تفاوت صندوق سرمایه‌ گذاری درآمد ثابت و سرمایه گذاری در بانک چیست؟

 • ۲۱ آبان ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۴۷ نظر
 • ۵۱۳ مشاهده
تفاوت صندوق صندوق سرمایه‌ گذاری درآمد ثابتسرمایه گذاری درآمد ثابت با سرمایه گذاری در بانک

از گذشته بانک‌ها یک گزینه ثابت برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز نزد اکثر افراد جامعه به شمار می‌آمدند. هر شخصی که سرمایه‌ای مازاد داشت در گام اول سپرده بانکی را انتخاب می‌کرد. با گذشت زمان و افزایش شناخت و آگاهی مردم، بازارهایی مانند بورس نیز محبوبیت بیشتری پیدا کردند. نوسان قیمت و ریسک اجزای جدانشدنی بورس هستند اما با وجود صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، فرصت سرمایه‌گذاری امن و بدون ریسک نیز برای فعالان بورس فراهم شده است. در ادامه تفاوت صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت در بورس و سرمایه گذاری در بانک را بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله به موضوعات زیر می‌پردازیم:

o صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت چیست؟

o سوددهی بانک و صندوق های درآمد ثابت چقدر است؟

o بررسی صندوق های سرمایه گذاری بانک‌ها

o فرآیند محاسبه سود صندوق های درآمد ثابت

o نکات تکمیلی درباره صندوق های درآمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت چیست؟

یکی از فرآیندها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند؛ شرکت‌هایی با یک کادر متخصص و حرفه‌ای که نقدینگی را از سمت مردم جذب و در دارایی‌هایی مانند سهام یا اوراق بهادار دیگر و سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند. افرادی که اطلاعات کافی در حوزه بورس و معاملات سهام ندارند می‌توانند سرمایه خود را در صندوق های سرمایه گذاری تزریق کنند و از این طریق، مدیریت دارایی خود را به افراد متخصص و باتجربه بسپارند. در گذشته بانک تنها گزینه برای سرمایه‌گذاری ایمن محسوب می‌شد اما رفته‌رفته سرمایه‌گذاران متوجه سود بیشتر صندوق‌ها نسبت به سپرده‌های بانکی شدند و افراد بیشتری به صندوق های سرمایه گذاری در بورس تمایل پیدا کردند که نوعی سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس محسوب می‌شود.

نوع صندوق‌ها با توجه به ترکیب دارایی‌هایشان متفاوت است. معمولا ۷۰ الی ۹۰ درصد دارایی صندوق های درآمد ثابت را اوراق مشارکت، گواهی سپرده بانکی، سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت تشکیل می‌دهد. باقی‌مانده دارایی این صندوق‌ها معمولا با اختیار مدیر صندوق تا سقف ۱۰ درصد در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. این گونه صندوق مناسب افرادی است که از هیجان زیاد دوری می‌کنند و ریسک‌پذیری پایینی دارند.

این صندوق‌ها ممکن است ETF یا قابل معامله در بورس باشند که در این صورت با استفاده از سامانه معاملاتی کارگزاری خود می‌توانید برای خرید آن‌ها اقدام کنید. بعضی از دیگر نیز مبتنی بر صدور ابطال هستند؛ در این صورت لازم است اطلاعات دقیق نحوه خرید و مدارک مورد نیاز را در وب سایت صندوق‌ها مشاهده کنید.صندوق هاس سرمایه گذاری درامد ثابت

بعضی از صندوق‌های درآمد ثابت در دوره‌های از پیش تعیین‌شده به سرمایه‌گذاران خود سود واریز می‌کند. دوره‌های پرداخت سود به سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها به ترتیب ۱، ۳، ۶، ۱۲ ماهه است. ریسک نقدشوندگی یکی از مهمترین مسائلی است که هر سرمایه‌گذار باید در نظر بگیرد. از مزیت‌های این نوع صندوق می‌توان به قابلیت نقدشوندگی بسیار بالای آن اشاره کرد؛ به این معنی که در هر زمانی به پول خود احتیاج پیدا کردید، می‌توانید واحدهای صندوق را در کوتاه‌ترین زمان ممکن نقد کنید.

صندوق‌های درآمد ثابت همیشه یک ضامن نقدشوندگی دارند که معمولا از نهاد مالی معتبر تشکیل می‌شود. وجود همین ضامن ازنظر روانی برای سرمایه گذران بسیار تأثیرگذار است و آسودگی خاطر زیادی را به همراه دارد. در حال حاضر و در سال‌های اخیر بازدهی صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر از بانک‌ها بوده و از همین جهت مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. برای نمونه می‌توان به صندوق درآمد ثابت یاقوت آگاه اشاره کرد که از نوع ETF یا قابل معامله است.

سوددهی بانک و صندوق های درآمد ثابت چقدر است؟

طبق آخرین مصوبه‌ای که در سال ۱۳۹۸ از جانب بانک مرکزی ابلاغ شد، بیشترین سود بانکی برای سپرده‌های کوتاه‌مدت ۱۰ درصد و برای سپرده‌های بلندمدت ۱۵ درصد لحاظ شد. البته نرخ سود در بعضی از بانک‌ها و موسسات بیشتر از این رقم بود.

همان ‌طور که اشاره کردیم، انواع و اقسام صندوق های سرمایه گذاری در جهان و ایران وجود دارد که در این میان،  صندوق های درآمد ثابت بیشترین شباهت را با سپرده‌های بانکی دارند. از طرفی چون ریسک این صندوق‌ها پایین است و هیجانات بازار بورس تأثیر بدی روی آن‌ها ندارد، بسیار مورد پذیرش سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند. تا انتهای سال ۱۳۹۸ در کشور ۲۰۱ صندوق سرمایه‌گذاری در کشور به ثبت رسیده بود که از این تعداد، ۷۹ مورد صندوق‌های با درآمد ثابت هستند. بعضی از این صندوق‌ها در تاریخ‌های از قبل مشخص‌شده، سود به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌کنند. در نهایت جالب است که بدانید سوددهی صندوق‌های درآمد ثابت در سال گذشته میانگین حدود ۲۵ درصد بوده است.

بررسی صندوق های سرمایه گذاری بانک‌ها

صندوق های سرمایه گذاری بانکی، از انواع صندوق‌های در سهام، مختلط و درآمد ثابت هستند. از نظر ضامن نقدشوندگی نیز خود بانک مد نظر به‌عنوان پشتیبان نقدشوندگی صندوق معرفی می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خیال راحت سرمایه خود را به این صندوق‌ها تزریق کنند. یکی از پارامترهای مهم برای هر سرمایه‌گذار در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرعت نقدشوندگی آن است که با توجه به نوع صندوقی که شما در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، متفاوت خواهد بود. در هر صورت، صندوق‌های درآمد ثابت قدرت نقدشوندگی بسیار زیادی دارند که در مقایسه با سایر صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاران ایده‌ال است. افرادی که قصد دارند سرمایه خود از بانک خارج کنند، بدون شک به بهترین گزینه ممکن و جایگزین آن فکر می‌کنند و معمولا در رأس تصمیمات خود به صندوق‌های با درآمد ثابت می‌رسند.

فرآیند محاسبه سود صندوق‌های با درآمد ثابت

به ‌طور معمول سرمایه‌گذاران از دو طریق می‌توانند سود خود را دریافت کنند:

افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV: در این وضعیت با افزایش ارزش صندوق، قیمت‌های واحد صندوق افزایش خواهد یافت.

دریافت سود در بازه‌های زمانی تعریف‌شده: در این حالت بعضی از صندوق‌ها تنها در پایان سال سود تقسیم می‌کنند و بعضی‌ها هم همان‌طور که از قبل اشاره کردیم به‌ صورت دوره ماهیانه برای واریز سود اقدام می‌کنند. سرمایه‌گذاران می‌توانند بنا به نیاز یا ترجیحات مالی خود، صندوق‌های درآمد ثابت مختلف را انتخاب کنند.

با مراجعه به وب سایت fipiran.com می‌توانید اطلاعات مربوط به تمامی صندوق‌ها را مشاهده کنید و میزان بازدهی آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

نکات تکمیلی درباره صندوق‌های درآمد ثابت

 حداقل و حداکثر سپرده در این صندوق‌ها با هم متفاوت است و مبلغی در نظر گرفته می‌شود که هر صندوق تا آن حد می‌تواند سرمایه جذب کند. به ‌عنوان‌ مثال یک صندوق دو هزارمیلیاردی قادر به جذب سرمایه تا این سقف خواهد بود.

هنگام سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، حتما اطلاعاتی نظیر هزینه صدور و ابطال را در نظر بگیرید.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم مانند صندوق‌های بانکی، معاف از مالیات است.

سخن آخر

صندوق‌های درآمد ثابت یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که با حداقل ریسک سود قابل قبولی ارائه می‌دهند. ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها همانند سپرده‌های بانکی پایین است و از نظر ضامن نقد شوندگی همانند صندوق‌های بانکی بسیار قابل ‌اطمینان هستند. با توجه به چهارچوب‌ها و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی در راستای مدیریت سرمایه و امور مالی، در حال حاضر صندوق‌های درآمد ثابت گزینه مناسب‌تری از سپرده‌های بانکی هستند و شما می‌توانید با خیال راحت سرمایه خود را به این صندوق‌ها اختصاص دهید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

47 پاسخ به “تفاوت صندوق سرمایه‌ گذاری درآمد ثابت و سرمایه گذاری در بانک چیست؟”

 1. محمد گفت:

  سرمایه در بانک نگه داشتن واقعا کار اشتباهیه حتی اگه سودش بالا باشه

  ۸
 2. حسین گفت:

  قوانین برای تمامی صندوق های سرمایه گذاری یکسان نیست و ممکن است بعضی از صندوق های درآمد ثابت پرداخت سودی نداشته باشند و سود سرمایه‌گذار فقط از طریق افزایش قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق باشد.

  ۷
 3. امیر طاها گفت:

  همه چیز بستگی به صندوق انتخابی شما دارد و سرمایه‌گذاری در صندوق های درآمد ثابت نیز اندکی ریسک دارند، ولی این ریسک در مقابل میزان سوددهی آن‌ها قابل چشم پوشی است.

  ۶
 4. رضا جون گفت:

  در حال حاضر که بورس دچار دستور شده و اکثر سهمها ریزش کرده بهترین و مطمئنترین راه صندوقهای ثابت میباشد که ریسک کمتری دارد و آرامش نسبی را به ما میدهد.

  ۶
 5. ناحید گفت:

  این صندوق ها با شاخص کل نوسان میکنن؟

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق ها براساسا ترکیب داراییشان به سه دسته صندوق درآمد ثابت، مختلط و در سهام تقسیم بندی میشود. صندوق های در سهام به دلیل آنکه بخش اعظمی از داراییشان را در سهام و حق تقدم سهام سرمایه گذاری میکنند طبعاً از رشد و افت بازار تأثیر مستقیم می‌پذیرند و صندوق درآمد ثابت به دلیل آنکه بخش اعظم دارایی خود را در اوراق بهادار درآمد ثابت مثل گواهی های سپرده گذاری و اوراق مشارکت و .. سرمایه گذاری میکنند کمتر تحت تاثیر نوسانات بازار قرار می گیرد.

   ۳
 6. سمانه حقیقی خواه گفت:

  با توجه به نکات ذکر شده سرمایه گذاری در صندوق منافع بالاتر و قابل دسترس تری برای سرمایه گذار نسبت به سرمایه گذاری در بانک دارد.

  ۴
 7. aboufazel karami گفت:

  صندوق‌های درآمد ثابت یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که با حداقل ریسک سود قابل قبولی ارائه می‌دهند. ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها همانند سپرده‌های بانکی پایین است و از نظر ضامن نقد شوندگی همانند صندوق‌های بانکی بسیار قابل ‌اطمینان هستند. با توجه به چهارچوب‌ها و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی در راستای مدیریت سرمایه و امور مالی، در حال حاضر صندوق‌های درآمد ثابت گزینه مناسب‌تری از سپرده‌های بانکی هستند و شما می‌توانید با خیال راحت سرمایه خود را به این صندوق‌ها اختصاص دهید.

  ۵
 8. Mr.javad گفت:

  خوب نیست بدون ریسک کم درامد

  ۳
 9. مصطفی گفت:

  با سلام خدمت دوستان واقعا اگه سیستم اقتصادی شفاف و آزاد رو مسئولان رده بالای کشور اجازه میدادن در ایران طرحریزی واجرا بشه ...بعنوان مثال مدلی شبیه به اقتصاد و سیستمهای بانکی ترکیه...یه نتیجه‌ی برد برد واسه سهامداران و سیستم بانکی وبورسی و مالی کشور و دولت رقم میخورد اما حیف که در حال حاضر خیلی از اون مدل فاصله داریم
  یه نکته مهم دیگه هم که توی تمام مسائل مالی کلان کشور و به تبعش بانکها و بورس وتولید کنندگان صد در صد حیاتی ولازم هست مسئله fatf وپیوستن به اون هست که متاسفانه تا زمانیکه این مشکل رو حکومت نتونه حل کنه حتی اگه تحریمها هم برداشته شن اجازه انتقال پول وارز در بازارهای خارج از ایران رو نداریم و این یعنی اینکه واردات وصادرات ایران راکد خواهد شد و تولیدات ایران به صفر میرسه و اقتصادمون تباه خواهد شد

  ۶
 10. fr گفت:

  کم ریسک و خوب

  ۲
 11. مهدی بیرانوند گفت:

  سرمایه گذاری در صندوق فاقد ریسک و مناسب می باشد ..

  ۲
 12. مهدی گفت:

  باعث افزایش تولید شرکتها و رشد اقتصاد میشود.

  ۲
 13. رضا گفت:

  سرمایه گزاری تو صندوق های درامد ثابت هر چند درصد سودتو نسبت ب سهام های بورس کم میکنه ولی واقعا ریسکش خیلی پایینه

  ۱
 14. رامین گفت:

  پول تو بانک گذاشتن اشتباه محضه!

  ۳
 15. مصطفی گفت:

  با سلام خدمت دوستان عزیز بنظرم برای کسانی که در بورس تازه وارد شدن و مبتدی هستن و اطلاع زیادی از سهامها و زمان رشد وریزشش ندارن و برای کسانیکه از ریسک کردن فراری هستن بهترین گزینه سرمایه گذاری در همین صندوقهاست چون معمولا این صندوقها از بهترین متخصصان و کاربلدهای بورس استفاده میکنن و خیلی بهتر از عامه مردم میدونن که کی باید کدوم سهم رو خرید و کی فروخت من خودم به شخصه در یاقوت سرمایه گذاری کردم و راضی هستم از این تصمیمم

  ۲
 16. زهرا گفت:

  ای کاش اونوقت که پولم را میخواستم بزارم تو بانک بیشتر تحقیق کرده بودم

  ۱
 17. ایمان گفت:

  سلام سرمایه گذاری در بانک مساوی با سرمایه سوزی

  ۱
 18. ایمان گفت:

  سرمایه گذاری در صندوق از ریسک کمتری برخوردار است

  ۱
 19. جواد گفت:

  بنظر با رویکرد فعلی صندوق ها بازده و عملکردی بهتر نسبت به خرید فروش سهم داشته باشند

  ۱
 20. علی ابراهیمی گفت:

  در هر حال بازدهی صندوق ها مناسب تره و کم ریسک تر

  ۱
 21. جواد گفت:

  سلام پول گذاشتن داخل بانک بهومعنتی هدر رفتن سرمایه شما هست زیرا پولی که شما الان میزاری داخل بانک الان ارزش داره ولی بنابر تورمی که الان در بازار موجود هست پول شما بی ارزش می شود

  ۱
 22. سعید گفت:

  سود بانکی خیلی ناچیزه.
  ولی اگه تو بورس بلد باشی میتونی کلی سود بدست بیاری

  ۱
 23. Farzan گفت:

  سلام. لطفا میفرمایید صندوق یاقوت آگاه سود یک ماهه هم میپردازد یا خیر؟

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق یاقوت از نوع درآمد ثابت قابل معامله در بورس است و پرداخت سود ماهانه ندارد و دارندگان واحدهای این صندوق از افزایش قیمت واحدهای آن منتفع خواهند شد.

   ۱
 24. عباس عبدالله زاده گفت:

  صندوق های درآمد ثابت برای کسانی که می خواهند همیشه نقدینگی با ریسک پایین داشته باشند بهترین گزینه هست

  ۱
 25. امید گفت:

  کار مزد خرید و فروش صندوقای سهامی مثل باقی سهما هست؟

  ۱
 26. سهیل حاجی کریمی گفت:

  سرمایه گذاری تو بانک جذابیتی نداره واقعا

  ۱
 27. محمد گفت:

  کم ریسک و مطمئن و در این زمان پر نوسان بازار بهترین گزینه برای افراد ریسک گریز میباشند

  ۱
 28. سعید گفت:

  مطمعنا سرمایه گذار با دانش توی بورس سود بیشتری میده.

  ۱
 29. محسن گفت:

  در مقطع فعلی سرمایه گذاری در این صندوق ها توصیه نمیشه. در کل خیلی بهتر از خرید و فروش مستقیم در بورسه. مخصوصا برای اونهایی که دانش کافی از بازار سرمایه ندارند. یه حسن و خوبی که داره اینه که هر وقت لازم دونستین فقط کافیه درخواست ابطال واحد های سرمایه گذاریتون رو بزنین و تمام. ولی در بورس چنانچه سبد خریدتون مشتمل بر سهام چندین شرکت باشه.قطعا به موقع نمیتونین بفروشین و خارح بشین و متحمل ضرر میشین. پس بطور کلی در بازار سرمایه ، سرمایه گذاری توی این صندوقها خیلی بهتره

  ۱
 30. کوثر گفت:

  صندوقهای درآمد ثابت خیلی بهتر از بانک هستند تازه بعضی هاشون آخر سال سود مجمع هم واریز میکنند.

  ۱
 31. کوثر گفت:

  صندوقهای درآمدثابت خیلی بهتر از بانک هستند.

  ۱
 32. امیر گفت:

  مهم ترین تفاوت صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با بانک بازدهی آن است.

  صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت سود ماهیانه و تقریبا ثابتی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند و برخی از آن‌ها این سود را در دوره‌های یک ماهه، سه ماهه و … پرداخت می‌کنند. برای همین است که نزدیک‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری به بانک‌ها محسوب می‌شوند و اگر بخواهند سود سپرده‌گذاری را با سود سرمایه‌گذاری مقایسه کنند، سراغ این صندوق‌ها می‌روند.

  صندوق های درآمد ثابت نسبت به دیگر انواع صندوق های سرمایه گذاری کم ریسک‌تر هستند و به همین میزان سوددهی کمتری نیز دارند. با این حال سوددهی آن‌ها نسبت به بانک ها بیشتر است

  ۰
 33. علی گفت:

  سلام کاش زودتر فهمیده بودم واقعا کم ریسکند.

  ۰
 34. کیوان گفت:

  صندوق های درآمد ثابت با پرداخت سود سالانه:
  "دارا" و "دمعیار"

  ۰
 35. سید سجاد گفت:

  درسته سرمایه گزاری در بانک ریسکش پایینه اما سود کم و جذابیت بسیار پایین

  ۰
 36. جواد گفت:

  الان صندوق یاقوت هم سود ماهانه میده یا نه؟

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق یاقوت پرداخت سود ماهانه ندارد و شما از افزایش قیمت واحد های صندوق منتفع خواهید شد. جهت اطلاع از بازدهی صندوق با درآمد ثابت یاقوت لطفا به سایت صندوق به نشانی www.yaghootfund.ir مراجعه فرمایید .

   ۰
 37. سید مجید موسوی گفت:

  سلام
  ببخشید من سوال داشتم در مورد صندوقهایی که مبتنی بر صدور و ابطال نیستند و سود دوره ای میدن در آگاه
  میشه چندتاشون رو که سود دهی بالایی داشتن نام ببرید . با خرید اونها از افزایش سرمایه و موارد دیگه هم منتفع میشیم یا فقط همون تقسیم سود دوره ای

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق ها از لحاظ نحوه خرید و فروش به دو دسته مبتنی بر صدور و ابطال و قابل معامله در بورس ( ای تی اف ) تقسیم میشوند. در حال حاضر هیچ کدام از صندوق های آگاه پرداخت سود دوره ای ندارند و شما از افزایش قیمت واحدها سود کسب میکنید . برای سرمایه گذاری در صندوق های ETF ( صندوق های قابل معامله در بورس هستند ) که شامل هستی بخش آگاه ( آگاس ) و یاقوت آگاه است نیاز به احراز هویت و دریافت کد بورسی است و در زمان معاملات بازار با استفاده از پنل معاملاتی نماد صندوق را جستجو میکنید و واحد های صندوق را خریداری میکنید. صندوق هستی بخش آگاه از نوع سهامی می باشد و وابستگی زیادی به نوسانات بازار بورس دارد و به افراد ریسک پذیر پیشنهاد میشود و صندوق یاقوت آگاه از نوع با درآمد ثابت می باشد و بازدهی این صندوق ها هم معادل سپرده های بانکی است ولی طبق امید نامه چون ۱۰ تا ۱۵ درصد از دارایی های این صندوق ها در سهام میباشد میتواند سودی بیشتر از سپرده های بانکی ایجاد کند.

   ۰
 38. مرضیه گفت:

  سلام صندوق های درآمد ثابت مثل یاقوت ، حداقل میزان سودچقدر است و چه مزیتی نسبت به بانک دارد؟

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق "یاقوت آگاه" از نوع با درآمد ثابت می باشد و بازدهی این صندوق ها هم معادل سپرده های بانکی است ولی طبق امید نامه چون ۱۰ تا ۱۵ درصد از دارایی های این صندوق ها در سهام میباشد میتواند سودی بیشتر از سپرده های بانکی ایجاد کند.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: