تحلیل صنعت بانک در بورس

 • ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
 • bashgah1
 • ۲۰ نظر
 • ۴۰۷ مشاهده
تحلیل صنعت بانک در بورس

صنعت بانکداری که در حال حاضر در شمار ۱۰ صنعت برتر بازار بورس و اوراق بهادار قرار دارد، در دهه ۸۰ شمسی وارد این بازار شد و در کمتر از یک دهه توانست جایگاه قابل قبولی را به دست آورد.در واقع صنعت بانکداری علی‌رغم زمان کمی که از پیوستنش به بازار بورس می‌گذرد، از پیشینه و بنیادی قوی برخوردار است. در این مقاله مروری خواهیم داشت بر تاریخچه و بنیاد صنعت بانکداری در ایران و سپس به تحلیل صنعت بانک و آن چه بر سهام بانکی در بازار بورس و اوراق بهادار گذشته است، می‌پردازیم.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

تاریخچه بانکداری در ایران

تاثیر خصوصی‌سازی بر صنعت بانکداری

پذیرش سهام بانک‌ها در بورس

در دهه ۸۰ بر سهام گروه بانکی چه گذشت؟

اولین پیک صنعت بانکداری

تاثیر تحریم‌ها بر صنعت بانکداری

تاثیر برجام بر صنعت بانکداری

تاثیر انتخابات آمریکا بر سهام بانکی

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر سهام بانکی

تاثیر قیمت ارز بر صنعت بانکداری

پیوستن مردم به بازار بورس

تاثیر بازگشت آمریکا به برجام بر صنعت بانکداری

نمادهای بورسی گروه صنعت بانک

تاریخچه بانکداری در ایران

صنعت بانکداری در ایران از تاریخچه‌ای طولانی برخوردار است. بیش از یک قرن پیش یعنی در سال ۱۲۶۶ اولین بانک در کشور به نام «بانک جدید شرق» تاسیس شد و یک سال بعد تمام امتیازات آن به بانک تازه تاسیسی به نام «بانک شاهی» منتقل شد. این بانک که برای حدود ۳۰ سال تنها بانک فعال در کشور بود، توانست با تلاش‌های فراوان اسکناس کاغذی را جایگزین سکه‌های طلا، نقره و… کند. با عوض شدن حکومت، شرایط برای تاسیس بانک‌های جدید فراهم شد و به این ترتیب بانک سپه در سال ۱۳۰۴، بانک ملی در سال ۱۳۰۶، بانک کشاورزی در سال ۱۳۱۲، بانک صادرات در ۱۳۳۱ تاسیس شدند. همچنین پس از روی دادن انقلاب اسلامی، بانک ملت، بانک مسکن و بانک صنعت و معدن از طریق ادغام چندین بانک خصوصی شکل گرفتند.

از سال ۱۳۵۸ به مدت حدود ۲۰ سال، بانک‌ها نهادی دولتی بودند و هیچ بانک خصوصی در کشور فعالیت نمی‌کرد. در این دوره سهام هیچ بانکی در بازار بورس و اوراق بهادار عرضه نشد. خصوصی‌سازی را می‌توان نقطه ورود صنعت بانک به بازار بورس و اوراق بهادار دانست.

تاثیر خصوصی‌سازی بر صنعت بانکداری

تاثیر خصوصی‌سازی بر صنعت بانکداری کشور را می‌توان به وضوح در رخدادهای دهه ۸۰ شمسی مشاهده کرد. در سال ۱۳۸۰ بانک‌های اقتصاد نوین و پارسیان به عنوان اولین بانک‌های خصوصی فعالیت خود را آغاز کردند. پس از آن بانک پاسارگاد، سرمایه، شهر، دی، گردشگری، قوامین و انصار تاسیس شدند و شمار بانک‌های خصوصی از دولتی پیشی گرفت. در این زمان بانک‌های خصوصی، بهره‌های بالاتری را نسبت به بانک‌های دولتی را پرداخت می‌کردند. ارائه وام با شرایط متنوع و در زمان کم، از دیگر ترفندهای بانک‌های خصوصی برای جذب سپرده‌گذار بود. در واقع اولین تحول در صنعت بانکداری پس از روی دادن انقلاب اسلامی در دهه ۸۰ و متاثر از فرآیند خصوصی‌سازی بود.

پذیرش سهام بانک‌ها در بورس

از دیگر رویدادهای مهم دهه ۸۰ و طرح خصوصی‌سازی، پذیرش سهام بانک‌ها در بورس بود. در واقع قبل از اجرای طرح خصوصی‌سازی، سهام هیچ بانکی در بازار بورس و اوراق بهادار معامله نمی‌شد. در تیر ۱۳۸۲ سهام بانک کارآفرین با نماد «وکار» در بازار بورس عرضه شد. پس از آن در بهمن ۱۳۸۲ بانک اقتصاد نوین با نماد «ونوین» و در آذر ۱۳۸۳ بانک پارسیان با نماد «وپارس» به بازار بورس و اوراق بهادار تهران پیوستند.

تا پایان دهه ۸۰ سه بانک خصوصی دیگر و بانک‌های دولتی صادرات (وبصادر)، ملت (وبملت) و پست بانک (وپست) سهام خود را در بورس عرضه کردند. تصویر زیر شاخص گروه بانکی را در دهه ۸۰ را نشان می‌دهد. در ادامه تحلیلی بر روند حرکت سهام بانکی در این دهه خواهیم داشت.

پذیرش سهام بانک‌ها در بورس

در دهه ۸۰ بر سهام گروه بانکی چه گذشت؟

سهام بانکی در دهه ۸۰ شمسی برای نخستین در بازار بورس عرضه شد. این موضوع جنجال زیادی را برپا کرد و مردم با توجه به اعتمادشان به بانک‌ها از این سهام استقبال کردند. در واقع بین سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ سهام بانکی اوضاع خوبی داشت اما در خرداد ۱۳۸۴ پس از تغییر دولت و اعلام سیاست‌های جدید، شاخص سهام بانکی با افت شدیدی روبه‌رو شد. در تصویر زیر روند نزولی سهام گروه بانکی از مرداد ۱۳۸۴ تا دی ۱۳۸۵ را مشاهده می‌کنید.

در دهه 80 بر سهام گروه بانکی چه گذشت؟

از اواخر سال ۱۳۸۵ اوضاع سهام بانکی کمی بهتر شد و اگر چه نتوانست زیان قبلی را جبران کند اما از رکود خارج شد و معاملات آن جریان یافت.

دهه ۸۰ زمان پرنوسانی برای سهام بانکی بود. از طرفی در نیمه اول دهه ۸۰ واردات خودروهای خارجی به اوج خود رسید و از آن جایی که بخشی از این معاملات وابسته به صنعت بانکداری بود، تاثیر آن به خوبی در این صنعت هم مشاهده می‌شد اما در نیمه دوم دهه ۸۰ برخی تصمیمات دولت ایران مثل مقاومت در برنامه هسته‌ای و آغاز تحریم‌ها، صنایع مختلف را تحت تاثیر قرار داد.

واردات، صادرات و هر مراوده‌ای با کشورهای خارجی به سختی انجام می‌شد و بانک‌ها که تا حد زیادی در این مراودات دخیل بودند، با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند.

اولین پیک صنعت بانکداری

اولین پیک صنعت بانکداری در دهه ۸۰ و هم‌زمان با افزایش قیمت جهانی نفت روی داد. سهام گروه بانکی پس از پشت سر گذاشتن سه سال سخت در بازار بورس، در خرداد ۱۳۸۷ تحت تاثیر قیمت نفت وارد مسیر صعودی شد. نفت در جولای ۲۰۰۸ رکورد قیمت‌ را شکست و به بشکه‌ای ۲۷/۱۴۷ دلار رسید. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، سهام گروه بانکی در اواخر تیر ۱۳۸۷ صعود قابل توجهی را تجربه کرده است.

البته این روند چندان دوام نیاورد و سهام بانکی مجددا وارد رکود شد. این نوسان تحت رویدادهای اقتصادی و سیاسی مختلف مثل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۱۳۸۷، اوضاع نابسمان خاورمیانه و انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ ادامه یافت.

اولین پیک صنعت بانکداری

تاثیر تحریم‌ها بر صنعت بانکداری

دولت ایران در سال ۱۳۸۵ مقاوت خود را در برنامه هسته‌ای اعلام کرد و همین موضوع تحریم‌های شدیدی را برای صنایع مختلف از جمله بانکداری کشور در پی داشت. در سال ۱۳۸۵ گشایش اعتبار در بانک‌های خارجی برای شرکت‌های ایرانی ممنوع شد. در اسفند ۱۳۸۶ شورای امنیت سازمان ملل در خصوص همکاری با بانک‌های ایرانی (شعب داخل و خارج کشور) به موسسات مالی خارجی هشداری جدی داد. در سال ۱۳۸۹ تاسیس شعب بانک‌های ایرانی در خارج از کشور و سرمایه‌گذاری مشترک با بانک‌های ایران به طور کلی ممنوع و شرکت در معاملاتی که بانک‌های ایرانی در آن دخیل بودند به شدت محدود شد.

در ۱۱ دی ۱۳۹۰ باراک اوباما تحریم بانک مرکزی ایران را امضا کرد و در بهمن همان سال کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافقت خود را برای تحریم بانک مرکزی اعلام کردند. تاثیر تحریم‌ها بر صنعت بانکداری در این زمان به اوج خود رسید و تا انتخابات خرداد ۱۳۹۲ ادامه یافت.

تاثیر برجام بر صنعت بانکداری

در سال ۱۳۹۲ با توجه به آغاز دولت یازدهم و وعده‌های او درباره تبیین سیاست‌های جدید و رفع تحریم‌ها، سهام گروه بانکی پس از چند سال وارد روند صعودی شد. در تصویر زیر آغاز این روند و ادامه آن تا به امضا رسیدن برجام را مشاهده می‌کنید. البته در این دوره نوسان‌هایی هم در سهام گروه بانکی وجود داشت اما به هر حال سهام این گروه در شرایط خوبی به سر می‌برد.

تاثیر برجام بر صنعت بانکداری

تاثیر برجام بر صنعت بانکداری در روند حرکت سهام آن از اواخر تیر تا روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ به خوبی قابل مشاهده است. پیمان برجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ بسته شد. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید این سهام در اواخر تیر یک جهش صعودی داشت. تا زمان به تصویب رسیدن برجام (در مهر ۱۳۹۴) و اجرایی شدن آن (در دی ۱۳۹۴) همچنان در نوسان بود و طبق تصویر زیر از دی ماه سهام گروه بانکی روند صعودی قابل توجهی را آغاز کرد.

تاثیر برجام بر صنعت بانکداری

تاثیر انتخابات آمریکا بر سهام بانکی

یکی از تاثیرگذارترین رویدادهای دهه ۹۰ بر صنعت بانکداری، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی ترامپ بود. بعد از پیمان برجام، سهام گروه بانکی اوضاع خوبی داشت. البته در اوایل سال ۱۳۹۵ و پس از اصلاح بازار، کمی افت قیمت در آن مشاهده می‌شود، اما در مجموع این گروه در شرایط خوبی به سر می‌برد. ترامپ در اولین روزهای اولین روزهای حضور خود در کاخ سفید، اعلام کرد که ایرانیان حق ورود به خاک آمریکا را ندارند! حتما می‌توانید تصور کنید که این خبر چه تاثیری بر سهام گروه بانکی، معاملات ارزی، سیستم گردشگری و… داشت.

تاثیر انتخابات آمریکا بر سهام بانکی را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید. ترامپ در ۱ بهمن ۱۳۹۵ در کاخ سفید مستقر شد و قانون منع ورود ایرانیان را چند رور بعد اعلام کرد. تصویر زیر سقوط سهام گروه بانکی را در ۵ بهمن ۱۳۹۵ نشان می‌دهد.

تاثیر انتخابات آمریکا بر سهام بانکی

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر سهام بانکی

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر سهام بانکی بر خلاف تصورات مردم، آن چنان زیاد نبود! در واقع رویدادهای داخلی چنان تاثیر عمیقی بر سهام بانکی گذاشت که خروج آمریکا از برجام تنها توانست به عنوان عاملی تشدیدکننده ظاهر شود. برای بررسی این موضوع، کمی به قبل و شروع ریزش سهام بانکی در بهمن ۱۳۹۵ باز می‌گردیم. این ریزش و افت قیمت با توجه به رویدادهای سیاسی و اجتماعی مختلف برای بیش از یک سال ادامه یافت. سهام گروه بانکی پس از افت شدید در اواخر ۱۳۹۵ مدام در حال نوسان بود، اما نه تنها رشد قابل توجهی در آن مشاهده نمی‌شد، بلکه در اسفند ۱۳۹۶ برای بار دوم سقوط کرد!

در ابتدای ۱۳۹۶ اخباری مبنی بر ورشکستی بانک مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری ثامن منتشر شد. در همین زمان بحث‌های انتخاباتی (مربوط به دوره دوازدهم ریاست جمهوری ایران) مطرح بود. برخی این اخبار را شایعه‌های حول انتخابات می‌دانستند ولی از آن جایی که آخرین صورت مالی بانک مهر اقتصاد مربوط به سال ۱۳۹۵ بود، احتمال صحت اخبار افزایش می‌یافت. در نهایت مؤسسه اعتباری ثامن در خرداد ۱۳۹۶ (بعد از برگزاری انتخابات) اعلام ورشکستی کرد و باعث شد اعتماد سرمایه‌گذاران بر سهام بانکی متزلزل شود. البته یک سال پس از این رویداد بانک‌های مهر اقتصاد و انصار هم با بانک سپه ادغام شدند.

تا پایان سال ۱۳۹۶ چندین رویداد اجتماعی و اقتصادی مختلف، از صعود سهام بانکی جلوگیری کرد تا در نهایت با استعفای محمدعلی نجفی شهردار تهران، آن هم پس از گذشت تنها ۱۰۰ روز از شروع فعالیتش و شایعه‌های حول این موضوع، سهام بانکی در ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ سقوط دوم خود را تجربه کرد. در تصویر زیر نوسان قیمت سهام بانکی را در فاصله این دو سقوط مشاهده می‌کنید.

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر سهام بانکی

طبق تصویر بالا پس از سقوط دوم، سهام بانکی نوسانی نسبی را تجربه می‌کرد اما رشد قابل توجهی در آن وجود نداشت. این شرایط در اردیبهشت ۱۳۹۷ با خروج آمریکا از برجام همچنان ادامه یافت اما در نیمه دوم ۱۳۹۷ اوضاع تغییر کرد و سهام بانکی پس از مدت‌ها حرکت نزولی، وارد پیک دوم خود شد.

تاثیر قیمت ارز بر صنعت بانکداری

تاثیر قیمت ارز بر صنعت بانکداری آنچنان زیاد بود که باعث رقم خوردن دومین پیک سهام بانکی شد. افزایش قیمت ارز از اواخر شهریور ۱۳۹۷ آغاز و در نیمه دوم این سال به اوج خود رسید. قیمت دلار پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷ به ۶۰۰۰ تومان رسید. در تیر ماه به ۹۰۰۰ تومان، در مرداد به ۱۲۰۰۰ تومان، در شهریور به ۱۴۰۰۰ تومان رسید و در مهر ۱۳۹۷ مرز ۱۹۰۰۰ هزار تومان را رد کرد. در ابتدا صحبت‌هایی مبنی بر ترکیدن حباب مطرح شد اما روند صعودی قیمت نشان از حقیقی بودن این قیمت داشت و در همین زمان سفته‌بازی در سهام بانکی (با توجه به ارتباط ارز و صنعت بانکداری) اوج گرفت. در اواسط مهر ۱۳۹۷ سهام گروه بانکی دومین پیک خود را تجربه کرد. البته پس از آن کمی افت و خیز در قیمت مشاهده می‌شود اما به هر حال سهام بانکی در روزهای بی‌ثباتی ارز، روزهای خوبی را تجربه می‌کرد. در ادامه این روند، تبلیغات دولت برای پیوستن مردم به بورس از ابتدای ۱۳۹۸ آغاز شد، چنان چه تاثیر آن به خوبی در سهام بانکی مشهود است.

تاثیر قیمت ارز بر صنعت بانکداری

پیوستن مردم به بازار بورس

از ابتدای سال ۱۳۹۸ تبلیغات دولت برای پیوستن مردم به بازار بورس آغاز شد. این تبلیغات تاثیر مثبتی در روند سهام مختلف از جمله سهام گروه بانکی داشت. در شرایطی که قیمت ارز روز به روز افزایش می‌یافت، رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ به منفی ۹٫۵ درصد رسیده بود و در همین حال بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت بنرین آزاد به سه برابر افزایش پیدا کرد، بازار بورس همچنان مثبت بود! عده بسیاری سرمایه خود را از دیگر بازارها خارج کردند و به بورس پیوستند. تزریق سرمایه به بازار بورس، به معنای افزایش درخواست برای سهام مختلف بود و همان طور که می‌دانید افزایش تقاضا در هر سهمی، منجر به افزایش قیمت آن می‌شود.

اعتماد افراد به بانک‌ها و قدمت صنعت بانکداری، باعث محبوبیت سهام آن نزد مردم شد و چنان که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، سهام بانکی از ابتدای سال ۱۳۹۸ وارد روند صعودی شده است و با وجود نوسان، توانسته همچنان سودده باقی بماند.

پیوستن مردم به بازار بورس

تاثیر بازگشت آمریکا به برجام بر صنعت بانکداری

در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ دو رویداد اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ و خبر بازگشت آمریکا به برجام، تاثیر به سزایی بر سهام بانکی داشتند. سهام گروه بانکی که ابتدای ۱۳۹۸ در روند صعودی بود، پس از انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا سقوطی قابل توجه را تجربه کرد. در واقع برکناری ترامپ کاهش نرخ دلار را در پی داشت و همان طور که می‌دانید قیمت ارز بر صنایع مختلف از جمله بانکداری تاثیر مستقیم دارد. در تصویر زیر سقوط سهام گروه بانکی را در ۱۴ آبان ۱۳۹۹ مشاهده می‌کنید.

تاثیر بازگشت آمریکا به برجام بر صنعت بانکداری

البته این روال چندان دوام نیاورد و تاثیر بازگشت آمریکا به برجام بر صنعت بانکداری مثبت بود و بار دیگر اتفاق خوبی برای سهام بانکی روی داد. انتشار خبر بازگشت آمریکا به برجام اگر چه نتوانست سهام بانکی را به جایگاه قبلی بازگرداند اما از سقوط بیشتر آن جلوگیری کرد و طبق آنچه در تصویر قبل مشاهده می‌کنید، سهام بانکی به ثباتی نسبی رسیده است.

نمادهای بورسی گروه صنعت بانک

در حال حاضر ۱۲ بانک دولتی و خصوصی در بازار بورس و اوراق بهادار به فعالیت می‌پردازند. تمام این بانک‌ها در گروه صنعت «بانكها و موسسات اعتباري» و زیرگروه «ساير واسطه هاي پولي» دسته‌بندی می‌شوند. در جدول زیر لیست این نمادها را مشاهده می‌کنید.

نماد

نام بانک

بازار

دی

بانک دی

بازار دوم فرابورس

وپارس

بانک پارسیان

بازار دوم بورس

وتجارت

بانک تجارت

بازار اول (تابلوي فرعي) بورس

وبملت

بانک ملت

بازار اول (تابلوي اصلي) بورس

وبصادر

بانک صادرات

بازار دوم بورس

وپاسار

بانک پاسارگاد

بازار اول (تابلوي فرعي) بورس

وسینا

بانک سینا

بازار دوم بورس

ونوین

بانک اقتصاد نوین

بازار اول (تابلوي فرعي) بورس

وکار

بانک کارآفرین

ازار اول (تابلوي فرعي) بورس

وملل

اعتباری ملل

بازار دوم فرابورس

وپست

پست بانک

بازار دوم بورس

وخاور

بانک خاورمیانه

بازار دوم بورس

سخن آخر

در این مقاله در کنار تحلیل صنعت بانکداری، نگاهی داشتیم بر تاریخچه و آن چه در این سال‌ها بر سهام بانکی گذشته است. همان طور که متوجه شديد صنعت بانکداری علی‌رغم قدمت طولانی و سابقه فعالیت بیش از یک قرن در ایران، تنها برای حدود ۲۰ سال است که به بازار بورس و اوراق بهادار پیوسته است. سهام گروه بانکی با توجه به ارتباط مستقیم آن با ارز، روابط بین‌الملل و صادرات و واردات، تا حد زیادی تحت تاثیر رخدادهای سیاسی قرار می‌گیرد. از طرف دیگر اعتماد مردم به نهاد بانک (خصوصا بانک‌های دولتی)، تا حدودی در محبوبیت این سهام تاثیر مثبت دارد. البته در سال‌های اخیر گسترش صندوق‌های سرمایه‌گذاری، باعث کاهش تعداد سپرده‌گذاران بانکی شده است و پیش‌بینی می‌شود، جذب سپرده‌گذار در یکی ‌دو سال آینده به یکی از چالش‌‌های اصلی بانک‌ها تبدیل شود.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

20 پاسخ به “تحلیل صنعت بانک در بورس”

 1. زهراا عسک گفت:

  عالی بود

  ۰
 2. محمد ملائی گفت:

  بسیار مطالب خوب و آموزنده ای بود ممنون

  ۰
 3. مسعود پورعباسی گفت:

  جالب بود مرسی از اطلاعات

  ۰
 4. حامد گفت:

  دارایکم به نظرم تا ۱۰,۹۰۰ پایین میاد و بعد میره بالا

  ۰
 5. سلیمان پورنمازی گفت:

  والا از زمانیکه سامانه بورس باز شده که کاربران آزاد ثبت نام کنند و هیچ اطلاعاتی از بورس ندارند ودر معاملات خود با ضرر به فروش می رسانند ما هم ضرر می کنیم چون درصد معاملات میاد پایین درکل حال بورس ضرر هست ببخشید این جمله رو می گم

  ۰
 6. سیدمحمدعلی شفاعتی گفت:

  صنعت بانکداری سنتی و فناتیک هنوز در کشور ما متاسفانه یکه تازی می کند و هیچ کس به فکر نیست !

  ۰
 7. ابوالفضل گفت:

  خوب بود.

  ۰
 8. یوسفی گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  بسیار مطلب آموزنده و کاربردی بود

  ۰
 9. علی سان گفت:

  آموزنده بود اما چیز های کاربردی بزارید

  ۰
 10. نعمت میرزازاده امامی گفت:

  ممنون خداکنه بعدازاین همه سیرنزولی شاهدسیرصعودی هم باشیم.به امیدآن روز

  ۰
 11. سیدعلی شجاع الدین گفت:

  واقعا مطلب اموزنده ای بود.
  باز از این دست مطالب و تاثیر رویدادهای مختلف بر روی صنایع مختلف را بررسی کنید.

  ۰
 12. یوسف گفت:

  خیلی خوب

  ۰
 13. نعمت میرزازاده امامی گفت:

  به امید سیرصعودی صنعت بانکی دربورس .ممنونم.

  ۰
 14. ملیکا گفت:

  بسیار خوب و آموزنده بود. سپاس

  ۰
 15. مهدی خلیلی گفت:

  خیلی خوب توضیحات مختصر و آموزنده

  ۰
 16. بهار گفت:

  بسیاااار عالی بود ممنون

  ۰
 17. عليرضا آدینائی گفت:

  عالی بود

  ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: