حق تقدم در بورس چیست؟

 • ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۲۵۷ نظر
 • ۱۰۲۶۵۲ مشاهده
حق تقدم چیست؟

افزایش سرمایه چیست؟ حق تقدم در بورس چیست؟

چگونه حق تقدم سهام خود را تبدیل به سهم کنیم؟

چگونه می‌توانیم حق تقدم سهام را بفروشیم؟

اگر شما هم سرمایه‌گذار بورسی هستید و در بازار بورس فعالیت می‌کنید، احتمالاً با واژه افزایش سرمایه آشنا هستید. افزایش سرمایه یک فرآیند تأمین مالی برای اکثر شرکت‌های بورسی است که می‌توانند بودجه موردنیاز خود را برای اصلاح ساختار مالی و راه‌اندازی پروژه‌ها تأمین کنند.

در این مقاله قصد داریم در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌ها و معنای حق تقدم در بورس صحبت کنیم و ببینیم حق تقدم چیست؟ و چگونه میتوان ازآن استفاده کرد.

افزایش سرمایه چیست؟

شرکت‌ها به‌منظور تأمین منابع موردنیاز برای گسترش فعالیت‌های خود و توسعه طرح‌ها، اصلاح ساختار مالی شرکت، افزایش قدرت رقابت خود و بهره‌برداری از پروژه‌های جدید اقدام به ثبت افزایش سرمایه می‌کنند. شرکت‌های بورسی با دعوت از تمامی سهامداران به مجمع عمومی فوق‌العاده، تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه را مطرح می‌کنند و در صورت موافقت سهامداران، افزایش سرمایه در مجمع فوق‌العاده تصویب و فرآیند ثبت افزایش سرمایه اجرایی می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری در بورس وارد شوید.

افزایش سرمایه به چهار روش زیر انجام می‌شود:

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته (سهام جایزه)

شرکت‌ها در مجمع عادی سالیانه بخشی از سود خالص خود را تحت عنوان سود نقدی بین سهامداران تقسیم می‌کنند. آن قسمتی از سود خالص که بین سهامداران تقسیم نمی‌شود، به‌حسابی منتقل می‌شود که به آن حساب انباشته می‌گویند. بعد از مدتی شرکت برای تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای خود، از این محل اقدام به افزایش سرمایه می‌کند و سرمایه‌اش را افزایش می‌دهد. به نسبت درصد افزایش سرمایه، تعداد سهام کل شرکت و سهامداران افزایش می‌یابد و قیمت سهام شرکت به همان میزان کاهش پیدا می‌کند تا ارزش بازاری شرکت ثابت بماند. سهامداران و سرمایه‌گذاران بابت دریافت این سهام مبلغی پرداخت نمی‌کنند؛ به همین دلیل به این نوع سهام دریافت شده سهام جایزه می‌گویند.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی های شرکت

زمانی که تورم افزایش پیدا می‌کند، به‌تبع آن قیمت کالا و خدمات نیز افزایش می‌یابد. هنگامی‌که شرکت‌ها از اختلاف قیمتی بین بهای تمام شده دارایی‌های ثابت با ارزش‌های جدید و جاری این دارایی‌ها اقدام به افزایش سرمایه کنند، اصطلاحاً به آن افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت گفته می‌شود. این روش موجب به‌روز شدن ارزش دارایی شرکت، افزایش قدرت دریافت وام توسط شرکت و همچنین باعث انضباط در صورت‌های مالی می‌گردد.

افزایش سرمایه از محل صرف سهام (سلب حق تقدم)

در این روش از افزایش سرمایه، سهامداران می‌توانند حق استفاده از حق تقدم را از خود سلب کنند و سهم جدید را به سهامداران جدید واگذار کنند که به آن افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم گفته می‌شود.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران (حق تقدم سهام)

زمانی که شرکت قصد تأمین منابع مالی جدید داشته باشد، از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به ثبت افزایش سرمایه می‌کند. در این روش افزایش سرمایه، به دلیل این‌که نیازمند تأمین منابع مالی جدید است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران فعلی شرکت می‌دهد. به این صورت که اوراقی به نام حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می‌دهد.

در ادامه به توضیح کامل‌تری در خصوص افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات (حق تقدم سهام) خواهیم پرداخت.

 

بیشتر بخوانید: افزایش سرمایه شرکت ها در بازار سرمایه

در بخش قبلی با انواع افزایش سرمایه آشنا شدیم. حال با این سؤال روبه‌رو می‌شویم:

شرکت‌ها به چه صورت در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات اقدام می‌کنند؟

شرکت درصورتی‌که اندوخته یا سود انباشته نداشته باشد و یا درصورتی‌که نخواهد از این محل برای افزایش سرمایه استفاده کند، در این صورت از محل آورده نقدی سهامداران، اقدام به افزایش سرمایه می‌کند.

در این حالت از سهامداران خواسته می‌شود که مبلغی را برای افزایش سرمایه به شرکت پرداخت کنند، درواقع شرکت حق استفاده و حضور در این افزایش سرمایه را ابتدا به سهامداران می‌دهد و به آن‌ها حق تقدم سهام تخصیص می‌دهد. درصورتی‌که سهامداران تمایل به شرکت در این افزایش سرمایه را داشته باشند، مبلغ مذکور را به‌حساب شرکت واریز می‌کنند.

چگونه حق تقدم سهام خود را به سهم تبدیل کنیم؟

درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.

نکته: ارزش اسمی یا ریالی، قیمتی است که بر روی هر برگه اوراق بهادار یا اوراق قرضه چاپ و منتشر می‌شود.

درج ارزش اسمی در برگه سهام به این معنا نیست که سهم موردنظر به قیمت ارزش اسمی به فروش رود؛ بلکه ممکن است به دلایل مختلف نظیر وضع بازار و شرایط شرکت، سهم باقیمت بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی فروخته شود. در ایران ارزش اسمـی هر سهم ۱۰۰ تومان است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید و فروش سهام میتوانید مقاله ی آموزش خرید و فروش سهام را مطالعه کنید.

پس از پرداخت مبلغ اسمی، تبدیل‌شدن حق تقدم به سهام چقدر زمان خواهد برد؟

پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

در سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری آگاه، بعد از برگزاری مجمع فوق‌العاده و اتخاذ تصمیمات، حق تقدم سهام در سبد سهام مشتریان به‌صورت خودکار به ستون “تعداد” اضافه می‌شود و به‌محض اینکه حق تقدم در بازه ۶۰ روزه در بازار قابل معامله شد، “تعداد سپرده‌گذاری” نیز در سامانه آنلاین به‌روز می‌شود که امکان فروش سهام را نیز دارد.

نحوه نمایش حق تقدم سهام غیرقابل معامله در سبد سهام آساتریدرآگاه

سهامدار برای پرداخت مبلغ اسمی می‌تواند از دو روش اقدام نماید. روش اول لازم است به سایت codal.ir مراجعه کند و پس از جستجوی آگهی مربوط به افزایش سرمایه در این سایت، شماره‌حساب شرکت را جهت واریز مبلغ اسمی دریافت نماید و پس از پرداخت، فیش واریزی را برای امور سهام شرکت موردنظر فکس کند. در روش دوم سهامدار با امور سهام شرکت تماس می‌گیرد و شماره حساب را دریافت و فیش را برای آن‌ها فکس می‌کند.

چگونه حق تقدم سهام را، قبل از تبدیل‌شدن به سهم بفروشیم؟

درصورتی‌که سهامدار تمایلی نداشته باشد در افزایش سرمایه شرکت کند و حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، این امکان وجود دارد که حق تقدم سهام خود را بفروش برساند. این حق تقدم‌ها در بازه ۶۰ روزه در بازار قابل معامله هستند. در این حالت، افرادی که سهامدار نبوده‌اند نیز می‌توانند این حق تقدم‌های سهام را خریداری کنند و یا افراد سهامدار، تعداد حق تقدم خود را افزایش دهند.

دامنه نوسان حق تقدم سهام برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی به چه میزان است؟

دامنه نوسان حق تقدم سهام برای شرکت‌های بورسی، دو برابر سهم اصلی (%۱۰±) است به‌عبارت‌دیگر این نماد در طی یک روز، می‌تواند بین مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ درصد نسبت به قیمت پایانی روز قبل خود، نوسان داشته باشد. همچنین دامنه نوسان برای شرکت‌های فرابورسی، برابر دامنه نوسان سهم اصلی (%۵ ±) است.

حق تقدم استفاده‌نشده به چه معناست؟ و با چه ریسک‌هایی مواجه است؟

هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.

اما فروش حق تقدم استفاده‌نشده برای سهامدار با ریسک‌هایی مواجه است که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت:

 مالکان حق تقدم سهام در قیمت فروش دارایی خود نقشی ندارند، ولی سعی شرکت در آن است که در تعیین قیمت فروش این حق‌‌تقدم‌ها به‌صورت منصفانه عمل نماید.

 از زمان پایان مهلت پذیره‌نویسی تا زمانی که شرکت بخواهد وجه حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به سهامدار پرداخت کند، دارایی مذکور فاقد قابلیت نقد شوندگی خواهد بود.

چنانچه سرمايه‌گذار براي مدت طولاني از وضعيت دارايي خود بي‌خبر باشد، برای دسترسي به اطلاعات مرتبط با مطالبات ناشي از فروش حق‌تقدم‌هاي استفاده‌نشده باید با امور سهام شرکت تماس بگیرد.

چگونه می‌توان حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را خریداری کرد؟

بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.

اگر حق تقدم خریداری‌شده از بازار، از نوع حق تقدم استفاده‌نشده باشد، آیا امکان فروش دارد؟

درصورتی‌که حق تقدم سهام خریداری‌شده از نوع استفاده‌نشده باشد، قابلیت فروش در بازار را ندارند؛ که در این حالت کارگزار بابت هر سهم خریداری‌شده، مبلغ اسمی را از حساب سهامدار برداشت می‌کند. درواقع فرد سهامدار لازم است به‌اندازه مبلغ اسمی هر سهم خریداری‌شده، در حساب کارگزار خود وجه کافی داشته باشد.

سخن آخر

یکی از روش‌های تأمین مالی برای اصلاح ساختار مالی شرکت و یا توسعه طرح‌ها و پروژه‌های خود، استفاده از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران است. در این حالت سهامداران فعلی برای شرکت در افزایش سرمایه در اولویت اول هستند؛ اما بقیه فعالین بازار سرمایه نیز می‌توانند در این افزایش سرمایه شرکت کنند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

257 پاسخ به “حق تقدم در بورس چیست؟”

 1. BB5958 گفت:

  مطلب تون برای من که اطلاعی از بورس و سهام نداشتم عالی بود

  ۷۷
 2. BD7364 گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون پایدار باشید

  ۱۳
 3. BG7163 گفت:

  ممنون از آموزشهای خوبتون

  ۱۰
 4. AQ6974 گفت:

  سلام
  چه قدر دوست داشتم در باره اش بدونم.
  ممنون آگاه

  ۱۵
 5. AS6779 گفت:

  با سلام
  از توضیحات کامل و جامع شما سپاسگزارم

  ۷
 6. AR3441 گفت:

  با سلام
  توضیحات شما بسیار عالی و کامل بود و با مطالعه چند دقیقه ای این متن اطلاعات بسیار خوبی در خصوص حق تقدم پیدا کردم

  ۷
 7. BE1044 گفت:

  با درود
  موضوع مثل همیشه جذاب بود.
  سپاس

  ۴
 8. BG7000 گفت:

  من تازه اومدم تو بورس کلاسهای شما کی و چه ساعتهایی است؟

  ۳
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای اطلاع از دوره های آموزشی و زمان برگزاری آن ها لطفا به بخش " آموزش بورس" مراجعه بفرمایید.
   باتشکر

   ۴
   • mostafa گفت:

    سلام
    من حق تقدم سهامی رو خریداری کردم
    نمیخوام ب سهام تبدیلش کنم
    میخواستم بدونم تا کی این حق تقدم در بورس قابل معامله میباشد
    قبل اتمام ان میخواهم حق تقدم را بفروش برسانم

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     درصورتی‌که سهامدار تمایلی نداشته باشد در افزایش سرمایه شرکت کند و حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، این امکان وجود دارد که حق تقدم سهام خود را بفروش برساند. این حق تقدم‌ها در بازه ۶۰ روزه در بازار قابل معامله هستند. در این حالت، افرادی که سهامدار نبوده‌اند نیز می‌توانند این حق تقدم‌های سهام را خریداری کنند و یا افراد سهامدار، تعداد حق تقدم خود را افزایش دهند.

     ۲
 9. AT0603 گفت:

  سلام
  در خصوص انواع افزایش سرمایه و ضرر و زیان و سودهایی که ممکنه به سهامدار برسه به نظرم باید کلاس تدارک دید.باتشکر

  ۸
 10. مرضیه گفت:

  مطالب بسیار کامل و روان و آموزنده هست ،تشکر

  ۰
 11. BC8132 گفت:

  توضیحات کامل و جامع بودند ممنون

  ۰
 12. AX9280 گفت:

  مطالب باشگاه در بخش بلاگ و آموزش عالی است. با تشکر

  ۰
 13. AX8698 گفت:

  با سلام
  در اخر متوجه نشدیم که اگر کسی نخواهد از حق تقدم استفاده کند و مبلغی در حساب خود نداشته باشد چه اتفاقی می افتد آیا ضرری شامل حال سهامدار می شود؟

  ۴
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر سهامدار نخواهد مبلغی بابت تبدیل شدن حق تقدم به سهم بپردازد ،میتواند در مدت ۲ ماه از زمان شروع معاملات حق تقدم ، حق تقدم های خود را بفروشد.

   ۱۱
 14. AJ0784 گفت:

  سلام
  بر اساس حق تقدم و افزایش سرمایه از طریق سود انباشته می توان یک سیستم معاملاتی طراحی کرد.

  ۰
 15. AT2785 گفت:

  سلام
  اطلاعات عالی و مفیدی بود ممنونم

  ۰
 16. BC9025 گفت:

  با سلام و سپاس از مطالب ارزشمند

  ۰
 17. AV1089 گفت:

  واقعا عالی و جذاب مرسی دستتون درد نکنه خداقوت

  ۱
 18. BF4055 گفت:

  مطلب مفیدی بود. با تشکر از مطالب آموزشی تان.

  ۰
 19. AN8638 گفت:

  حقیقتا مباحث بنیادی بازار سرمایه برای هر سرمایه گذار فارغ از بحث تکنیکالی و روانشناسی لازم و ضروری است.
  ممنون از مقالات مفیدتون.

  ۱
 20. BA3759 گفت:

  تشکر از مطالب مفیدتان.من هرکارکردم نتونستم اعتبار یک ماهه را فعال کنم تاریخ فعال سازی وارد نمیشد اگه ممکنه لطف کنید و راهنمایی بفرمایید.

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای فعالسازی بسته های اعتباری مشکلی وجود ندارد.
   لطفا بفرمایید که چه خطایی دریافت می کنید تا بتوانیم مشکل را برطرف کنیم و یا در ساعات اداری با پشتیبانی باشگاه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.
   باتشکر

   ۱
 21. AX2977 گفت:

  سلام. مفید و کاربردی بود. سپاس از کارگزاری آگاه...

  ۲
 22. BE3227 گفت:

  با سلام و خیلی ممنون. یه سوال داشتم ، برنامه ای دارین که عرضه های اولیه بطور اتوماتیک برای ما توسط شما خریداری بشه؟ چون من دیروز که عرضه اولیه رنیک بود یه کار واجب پیش اومد نتونستم سفارش خرید بدم. با تشکر

  ۳
 23. AL1785 گفت:

  سلام
  عالی بود
  فقط در خصوص قرعه کشی لاگین ۱۰ روزه بنده این دفعه با وجود فعال بودن و ارسال لینک برایم اما گردونه قرعه کشی ظاهر نگردید و نتوانستم استفاده کنم
  ل

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای شرکت در قرعه کشی باید بر روی گزینه قرعه کشی در بآشگاه کلیک کنید. در صورت بروز مشکل با واحد پشتیبانی تماس بگیرید. با تشکر

   ۰
 24. BF1465 گفت:

  با سلام
  آیا تبدیل حق تقدم به سهام وارد شده به پورتفوی در کارگزاری آگاه بین ۴ تا ۶ ماه فرصت نیاز ندارد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   تبدیل حق تقدم به سهام به کارگزاری ها مربوط نیست. انجام کارهای اداری تبدیل حق تقدم به سهم توسط شرکت زمان بر است.

   ۰
 25. AM3029 گفت:

  باسلام و احترام

  برای معرفی حساب بانک ملت جهت کد بورس کالا، آیا می توان یک حساب قرض الحسنه برای مسدودی (در اختیار بورس) و یک حساب قرض الحسنه دیگر جهت برداشت وجه اعلام کرد؟ (در زمان تحویل فرم ها گفته بودند که یک حساب کوتاه مدت برای مسدودی باید معرفی شود)

  خیل ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   حساب در اختیاز بورس برای معاملات آتی مورد استفاده است. برای معاملات اوراق تنها ۱ حساب برای برداشت وجه می بایست معرفی کنید. همچنین حساب در اختیار بورس باید کوتاه مدت باشد.

   ۰
  • BD8994 گفت:

   سلام
   از زحمات استادان و کارشناسان زحمتکش کارگزاری آگاه کمال قدردانی و تشکر را در توضیح کامل حق تقدم دارم.

   ۰
 26. BF6741 گفت:

  سلام
  تشکر بابت این مطلب مفید
  لطفا راجب درصد کسر شده برای خرید وفروش بیشتر توضیح بدید
  اینکه چرا گاهی بیشتر از ۱.۵ درصد کسر میشه؟
  ممنونم از کارگزاری آگاه که مورد علاقه من شده توهمین مدت کوتاه

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به هیچ عنوان درصد کارمزد تغییر نکرده، در نظر داشته باشید ۱ درصد کارمزد خرید و فروش کل هست، کارمزد کارگزاری برای خرید و فروش ۰.۳۸ درصد است. لطفا محاسبات خود را به این شکل انجام دهید.

   ۲
 27. BG2748 گفت:

  سلام
  حق تقدم یه تیغ دو لبه هست، ریسک نسبتا زیادی داره اما سودآوری خیلی خوبی هم میتونه داشته باشه، اما به چه صورت؟
  اولا در شرکت های بورسی که بازه ی نوسان شون ۱۰ درصدی هست با توجه به قوانین جدید بازار پایه فرصت خوبی برای رخنه ی نوسانگیرها در حق تقدم هست تا از این فرصت نهایت بهره را ببرند و دوما در صورتی که حق تقدم خودتون رو نفروشید و مبلغ اسمی هم واریز نکنید و قیمت سهم طی ۳ الی ۵ ماه بعدی(۶۰ روز برای پذیره نویسی اولیه، تقریبا ۳۰ الی ۶۰ روز برای پذیره نویسی تمدید شده و ۳۰ روز هم فرآیند فروش حق تقدم استفاده نشده و واریز مبلغ حاصل از فروش) رشد کنه، عملا به ازای هر سهم ۱۰۰۰ ریال سود میکنید و حالا فرض کنید قیمت اصلی خود سهم نزدیک به ۱۰۰۰ ریال باشد آنگاه سود شما برحسب درصد بسیار بالا خواهد بود.(کافیه در دو مثال برای خودتون بررسی کنید تا متوجه منظورم بشید) سود حاصل از این روش با شرایطی که عرض کردم از رشدهای شارپی هم بیشتره اما خب ریسک های خاص خودش رو داره که مثلا همین دسترسی نداشتن به پولتون طی چند ماه یکیش هست و دیگری هم اینه که اگر قیمت سهم طی این چند ماه رشد نکرده باشه و بالعکس نزولی بوده باشه به شدت ضرر میکنید!
  در کل به عزیزانی که تازه وارد هستند و یا حتی اطلاعات متوسطی دارند پیشنهاد میکنم سمت حق تقدم نرن و حتی ترجیحا در همون شصت روز حق تقدم خودشون رو بفروشن و خیال خودشون رو راحت کنن.
  حرفه ای ها هم که اگر حرفه ای باشند نیاز به توصیه و مشورت و راهنمایی ندارند.
  پرسود باشید

  ۵۲
  • مهدی گفت:

   دمت گرم از راهنمایی شما بنده دقیقا ۱ماهه دنبال همین مطلب بودم کسی چنین راهنماییم نکرده بود عالی بود واقعا لایک داری

   ۱۴
 28. AP3062 گفت:

  سلام من امید۱ رو خریداری کرده بودم بعد از مدتی از تعداد سهامم کم شد و بجاش حق تقدم به من و بقیه سهام داران دادند و بعد از گذشت تقریبا سه ماه تعداد سپرده گذاری در حق تقدم صفر شد و هنوز در پرتفوی من تعداد واقعی رو زده،ولی تعداد سپرده گذاریش صفره، راهنمایی میکنید چکار باید بکنم،با تشکر.

  ۵
 29. BF5832 گفت:

  با سلام مطالب عالیه ولی اگر بتونید بصورت ویدیو به همراه یک مثال هم توضیح بدین واقعا فکر میکنم وایرال تر باشه و همینطور مخاطب حوصله بیشتری برای دنبال کردن مطالب داشته باشه با تشکر از تیم کارگذاری آگاه

  ۳
 30. AT2170 گفت:

  سلام متشکر از مطالب وتوضیح حق تقدم ودانش اگاه

  ۰
 31. BE4916 گفت:

  عالی بود.
  چگونه بفهمیم حق تقدم سهمی قابل معامله است ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   درصورتی که نماد حق تقدم سهام مربوطه، مجاز باشد امکان خرید و فروش آن در بازار وجود دارد و یا اطلاعیه آن نماد را در سایت کدال چک نمایید.

   ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درصورتی که نماد حق تقدم سهام مربوطه، مجاز باشد امکان خرید و فروش آن در بازار وجود دارد و یا اطلاعیه آن نماد را در سایت کدال چک نمایید.

   ۰
 32. BF3361 گفت:

  سلام
  براي تازه وارد ها چه توصيه اي داريد؟ به اين مقوله وارد بشيم يا فعلا صبر کنيم و با تجربه وارد اين مقوله بشويم؟

  تشکر فراوان

  ۱
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   برای ورود به هر فعالیتی یادگیری مبانی اولیه آن ضروری است و فعالیت در بازار بورس نیز نیازمند یادگیری اصول و قوانین و اشنایی با این بازار است تا بتوان از این فرصت سودآور استفاده کرد.

   ۱
 33. BA5566 گفت:

  سلام ببخشید من برام پیامی مبنی بر شارژ همفکران اومده .. برای استفاده ازش اگه عضو همفکران بشم تما باید خودمم پول بدم ؟ یعنی مبلغ قرارداد رو باید پرداخت کنم ا میتونم با همین کارت شارژ وارد بشم ؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   شما ابدا لازم است در سایت همفکران ثبت نام نمایید. سپس کد اشتراک خود را در سایت ثبت نموده و تا زمان مشخص شده به صورت رایگان از سایت استفاده نمایید.

   ۰
 34. علی قربانی صدر گفت:

  خیلی دوست داشتم بدانم حق تقدم چیست چون خیلی شنیده بودم که حق تقدم سهام شرکتی عرضه شده است ، تشکر اطلاعات مفیدی دریافت کردم.

  ۱
 35. AG7035 گفت:

  سلام
  من یه بسته اعتباری سه میلیونی داشتم که با توجه به عدم اطلاع کافی همه موجودی خودم رو در بازار پایه فرابورس سرمایه گذاری کردم
  بعد از اخطار کارگزاری دومیلیون از این اعتبار رو بصورت پرداخت شتابی چند روز قبل از سررسید تسویه کردم
  حال به من اس دادن که باید بقیه رو امروز تسویه کنم
  درصورتی که هنوز پنج روز از زمان اعتبار من باقی مونده
  لطفا رسیدگی کنین

  اسلک

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   موعد تسویه بسته اعتباری ۹۰ روزه شما، برابر ۱۸ شهریور ۹۸ است از آنجایی که ۳ روز قبل از تسویه وجه نقد موجود در سامانه آنلاین شما، تعلیق می شود بنابراین لازم است در این تاریخ، بقیه اعتباری که دریافت کرده اید را تسویه نمایید.

   ۱
 36. BF6588 گفت:

  در حال حاضر، پس از گذشت حدود پنج ماه از خرید حق تقدم و ارزش اسمی سهم،
  سهم در پرتفو دیده می شود اما نه در ستون تعداد سپرده، بلکه در ستون تعداد.
  نمی دونم آیا باید اقدامی انجام بدم که امکان فروش سهم را داشته باشم، یا این اتفاق خودبخود می افتد.
  سپاسگزار.

  ۴
  • Agah گفت:

   با سلام
   در سامانه آنلاین یکبار برای سهم مورد نظر تغییر کارگزار ناظر بزنید، در صورتی که ستون تعداد سپرده‌گذاری شما بروز نشد، هنوز در شرکت سبرده گذاری سازمان بورس ثبت نشده است.
   با تشکر

   ۰
 37. BG1530 گفت:

  ممنون میشیم اگه امکانش باشه باشگاه رو در نرم افزار آسا قرار دهید که امکان دسترسی بهش سریع تر باشه

  ۱
 38. BD5241 گفت:

  سلام همیشه برای من سوال بود که ح جلوی نماد به چه معناست با خواندن این مطلب متوجه موضوع شدم. سپاس

  ۱
 39. خسروی گفت:

  سلام. مفید و کاربردی . پیشنهاد میدم اصول اولیه ورود به بورس را نیز مطرح کنید

  ۰
 40. BF6741 گفت:

  سلام
  ممنون بابت این مطلب خوب و بدرد بخور

  ۰
 41. گیسو گفت:

  به نظرم خیلی مفید و کامل و جامع بود

  ۰
 42. BD7014 گفت:

  با سلام.باید آگاهانه از موضوع حق تقدم شرکت ها استفاده کرد

  ۰
 43. AW9298 گفت:

  با سلام
  مطلب مفید و ارزنده‌ای بود. لطفا درباره nav نیز مطلب بذارید.

  ۱
 44. BG4681 گفت:

  با سلام . من تازه وارد بورس شدم و نمی تونم قسمت آموزش رو پیدا کنم اگه میشه راهنمایی کنید . با تشکر از آگاه

  ۰
 45. BH2203 گفت:

  معمولا به غیر از شرکتهای اصل ۴۴ در بازه ۲۵ تا ۳۰ روز اولی سهم وحق هر دو صعودی خواهند بود وسپس نزولی میشود. بهترین زمان خرید حق تقدم شرکتهای اصل ۴۴ رو ۵۹ ام یا شصتم است.

  ۱
 46. حسین حسینی گفت:

  با سلام
  بنده حدوده ۱۰۰ هزار حق تقدم خاذین رو دارم و میخوام مبلغ ۱۰۰ تومن به ازای هر حق رو واریز کنم ولی فرم گواهی استفاده از حق تقدم از طرف شرکت برای من هنوز ارسال نشده و شرکت هم تلفن رو جواب نمیده. راهنمایی شما برای این مورد چی هست؟ ممنون میشم کمک کنید.
  ۱۰ روز دیگه بیشتر مهلت نداره

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   این موضوع رو باید از امور سهام شرکت پیگیری کنید اما در سایت کدال شماره حساب شرکت برای واریز و فکس مدارک موجود است.

   ۰
 47. مهدی گفت:

  خوب بود امروز خانوم سروش نیا توی کارگزاری اگاه اینو خوب توضیح دادن

  ۰
 48. AQ5547 گفت:

  سلام برای ورود به باشگاه چندین بار باید اقدام کنم تا موفق بشم چرا این مشکل پیش اومده گاهی دیگه منصرف میشم و از پاسخ به سوالات محروم میشم آیا اشکالی به وجود آمده ؟ ممنون از پاسخگوییتون

  ۱
 49. AX9785 گفت:

  با سلام و تشکر از توضیحات کامل در مورد حق تقدم سهام امیدوارم تمام کاربران استفاده برده باشند

  ۰
 50. AK6766 گفت:

  واقعا مطلبتون عالی بود و برای من خیلی مفید واقع شد

  ۰
 51. BB3016 گفت:

  منظور ۶۰ روز کاری هست یا با تعطیلی ها؟

  ۰
 52. AA2236 گفت:

  واقعا مطلبتون عالیه و خیلی مفید هستش سپاسگزارم

  ۰
 53. AU5959 گفت:

  سلام خواهش می کنم به سوال مطرح شده در روزهای قبل در باره "سهام جایزه "ونحوه فروش آن جواب مختصری ذکر بفرمایید با سپاس فراوان

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در این روش به میزان مبلغ صرف سهام، سهام جدید به قیمت اسمی منتشر و به سهام‌داران قبلی داده می‌شود. افزایش سرمایه به این شیوه همانند افزایش سرمایه به قیمت اسمی است. هر زمانی که سهام جایزه به پرتفوی شما اظافه شد، شما قادر به فروش آن خواهید بود.

   ۰
 54. AO7863 گفت:

  با تشکر از مطالب مفیدتون

  ۰
 55. AS0895 گفت:

  سلام
  خرید و فروش حق تقدم برای سهامدار خوبه یا بد؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   خرید و فروش حق تقدم مانند خرید و فروش هر سهمی شرایط و ریسک مخصوص به خود را دارد. برای مثال نوسان قیمتی روزانه اوراق حق تقدم بورسی ۱۰ درصد است و بازه زمانی تقریبا ۲ ماهه برای معاملات آن درنظر گرفته می شود. لذا باید مانند هر نوع سرمایه گذاری دیگری، شرایط و وضعیت حق تقدم شرکت مورد نظر را بررسی کرده و بعد اقدام به خرید کرد.

   ۲
 56. BG3750 گفت:

  با سلام
  منم
  چند بار امتحان کردم که بتونم وارد باشگاه بشم

  ۰
 57. BA9145 گفت:

  به نظر بنده کلا حق تقدم نخرید خیلی بهتره دردسرش زیاده

  ۰
 58. AV0085 گفت:

  سلام خیلی کامل و جامع توضیح داده شده .ممنونم از کارگزاری آگاه ?

  ۰
 59. BH7108 گفت:

  سلام. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی های شرکت رو بیشتر توضیح بدید.

  ۰
 60. BD1329 گفت:

  سلام ببخشید یک سوال کلی راجع به باشگاه داشتم میخوام اطلاعات پروفایلم کامل کنم اما گزینه ی اسم مستعار قفله و نمیشه علتش چیه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا به منظور پیگیری در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی خدمات آنلاین تماس حاصل نمایید.

   ۱
 61. AM8528 گفت:

  سلام همیشه برای من سوال بود که ح جلوی نماد به چه معناست با خواندن این مطلب متوجه موضوع شدم.

  ۱
 62. BH8324 گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدی که قرار دادید

  ۰
 63. Ali گفت:

  سلام
  مقاله پرباری هست ممنونم از زحمات شما.
  از اساتید محترم آموزشی آگاه درخواست آموزش مفصل و کاربردی در خصوص موضوع دارم
  بازم متشکرم

  ۰
 64. BF5832 گفت:

  سلام ببخشید چطوری میشه این نام کاربری رو تغییر داد اسم مستعار منظورمه ؟

  ۰
 65. BJ1826 گفت:

  مدت ها بود من واقعا در خصوص این موضوع یکسری ابهامات داشتم و هیچکس جوابمو نمیداد ولی باخوندن این مطلب کاملا همه چیو.متوجه شدم.بسیار ممنونم از مطلب مفیدتون

  ۰
 66. BH9908 گفت:

  با سلام و تشکر
  در حال حاضر پس از واریز مبلغ ۱۰۰ تومان جهت حق تقدم سهم مشاهده می گردد که روند تبدیل شدن آن به سهم در کلیه نمادها یکسان نمی باشد
  و در بعضی شرکتها زمان زیادی طول می کشد تا حق تقدم به سهم تبدیل شود آیا علت خاصی دارد و قاتونی جهت رعایت موضوع توسط شرکتها وجود ندارد؟ با تشکر.

  ۱
 67. AY9657 گفت:

  خیلی عالی
  من خودم خیلی سوال راجع به حق تقدم ونحوه استفاده از آن را داشتم و پاسخ تمام سوالاتم را در این مطلب یافتم

  ۰
 68. BC7774 گفت:

  با سلام و تشکر
  توضیحات شما کامل بود و با مطالعه چند دقیقه ای این متن اطلاعات بسیار خوبی در خصوص حق تقدم پیدا کردم

  ۰
 69. BH8137 گفت:

  سلام و خسته نباشید
  یه سوال
  اگه از یه نماد (شرکت) سود طلبکار باشیم و دریافتش نکنیم، آیا همون پول رو شرکت برای پرداخت اتوماتیک هزینه افزایش سرمایه بر میداره؟ ممنون

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این موضوع رو باید از امور سهام شرکت پیگیری کنید اما در سایت کدال شماره حساب شرکت برای واریز و فکس مدارک موجود است.

   ۰
 70. BD7687 گفت:

  با تشکر از مطالب مفیدتون
  لطفا در مورد سیف سود توضیح بدید

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   سیو سود به این معنی است که در صورت دریافت سود مطلوب، کل یا قسمتی از سهام را فروخته و سود خود را دریافت کنید.

   ۰
 71. شهاب گفت:

  تازه متوجه شدم در حراج حق تقدم مبلغ روی تابلو موقع معامله صد تومن به آن اضافه میشه و دیگر نیازی به واریز وجه در بانک نیست.

  ۳
 72. AM1640 گفت:

  حق تقدم در حراج
  یعنی مرحله دوم فروش صد تومن بیشتر از قیمت رو تابلو هست. یعنی همون موقع صد تومن بیشتر برمی‌داره و دیگه نیازی به واریز صد تومن تو بانک نیست. اینو خودم تازه فهمیدم

  ۱
 73. Ehsan گفت:

  با سلام و احترام
  بنده حق تقدم سهام شرکت دتولید رو خریدم (قبلا سهام دار این شرکت نبودم و فقط حق تقدم رو خریدم)ولی متاسفانه نتونستم مبلغ اسمی رو واریز کنم و بازه ۶۰روزه هم تمام شده
  لطفا راهنمایی فرمایید حتما باید مبلغ اسمی رو واریز میکردم؟ و الان تکلیف این سرمایه ام چه میشود؟ ایا شرایط به نفعمه یا به ضررم؟ سپاس گزارم

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتربه مطلب "حق تقدم چیست؟"مراجعه فرمائید.

   ۰
 74. AY0996 گفت:

  باسلام
  افزایش سرمایه از کدام محل بهتر است لطفا توضیح دهید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به صورت روانی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارای جذابیت بیشتری است اما دلیل افزایش سرمایه از همه موارد بیشتر است.

   ۰
 75. Ali.R گفت:

  باسلام مطالب جالب و علمی بازار سرمایه مربوط به انواع افزایش سرمایه را تابحال خیلی شنیده و دیده بودم اما کاملا به این وضوح متوجه نشده بودم .
  خیلی ممنون

  ۰
 76. AQ7744 گفت:

  سلام
  من حق تقدم کگل را دارم و نفروختمش الان سهم بستس
  باید چیکار کرد؟

  ۱
 77. BC9025 گفت:

  سلام و خداقوت
  بعد از معرفی معرف شاهد انتقال امتیاز به معرف هستم آیا این روند به صورت خودکار انجام می شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   با انجام فرآیند معرفی معرف مقداری امتیاز جایزه برای شما و شخص معرف تخصیص داده می شود. در صورتی که از امتیازات شما کسر شده باشد با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی خدمات آنلاین تماس حاصل نمایید.

   ۰
 78. BC9025 گفت:

  سلام
  لطفا نحوه تغییر رمز به باشگاه آگاه راهنمایی کنید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به این منظور می توانید از طریق سامانه معاملات آنلاین اقدام نمایید. در صورتی که در سامانه معاملات آنلاین از طریق گزینه تغییر رمز عبور اقدام نمایید، رمز ورود به بآشگاه شما هم به تبع آن تغییر خواهد کرد.

   ۰
 79. AR1901 گفت:

  ممنون و متشکر

  ایکاش زودتر این مطلب را خوانده بودم ، تا مانع ضرر و زیان من شود.

  با تشکر

  ۲
 80. AQ6784 گفت:

  سلام همیشه برای من سوال بود که ح یا ک جلوی نماد به چه معناست با خواندن این مطلب متوجه موضوع شدم.

  ۰
 81. BH8324 گفت:

  با سلام، عرضه اولیه بجهرم برای اکثر کارگزاری ها و دوستانم ۱۴۹۳ سهم درنظر گرفته شده اما برای من ۱۴۹۲ ثبت شده. علت اینکه ۱ سهم کمتر گرفته شده چیه؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   تقسیم بندی سهام عرضه اولیه توسط سازمان بورس انجام شده و کارگزطاری ها در تخصیص سهام دخیل نیستند.

   ۰
 82. مهدی گفت:

  ممنون مقاله مفیدی بود. از کجا بفهمیم سهم افزایش سرمایه داره؟

  ۰
 83. زهرا ایمانی گفت:

  سلام خسته نباشید قبلا چند تا سوال پرسیده بودم ولی جواب ندادید نمیدانم چرا ؟ البته از توضیحاتی که در اینجا دادید جواب یک سری از سوالاتم را پیدا کردم تشکر میکنم از بابت توضیحاتی عالی که دادید ممنون

  ۱
  • محسن گفت:

   سلام ی سوال داشتم اگه حق تقدم ی شرکتی رو بخری و سهامدارش نباشی و مبلغ ۱۰۰ تومن رو ب حساب شرکت واریز نکنی و بسته بشه چه اتفاقی میقته حق تقدم تیدبل ب سهم اون شرکت میشه یا پولو واریز میکنند ب حسابت الان شیش ماه گرفتار پکویرح هستم

   ۰
   • agah9 گفت:

    سلام دوست عزیز
    هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش "حق تقدم سهام" خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

    ۰
 84. Rezi گفت:

  سلام و وقتتون بخیر
  من یه موردی رو متوجه نشدم اگه امکانش هست لطف کنین توضیح بدین:
  الان ارفع افزایش سرمایه داده منم قبل مجمع سهم رو داشتم، حالا حق تقدمی که تو پنل آگاه منم اومده برام، اگه بخوام ازش استفاده کنم باید برا هر سهم ۱۰۰ تومن واریز کنم درسته؟ پس این که تو نماد ارفعح قیمت تمام شده نوشته ۳۲۴۲ این چیه؟ ممگه من قرار نیست هر سهمو ۱۰۰ بخرم؟ و اگر جواب مثبته، اون بخشی از سرمایه اولیه که باهاش سهمو خریدم و از ارفع به ارفعح رفت تکلیفش چی میشه؟ متوجه این شدم که یک سوم سرمایه ام تو ارفع کم شد و ارفعح اضافه شد، منتهی اگه از سرمایه من قراره برای حق تقدم کم بشه دیگ اون ۱۰۰ تومن چی میگه؟ و اینکه اگه از حق تقدم استفاده نکنم همون میزان سرمایه اولیه که برای حق تقدم رفته به دارایی اضافه میشه؟ و یه مورد دیگه این افزایش سرمایه هم مثل عرضه اولیه جذابیت داره و بهتره ازش استفاده بشه یا خیر؟ ببخشید خیلی طولانی شد

  ۴
  • Agah گفت:

   باسلام
   برای پرداخت قیمت حق تقدم با امور سهام شرکت تماس بگیرید.
   پس از فرایند انجام تبدیل حق تقدم به سهم، به تعداد حق تقدم به دارایی سهام شما اضافه می شود.

   ۰
 85. فریدون حسین زاده گفت:

  بسیار عالی ولی اگر از شرکت های بورس مثال بزنید بهتر است.
  موفق باشید

  ۱
 86. صادق گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون من با ارفع رفتم مجمع حالا به من حق تقدم داده حالا فهمیدم چیکار کنم ممونو

  ۰
 87. حسین گفت:

  نظر من اینه که افرادی که تازه وارد هستند و یا حتی اطلاعات متوسطی دارند سمت حق تقدم نرن و حتی ترجیحا در همون شصت روز حق تقدم خودشون رو بفروشن و خیال خودشون رو راحت کنن.
  حرفه ای ها هم که اگر حرفه ای باشند نیاز به توصیه و مشورت و راهنمایی ندارند.

  ۰
 88. H.R گفت:

  بسیار کامل و جامع . ممنون از مطالب خوبتون

  ۰
 89. علیرضا گفت:

  با سلام خواستم بدونم منی که سهمو ندارم تو ۶۰ روزه بخوام حق تقدم سهمی رو بخرم و نوسانی بفرشمش بازم ۱۰۰ ریال باید واریز کنم یا نه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که در بازه زمانی ۶۰ روز ، حق تقدم سهم را بفروش رسانید دیگر نیازی به واریز مبلغ اسمی سهم (معادل ۱۰۰۰ ریال می باشد ) نیست.

   ۰
 90. AM7096 گفت:

  یه سوال داشتم خدمتتون
  حق تقدم اگر در بازه ۶۰ روزه خریداری شود مبلغ اسمی باید به حساب اعلامی شرکت واریز شود یا به صورت نقدی در حساب بورسی در کارگزاری باشد؟

  ۰
 91. reza گفت:

  سلام
  اگر مبلغ اسمی حق تقدم را به حساب شرکت پرداخت نکردیم و حق تقدم بعنوان استفاده نشده توسط شرکت فروخته شد، آیا برای دریافت وجه آن ما باید اقدام خاصی انجام بدیم مثلا فرم خاصی داره یا باید با شرکت تماس بگیریم یا نیاز نیست . حق تقدم والبرح مورد نظر بنده هست لطفا راهنمایی کنید .

  ۰
 92. حسین خرمی گفت:

  بسیار عالی، آیا با صف خرید یا فروش شدن سهم، حق تقدم هم صف خرید یا فروش میشه؟

  ۱
 93. علیرضا شریفیان گفت:

  باسلام .
  ایادرموقع خریدعرضه اولیه ای هاکه تقریبا یک پروسه آفلاین راطی میکند باید قبل از ساعت خرید به کارگزاری آگاه مراجعه کرده وفرم سند معامله را پرکنیم ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای خرید عرضه اولیه در صورت داشتن کد بورسی نیازی به حضور نیست و از طریق اینترنت وارد سامانه معاملاتی خود شده و سفارش خود را ثبت می کنید.

   ۰
 94. BO0003 گفت:

  توضیحات جامع و کاملی بود در مورد حق تقدم, یه سؤال برام پیش اومده اینه که اگر سهامدار اون سهم نباشیم برای خرید حق تقدم اون سهم, روال خرید به همان نحو خرید معمولی سهم هست یا نه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.
   جهت اطلاعات بیشتر در خصوص حق تقدم به مطلب "حق تقدم چیست ؟" در بلاگ باشگاه مراجعه بفرمائید.

   ۱
 95. نیما گفت:

  من وآذرح دارم ۱۷۶سهم دارم الان پذیره نویسی تمام شد نمیدونم چکار باید بکنم۳۰مرداد ۹۸بسته شد

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.

   ۰
 96. جواد گفت:

  توضیحات کاملی بود

  ۰
 97. محی الدین گفت:

  سلام.بنده علاوه برحق تقدم تعلق گرفته.مجدد با خریدحق تقدم همان سهم بر تعداد آنها اضاف کردم.ولی در گواهی حق تقدم .تعداد حق تقدم اضافه شده لحاظ نگردید برای اینکه حقتقدم اضافی باید چکار کنم؟

  ۰
 98. صادق گفت:

  سلام
  من سهام دار شرکتی نبودم اما حق تقدم شرکت رو خریداری و مبلغ اسمی رو پرداخت کردم. سوالم اینه سهام حق تقدم من، بعد از اتمام فروش حق تقدم استفاده نشده به سهام عادی تبدیل میشن و یا قبلش؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

   ۰
 99. رحیمی گفت:

  با تشکر از زحمات ارزشمند تمام دست اند کاران گارگذاری آگاه

  ۰
 100. فریدون عزیزی گفت:

  واقعآمصالب مفید مختصر وفرارگیر بود پیروز وپرسود باشید تشکر از عوامل آگاه

  ۰
 101. افشار گفت:

  من حق تقدم استفاده نشده خریدم ... الان سه ماهه سصوفی خریدم . کارگزاری هم ۱۰۰ تومن رو کم کرده . کی اینها قابل فروش خواهند بود...الان نمیشه فروخت. .

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

   ۰
 102. میلاد گفت:

  سلام.این پروتفوی چیه . ما تازه وارد بورس شدیم اطلاعات زیادی نداریم

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   گروهی از دارایی های مالی مثل سهام، اوراق مشارکت و اوراق قرضه و معادل‌های پول نقد نظیر سپرده های بانکی، همچنین سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک و صندوق های قابل معامله، پرتفوی یا سبد دارایی ها گفته می‌شود. پـرتفوی به صورت مستقیم توسط سرمایه گذاران نگه‌داری شده و یا به وسیله حرفه‌ای‌های عرصه مالی مدیریت می‌شود.

   ۰
 103. حیدر گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من سهام سخزرح رو خریدم ولی برای فروش خطای "حق تقدم استفاده نشده سخزر" رو میده
  در قسمت دارایی هم تعداد سهام برای سخزرح نشون میده ولی سود و زیان رو برای سخزر در حالی که اونجا سهام رو صفر نشون میده
  میشه راهنماییم کنین که چیکار باید بکنم
  با تشکر

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که در بازه ۶۰ روزه پذیره نویسی حق تقدم سخزر ح را با پرداخت مبلغ اسمی به سهام تبدیل ننموده اید و یا به فروش نرسانده اید ، حق تقدم استفاده نشده می شود و شرکت سیمان خزر حقد تقدم های استفاده نشده را به فروش می رساند و سود حاصل از فروش سهام را به حساب شما واریز می نماید. جهت پیگیری می توانید به امور سهامداری شرکت سیمان خزر مراجعه و یا تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 104. نادر گفت:

  با سلام
  درباره تبدیل حق تقدم، نوشته شده دوره پذیره نویسی که این با مهلت ۶۰ روزه ایی که در بورس خرید و فروش می شود به یک معنا می باشد و باید در این بازه زمانی حق تقدم به سهم تبدیل شود و صدتومان را در این محدوده زمانی واریز کرد؟ یا نه بعداز ۶۰ روز مبادله در بورس آیا یک زمان ۶۰ روزه دیگر برای پذیره نویسی در نظر گرفته می شود؟
  در صورت واریز وجه چه زمان به سهم تبدیل می شود و در پرتفوی نمایش داده شده و میتوان به عنوان سهم آنرا فروخت؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله در این مهلت ۶۰ روزه با پرداخت مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود. پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

   ۰
 105. Mohammad گفت:

  سلام از کجا بفهمیم حق تقدمی که خریدیم استفاده نشده س؟ اگه استفاده نشده خریدیم چطوری ب پولمون برسیم ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از اینکه حق تقدم استفاده نشده خریداری نموده اید یا خیر ، با مراجعه به سایت tsetmc.com در بخش پیام ناظر قابل ملاحظه می باشد. همچنین می توانید از بخش امور سهامداری شرکت مورد نظر از اینکه حق تقدم استفاده شده خریداری نموده اید یا خیر مطلع شوید.

   ۰
 106. محمود گفت:

  سه حالت میتونیم از حق تقدمی که به ما داده شده استفاده کنیم.
  ۱. استفاده نکنیم که معایبش را در متن بالا نوشته.
  ۲. مبلغ اسمی سهم را واریز کنیم که عیب اون اینه که چندین ماه بلوکه میشه و قابلیت نقد شدن نداره و این واقعا آزار دهنده است که نمادی توی پرتفوی باشه و نتوانی نقدش کنی.
  ۳. همون اول بفروشی و جون خودت رو راحت کنی. عیبش اینه که کارمزد پرداخت میکنی و ممکنه اختلاف قیمت حق تقدم با خود سهم کمی بیشتر از ۱۰۰ تومان باشه.
  اما به نظر من ارزشش را داره.

  ۵
 107. حمیدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم اگه جواب بدین ممنون میشم.
  من سهامدار شرکت X نیستم ولی افزایش سرمایه داده و من الان از Xح (حق تقدمش) خریداری کردم. آیا باید ۱۰۰ تومان رو هم به شرکت پرداخت کنم که بخواهم اینو به سهام اصلی تبدیل کنم؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.

   ۲
  • میرصابر گفت:

   نه سهامداران شرکت چون اونا تمایلی نشان ندادند تبعا افزایش سرمایه از غیر سهامداران است که در قالب بورس و فرا بورس افراد غیر سهامدار فقط سهام ان شرکت را خریداری می کنند نه برگه تعهدی ، تبدیل به سهان و.....

   ۰
 108. واحدی گفت:

  سلام. ببخشید فرمودین درصورتیکه حق تقدم سهام توسط صاحبانشان طی ۶۰ روز به فروش نرود یا ۱۰۰ تومن پرداخت نشود تبدیل به حق تقدم استفاده نشده میشود و شرکت آنها را می فروشد. سوال من اینه که آیا ما می توانیم این سهم های تقدم استفاده نشده رو از طریق کارگزاری آگاه بخریم؟ از بخش خرید و فروش آفلاین باید اقدام کنیم؟ بعد از خرید حق تقدم استفاده نشده، آیا بعد از طی پروسه زمانی ۴ الی ۶ ماهه این حق تقدم های استفاده نشده تبدیل به سهم عادی می شوند؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند که بعد از طی پروسه تبدیل حق تقدم به سهام عادی تبدیل خواهد شد.

   ۲
 109. کیان گفت:

  سلام حق تقدم چطور بفروشم کی تو پورتوی من میاد نماد کچاد تو مجمع افزایش سرمایه داشت از محل آورده با حق تقدم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.
   نکته: ارزش اسمی یا ریالی، قیمتی است که بر روی هر برگه اوراق بهادار یا اوراق قرضه چاپ و منتشر می‌شود.

   ۰
 110. کیانوش گفت:

  سلام
  من سهام بزاگرس داشتم حالا بعد از مجمع به تعداد سهام حق تقدم به پرتفو اضافه شده
  سوالم این هست که چنانچه بخوام حق تقدم رو به سهم تبدیل کنم، میتونم از طریق کارگزاری اقدام کنم یا اینکه صرفا باید فیش واریز کنم و بقیه مسائل

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.

   نکته: ارزش اسمی یا ریالی، قیمتی است که بر روی هر برگه اوراق بهادار یا اوراق قرضه چاپ و منتشر می‌شود.

   ۰
 111. علی مرفه گفت:

  سلام و عرض ادب
  من سهم ثقزوی دارم که اطلاعیه حق تقدم در کدال ثبت شده اما نگفته چند سهم میتونم پرداخت کنم. این به معنی هست که میتونم نامحدود سهم حق تقدم بخرم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما برای تبدیل حق تقدم به سهم لازم است مبلغ اسمی سهام را به ازای تعداد حق تقدمی که دارید به شماره حسابی که در اطلاعیه کدال عنوان شده است ، واریز نمائید.

   ۰
 112. رضا گفت:

  با سلام و تشکر فراوان بابت راهنمایی های شفاف و بیدریغتان... دو سئوال خدمت شما داشتم :
  ۱.آیا اگر حق تقدم به صورت اتوماتیک و بدون پرداخت مبلغ اسمی سهم به پرتفوی فردی اضافه شود حتما از نوع افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته بوده وبدون نیاز به پرداخت مبلغی پس از طی پروسه ۲ تا ۶ ماهه تبدیل به سهام اصلی میشود ؟
  ۲.آیا اگر فردی بعدا سهام حق تقدم را خریداری کند یا حق تقدم او از نوع افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران باشد تنها کافیست مبلغ اسمی هر سهم مثلا برای ۱۰۰۰ سهم حق تقدم ۱۰۰۰۰۰ تومان واریز کند تا سهام حق تقدم وی تبدیل به سهام اصلی شود ؟ یعنی این مبلغ ۱۰۰ تومان برای یک سهم ۸۰۰ تومانی و ۸۰۰۰ تومانی یکسان بوده و تفاوتی ندارد ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که حق تقدم به سهم تبدیل می شود که مبلغ اسمی پرداخت و یا در زمان خرید حق تقدم مبلغ اسمی نیز محاسبه شود و برای تبدیل حق تقدم به سهم در حال حاضر به مبلغ ۱۰۰ تومان مبلغ اسمی سهام است و تفاوتی ندارد که شما یک عدد حق تقدم دارید و یا ۱۰۰۰ عدد.مبلغ اسمی به قیمت ۱۰۰ تومان بابت تبدیل حق تقدم به سهم لازم است که پرداخت شود.

   ۰
 113. شاهین گفت:

  سوال اینکه حق تقدم شنفتح خریداری کردم یک ماهه ونمیشود فروختش حالا آیا کاری نیاز هست انجام بدهم یا خودشرکت حق تقدم خودکار میفروشد وپولش در حسابم مینشیند یا باید کاری کرد وباشرکت تماس گرفت؟ واینکه چقدر احتمالا زمان میبرد

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 114. محسن خشوعی ثابت گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید،من مشکلی که برام بوجود اومده اینه که حق تقدم سهامم رو فروختم ولی بر اثر فراموشی به تصور اینکه هنوز دارمش مبلغ ارزش اسمی رو به حساب شرکت به همون تعداد واریز کردم،ایا امکان استرداد اون مبلغ وجود خواهد داشت؟ممنون

  ۰
 115. A7n گفت:

  باسلام.
  پرداخت حق تقدم سهام رامیشه شتابی پرداخت کرد؟
  بعدازپرداخت شتابی بازم نیازه که رسید رو ارسال کنیم به شرکت موردنظر؟
  ممنون

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پرداخت مبلغ اسمی برای تبدیل حق تقدم به سهم لازم است از طریق اطلاعیه های منتشر شده در سایت کدال و یا امور سهامداری شرکت مورد نظر پیگیری فرمائید.

   ۰
 116. امین گفت:

  با سلام
  من در مجمع افزایش سرمایه از آورده نقدی شرکتی سهام دار آن شرکت نبوده ام
  ولی بعد از باز شدن نماد حق تقدم ان مثلا کدماح حق تقدم ان را خریداری کردم و گواهی حق تقدم از شرکت ندارم
  دراین حالت ایا باید پرداخت ارزش اسمی سهم را به حساب شرکت داشته باشیم یا با خرید نماد حق تقدم ۱۰۰ تومان ارزش اسمی از حساب کارگزاری ما کم شده و بعد ثبت افزایش سرمایه شرکت حق تقدم به صورت خودکار به سهم تبدیل میشود؟
  با سپاس🙏

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که شما بعد از مجمع افزایش سرمایه حق تقدم را خریداری نموده اید ، حق تقدم استفاده نشده را خریداری نموده اید .بعد از اتمام دوره ۶۰ روزه پذیره‌نویسی، با اعلام قبلی توسط شرکت، یک روز برای خریدوفروش حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده تعیین می‌شود. سهامدارانی که قصد خرید حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را دارند باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌تقدم‌ها، مبلغ اسمی به ازای هر سهم را در سامانه آنلاین خود واریز کنند.

   ۰
 117. اباذر امیدوار گفت:

  با سلام و خسته نباشد
  من بدون آگاهی کامل از نماد های حق تقدم اقدام به خرید سهم "سمگاح" کردم بعد نماد متوقف شد
  الان نمیدونم باید چیکار کنم فقط میخوام اون تعداد سهامی که خریدم رو بروشم و پولم رو بگیرم الان من باید چیکار کنم؟؟؟

  با تشکر فراوان

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری لطفا با امور سهامداری شرکت گروه سرمايه‌گذاری ميراث فرهنگی و گردشگری ايران(نماد سمگا) تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 118. حمید گفت:

  سلام در سبد سهام عدالت من۶ سهم حق تقدم وجود دارد که قابل خرید نیست من چکار میتونم با این سهام انجام بدم
  متشکرم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که در یک بازه ۶۰ روزه ای که تعیین شده بود حق تقدم سهام عدالت را پرداخت می نمودید تبدیل به سهم میشد و در حال حاضر مهلت ۶۰ روز به پایان رسیده است.

   ۰
 119. محمدرضا گفت:

  عرض ادب و احترام به شما
  من سهام مدیکوح رو خریداری کردم و خود کارگزاری موقع خرید به ازای هر سهم ۱۰۰ تومن کم کرد الان باز هم باید پول واریز کنم؟ ممنون می شم راهنمایی ام کنید

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر، در صورتی که مبلغ اسمی برای تبدیل نمودن حق تقدم به سهم در زمان خرید محاسبه و پرداخت نموده باشید، نیازی به پرداخت مجدد مبلغ اسمی نیست.

   ۰
 120. هستی گفت:

  سلام وقت بخیر خوشحال میشم زود جواب بدید
  من جداگانه بعد از مجمع حق تقدمی را خریدم حال قصد تبدیل آن به سهم را دارم ولی گواهی حق تقدم برایم دانلود نمیشود چه کار کنم ایا فقط فیش واریز کافی است

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری برای تبدیل حق تقدم به سهم لازم است با امور سهامداری شرکت مورد نظر تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 121. علی وفایی گفت:

  وقت بخیر
  من در افزایش سرمایه نماد شلعاب شرکت کردم و امروز نماد حق تقدمش در پرتفو من امده اما در سبد سهام چیزی اضافه نشده خواستم ببینم مشکلی هست یا خیر؟
  این نماد حق تقدم که اضافه شده الان من باید خریداری کنم یا جز دارایی من هست؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که حق تقدم به شما تعلق گرفته است در بازه زمانی ۶۰ روزه می توانید با پرداخت مبلغ اسمی به سهام تبدیل نمائید و در صورت عدم تمایل به تبدیل به سهم می توانید در این بازه ۶۰ روزه حق تقدم را به فروش برسانید. درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. تمام اطلاعات اعم از زمان دوره پذیره نویسی ۶۰ روزه، شماره‌حساب شرکت و فرم افزایش سرمایه در سایت کدال اطلاع‌رسانی می‌شود.

   ۰
 122. محمد گفت:

  سلام. سوال من اینه که در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی قیمت سهام هم کاهش پیدا می کنه یا نه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق قانون تجارت شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری شوند. این سود در حسابی تحت عنوان سود انباشته در صورت های مالی شرکت ثبت می شود. در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی دارد، تصمیم می گیرد که افزایش سرمایه خود را از این روش انجام بدهد و با این کار منابع جدید مورد نیاز خود را تامین کند. پس در روش سود انباشته عملا جریان نقدینگی جدید به شرکت وارد نمی شود. پس به دلیل اینکه سهامداران پولی برای سهام جدید خود پرداخت نمی کنند به سهامی که به این روش به سهامدار تعلق می گیرد، سهام جایزه هم گفته می شود. در روش سود انباشته درصد مالکیت شما در شرکت تغییری پیدا نمی کند. یعنی به همان نسبت که سرمایه شرکت زیاد می شود تعداد سهام شما نیز افزایش پیدا می کند. از نظر تئوریک میزان دارایی شما نیز تغییری نمی کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام کاهش پیدا می کند.

   ۰
 123. صادق گفت:

  سلام من سهام حق تقدم خریدم حالا قفل شده توی حساب آگاهم به اندازه ارزش اسمی سهام پول نبوده
  میخوام بدونم الان که حق تقدم قفل شده چه طوری میتونم سهام حق تقدم خریداری شده ام تبدیل کنم به سهام شرکت ؟
  الان باید چه کار کنم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که حق تقدم به شما تعلق گرفته است در بازه ۶۰ روز می توانید با پرداخت مبلغ اسمی به سهم تبدیل نمائید.جهت پیگیری برای تبدیل حق تقدم به سهم به اطلاعیه در سایت کدال مراجعه و یا با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 124. احسان گفت:

  سلام درپنل کارگزاری قسمت تیکت چرا جواب سوالات رو نمیدید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به دلیل حجم بالای تیکت های مشتریان ، تیکت ها بر اساس اولویت پاسخگویی می شود.با تشکر از صبر و همراهی شما.

   ۰
 125. سعید گفت:

  سلام. وقتی که مبلغ حق تقدم را به شماره حساب اعلام شده واریز کردیم باید چیکار کنیم؟ چطور معلوم میشه که چه کسی پول ریخته و سهام برای چه کسی است؟ آیا فقط باید از بانک واریز کنیم یا راه های دیگری هم برای واریز وجود دارد؟ سپس فیش واریزی را باید به کجا بفرستیم؟ لطفا راهنمایی کنید؟

  ۰
 126. مصطفی گفت:

  با سلام من حق تقدم سهامی رو خریدم چند روز طول میکشه گواهی حق تقدم برام در شرکت ثبت بشه

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   پس از پرداخت مبلغ اسمی و بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، پروسه تبدیل گواهی حق تقدم به سهم، حدود ۴ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که به‌ صورت خودکار صورت می‌گیرد و به پرتفوی سهامداران اضافه می‌گردد.

   ۰
 127. حسین گفت:

  سلام

  من میخام حق تقدمم رو در پروتوفم بفروشم ولی ممنوع متوقف هستش

  چطوری میتونم بفروشم ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که نماد ممنوع -متوقف است قادر به فروش حق تقدم هم نخواهید بود.بعد از بازگشایی نماد می توانید حق تقدم را به فروش برسانید.

   ۰
 128. لیلاخ گفت:

  سلام من حق تقدم دسبحان رو خریدم، ولی نمیدونستم استفاده نشده هست، امروز دیدم که نمیشه فروختش، الان باید چیکار کنم؟ چطوری میتونم بفروشمش و به پولم برسم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   حق تقدم را در صورتی که در بازه ۶۰ روزه ای که به شما تعلق گرفته است به سهم تبدیل ننمو ده اید و یا نفروخته باشید، حق تقدم استفاده نشده می شود و شرکت مورد نظر حق تقدم شما را به فروش می رساند و وجه حاصل از فروش آن را به حساب شما واریز می نماید. جهت پیگیری بیشتر با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 129. داریوش گفت:

  سلام خسته نباشید من سه تا سهم دارم که سهم جایزه داده ختور شتران شپنا ولی نمی توانم سهم جایز را بفروش علت چی با تشکر?

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   سهام جایزه بعد از تأئید ازطرف شرکت سپرده گذاری مرکزی به پرتفوی شما افزوده و قابل معامله خواهد شد و اصولا زمان مشخصی ندارد و ممکن است که حدود سه الی چهار ماه به طول انجامدو نیازی به پرداخت پول نمی باشد .جهت پیگیری می توانید در قسمت سبد سهام بر روی چشم در کنار نماد کلیک و از جزئیات نماد از جمله قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید.جهت آشنایی بیشتر به مطلب افزایش سرمایه شرکت‌ها در بازار سرمایه: راهنمای کامل در بلاگ باشگاه مراجعه بفرمائید.همچنین می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید تا از اضافه شدن سهام جایزه به سبد دارایی های خود مطلع شوید.

   ۰
 130. علی گفت:

  سلام
  من تعداد۳۶۰ سهم حق تقدم داشتم.فرم حق تقدم رو امضا و برای شرکت ارسال کردم.مبلغ اسمی صفر بود پولی واریز نکردم.امروز ۱۰۰۰تا سهم حق تقدم از کارگزاری آگاه خرید کردم.چندتا سوال داشتم
  مبلغ اسمی این ۱۰۰۰ سهم رو چطوری باید پرداخت کنم؟
  تکلیف اون ۳۶۰ سهمی که نیاز به مبلغ اسمی نداشت چطور خواهد شد؟
  واینکه موقع خرید به اندازه اون ۱۰۰۰ سهم حق تقدم مبلغ اسمی در حسابم موجود بود ولی کارگزاری مبلغی کسر نکرد حالا این مبلغ اسمی ۱۰۰۰ سهم رو خود کارگزاری کسر خواهد کرد؟

  ۰
  • Agah7 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم یا صرف سهام، شرکت تصمیم میگیرد سهام خود را به قیمتی بیش از قیمت اسمی و به واسطه پذیره نویسی بفروشد و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را به حسابی تحت عنوان حساب انباشته شرکت انتقال دهد یا در ازای آن سهام جدید به سهامداران قبلی بدهد.
   در افزایش سرمایه به روش صرف سهام پذیره نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازاری سهم انجام خواهد شد.صرف سهام بیان کننده مبلغی است که علاوه بر ارزش اسمی باید برای هر سهم پرداخت می شود.
   در خصوص حق تقدمی که خریداری نموده اید لازم است که مبلغ اسمی هر سهم را جهت تبدیل به سهم پرداخت نمائید.جهت کسب اطلاعات بیشتر به اطلاعیه سایت کدال در ارتباط با حق تقدم سهم مراجعه و یا با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 131. سید گفت:

  سلام
  دوتا حق تقدم سپح و تنوینح به پرتفوی بنده اضاف شده .. واقعیت نمیخام از اینا استفاده کنم آیا اگر هیچ استفاده ای از اینا نکنم سود یا ضرری برام دارد؟ البته اگه کلا ازشون استفاده نکنم
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هنگامی‌که سهامدار در بازه زمانی ۶۰ روزه، برای پذیره نویسی اقدام نکند و یا در آن بازه تعیین‌شده اقدام به فروش حق تقدم سهام خود نکند، در این صورت این حق تقدم‌ها را حق تقدم استفاده‌نشده نام‌گذاری می‌کنند. در چنین حالتی شرکت، حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به فروش می‌رساند و وجه حاصل از فروش را پس از کسر هزینه‌های مربوطه در بازه زمانی معمولاً یک‌ماهه به‌حساب سهامداران واریز می‌کند.

   ۰
 132. سید گفت:

  سلام
  اگر حق تقدم اصلا دست نزنم و خود شرکت بفروش برسونه آیا برام سود یا ضرر دارد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   فروش حق تقدم استفاده‌نشده برای سهامدار با ریسک‌هایی مواجه است که در ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت:

   مالکان حق تقدم سهام در قیمت فروش دارایی خود نقشی ندارند، ولی سعی شرکت در آن است که در تعیین قیمت فروش این حق‌‌تقدم‌ها به‌صورت منصفانه عمل نماید.

   از زمان پایان مهلت پذیره‌نویسی تا زمانی که شرکت بخواهد وجه حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده‌نشده را به سهامدار پرداخت کند، دارایی مذکور فاقد قابلیت نقد شوندگی خواهد بود.

   چنانچه سرمايه‌گذار براي مدت طولاني از وضعيت دارايي خود بي‌خبر باشد، برای دسترسي به اطلاعات مرتبط با مطالبات ناشي از فروش حق‌تقدم‌هاي استفاده‌نشده باید با امور سهام شرکت تماس بگیرد.

   ۰
 133. سید گفت:

  سلام
  سهامی که بعنوان جایزه به پرتفوی اضاف شده چطوری میشه فروختش؟ و سود گرفت
  اگر کامل راهنمایی فرمائید ممنون میشم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   سهام جایزه بعد از تأئید ازطرف شرکت سپرده گذاری مرکزی به پرتفوی شما افزوده و قابل معامله خواهد شد و اصولا زمان مشخصی ندارد و ممکن است که حدود سه الی چهار ماه به طول انجامدو نیازی به پرداخت پول نمی باشد .جهت پیگیری می توانید در قسمت سبد سهام بر روی چشم در کنار نماد کلیک و از جزئیات نماد از جمله قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید.مچنین می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید تا از اضافه شدن سهام جایزه به سبد دارایی های خود مطلع شوید.

   ۰
 134. سید گفت:

  سلام
  نماد سپه خرید ۱۷۵۰ت دارم الان حق تقدم سپح برام اومده با ۱۶۵۰ت و قیمت امروز ۸۲۰ت زده ۵۰درصد ضرر . اگه امروز مثلا بفروشم همون ۵۰درصد برام ضرر داره؟
  البته من پولی بابت حق تقدم سپح ندادم
  ممنون از راهنمایی

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   قیمت سهم کاهش یافته و در ازای این کاهش قیمت به شما حق تقدم تعلق گرفته است و با هر قیمتی که بفروشید ، وجه حاصل حاصل از فروش سود و زیان شما می شود.

   ۰
 135. سید گفت:

  سلام
  برام حق تقدم تنوینح و سپح اضاف شده اگه بخام به سهم تبدیل کنم بابت هر واحد صد تومان کجا باید واریز کنم ؟
  فقط همون هر عدد ۱۰۰ت باید واریز کنم یا پول اصلی سهم هم باید پرداخت کنم؟
  متشکرم از راهنمایی

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای اینکه حق تقدم را تبدیل به سهم نمائیم لازم است که مبلغ اسمی هر سهم که صد تومان است را پرداخت نمائید.جهت پیگیری بیشتر جهت تبدیل حق تقدم به سهم از اطلاعیه های سایت کدال مراجعه و یا با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 136. سید گفت:

  سلام
  حق تقدم که به سهام عدالت اضاف شده و ما اون رو به سهام تبدیل نکردیم چی میشه؟
  ممنونم از راهنمایی

  ۰
 137. سید گفت:

  سلام
  کارگزاری آگاه بهم اعتبار معاملاتی داده ولی هر چی میخام ازش استفاده کنم میزنه باید اعتبار تایید و به کارگزاری مراجعه نمایید . میخاستم از جنابعالی بپرسم بصورت آنلاین نمیشه کارگزاری آگاه مدارک تایید و انجام داد؟
  ممنون از راهننایی

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای امضاء قرارداد اعتباری لازم است به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه بفرمائید.

   ۰
 138. سید گفت:

  سلام خسته نباشید
  دوتا سهام دارم که اختلاف حساب شده مثلا شپنا نوشته تعداد سهام ۲۹۸۰ تعداد سپرده گذاری ۲۰۰۰ وقتی هم میخام بفروشم فقط اون ۲۰۰۰تا میشه . الانم که رفته تو منفی از کل ۲۹۸۰ کم کرده . با این حساب ۹۸۰سهم چی شده ؟
  یه نماد دیگه شتران هم اینجوری هست
  ممنون میشم راهنمایی فرمائید متشکرم

  ۰
 139. سید گفت:

  سلام وقت بخیر
  از نماد تنوین ۲۰۰۰تا سهم داشتم تعداد ۹۸۰سهم حق تقدم برام اضاف شده . اگر حق تقدم قبل از تبدیل به سهام، بفروشم ، آیا اون پول فروش حق تقدم کامل بحسابم اضاف میشه؟
  البته بنده بابت حق تقدم هیچ پولی پرداخت نکردم
  از راهنماییتون خیلی خیلی متشکرم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که به شما حق تقدم تعلق می گیرد بازه زمانی ۶۰ روز می توانید حق تقدم را با پرداخت مبلغ اسمی به سهم تبدیل نمائید.همچنین می توانیددر این بازه زمانی ۶۰ روز حق تقدم را به فروش برسانید و در صورتی که حق تقدم را بفروشید بعد از کسر کارمزد ، وجه حاصل از فروش حق تقدم به حساب معاملاتی شما واریز می شود.در صورتی هم که در این بازه زمانی ۶۰ روز هیچ اقدامی (اعم از فروش حق تقدم و یا تبدیل نمودن آن به سهم ) انجام ندهید حق تقدم استفاده نشده می شود که شرکت تامین سرمایه نوین(تنوین ) ، حق تقدم شما را بفروش می رساند و وجه حاصل از فروش را به حساب شما واریز می نماید.

   ۰
 140. محمد گفت:

  سلام و وقت بخیر
  درصورتی که سهم X را نداشته باشیم ولی حق تقدم آن را خریداری کنیم باز هم باید مبلغ ۱۰۰ تومن به ازای هر سهم را واریز کنیم کی میتونم بفروشم ؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah7 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی‌که سهامدار بخواهد حق تقدم خود را به سهم تبدیل کند، لازم است در یک بازه ۶۰ روزه، مبلغ اسمی سهام را معادل حق تقدمی که در اختیار دارد به‌ حساب شرکت پرداخت کند و فرم شرکت در افزایش سرمایه را تکمیل نماید. در صورتی که در این بازه ۶۰ روزه مبلغ اسمی را پرداخت نکرده اید، شرکت مربوطه حق تقدم های استفاده نشده را به فروش میرساند و مبلغ حاصل از فروش آن را به حساب شما واریز مینماید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با امور سهامداری شرکت سرمایه گذاری مربوطه تماس حاصل فرمائید. در صورتی که توسط سپرده گذاری این تعداد سهام جایزه در پرتفوی شما اضافه شده باشد، می توانید این سهام را به فروش برسانید، چنانچه اصل سهم را فروخته اید، زمانیکه سهام جایزه قابل معامله شود باید از طریق تغییر کارگزار ناظر اقدام نمایید. در غیر این صورت سهام جایزه تا زمانی که توسط سپرده گذاری تائید و به تعداد دارایی شما اضافه نشده باشد قابل معامله نخواهد شد.

   ۰
 141. سید گفت:

  سلام وقت بخیر
  سهام جایزه شپنا و شتران و تملت چه تاریخی به پرتفوی اضاف میشن
  ممنون از راهنمایی

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در سامانه معاملاتی آنلاین در قسمت سبد سهام بر روی علامت چشم در کنار نماد کلیک نمائید و از جزئیات نماد و قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید.در صورتی که سهام جایزه قابل معامله باشد ، ردیفی به عنوان قابل فروش اضافه
   می شود و چنانچه گزینه قابل فروش اضافه شده بود و به دارایی سپرده گذاری شما اضافه نشده بود،باید بر روی نماد مورد نظر تغییر کارگزار ناظر انجام دهید.

   ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در سامانه معاملاتی آنلاین در قسمت سبد سهام بر روی علامت چشم در کنار نماد کلیک نمائید و از جزئیات نماد و قابل معامله بودن سهام جایزه مطلع شوید.در صورتی که سهام جایزه قابل معامله باشد ، ردیفی به عنوان قابل فروش اضافه
   می شود و چنانچه گزینه قابل فروش اضافه شده بود و به دارایی سپرده گذاری شما اضافه نشده بود،باید بر روی نماد مورد نظر تغییر کارگزار ناظر انجام دهید.

   ۰
 142. سید گفت:

  سلام خسته نباشید
  امروز تعداد ۸۷۱درصد سود سهام بترانس به حساب پرتفوی بنده اضاف شده ، ممکنه راهنمایی فرمائید چی بوده؟
  و چطور میشه ازش استفاده کرد؟
  ممنون از راهنمایی

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرکت ایران ترانسفو افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی داده است که یه سهامداران سهام جایزه تعلق می باید.البته توجه داشته باشید سهام جایزه بعد از تأئید ازطرف شرکت سپرده گذاری مرکزی به پرتفوی شما افزوده و قابل معامله خواهد شد و اصولا زمان مشخصی ندارد و ممکن است که حدود سه الی چهار ماه به طول انجامد.

   ۰
 143. امیرحسین گفت:

  با سلام من سهام دار نماد کتوکا هستم .
  این نماد افزایش سرمایه خورد و به من نماد حق تقدم کتوکاح رسیده
  سوال من اینه که اگه من کاری نکنم و به همان صورت بزارم بمونه ایا بعد از بازه زمانی ب من سهام تعلق میگیرد ؟

  ۱
  • Agah7 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که حق تقدم شما به حق تقدم استفاده نشده، تبدیل می شود، خود شما قادر به فروش آن نیستید و شرکت مربوطه حق تقدم را می فروشد و وجه حاصل از فروش را به حساب شما واریز می کند.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (کتوکا) تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 144. سهراب گفت:

  با سلام.بنده سهامدار مجتمع فولادی سفید فراب کویر نبودم ۳۰۰۰ حق تقدم این شرکت را روز آخر خریدم ونماد حق تقدمش بسته شد وکارگزاری هم از حساب بنده مبلغ اسمی ۱۰۰۰ ریال را کم نکرده بود.حالا شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹شرکت حق تقدم های استفاده نشده را به مدت ۱۰ روز عرضه ی عمومی می کند آیا می توان به صورت آنلاین از طریق کارگزاری مبلغ اسمی را در قسمت تبدیل حق تقدم به سهم تبدیل به سهام کرد یا به حساب شرکت دراین بازه ی زمانی مبلغ اسمی را واریز کرد .باتشکر پیشاپیش ازجواب دهی

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری باید با امور سهامداری شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویرتماس حاصل فرمائید.

   ۰
 145. فاطمه گفت:

  سلام
  من حق تقدم ارفع داشتم که به سهم تبدیل نکردم الان هرچی سرج میکنم تو سایت کدال و رهاورد نمیدونم که پول حاصل از فروش حق تقدم در حراجی از طریق کدون بانک و چه تاریخی واریز میشه.

  ۰
  • Agah7 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که حق تقدم شما به حق تقدم استفاده نشده، تبدیل می شود، خود شما قادر به فروش آن نیستید و شرکت مربوطه حق تقدم را می فروشد و وجه حاصل از فروش را به حساب شما واریز می کند.جهت پیگیری از تاریخ و نحوه واریز، لطفا با امور سهامداری شرکت شركت آهن و فولاد ارفع (ارفع) تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 146. امیررر گفت:

  سلام من حق تقدم استفاده نشده داشتم و شرکت فروخته.حالا تو کدال اطلاعیه زده که برا واریز پولمون یه فرم اطلاعات شخصی تو پیوست گذاشتن که پر کنیم و فکس کنیم شرکت.باید اون فرم رو پر کنیم و فکس کنیم یا لازم نیس و خودشون به حساب سجاممون واریز میکنن؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، جهت دریافت وجه حاصل از فروش حق تقدم استفاده نشده باید اطلاعات خود را در فرم مربوطه ثبت و فکس نمائید.البته جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 147. دانیال گفت:

  سلام آیا میشه بخشی از حق تقدم رو فروخت و با پولش بقیه حق تقدم رو به سهم تبدیل کرد یا خیر؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   باید مبلغ اسمی به ازای هر تعداد حق تقدمی که تمایل دارید که تبدیل به سهم نمائید را به شرکت مورد نظر پرداخت نمائید.جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 148. ax9709 گفت:

  باسلام
  بازه زمانی تبدیل حق تقدم به سهام رو فرمودید ۴ الی ۶ ماه اما بازه زمانی تبدیل جایزه به سهم چقدر است ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بعد از تعلق یافتن سهام جایزه حدود سه الی چهار ماه به طول می انجامد تا سهام جایزه توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی تائید شود.

   ۰
 149. مهدی گفت:

  سلام من ۱۰۰ تومن حق تقدم سهم کسعدیح رو ریختم وتا تبدیل به سهم اصلی کسعدی بشه
  میخاستم بپرسم الان میخام سهم کسعدی رو بیارم تو پرتفوم باید چه کاری انجام بدم
  قبلا پاکشو رو این کار کردم یادم نیست گزینش چی بود هرچی میگردم پیدا نمیکنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۰
 150. Nima گفت:

  با سلام
  اگر کسی در بازه سفارش گیری حق تقدم استفاده نشده حق تقدم خریده باشه آیا امکان فروش در معاملات روز بعدی هست یا نه لطفا راهنمائی کنید .

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: