تفاوت های معاملات آتی سکه و گواهی سپرده طلا

 • ۲۵ خرداد ۱۳۹۶
 • Agah
 • ۳۰ نظر
 • ۱۰۸۶۶ مشاهده
معاملات آتی سکه, معاملات گواهی سپرده,

در مطلب گواهی سپرده سکه طلا، با این ورقه بهادار آشنا شدیم و در خصوص نحوه معاملات آن صحبت کردیم. این گواهی سپرده، ورقه‌ای بهادار محسوب می‌شود، شباهت‌هایی زیادی با معاملات اوراق بهادار دارد. اما تفاوت‌هایی نیز با معاملات سایر اوراق بهادار نیز دارد که در مطلب مذکور به آن پرداخته‌ایم. با توجه به این‌که گروهی از سرمایه‌گذاران در معاملات اوراق سپرده طلا شامل معامله گران بازار آتی سکه هستند، بر آن شدیم تا در این مطلب معاملات بازار آتی سکه را با گواهی سپرده مقایسه کنیم. هدف از این مقایسه شناخت و درک بهتر مشتری از دو بازار است و این مطلب نسبت به برتری این دو بازار به یکدیگر، نظری ندارد.

مقایسه  بستر انجام معاملات ِ آتی سکه و گواهی سپرده طلا

✅ معاملات آتی سکه در بستر سامانه معاملاتیِ ابزارمشتقه صورت می‌گیرد؛ این در حالی است که معاملات گواهی سپرده طلا، در بستر سامانه بورس اوراق بهادار انجام می‌شود.

✅ در واقع معاملات آتی سکه زیر مجموعه بورس کالا به شمار می‌رود؛ اما معاملات گواهی سپرده طلا به عنوان زیرمجموعه‌ای از بورس اوراق بهادار قلمداد می‌شود.

مقایسه  نماد معاملاتی ِ آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه هر سررسید با یک نماد مشخص در تابلو معاملات نمایش داده می‌شود. هر نماد معاملاتی متشکل از نام کالا، ماه و سال قرارداد است. نمادهای معاملاتی قراردادهای آتی سکه طلا براساس سال و ماه قرارداد نامیده می‌شوند که بر این اساس هر نماد معاملاتی به صورت GCMMYY تعریف می‌شود. در نماد آتی سکه GC مخفف سکه طلا، MM علامت اختصاری ماه قرارداد و YY سال است. در حالی‌که گواهی سپرده طلا با نماد معاملاتی سکه۹۷۱۲-۰۱ و ۹۸۱۲-۰۲ در تابلو معاملات بورس اوراق بهادار نمایش داده می‌شود.

مثال نماد معاملاتی GCDY95 نشان دهنده قرارداد آتی سکه طلا تحویل دی ماه ۹۵ است و براین اساس شما هر سررسید را با نام اختصاری آن می‌شناسید.

️مقایسه ساعات معاملاتیِ آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه شروع جلسه معاملاتی از ساعت ۱۰:۳۰ و  پایان یک جلسه معاملاتی ساعت ۱۹:۰۰ است؛ در حالی‌که یک جلسه معاملاتی  برای معاملات گواهی سپرده از ساعت ۹:۰۰ آغاز شده و تا ساعت ۱۵:۳۰ ادامه دارد.

دوره پیش‌گشایش در بازار آتی سکه از ساعت ۱۰:۰۰ تا ساعت ۱۰:۳۰ است و دوره پیش‌گشایش گواهی سپرده طلا همانند سایر اوراق بهادار از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹:۰۰ درنظرگرفته شده است.

بازار آتی سکه شامل دوره پایانی است که شامل ۵ دقیقه آخر بازار (از ساعت ۱۸:۵۵ الی ۱۹) می‌شود. در این دوره حذف سفارش، جابه‌جایی سفارش در بین سررسیدها یا ثبت سفارش جدید مجاز نیست. اما چنین دوره‌ای در بازار گواهی سپرده طلا وجود ندارد.

طول جلسه معاملاتی در بازار آتی سکه در حال حاضر ۸ ساعت و نیم و  طول جلسه معاملاتی گواهی سپرده طلا  ۶ ساعت و نیم است.

جلسات معاملاتی در بازار آتی از روز  شنبه تا پنجشنبه است؛ در حالیکه گواهی سپرده طلا طی روزهای شنبه تا چهارشنبه معامله می‌شود.

مقایسه کد معاملاتیِ آتی سکه و گواهی سپرده طلا

برای انجام معاملات در بازار آتی سکه لازم است سرمایه‌گذار، کد معاملات آتی سکه دریافت کند. اما برای انجام معاملات گواهی سپرده طلا نیاز به داشتن کد بورسی است.

در واقع دارندگان کد معاملاتی آتی سکه، برای انجام معاملات گواهی سپرده موظف هستند که کد معاملات بورسی دریافت کرده و سپس در سامانه بورس اوراق بهادار اقدام به معاملات گواهی سپرده نمایند.

کد معاملاتی آتی سکه توسط بورس کالا صادر می‌شود اما کد بورسی برای خرید و فروش گواهی سپرده طلا توسط بورس اوراق بهادار صادر می‌شود.

براساس ماده ۸ دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی، بورس می‌تواند در مورد تعداد کارگزارانی که یک مشتری می‌تواند از طریق آنها معامله کند، محدودیت تعیین کند. درحال حاضر، در بازار آتی هر مشتری صرفاً می‌تواند نزد یک کارگزاری اقدام به کدگیری نماید و در صورتی که قصد همکاری با کارگزاری دیگری را داشته باشد، می‌تواند کد آتی خود را به شرط آنکه موقعیت باز نداشته باشد، از کارگزاری مبدا به کارگزاری مقصد انتقال دهد. اما برای معاملات گواهی سپرده طلا مشتری می‌تواند با یک کدبورسی نزد کارگزاران مختلف اقدام به خرید و فروش گواهی سپرده طلا نماید.

دریافت کد بورسی به صورت غیرحضوری

مقایسه  اندازه قرارداد آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه هر قرارداد (معامله) شامل ۱۰ سکه طلا می باشد. به بیان دیگر اندازه هر قرارداد برابر با ۱۰ می باشد. در واقع خریدار با خرید یک قرارداد آتی سکه، مالک ۱۰ سکه طلا می شود. در حالیکه هر گواهی سپرده طلا معرف یک سکه می باشد.

لازم به ذکر است به دلیل نقص در زیرساخت های فنی سامانه بورس اورق بهادار، برای خرید ۱ گواهی سپرده طلا می بایست در سامانه بورس اوراق بهادار سفارش ۱۰ عددی وارد شود.

برای خرید ۱۰ سکه طلا در سامانه ابزارمشتقه، سفارش ۱ عددی ثبت می شود؛ در حالیکه برای خرید ۱۰ گواهی سپرده طلا در سامانه بورس اوراق بهادار سفارش ۱۰۰ عددی ثبت می شود.

️مقایسه حداکثر حجم هر سفارش در  بازار آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه حداکثر حجم هر سفارش ۲۵ عدد می باشد در حالیکه در معاملات گواهی سپرده کالا حداکثر حجم هر سفارش ۱۰۰ هزار عدد می باشد.

نکته: دارندگان کد آتی سکه می تونند در سامانه آنلاین آتی سکه، سفارشات ۱۰۰ عددی وارد سیستم نمایند. اما این سفارش ۱۰۰ عددی پس از ثبت، به صورت ۴ سفارش ۲۵ عددی وارد سیستم می شود.

در سامانه بورس اوراق بهادار برای خرید ۱۰ هزار، گواهی سپرده کالا می توان یک سفارش ۱۰۰ هزار تایی وارد سیستم نمود.

️مقایسه تعداد نمایش بهترین سفارش‌ها در بازار آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه، در تابلو معاملاتی تنها ۳ سفارش از بهترین سفارشات خرید (تقاضا) و ۳ سفارش از بهترین سفارشات فروش (عرضه) نمایش داده می‌شود. در حالی‌که در سامانه معاملاتی آسا برای معاملات اوراق از جمله گواهی سپرده طلا، ۵ سفارش از بهترین سفارشات خرید و ۵ سفارش از سفارشات فروش در معرض نمایش قرار می‌گیرد.

نمایش تعداد بیشتر سفارشات ثبت شده در سیستم، می‌تواند اطلاعات بیشتری از کل سفارشات به معامله‌گران ارائه بدهد.

️مقایسه کارمزد معاملات در بازار آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه،  کارمزد معاملات مقداری ثابت است که با افزایش حجم معاملات نیز مقدار آن به ازای هر قرارداد ثابت می‌ماند. اما کارمزد معاملات گواهی سپرده طلا همانند سایر اوراق بهادار، به صورت درصدی از ارزش معاملات است که با افزایش ارزش معاملات، میزان کارمزد نیز افزایش می‌یابد.

کارمزد معاملات آتی سکه برای هر قرارداد خرید یا فروش برابر ۳۰۰۰ تومان است. اما کارمزد معاملات گواهی برای هر خرید یا هر فروش برابر با ۰٫۰۰۱۲۵ درصد ارزش معامله است.

در بازار آتی سکه هزینه‌ای تحت عنوان هزینه انبارداری وجود ندارد. در حالی‌که در معاملات گواهی سپرده هزینه انبار داری هر سکه به صورت روزانه ۵۰ ریال تعیین شده است.

️مقایسه حداقل تغییر قیمت در بازار آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه بر اساس دستورالعمل بورس کالا، حداقل تغییر قیمت برابر با ۵۰۰ تومان است. درحالی‌که در معاملات گواهی سپرده حداقل تغییر قیمت ۱ ریال است.

برای تغییر حداقلی در قیمت سفارش، در بازار آتی سکه باید ۵۰۰ تومان به قیمت سفارش خود اضافه یا کم کرد. درحالی‌که در معاملات گواهی سپرده، برای تغییر حداقلی در قیمت سفارش، می‌توان یک ریال، یک ریال به قیمت سفارش اضافه یا کم کرد.

در بازار آتی سکه تنها قیمت‌هایی که مضربی از ۵۰۰ هستند را می‌توان به‌عنوان قیمت سفارش خود (در بازه قیمت‌های مجاز) در نظر گرفت. درحالی‌که در معاملات گواهی سپرده، تمامی اعداد طبیعی به‌عنوان قیمت سفارش (در بازه قیمت‌های مجاز) می‌تواند انتخاب شود.

مقایسه حساب‌های بانکی در بازار آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه، مشتری برای افتتاح حساب بانکی، تنها دو گزینه بانک سامان یا بانک ملت را پیش‌رو دارد. در حالی‌که برای معاملات گواهی سپرده، مشتری می‌تواند حساب خود را در تمامی بانک هایی که کارگزاری در آن حساب دارد افتتاح نماید.

نکته: اگر مشتری معاملات اوراق گواهی سپرده طلا، تمایل دارد که حساب بانکی خود را به سامانه معاملاتی متصل کند، لازم است حتماً شماره حساب وی متعلق به بانک ملت یا سامان باشد.

در بازار آتی سکه مشتری حتماً باید دو حساب، یکی در اختیار بورس (عملیاتی) و دیگری حساب شخصی (پشتیبان) داشته باشد. در حالی‌که برای معاملات گواهی سپرده طلا یک حساب بانکی کفایت می‌کند.

در بازار آتی سکه، برای افتتاح حساب در اختیار، مشتری می باید فرم معرفی حساب توسط کارگزاری را به بانک تحویل دهد. در حالی‌که برای معاملات گواهی سپرده، الزامی به ارائه فرم معرفی حساب وجود ندارد.

درحال حاضر بروزرسانی حساب بانکی در اختیار بورس در بازار آتی سکه توسط کارگزار انجام می‌شود؛ ولی بروزرسانی حساب برای معاملات گواهی سپرده توسط خود مشتری امکان‌پذیر است.

️مقایسه زمان اعمال سود (زیان) و کارمزد معاملات به حساب مشتری در بازار آتی سکه و گواهی سپرده طلا

در بازار آتی سکه، کارمزد معاملاتی که طی یک جلسه معاملاتی انجام می‌شود، تا پایان آن جلسه معاملاتی از حساب مشتری کسر نمی‌شود؛ اما درمعاملات گواهی سپرده، با انجام هر معامله بلافاصله کارمزد معاملات از حساب مشتری کم خواهد شد.

در بازار آتی سکه، سود یا زیان معاملات انجام شده طی یک جلسه معاملاتی، در صورت داشتن موقعیت تعهدی باز بر اساس قیمت تسویه به‌‌صورت علی‌الحساب، پس از اتمام جلسه معاملاتی به حساب عملیاتی مشتری واریز یا از حساب وی برداشت می‌شود و در صورت آفست شدن معامله در طول روز، پس از اتمام جلسه معاملاتی به حساب عملیاتی مشتری واریز یا از حساب وی برداشت به صورت قطعی انجام می‌گیرد. ولی در معاملات گواهی سپرده طلا، سود و یا زیان یک روز کاری پس از فروش گواهی سپرده محقق می‌شود.

در بازار آتی سکه محاسبه سود و زیان به صورت روزانه است. در حالی‌که در معاملات گواهی سپرده، زمانی که معامله‌گر گواهی خود را می‌فروشد، سود شناسایی می‌شود و مادامی که گواهی خود را داشته باشد هیچ سود و زیانی محقق نخواهد شد. اما ارزش سبد دارایی‌اش با افزایش یا کاهش قیمت گواهی سپرده تغییر می‌کند.

برای ثبت نام در همایش آتی سکه کلیک نمایید:

مقایسه قیمت پایانی در بازار آتی سکه و گواهی سپرده طلا

قیمت پایانی در معاملات گواهی سپرده که ملاک دامنه نوسان روز بعد است، در بازار آتی تحت عنوان قیمت تسویه شناخته می‌شود.

قیمت پایانی هر گواهی سپرده، براساس میانگین موزون قیمت گواهی‌های سپرده در طول یک جلسه معاملاتی، تعیین می گردد. درحالی‌که  قیمت تسویه هر سرسید در بازار آتی تحت شرایطی بر اساس میانگین موزون قیمت معاملات انجام شده آن سررسید طی یک جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود.

✅در بازار آتی چنانچه حجم معاملات نیم ساعت پایانی مساوی یا بیشتر  از ۲۰ درصد حجم کل معاملات جلسه معاملاتی باشد، آنگاه قیمت تسویه بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در نیم ساعت پایانی محاسبه می‌شود. اما اگر حجم معاملات در نیم ساعت پایانی کمتر از ۲۰ درصد حجم کل معاملات باشد، قیمت تسویه بر اساس میانگین موزون قیمت‌های معامله شده در یک ساعت پایانی جلسه معاملاتی محاسبه می‌شود؛ به شرطی که حجم معاملات در یک ساعت پایانی بیش از ۲۰ درصد حجم کل معاملات انجام شده باشد. در غیر این صورت میانگین موزون قیمت کل معاملات انجام شده طی جلسه معاملاتی، ملاک محاسبه قیمت تسویه قرار می گیرد.

در هر دو بازار قیمت پایانی (قیمت تسویه) ممکن است برابر با قیمت آخرین معامله انجام شده و یا متفاوت از آخرین قیمت معامله شده باشد.

در بازار آتی از قیمت تسویه علاوه بر تعیین دامنه نوسان روز بعد، برای محاسبه سود و زیان روزانه توسط سیستم معاملاتی نیز استفاه می‌شود. در حالی‌که در معاملات گواهی سپرده  این‌گونه نیست.

درباره معاملات آتی سکه بیشتر بدانیم.

جمع‌بندی:

معاملاتی که در بازار آتی سکه تفاوت‌هایی با معاملات گواهی سپرده دارد. تفاوت‌هایی نظیر بازه زمانی معاملات، روزها و جلسات معاملاتی، کارمزد معاملات، بستر معاملاتی و… که اطلاع از این تفاوت‌ها کمک می‌کند تا سرمایه‌گذار موقعیت‌های سود‌ده را در هر بازار شناسایی کرده و به موقع اقدام نماید. علاوه بر این با دانستن این نکات، از بروز اشتباهات جلوگیری خواهد شد.

 

تمایل به دریافت کد آتی کالا دارید؟

چنانچه تمایل به دریافت کد مشتقه کالا، به صورت رایگان دارید، لطفاً برای آشنایی با مراحل دریافت کد و مدارک مورد نیاز، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.
 

30 پاسخ به “تفاوت های معاملات آتی سکه و گواهی سپرده طلا”

 1. محمد حسن نجفی زاده گفت:

  با سلام
  دراین مدت کوتاهی که من به جمع مشتریان آگاه پیوستم مرتب به باشگاه ورود میکنم و از اطلاعات بی نطیر و گسترده آن استفاده و در مسابقات شرکت می کنم و حقیقتا آگاهی من افزایش پیدا کرده .قطعا هر کس که از قدیم عضو این باشگاه شده تا کنون به یک کاربر حرفه ای با دانش بالا تبدیل شده ومن به همه دست اندرکاران شرکت تبریک می گویم و این پیشنهاد را دارم که به نطر من آنقدر مطالب و کارکرد این باشگاه جذاب است که می توان بابرگزاری سمینارهای رایگان و تشریح جزییات باشگاه طیف وسیعی را علاقه مند به ورود به بازار سرمایه و سایر بازارها مرتبط نمود.با تشکر

  ۰
 2. امير گفت:

  به نام خدا
  با خواندن مقاله بر اطلاعات ادم اضافه میشه. مچکرم

  ۰
 3. Amir04550 گفت:

  سلام
  سپاس بابت مطالب آموزنده ای که در اختیار مشتریان خود قرار می دهید

  ۰
 4. 2065082720 گفت:

  ممنون از مطالب و اطلاعات مفیدی که جهت آموزش می گذارید

  ۰
 5. AG6155 گفت:

  درود بر شما
  برای آموزش کامل این مبحث
  آیا دوره ای هست که بتونم شرکت کنم یا باید همین مطالب رو مطالعه کنم ؟!
  ممنون میشم پاسخ بدید.??

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: