حق تقدم چیست؟

 • ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۸۹ نظر
 • ۹۲۹۷ مشاهده
حق تقدم چیست؟

افزایش سرمایه چیست؟ حق تقدم چیست؟

چگونه حق تقدم سهام خود را تبدیل به سهم کنیم؟

چگونه می‌توانیم حق تقدم سهام را بفروشیم؟

اگر شما هم سرمایه‌گذار بورسی هستید و در بازار بورس فعالیت می‌کنید، احتمالاً با واژه افزایش سرمایه آشنا هستید. افزایش سرمایه یک فرآیند تأمین مالی برای اکثر شرکت‌های بورسی است که می‌توانند بودجه موردنیاز خود را برای اصلاح ساختار مالی و راه‌اندازی پروژه‌ها تأمین کنند.

در این مقاله قصد داریم در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌ها و معنای حق تقدم صحبت کنیم و ببینیم حق تقدم چیست ؟ و چگونه میتوان ازآن استفاده کرد.

افزایش سرمایه

شرکت‌ها به‌منظور تأمین منابع موردنیاز برای گسترش فعالیت‌های خود و توسعه طرح‌ها، اصلاح ساختار مالی شرکت، افزایش قدرت رقابت خود و بهره‌برداری از پروژه‌های جدید اقدام به ثبت افزایش سرمایه می‌کنند. شرکت‌های بورسی با دعوت از تمامی سهامداران به مجمع عمومی فوق‌العاده، تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه را مطرح می‌کنند و در صورت موافقت سهامداران، افزایش سرمایه در مجمع فوق‌العاده تصویب و فرآیند ثبت افزایش سرمایه اجرایی می‌شود.

افزایش سرمایه به چهار روش زیر انجام می‌شود:

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته (سهام جایزه)

شرکت‌ها در مجمع عادی سالیانه بخشی از سود خالص خود را تحت عنوان سود نقدی بین سهامداران تقسیم می‌کنند. آن قسمتی از سود خالص که بین سهامداران تقسیم نمی‌شود، به‌حسابی منتقل می‌شود که به آن حساب انباشته می‌گویند. بعد از مدتی شرکت برای تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای خود، از این محل اقدام به افزایش سرمایه می‌کند و سرمایه‌اش را افزایش می‌دهد. به نسبت درصد افزایش سرمایه، تعداد سهام کل شرکت و سهامداران افزایش می‌یابد و قیمت سهام شرکت به همان میزان کاهش پیدا می‌کند تا ارزش بازاری شرکت ثابت بماند. سهامداران و سرمایه‌گذاران بابت دریافت این سهام مبلغی پرداخت نمی‌کنند؛ به همین دلیل به این نوع سهام دریافت شده سهام جایزه می‌گویند.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی های شرکت

زمانی که تورم افزایش پیدا می‌کند، به‌تبع آن قیمت کالا و خدمات نیز افزایش می‌یابد. هنگامی‌که شرکت‌ها از اختلاف قیمتی بین بهای تمام شده دارایی‌های ثابت با ارزش‌های جدید و جاری این دارایی‌ها اقدام به افزایش سرمایه کنند، اصطلاحاً به آن افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت گفته می‌شود. این روش موجب به‌روز شدن ارزش دارایی شرکت، افزایش قدرت دریافت وام توسط شرکت و همچنین باعث انضباط در صورت‌های مالی می‌گردد.

افزایش سرمایه از محل صرف سهام (سلب حق تقدم)

در این روش از افزایش سرمایه، سهامداران می‌توانند حق استفاده از حق تقدم را از خود سلب کنند و سهم جدید را به سهامداران جدید واگذار کنند که به آن افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم گفته می‌شود.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران (حق تقدم سهام)

زمانی که شرکت قصد تأمین منابع مالی جدید داشته باشد، از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به ثبت افزایش سرمایه می‌کند. در این روش افزایش سرمایه، به دلیل این‌که نیازمند تأمین منابع مالی جدید است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران فعلی شرکت می‌دهد. به این صورت که اوراقی به نام حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می‌دهد.

در ادامه به توضیح کامل‌تری در خصوص افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات (حق تقدم سهام) خواهیم پرداخت.

در بخش قبلی با انواع افزایش سرمایه آشنا شدیم. حال با این سؤال روبه‌رو می‌شویم:

شرکت‌ها به چه صورت در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات اقدام می‌کنند؟

شرکت درصورتی‌که اندوخته یا سود انباشته نداشته باشد و یا درصورتی‌که نخواهد از این محل برای افزایش سرمایه استفاده کند، در این صورت از محل آورده نقدی سهامداران، اقدام به افزایش سرمایه می‌کند.

در این حالت از سهامداران خواسته می‌شود که مبلغی را برای افزایش سرمایه به شرکت پرداخت کنند، درواقع شرکت حق استفاده و حضور در این افزایش سرمایه را ابتدا به سهامداران می‌دهد و به آن‌ها حق تقدم سهام تخصیص می‌دهد. درصورتی‌که سهامداران تمایل به شرکت در این افزایش سرمایه را داشته باشند، مبلغ مذکور را به‌حساب شرکت واریز می‌کنند.

 

چگونه حق تقدم سهام خود را به سهم تبدیل کنیم؟

درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.

نکته: ارزش اسمی یا ریالی، قیمتی است که بر روی هر برگه اوراق بهادار یا اوراق قرضه چاپ و منتشر می‌شود.

درج ارزش اسمی در برگه سهام به این معنا نیست که سهم موردنظر به قیمت ارزش اسمی به فروش رود؛ بلکه ممکن است به دلایل مختلف نظیر وضع بازار و شرایط شرکت، سهم باقیمت بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی فروخته شود. در ایران ارزش اسمـی هر سهم ۱۰۰ تومان است.

 

پس از پرداخت مبلغ اسمی، تبدیل‌شدن حق تقدم به سهام چقدر زمان خواهد برد؟

پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

در سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری آگاه، بعد از برگزاری مجمع فوق‌العاده و اتخاذ تصمیمات، حق تقدم سهام در سبد سهام مشتریان به‌صورت خودکار به ستون “تعداد” اضافه می‌شود و به‌محض اینکه حق تقدم در بازه ۶۰ روزه در بازار قابل معامله شد، “تعداد سپرده‌گذاری” نیز در سامانه آنلاین به‌روز می‌شود که امکان فروش سهام را نیز دارد.

نحوه نمایش حق تقدم سهام غیرقابل معامله در سبد سهام آساتریدرآگاه

سهامدار برای پرداخت مبلغ اسمی می‌تواند از دو روش اقدام نماید. روش اول لازم است به سایت codal.ir مراجعه کند و پس از جستجوی آگهی مربوط به افزایش سرمایه در این سایت، شماره‌حساب شرکت را جهت واریز مبلغ اسمی دریافت نماید و پس از پرداخت، فیش واریزی را برای امور سهام شرکت موردنظر فکس کند. در روش دوم سهامدار با امور سهام شرکت تماس می‌گیرد و شماره حساب را دریافت و فیش را برای آن‌ها فکس می‌کند.

چگونه حق تقدم سهام را، قبل از تبدیل‌شدن به سهم بفروشیم؟

درصورتی‌که سهامدار تمایلی نداشته باشد در افزایش سرمایه شرکت کند و حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، این امکان وجود دارد که حق تقدم سهام خود را بفروش برساند. این حق تقدم‌ها در بازه ۶۰ روزه در بازار قابل معامله هستند. در این حالت، افرادی که سهامدار نبوده‌اند نیز می‌توانند این حق تقدم‌های سهام را خریداری کنند و یا افراد سهامدار، تعداد حق تقدم خود را افزایش دهند.

دامنه نوسان حق تقدم سهام برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی به چه میزان است؟

دامنه نوسان حق تقدم سهام برای شرکت‌های بورسی، دو برابر سهم اصلی (%۱۰±) است به‌عبارت‌دیگر این نماد در طی یک روز، می‌تواند بین مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ درصد نسبت به قیمت پایانی روز قبل خود، نوسان داشته باشد. همچنین دامنه نوسان برای شرکت‌های فرابورسی، برابر دامنه نوسان سهم اصلی (%۵ ±) است.

حق تقدم استفاده‌نشده به چه معناست؟ و با چه ریسک‌هایی مواجه است؟

هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.

اما فروش حق تقدم استفاده‌نشده برای سهامدار با ریسک‌هایی مواجه است که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت:

 مالکان حق تقدم سهام در قیمت فروش دارایی خود نقشی ندارند، ولی سعی شرکت در آن است که در تعیین قیمت فروش این حق‌‌تقدم‌ها به‌صورت منصفانه عمل نماید.

 از زمان پایان مهلت پذیره‌نویسی تا زمانی که شرکت بخواهد وجه حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به سهامدار پرداخت کند، دارایی مذکور فاقد قابلیت نقد شوندگی خواهد بود.

چنانچه سرمايه‌گذار براي مدت طولاني از وضعيت دارايي خود بي‌خبر باشد، برای دسترسي به اطلاعات مرتبط با مطالبات ناشي از فروش حق‌تقدم‌هاي استفاده‌نشده باید با امور سهام شرکت تماس بگیرد.

 

چگونه می‌توان حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را خریداری کرد؟

بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.

اگر حق تقدم خریداری‌شده از بازار، از نوع حق تقدم استفاده‌نشده باشد، آیا امکان فروش دارد؟

درصورتی‌که حق تقدم سهام خریداری‌شده از نوع استفاده‌نشده باشد، قابلیت فروش در بازار را ندارند؛ که در این حالت کارگزار بابت هر سهم خریداری‌شده، مبلغ اسمی را از حساب سهامدار برداشت می‌کند. درواقع فرد سهامدار لازم است به‌اندازه مبلغ اسمی هر سهم خریداری‌شده، در حساب کارگزار خود وجه کافی داشته باشد.

سخن آخر:

یکی از روش‌های تأمین مالی برای اصلاح ساختار مالی شرکت و یا توسعه طرح‌ها و پروژه‌های خود، استفاده از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران است. در این حالت سهامداران فعلی برای شرکت در افزایش سرمایه در اولویت اول هستند؛ اما بقیه فعالین بازار سرمایه نیز می‌توانند در این افزایش سرمایه شرکت کنند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

89 پاسخ به “حق تقدم چیست؟”

 1. BB5958 گفت:

  مطلب تون برای من که اطلاعی از بورس و سهام نداشتم عالی بود

  ۱
 2. BD7364 گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون پایدار باشید

  ۰
 3. BG7163 گفت:

  ممنون از آموزشهای خوبتون

  ۱
 4. AQ6974 گفت:

  سلام
  چه قدر دوست داشتم در باره اش بدونم.
  ممنون آگاه

  ۱
 5. AS6779 گفت:

  با سلام
  از توضیحات کامل و جامع شما سپاسگزارم

  ۰
 6. AR3441 گفت:

  با سلام
  توضیحات شما بسیار عالی و کامل بود و با مطالعه چند دقیقه ای این متن اطلاعات بسیار خوبی در خصوص حق تقدم پیدا کردم

  ۰
 7. BE1044 گفت:

  با درود
  موضوع مثل همیشه جذاب بود.
  سپاس

  ۰
 8. BG7000 گفت:

  من تازه اومدم تو بورس کلاسهای شما کی و چه ساعتهایی است؟

  ۰
 9. AT0603 گفت:

  سلام
  در خصوص انواع افزایش سرمایه و ضرر و زیان و سودهایی که ممکنه به سهامدار برسه به نظرم باید کلاس تدارک دید.باتشکر

  ۰
 10. مرضیه گفت:

  مطالب بسیار کامل و روان و آموزنده هست ،تشکر

  ۰
 11. BC8132 گفت:

  توضیحات کامل و جامع بودند ممنون

  ۰
 12. AX9280 گفت:

  مطالب باشگاه در بخش بلاگ و آموزش عالی است. با تشکر

  ۰
 13. AX8698 گفت:

  با سلام
  در اخر متوجه نشدیم که اگر کسی نخواهد از حق تقدم استفاده کند و مبلغی در حساب خود نداشته باشد چه اتفاقی می افتد آیا ضرری شامل حال سهامدار می شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر سهامدار نخواهد مبلغی بابت تبدیل شدن حق تقدم به سهم بپردازد ،میتواند در مدت ۲ ماه از زمان شروع معاملات حق تقدم ، حق تقدم های خود را بفروشد.

   ۰
 14. AJ0784 گفت:

  سلام
  بر اساس حق تقدم و افزایش سرمایه از طریق سود انباشته می توان یک سیستم معاملاتی طراحی کرد.

  ۰
 15. AT2785 گفت:

  سلام
  اطلاعات عالی و مفیدی بود ممنونم

  ۰
 16. BC9025 گفت:

  با سلام و سپاس از مطالب ارزشمند

  ۰
 17. AV1089 گفت:

  واقعا عالی و جذاب مرسی دستتون درد نکنه خداقوت

  ۰
 18. BF4055 گفت:

  مطلب مفیدی بود. با تشکر از مطالب آموزشی تان.

  ۰
 19. AN8638 گفت:

  حقیقتا مباحث بنیادی بازار سرمایه برای هر سرمایه گذار فارغ از بحث تکنیکالی و روانشناسی لازم و ضروری است.
  ممنون از مقالات مفیدتون.

  ۰
 20. BA3759 گفت:

  تشکر از مطالب مفیدتان.من هرکارکردم نتونستم اعتبار یک ماهه را فعال کنم تاریخ فعال سازی وارد نمیشد اگه ممکنه لطف کنید و راهنمایی بفرمایید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای فعالسازی بسته های اعتباری مشکلی وجود ندارد.
   لطفا بفرمایید که چه خطایی دریافت می کنید تا بتوانیم مشکل را برطرف کنیم و یا در ساعات اداری با پشتیبانی باشگاه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.
   باتشکر

   ۰
 21. AX2977 گفت:

  سلام. مفید و کاربردی بود. سپاس از کارگزاری آگاه...

  ۰
 22. BE3227 گفت:

  با سلام و خیلی ممنون. یه سوال داشتم ، برنامه ای دارین که عرضه های اولیه بطور اتوماتیک برای ما توسط شما خریداری بشه؟ چون من دیروز که عرضه اولیه رنیک بود یه کار واجب پیش اومد نتونستم سفارش خرید بدم. با تشکر

  ۰
 23. AL1785 گفت:

  سلام
  عالی بود
  فقط در خصوص قرعه کشی لاگین ۱۰ روزه بنده این دفعه با وجود فعال بودن و ارسال لینک برایم اما گردونه قرعه کشی ظاهر نگردید و نتوانستم استفاده کنم
  ل

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای شرکت در قرعه کشی باید بر روی گزینه قرعه کشی در بآشگاه کلیک کنید. در صورت بروز مشکل با واحد پشتیبانی تماس بگیرید. با تشکر

   ۰
 24. BF1465 گفت:

  با سلام
  آیا تبدیل حق تقدم به سهام وارد شده به پورتفوی در کارگزاری آگاه بین ۴ تا ۶ ماه فرصت نیاز ندارد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   تبدیل حق تقدم به سهام به کارگزاری ها مربوط نیست. انجام کارهای اداری تبدیل حق تقدم به سهم توسط شرکت زمان بر است.

   ۰
 25. AM3029 گفت:

  باسلام و احترام

  برای معرفی حساب بانک ملت جهت کد بورس کالا، آیا می توان یک حساب قرض الحسنه برای مسدودی (در اختیار بورس) و یک حساب قرض الحسنه دیگر جهت برداشت وجه اعلام کرد؟ (در زمان تحویل فرم ها گفته بودند که یک حساب کوتاه مدت برای مسدودی باید معرفی شود)

  خیل ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   حساب در اختیاز بورس برای معاملات آتی مورد استفاده است. برای معاملات اوراق تنها ۱ حساب برای برداشت وجه می بایست معرفی کنید. همچنین حساب در اختیار بورس باید کوتاه مدت باشد.

   ۰
 26. BF6741 گفت:

  سلام
  تشکر بابت این مطلب مفید
  لطفا راجب درصد کسر شده برای خرید وفروش بیشتر توضیح بدید
  اینکه چرا گاهی بیشتر از ۱.۵ درصد کسر میشه؟
  ممنونم از کارگزاری آگاه که مورد علاقه من شده توهمین مدت کوتاه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به هیچ عنوان درصد کارمزد تغییر نکرده، در نظر داشته باشید ۱ درصد کارمزد خرید و فروش کل هست، کارمزد کارگزاری برای خرید و فروش ۰.۳۸ درصد است. لطفا محاسبات خود را به این شکل انجام دهید.

   ۰
 27. BG2748 گفت:

  سلام
  حق تقدم یه تیغ دو لبه هست، ریسک نسبتا زیادی داره اما سودآوری خیلی خوبی هم میتونه داشته باشه، اما به چه صورت؟
  اولا در شرکت های بورسی که بازه ی نوسان شون ۱۰ درصدی هست با توجه به قوانین جدید بازار پایه فرصت خوبی برای رخنه ی نوسانگیرها در حق تقدم هست تا از این فرصت نهایت بهره را ببرند و دوما در صورتی که حق تقدم خودتون رو نفروشید و مبلغ اسمی هم واریز نکنید و قیمت سهم طی ۳ الی ۵ ماه بعدی(۶۰ روز برای پذیره نویسی اولیه، تقریبا ۳۰ الی ۶۰ روز برای پذیره نویسی تمدید شده و ۳۰ روز هم فرآیند فروش حق تقدم استفاده نشده و واریز مبلغ حاصل از فروش) رشد کنه، عملا به ازای هر سهم ۱۰۰۰ ریال سود میکنید و حالا فرض کنید قیمت اصلی خود سهم نزدیک به ۱۰۰۰ ریال باشد آنگاه سود شما برحسب درصد بسیار بالا خواهد بود.(کافیه در دو مثال برای خودتون بررسی کنید تا متوجه منظورم بشید) سود حاصل از این روش با شرایطی که عرض کردم از رشدهای شارپی هم بیشتره اما خب ریسک های خاص خودش رو داره که مثلا همین دسترسی نداشتن به پولتون طی چند ماه یکیش هست و دیگری هم اینه که اگر قیمت سهم طی این چند ماه رشد نکرده باشه و بالعکس نزولی بوده باشه به شدت ضرر میکنید!
  در کل به عزیزانی که تازه وارد هستند و یا حتی اطلاعات متوسطی دارند پیشنهاد میکنم سمت حق تقدم نرن و حتی ترجیحا در همون شصت روز حق تقدم خودشون رو بفروشن و خیال خودشون رو راحت کنن.
  حرفه ای ها هم که اگر حرفه ای باشند نیاز به توصیه و مشورت و راهنمایی ندارند.
  پرسود باشید

  ۱
 28. AP3062 گفت:

  سلام من امید۱ رو خریداری کرده بودم بعد از مدتی از تعداد سهامم کم شد و بجاش حق تقدم به من و بقیه سهام داران دادند و بعد از گذشت تقریبا سه ماه تعداد سپرده گذاری در حق تقدم صفر شد و هنوز در پرتفوی من تعداد واقعی رو زده،ولی تعداد سپرده گذاریش صفره، راهنمایی میکنید چکار باید بکنم،با تشکر.

  ۰
 29. BF5832 گفت:

  با سلام مطالب عالیه ولی اگر بتونید بصورت ویدیو به همراه یک مثال هم توضیح بدین واقعا فکر میکنم وایرال تر باشه و همینطور مخاطب حوصله بیشتری برای دنبال کردن مطالب داشته باشه با تشکر از تیم کارگذاری آگاه

  ۰
 30. AT2170 گفت:

  سلام متشکر از مطالب وتوضیح حق تقدم ودانش اگاه

  ۰
 31. BE4916 گفت:

  عالی بود.
  چگونه بفهمیم حق تقدم سهمی قابل معامله است ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   درصورتی که نماد حق تقدم سهام مربوطه، مجاز باشد امکان خرید و فروش آن در بازار وجود دارد و یا اطلاعیه آن نماد را در سایت کدال چک نمایید.

   ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درصورتی که نماد حق تقدم سهام مربوطه، مجاز باشد امکان خرید و فروش آن در بازار وجود دارد و یا اطلاعیه آن نماد را در سایت کدال چک نمایید.

   ۰
 32. BF3361 گفت:

  سلام
  براي تازه وارد ها چه توصيه اي داريد؟ به اين مقوله وارد بشيم يا فعلا صبر کنيم و با تجربه وارد اين مقوله بشويم؟

  تشکر فراوان

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   برای ورود به هر فعالیتی یادگیری مبانی اولیه آن ضروری است و فعالیت در بازار بورس نیز نیازمند یادگیری اصول و قوانین و اشنایی با این بازار است تا بتوان از این فرصت سودآور استفاده کرد.

   ۰
 33. BA5566 گفت:

  سلام ببخشید من برام پیامی مبنی بر شارژ همفکران اومده .. برای استفاده ازش اگه عضو همفکران بشم تما باید خودمم پول بدم ؟ یعنی مبلغ قرارداد رو باید پرداخت کنم ا میتونم با همین کارت شارژ وارد بشم ؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   شما ابدا لازم است در سایت همفکران ثبت نام نمایید. سپس کد اشتراک خود را در سایت ثبت نموده و تا زمان مشخص شده به صورت رایگان از سایت استفاده نمایید.

   ۰
 34. علی قربانی صدر گفت:

  خیلی دوست داشتم بدانم حق تقدم چیست چون خیلی شنیده بودم که حق تقدم سهام شرکتی عرضه شده است ، تشکر اطلاعات مفیدی دریافت کردم.

  ۰
 35. AG7035 گفت:

  سلام
  من یه بسته اعتباری سه میلیونی داشتم که با توجه به عدم اطلاع کافی همه موجودی خودم رو در بازار پایه فرابورس سرمایه گذاری کردم
  بعد از اخطار کارگزاری دومیلیون از این اعتبار رو بصورت پرداخت شتابی چند روز قبل از سررسید تسویه کردم
  حال به من اس دادن که باید بقیه رو امروز تسویه کنم
  درصورتی که هنوز پنج روز از زمان اعتبار من باقی مونده
  لطفا رسیدگی کنین

  اسلک

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   موعد تسویه بسته اعتباری ۹۰ روزه شما، برابر ۱۸ شهریور ۹۸ است از آنجایی که ۳ روز قبل از تسویه وجه نقد موجود در سامانه آنلاین شما، تعلیق می شود بنابراین لازم است در این تاریخ، بقیه اعتباری که دریافت کرده اید را تسویه نمایید.

   ۰
 36. BF6588 گفت:

  در حال حاضر، پس از گذشت حدود پنج ماه از خرید حق تقدم و ارزش اسمی سهم،
  سهم در پرتفو دیده می شود اما نه در ستون تعداد سپرده، بلکه در ستون تعداد.
  نمی دونم آیا باید اقدامی انجام بدم که امکان فروش سهم را داشته باشم، یا این اتفاق خودبخود می افتد.
  سپاسگزار.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در سامانه آنلاین یکبار برای سهم مورد نظر تغییر کارگزار ناظر بزنید، در صورتی که ستون تعداد سپرده‌گذاری شما بروز نشد، هنوز در شرکت سبرده گذاری سازمان بورس ثبت نشده است.
   با تشکر

   ۰
 37. BG1530 گفت:

  ممنون میشیم اگه امکانش باشه باشگاه رو در نرم افزار آسا قرار دهید که امکان دسترسی بهش سریع تر باشه

  ۰
 38. BD5241 گفت:

  سلام همیشه برای من سوال بود که ح جلوی نماد به چه معناست با خواندن این مطلب متوجه موضوع شدم. سپاس

  ۰
 39. خسروی گفت:

  سلام. مفید و کاربردی . پیشنهاد میدم اصول اولیه ورود به بورس را نیز مطرح کنید

  ۰
 40. BF6741 گفت:

  سلام
  ممنون بابت این مطلب خوب و بدرد بخور

  ۰
 41. گیسو گفت:

  به نظرم خیلی مفید و کامل و جامع بود

  ۰
 42. BD7014 گفت:

  با سلام.باید آگاهانه از موضوع حق تقدم شرکت ها استفاده کرد

  ۰
 43. AW9298 گفت:

  با سلام
  مطلب مفید و ارزنده‌ای بود. لطفا درباره nav نیز مطلب بذارید.

  ۰
 44. BG4681 گفت:

  با سلام . من تازه وارد بورس شدم و نمی تونم قسمت آموزش رو پیدا کنم اگه میشه راهنمایی کنید . با تشکر از آگاه

  ۰
 45. BH2203 گفت:

  معمولا به غیر از شرکتهای اصل ۴۴ در بازه ۲۵ تا ۳۰ روز اولی سهم وحق هر دو صعودی خواهند بود وسپس نزولی میشود. بهترین زمان خرید حق تقدم شرکتهای اصل ۴۴ رو ۵۹ ام یا شصتم است.

  ۰
 46. مهدی گفت:

  خوب بود امروز خانوم سروش نیا توی کارگزاری اگاه اینو خوب توضیح دادن

  ۰
 47. AQ5547 گفت:

  سلام برای ورود به باشگاه چندین بار باید اقدام کنم تا موفق بشم چرا این مشکل پیش اومده گاهی دیگه منصرف میشم و از پاسخ به سوالات محروم میشم آیا اشکالی به وجود آمده ؟ ممنون از پاسخگوییتون

  ۰
 48. AX9785 گفت:

  با سلام و تشکر از توضیحات کامل در مورد حق تقدم سهام امیدوارم تمام کاربران استفاده برده باشند

  ۰
 49. AK6766 گفت:

  واقعا مطلبتون عالی بود و برای من خیلی مفید واقع شد

  ۰
 50. BB3016 گفت:

  منظور ۶۰ روز کاری هست یا با تعطیلی ها؟

  ۰
 51. AA2236 گفت:

  واقعا مطلبتون عالیه و خیلی مفید هستش سپاسگزارم

  ۰
 52. AU5959 گفت:

  سلام خواهش می کنم به سوال مطرح شده در روزهای قبل در باره "سهام جایزه "ونحوه فروش آن جواب مختصری ذکر بفرمایید با سپاس فراوان

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در این روش به میزان مبلغ صرف سهام، سهام جدید به قیمت اسمی منتشر و به سهام‌داران قبلی داده می‌شود. افزایش سرمایه به این شیوه همانند افزایش سرمایه به قیمت اسمی است. هر زمانی که سهام جایزه به پرتفوی شما اظافه شد، شما قادر به فروش آن خواهید بود.

   ۰
 53. AO7863 گفت:

  با تشکر از مطالب مفیدتون

  ۰
 54. BG3750 گفت:

  با سلام
  منم
  چند بار امتحان کردم که بتونم وارد باشگاه بشم

  ۰
 55. BA9145 گفت:

  به نظر بنده کلا حق تقدم نخرید خیلی بهتره دردسرش زیاده

  ۰
 56. AV0085 گفت:

  سلام خیلی کامل و جامع توضیح داده شده .ممنونم از کارگزاری آگاه 🙏

  ۰
 57. BH7108 گفت:

  سلام. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی های شرکت رو بیشتر توضیح بدید.

  ۰
 58. BD1329 گفت:

  سلام ببخشید یک سوال کلی راجع به باشگاه داشتم میخوام اطلاعات پروفایلم کامل کنم اما گزینه ی اسم مستعار قفله و نمیشه علتش چیه؟

  ۰
 59. AM8528 گفت:

  سلام همیشه برای من سوال بود که ح جلوی نماد به چه معناست با خواندن این مطلب متوجه موضوع شدم.

  ۰
 60. BH8324 گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدی که قرار دادید

  ۰
 61. Ali گفت:

  سلام
  مقاله پرباری هست ممنونم از زحمات شما.
  از اساتید محترم آموزشی آگاه درخواست آموزش مفصل و کاربردی در خصوص موضوع دارم
  بازم متشکرم

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: