حجم مشکوک چیست؟

 • ۱۱ مرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۶۱ نظر
 • ۱۹۵۲ مشاهده
حجم مشکوک

زمانی که صحبت از معاملات سهام به میان می‌آید، اصطلاحات مختلفی به گوش می‌خورد که یکی از آنها، حجم مشکوک در بورس است. به عبارت ساده، تعداد معاملات سهام هر نماد در یک بازه زمانی مشخص (مثلا یک روز) را حجم معاملات آن نماد می‌گویند و در شرایطی ممکن است کارشناسان این حجم را غیرواقعی تلقی کنند که در اینصورت حجم مشکوک نامیده می‌شود.

در سایت شركت مديريت فناوری بورس تهران به آدرس tsetmc.com حجم معاملات نمادهای مختلف به صورت روزانه قابل دسترسی است.
برای آشنایی بیشتر با حجم مشکوک، ابتدا به بررسی دقیق مفهوم حجم در معاملات می‌پردازیم.

مفهوم حجم معاملات

همان‌طور که می‌دانید روش‌های مختلفی جهت تحلیل بازار بورس به منظور انجام سرمایه‌گذاری سودده وجود دارد؛ تمامی این روش‌ها از تعدادی پارامتر تشکیل شده اند که در بسیاری اوقات این پارامترها ثابت است و تغییر در روش محاسبه و یا تاکید بر یک پارامتر قوی‌تر می‌شود.
حجم معاملات نیز یکی از پارامترهایی است که تقریبا در تمامی روش‌های تحلیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که از تکنیک تابلوخوانی برای انجام معامله استفاده می‌کنند، در واقع با تکیه بر حجم معاملات و همچنین میانگین حجم ماه، معاملات خود را مدیریت می‌کنند.

یکی دیگر از روش‌هایی که تحلیلگران بازار بورس از آن استفاده می‌کنند، تحلیل تکنیکال است. در این روش از اندیکاتورهای مختلفی استفاده می‌شود که گاهی هدف آن‌ها تعیین وضعیت فعلی بازار و گاهی پیش‌بینی وضعیت آینده آن است؛ در تمامی این روش‌ها سه پارامتر بازه زمانی، قیمت سهم و حجم معاملات سهم، بخش مهمی از فرآیند را تشکیل می‌دهند و در واقع حجم معاملات پارامتری است که موجب گسترش و توسعه اندیکاتورهای این روش تحلیلی شده است.
برای آشنایی بیشتر با روش تحلیل تکنیکال می‌توانید مقاله تحلیل تکنیکال چیست؟ را مطالعه نمایید.

همچنین از آنجایی که بسیاری از سیستم‌های معاملاتی در دنیا با تکیه بر حجم معاملات گسترش یافته‌اند؛ این پارمتر، خود به اشکال مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها «میانگین حجم ماه» است.

میانگین حجم ماه چیست؟

برای انجام تحلیل بازار، پارامترهایی مانند قیمت، حجم و … به صورت میانگین در یک بازه زمانی خاص مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ لذا طبق این تعریف، به میانگین حجم‌هایی که در طول یک ماه کاری معامله شده‌اند، میانگین حجم ماه می‌گویند.
برای محاسبه میانگین حجم ماه، تمامی حجم‌های یک ماه کاری (شامل ۲۱ روز قبل از روز جاری) را با یکدیگر جمع و سپس بر تعداد روز تقسیم می‌کنند. عدد به‌دست آمده کاربردهای گسترده‌ای در تحلیل بازار و برآورد سوددهی یک سهم دارد که از این دست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقدشوندگی سهم: با استفاده از میانگین حجم ماه، می‌توان میزان نقدشوندگی یک سهم را تخمین زد.
خرید سهام با توجه به نقدشوندگی آن به این معناست که به عنوان مثال: شما قصد خرید ۵۰۰ هزار سهم از نماد «الف» را دارید. اگر حجم معاملاتی این نماد در روز ۱۰۰هزار سهم باشد، انجام این معامله عملا امکان‌پذیر نیست و برای شما نقدشوندگی ندارد؛ اما اگر همین نماد دارای میانگین حجمی ۲۰ملیون سهم در ماه باشد، امکان معامله فراهم شده و این سهام قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد.
توجه داشته باشید که نقدشوندگی هر سهم معیار بسیار مهمی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران برای خرید به حساب می‌آید.

ورود سرمایه به یک سهم: بالا رفتن حجم معاملات در سهام هر نماد به معنای ورود پول و سرمایه به آن است. این موضوع یکی از مواردی است که سرمایه‌گذاران به آن توجه می‌کنند. تزریق پول به هر سهام علاوه بر تاثیری که در میزان نقدشوندگی آن دارد، می‌تواند به معنای رخ دادن تغییرات مثبت در شرکت نیز باشد.

البته درنظر گرفتن این موضوع جهت انجام سرمایه‌گذاری، به تنهایی توصیه نمی‌شود؛ ولی در بحث میانگین حجم ماه، عدد به‌دست آمده می‌تواند نشان‌دهنده رشد نماد و تزریق پول به آن باشد.

مفهوم حجم مشکوک

حجم مشکوک سهامحجم معاملات هر نماد با توجه به رخدادهای مختلف، ممکن است مشمول تغییرات مثبت یا منفی شود؛ ولی معمولا سهام شرکت‌ها روند مشخصی را در بازار طی می‌کند.
طبق این تعریف، زمانی‌که حجم معاملات یک نماد به صورت غیرعادی و به یکباره افزایش یابد، اصطلاحا به آن حجم مشکوک می‌گویند.

به عنوان مثال، برای یک نماد به صورت معمول شاهد معامله ۱۰۰هزار سهم در روز بودیم و به یکباره این حجم به یک میلیون در روز افزایش یافته است؛ بدیهی است که این افزایش در یک روز طبیعی نبوده و این نماد با حجم مشکوک معامله روبرو شده است.

حجم مشکوک در بورس غالبا به معنای افزایش حجم معاملات یک نماد است؛ اما کاهش آن نیز به صورت افت قیمت سهم مشاهده شده است. نکته مهم، تحلیل این افت و خیز و بررسی میزان واقعی بودن آن است.

به عبارتی بالا رفتن حجم معاملات یک نماد، به معنای ورود سرمایه‌ای قابل توجه به آن است، این ورود سرمایه در حالت نرمال، از تغییر در روند کار شرکت مذکور در جهتی مثبت نشات می‌گیرد. اما اگر چنین تغییری اتفاق نیفتاده باشد؛ افزایش قیمت، کاذب تلقی می‌شود. تشخیص این موضوع باعث انجام یک معامله سودده و یا زیان‌ده خواهد شد.

کاربرد حجم در تحلیل نماد

یکی از فاکتورهای مهم که در تحلیل‌ها و الگوهای نموداری از آن استفاده می‌شود، حجم معاملات هر نماد است. در نمودارهای تحلیلی به صورت نرمال زمانی که قیمت سهام شرکتی روند صعودی طی می‌کند، هم‌زمان با آن حجم معاملات روند افزایشی دارد.

اما شناسایی سهم خوب در این نمودار چگونه اتفاق می‌افتد؟

فرض کنید در نمودار یک بازه زمانی خاص، نماد «الف» دارای افزایش قیمت ۵ درصدی و افزایش حجم معاملات ۴ درصدی است و نماد «ب» نیز افزایش قیمت ۵ درصد ولی افزایش حجم معاملات ۲ درصد را نشان می‌دهد؛ در این شرایط شرکت «الف» گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود.
مثال بالا در رابطه با روند منفی هم به همین شکل کاربرد دارد، یعنی کاهش قیمت در یک نماد با کاهش حجم معاملات آن به صورت همزمان اتفاق می‌افتد و اگر تعادلی بین این دو برقرار نباشد، با حجم مشکوک در آن معامله روبرو هستیم.

حجم مشکوک چگونه ایجاد می‌شود؟

حجم مشکوک در نمادها، معمولا به صورت دستی و توسط اشخاص خاصی در بازار ایجاد می‌شود. به عبارتی اتفاقات یک نماد به مرور در روند معاملات آن تاثیر می‌گذارد و تغییر قابل توجه در یک یا چند روز خاص، از روال طبیعی حرکت بازار خارج است و احتمالا ارتباطی به تغییرات مثبت یا منفی آن شرکت ندارد.
ایجاد حجم مشکوک در ابعاد کوچک توسط افراد و در ابعاد بزرگ‌تر توسط شرکت‌ها انجام می‍شود. در این روند، ابتدا صف‌های طولانی بابت خرید یک سهم، آن هم با قیمت بالاتر از ارزش واقعی خود، ایجاد می‌شود؛ با جمع شدن صدها سفارش عرضه در طول یک یا چند روز، توهمی مبنی بر سودده بودن آن به‌وجود می‌آید و در نهایت افراد زیادی به سمت انجام آن معامله سوق پیدا می‌کنند و حجم خرید افزایش می‌یابد.
در این شرایط کارشناسان با بررسی سوابق نماد، نمودار تحلیلی، اتفاقات مثبت و منفی شرکت و … مشکوک و یا واقعی بودن حجم معاملات آن را تشخیص می‌دهند.

سخن آخر

طبق توضیحات ارائه شده در این مقاله، می‌توان نتیجه گرفت که تغییرات در حجم معاملات، در صورتی‌که به مرور اتفاق بیفتد و تناقضی با میانگین حجم معاملات ماهانه همان نماد نداشته باشد، نقطه قوت برای آن شرکت و احتمالا گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است؛ اما رخ دادن تغییر به‌صورت ناگهانی باعث ایجاد شک در واقعی بودن معاملات می‌شود.
اگرچه مبنا قرار دادن یک عامل برای تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاری، هرگز پیشنهاد نمی‌شود؛ اما حجم معاملات از مواردی است که خود به تنهایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین تشخیص حجم مشکوک در بورس نیز از نکات مهم این بازار است.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

61 پاسخ به “حجم مشکوک چیست؟”

 1. سعید گفت:

  سلام، لطفا گزینه نمایش ردیف در سفارش خرید یا فروش رو که قبلا فعال بود دوباره فعال کنید،
  با این وضعیت هنگی و ضعفی که تو هسته و کارگزاری یا هر دو یا هیچکدام یا هر چی هست، اصلا نمیشه خرید و فروش کرد.

  ۶۹
 2. پیام باقری گفت:

  باسلام به دوستان عزیز.
  حجم یکی از فاکتورهای مهم در تابلوی معاملات بازار سرمایه ایران میباشد.حجم معاملات تعداد سهام معامله شده در یک بازه زمانی معین میباشد. اگر شماهم جزو سرمایه گذران بازار سرمایه باشید حتما با اصطلاح حجم مشکوک روبه رو شدید.اما منظور از حجم معاملات مشکوک در بورس چیست و چرا مهم است👇👇👇

  ...زمانیکه حجم معاملات در یک نماد به صورت غیر عادی افزابش یابد یعنی سهم با اصطلاح حجم مشکوک روبه رو شده است.ب طور مثال*فرض کنید در یک نماد در روزهای عادی ۲۰۰هزار سهم معامله میشود ولی در یک روز بصورت ناگهانی ۲میلیون حجم می‌خورد و این موضوع بیانگر حجم مشکوک و ورود سرمایه ای عظیم در سهم میباشد🤗

  ۲۸
 3. حسین گفت:

  این حجم های غیر عادی(حجم مشکوک)، معمولا نشانه­ هایی از تغییر مهم در روند یک نماد یا تقویت سرعت تغییرات قیمتی آن هستند، اما همیشه هم ورود حجم مشکوک به معنای بالارفتن قیمت سهم نیست بلکه در مواقعی باعث افت قیمت سهم می‌شود به خصوص اگر نزدیک یک مقاومت بزرگ در سهم باشیم، اما اگر در نزدیکی یک حمایت مهم شاهد افزایش حجم بودیم می‌تواند خبر خوبی باشد، پس با پایش و تحلیل حجم های مشکوک می‌توانیم روند آتی سهم را بهتر تفسیر کنیم.

  ۲۳
 4. رضا گفت:

  نشانه­ هایی از تغییر مهم در روند یک نماد یا تقویت سرعت تغییرات قیمتی

  ۵
 5. سمیه گفت:

  این حجم های حجم مشکوک معمولا نشانه­ ای از تغییر مهم در روند یک نماد یا تقویت سرعت تغییرات قیمتی آن است،

  ۱۱
 6. پرناز نیک گفت:

  در نمادهایی که به صورت مشکوک صف خرید یا صف فروش می شوند، باید علت را در بازیگر سهم جستجو کرد، به عنوان مثال بازیگر سهم امروز با منفی کردن مصنوعی سهم، سعی در پیاده کردن سهامداران حقیقی و سوار کردن سهامداران حقوقی دارد.
  این داستان می تواند بر عکس نیز اتفاق بیفتد یعنی به یک باره بازیگر سهم آن را از صف فروش به صف خرید ببرد

  ۵
 7. وحید گفت:

  حجم مشکوک در کف کانالها و قدرت خریدار نسبت به فروشنده بیشتر باشه میتونه سود خوبی در کوتاه مدت برسونه.

  ۱۰
 8. دهقان گفت:

  یکی از فاکتورهای مهم تحلیل سهام حجم معاملات درتابلو خوانی می باشد یعنی زمانی که حجم معاملات روزانه درنمادی بیشتر از دویا چنبدبرابر میانگین حجم ماه باشد میتواند نشانه تغیرات اساسی در سهم باشد البته با درنظرگرفتن فاکتورهای دیگرازجمله قدرت خریدار وفروشنده

  ۵
 9. محمد جواد کریمی گفت:

  بنده سهام فسازان رو با همین حجم مشکوک خرید کردم و از ۳۱ تیر ماه توی سود هستم . حتمااا پیشنهاد میکنم دوستان مطالب آموزشی در این مورد رو مطالعه کنند

  ۴
 10. جواد رشید گفت:

  با این توصیفات بیشتر حجمهای موجود در مورد های بزرگ مشکوک هستند چون واقعا صف خرید و فروش اونها در یک بازه زمانی خیلی تفاوت میکنه

  ۴
 11. نيكونام گفت:

  حجم مشکوک در کف کانالها و قدرت خریدار نسبت به فروشنده بیشتر باشه عاليه

  ۵
 12. نوید گفت:

  می‌توان نتیجه گرفت که تغییرات در حجم معاملات، در صورتی‌که به مرور اتفاق بیفتد و تناقضی با میانگین حجم معاملات ماهانه همان نماد نداشته باشد، نقطه قوت برای آن شرکت و احتمالا گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است؛ اما رخ دادن تغییر به‌صورت ناگهانی باعث ایجاد شک در واقعی بودن معاملات می‌شود.

  ۴
 13. بهنام گفت:

  به نظر من ناظر بازار نقش بسیار مهمی در این زمینه و کنترل حجم مشکوک داره

  ۳
 14. حمید گفت:

  حجم مشکوک در نمادهای شاخص ساز بیشتر دیده شده

  ۱
 15. امیرمهدی گفت:

  حجم مشکوک در کف کانالها و قدرت خریدار نسبت به فروشنده بیشتر باشه میتونه سود خوبی در کوتاه مدت برسونه.❤

  ۳
 16. سید محمد گفت:

  اصطلاح “حجم مشکوک” زمانی استفاده می‌شود که در یک نماد به صورت غیر عادی شاهد افزایش حجم معاملات باشیم، مثلا یک نماد در روز‌های عادی ۱۰۰هزار سهم در حال معامله است و به یک باره در یک روز یک میلیون حجم می‌خورد که این نشانه از ورودی سرمایه ای عظیم در سهم است.

  ۱
 17. مجید گفت:

  حجم مشکوک یعنی حجم فیک که توسط افراد حقیقی و یا حقوقی برای فریب سهامداران ایجاد میشود

  ۴
 18. ظفری گفت:

  سلام، لطفا گزینه نمایش ردیف در سفارش خرید یا فروش رو که قبلا فعال بود دوباره فعال کنید،
  با این وضعیت هنگی و ضعفی که تو هسته و کارگزاری یا هر دو یا هیچکدام یا هر چی هست، اصلا نمیشه خرید و فروش کرد.
  همچنین موقعیت خرید یا وضعیت در صف خرید یا فروش که قبلا فعال بوده را نیز فعال کنید تا تکلیفمان با خودمان حداقل روشن شود

  ۴
 19. عباس گفت:

  بعضی­ افراد یا شرکتها در هر بازاری هستند که دنبال سوء استفاده ­اند. در بورس هم از این آدم­ ها پیدا می شود. یکی از رایج ترین روش­ های آنها، درست کردن حجم مشکوک است. آنها می­ خواهند طوری صف خرید و فروش درست کنند که سهم را در قیمت پایین بخرند و در قیمت بالا بفروشند. این اتفاق هم توسط اشخاص حقیقی در سهم های کوچک و هم توسط شرکت­ها در سهم­ های بزرگ تر اتفاق می ­افتد و انگیزه اصلی همه از این ترفند سوق دادن قیمت به سمتی است که خریداران قصد رساندن سهم به آن را دارند.

  ۲
 20. Rezaarbabi1356 گفت:

  حجم مشکوک یعنی حجم فیک که توسط افراد حقیقی و یا حقوقی برای فریب سهامداران ایجاد میشود

  ۲
 21. سید گفت:

  باسلام به دوستان عزیز.
  حجم یکی از فاکتورهای مهم در تابلوی معاملات بازار سرمایه ایران میباشد.حجم معاملات تعداد سهام معامله شده در یک بازه زمانی معین میباشد. اگر شماهم جزو سرمایه گذران بازار سرمایه باشید حتما با اصطلاح حجم مشکوک روبه رو شدید.اما منظور از حجم معاملات مشکوک در بورس چیست و چرا مهم است👇👇👇

  ...زمانیکه حجم معاملات در یک نماد به صورت غیر عادی افزابش یابد یعنی سهم با اصطلاح حجم مشکوک روبه رو شده است.ب طور مثال*فرض کنید در یک نماد در روزهای عادی ۲۰۰هزار سهم معامله میشود ولی در یک روز بصورت ناگهانی ۲میلیون حجم می‌خورد و این موضوع بیانگر حجم مشکوک و ورود سرمایه ای عظیم در سهم میباشد

  ۱
 22. رضا خادم گفت:

  به نظرم حجم مشکوک خودش از قوی ترین سیگنال هاست و حتما باید در تحلیل ها لحاظ شود.

  ۱
 23. Mahdi گفت:

  ورود پول هوشمند باعث افزایش حجم معاملات میشوم
  که میتوان با فیلترنویسی درسایت تی اس تی ام معاملات بلوکی و ورود و خروج پول هوشمند را رصد کرد.

  ۲
 24. Reza گفت:

  حجم مشکوک در کف کانال باشه عالیه

  ۶
 25. احمدی گفت:

  زمانیکه حجم معاملات در یک نماد به صورت غیر عادی افزابش یابد یعنی سهم با اصطلاح حجم مشکوک روبه رو شده است

  ۳
 26. محمد گفت:

  این حجم های غیر عادی، معمولا نشانه­ هایی از تغییر مهم در روند یک نماد یا تقویت سرعت تغییرات قیمتی آن هستند، اما همیشه هم ورود حجم مشکوک به معنای بالارفتن قیمت سهم نیست بلکه در مواقعی باعث افت قیمت سهم می‌شود به خصوص اگر نزدیک یک مقاومت بزرگ در سهم باشیم، اما اگر در نزدیکی یک حمایت مهم شاهد افزایش حجم بودیم می‌تواند خبر خوبی باشد، پس با پایش و تحلیل حجم های مشکوک می‌توانیم روند آتی سهم را بهتر تفسیر کنیم.

  ۴
 27. محمدامین گفت:

  سلام، لطفا گزینه نمایش ردیف در سفارش خرید یا فروش رو که قبلا فعال بود دوباره فعال کنید،

  ۹
 28. As گفت:

  حجم مشکوک در کف کانالها و قدرت خریدار نسبت به فروشنده بیشتر باشه میتونه سود خوبی در کوتاه مدت برسونه

  ۱
 29. mmbini گفت:

  مطالب مفید هستند ممنون از شما ناظران محترم
  و تحلیل گرانی که نظرات خودشون رو ارائه میدهند تا بنده و امثال بنده که اطلاعات کمی در این زمینه داریم استفاده کنیم...

  ۵
 30. پارسا گفت:

  سلام
  ممنونم بابت مطالب عالیتون نهایت استفادرو میبریم
  ایا حجم مشکوک هم به عنوان سیگنال لحاظ میشود

  ۱
 31. امیرحسین گفت:

  حجم مشکوک یکی از پارامترهای مهم میتونه باشه

  ۰
 32. n گفت:

  حجم مشکوک، در کف کانال و اگر قدرت خریدار نسبت به فروشنده بیشترباشد میتونه سود دهی خوبی در کوتاه مدت داشته باشه

  ۲
 33. شاپور گفت:

  سلام
  والا از بازار بورس ایران در شرایط فعلی نمیشه هیچی استنباط کرد همه چیزایی که گفتین که در یک نماد مشاهده میشه. صف خرید میلیونی صف فروش میلیونی حجم مشکوک حمایت مقاومت

  ۰
 34. علی کرباسیان گفت:

  یکی از پارامترهای مهم درمعاملات درنظرگرفتن حجم مشکوک است

  ۱
 35. علی کرباسیان گفت:

  حجم مشکوک پارامتر مهمی است درخریدوفروش که بایدحتمادرنظرگرفته شود.

  ۱
 36. الی گفت:

  این حجم مشکوک میتونه در نزدیکی مقاومت ها ،حمایت تلقی بشه و نشانه ی خوبی هست

  ۰
 37. مرتضی گفت:

  در نمادهایی که به صورت مشکوک صف خرید یا صف فروش می شوند، باید علت را در بازیگر سهم جستجو کرد، به عنوان مثال بازیگر سهم امروز با منفی کردن مصنوعی سهم، سعی در پیاده کردن سهامداران حقیقی و سوار کردن سهامداران حقوقی دارد.
  این داستان می تواند بر عکس نیز اتفاق بیفتد یعنی به یک باره بازیگر سهم آن را از صف فروش به صف خرید ببرد

  ۰
 38. معین گفت:

  نشانه­ هایی از تغییر مهم در روند یک نماد یا تقویت سرعت تغییرات قیمتی

  ۲
 39. محمد گفت:

  حجم های غیر عادی و مشکوک معمولا نشانه­ هایی از تغییر مهم در روند یک نماد یا تقویت سرعت تغییرات قیمتی آن هستند
  مراقب افت شديد قيمت باشد چون هميشه مثبت نيستند

  ۴
 40. پرهام گفت:

  حجم مشکوک یا نشانه تغییر روند از افزایشی به کاهشی زمان رسیدن قیمت به مقاومتش میباشد ونشان ازخروج پول درصورتیکه قیمت هم منفی شود ویا نشانه تغییررونداز کاهشی به افزایشی زمان رسیدن قیمت به کف حمایتی هست .ودرغیراینصورت ممکن هست اتفاقات ویاخبرهای خوب ویابد ازسهم در راهه وموردسوم پول هوشمندنوسانگیران جهت فریب سهامداران تشخیص این موارد مهم هست.دوستان لطفا نظرتان را درخصوص ابزارهای تشخیص بنویسید.

  ۲
 41. ayatnouri گفت:

  بعضی­ ها (افراد یا شرکتها) در هر بازاری هستند که دنبال سوء استفاده ­اند. در بورس هم از این آدم­ ها پیدا می شود. یکی از رایج ترین روش­ های آنها، درست کردن حجم مشکوک است. آنها می­ خواهند طوری صف خرید و فروش درست کنند که سهم را در قیمت پایین بخرند و در قیمت بالا بفروشند. این اتفاق هم توسط اشخاص (حقیقی ها) در سهم های کوچک و هم توسط شرکت­ها (حقوقی) در سهم­ های بزرگ تر اتفاق می ­افتد و انگیزه اصلی همه از این ترفند سوق دادن قیمت به سمتی است که خریداران قصد رساندن سهم به آن را دارند. فرض کنیم شخصی حقیقی سهم مورد نظر خود را می خرد و برای اینکه بتواند سهم را در قیمت ­های بالاتر به فروش برساند, منتظر عکس ­العمل بازار نمی­ ماند و خود اقدام به تحریک قیمت به سمت بالا می­ کند، این کار با گذاشتن سفارشات خرید متناوب در قیمت­ های بالاتر از سفارشات معمول عرضه-کنندگان انجام می ­شود. آنها با گذاشتن سفارشات خرید کلی در قیمت ­های بالاتر به یک باره ده­ ها و یا صدها سفارش عرضه را جمع آوری می ­کنند اگر این کار را در طول روز چندین بار تکرار کنند باعث درست شدن جو روانی و عطش خرید در سهم شده و ممکن است برای سهم صف خرید بسازند.

  برعکس این موضوع هم در درست کردن صف خرید وجود دارد و شرکت ها یا افرادی که می ­خواهند سهم را در قیمت ­های پایین بخرند و یا قصد کنترل قیمت سهم را دارند اقدام به این­کار به ­سمت قیمت­ های پایین می ­کنند.

  ۲
 42. وحید گفت:

  زمانی که حجم معاملات در یک نماد به صورت غیر عادی افزایش یابد یعنی سهم با اصطلاح حجم مشکوک روبرو شده است، به طور مثال فرض کنید در یک نماد در روز‌های عادی ۲۰۰هزار سهم معامله می شود ولی در یک روز بصورت ناگهانی ۲ میلیون حجم می‌خورد که این موضوع بیانگر حجم مشکوک و ورود سرمایه ای عظیم در سهم می باشد

  ۲
 43. حامد گفت:

  سلام، لطفا گزینه نمایش ردیف در سفارش خرید یا فروش رو که قبلا فعال بود دوباره فعال کنید،
  با این وضعیت هنگی و ضعفی که تو هسته و کارگزاری یا هر دو یا هیچکدام یا هر چی هست، اصلا نمیشه خرید و فروش انجام داد.

  ۵
 44. سید محمد گفت:

  حجم مشکوک به نظر من هم میتونه سیگنالی برای خرید باشه وهم نشانه از جانب احتیاط در نظر داشته باشی که مورد بازی قرار نگیری چون یه عده میان صف خرید تشکیل میدن و سهامداران رو وسوسه میکنن و بعد یهو خروج میکنن، و تو میمانی و ......

  ۳
 45. احسان گفت:

  نشانه­ هایی از تغییر مهم در روند یک نماد یا تقویت سرعت تغییرات قیمتی

  ۲
 46. موسوی گفت:

  سلام البته باید بررسی کرد که حجم معاملات خروج پول هوشمند یا ورود پول هوشمند؟!

  ۳
 47. رضا رهبری گفت:

  حجم ها رو باید کنترل کرد خروج پول هستش یا ورود پول معمولا با نسبت خرید و فروش میشه تشخیص داد روند صعودی خواهد شد یا نزولی

  ۱
 48. هادی گفت:

  حجمی که در کف کانالها و قدرت خریدار نسبت به فروشنده بیشتر باشه میتونه سود خوبی در کوتاه مدت برسونه

  ۲
 49. علی رشیدوند گفت:

  حجم مشکوک ک فاکتور عالی در شناسایی سهام خوب است

  ۱
 50. Zahra342 گفت:

  فرض کنید یک نماد پس از آن‌که در یک روند رو به پایین بلندمدت قرار داشته، روز بعد با ۵ درصد مثبت باز می‌شود، حال این سوال مطرح می‌شود که آیا این می‌تواند نشانه یک واژگونی روند باشد؟ اینجاست که بررسی حجم مشکوک به ما کمک می‌کند. اگر حجم در مقایسه با میانگین حجم روزانه بالاتر باشد، احتمال دارد نشانه‌ برگشت روند باشد. حجم باید با روند حرکت کند. اگر قیمت­ها در یک روند رو به بالا حرکت کنند، حجم نیز باید افزایش یابد (و بالعکس).

  ۲
 51. مهدی بشیر گفت:

  حجم مشکوک به تنهایی کافی نیست.منطقه امن تکنیکالی،بررسی اندیکاتور و اسیلاتور ها با هم بمب میسازند

  ۱
 52. طاهری گفت:

  سلام، لطفا گزینه نمایش ردیف در سفارش خرید یا فروش رو که قبلا فعال بود دوباره فعال کنید.

  ۲
 53. یوسف ملک زاده ورگهان گفت:

  همان‌ طور که می‌دانیم یکی از فاکتور های مهم در تابلوی معاملات سهام ایران، حجم معامله شده در یک سهم است، گاهی اوقات حجم بسیار زیادی وارد سهم می‌گردد که اصطلاحا به آن حجم مشکوک می‌گویند

  ۰
 54. مجتبی گفت:

  حجم مشکوک یک فاکتور بسیار مهم در خرید می باشد اگر در کف کانال ها حجم مشکوک و کد به کد دیده شد می توان جهت خرید سهم زیر نظر باشد.

  ۱
 55. محسن باقری گفت:

  در بورس هم مانند تمامی بازارهای دیگر افراد یا شرکتهایی هستند که به دنبال سوء استفاده ­هستند و یکی از رایج ترین روش­ های آنها، درست کردن حجم مشکوک به منظور گمراه کردن سرمایه داران دیگر است.

  ۰
 56. قربانی گفت:

  یک سیگنال مهم ورود و خروج حجم مشکوک ب خصوص در سهام بنیادی و بزرگ هست که می‌تونه در خرید سهم کمک باشه
  در ضمن خواهشمندم نمایش ردیف رو در سیستم معاملاتی آگاه زودتر راه بندازین

  ۱
 57. Amirhossein گفت:

  حجم مشکوک در کف کانالها و قدرت خریدار نسبت به فروشنده بیشتر باشه عالیه

  ۱
 58. M گفت:

  حجم مشکوک درواقع سیگنال ورود یا خروج از سهم

  ۰
 59. بهروز شیردل بالکانلو گفت:

  زمانی که در یک سهم به صورت غیره منتظره حجم افزایس یابد حجم مشکوک ایجاد شده است و این عمل معمولا توسط حقوقها انجام میشود شیردل

  ۰
 60. Sina گفت:

  حجم فیک ، معمولا برای فریب سهامداران ایجاد میشود.
  باتشکر از اعضای آگاه

  ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: