 46. AO8926 گفت:

  بازار بورس تهران یک طرفه هست ؟؟؟

  ۱
 47. AO8926 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  این جمله دقیقا در متن بود "بازار بورس تهران یک طرفه هست " می خواستم بدونم منظور از یکطرفه بودن چیه؟؟؟

  ۱
  • agah5 گفت:

   با سلام
   یعنی شما فقط با خرید سهام و افزایش قیمت سهام سود میکنید
   در بازارهای دو طرفه با فروش سهام و کاهش قیمت هم می‌توان سود کسب کرد.
   باتشکر

   ۱
 48. AQ8773 گفت:

  با سلام
  چگونه میتوان سهام بنیادی را شناسای کرد

  ۱
  • agah5 گفت:

   با سلام
   برای شناخت سهام بنیادی دو راه وجود دارد
   ۱٫ از طریق اطلاعات و دانش بنیادی که از طریق آموزش می‎‌توانید کسب کنید
   ۲٫ از طریق سایت های معتبر مثل همفکران که سهام بنیادی را شناسایی می‌کند و در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

   ۱
 49. مهدی گفت:

  به نظرم خرید پله ای در مواقع نزول قیمت مفید نیست

  ۱
 50. AE7790 گفت:

  خیلی ریسکیه ، کاش میشد اماری داشت تا نشون بده چند درصد کسانی که اینطوری خرید کردن موفق شدن

  ۱
 51. AR0754 گفت:

  با سلام و تشکر فراوان
  هرچی دوباره وعمیقتر می خونی؛ مطالب بهتر و جدیدتر و نکته های ریزتر میاد دستت
  ممنونیم
  باز هم ممنونیم

  ۱
 52. AG4375 گفت:

  با سلام. روش خیلی جالبی بود که اگه به درستی اجرا بشه سود بسیار زیادی در پی داره.
  ممنون بابت مطالب مفیدتون

  ۱
 53. AT7284 گفت:

  من هم به خرید و فروش پله ای با رعایت شرایط اعتقاد دارم.
  یکی از شروطی که می توان به آن اضافه کرد این است که برای خرید و فروش پله ای می بایست وقت کافی برای رصد قیمت سهم در طول روز و هفته را داشت و مرتبا آن را رصد کرد تا در قیمتهای مناسب اقدام به خرید و فروش پله ای کرد.

  ۱
 54. AU0902 گفت:

  خرید پله‌ای به زبان ساده یعنی اینکه خرید سهام در چند مرحله و با فواصل زمانی یا در قیمت‌های متفاوت انجام گیرد

  ۱
 55. AC0206 گفت:

  تشکر از مقالتون
  یکم گنگ بود
  سوالم اینه که برای خرید پله ای فواصل زمانی که باید مدنظرمون باشه باید ساعتی باشه یا روزانه؟
  و اینکه بهترین ساعتی که پیشنهاد میدین خرید شروع کنیم کی هست؟

  ۱
 56. AU0902 گفت:

  خرید پله‌ای به معنای خرید سهام به‌صورت مرحله به مرحله است یعنی از یک شرکت یا شرکتهای متفاوت؟
  که ضرر حاصل از معامله کاهش می یاید، اگر به درستی اجرا نشود، باعث افزایش ضرر و متعاقب آن بالارفتن ریسک می‌شود.

  ۱
 57. AW9189 گفت:

  بسیار مفید بود ، بی صبرانه منتظر مطالب دیگر هستیم

  ۱
 58. AW3964 گفت:

  خیلی روش خوب و موثری هست که در بازارهای مالی دیگر هم استفاده می شه. ولی بهتر هست با دقت و دانش مناسبی باشه که موجب ضرر نشه

  ۰
 59. AU0902 گفت:

  با سلام
  خرید پله‌ای به معنای خرید سهام به‌صورت مرحله به مرحله است تا ضرر حاصل از معامله کاهش یاید، اما اگر به درستی اجرا نشود، باعث افزایش ضرر و متعاقب آن بالارفتن ریسک می‌شود!!!!۱۱

  ۰
 60. AU5959 گفت:

  من یکبار از این روش استفاده کردم وزیان دیدم.بعضی جاها مفید هست.

  ۰
 61. Abozarboor گفت:

  باسلام
  به نظر من هیجان بورس به همین چیزاست.بایداطلاعات داشت.نبایدبی گداربه آب زد

  ۱
 62. محمد گفت:

  خرید پله ای بسیار خوبه و خودش یه نوع تکنیک هست ولی باید به تحلیل بنیادی و هیجانات بازار هم توجه کرد

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: