تفاوت های بازار اوراق بهادار و آتی سکه

 • ۲۱ شهریور ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۶۷ نظر
 • ۱۶۵۸۲ مشاهده
کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه, اوراق بهادار, تفاوت سهام و آتی, کارمزد سهام, کارمزد آتی, قیمت پایانی, قیمت تسویه

(بروزرسانی ۹۵/۰۹/۰۹)بازار سهام و سکه آتی از جذابترین بازارها برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. مزایایی نظیر امکان دریافت سود قابل توجه در کوتاه مدت، تحلیل و پیش‌بینی قیمت‌ها، مدیریت ریسک و نقدشوندگی سبب شده تا افراد بسیاری جذب این دو بازار شوند. در این مطلب قصد داریم به مقایسه دو بازار پرطرفدار سکه آتی و اوراق بهادار بپردازیم و تفاوت‌های آن‌ها را مرور کنیم. البته این مقایسه به معنای خوب بودن یک بازار و بد بودن دیگری نیست، بلکه برای آن است تا هر یک از سرمایه‌گذاران این دو بازار با بازار دیگر نیز آشنا شوند. این مطلب در هفته‌های آینده، با بیان همه تفاوت‌ها بروزرسانی خواهد شد.
ابتدا باید بدانیم که بازار اوراق بهادار تحت مدیریت شرکت بورس اواراق بهادار بوده و بازاری نقد محسوب می‌شود. بورس اوراق بهادار تهران دارای دو بازار اول و دوم است که توضیحات آن به تفصیل در مطلب “آشنایی با بازار سرمایه ایران” ارائه شده است. همانطور که پیشتر در “معاملات قراردادهای آتی سکه و کالا: راهنمای کامل” بیان شد بازار آتی تحت مدیریت شرکت بورس کالا بوده و یکی از ابزارهای بازار اوراق مشتقه به‌شمار می‌آید.در بازار بورس اوراق بهادار سهام انواع شرکت‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد، در حالی که در بازار آتی، کالاهایی نظیر سکه تمام در سررسیدهای مختلف میان سرمایه‌گذاران داد و ستد می‌شود.
با این مقدمه، در ادامه به بیان تفاوت‌های این دو بازار خواهیم پرداخت.

کارمزد معاملات
قیمت پایانی و قیمت تسویه
گره معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام
عرضه اولیه سهام و سررسید جدید در بازار آتی
انتخاب کارگزار در بازار آتی و بازار سهام

میزان معاملات مشتریان حقیقی و حقوقی در بازار آتی سکه و بازار سهام
ساعت و مدت جلسه معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام
زمان اعمال کارمزد و سود (زیان) معاملات به حساب مشتری
درخواست برداشت وجه

مقایسه حسابهای بانکی در بازار آتی سکه و سهام
مقایسه سررسید و نماد معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام
مقایسه حداقل تغییر قیمت
جمع بندی

 کارمزد معاملات

معاملاتی که در بورس اوراق بهادار و آتی انجام می‌شود، هر کدام دارای کارمزد است. اما تفاوت‌هایی در این کارمزد وجود دارد.

کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه, اوراق بهادار, تفاوت سهام و آتی, کارمزد سهام, کارمزد آتی, قیمت پایانی, قیمت تسویه? کارمزد معاملات آتی سکه برای هر قرارداد خرید یا فروش برابر ۳۰,۰۰۰ ریال (۳,۰۰۰ تومان) است. اما کارمزد معاملات سهام و حق تقدم آن برای هر خرید برابر با ۰٫۴۸۶ درصد ارزش معامله و برای فروشنده  برابر با ۰٫۵۲۹ درصد ارزش معامله است (در معاملات اوراق بهادار، درصد کارمزد متعلقه بسته به نوع اوراق متفاوت خواهد بود).
? در معاملات آتی سکه کارمزد برای خریدار و فروشنده یکسان می باشد در حالیکه در سهام کارمزد خریدار کمتر از کارمزد فروشنده می باشد.
? کارمزد معاملات آتی سکه مقداری ثابت است که با افزایش حجم معاملات نیز مقدار آن به ازای هر قرارداد ثابت می‌ماند. اما کارمزد معاملات سهام به صورت درصدی از ارزش معاملات است که با افزایش ارزش معاملات، میزان کارمزد نیز افزایش می یابد. یعنی در معاملات سهام با تغییر در حجم یا قیمت معامله یا هر دو مقدار کارمزد تغییر خواهد کرد ولی در معاملات آتی سکه کارمزد یک قرارداد در قیمت‌های مختلف یکسان است و با افزایش حجم معامله کارمزد به صورت درصدی از ارزش معامله محاسبه نمی‌شود.
? به معاملات آتی سکه هیچ‌گونه مالیاتی تعلق نمی‌گیرد ولی در معاملات سهام، ۰٫۵ درصد ارزش معامله به عنوان مالیات از فروشنده اخذ می‌گردد.
? کارمزد معاملات آتی کالا بین کارگزار، شرکت بورس کالا و سازمان بورس و اوراق بهادار تقسیم می‌شود در حالیکه کارمزد معاملات سهام بین کارگزار،شرکت بورس و اوراق بهادار، سازمان بورس  اوراق بهادار، شرکت سپرده گذاری ، شرکت فناوری و اداره مالیات تقسیم می‌گردد. جدول زیر بیان‌کننده سهم هر شرکت از کارمزد معاملات است:

کارمزد خرید و فروش سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران کارمزد خرید و فروش هر قرارداد آتی در بورس کالا
شرح کارمزد خرید فروش جمع شرح کارمزد خرید (ریال) فروش (ریال) جمع (ریال)
کارمزد کارگزاران %۰٫۴ %۰٫۴ %۰٫۸ کارمزد کارگزاران ۱۶,۰۰۰ ۱۶,۰۰۰ ۳۲,۰۰۰
کارمزد بورس %۰٫۰۳۲ %۰٫۰۴۸ %۰٫۰۸ کارمزد شرکت بورس ۱۰,۰۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۲۰,۰۰۰
کارمزد سپرده‌گذاری %۰٫۰۱۲ %۰٫۰۱۸ %۰٫۰۳ حق نظارت سازمان ۴,۰۰۰ ۴,۰۰۰ ۸,۰۰۰
کارمزد مدیریت فناوری %۰٫۰۱ %۰٫۰۱۵ %۰٫۰۲۵ مالیات ۰ ۰ ۰
حق نظارت سازمان %۰٫۰۳۲ %۰٫۰۴۸ %۰٫۰۸ جمع کل ۳۰,۰۰۰ ۳۰,۰۰۰ ۶۰,۰۰۰
مالیات ۰ %۰٫۵ %۰٫۵  
جمع کل %۰٫۴۸۶ %۱٫۰۲۹ %۱٫۵۱۵

قیمت پایانی و قیمت تسویه

کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه, اوراق بهادار, تفاوت سهام و آتی, کارمزد سهام, کارمزد آتی, قیمت پایانی, قیمت تسویه? قیمت پایانی در بازار سهام که ملاک دامنه نوسان روز بعد است، در بازار آتی تحت عنوان قیمت تسویه شناخته می شود.
? قیمت پایانی هر سهم براساس میانگین موزون قیمت سهم در طول یک جلسه معاملاتی، تعیین می گردد، قیمت تسویه هر سرسید در بازار آتی بر اساس میانگین موزون قیمت معاملات انجام شده آن سررسید طی یک جلسه معاملاتی است.
? در بازار سهام چنانچه حجم معاملات کمتر از حجم مبنا باشد، قیمت پایانی بر حسب میزان معاملات انجام شده تعدیل می‌شود.
? در بازار آتی چنانچه حجم معاملات نیم ساعت پایانی مساوی یا بیشتر از ۲۰ درصد حجم کل معاملات جلسه معاملاتی باشد آنگاه قیمت تسویه  بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در نیم ساعت پایانی محاسبه می‌شود. اما اگر حجم معاملات در نیم ساعت پایانی کمتر از ۲۰ درصد حجم کل معاملات باشد قیمت تسویه  بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در یک ساعت پایانی جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود به شرطی که حجم معاملات در یک ساعت پایانی بیش از ۲۰ درصد حجم کل معاملات انجام شده باشد. در غیر این صورت میانگین موزون قیمت کل معاملات انجام شده طی جلسه معاملاتی، ملاک محاسبه قیمت تسویه قرار می‌گیرد.

✅ در هر دو بازار قیمت پایانی (قیمت تسویه) ممکن است برابر با آخرین قیمت معامله شده و یا متفاوت از آخرین قیمت معامله شده باشد.
✅ در بازار آتی از قیمت تسویه علاوه بر تعیین دامنه نوسان روز بعد، برای محاسبه سود و زیان روزانه توسط سیستم معاملاتی نیز استفاه می‌شود، در حالیکه در بازار سهام این‌گونه نیست.

گره معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام

? در صورت وقوع همزمان هر دو شرایط زیر در معاملات قراردادهای آتی سکه، گره معاملاتی ایجاد می‌شود:

 1. نمادهای معاملاتی سکه، به ترتیبی که در هر نماد معاملاتی صف سفارش( خرید یا فروش) به میزان حداقل ۱۰۰ قرارداد وجود داشته باشد.
 2. در صورتی که طی یک ساعت متوالی از جلسه معاملاتی به طور میانگین کمتر از ۱۰ قرارداد به ازای هر نماد معاملاتی قرارداد آتی سکه، معامله شود.

? در صورت وقوع یکی از شرایط زیر در بازار سهام، گره معاملاتی ایجاد می‌شود.

در یک نماد معاملاتی به رغم برخورداری از صف سفارش خرید یا فروش در پایان جلسه معاملاتی حداقل معادل یک برابر حجم مبنا برای شرکت‌هایی با ۳ میلیارد سهم و بیشتر و دو برابر حجم مبنا برای سایر شرکت‌ها، به علت عدم تقارن قیمت‌های درخواست خرید و فروش، حداقل به مدت ۵ جلسه معاملاتی متوالی مورد معامله قرار نگیرد یا متوسط معاملات روزانه آن در این دوره (به استثنای معاملات در بازار معاملات عمده)، کمتر از ۵ درصد حجم مبنا باشد.

کلیه معاملات یک نماد معاملاتی در ۵ جلسه معاملاتی متوالی در سقف یا کف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد.

عرضه اولیه سهام و سررسید جدید در بازار آتی

? در عرضه اولیه سهام جدید در بورس ابتدا کشف قیمت صورت می‌پذیرد که طی آن معامله‌گران اجازه ورود سفارش را ندارند و کشف قیمت از طریق استیشن‌های کارگزاری‌ها (ایستگاه‌های معاملاتی) و براساس سهمیه از پیش تعیین شده برای هر استیشن بدست می‌آید. سپس طی پیغام ناظر بازار، سهمیه معامله‌گران برخط و زمان عرضه اعلام می‌گردد. از آنجایی که قبلا کشف قیمت انجام شده، سرمایه‌گذاران در قسمت قیمت، نرخ را وارد کرده سپس در قسمت تعداد سهمیه تعلق گرفته را وارد می‌نمایند.
? در بازار آتی در تاریخ معینی سررسید جدیدی به بازار آتی ارائه می‌شودکه به طور معمول، بیشترین نوسانات را به خود اختصاص خواهد داد؛ چون دورترین سررسید خواهد بود. در روز بازگشایی سررسیدهای آتی محدودیتی برای معامله‌گران آنلاین وجود ندارد و فرایند کشف قیمت با مشارکت مشتریان آنلاین و ایستگاه‌های معاملاتی انجام می‌شود. خریداران حقوقی و حقیقی در یک طرف و فروشندگان حقوقی و حقیقی در طرف دیگر قرارخواهند گرفت و با مچ شدن قیمت ها اولین معاملات آغاز می‌گردد.
? معمولا ۵ روز  قبل از بسته شدن سررسید ماه جاری، سررسید جدید بازگشایی می‌شود که بورس کالا، سه روز کاری قبل از بازگشایی سررسید جدید در سایت خود اطلاعیه آن را منتشر می‌کند.

 انتخاب کارگزار در بازار آتی و بازار سهام

کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه, اوراق بهادار, تفاوت سهام و آتی, کارمزد سهام, کارمزد آتی, قیمت پایانی, قیمت تسویه? در بازار سهام مشتری می‌تواند با یک کد بورسی نزد کارگزاران مختلف حساب معاملاتی داشته باشد. یعنی در یک زمان این امکان را دارد تا مشتری چند کارگزاری باشد و برای خرید سهام از طریق هر یک از آن‌ها اقدام نماید. تنها باید به این نکته دقت داشت که در سامانه جدید معاملات دارایی سهامداران، هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار گرفته که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود و سهامدار می‌تواند دارایی سهامش را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی  به فروش رساند. بنابراین سهامداران می‌توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند ولی امکان فروش ان را تنها از طریق کارگزار ناظر خود خواهند داشت.

در معاملات اوراق بهادار، کارگزار ناظر در یک نماد معاملاتی، کارگزاری است که آن نماد برای بار اول از آن کارگزاری خرید شده است یا سرمایه‌گذار با انتخاب خود، آن کارگزاری را ناظر نماد مورد نظر معرفی کرده است.

? براساس ماده ۸ دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی، بورس این اختیار را دارد تا در مورد تعداد کارگزارانی که یک مشتری می‌تواند از طریق آنها معامله کند، محدودیت تعیین کند. درحال حاضر هر مشتری بازار آتی صرفاً می‌تواند از طریق یک کارگزاری اقدام به کدگیری نموده و معاملات خود را از طریق سامانه معاملاتی یک کارگزاری انجام دهد. در صورتی که مشتری قصد همکاری با کارگزاری دیگری را داشته باشد، می‌تواند کد آتی خود را به شرط آنکه موقعیت باز نداشته باشد، از کارگزاری مبدا به کارگزاری مقصد (جدید) انتقال دهد.

میزان معاملات مشتریان حقیقی و حقوقی در بازار آتی سکه و بازار سهام

? در طول زمان معاملات بازار سهام، میزان معاملات انجام شده مشتریان حقیقی و حقوقی به تفکیک قابل مشاهده است. برای این منظور در مدت جلسه معاملاتی می‌توان به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس http://www.tsetmc.com مراجعه نمود.

? اما در مدت جلسه معاملاتی بازار آتی، امکان تشخیص میزان سهم مشتریان حقیقی و حقوقی وجود ندارد و برای اطلاع از آن می‌توان پس از پایان جلسه معاملاتی با مراجعه به بخش آمار معاملات سایت بورس کالا به نشانی http://www.ime.co.ir/fut-report.html ازاین آمار مطلع شد.

✅ با توجه به قوانین موجود سهم مشتریان حقوقی در بازار آتی نسبت به سهم مشتریان حقیقی در این بازار اندک است. اما با توجه به عمق بازار اوراق بهادار، نسبت مشتریان حقوقی در برخی نمادها، حتی بیشتر از مشتریان حقیقی در بازار سهام است.

 ساعت و مدت جلسه معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام

در این بخش تفاوت‌هایی در زمان شروع و پایان جلسه معاملاتی، روزهای معاملاتی، مدت زمان هر جلسه و همینطور تقسیم‌بندی جلسه معاملاتی وجود دارد.

? جلسه معاملاتی در بازار آتی از روز  شنبه تا پنجشنبه دایر بوده و در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی این بازار تعطیل است. اما در بازار سهام جلسه معاملاتی در روزهای شنبه تا چهارشنبه برقرار بوده و بازار سهام روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی بسته است. در بازار آتی سکه روزهای شنبه تا چهارشنبه شروع جلسه معاملاتی از ساعت ۱۰:۳۰ و  پایان آن ساعت ۱۹:۰۰ است. همچنین در روزهای پنجشنبه نیز این بازار از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۶:۰۰ برقرار است. جلسه معاملاتی در بازار سهام روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹:۰۰ آغاز شده و تا ساعت ۱۲:۳۰ ادامه دارد.

? دوره پیش گشایش در بازار آتی سکه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ساعت ۱۰:۳۰  و ، در بازار سهام از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹:۰۰ است .

? در حال حاضر طول جلسه معاملاتی بازار آتی سکه برای روزهای شنبه تا چهارشنبه هشت ساعت و نیم و در بازار سهام سه ساعت و نیم است.

? جلسه معاملاتی در بازار آتی شامل ۴ دوره (مرحله) به شرح زیر است:

۱۰:۳۰-۱۰:۰۰ دوره پیش گشایش. راس ساعت ۱۰:۳۰ مرحله گشایش. ۱۸:۵۵-۱۰:۳۰ دوره حراج پیوسته. ۱۹:۰۰-۱۸:۵۵ دوره پایانی.

جلسه معاملاتی در بازار سهام شامل ۳ دوره (مرحله) به شرح زیر است:

۰۹:۰۰-۰۸:۳۰ دوره پیش گشایش. راس ساعت ۰۹:۰۰ مرحله گشایش. ۱۲:۳۰-۰۹:۰۰ دوره حراج پیوسته.

کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه, اوراق بهادار, تفاوت سهام و آتی, کارمزد سهام, کارمزد آتی, قیمت پایانی, قیمت تسویه

✅ بنابراین در بازار آتی سکه یک دوره اضافه به نام دوره پایانی است که ۵ دقیقه آخر بازار را شامل می‌شود و برای جلوگیری از ایجاد هیجانات کاذب در لحظات انتهایی بازار طراحی شده است.

جلسات معاملاتی در بازار آتی سکه به زودی تا ساعت ۲۲:۰۰ و پس از آن تا ساعت ۲۴:۰۰ ادامه خواهد داشت.

 زمان اعمال کارمزد و سود (زیان) معاملات به حساب مشتری

? کارمزد معاملات اوراق بهادار، به محض وقوع معامله (خرید یا فروش) اعمال می‌شود. اما در بازار آتی سکه، کارمزد معاملاتی که طی یک جلسه معاملاتی انجام می‌شود، تا پایان آن جلسه، از حساب مشتری کسر نمی‌شود و پس از پایان بازار و انجام عملیات تسویه کلیه کارمزدهای معاملات آن روز به حساب مشتری منظور خواهد شد.

? در بازار آتی سکه، سود یا زیان معاملات انجام شده طی یک جلسه معاملاتی، در صورت داشتن موقعیت تعهدی باز بر اساس قیمت تسویه بصورت علی الحساب، پس از اتمام جلسه معاملاتی به حساب عملیاتی مشتری واریز و یا از آن برداشت می شود. در صورت آفست شدن (Offset) معامله در طول روز پس از اتمام جلسه معاملاتی، واریز یا برداشت مبلغ مورد نظر درحساب عملیاتی مشتری واریز  به صورت قطعی منظور می گیرد. یعنی محاسبه سود و زیان در این بازار به صورت روزانه انجام می‌شود.

? اما در بازار سهام سود و یا زیان یک معامله به محض فروش آن محقق می شود. یعنی سود یا زیان معامله زمانی شناسایی می‌شود که مشتری سهم خود را می‌فروشد و مادامی که سهم خود را داشته باشد سود و زیانی محقق نخواهد شد، اما ارزش سبد دارایی اش با افزایش یا کاهش قیمت سهم تغییر می‌کند.

?این مطلب در هفته‌های آینده، با بیان تفاوت‌های دیگر، بروزرسانی خواهد شد.

درخواست برداشت وجه

 در حال حاضر در بازار آتی سکه تقاضای انتقال وجه به صورت تلفنی انجام می‌گیرد و امکان درخواست انتقال وجه به صورت آنلاین مقدورنیست. در حالیکه در بازار سهام درخواست انتقال وجه به صورت آنلاین وجود دارد.

در بازار آتی سکه پس از درخواست انتقال وجه، یک روز کاری پس از زمان درخواست انتقال وجه (T+1) مبلغ مورد نظر به حساب مشتری واریز می‌شود. این زمان در بازار اوراق بهادار برای سهام پس از سه روز کاری از زمان فروش سهام است (T+3 ). یعنی تسویه فروش سهم وحق تقدم آن ۳ روز کاری و اوراق مشارکت ۱ روز کاری پس از تاریخ فروش این اوراق انجام می‌گیرد.

در بازار آتی سکه، هر روز می‌توان برای سود علی‌الحساب واریز شده به حساب در اختیار بورس، درخواست انتقال وجه داد. در حالیکه در بازار سهام تا زمانیکه سهم فروخته نشود و سود محقق نشود نمی‌توان درخواست انتقال وجهِ سود را داد.

مقایسه حسابهای بانکی در بازار آتی سکه و سهام

در بازار آتی سکه، مشتری برای افتتاح حساب بانکی، تنها دو گزینه بانک سامان و بانک ملت را پیش رو دارد. در حالیکه در بازار سهام، مشتری می‌تواند حساب مربوط به هر بانکی را برای دریافت پول خود معرفی کند.

فقط در صورتی که مشتری مایل باشد که حساب بانکی را به سامانه معاملات برخط سهام خود متصل کند، لازم است تا حساب بانک ملت یا سامان را معرفی نماید.

در بازار آتی سکه مشتری حتما باید دو حساب، یکی در اختیار بورس (عملیاتی) و دیگر حساب شخصی (پشتیبان) داشته باشد. در حالی‌که در بازار سهام یک حساب بانکی کفایت می‌کند.

در بازار آتی سکه برای افتتاح حساب در اختیار، مشتری باید فرم معرفی حساب توسط کارگزاری را نزد بانک ببرد. اما در شرایط عادی بازار سهام الزامی به ارائه فرم معرفی حساب وجود ندارد. مگر آنکه مشتری بخواهد حساب بانک ملت خود را به حساب معاملات برخط سهام متصل نماید.

در حال حاضر بروزرسانی حساب بانکی در اختیار بورس در بازار آتی سکه توسط کارگزار انجام می شود درحالیکه بروزرسانی حساب در بازار سهام توسط مشتری امکان پذیر است.

مقایسه سررسید و نماد معاملاتی در بازار آتی سکه و سهام

 بازار سرمایه بازاری است که ابزارهای مالی بلند مدت با سررسید بیش از یکسال یا بدون سررسید در آن مورد معامله قرار می گیرد در صورتیکه تاریخ سررسید قراردادهای آتی بر روی یک کالا به صورت استاندارد و مشخص توسط بورس تعیین میشود و فقط برای سررسیدهای معینی که تعیین شده امکان انجام معاملات آتی وجود دارد.

 به طور مثال در قراردادهای آتی سکه طلا در  بورس کالا سررسید قراردادها پایان تمامی ماههای سال می باشد(درحال حاضر سررسید ماه های زوج بر روی تابلو قرار دارد).

♦️ قراردادهای آتی پس از تاریخ سررسید منقضی شده و از تابلو معاملاتی برای همیشه حذف می شوند در حالیکه  نمادهای بورسی هنگام مجمع عمومی فوق العاده و … بسته شده و پس از مشخص شدن نتیجه مجددا به تابلو معاملاتی باز می گردند.

♦️در بازار آتی سکه، خریدار پس از سررسید و تحویل سکه مالک سکه می شود. در حالیکه در بازار سهام خریدار به محض خرید سهم مالک آن سهم به شمار می رود.

♦️در بازار آتی سکه پس از سررسید قرارداد دارندگان موقعیت تعهدی باز وارد فرایند تحویل می شوند در حالیکه در بازار سهام  سررسید و فرایند تحویل وجود دارد.

مقایسه حداقل تغییر قیمت

در بازار آتی سکه بر اساس دستورالعمل بورس کالا، حداقل تغییر قیمت برابر با ۵۰۰ تومان است. درحالی‌که در بازار سهام حداقل تغییر قیمت ۱ ریال است.

برای تغییر حداقلی در قیمت سفارش، در بازار آتی سکه می‌بایست ۵۰۰ تومان به قیمت سفارش خود اضافه یا کم کرد. درحالی‌که در بازار سهام، برای تغییر حداقلی در قیمت سفارش، می‌توان یک ریال، یک ریال به قیمت سفارش اضافه یا کم کرد.

در بازار آتی سکه تنها قیمت‌های مضربی از ۵۰۰ را می‌توان به‌عنوان قیمت سفارش خود (در بازه قیمت های مجاز) در نظر گرفت. درحالی‌که در بازار سهام تمامی اعداد طبیعی به‌عنوان قیمت سفارش (در بازه قیمت های مجاز) می‌تواند انتخاب شود.

به‌عنوان‌مثال: کمترین میزان تغییر سفارشی به قیمت ۱۱۹۳۰۰۰۰ ریال بدین‌صورت است که یا میتوان آن را به ۱۱۹۳۵۰۰۰ افزایش داد و یا به ۱۱۹۲۵۰۰۰ کاهش داد. درواقع نمی‌توان آن را به قیمت‌های  ۱۱۹۳۱۰۰۰ یا ۱۱۹۲۹۰۰۰ افزایش یا کاهش داد.

برای ثبت نام در همایش آشنایی با بازار آتی سکه کلیک نمایید:

جمع بندی

بازار اوراق بهادار و آتی کالا شباهت‌ها و اختلافاتی با هم دارند که دانستن این شباهت‌ها و اختلافات امکان مقایسه این دو بازار را برای سرمایه‌گذاری آگاهانه فراهم می‌کند. هدف از این مقایسه، رجحان یک بازار به دیگری نیست، بلکه هدف آشنایی باهر دو بازار و توجه به نکات موجود در آن‌ها است. در هر دو بازار با مفاهیمی نظیر کارمزد، قیمت، گره معاملاتی و غیره مواجه هستیم، اما در این مطلب اختلافات موجود در این مفاهیم توضیح داده شده است. به عنوان مثال گره معاملاتی در بازار آتی در اثر بروز دو اتفاق همزمان رخ خواهد دارد، حال آنکه در بازار سهام نیاز نیست تا دو اتفاق همزمان رخ دهد تا سهم وارد گره معاملاتی شود.

[iphorm id=”3″ name=”پیش ثبت نام دوره آشنایی با بورس”]

67 پاسخ به “تفاوت های بازار اوراق بهادار و آتی سکه”

 1. moh07664 گفت:

  متشکرم،مفید وآموزنده بود. به دوستان توصیه میکنم،حتما مطالعه بفرمایند.

  ۰
 2. agah01386 گفت:

  سلام، لطفاً درخصوص نحوه دریافت کد معاملات آتی سکه از کارگزاری آگاه راهنمائی فرمائید.؟ و آیا معاملات آتی سکه نیز مانند سهام آنلاین بوده وکاربر شخصاً اردر خرید وفروش را در سامانه ثبت می نماید؟

  ۱
 3. MOH00204 گفت:

  سلام
  با تشکر از مطلب خوب شما
  امکان دارد دلیل اینکه سکه ربع و نیم بهار در بازار سکه و آتی مورد معامله قرار نمی گیرد را بیان بفرمایید ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   پیشنهاد پذیرش نیم سکه و ربع سکه به عنوان دارایی پایه جهت قراردادهای آتی از سوی فعالان بازار سرمایه به بورس کالا مطرح شده است، امامتاسفانه تاکنون واحد توسعه بازارِ بورس کالا با این پیشنهاد موافقت نکرده است.

   ۰
 4. agah06371 گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  برای فعالیت توی این بازار نیاز به گرفتن کد جدید هست یا با همین کدی که توی بورس داریم میشه کار کرد.
  ممنون

  ۰
 5. nejati57 گفت:

  درود بر شما.۱- حذف کردن پیش بینی مرقام درست نیست : چون تا ۲۳ام نماد معامله شده و قیمت آخرین روز (۲۳ام) برا امروز(۲۴ام) میشه منظور کرد مثل مسابقات قبلی. پس لطفا این مسابقه رو حذف نکنید. ۲-در طراحی سوالات از نظر اصول تستینگ " کدام گزینه نادرست است؟" درست نیست چون توجه رو به یه مطلب نادرست جلب میکنه و اون مطلب نادرست تو ذهن پاسخگویان می مونه . از نظر اصول تستینگ این سوالات این جوری مطرح میشوند" کدام گزینه درست است؟" ۳ - امتیاز اظهار نظر در باشگاه تا کنون برام لحاظ نشده و یک ساله که قراره درست بشه. با تشکر از زحمات شما

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ۱- از آنجاکه پیش‌بینی قیمت پایانی روز چهارشنبه ملاک بوده است و چون در روز مورد نظر سهم متوقف بوده و علاوه بر آن تنها نه دقیقه بعد از پایان مهلت پاسخگویی متوقف شده است و علاوه بر این ممکن است سهم بدون دامنه نوسان و روی هر قیمتی باز بشود، اصول پیش‌بینی را به طور کامل بر هم می زند. لذا به دلایل متعدد ذکر شده این سوال حذف شده است.
   ٢- در طراحی سوالات "کدام گزینه نادرست است" یا "کدام گزینه صحیح نیست"، سعی بر این است نکات یا اشتباهات رایج را در ذهن مخاطب به عنوان خطای رایج بیان کنیم و درک درستی از حواشی و اصول مفهوم مورد نظر در او ایجاد کنیم. پس سوالات نادرست است یا صحیح نیست هدفمند بوده و طبق اصول تست زنی از نظر مفهومی کامل و بدون ابهام هستند.
   ۳- شما در خرداد ماه سال ۹۵ (حدود سه ماه قبل) اعلام نموده اید که امتیاز مربوط به درج نظ خود را نگرفته اید، که این مورد پیگیری شده است. با توجه به اینکه شما چند بار اقدام به تغییر رمز عبور خود نموده و با دو اکانت متفاوت در بآشگاه وارد می‌شدید (یکی اکانت انلاین و دیگری با ایمیل) با چنین مشکلی مواجه شده بودید. در حال حاضر هم مشکلی در امتیاز کامنت ها وجود ندارد و پس از اعلام شما این مورد به سرعت پیگیری شد اما پس از آن خود شما کامنتی در بآشگاه قرار نداده اید تا امتیاز آن را مشاهده نمایید.
   با سپاس

   ۰
 6. shahabm75 گفت:

  سلام
  بابات قراردادن این همه مطالب متنوع و انصافا مفید و آموزنده از شما متشکریم .

  ۰
 7. Soorena@live.com گفت:

  سلام در جدول کارمزدها بخش حق نظارت سازمان برای آتی سکه مبلغ ۴۰۰ ریال نوشته شده که اشتباه بوده و مبلغ صحیح ۴۰۰۰ ریال می باشد . لطفا تصحیح بفرمایید .

  ۰
 8. Soorena@live.com گفت:

  سلام آیا امکان خرید سکه نقدی از طریق کارگزاری آگاه وجود دارد ؟

  ۰
 9. محمد گفت:

  سلام
  امتیاز سوال مربوط به پیش بینی قیمت پایانی مرقام در هفته گذشته به برندگان داده نشده است.
  لطفا پیگیری فرمایید

  ۰
 10. agah18216 گفت:

  سلام و عرض ادب
  از نظر آیت الله مکارم شیرازی معاملات آتی سکه شرعی نیست
  این رو توی سایت ایشون بخش استفتائات زده اند

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   معاملات آتی سکه مورد‌ تایید کمیته فقهی بورس است که متشکل از متخصصان حوزه مالی و دینی هستند.

   ۰
   • agah18216 گفت:

    بله درسته که کمیته فقهی تایید کرده ولی همین کمیته فقهی گفته که از مراجع هم سوال کرده و جواب مراجع هم مثبت بوده در حالیکه در بخش استفتائات سایت آیت الله مکارم شیرازی به صراحت گفته شده که معاملات آتی سکه درست نیست و گویا اصلا در جریان کمیته فقهی هم نبوده اند!

    ۰
   • agah18216 گفت:

    من از آقای موسویان در مورد همین موضوع سوال کردم و ایشون تایید کردن که به صرف بررسی کمیته فقهی جوازی نیست که مردم بیان تو این معاملات و باید نظر مرجعشون ر و بپرسن
    لطفا اطلاع رسانی کنید تا یه عده خیال نکنن چون کمیته فقهی بررسی کرده پس دیگه لزومی نداره از مرجعشون بپرسن!

    ۰
  • abbas.alipanah@gmail.com گفت:

   البته فقط ایشون این نظر رو دارن مراجع دیگه هیچ ایرادی درش نمیبینن

   ۰
 11. قاسم نجاتی گفت:

  وقت بخیر
  بنده قصد جسارت و توهین به احدی را ندارم
  ولی
  طوری نشه که با اینگونه سؤالات مکرر هفته ای و توضیحاتی در مورد چند و چون بازار آتی سکه،
  سرمایه های کوچک را به سمت بازار آتی سوق داده
  و موجب بی رمقی بازار سهام را فراهم آوریم.

  ۰
 12. agah04000 گفت:

  با سلام ببخشید میشود یک کتاب در زمینه سهام اتی معرفی کنید

  ۰
 13. nazaninka گفت:

  متاسفانه بنده درمورد بازار اتی سکه و کارکردهای ان به نتیجه ای نرسیدم

  ۰
 14. IchiMoku گفت:

  با درود و سپاس فراوان جهت ارائه مطالب سودمند و آگاهی بخش شما ؛ دو سوال داشتم از خدمتتان :

  ۱) با توجه به اینکه "مشتریان حقیقی مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۲۵۰ موقعیت تعهدی خرید یا فروش اخذ نمایند" ؛ آیا این بدان معناست که در هر سررسید فعال، میتوان حداکثر ۱۲۵ موقعیت خرید اتخاذ کرد و متعاقبا برای آفست کردن آنها، ۱۲۵ موقعیت فروش (متناظر) اتخاذ نمود ؟ یا اینکه میتوان ۲۵۰ موقعیت خرید گرفت و سپس، ۲۵۰ موقعیت فروش متناظر در همان سررسید ..؟؟

  ۲) مشتریان آنلاین سهام در کارگزاری آگاه (نظیر بنده)، برای دریافت کد بورس کالا و دسترسی به سامانه آنلاین آتی سکه، چه مدارک دیگری را می‌بایست ارائه نمایند؟ ضمنا آیا میتوان ابتدا با مراجعه به بانک (سامان)، حساب مدنظر (حساب "عملیاتی" یا همان حساب در اختیار بورس کالا) را افتتاح و سپس برای دریافت دسترسی به آنلاین آتی سکه، به کارگزاری مراجعه نمود یا اینکه لازمست حتمادر ابتدا به کارگزاری و سپس به بانک مراجعه شود؟ لطفا راهنمایی فرمایید.

  ممنون از محبت و توجه شما ..

  ۰
  • Bashgah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز

   ۱) طبق دستورالعمل بورس کالا، حداکثر تعداد موقعیتی که هر فرد میتواند در هریک از سررسیدهای فعال اخذ نماید (اعم از خرید یا فروش) برابر با ۲۵۰ قرارداد می باشد. لازم به ذکر است که مجموع تعداد موقعیت های باز در همه سررسیدها نباید از ۷۵۰ موقعیت بیشتر باشد.
   برای درک بهتر مثال ذیل را درنظر بگیرید:
   شما میتوانید در سررسید تیرماه ۹۶ (در صورت مکفی بودن موجودی حسابتان) حداکثر ۲۵۰ موقعیت خرید (و یا ۲۵۰ موقعیت فروش) اخذ نمایید سپس این ۲۵۰ موقعیت باز را با موقعیت های معکوس در همان سررسید افست کنید. شایان ذکر است که در صورتیکه موجودی حسابتان به اندازه ۲۵۰ قرارداد باشد؛ شما میتوانید ۵۰۰ قرارداد به فروش برسانید (۲۵۰ قرارداد آفست موقعیت خرید به علاوه اخذ ۲۵۰ قرارداد فروش). در واقع موقعیت جدید شما ۲۵۰ قرارداد فروش خواهد شد. بنابراین نباید تعداد قرارداد اخذ شده با تعداد موقعیت اخذ شده اشتباه گرفته شود.

   ۲) با توجه به متفاوت بودن فرم های مربوط به کدگیری معاملات آتی و سهام، برای اخذ کد معاملاتی آتی حضور شما در کارگزاری مورد نیاز است و با توجه به اینکه برای افتتاح حساب در اختیار آتی نامه معرفی به بانک از طرف کارگزاری الزامی است ، لازم است قبل از مراجعه به بانک، به کارگزاری مراجعه و نامه معرفی به بانک را دریافت کنید ،پس از مراجعه شما ، فرم های مورد نیاز جهت کدگیری نیز در اختیارتان قرار خواهد گرفت تا آن را تکمیل و مدارک شناسایی خود را جهت احراز هویت، تحویل مسئول پذیرش قرار دهید .از آنجائیکه یکبار به کارگزاری جهت تکمیل فرآیند کدگیری مراجعه نموده اید، پس از افتتاح حساب در اختیار، می توانید شماره حساب های خود را به صورت تلفنی به مسئول باجه پذیرش کارگزاری اطلاع دهید و نیازی به مراجعه حضوری برای اعلام شماره حساب نیست . در ضمن مدارک مورد نیاز برای کدگیری اصل و کپی شناسنامه،کارت ملی و مدرک تحصیلی می باشد.

   ۰
   • IchiMoku گفت:

    با درود مجدد ؛

    از توضیحات روشنگرانه شما بسیار سپاسگزارم ..
    البته بر اساس پاسخ ارائه شده به پرسش اول اینجانب، اینطور جمع بندی مینمایم که اگر فرض کنیم موجودی حساب عملیاتی شخص، ۲۵۰ میلیون تومان و میزان وجه تضمین اولیه هم ۱ میلیون تومان باشد، شخص میتواند در هر سررسید فعال، ۲۵۰ قرارداد خریده و سپس در زمان مناسب، با اتخاذ موقعیت معکوس، تمام ۲۵۰ قرارداد خرید شده را آفست نماید. ولی اگر بخواهد علاوه بر آفست خرید خود، ۲۵۰ قرارداد جدید را نیز بصورت موقعیت فروش اخذ نماید، لازمست ۲۵۰ میلیون تومان دیگر در حساب عملیاتی خود، موجودی داشته باشد.

    امیدوارم درست جمع بندی کرده باشم !

    با سپاس فراوان

    ۰
    • Bashgah گفت:

     با سلام خدمت شما دوست عزیز

     اجازه دهید این سوال را با مثال زیر پاسخ دهیم.
     آقای احمدی با موجودی حساب ۲۵۰ میلیونی با فرض وجه تضمین ۱ میلیون تومانی، در ابتدای جلسه معاملاتی، اقدام به خرید ۲۵۰ موقعیت در سررسید تیرماه می کند. در اواخر جلسه معاملاتی وی بر اساس تحلیل های خود ۲۵۰ سفارش فروش درهمان سررسید در سیستم ثبت می کند تا موقعیت های خویش را آفست کند. در چنین شرایطی او می تواند بدون افزایش موجودی خود ۲۵۰ سفارش فروش دیگر وارد سیستم کند( یعنی با ۲۵۰ موقعیت باز خرید می تواند ۵۰۰ سفارش فروش ثبت کند). البته او می تواند از تخفیف بین سررسید هم استفاده کند. یعنی او پس از اخذ ۲۵۰ موقعیت خرید در سررسید تیر ماه می تواند ۲۵۰ موقعیت فروش (معکوس) در یکی از سررسیدهای دیگر (بدون افزایش موجودی)اخذ کند.
     پس آقای احمدی با موجودی ۲۵۰ میلیون تومانی و اخذ ۲۵۰ موقعیت خرید می تواند یکی از روش های زیر را (بدون افزایش موجودی ) برای اتخاذ حداکثری موقعیت های دیگر انتخاب کند.
     الف- او می تواند حداکثر۵۰۰ سفارش فروش در همان سررسید ثبت نماید. با این کار او ۲۵۰ موقعیت خرید خود را آفست نموده و ۲۵۰ موقعیت فروش جدید اخذ می کند.
     ب- او می تواند ۲۵۰ سفارش فروش در سررسید تیرماه برای آفست شدن موقعیت های خرید خود ثبت کند. و حداکثر۲۵۰ سفارش فروش در یکی از سررسیدهای دیگر (بدون افزایش موجودی) اخذ کند.(استفاده از تخفیف بین سررسید)
     ج – او می تواند ۲۵۰ سفارش فروش در سررسیدتیر ماه برای آفست شدن موقعیت های خرید خود ثبت کند و در سایر سررسیدها مجموعا ۲۵۰ سفارش فروش ثبت کند.
     با توجه به مطالب ذکر شده نتیجه می گیریم آقای احمدی پس از آفست کردن موقعیت های خرید خود برای اخذ ۲۵۰ موقعیت جدید در همان روز نیاز به افزایش موجودی خود ندارد.
     لازم به ذکر است اگر آفست کردن موقعیت ها در جلسه ای دیگر (به جز جلسه ای که اقدام به اخذ موقعیت کرده است)انجام شود می بایست سود و زیان و کارمزد اعمال شده به حساب وی نیز در نظر گرفته شود. اگر در اثر زیان (و کارمزد) موجودی حساب وی کمتر از ۲۵۰ میلیون بشود او باید برای اخذ ۲۵۰ موقعیت دیگر، موجودی خود را به میزان لازم افزایش بدهد.
     در آخر خاطر نشان می گردد که اگر چه می توان در هر سررسید حداکثر ۲۵۰ موقعیت اخذ کرد اما طبق دستورالعمل بورس مجموع موقعیت های باز در همه سررسیدها نباید بیشتر از ۷۵۰ موقعیت باشد.
     در واقع، با وجود ۵ سررسید فعال، چنانچه بخواهیم در همه سررسیدها ۲۵۰ موقعیت اخذ کنیم مجموع موقعیت ها برابر با ۱۲۵۰ می شود، ولی بر اساس دستورالعمل بورس کالا، باید طوری موقعیت در سررسیدها اخذ شود که مجموع آن بیشتر از ۷۵۰ موقعیت تعهدی باز نشود .

     ۰
     • IchiMoku گفت:

      با عرض سلام و تشکر ویژه از محبت و توجه شما عزیزان و دست اندرکاران "باشگاه"؛
      خوشبختانه توضیحات گویای شما و مثال ارائه شده، ابهامات اینجانب را بطور کامل برطرف نمود.
      صمیمانه از زحمات شما سپاسگزارم.
      ارادتمند ..

      ۰
 15. shahramadim@yahoo.com گفت:

  آیا میشود. بصورت انلاین سکه گرفت

  ۰
 16. hani.hanihadi37@gmail.com گفت:

  سلام لطفا در مورد حذف این سوال از مسابقه توضیح بدین خب یه روز دیرتر عرضه اولیه بوده و گفته شده در کدال قیمت عرضه اولیه روز بعدش قرار گرفته !

  مهلت پاسخ: ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ - تا ساعت ۱۰:۰۰ تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۶/۲۸
  ۱۸۰ امتیاز
  سوال :
  فردا دوشنبه مورخ ۹۵/۰۶/۲۹، ۲۰میلیون برگه سهم معادل ۱۰% از سهام شرکت کشت و دام گلدشت اصفهان در نماد زگلدشت برای اولین بار در فرابورس عرضه می‌گردد. به نظر شما قیمت عرضه اولیه در کدامیک از بازه‌های زیر قرار می‌گیرد؟
  بالاتر از ۲۰۰۰پاسخ شما
  ۱۸۵۱ - ۲۰۰۰
  ۱۷۰۰ - ۱۸۵۰
  پائین تر از ۱۷۰۰

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی همزمان با لغو عرضه زگلدشت، سود پیش‌بینی شده هر سهم آن نیز در سایت کدال تغییر کرد که این امر کشف قیمت را بشدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و روند پیش‌بینی را عوض خواهد کرد.
   با تشکر

   ۰
 17. javan_1983@yahoo.com گفت:

  با سلام خدمت مدیریت محترم سایت.
  من تازه عضو کارگزار آگاه شدم و میخوام اگه قسمت باشه کم کم وارد بورس بشم. اگه ممکن یک کتاب در زمینه سهام اتی معرفی کنید

  ۰
 18. mamad_nadali@yahoo.com گفت:

  سلام
  اطلاعات مفیدی بود چند نکته بود که نمی دانستم.

  ۰
 19. javan1383@yahoo.com گفت:

  مثل همیشه توضیحات کامل. ازتون متشکرم از بابت مطالب ارزنده و گرانبها

  ۰
 20. mozafari_rezab@yahoo.com گفت:

  سلام ، من کد بورسی دارم اگر بخواهم از کارگزارس شما استفاده کنم
  لطفا راهنمایی فرمایید که سهامی که اکنون دارم و بسته است آیا به کارگزاری شما منتقل میشود؟
  دوم اینکه با توجه به ثابت بودن کارمزد خرید و فروش طبق قانون معاملات، آیا شما تخفیف خاصی برای این عدد تعریف شده ارایه می دهید؟

  ۰
 21. shahabm75 گفت:

  سلام
  لطفا بیش از پیش راجع به معاملات آتی سکه مقالات مرتبط به اشتراک گذاشته شود .
  متشکرم

  ۰
 22. hmalizadeh1987@gmail.com گفت:

  با سلام
  آیا در این خصوص کلاس های حضوری ای هم هست؟ مثل کلاس های بورس کالا.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در خصوص آشنایی با بازار آتی سکه، همایش ها و دوره های آموزشی برگزاری می شود که برای اطلاع از آن میتوانید به سایت واحد آموزش کارگزاری آگاه به آدرس http://edu.agahbroker.com مراجعه نمایید و یا با شماره ۸۲۱۵۴۱۰۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.
   با تشکر

   ۰
 23. 09473 گفت:

  مطالب آموزنده ای بود،میتونید در یه جمله بگید که در شرایط موجود اقتصادی و سیاسی ورود به این بازار در مقایسه با بازار سهام پر سود تر است یا نه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی، چنانچه در مطلب اشاره شد هدف از این پست بیان بهتری یا بدتری بک بازار نیست. بلکه هدف آشنایی مخاطبین عزیز با تفاوت مفاهیمی است به نظر یکسان می آید. اما به طور کلی ورود به هر بازار مستلزم داشتن اطلاعات کافی و آگاهی از ریسک ها و بازده های آن بازار است. با آگاهی کافی هر دو بازار سود ده و جذاب هستند.

   ۰
 24. agah01437 گفت:

  سلام تعداد قردادهای اتی تا چ سقفی دارد؟

  ۰
 25. agahzarh510 گفت:

  سلام برای انتقال کد آتی به کارگزاری آگاه باید حساب جدید تو بانک سامان باز کنیم یا همون حساب قبلی کافیه؟
  ۲_برای لینک به بانک به بانک باید مراجعه کنیم یا لازم نیست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   درصورتیکه شما در کارگزاری دیگری کد داشته باشید ، با همان کد معاملاتی بایستی درخواست انتقال کد به کارگزار مبدا بدهید و پس از امضای شما و کارگزار مبدا در فرم انتقال کد ، فرم را تحویل کارگزاری آگاه(واحد آتی سکه) بدهید و مدارک احراز هویت را نزد آن واحد پر کنید ، پس از آن کد شما با همان حساب در اختیار بانک سامان به کارگزاری آگاه انتقال می یابد ، فقط به این نکته دقت کنید که زمانیکه قصد انتقال کد دارید بایستی موقعیت تعهدی بازی در کارگزاری مبدا نداشته باشید .
   در پاسخ به سوال دوم نیازی به مراجعه به بانک نیست اگر حساب سامان شما فعال باشد نیازی به لینک شدن نیست .

   ۰
 26. شروین گفت:

  بازار سکه هم جذابیتهای خاص خودشو داره ولی قبلش حتما مطالعه گسترده میخواد چون به نظرم پیچیده تر از بازار سهامه

  ۰
 27. agah69335 گفت:

  آیا مبلغ وجه تضمین برای خرید سکه آتی افزایش پیدا کرده است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   طبق دستورالعمل بورس کالا، چنانچه قیمت های تسویه برای ۵ روز متوالی از فرمول محاسبه وجه تضمین بیشتر شود، وجه تضمین اولیه با افزایش همراه شده و از طریق سایت بورس کالا اطلاع رسانی می شود. بر اساس آخرین اطلاعیه بورس کالا، وجه تضمین اولیه برابر با ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان می باشد. لازم به ذکر است با نوسانات شدید بازار آتی سکه در دی ماه، بورس کالا اقدام به افزایش وجه تضمین اضافی نمود. در واقع، میزان وجه تضمین اضافی که تا قبل از دی ماه ۱۳۹۵ برابر با صفر بود در دی ماه به رقم ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت. به این ترتیب برای اخذ یک موقعیت تعهدی باز در بازار آتی سکه می بایست به میزان وجه تضمین اولیه به علاوه وجه تضمین اضافی (۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان) موجودی در حساب عملیاتی وجود داشته باشد.

   ۰
 28. مهدی گفت:

  سلام، من چند سئوال متفاوت داشتم

  ۱-من حدود ۳۰ سکه دارم که در سالهای قبل خریداری کرده ام، چطور میتوانم این سکه ها را در بورس کالا به فروش رسانده و به عنوان سرمایه اولیه خود در بازار اوراق آتی وارد کنم
  ۲- من در کارگزاری آگاه صندوق عقیق را خریداری کرده ام، آیا مدارک من در خصوص این صندوق میتواند موضوع مراجعه حضوری من به دفاتر کارگزاری را منتفی کند و برای گرفتن کد بورس کالا دیگر مراجعه حضوری نداشته باشم،
  ۳- من یک حساب در بانک ملت و یک حساب در بانک سامان دارم، آیا این حسابها را میتوانم به عنوان حساب «در اختیار بورس کالا» معرفی کنم، یا باید حساب ویژگی خاصی داشته باشد. همچنین این حسابها میتواند کوتاه مدت باشد که روی آن هم من سود بگیرم؟

  ممنون اگر پاسخ دهید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست بزرگوار
   طبق دستور العمل بورس، زمانیکه متقاضی اخذ کد معاملات آتی باشید، می بایست دو حساب بانکی افتتاح کنید. در واقع یکی از این دو حساب تحت عنوان حساب عملیاتی (در اختیار بورس) شناخته می شود و حساب دیگر حساب مکمل شما می باشد. لازم به ذکر است که مشتریان تنها می توانند در دو بانک تائید شده ملت یا سامان با در اختیار داشتن معرفی نامه بانک از طرف کارگزاری جهت گشایش حساب عملیاتی اقدام کنند. توجه داشته باشید که اگر حساب بانک ملت را انتخاب کرده اید ، می بایست حساب در اختیار از نوع حساب ملت کوتاه مدت ساده باشد و حساب مکمل شما می تواند حساب قرض الحسنه و یا کوتاه مدت ساده باشد. چنانچه حساب انتخابی شما سامان باشد ، حسابی که اصطلاحا به آن حساب شماره ۸۴۰ سامان گفته می شود به عنوان حساب در اختیار در نظر گرفته می شود و حساب مکمل ،معمولا حسابی است که اصطلاحاً به آن حساب شماره ۸۰۰ سامان می گویند. در واقع به هر دو حساب ملت و سامان که در اختیار بورس است، سود روزشمار تعلق می گیرد. اگر حساب فعلی شما کوتاه مدت باشد می توانید آنها را تبدیل به حساب در اختیار بورس نمایید. با این حال شما برای معاملات آتی سکه نیاز به دو حساب در بانک ملت یا در بانک سامان دارید. با توجه به داشتن حساب فعلی نیاز است یک حساب دیگر در همان بانک افتتاح نمایید. نا گفته نماند، حسابی که در اختیار بورس می شود را دیگر مجاز به برداشت از آن نمی باشید و تنها بورس می تواند از این حساب برداشت نماید.

   ۰
 29. محمد گفت:

  سلام. مهمترین تفاوت این دو بازار دو طرفه بودن بازار آتی هست که اتفاقا جذابیتش هم تو همین دو طرفه بودنه. چرا اینو ذکر نکرید؟

  ۰
 30. AA2981 گفت:

  سلام
  اطلاعات بسیار جالبیه!
  ممنونم..

  ۰
 31. AL6140 گفت:

  سلام
  پس یه جورایی توی آتی سکه باید ۶۰۰۰ تومن سود رو داشته باشیم ک کارمزد رو کم کنه و یه جورایی سر ب سر کرده باشیم؟

  ۰
 32. ahmadi گفت:

  چرا بورس سهام دوطرفه نیست؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و ادای احترام
   بورس سهام ایران برخلاف بازار جهانی سهام دوطرفه نیست و این جزء قوانین مصوب کشور است!

   ۰
 33. AL9788 گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب مفید شما، ساعات ذکر شده برای پیشگشایش و گشایش بازار آتی را آپدیت بفرمایید (ساعت جدید ۱۲ و نیم) تا دوستانی که به تازگی مطلب را مطالعه می کنند به اشتباه نیوفتند.

  ۰
 34. AA2508 گفت:

  با سلام و احترام و تبريک سال جديد
  سپاس از مطالب مفيدتون، آيا در فروردين ۹۸ اتي سکه بازگشايي خواهد شد؟

  ۰
 35. AW2842 گفت:

  به نظر میرسه این چند ساله و با وجود تورم بالا بازار آتی از جذابیت بیشتری نسبت به بازار سهام برخوردار بوده

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: