حساب وکالتی چیست؟

 • ۳۰ مهر ۱۳۹۶
 • agah11
 • ۱ نظر
 • ۱۶۰۶ مشاهده
حساب وکالتی چیست

برای انجام معاملات در بورس، لازم است حساب خود را شارژ کنید. در حالت معمول این کار از طریق پرداخت شتابی انجام می‌گیرد. یعنی به سامانه آنلاین وارد می‌شوید و از طریق پرداخت شتابی، حساب معاملاتی خود را به میزان مورد نظر شارژ می‌کنید. روش دیگری نیز وجود دارد که شما را از انجام این کار معاف می‌کند. حساب وکالتی راهکاری است برای این که وجه مورد نیاز برای خریدها، مستقیما از حساب بانکی شما برداشت شود. در ادامه تمامی جزئیات را در این زمینه بررسی می‌کنیم.

منظور از حساب وکالتی چیست؟

منظور از حساب وکالتی حسابی است که به حساب معاملاتی لینک می‌شود. مشتریان گرامی می‌توانند برای واریز وجوه مورد نیاز برای معاملات بورس، نزد یکی از بانک‌های منتخب حساب باز کنند. با طی کردن مراحل لازم و تکمیل فرم‌های مرتبط، به کارگزاری وکالت داده می‌شود وجوه مورد نیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب بانکی مشتری مسدود کند. زمانی که معامله انجام شد، وجه مسدودی به حساب کارگزاری متنقل می‌شود. همچنین در صورتی که به هر دلیلی معامله انجام نگیرد، وجه مسدود‌شده آزاد خواهد شد.

دقت داشته باشید که نوع حساب مشتری یا حساب مبداء، باید پس‌انداز یا سپرده کوتاه‌مدت باشد. حساب مقصد یا حساب به نام کارگزاری که وجوه پیش پرداخت به آن واریز خواهد شد نیز باید حساب جاری باشد. مشتریان می‌توانند به تعداد کارگزاری‌ها یا بانک‌های عاملی که معاملات خود را از طریق آن‌ها انجام می‌دهند حساب وکالتی داشته باشند. با این حال، هر مشتری اجازه دارد برای هر کارگزاری فقط یک حساب وکالتی از یک بانک معرفی کند و این یعنی، نمی‌توان نزد یک کارگزاری بیش از یک حساب وکالتی تعریف کرد.

حساب وکالتی چه مزایایی دارد؟

مهمترین مزیت حساب وکالتی صرفه‌جویی در زمان و سرعت بخشیدن به معاملات است. اگر حساب بانکی خود را به حساب معاملاتی نزد کارگزاری متصل کنید، دیگر نیازی به شارژ حساب معاملاتی نخواهید داشت. به سرعت و بدون نیاز به شارژ حساب، سفارش خود را ثبت می‌کنید و وجه مورد نیاز مستقیما از حساب بانکی شما برداشت خواهد شد.

تفاوت حساب وکالتی با حساب غیر وکالتی چیست؟

حساب غیر وکالتی در حقیقت همان حساب نزد کارگزاری است. در شرایطی که از این حساب برای معاملات خود استفاده کنید، هنگام ثبت سفارش مسدودی غیر وکالتی برای‌تان ثبت خواهد شد.

حساب وکالتی همان حسابی است که با حساب کارگزاری لینک شده است. در صورتی که از این شیوه استفاده کنید، هنگام ثبت سفارش، مسدودی وکالتی برای‌تان ثبت خواهد شد. یعنی وجه مورد نیاز مستقیما و توسط کارگزاری در حساب‌تان مسدود می‌شود.

چگونه نزد کارگزاری آگاه حساب وکالتی تعریف کنیم؟

قبل از بررسی این فرایند در کارگزاری آگاه لازم است دو نکته مهم را در نظر بگیرید:

نوع حساب بانکی به نام مشتری که به حساب کارگزاری لینک می‌شود، باید حساب سپرده کوتاه‌مدت یا پس‌انداز باشد.

تعریف حساب وکالتی نزد کارگزاری آگاه تنها از طریق بانک‌های سامان و ملت انجام می‌گیرد.

برای تعریف حساب وکالتی نزد کارگزاری آگاه لازم است ابتدا به یکی از شعب مراجعه و درخواست خود را به کارگزاری ارجاع دهید. پس از دریافت فرم درخواست و تکمیل اطلاعات، فرم را به بانک مورد نظر خود ارائه خواهید داد. سپس مجددا فرم را به شعبه کارگزاری برمی‌گردانید و مسئول پذیرش، حساب شما را به حساب کارگزاری لینک خواهد کرد.

برای استفاده از حساب وکالتی در هنگام معامله، لازم است در صفحه ثبت سفارش خرید، گزینه منبع مالی را به حالت حساب وکالتی تغییر دهید و به این ترتیب، وجه مورد نیاز مستقیما در حساب شما مسدود می‌شود. برای مشاهده مسدودی وکالتی یا غیر وکالتی در سامانه معاملاتی آنلاین آگاه، از منوی سمت چپ صفحه گزینه «وضعیت مالی مشتری» را انتخاب کنید.

سخن آخر

منظور از حساب وکالتی حسابی است که به حساب کارگزاری متصل می‌شود. با تعریف این حساب، دیگر نیازی به شارژ حساب معاملاتی خود نخواهید داشت و به کارگزاری وکالت می‌دهید مبلغ مورد نیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب‌تان مسدود کند. برای استفاده از این حساب لازم است درخواست خود را به شعب آگاه ارائه دهید و فرم‌های لازم را نزد بانک ببرید. پس از انجام عملیات در بانک، به پذیرش شعب مراجعه می‌کنید و در نهایت حساب‌تان به حساب کارگزاری لینک می‌شود. برای این کار لازم است نزد یکی از بانک‌های سامان یا ملت حساب پس‌انداز یا سپرده کوتاه‌مدت داشته باشید. 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

یک پاسخ به “حساب وکالتی چیست؟”

 1. Mohsen گفت:

  من از این روش استفاده کردم خیلی مناسب است
  اما در یک مورد پول مسدود شد و وقتی به بانک مراجعه کردم کاری نکردند و با کارگزاری تماس گرفتم و رفع مسدودی شد
  البته بی علت که‌مسدود نمیشود
  و معمولا از این روش پرداخت استفاده نمیکنم
  حساب من کوتاه مدت بانک ملت بود

  ۱۲

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: