خرید آنلاین سهام در بورس چگونه است؟

  • ۵ مرداد ۱۳۹۷
  • Agah
  • ۷۱ نظر
  • ۹۷۴۴ مشاهده

برای ورود به بازار سرمایه و خرید و فروش سهام، سرمایه‌گذاران می‌بایست با روش‌های مختلف معاملات از قبیل خرید و فروش اینترنتی، تلفنی، حضوری و خرید و فروش آنلاین سهام آشنایی پیدا کنند. خرید و فروش سهام در بورس همیشه زیرنظر کارگزاری صورت می‌پذیرد و افراد نمی‌توانند به‌صورت مستقل و بدون درگیربودن یک کارگزار، اقدام به معاملات نمایند. کارگزار واسطه بین سرمایه‌گذار و بازار سهام یا همان بورس است و درحقیقت خرید و فروش بین سرمایه‌گذاران توسط سیستم‌های معاملاتی کارگزاران که به سامانه معاملات بورس متصل است انجام می شود. پس اولین قدم برای سرمایه‌گذاری در بورس، مراجعه به یک کارگزاری و افتتاح حساب معاملاتی در آن کارگزاری است.

افتتاح حساب معاملاتی و دریافت کد بورسی

همه افراد برای شروع معامله در بورس نیازمند دریافت کد بورسی هستند. کد بورسی مانند کد ملی یک شناسه فردی محسوب می‌شود که از سه حرف اول نام‌خانوادگی فرد و یک عدد ۵ رقمی تشکیل شده است. افراد در بورس با کد بورسی خود شناخته می‌شوند. به کد بورسی، کد معاملاتی یا کد سهام‌داری نیز گفته می‌شود. برای دریافت این کد باید به کارگزاری‌ها مراجعه کرد. کارگزاری‌ها پس از دریافت اطلاعات افراد، اقدام به صدور کدبورسی و افتتاح حساب می‌نمایند.

نکته: کارگزاری‌ آگاه امکان ثبت‌نام و دریافت کدسهام‌داری را به‌صورت غیرحضوری در سایت‌ آگاه اکسپرس فراهم کرده است.

ورود به سایت آگاه اکسپرس

افرادی که قصد دارند در بورس سرمایه‌گذاری کنند، از هر منطقه جغرافیایی که باشند می‌توانند با تکمیل فرم‌ها بصورت آنلاین اقدام به دریافت کدسهام‌داری نمایند. پس از دریافت کد سهام‌داری افراد می‌توانند خرید و فروش سهام در بورس آغاز کنند.

انواع روش‌های خرید و فروش در بورس

خرید آنلاین سهام در بورس چگونه است؟برای خرید و فروش سهام در بورس راه‌های مختلفی در دسترس است که عبارتند از:

  • مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش
  • سفارش تلفنی به کارگزاری
  • ثبت سفارش اینترنتی در پنل مربوطه (اردر آفلاین)
  • خرید یا فروش آنلاین سهام (معاملات بر خط)

مراجعه حضوری به کارگزاری

در این روش، سرمایه‌گذار به‌صورت حضوری به شرکت کارگزاری مراجعه نموده و فرم درخواست خرید یا فروش اوراق‌بهادار را تکمیل می‌نماید. فرم معامله در بازار بورس به‌صورت حضوری، شامل اطلاعاتی مثل مشخصات کامل فرد، نشانی و تلفن تماس، کد سهام‌داری و همچنین مشخصات کامل سهام یا سایر اوراق‌بهاداری است که فرد قصد خرید یا فروش آن‌ها را دارد. پس از تکمیل فرم درخواست خرید و فروش سهام، سرمایه‌گذار می‌تواند مبلغ موردنیاز و کارمزد معامله را ازطریق واریز به حساب بانکی یا استفاده از دستگاه کارت‌خوان در شعب کارگزاری، پرداخت نماید.

سفارش تلفنی

در روش معامله از طریق سفارش تلفنی، سرمایه‌گذار می‌تواند بدون نیاز به مراجعه‌ حضوری به کارگزاری، صرفاً از طریق استفاده از سامانه تلفنی کارگزاری، سفارش خود را به کارگزار ارائه دهد. برای فعال کردن امکان معامله در بورس از طریق سفارش تلفنی، سرمایه‌گذار فقط یکبار به کارگزاری مراجعه نموده و قرارداد مربوطه را امضا می‌نماید. کارگزاری نام کاربری و رمز عبور اختصاصی را به‌صورت محرمانه به مشتری ارائه می‌دهد که پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور، سرمایه‌گذار می‌تواند به‌صورت تلفنی با کارگزاری تماس گرفته و سفارشات خود را وارد سامانه نماید. البته امروزه با پیشرفت و توسعه اینترنت و تکنولوژی، سفارش تلفن