تحلیل صورت‌های مالی (۲)

 • ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
 • agah1
 • ۹۹ نظر
 • ۱۰۲۹۴ مشاهده
تحلیل صورت های مالی

در مقاله تحلیل صورت‌های مالی (۱) با کاربرد صورت‌های مالی ترازنامه و سود و زیان  آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم به ادامه مطلب تحلیل صورت‌مالی بپردازیم. باتوجه به این‌که در مطلب نسبت‌های مالی، به‌تفضیل نحوه محاسبه هر یک از نسبت‌های مالی بیان شده است، در این مقالات سعی داریم به بیان کاربرد این نسبت‌ها و نحوه‌ی محاسبه آن‌ها از صورت‌های مالی بپردازیم.

ج) صورت سود و زیان جامع

صورت سودوزیان جامع از جمله صورت‌های مالی اساسی است که برای بررسی برخی از آیتم‌ها ازجمله تغییرات مربوط به حقوق صاحبان سهام، درآمد و هزینه شرکت مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد.

ج-۱) اطلاعات موجود در صورت سود و زیان جامع

از این گزارش اطلاعات زیر استخراج می‌شود:

۱-تعدیلات ناشی از تسعیر ارز و معاملات ارزی شرکت موردنظر

۲-سود و زیان تحقق‌نیافته مربوط به قراردادهای مشتقات مالی

۳- سود و زیان تحقق‌نیافته حاصل از سرمایه‌گذاری‌های آماده برای فروش

۴-تغییرات وجوه قراردادهای بازنشستگی شرکت‌ها

۵-تعدیلات سنواتی

۶-سود و زیان جاری

۷-مازاد حاصل از تجدید ارزیابی دارایی ثابت

۸-افزایش در سرمایه شرکت یا خالص دارایی‌ها

د)صورت جریان وجوه نقد:

صورت جریان وجوه نقد از جمله گزارش‌های مالی مورد استفاده اعتباردهندگان و سرمایه‌گذاران است که منابع و مصارف وجه نقد شرکت را می‌توان از این صورت‌ها استخراج نمود.

د-۱) اطلاعات موجود

با استفاده از این صورت مالی، ۳ گروه جریان وجوه نقد برای شرکت شناسایی می‌شود:

۱-وجوه نقد حاصل از فعالیت‌های عملیاتی: این فعالیت‌ها منجر به ایجاد سود خالص می‌شود و جزو فعالیت‌های اصلی و روزانه شرکت است.

۲-وجوه نقد حاصل از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری: این فعالیت‌ها به‌منظور تحصیل یا فروش دارایی‌های بلندمدت شرکت است.

۳-وجوه نقد حاصل از فعالیت‌های تأمین سرمایه: وجوه نقد حاصل از فعالیت‌هایی که شرکت برای تأمین مالی خود انجام می‌دهد.

ه) صورت گردش سود انباشته:

برخی از تحلیل‌گران یک صورت مالی دیگر را هم در کنار سایر صورت‌های مالی بیان‌شده، در نظر می‌گیرند که صورت گردش سود انباشته نام دارد.

ه-۱) اطلاعات موجود

در این صورت مالی مانده انباشته اول دوره، سود یا زیان خالص طی دوره، تخصیص سود به اندوخته، تقسیم سود بین سهام‌داران و همچنین تعدیلات سنواتی قابل‌مشاهده است.

کاربرد صورت‌های مالی در محاسبه نسبت‌های مالی:

همان‌طور که در مطالب مربوط به نسبت‌های مالی در بلاگ بآشگاه مطرح گردید، نسبت‌های مختلفی برای یک شرکت قابل‌ محاسبه است که هر یک از آن‌ها به‌منظور بررسی شرکت از دیدگاه خاصی استفاده می‌شود.

برای مثال از نسبت‌های نقدینگی برای سنجش توان شرکت در عمل به تعهدات کوتاه‌مدت خود استفاده شده و از انواع نسبت‌های بدهی به‌منظور سنجش وام و اعتبار دریافتی شرکت استفاده می‌شود. سرمایه‌گذاران برای بررسی میزان ریسک سرمایه‌گذاری در یک شرکت، از این نسبت‌ها استفاده می‌کنند.

نکته: برای انجام یک تحلیل جامع بر اساس نسبت‌های مالی، می‌توان مقادیر محاسبه‌شده را در دوره‌های مختلف با مقدار میانگین صنعت مقایسه نمود.

برای ثبت نام در دوره تحلیل بنیادی کلیک نمایید:

برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص هر یک از نسبت‌های گفته شده، می‌توانید به مطلب مربوط به آن نسبت در بلاگ بآشگاه مراجعه نمایید. در این مطلب سعی داریم نحوه‌ی استفاده از صورت‌های مالی را برای محاسبه هر یک از این نسبت‌ها توضیح دهیم.

نسبت‌های نقدینگی:

 • نسبت جاری: مقادیر این نسبت شامل دارایی‌ها و بدهی‌های جاری، از بخش دارایی‌های و بدهی‌های جاری ترازنامه استخراج می‌شود.
 • نسبت آنی: برای محاسبه این نسبت میزان موجودی کالا را از بخش دارایی‌های جاری ترازنامه استخراج کرده و از دارایی‌ها کسر می‌نماییم. سپس با توجه به فرمول مربوطه نسبت را محاسبه می‌کنیم.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد نسبت‌های نقدینگی می‌توانید به مطلب نسبت‌های مالی: سودآوری و نقدینگی، مراجعه نمایید.

نسبت‌های فعالیت:

برخی از نسبت‌ها که در گروه نسبت‌های فعالیت قرار می‌گیرند، به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا به بررسی عملکرد شرکت در زمینه‌های تولید، وصول مطالبات و فروش بپردازند. اطلاعاتی که برای محاسبه نسبت‌های این گروه موردنیاز است از ترازنامه و صورت سود و زیان استخراج می‌شود.

در این بخش به نحوه محاسبه هر کدام از نسبت‌های این گروه، ازطریق صورت‌های مالی می‌پردازیم :

 • دوره گردش موجودی کالا: بخش مربوط به موجودی کالا از دارایی‌های ترازنامه و بخش مربوط به بهای تمام‌شده کالا، از صورت سود و زیان شرکت قابل‌ استخراج است.
 • نسبت گردش دارایی: آیتم کل دارایی‌ها که در این نسبت مورداستفاده قرار می‌گیرد از بخش مجموع دارایی‌های ترازنامه و قسمت مربوط به فروش خالص از صورت سود و زیان استخراج می‌شود.
 • نسبت گردش دارایی‌های ثابت: در محاسبه این نسبت از آیتم دارایی ثابت و فروش خالص استفاده می‌شود. مورد اول از بخش دارایی‌های ترازنامه (مجموع دارایی‌های ثابت) و مورد دوم از صورت سود و زیان استخراج می‌شود.
 • دوره وصول مطالبات: برای محاسبه این نسبت دو آیتم وصول مطالبات و فروش موردنیاز است. مطالبات شرکت در بخش حساب‌های دریافتنی ترازنامه و فروش هم در صورت سود و زیان وجود دارد.
 • دوره گردش عملیات: این نسبت به بررسی موجودی کالا در طی دوره و همچنین ابتدا و انتهای دوره می‌پردازد. اطلاعات موردنیاز برای محاسبه این نسبت از بخش دارایی‌های ترازنامه قابل‌استخراج است.
 • نسبت موجودی کالا به سرمایه در گردش: این نسبت از دو بخش سرمایه در گردش و موجودی کالا تشکیل‌شده است. هر دو بخش این نسبت از بخش دارایی‌ها و بدهی‌های ترازنامه استخراج می‌شود.
 • نسبت گردش سرمایه جاری: بخش فروش این نسبت از صورت سود و زیان و بخش سرمایه در گردش از بدهی‌ها و دارایی‌های ترازنامه استخراج می‌شود.
 • نسبت دوره بازپرداخت بستانکاران: این نسبت از دو بخش اسناد و حساب‌های پرداختنی و بهای تمام‌شده کالای خریداری‌شده تشکیل‌شده است. بخش اول از قسمت بدهی‌های ترازنامه و بخش دوم از صورت سود و زیان استخراج می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد نسبت‌های فعالیت، می‌توانید به مطلب نسبت‌های فعالیت در بآشگاه بلاگ مراجعه نمایید.

نسبت‌های اهرمی:

نسبت‌های اهرمی ازجمله نسبت‌هایی هستند که مورداستفاده اعتباردهندگان و بستانکاران بوده و به‌منظور سنجش ریسک شرکت در خصوص اعطای وام و تسهیلات اهمیت دارد.

شیوه محاسبه و تحلیل این نسبت‌ها در مطلب نسبت‌های سرمایه‌گذاری و اهرمی در بلاگ بآشگاه قابل‌مشاهده است. در این بخش به بررسی صورت‌های مالی می‌پردازیم که برای محاسبه انواع نسبت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 • نسبت بدهی: در محاسبه این نسبت نیاز به مجموع دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت داریم. هردوی این بخش‌ها از ترازنامه استخراج می‌شود.
 • نسبت دارایی ثابت به ارزش ویژه: این نسبت از دو بخش دارایی ثابت و ارزش ویژه تشکیل‌شده است. برای محاسبه ارزش ویژه باید بدهی‌ها و دارایی‌ها را از ترازنامه استخراج‌کنیم و از هم کسر نماییم. مجموع دارایی ثابت شرکت هم از گزارش ترازنامه استخراج می‌شود.
 • نسبت کل بدهی به ارزش ویژه: برای محاسبه ارزش ویژه، در مرحله اول بدهی‌ها و دارایی‌ها را از ترازنامه استخراج کرده و در مرحله بعد از هم کسر نماییم. بخش دیگر که مربوط به بدهی‌ها است از مجموع بدهی‌های ترازنامه استخراج می‌شود.
 • نسبت بدهی جاری به ارزش ویژه: بدهی جاری از بخش بدهی‌های جاری در ترازنامه و ارزش ویژه هم از تفاضل مجموع بدهی‌ها از دارایی‌ها به دست می‌آید.
 • نسبت بدهی بلندمدت به ارزش ویژه: مجموع بدهی‌های بلندمدت از ترازنامه بخش بدهی‌ها و ارزش ویژه هم از تفاضل مجموع  بدهی‌ها از دارایی‌ها قابل‌استخراج است.
 • نسبت مالکانه: این نسبت از دو بخش ارزش ویژه و مجموع دارایی‌ها تشکیل‌شده است که هردوی این آیتم‌ها را می‌توان از ترازنامه استخراج نمود.
 • نسبت حقوق صاحبان سهام به کل بدهی‌ها: بخشی از فرمول محاسبه این نسبت مربوط به حقوق صاحبان سهام است که از ترازنامه به‌دست می‌آید و بخش دیگر آن از مجموع بدهی‌های ترازنامه قابل‌استخراج است.
 • نسبت حقوق صاحبان سهام به‌کل دارایی‌های ثابت: برای محاسبه این نسبت از بخش حقوق صاحبان سهام و مجموع دارایی‌های ثابت در ترازنامه استفاده می‌کنیم.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر درمورد نسبت‌های اهرمی، می‌توانید به مطلب نسبت‌های سرمایه‌گذاری (اهرمی) مراجعه نمایید.

و) نسبت‌های سودآوری:

نسبت‌های سودآوری گروهی از نسبت‌ها هستند که برای بررسی عملکرد شرکت در زمینه سودآوری مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در خصوص این نسبت‌ها، مطلبی تحت عنوان نسبت‌های مالی:سودآوری و نقدینگی در بلاگ بآشگاه قرار داده شده است.

در ادامه صورت‌های مالی که برای محاسبه نسبت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، معرفی می‌شوند:

 • نسبت سود ناخالص به فروش: برای محاسبه این نسبت به دو آیتم فروش و سود ناخالص نیاز داریم. این دو آیتم از صورت سود و زیان شرکت قابل‌ استخراج است.
 • نسبت سود عملیاتی: اطلاعات موردنیاز برای محاسبه این نسبت شامل فروش و سود عملیاتی است که هر دوی آن‌ها را می‌توان از صورت سود و زیان استخراج کرد.
 • نسبت بازده فروش: برای محاسبه این نسبت به دو آیتم فروش و سود خالص نیاز داریم. این عوامل از صورت سود و زیان استخراج می‌شود.
 • نسبت بازده ارزش ویژه: بخشی از اطلاعات مربوط به این نسبت که شامل سود خالص است از صورت سود و زیان استخراج شده و بخش دیگر که مربوط به حقوق صاحبان سهام و سود سهام ممتاز است از بخش حقوق صاحبان سهام به‌دست می‌آید.
 • نسبت بازده دارایی‌ها: بخش مربوط به سود خالص در این نسبت از صورت سود و زیان و بخش مربوط به متوسط دارایی‌ها از ترازنامه استخراج می‌شود.
 • نسبت بازده سرمایه در گردش: اطلاعات موردنیاز برای این نسبت شامل سود خالص و سرمایه در گردش است. سود خالص از صورت سود و زیان و سرمایه در گردش از دارایی‌ها و بدهی‌های ترازنامه استخراج می‌شود.
اطلاعات موجود در صورت گردش سود انباشته
نسبت‌های مالینسبت‌های سودآورینسبت‌های نقدینگینسبت‌های فعالیتنسبت‌های اهرمی
۱-نسبت‌های نقدینگی
۲-نسبت‌های سودآوری
۳-نسبت‌های کارایی
۴-نسبت‌های سرمایه‌گذاری و اهرمی
۱-نسبت سود ناخالص به فروش
۲-نسبت سود عملیاتی
۳-نسبت بازده فروش
۴-نسبت بازده ارزش ویژه
۵-نسبت بازده دارایی‌ها
۶-نسبت بازده سرمایه در گردش
۱-نسبت جاری
۲-نسبت آنی
۱-دوره گردش موجودی کالا
۲-نسبت گردش دارایی
۳-نسبت گردش دارایی‌های ثابت۴-دوره وصول مطالبات
۵-دوره گردش عملیات۶-نسبت موجودی کالا به سرمایه در گردش
۷-نسبت گردش سرمایه جاری
۸-نسبت دوره بازپرداخت بستانکاران
۱-نسبت بدهی
۲-نسبت دارایی ثابت به ارزش ویژه
۳-نسبت کل بدهی به ارزش ویژه
۴-نسبت بدهی جاری به ارزش ویژه
۵-نسبت بدهی بلندمدت به ارزش ویژه
۶-نسبت مالکانه
۷-نسبت حقوق صاحبان سهام به کل بدهی‌ها
۸-نسبت حقوق صاحبان سهام به‌کل دارایی‌های ثابت

یادداشت‌های مالی و گزارش فعالیت‌های هیئت‌مدیره:

در همه شرکت‌ها اطلاعاتی وجود دارد که مربوط به شفاف‌سازی فعالیت‌ها و صورت‌های مالی شرکت بوده که در هیچ‌ یک از گزارش‌های اساسی مالی شرکت وجود ندارد اما برای سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان حائز اهمیت است. این اطلاعات در بخش یادداشت‌ها و گزارش‌‌ها به‌همراه صورت‌های مالی وجود دارد که اطلاعات مفیدی را درخصوص موارد زیر در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند:

 • تحصیل یا واگذاری اموال و تجهیزات
 • عملیات حقوقی
 • تعهدات
 • منافع مربوط به کارکنان
 • مشتریان بااهمیت
 • فروش به شرکت‌های وابسته
 • دورنمای فعالیت مدیران
 • نتایج عملیات در خصوص روند فروش و هزینه‌ها، منابع سرمایه
 • میزان نقدشوندگی شرکت
 • روند جریان نقد آینده
 • تغییر سهام‌دار عمده

جمع‌بندی:

گرچه صورت‌های مالی می‌توانند نشان‌دهنده وضعیت جاری یک شرکت باشند، اما  ذی‌نفعان اغلب تمایل دارند که از صورت‌های مالی، اطلاعات بیش‌تری کسب کنند. شرکت‌ها می‌توانند در صورت‌های مالی خود، از تجزیه و تحلیل این نسبت‌ها استفاده نمایند. گرچه نتایج حاصل از این تجزیه وتحلیل می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را فراهم کند، اما در استفاده از این اطلاعات محدودیت‌هایی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین این محدودیت‌ها عبارت است از کاستی‌های بالقوه در اطلاعات حسابداری.

در نهایت هدف از محاسبه نسبت‌های مالی، مقایسه اطلاعات مالی یک شرکت با دوره‌های مالی گذشته خود و همچنین مقایسه آن‌ها با اطلاعات مالی شرکت‌های مختلف است. زمانی می‌توان به این اطلاعات استناد کرد که محدودیت‌ها تا اندازه زیادی کاهش یافته باشد. در غیر این‌صورت تجزیه و تحلیل آن‌ها ممکن است برای کاربران این اطلاعات خیلی مفید نباشد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

99 پاسخ به “تحلیل صورت‌های مالی (۲)”

 1. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام
  مطالب مفید و ارزشمندی رو ارایه فرمودید
  ممنون

  ۰
 2. AJ8412 گفت:

  سلام خسته نباشید مطلب عالی بود.

  ۰
 3. AJ8604 گفت:

  یک توصیه‌ی مهم این است که در زمان محاسبه‌ی یک نسبت که شامل یک قلم صورتِ درآمدی و یک قلم ترازنامه می‌شود،‌ حتما قلم ترازنامه را به شکل میانگین حساب کنید. دلیل این کار این است که قلم صورت درآمد وابسته به یک دوره‌ی کامل فعالیت است. قلم ترازنامه نیز باید منعکس‌کننده‌ی کل دوره باشد و به همین دلیل است که ما میانگین را حساب می‌کنیم.

  ۱
 4. mmm گفت:

  سلام...میشه لطفا طرز محاسبه جواب مسابقه ارزش دفتری شفادارو رو توضیح بدین.. باتشکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   همانطور که در مطلب "ارزش گذاری سهام به روش دفتری" اشاره شد:
   تعداد سهام منتشره/(بدهی-دارایی)=ارزش دفتری
   با مراجعه به سایت کدال و مشاهده صورت های مالی میاندوره ۶ماهه منتهی به ۱۳۹۶/۰۶/۳۱ (ترازنامه) (https://goo.gl/wfHi5n ( اطلاعات زیر بدست می آید:
   جمع دارایی ها ۴٫۶۶۷٫۷۳۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال
   جمع بدهی ها ۲٫۹۶۷٫۹۹۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال
   و نیز در سایت مدیریت فناوری بورس تعداد سهام شرکت شفا مشخص شده است:
   تعداد سهام ۱٫۱۷۹٫۴۳۰٫۰۰۰
   حال با توجه به اطلاعات فوق ارزش دفتری برابر می شود با:
   ۱۴۴۱=۱٫۱۷۹٫۴۳۰٫۰۰۰/(۲٫۹۶۷٫۹۹۱٫۰۰۰٫۰۰۰ - ۴٫۶۶۷٫۷۳۴٫۰۰۰٫۰۰۰)=ارزش دفتری

   ۰
 5. AJ8553 گفت:

  با سلام . وتشکر از مطالب مفید. اگر شکلی از یک نمونه ترازنامه را درنظر بگیرید و موارد روی ان را به صورت مصور توضیح دهید ممنون میشم.
  تشکر.

  ۰
 6. AK7028 گفت:

  سلام.. میشه طرز محاسبه جواب مسابقه ارزش دفتری شفادارو رو توضیح بدین...

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی، روش کلی محاسبه ی ارزش دفتری را خدمتتان عارض می شویم:
   ابتدا ارزش دفتری دارایی های یک شرکت را محاسبه نموده (در ترازنامه ی منتشر شده توسط شرکت ارزش دارایی های آن موجود است)، سپس دارایی های نامشهود (حق امتیاز، سرقفلی و...) را از آن کسر می کنیم، بدهی ها را از آن کسر می کنیم و در صورت وجود استهلاک انباشته را از هزینه دارایی کسر می کنیم و در آخر ارزش بدست آمده را به تعداد کل سهام شرکت تقسیم می کنیم و قیمت بدست آمده را ارزش دفتری گویند که می تواند کمتر یا بیشتر از ارزش بازار باشد. همچنین میدانیم که ما ۵ نوع ارزش یعنی: ارزش دفتری، ارزش جایگزینی، ارزش ذاتی، ارزش بازار و ارزش اسمی داریم که در مقالات و یا ویدئوهای آموزشی که منتشر نموده ایم کاملا توضیح داده ایم.

   ۰
 7. agah02673 گفت:

  سلام
  ضمن تشکر
  لطفن نمودارهای شاخص کل و هم وزن و ... را هم به تکنیکال نرم افزار آسا اضافه بفرمایید
  با امکان تحلیل تکنیکال
  با تشکر

  ۰
 8. Amir04550 گفت:

  سلام
  تسعیر ارز یعنی چی؟

  ۰
 9. AJ9159 گفت:

  سلام در صورتهای مالی ترازنامه مهمتر است یا صورت سود و زیان؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   هر دو مبحث خیلی مهم است، صورت سود و زیان وضعیت عملکرد شرکت در سال جاری را بیان میکند و تراز نامه بیانگر وضعیت مالی شرکت است و یک دیدی از گذشته شرکت به ما میدهد.

   ۰
 10. AJ8101 گفت:

  میشود ترازنامه به صورت سوری تنطیم شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی، اگر منظورتان از تهیه ترازنامه سوری، درج اطلاعات نادرست در صورت مالی است، باید بگوییم که برای جلوگیری از این کار ارکان نظارتی متعددی به وجود آمدند و همچنین در شرکت های بورسی به دلیل تعداد زیاد سهامداران و ذینفعان این امری بعید به نظر می رسد اما در هر شرکتی و تحت هر شرایطی درج اطلاعات نادرست در صورت های مالی تخلف و جرم محسوب می گردد.

   ۰
 11. AJ8412 گفت:

  سلام و خسته نباشید به تمامی مجموعه آموزشی آگاه باعث خشنودی تمام اعضا میباشید .

  ۰
 12. AJ8533 گفت:

  سلام ممنون برای واریز وجه نقد به حساب من.

  ۰
 13. AJ9987 گفت:

  سلام من خیلی تلاش کردم برای فهم مطالب بالا ولی مطالب سطحش بالاست برای آماتورها هم مطلب بزارید

  ۰
 14. AJ6100 گفت:

  سلام چرا ارزش دفتری بیشتر سهام ها از قیمت خود سهام کمتر است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   همان طور که می فرمایید ارزش بازار برخی سهم ها از ارزش ذاتی آنها بیشتر است و دلیل آن دخالت مکانیزم عرضه و تقاضا بر این سهم هاست. یعنی وقتی تقاضای برای یک سهم در بازار زیاد میشود قیمت آن نیز افزایش می یابد. حال علت افزایش تقاضا می تواند عوامل متعددی باشد ولی در حالت کلی انتظار کسب منافع در آینده باعث افزایش تقاضا در سهم ها می گردد.

   ۰
 15. AK5885 گفت:

  سلام
  ممنون از توضیحات واضح و روشن

  ۰
 16. AK6467 گفت:

  سلام
  بعضیاش فقط تجربی توی ذهن میمونه. مث اهرم ها و نسبت ها

  ۰
 17. AK3336 گفت:

  بسیار رسا و روان مطالب بیان شده بود.درود بر شما

  ۰
 18. AJ6769 گفت:

  سلام
  جالب بود
  ممنون

  ۰
 19. AK5303 گفت:

  مفید بود.خسته نباشید

  ۰
 20. AH7434 گفت:

  تشکر از باشگاه که برای کاربران وقت میذارید - بسیار مفید بود

  ۰
 21. AJ5982 گفت:

  سلام چرا صورتهای مالی دیگر را شرتهای بورسی روی کدال نمیزارن ؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و ادای احترام دوست گرامی
   کلیه صورت های مالی شرکت های فعال در بازار بورس ایران در سایت کدال ارائه می گردد. و با جستجوی اطلاعیه نماد مورد نظر، قابل مشاهده هستند.

   ۰
 22. AK7743 گفت:

  سلام من تازه وارد هیتم خواستم در مورد مسابقه بیشتر بدونم.

  ۰
 23. AK6013 گفت:

  سلام در ارتباط با ترازنامه و صورت سود وزیان مفصل تر مطلب معرفی میکنید/

  ۰
 24. AJ5695 گفت:

  سلام خسته نباشید.

  ۰
 25. AK7872 گفت:

  ممنون از زمانی که صرف آموزش کاربران میکنید

  ۰
 26. Amir04550 گفت:

  سلام
  به نظر من در مسابقه شماره ۹۶۱۲۰۳۰ نباید تاثیر وبصادر رو در روز آخر لحاظ کرد و عدد شاخص رو قبل از باز شدن این نماد مدنظر قرار داد. از روز حمله به مجلس هم شاخص بیشتر ریزش داشت

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز؛
   برای تخمین شاخص انتهای هفته همه عوامل سیاسی و اقتصادی که بر روی شاخص تاثیر گذار است در نظر گرفته می شود. هدف پیش بینی واقعی شاخص است. در نتیجه نمیتوان برخی از عوامل یا نمادهایی که به دلایل مختلف سبب ریزش بیش از حد یا رشد بیش از حد در شاخص شده اند را لحاظ نمود.

   ۰
 27. miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

  سلام
  مطالب بسیار خوبی ارائه کردین. تشکر فراوان.

  جواب بسیاری از سوالات مسابقه توی همین مطالب شما هست...

  ۰
 28. AK7743 گفت:

  امتیاز مسابقات جسورانه چطور تعیین میشود؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   امتیازهایی که در مسابقات جسورانه وجود دارند به شرح زیر است:
   ۱-امتیاز مشارکت در مسابقه که با توجه به بازه امتیازی سوال تعیین شده و برای شرکت در مسابقه و. ارسال پاسخ مورد نظر خود این میزان امتیاز را باید به اشترک بگذارید. این امتیاز بلافاصله پس از شرکت در مسابقه از حساب بآشگاه کسر می گردد.
   ۲-امتیاز شرکت در مسابقه که بلافاصله پس از شرکت در مسابقه جسورانه و ارسال پاسخ به حساب بآشگاه شما اضافه می گردد. این امتیاز مقدار ثابت ۵۰ دارد.
   ۳-امتیاز پاسخ صحیح، پس از انتشار پاسخ صحیح مسابقه جسورانه، در صورتی که به این سوال پاسخ درست داده باشید، معادل حاصلضرب ضریب تاثیر در امتیاز مشارکت(امتیازی که در ابتدای شرکت در مسابقه به اشتراک گذاشته اید) به شما امتیاز تعلق خواهد گرفت و بلافاصله به حساب بآشگاه شما اضافه می شود.

   ۰
 29. AJ8533 گفت:

  سلام اگه استباهی امتیاز رو به کسه دیگه ای انتقال بدیم باید چکار کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در زمان انتقال امتیاز به مشخصات گیرنده نمایش داده میشود و در مقررات همان بخش آمده است که در صورت انتقال امتیاز، امکان بازگشت از سوی شما یا مدیر سایت وجود ندارد و تنها گیرنده (درصورتیکه مشتری باشد) می تواند آن را به شما برگرداند.

   ۰
 30. AJ3888 گفت:

  سلام ممنون از اینکه به مشکله من رسیدگی کردین.

  ۰
 31. AK6766 گفت:

  با سلام
  مطالب مفید و ارزشمندی رو ارایه فرمودید
  ممنون

  ۰
 32. AJ9624 گفت:

  سلام چرا من نمیتونم امتیاز انتقال بدهم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست بزرگوار اعضای بآشگاه که مشتری کارگزاری نیستند و نوع عضویت آن ها کاربر است، امکان انتقال امتیاز را ندارند.

   ۰
 33. AJ7708 گفت:

  سلام این هفته مسابقه جسورانه نداریم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست بزرگوار با توجه به اینکه دو روز پایانی هفته جاری تعطیل است، عملاً پیش بینی برای ۱ روز کار دشواری نیست. لذا در این هفته مسابقه جسورانه برگزار نمی شود.

   ۰
 34. AJ5695 گفت:

  سلام در ارتباط با عرضه اولیه و پیدا کردن ارزش واقعی همون قیمت گذاری مطلب بزارین ممنون.

  ۰
 35. AJ4247 گفت:

  سلام در صورت استفاده از وام باشگاه امتیازی تعلق میگیرد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   در صورت استفاده از وام قرض الحسنه امتیاز بآشگاهی به شما تعلق نمیگیرد. این وام در صورتی که پس از محاسبه رسوب به شما تعلق بگیرد و درخواست استفاده از آن را داشته باشید، به صورت اعتبار در حساب معاملاتی شما قابل استفاده است.

   ۰
 36. AJ9159 گفت:

  سلام عید همگی پیشاپیش مبارک.

  ۰
 37. AJ8101 گفت:

  سال نو بر تمامه اعضای باشگاه ممبارکباد.

  ۰
 38. AJ6100 گفت:

  برای تمامی اعضای باشگاه ساله خوبی را آرزومندم.

  ۰
 39. AJ9987 گفت:

  یک مسابقه برای آماتورها هم ترتیب بدین.

  ۰
 40. AJ4247 گفت:

  پیشاپیش سال ۱۳۹۷ را به تمامی عزیزان خانواده آگاه تبریک عرض کرده خوشبختی و سعادت به همراه برکت برایتان آرزومندم.

  ۰
 41. AJ3888 گفت:

  امیدوارم ساله جدید سال مالی خوبی برای اعضای باشگاه باشد.

  ۰
 42. AJ9159 گفت:

  برای ایام عید برنامه خاصی در نظر ندارید؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ضمن تبریک سال نو به اطلاع می رسانیم عیدانه بآشگاه کارگزاری آگاه که شامل استفاده از خدمات یک سطح بالاتر سایت بآشگاه به مدت یک ماه تا انتهای فروردین ماه ۹۷ برای شما فعال شده است.
   لذا به محض ورود به بآشگاه، پیام آن برای شما نمایش داده می شود.

   ۰
 43. AK2041 گفت:

  سلام شاداب باشید
  حقیر پیشاپیش سال نو را به همه دست اندر کاران کارگزاری و باشگاه آگاه راتبریک می گویم و آروزی سربلندی و سر افرازی و تندرستی و موفقیت برای یکا یک عزیزان ودوستان گرامی دارم امید وارم سال خوش و پر برکتی در پیش رو داشته باشید. ضمنا از وقتی که می گذارید وتلاش شما گردانندگان باشگاه که مطالب مفیدی ومقاله های بسیار آگاهی بخش می گذارند تشکر و قدرانی می کنم .
  امیدوارم در سال جدید با تلاش بیشتر وایده های نووجالب خودتان برای کاربران ومشتریان هرچه بیشتر مثمر ثمر باشید . انشاء ا...

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   از مهربانی بی دریغ شما سپاسگزاریم و ما نیز تبریکات صمیمانه خود را خدمت شما عرض می کنیم. به امید سالی سرشار از سلامتی، سود و سرور برای شما عزیزان

   ۰
 44. agah04000 گفت:

  ?ما نشستیم و شما در انتظاری آقا
  ?این همه شیعه و تو یار نداری آقا
  ?در هیاهوی شب عید تو را گم کردیم
  ?غافل از اینکه شما اصل بهاری آقا?
  ?اللّهم عجّل لولیّک الفرج?
  پیشاپیش عیدتان مبارک

  ۰
 45. 2063495981 گفت:

  سلام
  عیدتون مبارک
  چرا به ما عیدی ندادید؟
  سالهای گذشته حداقل یک رتبه به ما عیدی میداد ید
  چه شد،نکنه باعرض معذرت خسیس شدید؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ضمن تبریک سال نو به اطلاع می رسانیم عیدانه بآشگاه کارگزاری آگاه که شامل استفاده از خدمات یک سطح بالاتر به مدت یک ماه تا انتهای فروردین ماه ۹۷ برای شما فعال شده است.
   لذا به محض ورود به بآشگاه، پیام آن برای شما نمایش داده می شود.

   ۰
 46. 2063495981 گفت:

  سلام
  جواب مارو ندادی؟
  چرا امسال عیدی ندادید؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ضمن تبریک سال نو به اطلاع می رسانیم عیدانه بآشگاه کارگزاری آگاه که شامل استفاده از خدمات یک سطح بالاتر سایت بآشگاه به مدت یک ماه تا انتهای فروردین ماه ۹۷ برای شما فعال شده است.
   لذا به محض ورود به بآشگاه، پیام آن برای شما نمایش داده می شود.

   ۰
   • 2063495981 گفت:

    سالهای گذشته.یک ماهه نبود چه شد که یک ماهه کردی؟

    ۰
    • Agah2 گفت:

     باسلام مجدد خدمت شما
     دوست عزیز هدایای عید که از طریق سایت بآشگاه به مشتریان ارائه می گردد هر ساله متفاوت است و به صورت ثابت و یکنواخت نیست.
     امسال نیز این عیدانه به صورت استفاده از خدمات یک سطح بالاتر سایت بآشگاه به مدت یک ماه (تا پایان فروردین ۹۷) در اختیار مشتریان عزیز قرار گرفته است.
     امیدواریم توانسته باشیم رضایت خاطر شما مشتریان گرامی را جلب کرده باشیم.

     ۰
 47. AJ7922 گفت:

  سلام به همه
  سال نو بر همه شما مبارک باشه.

  ۰
 48. s_nasiri_a@yahoo.com گفت:

  در سهم ریشمک سود انباشته ۶ برابرسرمایه است. یعنی به ازای هر سهم ۶۰۰ تومان.
  ۱٫این موضوع برای این سهم مزیت است یا عیب؟
  .۲٫با توجه به اینکه این مبلغ در عمل در شرکت مورد استفاده قرار میگیرد اثر خود را در سوداوری شرکت نشان داده است. ایا در اینده می تواند اثر دیگری هم روی سودآوری داشته باشد؟
  ۳٫سود انباشته در حال حاضر در شرکت در چه محلی بکار گرفته شده است؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   در خصوص سوال،
   اول: وجود سود انباشته در شرکت یک مزیت محسوب می شود
   دوم: در خصوص تقسیم این انباشته در مجمع و یا بکارگیری این انباشته در برای انجام طرح توسعه و حتی افزایش سرمایه از این محل، قیمت سهام کاهش خواهد یافت
   سوم: برای اطلاع از اینکه سهامداران برای این سهم چه تصمیمی خواهند گرفت باید گزارشات این شرکت را از طریق سایت کدال دنبال فرمایید.

   ۰
 49. s_nasiri_a@yahoo.com گفت:

  سلام خدا قوت
  چرا به جای نام کاربری ایمیل من نمایش داده میشود؟ مشتری اگاه هستم

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر مشتری معاملات آنلاین سهام کارگزاری آگاه هستید میبایست با نام کاربری و پسوورد سامانه معاملاتی آساتریدر به بآشگاه وارد شوید و کاربری قبلی خود را به مشتری تبدیل کنید.

   ۰
 50. AK1877 گفت:

  سلام
  می خواستم اطلاع داشته باشم در صورتهای مالی ترازنامه مهمتر است یا صورت سود و زیان؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   هر دو مبحث خیلی مهم است، صورت سود و زیان وضعیت عملکرد شرکت در سال جاری را بیان میکند و تراز نامه بیانگر وضعیت مالی شرکت است و یک دیدی از گذشته شرکت به ما میدهد.

   ۰
 51. AC6424 گفت:

  سلام خدا قوت
  اگاه و اگاه۲ عزیز
  در سوم اردیبهشت سوال زیر را مطرح کردم و منتظر پاسخ هستم.

  در سهم ریشمک سود انباشته ۶ برابرسرمایه است. یعنی به ازای هر سهم ۶۰۰ تومان.
  ۱٫این موضوع ( با توجه به مقدار بسیار زیاد آن )برای این سهم مزیت است یا عیب؟
  .۲٫با توجه به اینکه این مبلغ در عمل در شرکت مورد استفاده قرار میگیرد اثر خود را در سوداوری شرکت نشان داده است. ایا در اینده می تواند اثر دیگری هم روی سودآوری داشته باشد؟
  ۳٫سود انباشته در حال حاضر در شرکت در چه محلی بکار گرفته شده است؟

  ۰
 52. AP1535 گفت:

  سلام
  عالی بود ، بیشتر از این مطالب بزارید
  تشکر

  ۰
 53. AU0902 گفت:

  با مرور نتیجه میگیریم
  گرچه صورت‌های مالی می‌توانند نشان‌دهنده وضعیت جاری یک شرکت باشند،

  ۰
 54. AU0902 گفت:

  با مرور نتیجه میگیریم
  گه ایاصورت‌های مالی می‌توانند نشان‌دهنده وضعیت جاری یک شرکت باشند،؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام دوست عزیز
   صورت‌های مالی مشخصات بسیاری را نشان می‌دهند از جمله وضعیت جاری شرکت که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به مقایسه شرکت‌ها باهم بپردازید و نسبت‌های مختلف مالی را محاسبه نمایید.
   باتشکر

   ۰
 55. AW3964 گفت:

  تجزیه و تحلیل صورت های مالی فقط برای دید های بلند مدت یا میان مدت مناسب هست

  ۰
 56. AU0902 گفت:

  با سلام
  هدف از محاسبه نسبت‌های مالی، مقایسه اطلاعات مالی یک شرکت با دوره‌های مالی گذشته خود و همچنین مقایسه آن‌ها با اطلاعات مالی شرکت‌های مختلف است!!!!۱

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: