ثبت نام صندوق ذخیره فرهنگیان

 • ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
 • bashgah1
 • ۵۸ نظر
 • ۳۷۴ مشاهده
ثبت نام صندوق ذخیره فرهنگیان

صندوق ذخیره فرهنگیان طرحی بود که در سال ۱۳۷۳ و با هدف افزایش رفاه و ارتقا معیشت جامعه فرهنگیان افتتاح شد. عملکرد این صندوق در طول زمان فراز و نشیب‌های بسیاری داشته و همیشه خبرساز بوده، این روزها نیز اخباری مبنی بر عرضه صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس منتشر شده است. در ادامه جزئیات این موضوع را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

صندوق ذخیره فرهنگیان چیست؟

مزایای عرضه صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس چیست؟

عرضه صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس چگونه صورت می‌گیرد؟

سهام صندوق ذخیره فرهنگیان چگونه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد؟

نحوه ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان چگونه است؟

صندوق ذخیره فرهنگیان چیست؟

قبل از بررسی فرآیند پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، لازم است کمی با تاریخچه این صندوق آشنا شویم تا مشخص شود سهام فرهنگیان تا چه حد می‌تواند آسایش و امنیت خاطر اعضای صندوق را فراهم کند.

فرهنگیان بخش بزرگی از بدنه کارمندان دولت را تشکیل می‌دهند، وظیفه تربیت نسل جدید و آینده‌سازی تا حدود زیادی بر عهده آن‌ها است و دولتمردان نیز می‌دانند که افزایش رفاه و ارتقا معیشتی فرهنگیان نقش مهمی در سلامت جامعه دارد. صندوق ذخیره فرهنگیان با همین هدف و در اواخر سال ١٣٧٣ بر اساس تبصره ۶۳ برنامه دوم توسعه تاسیس شد.

قرار بر این بود که هر یک از فرهنگیان در صورت تمایل به عضویت در صندوق، حداکثر تا سقف ۵ درصد از حقوق ماهیانه خود را به این صندوق واریز کند و دولت نیز معادل مبلغ واریزی، به صندوق کمک کند.

صندوق ذخیره فرهنگیان طبق قانون اجازه دارد برای سرمایه‌گذاری، مشارکت یا عاملیت در حوزه‌های بانکی، تولیدی، خدماتی، تجاری، مالی، عمرانی، فرهنگی و … اقدام کند و از این طریق منافع اقتصادی فرهنگیان را تامین کند.

عضویت در این صندوق مزایای بسیاری برای فرهنگیان دارد. آن‌ها هم سهم واریزی خود را در اختیار دارند، هم مبلغی که دولت واریز می‌کند و هم از سود هر دوی این مبالغ بهره‌مند می‌شوند. به علاوه، صندوق و شرکت‌های تابع آن تسهیلاتی مانند بیمه شخص ثالث اقساطی، تورهای مسافرتی اقساطی، خودرو لیزینگی و … را نیز ارائه می‌دهند اما در نهایت هدف اصلی صندوق ذخیره فرهنگیان این است که دارایی معلمان را سرمایه‌گذاری کند تا این سرمایه در دوران بازنشستگی به کمک آن‌ها بیاید.

مزایای عرضه صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس چیست؟

به دلیل مزایایی که ذکر کردیم، تعداد بسیاری از فرهنگیان به عضویت این صندوق درآمدند و گردش مالی آن در طول زمان به مبالغ بالایی رسید. متاسفانه ساختارهای اشتباه و نظارت‌های نامناسب باعث شد در سال‌های گذشته تخلفاتی در این صندوق رخ دهد.

با توجه به این تاریخچه کوتاه، مشخص می‌شود که عرضه صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس چه مزایایی می‌تواند داشته باشد. شفاف‌سازی، مهمترین هدف از بورسی شدن شرکت‌های زیرمجموعه صندوق است. سازمان بورس روی عملکرد و گزارش‌های شرکت‌های بورسی نظارت کامل دارد. شرکت‌ها وظیفه دارند گزارش‌های خود را به صورت شفاف منتشر کنند و سهامداران به راحتی و به صورت آنلاین می‌توانند از این گزارش‌ها مطلع شوند. پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، منوط به اصلاحات ساختاری بوده و سازمان بورس قوانین سخت‌گیرانه‌ای در این مورد دارد. پس از پذیرش شرکت‌ها نیز نظارت‌های دقیقی روی عملکرد زیرمجموعه‌های این صندوق اعمال می‌شود.

نکته مهم دیگر ارزش‌گذاری دارایی‌های صندوق است. در بورس ارزش روز دارایی‌ها به صورت دقیق محاسبه می‌شود و فرایندی متفاوت با حسابداری دفتری دارد. پس از تعیین ارزش واقعی دارایی‌ها، به هر معلم با توجه به امتیازی که دارد، مقداری سهام تعلق می‌گیرد.

عرضه صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس چگونه صورت می‌گیرد؟

طبق گفته‌های مهدی نیکدل مدیر عامل صندوق فرهنگیان، تلاش بر این است که زیرمجموعه‌های صندوق به بورس وارد شوند. دو شرکت ماشین سازی اراک و ایران ارقام که زیرمجموعه صندوق هستند از قبل در بورس حضور داشتند، بیمه معلم و شرکت بازرسی مهندسی و صنعتی نیز سال گذشته وارد بورس شدند. اخیرا پذیرش اولیه پتروفرهنگ در فرابورس انجام شده است، در مرحله بعدی شرکت ساختمانی معلم و سپس شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان وارد بورس خواهند شد. این سه شرکت هلدینگ‌های اصلی صندوق به شمار می‌روند ۹۹ درصد از دارایی‌های صندوق را در اختیار دارند. هدف این است که تا سال آینده، هر سه آن‌ها وارد بورس شده باشند.

سهام صندوق ذخیره فرهنگیان چگونه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد؟

ثبت نام صندوق ذخیره فرهنگیانقرار بر این است که سهام به صورت واحدها یا یونیت‌های قابل صدور و ابطال در اختیار فرهنگیان قرار گیرد. زمانی که یک معلم قصد خروج از صندوق داشته باشد، امتیازات او محاسبه می‌شود و به میزان متناسب یونیت یا واحد سهام فرهنگیان به او ارائه خواهد شد.

فرهنگیان می‌توانند به سه طریق از سهام خود استفاده کنند:

 یونیت‌ها را به قیمت روز در بازار بفروشند و وجه نقد دریافت کنند.

 سهام خود را به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگه دارند.

 یونیت‌ها را در اختیار بیمه معلم قرار دهند و در زمان بازنشستگی از بیمه معلم حقوق مکمل دریافت کنند.

نحوه ثبت کد بورسی در صندوق ذخیره فرهنگیان چگونه است؟

برای دریافت سهام صندوق ذخیره فرهنگیان باید کد بورسی داشته باشید و کد خود را در صندوق ذخیره فرهنگیان ثبت کنید. ثبت کد بورسی صندوق ذخیره فرهنگیان از دهم اسفند ۹۹ آغاز شد و آخرین مهلت آن نیز تا پایان فروردین ۱۴۰۰ اعلام شده است.

فرهنگیان شاغل و افرادی که بعد از سال ۱۳۹۵ بازنشسته شده‌اند، می‌توانند وارد وب‌سایت موسسه به آدرس www.szf.ir شوند، به قسمت صورت وضعیت اعضا بروند و در بخش مشخصات پرسنلی، کد بورسی خود را وارد کنند.

فرهنگیانی که قبل از سال ۱۳۹۵ بازنشسته شده‌اند، لازم است وارد سامانه saham.tadbir-atlas.ir شوند و کد بورسی خود را وارد کنند.

اگر تا کنون برای دریافت کد بورسی اقدام نکرده‌اید لازم است تا قبل از به پایان رسیدن مهلت مشخص‌شده، کد بورسی خود را دریافت و در سامانه صندوق فرهنیگان ثبت کنید. با مراجعه به سامانه آگاه اکسپرس می‌توانید تمامی مراحل ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی را به سرعت انجام دهید. برای احراز هویت نیز می‌توانید از روش‌های آنلاین استفاده کنید یا به صورت حضوری به دفاتر پیشخوان منتخب یا شعب آگاه مراجعه کنید. چند روز پس از انجام ثبت نام و احراز هویت، کد بورسی برایتان صادر می‌شود و می‌توانید آن را در سامانه صندوق فرهنیگان وارد کنید.

سخن آخر

پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس می‌تواند یک خبر خوب برای تمامی اعضای این صندوق باشد. نظارت‌های دقیق سازمان بورس و شفافیت اطلاعات در این بازار، مانع بروز تخلفات می‌شود و نحوه ارزش‌گذاری شرکت‌ها در بازار بورس، منجر به سودهای بیشتری برای معلمان گرامی خواهد شد. فرهنگیان برای ثبت کد بورس خود در سامانه صندوق تا پایان فروردین ۱۴۰۰ فرصت دارند و افرادی که تا به حال کد بورسی دریافت نکرده‌اند، می‌توانند از طریق سامانه آگاه اکسپرس به سادگی و در سریع‌ترین زمان ممکن، کد بورسی خود را دریافت کنند.

 

 

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

58 پاسخ به “ثبت نام صندوق ذخیره فرهنگیان”

 1. فرزاد گفت:

  تشکر از مطالب خوب و آموزنده

  ۳
 2. بلال یوزباشی گفت:

  عالی بود

  ۱
 3. بلال یوزباشی گفت:

  مطالب آموزنده ای دارید ممنون

  ۰
 4. مصطفی گفت:

  مرسی بابت مطالب آموزنده ای که میزاریم

  ۰
 5. نواب گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب تون

  ۱
 6. حامد گفت:

  ممنون. یعنی قراره به منفی های بازار اضافه بشه

  ۱
 7. سیدمحمدعلی شفاعتی گفت:

  این صندوق ذخیره هم برای خودش داستانهایی داره!

  ۶
 8. محمد گفت:

  تشکر از توضيحات کامل

  ۰
 9. احسان گفت:

  مطلب اموزنده بود

  ۱
 10. مجتبی اسداللهی شیرمرد گفت:

  عالی بود

  ۱
 11. محمد امین گفت:

  واقعا عالی بود ممنون از توضیحات کاملتون

  ۰
 12. بهروز یوسفی گفت:

  ازتوضیحات کامل شما متشکریم

  ۰
 13. قدرت گفت:

  توضیحات شفاف ،کامل وجالبی بود

  ۰
 14. زهرا گفت:

  عالی بود ممنون.

  ۱
 15. مصطفی گفت:

  خیلی خوب بود

  ۱
 16. شاهین گفت:

  بسیار عالی

  ۱
 17. Mojtaba گفت:

  خوب است امیدوارم بتونن موفق بشن

  ۱
 18. حسن گفت:

  سلام و درود
  خوب بود استفاده کردیم

  ۱
 19. ایرانی گفت:

  سلآم،لطفا حداقل به خاطر دلگرمی فرهنگیان هم که شده نام بورس را تغییر دهید،مثلا فروشگاه ازبورس جذابتر،معتبرتر است

  ۱
 20. عسگر گفت:

  با سلام
  مطالب خوب و ارزنده بود
  خدا کنه صندوق ذخیره هم مانند سایر سهام های بورسی دچار ریزش نشود

  ۲
 21. غلامی گفت:

  امیدوارم به درد قشر فرهنگی بخوره توی این تورم و گرونی

  ۱
 22. ماهرخ امیری گفت:

  مطالب و توضیحات خیلی آموزنده و جامع بود. خیلی بدردم خورد.

  ۲
 23. محمدرضا گفت:

  ممنون بابت اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارید.

  ۰
 24. نیما گفت:

  خوب بود مرسی

  ۱
 25. اقابابایی گفت:

  امید وارم برای فرهنگیان سود آور باشد

  ۱
 26. جواد فرجي گفت:

  سلام مطالب خوب بودن ممنون

  ۱
 27. اقابابایی گفت:

  ممنون بابت مطالب امو زنده شما

  ۱
 28. موجودی گفت:

  عالی و قابل استفاده بود

  ۱
 29. میلاد فرجی گفت:

  عالی بود

  ۰
 30. محمد گفت:

  شرکتهای زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان ارزشمند است

  ۰
 31. علی گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

  ۲
 32. علی گفت:

  اگرجامعه ای به معلمان خود اهمیت دهد ، درحقیقت نسل بهتری و درنتیجه آینده درخشانتری خواهدداشت

  ۱
 33. بهروز گفت:

  امیدوارم این اتفاق به نفع فرهنگی ها باشه...

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: