نحوه خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری

  • ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰ نظر
  • ۵۳۴ مشاهده

در این ویدیو قصد داریم تا در خصوص نحوه خرید و فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس صحبت کنیم.

در ویدیو‌های قبلی اطلاعات کاملی را در رابطه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و انواع آن در بازار سرمایه ارائه دادیم. اما یکی از نکات مهم در این زمینه، داشتن آگاهی درست در خصوص نحوه خرید و فروش این صندوق‌هاست. خرید و فروش واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو روش انجام می‌شود. برخی از صندوق‌ها مبتنی بر صدور و ابطال هستند و برخی دیگر به نام etf یا قابل معامله در بازار بورس شناخته می‌شوند. برای خرید صندوق‌های صدور و ابطالی مثل صندوق زمرد و مشترک آگاه، باید به وب‌سایت صندوق مراجعه کنید. لازم به ذکر است که صدور واحد‌ها یک روز پس از ثبت درخواست خرید و واریز وجه، انجام می‌شود.

بهتر است بدانید که برای ابطال واحدها، ۳ تا ۷ روز کاری بعد از ثبت درخواست، وجه به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. توجه به این نکته ضروری است که برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها نیازی به دریافت کد معاملاتی نیست و فقط کافی است تا در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هویت کنید. روش خرید و فروش صندوق‌های etf یا قابل معامله در بورس، با سهام عادی مشابه است. پس برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها باید در مرحله اول کد معاملاتی دریافت کنید. در ادامه، با دسترسی به سامانه معاملات آنلاین کارگزاری و جستجوی نماد صندوق، می‌توانید به راحتی درخواست خرید و فروش خود را ثبت کنید.

باید به این نکته توجه داشت که نقدشوندگی صندوق‌های etf نسبت به صندوق‌های صدور و ابطالی در بازار بورس بیشتر است. به عبارت بهتر، در صورتی که شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به نقدشوندگی سریع دارایی خود علاقه دارید، بهتر است در صندوق‌های قابل معامله سرمایه‌گذاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: