خرید و فروش حقوقی نشانه چیست؟

 • ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۷۵ نظر
 • ۳۹۹۹ مشاهده
خرید و فروش حقوقی

یکی از موضوعات مهم در بازار بورس و معاملات سهام، خرید و فروش حقوقی است. این امر تا حدی مورد توجه برخی از سهامدارانی است که فکر می‌کنند با خرید حقوقی‌های بازار باید همگام شد، سهم مد نظر آن‌ها را باید خرید و بالعکس با فروش حقوقی باید سهم را فروخت.

این استراتژی معاملاتی به‌کل اشتباه است و نتایج جالبی از این فرآیند و عملکرد حاصل نمی‌شود. عوامل متعددی برای فرآیند خریدوفروش سهام وجود دارد که چند مورد آن شامل وضعیت سهم، نوع شرکت حقوقی و … است. همچنین سرمایه‌گذاران باید از ابزارهایی مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی و شناسایی نقاط ورود و خروج به سهم، معاملات خود را مدیریت کنند. در این مقاله قصد داریم تا رفتار حقوقی‌ها در بازار بورس به‌منظور خریدوفروش سهام را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

منظور از خرید و فروش حقوقی چیست؟

در بازار سرمایه به‌طورکلی دو مدل سرمایه‌گذار وجود دارد که شامل سرمایه‌گذاران حقیقی و سرمایه‌گذاران حقوقی می‌شود. سرمایه‌گذار حقیقی به افرادی گفته می‌شود که طبق استاندارد تعریف‌شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، اقدام به دریافت کد بورسی از کارگزاری‌ها می‌کنند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و … ازجمله نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه هستند که به عنوان سرمایه گذار حقوقی محسوب می شوند.

رفتار حقیقی‌ها در معاملات، بیشتر شامل بازه زمانی کوتاه‌مدت بوده؛ درصورتی‌که حقوقی‌ها در چهارچوب بازه زمانی میان‌مدت و بلندمدت وارد معاملات می‌شوند. به بیان دیگر سرمایه‌گذاران حقیقی بیشتر بر موج شایعات سوار هستند و تصمیمات خود را بر این مبنا اتخاذ می‌کنند؛ اما سرمایه‌گذاران حقوقی اهمیت زیادی به شایعات و تصمیمات احساسی نمی‌دهند.

همانطور که خواندیم، رفتار سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی با هم متفاوت است. وقتی که سرمایه‌گذاران استراتژی خود را بر اساس الگوی حقوقی‌ها تدوین کنند، خرید و فروش حقوقی صورت گرفته است.

انواع سهامداران حقوقی

معمولا در فرآیند خرید و فروش حقوقی باید به این نکته توجه کرد که برخی از حقوقی‌ها فقط تعداد کمی از سهام شرکت‌ها را در اختیاردارند و نمی‌توانند تأثیر چشم‌گیری بر قیمت سهم داشته باشند. در طرف دیگر برخی از حقوقی‌ها درصد زیادی از سهام یک شرکت را در اختیار دارند و می‌توانند جهت دهنده قیمت سهم در بازار باشند.

این امر تا حدودی به نفع بازار نیست و همان‌طور که اشاره شد، حقوقی‌هایی که درصد زیادی از سهام یک شرکت را به خود اختصاص داده‌اند، حکم تصمیم‌گیرنده جهت معاملات را دارند. چهارچوب منطقی به این شکل است که سهامداران حقیقی نیز تا حدودی باید در حوزه روند قیمتی سهم‌ها تأثیرگذار باشند که این امر مستلزم افزایش تعداد سرمایه‌گذاران حقیقی در بازار و شناوری بیشتر سهام است.

آیا خرید و فروش حقوقی، نوعی سیگنال است؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم برخی از سرمایه‌گذاران حقیقی تصمیمات خرید و فروش خود را بر مبنای خریدوفروش حقوقی اتخاذ می‌کنند. باید این موضوع را مدنظر داشت که استراتژی و نوع اتاق فکر حقوقی‌ها به ‌منظور خرید و فروش سهام با حقیقی‌های بازار کاملاً متفاوت است و نمی‌توان کل مبنای معاملات را بر این اصل در نظر گرفت.

این نکته قابل‌توجه است که حقوقی‌ها هم می‌توانند با یک سری تصمیمات اشتباه، جهت معاملات یا تبع بازار را به سمت اشتباهی سوق دهند. به این شکل که اگر در روزی که بازار به سمت فروش می‌رود، حقوقی‌ها هم مانند حقیقی‌ها دست به فروش بزنند یا بالعکس در روزهایی که بازار جهت خرید به خود گرفته باشد و حقوقی‌ها هم همراه با حقیقی‌های بازار دست به خرید سهام بزنند، این امر نشانگر این است که سرمایه‌گذاران حقوقی به ‌خوبی وظایف خود را انجام نمی‌دهند.

بررسی علل خرید و فروش حقوقی‌های بازار

در بررسی‌هایی که می‌کنیم ممکن است با این سناریو مواجه شویم که حقوقی‌ها در یک سهم، یک محدوده قیمتی معین را در نظر داشته باشند و خرید خود را در آن محدوده عملی کنند. این فرآیند ممکن است دو دلیل داشته باشد:

 اول این‌که سرمایه‌گذار حقوقی، سهام شرکتی خاص را ارزش‌گذاری کرده و به این نتیجه رسیده است که محدوده‌ای که به ‌منظور خرید مشخص کرده است، مناسب بوده و دست به خرید می‌زند.

سناریو دوم به این شکل است که سرمایه‌گذار حقوقی به‌منظور حمایت‌کننده سهام وارد میدان می‌شود و محدوده مشخصی را خرید می‌کند؛ زیرا طبق اطلاعات و تحلیل‌هایشان سهام این شرکت ارزنده است.

در هر دو حالتی که توضیح دادیم، لازم است به‌ عنوان سرمایه‌گذار حقیقی دقت داشته باشید که عمده تصمیمات خود را بر این مبنا قرار ندهید و تنها بخشی از سبد سهام خود را بر این استراتژی پیش ببرید و حتماً به حد ضرر در این تصمیم‌گیری توجه داشته باشید.

حال به‌منظور بررسی عملکرد حقوقی‌ها در فرآیند فروش سهام باید توجه کرد که آیا با فروش حقوقی‌ها ما هم باید سهم را بفروشیم یا خیر؟!

در این حالت دو عامل را باید در نظر گرفت که آیا فروش حقوقی حالت دستوری است یا خیر.

به ‌عنوان ‌مثال شرایطی را در نظر بگیرید که یک هلدینگ بزرگ، مالک چندین شرکت باشد و طی تصمیمات اتخاذشده، به یکی از شرکت‌ها ابلاغ می‌شود که شما نقش فروشنده سهم را عهده‌دار باشید. این امر به دلیل خروج از سهم یا تأمین نقدینگی انجام می‌شود. در این حالت، اگر سهم مد نظر از لحاظ بنیادی در وضعیت خوبی باشد، بهتر است هیجانی تصمیم نگیرید و صبر داشته باشید تا فروش حقوقی‌ها کمتر شود و بعد از آن اقدام به خرید سهم کنید.

حالت بعدی شناسایی سود توسط حقوقی است. در این حالت ممکن است سرمایه‌گذار حقوقی سهم را مثلا با قیمت ۱۵۰ تومان خریده باشد و در حال حاضر قیمت آن به ۳۰۰ تومان رسیده باشد. طبیعتا در این حالت، حقوقی در قالب فروشنده عمل می‌کند و به ‌صورت مرحله‌ای سهام خود را به فروش می‌رساند. این نکته حائز اهمیت است که گاهی وقت‌ها، فروش حقوقی به معنای کاهش قیمت سهم نیست و نباید در این مواقع به‌ صورت هیجانی یا احساسی با موضوع برخورد کرد. به‌عنوان‌مثال به تصویر زیر دقت کنید که نماد تاپیکو به مقاومت ۲۸۰ تومان رسیده است و حقوقی در این سهام فروشنده بوده و باعث کاهش قیمت سهم شده است.

تشخیص حقوقی خوب و بد در بازار

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از عملکرد خرید و فروش حقوقی‌ها در استراتژی معاملات خود بهره می‌برند، باید حقوقی‌های بازار را بشناسید و بر اساس تحقیق و بررسی گذشته آن‌ها وارد عمل شوید. اگر قصد تشخیص حقوقی‌های خوب و بد بازار را دارید، یکی از کارآمدترین روش‌ها بررسی عملکرد آن‌ها در طول بازار است. بر همین اساس یک شناخت کلی از وضعیت حقوقی‌ها خواهید داشت. در همین راستا، هر سرمایه‌گذار باید به ‌صورت روزانه عملکرد حقوقی‌های فعال در هر نماد و از طرفی وضعیت خریدوفروش سهامداران عمده در نماد شرکت را بررسی کند تا بتواند به‌ مرور زمان دید درستی در این خصوص به دست آورد.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم از جهات مختلف به عملکرد حقوقی‌ها در فرآیند خریدوفروش سهام در بازار بورس بپردازیم. طبق مطالب گفته‌شده به این نتیجه رسیدیم که تمرکز کامل یک سرمایه‌گذار در معاملات بر مبنای خرید و فروش حقوقی یک استراتژی اشتباه بوده و شاید منجر به از دست دادن بخش عمده‌ای از سرمایه افراد حقیقی شود؛ لذا در این راستا باید به جزئیات اشخاص حقوقی مد نظر واقف باشید تا به‌صورت هیجانی تصمیم‌گیری نکنید؛ اما با رعایت برخی عوامل و تعیین حد ضرر می‌توانید بخشی از پرتفوی بورسی خود را بر مبنای عملکرد حقوقی‌ها خرید و فروش کنید.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

75 پاسخ به “خرید و فروش حقوقی نشانه چیست؟”

 1. وحیدحاتمی سلطان احمدی گفت:

  من فکر میکنم هر چه سهم رو حقوقی ها بخرن خوبع چون حرکت اهسته و حساب شده دارند و سهم دامنه نوسانات کمی خواهد داشت

  ۱۶
 2. حسن 229 گفت:

  با سلام
  تقلید از حقوقی‌های بازار، در خرید و فروش سهام بنیادی، اصلاً شیوه مناسبی نبوده، و قطعاً ضرر و زیان فراوانی را در پی خواهد داشت.
  ممنون از آگاه

  ۱۴
 3. مسعود گفت:

  به نظر من خرید و فروش بر اساس تحلیل های تکنیکال بهتر از این روش است.

  ۱۰
 4. جواد گفت:

  سلام به نظر من اگر حقوقی در سقف تکنیکالی شروع به عرضه های سنگین کند در حقیقت دارد بازار رو از خریداران اشباع می کند و سهم در آینده نزدیک به احتمال زیاد وارد فاز اصلاح میشود و اگر در کف تکنیکالی شروع به جمع آوری صف فروش کند احتمال دارد سهم با رشد مواجه شود

  ۲۱
 5. عباس ظفری گفت:

  تأثیر گذاری حقوقی ها امری اجتناب ناپذیر است، لذا لازم است تلاش شود حدالامکان دست حقوقی ها را خواند و سپس اقدام به معامله کرد

  ۵
 6. امین گفت:

  با توجه به استراتژی شخص میشه از این روش هم کمک خوبی گرفت.

  ۲
 7. آتیلا گفت:

  به عنوان یک دیدگاه کمکی برای تصمیم گیری بهتر در ورود و خروج می تواند کمک کننده باشد

  ۲
 8. بهاره گفت:

  به نظر من خرید و فروش بر اساس تحلیل بهتر از این روش است.

  ۷
 9. حمید گفت:

  اهداف خرید حقوقی ممکنه با اهداف ما متفاوت باشه...

  ۲
 10. محمد گفت:

  به نظر من خرید و فروش بر اساس تحلیل های تکنیکال بهتر از این روش است.

  ۱
 11. فرهاد گفت:

  درهرحال باید قبول کنیم که یک شق بازار بورس حقوقی ها هستند وزیر نظر گرفتن آنان درخرید و فروش نماد سهام شرکتها میتونه سیکنال برسیمطالعه باشه ونه لزوما عمل چون زمانی ما باید عمل کنیم که با استژی معاملاتی ما همخوانی داره .ودر ضمن میتونه نشانه اصلاح نماد درسقف کانال وحمایت نماد درکف کانال ازطرف حقوقی ها اشه.در هر حال به نظر بنده همه اینها برمیگره به دو چیز مهم یک مطالعه وآگاهی ما .دوم تجربه ما در بازار سرمایه.

  ۱
 12. مسعود گفت:

  من معتقدم با تعقیب رد پای حقوقیا و تحرکاتشون میشه از اینده سهم ها باخبر شد
  وقتی از سهمی خروج میزنن از آینده نزدیکشون و وقتی ورود میکنن آینده ی میان مدت و بلند مدت سهم رو میشه حدس زد

  ۸
 13. مجید گفت:

  بسته به پرتفو باید خرید و فروخت به نظرم

  ۰
 14. مهدی گفت:

  اینکه یک شخص حقیقی بخاد دست شخص حقوقی را بخونه به نظرم یکم ساده انگارانه است. به شخصه معتقدم تحلیل بنیادی و تکنیکال بر موضوع خرید و فروش حقوقی مقدم است

  ۳
 15. منا گفت:

  اگر به صورت مطلق فقط از حقوقی ها تقلید کنیم ،سهامداران رو متضرر میکنه

  ۲
 16. صادق گفت:

  حقوقي ها بي جهت خريد نمي كنن

  ۰
 17. حامد گفت:

  ۹۰ درصد بازار توسط حقوقی ها قابل کنترله

  ۱
 18. محمد گفت:

  سلام کاش میشد ما هم مثل حقوقی ها رفتار کنیم و دست به خرید و فروش هیجانی نزنیم اون وقت میبینیم ب جای پریدن از این سهم ب اون سهم سود خوبی میکنیم

  ۳
 19. رضا گفت:

  خرید و فروش حقوقی با توجه به وضعیت بازار در یک ماه گذشته ملاک عمل نمیتونست باشه .چون رفتار حقیقی ها جهت دهنده بازار بودش .
  شاید حقوقی هم نقش داشت ولی زیاد نبود .

  ۲
 20. سجاد گفت:

  بر اساس تجربه ای که داشته ام ، خرید و فروش در بازه کوتاه مدت بر اساس تحلیل تکنیکال موفق تر از توجه صرف به تابلوخوانی و خرید و فروش حقیقی است....در مورد خرید میان مدت اگرچه تکنیکال می تواند دست بالا را داشته باشد ولی توجه به بنیاد سهم نیز ضروری است .

  ۱
 21. مهدی گفت:

  به نظر من رصد تحرک حقوقی می‌تواند یک سیگنال باشه البته در راستای تحلیل استراتژی هر شخص در بازار

  ۰
 22. امیر گفت:

  مقاله ی خوبی بود. باید به کد به کد شدن حقوقی به حقیقی هم توجه بشه. مثلا زمانی که اندازه فروش حقوقی به حقیقی اضافه بشه باید دقت بیشتری کرد و درمورد سهم تحقیق کرد.

  ۳
 23. حسین گفت:

  رفتار حقوقی ها تنها یه بخش از کار تحلیل ورود به سهم یا خروج از هر سهمه

  ۰
 24. artemes گفت:

  به نظر من خرید و فروش بر اساس تحلیل بهتر از این روش هست.چون حقوقی ها وقتی بخوان سود خودشونو زیاد کنن باعث بر هم زدن بازار بورس میشن و اینجوری حقیقی ها زیان زیادی میبینن.

  ۳
 25. مهدی گفت:

  به نظر من خرید و فروش بر اساس تحلیل های تکنیکال بهتر از این روش است

  ۰
 26. علی گفت:

  عواملی که مد نظر حقوقی ها قرار داره برای خرید یا فروش یک سهم نشات گرفته از عوامل محیطی(سیاسی،اجتماعی،اقتصادی و ...) است و طبق نظر نویسنده محترم حقوقی ها اهداف بلند مدت را دنبال میکنند ولی در عین حال قابل تامل است و با اندکی تحلیل و بررسی میتوان در شرایطی از آنها تبعیت کرد. بینش بالا و اشراف به مسایل روز خیلی مهمه

  ۱
 27. محسن گفت:

  واسه تقلید از حقوقی قبل از هر کاری باید اول رفتار سنجی حقوقی را انجام بدیم (متوجه بشیم با حقوقی خوب یا بد روبرو هستیم) بعد استراتژی متناسب با حقوقی بگیریم
  بهتر اینه که از حقوقی های خوب تقلید کنیم و از سهمی که حقوقی بد داره بیشتر احتیاط بشه

  ۰
 28. یاسر گفت:

  بابت این مطلب خوبتون... این نکته مهمی است که به هر حال خرید و فروش حقوقی هم بر مبنای تحلیل تکنیکال و بنیادی که خود شخص انجام می ده باید صورت بگیره و بررسی عملکرد حقوقی در اون نماد هم خیلی مهم هست.

  ۰
 29. علی زارع گفت:

  بنظرم برای خرید سهم تکنیکا و بنیادی و رفتارشناسی رو باید کلاک قرارداد نه خرید و فروش حقوقی

  ۰
 30. امیر گفت:

  منم فکر می کنم هر سهمی که حقوقی ها بخرند خوبه

  ۰
 31. زهرا گفت:

  پس اینکه یک عده فقط چشمشون به اینه که ببینن حقوقی کی یک سهم رو میخره یا یک سهم رو خالی میکنه تا بر اساس اون خرید یا فروش کنن کارشون خیلی اصولی و درست نیست. چقدر هم روی این مساله حساس هستند. سهم رو باید کلا با مطالعه خرید.

  ۳
 32. افسانه گفت:

  به نظرم هم باید حواسمون به حقوقی ها باشه هم تحلیل خودمون رو از بازار داشته باشیم.

  ۲
 33. عرفان گفت:

  تکنیکال فقط پیشبینی هستش نه پیشگویی برای اطمینان با صرف کمی وقت بیشترسرمایه تون رو درست تر و روی اصول پای معامله ببرید

  ۰
 34. علی گفت:

  به نظرم سهمی را که حقوقی ها بخرند سهم خوبیه ولی صددرصد نمیشه روی این قاعده حساب کرد

  ۰
 35. یوسفی گفت:

  این روزها بعضی از خرید و فروش حقوقی ها دستوری است و نمیشه براساس آن تصمیم گرفت

  ۲
 36. حميد گفت:

  در بورس ابتدا بايد با تحليل پيش رفت و طبق تحليلي كه بدست اومده و با توجه به رفتار حقوقي ميشه بهترين تصميم رو درباره يك سهم گرفت ولي در كل حقوقي هميشه كاري ميكنه كه به نفع حقيقي نشه و چه چيزي باعث ميشه كه حقوقي به اين هدفش نرسه ، اينكه صبور باشي و با يه منفي خودتو نبازي

  ۱
 37. علی آموزگار گفت:

  فعلا با توجه به روند بازار به نظر میاد حقوقی ها دنبال بازی دادن حقیقی ها هستن با کد به کد کردن

  ۱
 38. حسین گفت:

  به نظرم بین خرید حقیقی و حقوقی باید تعادل باشه چرا که حقوقی میتونه تکنیکال رو برای سهم اجرا کنه اما حقیقی فقط به سود فکر میکنه
  یک حقیقی می‌تونه بازگردان سهم باشه اما حقیقی با هیجانش سهم رو نابود میتونه بکنه

  ۰
 39. محسن صفائی گفت:

  الان دیگ فقط حقوقی ها نیستن..سهامداران عمده هم هستن..جدیدا به نحوی همه با هم هماهنگن..مخصوصا تو اوضاع بد و عالی...در کل در مورد این موضوع ورود حقوقی و خرید اونا نشانه رشد سهم داره

  ۰
 40. حسن گفت:

  بعضی اوقات میشه از روی حجم خرید و فروش حقوقی توی یه نماد سیگنال خرید فروش دریافت کرد فقط حجم خرید و فروش بستگی به زمان هم داره

  ۱
 41. مسعود جهرمی گفت:

  از فروش حقوقی ها توی بعضی‌موارد‌ میشه سیگنال مثبت خرید گرفت
  حتی از خرید‌حقوقی ها هم میشه پالس مثبتی واسه ورود به یه سهم گرفت
  کافیه رفتار اون سهم و بازیگردان اون سهم رو بشناسی
  واسه این کار باید وقت و انرژی زیادی صرف کرد .

  ۰
 42. محسن گفت:

  حقوقی هم یک نوع خریدار سهم است مانند حقیقی ها
  ولی لزوما باید بنیاد سهم و تکنیکال و قیمت ورود سهم رو در نظر گرفت
  نه اینکه خرید و فروش حقوقی بی اثر باشه چون میتونه تاثیر گذار باشه باید در وقت مناسب سهم را شکار کرد

  ۱
 43. سید یحیی فخرالدینی گفت:

  امروز حقوقی لپارس استارت جابجایی نسبتا بزرگی رو زد.
  طبق پیش‌بینی من باید فردا منفی میبود ولی نفهمیدم این حجم از فروش حقوقی تو این نقطه قیمتی چه دلیلی داشت.
  امیدوارم پیش‌بینی من درست بوده باشه☹️

  ۰
 44. Mhsa گفت:

  اهداف حقوقیا با ما فرق داره نمیشه صرفا باتوجه به خرید و فروش اونا خرید فروش کرد تحلیل لازمه و تمام

  ۰
 45. a گفت:

  خرید و فروش بر اساس تحلیل های تکنیکال بهتر از این روش است

  ۰
 46. فرهاد گفت:

  یک سهامدار حقیقی می باید همواره روند تاثیرگذاری حقوقی ها را مدنظر قرار داده، اما با درایت نباید اسیر موج های آنها شود و با تکیه بر جمیع آنالیز و تحلیل ها باید اقدام داشته باشد.

  ۰
 47. فرانک گفت:

  فقط مطالعه و یادگیری بهترین راه پیشرفت در بورسه

  ۱
 48. بهبود گفت:

  با سلام هر موقع حقوقی بفروشه سهام تا چند روز مثبت میشه

  ۰
 49. حامد گفت:

  حقوقی ها بیشتر بازی گردان هستند و خیلی باید مراقب کد به کد و روشهای دیگر حقوقی باشیم و با تکیه بر دانش بورسی و مشاوره با اساتید بهترین راه کار رو انجام بدیم.

  ۱
 50. لاله گفت:

  خرید حقوقی در برخی موارد نشانه حمایت و گاها به دلیل اطلاع از اخبار خوب پشت سهم اتفاق می افتد.

  ۰
 51. رسول گفت:

  به نظر من خرید و فروش بر اساس تحلیل های تکنیکال و بنیادی بهتر از این روش است چرا که تقلید از حقوقی‌های بازار، در خرید و فروش سهام بنیادی، اصلاً شیوه مناسبی نبوده، و قطعاً ضرر و زیان فراوانی را در پی خواهد داشت.

  ۱
 52. فروغ نمازی گفت:

  بنظر من نباید خیلی به رفتار ئحقوق توجه کرد سیگنال های دیگه هم از تابلوخوانی میشه گرفت

  ۰
 53. کامران گفت:

  اگر حقوقی ۱۵ درصد به بالاتر بفروشه و قدرت دست خریدار حقیقی باشه سیگنال قوی برای ورود است.

  ۱
 54. مصطفی گفت:

  حقوقی ها تو بعضی ها سهم ها واقعا اذیت می کنند

  ۰
 55. Frank گفت:

  خرید و فروش حقوقی هزارتا معنی میتونه بده و باید سابقه و ریز معاملات رو بررسی کرد تا حدس زد که چ اتفاقی داره میافته

  ۰
 56. عباس گفت:

  هر شخصی باید با تحلیل خودش خرید کنه

  ۰
 57. مهدی نیک بخت گفت:

  به نظر من از آنجائی که شرکتهای بزرگ نقش تعیین کننده بازار را دارند و می توانند تاثیر بسزائی روی معاملات بگذارند باید امکان رصد خرید/فروش خود شرکتهای سهامی عام که در بورس هم هستند در بازار شفاف تر مشخص شود.
  بدیهی است افراد حقیقی ممکن است در فرآیند خرید و فروش به شدت دچار آشفتگی اطلاعات شوند.

  ۱
 58. باژا گفت:

  در سایت www.tsetmc.com در قسمت سهامداران می توان سهامداران بالای یک درصد هر نماد را دید.

  ۱
 59. سروش گفت:

  خرید حقوقی نشونه خوبیه

  ۰
 60. شهریار گفت:

  همیشه تاثیر حقوقی رو تو روند سهام دیدم. معمولا وقتی وارد عمل میشن که سهم منفیه، بعد اینکه چند روز بصورت پله ای خرید زدن، سهم رشدش شروع میشه و میره بالا

  ۰
 61. علی اکبر گفت:

  ولی الان به نظر من نمیشه روی ملاک خاصی پیش رفت چون سهامدارای تازه وارد هیجانی عمل میکنند و قابل پیش بینی نیستند و حقوقی ها دارن از این ضعف اونها نهایت استفاده رو میبرند

  ۱
 62. محمد بهرامی گفت:

  حقوقی ها هر وقت میخرند پس خبرایی هست به نظرم باید خرید

  ۰
 63. داود گفت:

  حقوقی خوب تو روزهای منفی میخره که صف فروش نشه (تغییرات حقیقی به حقوقی منفی)، و روزهای صف فروش میفروشه تا حجم مبنا پر بشه (تغییرات حقیقی به حقوقی مثبت). اما گه بازار متعادل بود و حقوقی خورد خورد در حال فروش بود بنظرم میشه فهمید که به تارگت مورد نظرش رسیده و در حال سیو سوده.

  ۱
 64. سجاد گفت:

  خرید و فروش حقوقی
  یه بار میفروشن تا بترسونه بخره
  یه بار می خره تا جوه گیر شید صف خرید بشه یه دفعه عرضه کنه
  یه بار میخواد در تصمیم گیری شرکت دخیل بشه
  و ...
  هر کس باید برای معامله کردن و خرید و فروش سهم راه خودشو بره زیاد به حقوقی کار نداشته باشید

  ۱
 65. اعظم مقدم گفت:

  سلام

  هدف حقوقی کنترل سهم است. خرید و فروش حقوقی باعث می شود تا قیمت سهم به صورت اصولی کم یا زیاد شود.
  خرید و فروش حقوقی در محدوده های حمایتی و مقاومتی دارای اهمیت است.
  معمولاً در حمایت حقوقی کم کم می خرد و در مقاومت هایی که هدف آن شکست مقاومت است با کد حقوقی می فروشد و با کد حقیقی خودش می خرد. این کار باعث افزایش حجم معاملات می شود. کندل بلند و حجم زیاد و پولبک از الزامات شکست مقاومت قوی است.
  گاهی هم حقوقی می فروشد تا قیمت سهم کاهش یابد و بعد از کاهش قیمت دوباره خودش می خرد.

  همیشه فروش حقوقی بد نیست و گاهی نشانه کد به کد حقوقی به حقیقی برای افزایش حجم معاملات است.

  ۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: