ترازنامه چیست و چه کاربردی دارد؟

 • ۱۲ بهمن ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۳۱ نظر
 • ۷۱۰۴ مشاهده

همان‌طور که در مطالب گذشته بیان کردیم، جهت بررسی عملکرد یک شرکت و پیش‌بینی وضعیت آینده آن نیاز است تا عوامل متعددی را در نظر بگیریم. این موضوع برای شرکت‌هایی که در بازار بورس فعال هستند و سهام آن‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد، اهمیت بالاتری دارد. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نیاز دارند تا قبل از انتخاب سهام و اقدام به سرمایه‌گذاری، اطلاعات کافی درباره شرکت موردنظر خود را کسب کنند.

یکی از راه‌هایی که به افراد کمک می‌کند تا اطلاعات موردنیاز خود را دریافت نمایند، صورت‌های مالی آن شرکت است. صورت‌های مالی نشان می‌دهد که تجارت اصلی یک شرکت چیست و چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد. عملکرد گذشته آن چگونه بوده و چه آینده‌ای برای آن قابل پیش‌بینی است. یکی از اصلی‌ترین صورت‌های مالی شرکت‌ها، ترازنامه است.

ترازنامه

ترازنامه مهم‌ترین صورت مالی در فرآیند حسابداری و تعیین مدل‌های مالی است. به‌طور خلاصه ترازنامه نشان می‌دهد که یک شرکت چه میزان دارایی، بدهی و سرمایه دارد و چگونه می‌تواند از طریق دارایی‌ها، بدهی‌ها را کاهش دهد یا از طریق انتشار سهام تأمین بودجه کند. ترازنامه میزان مالکیت شرکت و سهامداران را نیز نشان می‌دهد. این صورت مالی در کنار سایر صورت های مالی مانند صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد برای تجزیه و تحلیل بنیادی شرکت استفاده می‌شود.
ترازنامه به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. سمت راست ترازنامه دارایی‌ها و سمت چپ، بدهی‌های شرکت و حقوق صاحبان سهام را نشان می‌دهد.

دارایی‌ها

دارایی‌ها به دو گروه اصلی دارایی‌های جاری و دارایی‌های غیر جاری تقسیم می‌گردد. این تقسیم‌بندی به ترتیب نقد شوندگی و بر اساس دارایی‌های با نقد شوندگی بالا، دارایی‌های ثابت با نقد شوندگی کم و دارایی‌های مالی که عمر بیش از یک سال دارند، است. با مقایسه دو سال متوالی دارایی‌های یک شرکت از ترازنامه، می‌توان میزان کاهش یا افزایش دارایی‌های جاری و غیر جاری را بررسی کرد.

بدهی‌ها

بدهی‌ها نیز به دو گروه بدهی‌های جاری و بدهی‌های غیر جاری تقسیم می‌شوند. بدهی‌های جاری جزو بدهی‌های کوتاه‌مدت هستند که باید طی یک سال تسویه گردد و بدهی‌های غیر جاری از انواع بدهی‌های بلندمدت است که قابلیت تسویه بیشتر از یک سال را دارند. این تقسیم‌بندی بر اساس زمان سررسید آن‌ها انجام می‌شود. مقایسه بدهی‌های دو سال متوالی یک شرکت، تغییرات بدهکاری شرکت، قدرت شرکت در برابر بدهی‌های آینده و میزان استقراض آن را نشان می‌دهد.

حقوق صاحبان سهام

حقوق صاحبان سرمایه در اصل همان سرمایه اولیه شرکت و سرمایه سال‌های متمادی فعالیت شرکت است که به سرمایه اولیه اضافه شده است. این بخش بر اساس کاهش زمان بقای حقوق صاحبان سهام، شامل سه گروه ممتاز، عادی و سود انباشته می‌شود.

شرکت‌ها بر اساس عملکرد سالیانه خود از طریق محاسبات ترازنامه مشخص می‌کنند که چه میزان سود یا زیان ایجاد کرده‌اند. درصورتی‌که یک شرکت طی یک سال مالی خود سودآوری داشته باشد، به‌صورت سود خالص محاسبه می‌شود. هیئت‌مدیره هر شرکت در جلسه مجمع عمومی عادی تصمیم می‌گیرد که چه میزان از این سود خالص را به سهامداران خود ارائه دهد. پس از تخصیص سود به سهامداران، میزان باقیمانده از کل سود خالص به‌عنوان سود انباشته در حساب سود انباشته سپرده‌گذاری شده تا برای سرمایه‌گذاری‌های آینده شرکت مورداستفاده قرار گیرد.

در ادامه نمونه‌ای از ترازنامه یک شرکت بورسی در سایت کدال را مشاهده می‌کنید.

نمونه ترازنامه در سایت کدال

نکته: توجه به این نکته ضروری است که دارایی‌ها و بدهی‌ها قابل تهاتر نیستند. به این معنی که نمی‌توان بدهی‌ها را از دارایی‌ها کسر کرد.
در مطلب «بررسی صورت های مالی شرکت های بورسی: ترازنامه» تقسیم‌بندی کامل جزییات ترازنامه را می‌توانید مطالعه کنید.

معادله کاربردی در ترازنامه

معادله ترازنامه به‌صورت زیر است:

دارایی‌ها = بدهی‌ها + حقوق صاحبان سهام

این معادله نشان می‌دهد که یک شرکت برای چه مواردی وجه پرداخت کرده (دارایی‌ها)، وجه قرض کرده (بدهی‌ها) و چقدر از سهامداران دریافت کرده است (حقوق صاحبان سهام).

برای مثال اگر یک شرکت از بانک ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال وام ۵ ساله گرفته باشد، دارایی (معمولاً وجه نقد) ۴۰۰ میلیون ریال افزایش می‌یابد و در مقابل بدهی (حساب بدهی بلندمدت) ۴۰۰ میلیون ریال نیز افزایش می‌یابد تا بدین گونه معادله دو طرف ترازنامه برابر شود. اگر این شرکت ۱ میلیارد ریال از سهامداران دریافت کرده باشد، دارایی‌ها و حقوق صاحبان سهام نیز به همین میزان افزایش می‌یابد.

همه درآمدهایی که شرکت ایجاد می‌کند و بیش از بدهی‌ها می‌شود به حقوق صاحبان سهام اضافه می‌گردد که نشان می‌دهد دارایی خالص سهامداران چه میزان است. این درآمد با عناوین موجودی، سرمایه‌گذاری‌ها، وجه نقد یا سایر دارایی‌ها قابل‌مشاهده است.

دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام شامل حساب‌های کوچک متعددی هستند که به موارد مالی مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند و بر اساس صنعت و موضوع فعالیت شرکت می‌توانند متفاوت باشند.

کاربرد ترازنامه

ترازنامه تصویری از وضعیت مالی شرکت را در دوره زمانی یک‌ساله نشان می‌دهد. ترازنامه سالانه، روندی که شرکت در بلندمدت داشته است را نشان نمی‌دهد. برای این موضوع باید ترازنامه هر سال را با سال قبل مقایسه کرد. همچنین می‌توان روند فعالیت شرکت‌های مشابه فعال در آن صنعت را بررسی نمود.
با بررسی ترازنامه می‌توان نسبت‌های مالی بسیار مهم و کاربردی را به دست آورد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نسبت‌های مالی می‌توانید مطالب «نسبت‌های سودآوری و نقدینگی»، «نسبت‌های سرمایه‌گذاری (اهرمی)»، «نسبت‌های فعالیت» و «نسبت P/E چیست؟» را مطالعه کنید.

 

سخن آخر

ترازنامه یک صورت مالی است که گزارش دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام را ارائه می‌دهد.
ترازنامه وضعیت مالی شرکت ازجمله مالکیت و بدهکاری را نشان می‌دهد.
تحلیلگران بنیادی از ترازنامه در کنار سایر صورت‌های مالی برای ارزیابی شرکت و محاسبه نسبت‌های مالی استفاده می‌کنند.

با توجه به مطالب بیان‌شده، توجه به ترازنامه جهت بررسی عملکرد گذشته و آینده یک شرکت بسیار ضروری است. هر بخش از صورت ترازنامه نشان‌دهنده این است که شرکت درگذشته خود چگونه عمل کرده است و چه رشدی در آینده خواهد داشت؛ بنابراین یکی از ابزارهای بسیار کاربردی برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران، مخصوصاً تحلیلگران بنیادی ترازنامه است. ازاین‌رو لازم است تا افراد قبل از تصمیم به سرمایه‌گذاری در یک شرکت به‌صورت ترازنامه آن نگاهی بی اندازند.
جهت دریافت و بررسی صورت ترازنامه، افراد می‌توانند از طریق آدرس www.codal.ir به سایت کدال مراجعه کرده و نام نماد و نوع صورت مالی خود را انتخاب کنند و بر اساس ترازنامه سال‌های مختلف به ارزیابی عملکرد شرکت بپردازند.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

31 پاسخ به “ترازنامه چیست و چه کاربردی دارد؟”

 1. Karamatahmadi گفت:

  مطالب عالی بود هر بار که مطالعه می کنم مطالب جدیدی فرا می گیرم

  ۱۰
 2. Karamatahmadi گفت:

  مطالب جالب بود و مطالب جدید به من اموخت

  ۷
 3. رزاق فانی گفت:

  تشکر از دست اندرکاران آگاه که بفکر بالا بردن دانش اعضا هستن.سپاس بیکران

  ۱۳
 4. محبوبه گفت:

  مفید بود ممنون از اطلاعاتتون

  ۴
 5. hilla گفت:

  مفید واموزنده

  ۵
 6. مهدی گفت:

  سلام
  برای من که چند بار ترازنامه رو دیده بودم و توجه زیادی نکرده بودم عالی بود
  ممنون از اینکه مطالب رو ساده و قابل فهم منتشر می کنید.

  ۱۰
  • حجت برجیسی گفت:

   برادر گرامی توصیه میکنم کسانی که تو بورس فعالیت میکنم حداقل اصول ۱ و ۲ حسابداری رو بخونن خلیی کمک میکنه تو تحلیل ها

   ۸
   • Z گفت:

    آخه خونده باشیم هم فراموش میکنیم.
    مطلب به صورت یاداوری هست، بنظرم عالی بود، کسی که خونده باشه هم مطلبو کامل میخونه چون یاداوری درهر زمینه ای مفید میتونه واقع بشه، ممکنه یک جمله یا یا حتی یک کلمه ش مفید واقع بشه، نویسنده به هدفش رسیده، ممکنه میزان استفاده ت از یه متن به اندازه یا جمله باشه یا مثه شما ک به فکر خوندن اصول حسابداری افتادی، شایدم بعدش فک کنی اطلاعاتت رو تو زمینه مالی و مدیریت ریسک و سرمایه گذاری افزایش بدی.
    ممنون از اگاه بخاطر همه مطالب ارزشمندش

    ۰
 7. سید احمد موسوی گفت:

  سلام عالي بود خسته نباشيد

  ۳
 8. قادر گفت:

  مطلب کاملا روان وگیرا بود متشکریم

  ۵
 9. فاطمه شاهسونی گفت:

  اصلان فکرشم نمیکردم تراز نامه اینقدر مهم باشه ممنون که خیلی ساده ولی با کیفیت بالا مطالب تراز نامه را ارایه دادید

  ۷
 10. رامین روشن گفت:

  عالی ، من که اصلا نمی دونستم تراز نامه چیه

  ۷
 11. وحید گفت:

  برای برسی تحلیل تکنیکال ترازنامه اصولشه🙏

  ۶
 12. عباس گفت:

  سلام
  من تازه وارد باشگاه شدم
  کوپن قرعه کشی نمیدید؟

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که ده روز پیاپی لاگین کرده باشید می توانید در قرعه کشی شرکت فرمائید. برای شرکت در قرعه کشی در بآشگاه ، به بخش گزارش ، قرعه کشی مراجعه و در قرعه کشی شرکت نمائید. در صورتی که کوپن قرعه کشی برای شما ارسال شود تا دو روز مهلت و اعتبار دارد بعد از این دو روز منقضی شده و نمی توانید شرکت فرمائید.

   ۲
 13. somy5716 گفت:

  در یک کلام مفید و آموزنده بود ممنونم

  ۲
 14. مجتبی گفت:

  مطالب عالی بود هر بار که مطالعه می کنم مطالب جدیدی فرا می گیرم

  ممنون

  ۲
 15. مصطفی گفت:

  سلام خسته نباشید واقعا از کارگزاری اگاه ممنونم بابت مطلب مفیدشون

  ۲
 16. Templar گفت:

  واقعا همچین پست های ضروری بنظر میرسن

  ۳
 17. Samira7754 گفت:

  مطالب بسیار خوب و آموزنده می باشند

  ۴
 18. محمد گفت:

  بسیار آموزنده بود ممنون
  جالبه بدونید که به ترازنامه بیلان هم گفته میشود

  ۰
 19. میری گفت:

  خیلی جالب بود. از این مطالب بیشتر بگذارید

  ۰
 20. agah66khoy گفت:

  سلام و خداقوت
  ببخشید من یک سوالی دارم. آیا الزاما همه ترازنامه های سالانه یه شرکت باید تو سالی مالی منتهی به اسفند ماه باشه؟ یا برا شرکت ها متفاوته؟
  و اینکه هنگامی که ترازنامه یه شرکت تهیه و اعلان میشه معمولا سهام اون شرکت رو میتونه تحت تاثیر بده؟ منظورم اینه که بر فرض ما یه سهامی داریم بعد چند روز بعدش ترازنامه اش میاد؟ میتونه تحت تاثیر قرار بده؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به سال مالی هر شرکت ارائه تراز نامه سالانه متفاوت می باشد. ترازنامه یک صورت مالی است که گزارش دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام را ارائه می‌دهد. ترازنامه وضعیت مالی شرکت ازجمله مالکیت و بدهکاری را نشان می‌دهد. تحلیلگران بنیادی از ترازنامه در کنار سایر صورت‌های مالی برای ارزیابی شرکت و محاسبه نسبت‌های مالی استفاده می‌کنند.با توجه به مطالب بیان‌شده، توجه به ترازنامه جهت بررسی عملکرد گذشته و آینده یک شرکت بسیار ضروری است. هر بخش از صورت ترازنامه نشان‌دهنده این است که شرکت درگذشته خود چگونه عمل کرده است و چه رشدی در آینده خواهد داشت؛ بنابراین یکی از ابزارهای بسیار کاربردی برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران، مخصوصاً تحلیلگران بنیادی ترازنامه است. ازاین‌رو لازم است تا افراد قبل از تصمیم به سرمایه‌گذاری در یک شرکت به‌صورت ترازنامه آن نگاهی بی اندازند.

   ۰
 21. محمدرضا علیزاده گفت:

  میتونم بگم تو دنیای بورسیم رو تغییر داد
  دمتون گرم خداوکیلی

  ۱
 22. جواد علیزاده گفت:

  بدون تراز نامه وضعیت مالی شرکت برامون بلاتکلیفه و هیچ جوره نمیشه در موردش تصمیم گرفت

  ۱
 23. Ali گفت:

  پس یه جورایی ترازنامه پله ی اول و مهمترینه

  ۰
 24. مهدی گفت:

  ترازنامه‌ رکن اصلی شرکت محسوب میشه یعنی معادله حسابداری بهش میگن
  یعنی داراییها=بدهیها +،سرمایه

  ۱
 25. رضا طاهری گفت:

  شفاز سازی مالی یکی از اصول شرکت هاست

  ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: