تکنیک های تکنیکال – حد سود و زیان

 • ۲۰ فروردین ۱۴۰۱
 • ۲۱ نظر
 • ۴۸۴۱۸ مشاهده

در این قسمت آموزشی به نحوه تعیین میزان حد سود و حد ضرر می‌پردازیم. در واقع منظور این است که در چه قیمتی با سود و یا زیان از معامله خارج شویم.

 برای تعیین این دو فاکتور ابتدا باید روند نمودار مشخص شود. در قسمت های قبل به طول کامل در مورد روند های نمودار توضیح داده شد.

ابتدا در مورد روند صعودی صحبت خواهیم کرد. همانطور که در تصویر مشخص است، در نمودار کف‌ها و سقف‌های بالاتر ایجاد شده است و همانطور که می‌دانید بهترین استراتژی، معامله در جهت روند اصلی است. یعنی خرید در کف قیمتی نمودار. زمانی که در یک کف خرید انجام می‌شود اولین کار باید در نظر گرفتن حد ضرر باشد. در یک روند صعودی حد ضرر را در یک کف قبلی قرار می‌دهیم یعنی وقتی وارد معامله شدیم قیمت می‌تواند تا آن مقدار کاهش پیدا کند. ولی اگر از آن مقدار بیشتر کاهش پیدا کرد باید با زیان از معامله خارج شد. چون کف پایین تر به وجود آمده و روند نمودار دیگر صعودی نیست.

اما در صورتی که قیمت افزایش پیدا کرد گام صعود قبل را از کفی که خریداری شده، همانطور که در ویدیو مشاهده میکنید مدل‌‌سازی می‌کنیم و زمانی که قیمت به آن میزان رسید با یک بازدهی مناسب از آن خارج می‌شویم. همانطور که گفته شد بهترین استراتژی معامله در جهت روند اصلی بازار است. در یک روند نزولی استراتژی مناسب فروش است و در بازارهای دو طرفه کاربرد دارد. در نموداری که  کف‌ها و سقف‌های پایین تر شکل گرفته است، باید در یک سقف قیمتی، موقعیت فروش گرفت ( برای بازارهای ذپدو طرفه مانند بازار آتی ) در این حالت حد ضرر سقف قبلی است و اگر قیمت از آن حد بیشتر شد با زیان از معامله خارج می‌شویم، به این دلیل که سقف بالاتر به وجود آمده است و روند نمودار دیگر نزولی نخواهد بود. اما در صورتی که نمودار در همان جهت اصلی ادامه پیدا کرد برای تعیین حد سود گام نزول قبل را از آن سقفی که موقعیت گرفته شده مدل سازی می‌کنیم و وقتی به قیمت موردنظر رسید از معامله خارج می‌شویم.

در این فیلم آموزشی نحوه تعیین حد سود و زیان در دو روند نزولی و صعودی بررسی شد. به معامله گران توصیه می‌شود حتما در جهت روند اصلی معامله کنند و به حد ضرر و حد سود خود پایبند باشند.

منتظر قسمت‌های بعدی ما باشید.


دانلود ویدیو – کیفیت ۳۶۰p

دانلود ویدیو – کیفیت ۷۲۰p

21 پاسخ به “تکنیک های تکنیکال – حد سود و زیان”

 1. AU0902 گفت:

  سلام
  معاملات دو طرفه یعنی چه که ما هم در صعود میتوانیم بازدهی داشته باشید و هم در نزول

  ۰
 2. امان اله گفت:

  سلام.مطالب گنگ بود من اصلا متوجه نشدم منظور از سقف و کف معاملات چی هست و چه زمانی باید خرید کرد و چه زمانی با عمل فروش انجام شود.

  ۱۱
 3. AT5152 گفت:

  مطالب آموزشی باشگاه خیلی مفیده واقعا خسته نباشید بایدگفت

  ۰
 4. AJ0399 گفت:

  خیلی ابتدایی بود ولی برای مبتدی ها کاربردیه

  ۲
 5. AP7534 گفت:

  مگه در بازار سرمایه ایران هم میتونیم معامله فروش باز کنیم و ببنیدم که در بازار نزولی هم سود کنیم!؟!

  ۲
  • Agah گفت:

   با سلام
   در بازار آتی این امکان وجود دارد.
   در بازار سهام هم در حال حاضر شاخص گروه‌ها رو میتوانید به صورت دو طرفه معامله کنید.
   کارگزاری آگاه این امکان را برای مشتریان خود، فراهم کرده است.
   باتشکر

   ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: