حجم مبنا در بورس چیست و چه کاربردی دارد؟

 • ۳ اسفند ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۴۸ نظر
 • ۴۷۴۴۰ مشاهده
حجم مبنا در بورس و فرابورس

قانون همواره در پی ایجاد امنیت و آرامش است؛ در هر بازار و کسب‌وکاری نیز برای جلوگیری از سودجویی، قوانینی پایه‌گذاری می‌گردد. حتی گاهی طبق نیاز روز، قوانین قبلی تغییر و یا به‌روزرسانی می‌شود. بازار سهام به‌عنوان یکی از بازارهای حساس مالی از این قاعده مستثنی نبوده و قوانین به خصوصی در جهت ایجاد هرچه بیش‌تر امنیت و فضای آرام برای انجام دادوستد و معاملات دارد.

این قوانین، چارچوبی است که به‌وسیله آن تمام افراد دخیل در چرخه معاملات بازار بتوانند به‌راحتی و با حداکثر امنیت به دادوستد بپردازند. یکی از ابزارهای حفظ امنیت در معاملات سهام، «حجم مبنا» است که در این مقاله به‌تفصیل به آن می‌پردازیم.

حجم مبنا چیست؟

به حداقل تعداد سهامی که باید در طول یک روز معامله شود تا قیمت اصلی (پایانی) آن سهم بتواند نوسان مثبت یا منفی داشته باشد، «حجم مبنا» گفته می‌شود. حجم مبنا ابزاری است که تنها در بورس تهران برای کمک به حفظ آرامش در معاملات از آن استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب که این ابزار باعث کاهش هیجانات کاذب قیمت سهام شرکت‌های بورسی شده و هم‌چنین از افت یا رشد بی‌رویه آن جلوگیری می‌کند. در تعیین میزان آن هیچ معامله گری دخالت نداشته و به‌طور خودکار توسط سامانه معاملات اندازه‌گیری می‌شود. برای مشاهده حجم مبنای مربوط به هر نماد بورسی، می‌بایست در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com) به جستجوی نماد موردنظر پرداخت.
حجم مبنا سهام بورس در سایت tsetmc

قیمت آخرین معامله

آخرین قیمتی که یک سهم روی تابلو بین خریدار و فروشنده معامله می‌شود، قیمت آخرین معامله است. به این صورت که حتی اگر یک سهم مورد معامله قرار بگیرد قیمت معامله تغییر خواهد کرد و حجم معاملات در قیمت معامله تأثیری ندارد.
قیمت آخرین معامله در سایت tsetmc

قیمت اصلی/پایانی

قیمت اصلی یا پایانی یک سهم به میانگین قیمت‌های مورد معامله سهام در یک روز گفته می‌شود. از همین رو به قیمت پایانی، میانگین وزنی هم گفته می‌شود و حجم معاملات در قیمت پایانی کاملاً تأثیر دارد.
قیمت پایانی در سایت tsetmc

تاریخچه شکل گیری حجم مبنا

حجم مبنا در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان بورس و اوراق بهادار به سردبیری حسین عبده تبریزی شکل گرفت. در ابتدای این قانون، اساس بر این بود که ۱۵ درصد از کل سهام یک شرکت بورسی طی یک سال مورد معامله قرار گیرد و روزهای کاری سال ۲۵۰ روز در نظر گرفته شده بود. بر این اساس حجم مبنای روزانه یک سهم، ۰.۰۰۰۶ (شش ده‌هزارم) کل سهام شرکت در نظر گرفته شد تا قیمت اصلی/ پایانی بتواند نوسان کند.

این قانون در سال ۱۳۸۳ از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت و حجم مبنای روزانه سهم به ۰.۰۰۰۸ (هشت ده‌هزارم) تغییر کرد؛ اما از سال ۱۳۹۳ به بعد به ۱۰ درصد کاهش یافته و تا به امروز ثابت مانده است؛ بنابراین حجم مبنای روزانه یک سهم به ۰.۰۰۰۴ (چهار ده‌هزارم) تبدیل گردید و ابتدای هر هفته در صفحه نماد هر سهم قرار می‌گیرد.

نکته: در تمام شرکت‌های بورسی در حال حاضر باید ۱۰ درصد از تعداد سهام کل شرکت در یک سال مورد معامله قرار بگیرد تا قیمت اصلی/پایانی آن بتواند به بالاترین یا پایین‌ترین حد خود برسد.

نحوه محاسبه حجم مبنا

در بالا ذکر گردید که قیمت پایانی هر سهمی برای داشتن نوسان باید حداقل ۱۰ درصد تعداد سهام کل شرکت مورد معامله قرار بگیرد. این درصد برای یک سال سهم است و برای محاسبه هرروز باید آن را تقسیم‌بر تعداد روزهای کاری هرسال کنیم که ۲۵۰ روز است. از تقسیم این دو عدد، رقم ۰٫۰۰۰۴ به دست می‌آید. با ضرب این عدد در تعداد سهام کل شرکت، حجم مبنا هر سهم محاسبه می‌شود.

۰.۱= ۱۰۰÷۱۰ ۱۰ درصد تعداد سهام کل شرکت
۰.۰۰۰۴ = ۲۵۰ ÷ ۰.۱

تعداد سهام کل شرکت × ۰.۰۰۰۴ = حجم مبنا (۱
۲۵۰ روز کاری÷ ۱۰ درصد تعداد سهام = حجم مبنا (۲

ارزش حجم مبنا چگونه محاسبه می‌شود؟

در حال حاضر، حجم مبنا ابتدای هر هفته محاسبه می‌شود و تغییر می‌یابد. ارزش حجم مبنای تعیین‌شده برای یک هفته باید بین ۵۰ میلیون تا ۱ میلیارد تومان باشد و نمی‌تواند خارج از این محدوده باشد. این قانون به دلیل مشکلاتی که برای سهام شرکت‌های دارای ارزش بسیار بالا و یا شرکت های با سهام ارزش پایین پیش می‌آمد، وضع گردیده است.

بعد از به دست آمدن عدد حجم مبنا به روش فوق، می‌بایست آن را در قیمت پایانی سهم در روز چهارشنبه ضرب نماییم:

• چنانچه عدد به‌دست‌آمده در آخرین روز کاری هفته (چهارشنبه) عددی بین ۵۰ میلیون تومان و ۱ میلیارد ریال باشد، حجم مبنا برای روز شنبه همان عدد به‌دست‌آمده خواهد بود.

• چنانچه عدد به‌دست‌آمده کم‌تر از ۵۰ میلیون تومان بود، حجم مبنا برای روز شنبه برابر با ۵۰ میلیون تومان تقسیم‌بر قیمت پایانی روز چهارشنبه خواهد بود.

• چنانچه عدد به‌دست‌آمده بیش‌تر از ۱ میلیارد تومان بود حجم مبنای ما برای روز شنبه، برابر با ۱ میلیارد تومان تقسیم‌بر قیمت پایانی روز چهارشنبه خواهد بود.

حداکثر ارزش حجم مبنا: ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
حداقل ارزش حجم مبنا: ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

نکته: محاسبات حجم مبنا در آخرین روز کاری هفته (چهارشنبه) و برای هفته آینده انجام می‎شود.

مثال:

فرض کنید قیمت روز گذشته نمادی،۱۲۰ تومان است. چنانچه نماد دارای حجم مبنایی معادل با ۲ میلیون سهم باشد و میزان معاملات آن در روز موردنظر به ۱ میلیون سهم (۵۰ درصد حجم مبنا) برسد، برای محاسبه قیمت پایانی روز جاری، می‌بایست ابتدا میانگین وزنی معاملات آن روز را حساب کنیم. سپس میانگین به‌دست‌آمده را منهای قیمت پایانی روز گذشته کرده و در حجم مبنا ضرب می‌نماییم و حاصل آن را با قیمت پایانی روز گذشته جمع کرده تا قیمت پایانی به‌دست‌آمده در این روز محاسبه شود. به‌این‌ترتیب اگر میانگین وزنی معاملات روز جاری را ۱۳۰ در نظر بگیریم، قیمت پایانی نماد برابر با ۱۲۵ تومان خواهد بود.

میانگین وزنی معاملات امروز: ۱۳۰
قیمت پایانی روز گذشته: ۱۲۰ تومان
حجم مبنا: ۲ میلیون سهم
حجم معاملات روز جاری: ۱ میلیون سهم
تفاوت میانگین وزنی معاملات امروز باقیمت پایانی در روز گذشته:۱۰=۱۲۰-۱۳۰
تعدیل با حجم مبنا: ۵=۱۰×۰.۵
قیمت پایانی امروز: ۱۲۵=۱۲۰+۵

بنابراین مبنای تغییرات قیمت‌ها و سقف مجاز نوسان روز بعد، در بازه ۵ درصد مثبت و ۵ درصد منفی خواهد بود.

محاسبه قیمت پایانی

همان‌طور که قبلاً گفته شد قیمت پایانی به‌نوعی میانگین وزنی قیمت نیز محسوب می‌شود؛ اما قیمت پایانی هر سهم محاسبات پیچیده‌ای دارد که فرم آن در ادامه قرار داده شده است.

حالت اول: حجم معامله‌شده کمتر از حجم مبنا باشد.

 P2 = قیمت پایانی روز جاری
 P1 = قیمت پایانی روز قبل
 z = میانگین وزنی قیمت در روز جاری p2 = p1 [(z-p1) y ÷ x]
 y = حجم معاملات
 x = حجم مبنا شرکت

حالت دوم: حجم معاملات مساوی یا بیشتر از حجم مبنا باشد.

 p2 = قیمت پایانی روز جاری
 z =میانگین وزنی قیمت در روز جاری p2 = z
مجموع تعداد سهام ÷ مجموع ارزش = z

حجم مبنای سهام فرابورس

برای شرکت‌هایی که در فرابورس فعالیت می‌کنند، حجم مبنا ۱ (یک) است؛ یعنی کافی است یک سهم در نماد موردنظر معامله شود تا افزایش یا کاهش قیمت در سهم اعمال شود و ربطی هم به حجم معاملات ندارد. البته توجه داشته باشید که برای محاسبه قیمت پایانی همان میانگین وزنی را در نظر می‌گیرند. علاوه بر شرکت‌های فرابورسی، حجم مبنای سهام شرکت ها در روز بازگشایی نماد که می‌تواند علت‌های مختلفی مانند افزایش سرمایه، عرضه اولیه، پس از مجمع، تقسیم سود نقدی و … داشته باشد نیز یک است. ازآنجاکه دامنه نوسان در این روز وجود ندارد، قیمت سهام طبق عرضه و تقاضا مشخص گردد.

حجم مبنا سهام فرابورس در سایت tsetmc

مزایا و معایب حجم مبنا

مهم‌ترین مزیت حجم مبنا، جلوگیری از حرکات پرشیب و یک‌باره در روند قیمت‌ها است. هم‌چنین حجم مبنا مانع از ایجاد قیمت‌های کاذب می‌شود؛ اما نکته قابل‌توجه این است که در مواقعی مانند تشکیل صف خریدوفروش، باعث بلوکه شدن مقدار زیادی از پول می‌گردد و نوسان قیمت در هر دو روند نزولی و صعودی کند می‌شود. هنگامی‌که میزان حجم معاملات بسیار پایین می‌آید، سرمایه‌گذاران در بورس در این شرایط می‌گویند سهم خشک شده است و نوسان نمی‌کند. در این شرایط سازمان بورس در یک محدوده زمانی معین همانند یک روز نماد سهام را بدون هیچ‌گونه حجم مبنا و دامنه نوسان باز می‌کند تا معاملات انجام گیرد و قیمت موردنظر خریداران و فروشندگان از طریق عرضه و تقاضا مشخص گردد.

سخن آخر

بازار بورس، بازاری همراه با ریسک است، لذا سازمان بورس و اوراق بهادار تهران همواره در تلاش برای به حداقل رساندن ریسک و اتخاذ قوانینی در جهت ایجاد فضایی امن برای انجام معاملات است. ازاین‌رو حجم مبنا را به‌عنوان ابزاری برای کمک به حفظ آرامش تعیین کرده است. در کنار تمام مزایای حجم مبنا که در این مقاله به آن اشاره گردید، به معایب آن نیز پرداختیم و در نهایت اشاره کردیم که سازمان بورس برای رفع مشکلات و معایب ناشی از آن نیز راهکارهایی اندیشیده و حجم مبنا را به ابزاری کارآمد و ضروری در معاملات بورس تهران تبدیل نموده است.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

48 پاسخ به “حجم مبنا در بورس چیست و چه کاربردی دارد؟”

 1. احمدرضا زارعی گفت:

  مطلب خوبی بود و اینکه نمی دونستم حجم مبنا فقط تو بورس ایران هست

  ۲۲
 2. pari230 گفت:

  همینکه حجم مبنا (با چشم پوشی از معایب آن) به‌عنوان ابزاری برای کمک به حفظ آرامش تدوین گردیده؛ خودش باعث میگردد؛ که از اغتشاش در سیر نزولی و صعودی قیمت سهام جلوگیری شود. و همین نقطه قوتش باعث میشود؛ نقطه ضعفش هم تحت پوشش قرار گیزد. با تشکر از ارائه مطلب مفید فوق

  ۲۷
 3. حسن 229 گفت:

  حجم مبنا، علیرغم مزایای مفیدش، باعث بلوکه شدن مقدار زیادی از پول مورد نیاز صاحبان سهام می‌گردد؛ که بنوبۀ خود یک نوع ضرر و زیان تلقی می‌گردد. قفل شدن صف های خرید و فروش ناشی از حجم مبنا، معمولاً خواب سرمایه را بدنبال دارد؛ که باعث کندی در رشد معاملات می‌گردد. قطعاً هرچه ترافیک معاملاتی بازار روان تر باشد، برنامه ریزی بهتری در جهت روند معاملات انجام می‌گیرد.
  ممنون از آگاه. مطلب مفیدی بود.

  ۲۱
 4. Ali kaka گفت:

  باسلام وعرض ادب...
  کمترین سهام معامله شده در روز که:
  قیمت پایانی سهم را
  برای بازگشایی در روز بعد معاملاتی،
  مشخص میکند،
  حجم مبنا گفته میشود،که؛
  باشرایط خاص،قابل تغییر میباشد.
  ضمنا؛این تعریف،در بازار ایران،
  بیشتر دست بازیگردانان بورس میباشد،
  تا ما خرده سهم ها
  باتشکر

  ۱۸
 5. محدثه جعفری سروشک گفت:

  بسیار عالی و خوب مطلب خوبی بود و اینکه نمی دونستم حجم مبنا فقط تو بورس ایران هست

  ۱۰
 6. علی رنجبرهوجقان گفت:

  باسلام عرض خسته نباشید مطالب مربوط به حجم مبنا خیلی برام جالب و آموزنده بود در ضمن از این به بعد باید در معاملات توجه لازم را به این قسمت داشته باشم. خیلی ممنون

  ۱۲
 7. Behzadmahan گفت:

  کاربرد و نکته قابل‌توجه این است که در مواقعی مانند تشکیل صف خریدوفروش، باعث بلوکه شدن مقدار زیادی از پول می‌گردد و نوسان قیمت در هر دو روند نزولی و صعودی کند می‌شود.

  ۳
 8. رزاق فانی گفت:

  همه مطالب کاربردی و مفید بود ازحجم مبنا قیمت پایانی وقیمت آخرین معامله.

  ۶
 9. ادریس گفت:

  سلام
  بازار بورس، بازاری همراه با ریسک است، سازمان بورس برای رفع مشکلات و معایب ناشی از آن نیز راهکارهایی اندیشیده و حجم مبنا را به ابزاری کارآمد و ضروری در معاملات بورس تهران تبدیل نموده است.
  با تشکر

  ۵
 10. علی گفت:

  باتشکر
  درسته که باعث بلوکه شدن پول در بعضی از مواقع میشه، ولی خب آرامش روانی معامله گران خرد را هم تامین می کنه.

  ۲
 11. محمود گفت:

  باسلام عرض خسته نباشید مطالب مربوط به حجم مبنا خیلی برام جالب و آموزنده بود
  حجم مبنا، باعث بلوکه شدن مقدار زیادی از پول صاحبان سهام می‌گردد؛ که بنوبه خود یک نوع ضرر و زیان تلقی می‌گردد. قفل شدن صف های خرید و فروش ناشی از حجم مبنا، معمولاً باعث کندی در رشد معاملات می‌گردد. هرچه ترافیک معاملاتی بازار روان تر باشد، برنامه ریزی بهتری در جهت روند معاملات انجام می‌گیرد.

  ۲
 12. علی گفت:

  حجمی که سهم باید معامله بشه حجم مبنا بهش میگن که نوسان سهم انجام بشه و بستگی به روند معاملات داره

  ۲
 13. الهه گفت:

  همین حجم مبنا در روزهای نزول بازار سرمایه ما رو نجات میده واونم قع هستش که به خوبی این مسئله پی میبرید

  ۱
 14. میرصابر گفت:

  وجود قانون الزامی است چرا که شفافیت به همراه داره

  ۳
 15. محسن ایزدی گفت:

  سلام
  به نظر من حجم مبنا ۱ برای برخی سهمها غیر منصفانه است

  ۵
 16. سجادعابدی گفت:

  سلام
  کمترین سهام معامله شده که
  قیمت پایانی سهم را برای بازگشایی در روز بعد معاملاتی
  مشخص میکند،
  حجم مبنا گفته میشود

  ۰
 17. حسین گفت:

  به نظر میاد با وجود محدودیت هایی که حجم مبنا ایجاد میکنه اما در نهایت به نفع سهام دار هست. ممنون بابت مطالب خوبتون

  ۰
 18. مهدی رعنای رؤف گفت:

  مطالب جالبی بود و بعضی مواردش برام تازگی داشت .
  آرامش روانی معامله گران خرد را تامین میکنه .

  ۰
 19. مجتبی کریمی گفت:

  چرا در صفحه معاملاتی آساتریدر در قسمت اطلاعات نماد، برای بعضی از شرکتها حجم مبنا رو عدد یک ۱ نوشته؟!

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای شرکت‌هایی که در فرابورس فعالیت می‌کنند، حجم مبنا ۱ (یک) است؛ یعنی کافی است یک سهم در نماد موردنظر معامله شود تا افزایش یا کاهش قیمت در سهم اعمال شود و ربطی هم به حجم معاملات ندارد.

   ۳
 20. افروزنیا گفت:

  بنام خدا
  با تشکر از توضیحات درباره حجم مبنا ، با توصیفاتی که درج شده فکر می کنم با مراجعه به سایت TSE قسمت پیشرفته بتوان نماد هایی که در روز جاری معاملات بالاتر و یا پایین تر از حجم مبنا را داشته اند مشاهده کرد و از آنجا برای خرید یا فروش سهم اقدام کرد .

  ۱
 21. محمد گفت:

  بازار بورس، بازاری همراه با ریسک است و حجم مبنا را به ابزاری کارآمد و ضروری در معاملات بورس تهران تبدیل نموده است.بسیار عالی بود.

  ۰
 22. امیر زارع گفت:

  اعمال هر قانونی در ابتدا با یکسری سر درگمی ها مواجه میشه و تا زمانیکه افراد بفهمند که چه اتفاقاتی قراره بیفته، یکسری تغییرات می بایست در آن داده شود و در واقع جهت بهینه بودن می بایست چکش کاری هایی صورت گیرد تا بهترین عملکرد رو از این قانون شاهد باشیم .

  ۰
 23. سعید گفت:

  سلام
  لطفا یک مقاله هم راجع به قانون حجم مبنای جدید و تاثیر آن بر معاملات سهام بنویسید.

  ۰
 24. اعظم گفت:

  این حجم مبنا باعث کاهش بی رویه قیمت سهم هم می شود .این خود یک حاشیه امنیتی است.

  ۱
 25. مهدی گفت:

  این حجم مبنا مانع ضرر و زیان زیاد به سرمایه گذاران مخصوصا مبتدی ها می شود‌.

  ۷
 26. حسین گفت:

  این حجم مبنا مانع ضرر و زیان زیاد به سرمایه گذاران می شود.

  ۲
 27. علی گفت:

  حجم مبنا بازار را به سمت سهم های بزرگ میبره و بازار پایه کمی سخت میشه

  ۱
 28. مجید حسن خانی گفت:

  به نظر من خیلی از نمادها ظرفیت پر کردن حجم مبنا را ندارند.در بعضی موارد حجم مبنا از حجم میانگین ماهانه بالاتر است.احتمالا قانون بازنگری شود.

  ۲
 29. حمید رضا صبوری گفت:

  بازنگری حجم مبنا واقعا" لازم بود چون خیلی از سهامدارن خصوصا" شرکتهای کوچک دیگر نمی توانند عرصه معامله را ببندند. یعنی دلیل افزایش قیمت سهم مشروط بر انجام حداقلی حجم مبنا می گردد.

  ۲
 30. M گفت:

  این حجم مبنا مانع ضرر و زیان زیاد به سرمایه گذاران می شود.

  اگرچه بازار بورس، بازاری همراه با ریسک است و حجم مبنا را به ابزاری کارآمد و ضروری در معاملات بورس تهران تبدیل نموده است.بسیار عالی بود.

  ۱
 31. فاطمه گفت:

  بسیار عالی
  حجم مبنا باعث میشه از نوسان بی رویه قیمت سهم کم بشه و باعث امنیت معامله گراست.

  ۰
 32. h گفت:

  مطلب خوبی بود و اینکه نمی دونستم حجم مبنا فقط تو بورس ایران هست . به نظر من خیلی از نمادها ظرفیت پر کردن حجم مبنا را ندارند

  ۰
 33. محمد گفت:

  مطالب خوب و ارزنده ای بود و اطلاعات کافی را در اختیار خواننده میگذارد. به نظرم در هر معامله ای نیاز به ابزاری جهت محدود کردن راه های سوء استفاده از آن معامله باید ایجاد شود که سازمان بورس از حجم مبنا جهت ایجاد محدودیت استفاده میکند و باعث ثبات بیشتر و آرامش سهامداران میشود.

  ۱
 34. الهه رضائی گفت:

  نمیدونستم حجم مبنا فقط تو ایران
  ممنون

  ۱
 35. سحر گفت:

  ضمن تشکر از مطلب جامع و مفیدی که گذاشتید
  با این حساب یکی از عواملی که امنیت معاملات رو بالا میبره همین حجم مبناست که از نوسان بیش از حد قیمت جلوگیری میکنه

  ۱
 36. آسید گفت:

  دوستان شدیدا به شما توصیه میکنم فقط بدنبال سهامی باشین که بنیاد قوی دارن و اصطلاحا آینده دارن... این سهام هرقانونی هم که تصویب بشه بازهم روند صعودی اما تدریجی خودشون رو همچنان طی خواهند کرد... هیچگاه در بازار سرمایه نباید هیجانی عمل کرد بلکه خرید سهام صرفا باید با دید میان مدت و بلند مدت باشد....این قانون حجم مبنا هم درسته یکسری ایراداتی بهش وارده اما همینکه از نوسانات شدید ک بر اثر تصمیمات هیجانی بوجود میان جلوگیری میکنه خودش یک نکته مثبت میتونه باشه..... خرید سهام با دید کوتاه مدت = شکست و ضرر غیرقابل جبران

  ۳
 37. وحید گفت:

  این حجم مبنا ریسک تو بازار کم میکنه فقط

  ۰
 38. آریانژاد گفت:

  ضمن تشکر از مطلب مفید
  حجم مبنا تلاشی برای جلوگیری از افزایش یا کاهش های قیمت سهام و بعضا مهندسی شده است که تا این مرحله بسیار مناسب و ارزنده است ولی رفع گره معاملاتی مهندسان قیمت را به هدفشان می رساند. این بدین معنی است که معایب ساز و کار دستورالعمل رفع گره معاملاتی، محاسن حجم مبنا را در این زمینه خنثی می کند.

  ۲
 39. ابراهیم گفت:

  با سلام
  این ججم مبنا باعث کاهش بی رویه قیمت سهم هم می شود .این خود یک حاشیه امنیتی است
  مطلب خوبی بود

  ۰
 40. مجيد گفت:

  سلام
  بنده با اجراي حجم مبنا مواقم چون که با اجراي اين قانون سهمها به صورت واقعي خودشون رو نشون ميدن
  و در مواقع هيجاني بازار مخصوصاً موقع ريزش از ضرر ليش از حد جلوگيري ميکنه.

  ۲
 41. Hasti گفت:

  حجم مبنا به مردم کمک میکند تامدیریت خوبی برروی سهاما و سرمایه های خودشان داشته باشند

  ۱
 42. پدرام گفت:

  اینکه حجم مبنا باشه مثل یع شمشیر دولبس قبول ازیه طرف ضرر کم میشه ولی از طرف دیگه دیگه جذابیتی برای فرابورس و خصوصا بازار پایه نمیمونه در مورد عرضه های اولیه ای حجم مبنا بالایی دارن هم دیگه نیازی به توضیح نیست

  ۳
 43. بهنام گفت:

  بنظرم عامل صف خرید و فروش های چند روزه با پیشروی یا پسروی کند شده و خیلی جالب نیست،ولی درمقابل جهش های قیمتو در روز بعد حقیقی تر میکنه،ظاهرا بودنش مفیدتره

  ۰
 44. امید مقدم گفت:

  سلام ممنون از مطلب مفیدی که میزارید
  اینکه حجم مبنا جلوی رشد قیمت رو میگیره شکی نیست و این خودش باعث جلوگیری از رانتی که احتمال داره وجود داشته باشد رو میگریه و از سهامدار خرد حمایت میکنه
  بودنش بهتر از نبودش هست که اگر نبود ریسک بازار خیلی بالا میرفت و باعث میشد که سرمایه از بورس خارج و با بازارهای موازی دیگری برود

  ۱
 45. مجید گفت:

  سلام هر سراشیبی سربالایی هم دارد. پس حجم مبنا ابزار خوبی برای کم کردن شیب است و به نفع معامله گران است.

  ۰
 46. ا ندری گفت:

  حجم مبنا در بازار مثبت برای خیلی سهم ها پر نمیشه یعنی خیلی از سهم ها علی رغم صف خرید سنگین ۵ درصد مثبت نمیخوره
  ولی متاسفانه در روز های منفی بازار بیشتر سهم ها حجم منفی رو کامل پر میکنن و ۵ درصد منفی میشن

  ۵
 47. علیرضا گفت:

  احتمالا درباره بازه ارزش حجم مبنا اشتباه کرده اید. بازه ارزش حجم مبنا بین ۵۰ میلیارد ریال و ۱۰۰ میلیارد ریال است. البته برای شرکت های با سرمایه بیشتر از ۲۰ هزار میلیارد حد بالای ارزش حجم مبنا مقدار ۱۲۰ میلیارد است.

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: