تحلیل صنعت خودرو

 • ۱۵ تیر ۱۴۰۰
 • ۱۰ نظر
 • ۸۲۰ مشاهده
تحلیل صنعت خودرو

صنعت خودروسازی یکی از سودآورترین صنایع در جهان است. در ایران این صنعت علی‌رغم قدمت کمتر از ۱۰۰ سال، از نظر محبوبیت و میزان توجه مردم، با صنایعی چون نفت، پتروشیمی و فلزات اساسی برابری می‌کند.همچنین ایران یکی از صادرکنندگان خودرو در منطقه خاورمیانه است و خودروهای سمند و دنا از محصولات ایران خودرو و ساینا و کوئیک از محصولات سایپا، بیشترین صادرات را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده‌اند. در ادامه این مقاله به تحلیل صنعت خودرو، معرفی نمادهای بورسی گروه خودرو و خلاصه‌ای از آنچه خودرو در این سال‌ها پشت سر گذاشته است، می‌پردازیم.


این ویدئو را حتما ببینید!


تاریخچه صنعت خودرو در ایران

تاریخچه صنعت خودرو در ایران به حدود دهه ۳۰ شمسی باز می‌گردد و جعفر اخوان پیشرو این صنعت است. شرکت جیپ ایران در سال ۱۳۳۵ توسط اخوان تاسیس و در سال ۱۳۳۸ به بهره‌برداری رسید. جیپ شهناز و وانت سیمرغ اولین خودروهایی هستند که در ایران به تولید رسیدند. پس از آن در سال‌های ۱۳۴۱ شرکت ایران خودرو، ۱۳۴۲ زامیاد و ۱۳۴۴ سایپا تاسیس شدند.

این شرکت‌ها طی قراردهای متعددی که با خودروسازان خارجی عقد کردند، توانستند خودروهایی مانند پیکان، ژیان، شورولت، فورد‌، رنو و… را در خیابان‌های ایران جای دهند. دهه ۵۰ شمسی را می‌توان اوج تولید و واردات خودرو تا قبل از رخ دادن انقلاب اسلامی دانست. در دهه ۶۰ به دلیل وقایع مربوط به جنگ تحمیلی، صنعت خودرو در ایران دچار رکود شد و دهه ۷۰ را می‌توان آغاز دوباره‌ای برای صنعت خودرو کشور به حساب آورد. در ادامه آن چه برای صنعت خودرو در این سال‌ها روی داده است را مطالعه می‌کنید.

اولین رکود صنعت خودرو

صنعت خودرو تاکنون فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است، اما اولین رکود آن در دهه ۶۰ اتفاق افتاد. در دهه ۶۰ درآمد ارزی کشور از ۲ میلیارد دلار به ۲۰۰ میلیون دلار کاهش یافت و این برای صنعت خودرو ایران به معنای تعطیلی بود! تنها ناجی صنعت خودرو در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ را می‌توان خودرو پیکان دانست. اگرچه خودروهای قدیمی خارجی همچنان استفاده می‌شدند، اما قطعات آن‌ها موجود نبود، تعمیرات آن‌ها مشکل و گران بود و عملا سبب گردش مالی برای صنعت خودرو داخلی نمی‌شدند. گردش مالی صنعت خودرو در اوایل دهه ۷۰ وابسته به پیکان بود. در این زمان صنعت خودرو در حال عبور از اولین رکود خود بود و این موضوع با ورود پراید به کشور میسر شد.

واردات خودرو پس از انقلاب

اولین واردات خودرو پس از انقلاب از طریق شرکت سایپا انجام شد. در سال ۱۳۷۲ شرکت سایپا طی قراردادی با کره، خودرو پراید را وارد ایران کرد و توانست آن را به تولید انبوه برساند. در همین زمان زمزمه‌های طراحی و تولید خودرو ملی آغاز شد اما سودی که از تولید و فروش پراید نسیب سایپا شده بود، همه خودروسازان را ترغیب به واردات می‌کرد.

با بررسی مسیر صنعت خودرو متوجه می‌شویم که تلاش‌ها برای هر دو موضوع «واردات خودرو خارجی» و «تولید خودرو ملی» به موازات هم ادامه داشتند و تقریبا در یک زمان به ثمر رسیدند. در سال ۱۳۷۹ سمند به عنوان اولین خودرو ملی وارد بازار شد و شروع دهه ۸۰ را می‌توان آغاز فصل واردات گسترده خودرو به کشور دانست.

اولین پیک صنعت خودرو

اولین پیک صنعت خودرو مربوط به دهه ۸۰ است. در این زمان روابط بین‌المللی ایران در بهترین شرایط خود (پس از انقلاب) به سر می‌برد. سهام سه تولیدکننده اصلی خودرو یعنی ایران خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در بازار بورس معامله می‌شدند. واردات قطعات با قیمت ارزی مناسب و بدون محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها انجام می‌شد و صنعت خودرو اولین رشد چشم‌گیر خود را پس از انقلاب تجربه می‌کرد. خودروهایی مانند سوزوکی، برخی مدل‌های پژو، ماکسیما، رونیز، ریو و برخی مدل‌های مزدا و تویوتا از پرطرفدارترین خودروهای خارجی هستند که در دهه ۸۰ شمسی در ایران به فروش می‌رسیدند.

اولین پیک صنعت خودرو در بازار بورس ایران هم در سال ۱۳۸۲ به وقوع پیوست. گروه خودرویی در مرداد ۱۳۸۲ بالاترین قیمت سهم را بعد از انقلاب تجربه کرد. معاملات سهام نمادهایی چون خودرو، خپارس، خبهمن، خساپا و سهم‌های دیگر گروه خودرویی به اوج خود رسید. این روند همچنان ادامه یافت و در فروردین ۱۳۸۳ صنعت خودرو بالاترین شاخص خود را در دهه ۸۰ تجربه کرد. در تصویر زیر شاخص گروه خودرو را در دو تاریخ مرداد ۸۲ و فروردین ۸۳ مشاهده می‌کنید.

اولین پیک صنعت خودرو

تاثیر تحریم‌ها بر صنعت خودرو

در سال ۱۳۸۵ به دنبال مقاوت ایران در برنامه هسته‌ای، موضوع تحریم‌ها علیه کشور مطرح شد. این تحریم‌ها به مرور شدت گرفت و توانست صنایع مختلف کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد. یکی از این موارد «معامله شرکت‌های خارجی با ایران» بود که تاثیر شدیدی بر صنعت خودرو ایران گذاشت و اولین تاثیر مستقیم آن در ژانویه ۲۰۰۸ مشخص شد. در این زمان گشایش اعتبار در بانک‌های دولتی چین برای تجار ایرانی ممنوع اعلام شد و این در حالی بود که ایران خودرو قراردادی را با شرکت خودروسازی چینی به نام «چری» عقد کرده بود. طبق این قرارداد شرکت چری ساخت خودرویی کوچک و کم‌مصرف، مناسب استفاده شهری را بر عهده گرفته بود. اما متاسفانه با روی دادن تحریم‌ها، این قرارداد هیچ‌گاه اجرایی نشد.

تاثیر تحریم‌ها بر صنعت خودرو، در معاملات سهام این گروه نیز محسوس است. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، از اواسط ۱۳۸۵ تا میانه ۱۳۸۸ گروه خودرویی در بازار بورس، در بدترین شرایط خود به سر می‌بردند. قیمت سهام شرکت‌های خودرویی در سال ۱۳۸۷ به کم‌ترین میزان خود رسید و شاید بتوان این زمان را دومین رکود صنعت خودرو به حساب آورد

تاثیر تحریم‌ها بر صنعت خودرو

واردات خودرو پس از تحریم‌ها

از اواسط سال ۱۳۸۵ تا دهه ۹۰ ایران به سختی می‌توانست با دیگر کشورها مراودات تجاری داشته باشد. واردات قطعات خودرو به صورت جزئی و با چندین واسطه انجام می‌شد. قیمت ارز رو به رشد بود و همه صنایع تحت تاثیر آن قرار گرفته بودند. می‌توان ادعا کرد که نیمه دوم دهه ۸۰، سال‌های سختی برای صنعت خودرو ایران بود.

اولین واردات خودرو پس از تحریم‌ها مربوط به سال ۱۳۹۰ است. در این زمان چند شرکت خودروسازی توانستند مجوز واردات خودرو دریافت کنند. البته زمزمه‌های این کار از اوایل سال ۱۳۸۸ به گوش می‌رسید. این زمزمه‌ها تاثیر خود را بر سهام خودرویی در بازار بورس گذاشت و سهام خودرو مجددا روند صعودی گرفت. این روند پس از خبر صدور مجوز برای واردات خودرو، به اوج خود رسید. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در سال ۱۳۹۰ شاخص خودرو بار دیگر افزایش یافت و سهامداران این گروه به خوبی از سود بازار بورس منتفع شدند.

واردات خودرو پس از تحریم‌ها

البته متاسفانه این صعود چندان دوام نیاورد. قیمت دلار هر روز افزایش می‌یافت. عدم ثبات در قیمت ارز باعث می‌شد که خودروها عرضه نشوند. واردکنندگان ادعا می‌کردند که امروز خودرو را با هر قیمتی به فروش برسانند، نمی‌توانند فردا با آن قیمت، خودرو دیگری وارد کنند. همان طور که می‌دانید صنعت خودرو همواره تحت تاثیر قیمت دلار است و این تاثیر در بازار بورس هم به چشم می‌خورد. چنانچه در تصویر بالا سهام گروه خودرویی از سال ۱۳۹۰ تا اوایل ۱۳۹۲ روند نزولی طی کرده است.

تاثیر برجام بر صنعت خودرو

برای تاثیر برجام بر صنعت خودرو، ابتدا مروری داشته باشیم بر آن چه بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ برای این صنعت روی داد.

بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ واردات خودرو کمابیش ادامه داشت و سهام شرکت‌های بورسی گروه خودرو تقریبا مسیر ثابتی را طی می‌کردند. هر بار که قیمت دلار افزایش می‌یافت، سهام دچار افت و خیز می‌شد و مجددا به روال قبل باز می‌گشت.

تاثیر برجام بر صنعت خودرو

دراین سال‌ها مذاکرات برای توافق بر سر برنامه هسته‌ای آغاز شده بود که در سال ۱۳۹۴ به بار نشست و صنعت خودرو ایران وارد دوره جدیدی شد. در ۱۰ تیر ۱۳۹۴ تفاهم‌نامه هسته‌ای لوزان به امضا رسید. در ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴ در وین اتریش، پیمان برجام (برنامه جامع هسته‌ای) بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا) بسته شد.

در ۲۶ مهر ۱۳۹۴ برجام به تصویب رسید و سه ماه بعد در ۲۶ دی ۱۳۹۴ اجرایی شد. بازار بورس، صادرات و واردات به شدت تحت تاثیر برجام قرار گرفتند. واردات خودرو که از ابتدای ۱۳۹۴ حدود ۵۰ هزار دستگاه بود، پس از برجام در سال ۱۳۹۵ به ۷۶ هزار دستگاه رسید. قیمت دلار از ۳۶۰۰ به حدد ۳۴۰۰ کاهش یافت. سهام گروه خودرویی هم تحت تاثیر این رویدادها قرار گرفت و همان طور که در تصویر قبل مشاهده می‌کنید از دی ۱۳۹۴ روند صعودی در آن آغاز شده است.

البته تاثیر مثبت برجام بر صنعت خودرو چندام دوام نیاورد! اخبار ضدونقیض برداشته شدن تحریم‌ها، خروج آمریکا از برجام در سال ۱۳۹۷ و افزایش ۵ برابری قیمت دلار و اعمال تحریم‌های جدید، همگی ناشی از تصمیماتی هستند که به دنبال برجام اتخاذ شد و صنعت خودرو را به شدت تحت تاثیر قرار دادند.

تاثیر قیمت ارز بر صنعت خودرو

تاثیر قیمت ارز بر صنعت خودرو، موضوعی کاملا واضح و بدیهی است. اما این تاثیر ابعاد گسترده‌تری دارد. متاسفانه وقتی قیمت ارز در حال نوسان است، فروش خودروهایی صفر وارد شده، متوقف می‌شود و واردکنندگان منتظر افزایش بیشتر و رسیدن به ثبات هستند. در این حالت بازار دچار نوعی رکود می‌شود. پس افزایش نرخ ارز، قیمت خودرو را افزایش می‌دهد و وجود تقاضا و عدم عرضه، باعث تشدید افزایش قیمت می‌شود.

نوسان‌گیری در بازار خودروهای غیر صفر افزایش می‌یابد. افراد خودروهای قدیمی‌تر را با قیمت بالا می‌فروشند. بیشتر خریداران در این زمان نوسان‌گیر هستند و خودرو خریداری شده را پس از مدت کمی به بهانه افزایش نرخ ارز، چند برابر می‌فروشند. هیچ قیمت ثابتی در بازار وجود ندارد و حباب قیمت در حال تشکیل شدن است.

همین تاثیر در بازار بورس هم مشاهده می‌شود. قیمت قطعات خودرو در حال افزایش است، پس خریداران سهام، به سمت سهم‌های گروه خودرویی در بخش تولید و تامین قطعات می‌روند. هدف از این کار، فروش سهم پس از بالاتر رفتن قیمت آن به دلیل افزایش قیمت ارز است. پس تقاضا برای تعدادی از زیرگروه‌های سهام خودرویی زیاد می‌شود، اما عرضه مانند قبل است و پیشی گرفتن تقاضا از عرضه، یعنی افزایش قیمت سهم، که منطق و پشوانه‌ای ندارد. در این زمان حباب قیمت در سهام گروه خودرویی در حال شکل گرفتن است و به زودی سهامداران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از تاثیرات دیگر افزایش قیمت ارز بر صنعت خودرو می‌توان به کم شدن توان قشر کم درآمد برای خرید خودرو و بیشتر شدن ثروت افرادی که از قبل توانایی خرید خودرو را داشته‌اند، اشاره کرد. افزایش قیمت ارز بر قیمت بنزین و قیمت بنزین بر قیمت خودرو تاثیر مستقیم دارد.

افزایش قیمت ارز، تولید و واردات قطعات خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این تاثیر، در قیمت خودرو هم قابل مشاهده است. در نهایت افزایش قیمت ارز باعث تصمیم‌گیری‌های اشتباه به دلیل عدم برخورداری از دانش کافی از طرف عده‌ای می‌شود و متاسفانه برخی، از این تصمیمات اشتباه سواستفاده می‌کنند و با کارهایی مانند نوسان‌گیری به روند افزایش قیمت ارز دامن می‌زنند و البته همگی تحت تاثیرات منفی آن قرار خواهیم گرفت.

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر صنعت خودرو

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر صنعت خودرو بسیار جالب و قابل تامل است! برای بررسی این تاثیر ابتدا باید مروری بر سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ داشته باشیم. در این دو سال واردات خودرو بین ۷۰ تا ۸۰ هزار دستگاه در سال بود. معاملات خودرو رواج داشت و مردم خرید فیزیکی خودرو را بر سهامداری گروه خودرویی ترجیح می‌دادند. قیمت خودرو تقریبا ثابت بود و این ثبات را می‌توان ناشی از ثبات نسبی قیمت ارز طی سال ۹۵ و ۹۶ دانست. سهام گروه خودرویی اگر چه فراز و نشیب‌هایی را تجربه می‌کرد، اما از ثبات نسبی برخوردار بود.

در اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از تغییر ریاست جمهوری آمریکا، این کشور خروج خود را از برجام اعلام کرد و ثبات چند ساله بازار خودرو ایران را برهم زد. پیرو این تصمیم، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع شد. قیمت ارز و متعاقب آن، قیمت خودرو بیش از ۵ برابر افزایش یافت. نوسان‌گیران ارز، دلار را در بازار نایاب کردند! قیمت سکه چندین برابر شد و بازار بورس از اواخر ۱۳۹۷ وارد روند صعودی شد و در سال ۱۳۹۹ گروه خودرویی توانست بالاترین شاخص خود را تجربه کند!

فرانسه، سوئد، کره و چین، کشورهایی بودند که طی سال‌های برجام همکاری گسترده‌ای با ایران در زمینه صنعت خودرو داشتند. اما با خروج آمریکا از برجام، پژو، سیتروئن، رنو، اسکانیا، ولوو، هیوندایی و کیا، همکاری با ایران را کاملا قطع کردند و چین نیز همکاری خود را به حداقل رسانید. در سال ۱۳۹۸ بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت بنزین آزاد ۳ برابر افزایش یافت. می‌توان گفت برای صنعت خودرو ایران، برای بار دیگر دوران سختی آغاز شد.

تاثیر پیوستن مردم به بورس بر صنعت خودرو

در سال ۱۳۹۸ تبلیغ دولت برای پیوستن مردم به بازار بورس آغاز شد. بنابراین میزان تقاضا برای سهام افزایش یافت و از آن جایی که گروه خودرو همواره از محبوبیت برخوردار است، افزایش تقاضا در آن بیش از گروه‌های دیگر به محسوس بود. اگرچه به دلیل خروج آمریکا از برجام، بازار فیزیکی خودرو اوضاع جالبی نداشت، اما تاثیر پیوستن مردم به بورس بر صنعت خودرو مثبت بود و قیمت سهام آن روند صعودی گرفت.

روند صعودی سهام گروه خودرو در مرداد سال ۱۳۹۹ به اوج خود رسید و رکوردی را در شاخص، برای این گروه ثبت کرد. البته با اصلاح بازار در مهر ۱۳۹۹ قیمت سهام خودرویی مجددا کاهش یافت، اما در این حالت نیز، نسبت به سال‌های قبل در سود بود. در تصویر زیر روند سهام خودرویی از میانه ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ را مشاهده می‌کنید.

تاثیر پیوستن مردم به بورس بر صنعت خودرو

همان طور که مشاهده می‌کنید سهام گروه خودرویی در سال ۱۳۹۹ به بالاترین قیمت خود رسید و کمی بعد سقوط کرد اما بیایید جایگاه آن را بعد از سقوط با جایگاهش قبل از رشد مقایسه کنیم. شاید بهتر است اصلا کلمه «سقوط» به کار برده نشود و «اصلاح قیمت» صحیح‌تر باشد، چرا که این سهام همچنان در سود است. این موضوع می‌تواند متاثر از پیوستن مردم به بورس، افزایش تعداد معاملات یا خبر بازگشتن آمریکا به برجام باشد.

تاثیر بازگشت آمریکا به برجام بر صنعت خودرو

تاثیر بازگشت آمریکا به برجام بر صنعت خودرو از همان هفته ابتدایی انتشار خبر، کاملا محسوس بود. اگرچه در صورت قطعی شدن بازگشت آمریکا به برجام، همه صنایع تحت تاثیر قرار می‌گیرند، اما قطعا صنعت خودرو در راس آن‌ها خواهد بود. در هفته ابتدایی پس از انتشار خبر، سه نماد خساپا، خودرو و خبهمن در لیست پرمعامله‌ترین سهام قرار گرفتند.

از طرف دیگر برخی سهامداران منتظر انتخابات ایران در خرداد ۱۴۰۰ و تصمیمات دولت جدید بودند. به عبارت دیگر هر چند خبر بازگشت آمریکا به برجام، معامله‌گران بورس را به سهام خودرویی امیدوار کرد، اما در پیش بودن انتخابات ایران، آن‌ها را از انجام معاملات پرحجم باز می‌داشت. قطعا تصمیمات دولت جدید و هم‌زمان با آن، بازگشت آمریکا به برجام، صنعت خودرو ایران را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد.

نمادهای بورسی گروه صنعت خودرو

نمادهای بورسی گروه صنعت خودرو به سه بخش «وسایل نقلیه موتوری»، «قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری» و «سایر قطعات یدکی و وسایل نقلیه موتوری» تقسیم می‌شوند. در جدول زیر تمام نمادهای گروه صنعت خودرو را مشاهده می‌کنید:

نماد زیر گروه تولیدات
خساپا وسایل نقلیه موتوری تولید و ساخت انواع خودرو سبک و سنگین و اجزاء و لوازم قطعات یدکی آن‌ها
خزامیا وسایل نقلیه موتوری طراحی، ساخت، نصب و مونتاژ خودروهای بنزینی، دیزلی، گازسوز تجاری سبک و سنگین
خپارس وسایل نقلیه موتوری ساخت و مونتاژ وسائل نقلیه موتوری و قطعات و لوازم آن‌ها
خبهمن وسایل نقلیه موتوری اشتغال به کلیه فعالیت‌های تولیدی و صنعتی در صنعت خودرو
خموتور وسایل نقلیه موتوری تولید مجموعه کامل موتور اتومبیل‌های ۳ و ۴ و ۶ سیلندر
خریخت قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری ساخت قطعات موتور، پوسته سیلندر، پوسته سر سیلندر
خنصیر قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید میل لنگ، میل سوپاپ، میل بادامک
خوساز قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید اکسل جلو و اکسل عقب سواری
خمحور قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید اکسل سواری، اکسل باری
خمهر قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع سپر، داشبورد، تهویه مطبوع خودرو، بخاری خودرو و انواع صندلی
خمحرکه قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع گیربکس خودرو، مجموعه چرخ‌دنده، انواع موتور سیکلت
ختراک قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید قطعات ریخته (ریخته گری شده) چدنی- تولید قطعات فورج
خچرخش قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع گیربکس و جعبه فرمان
ختور قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع رادیاتور و مبدل‌های صنعتی
خزر قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع فنر تخت، فنر لول اتومبیل و واگن راه‌آهن، اتصالات خطوط ریل راه‌آهن
خفنر قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع فنر تخت، فنر لول، فنرهای پارابولیک و میل تعادل سبک و سنگین، فنر ریل راه‌آهن
خکمک قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید کمک فنر خودروها و قطعات آن‌ها
خشرق قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید دسته سیم انواع اتومبیل
خکار قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع واتر پمپ، اویل پمپ، مجموعه قطعات سیستم تهویه هوا، سیستم هوا، سیستم خروجی دود، سیستم خنک‌کننده
خپویش قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع لوازم الکترونیکی اتومبیل مثل سیستم ضد سرقت، دزدگیر، جلو آمپر، آژیر، یونیت شیشه بالابر، قفل مرکزی، انژکتور، دسته راهنما
خرینگ قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع رینگ اتومبیل سبک و سنگین، محافظ زیر موتور، رام زیر موتور، قطعات پیش مونتاژ اتاق اتومبیل
خلنت قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید انواع لنت ترمز و لنت کلاچ
خاهن قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تولید قطعات فورج
خاذین سایر قطعات یدکی و وسایل نقلیه موتوری تولید صندلی‌های اتومبیل، مجموعه رودری

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تحلیلی جامع از تمامی ابعاد صنعت خودرو ارائه دهیم. کمتر صنعتی وجود دارد که معاملات فیزیکی و سهام آن برای افراد حقیقی به یک اندازه جذاب و حتی مقدور باشد. مثلا بیشتر افراد حقیقی متمایل به خرید طلا هستند و کمتر از اوراق آن استقبال می‌کنند. برای صنایعی مانند نفت و پتروشیمی اوضاع برعکس است و افراد تنها می‌توانند در خرید سهام آن مشارکت کنند. محبوبیت صنعت خودرو باعث شده این صنعت با سرعت بالایی تحت تاثیر اتفاقاتی چون: نوسان قیمت ارز، تحریم‌ها، تغییر سران دولت‌ها و… قرار بگیرد. بنابراین تحلیل صنعت خودرو می‌تواند شامل ابعاد متفاوت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… باشد.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

10 پاسخ به “تحلیل صنعت خودرو”

 1. مسعودحلافی گفت:

  تازمانیکه صنعت خودرودست دولت وانحصاری وقیمت دستوری ازاین ورفارق ازنظارت مسولان تبدیل به قول بزرگ صنعت شدن

  ۱
 2. ابوالفضل قمیان گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتان

  ۱
 3. محسن زینالی گفت:

  تنها راه حل صنعت خودرو آزاد سازی واردات خودرو جهت رقابت با داخلی میباشد

  ۲
 4. zz گفت:

  بسیار عالی و کامل

  ۲
 5. سید صادق موسوی گفت:

  صنعت خودروی ما تا زمانی که دولتی و خصولتی باشد پیشرفت چشمگیری نخواهد داشت متاسفانه

  ۲
  • فاطمه نبی زاده گفت:

   صحیح. برای پیشرفت در این صنعت راه حل دیگری چون تعامل با خودروسازهای خارجی و واردات خودرو هست.

   ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: