تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت ۲

در مقاله امواج الیوت ۱ با مفهوم موج، انواع آن، مقیاس بندی و چند قانون پیرامون قاعده الیوت آشنا شدیم و در این مقاله قصد داریم به ادامه مطلب الیوت یعنی معرفی خطوط راهنما بپردازیم. همچنین در بین معرقی الگوها به‌منظور صرف‌جویی در وقت شما مخاطب عزیز از بیان مفصل الگوهای فیبوناچی چشم‌پوشی نموده‌ایم و جهت آشنایی با این مبحث می‌توانید به مطالعه مقالات تخصصی الگوهای هارمونیک ۱ اقدام فرمایید.

پیش‌تر اشاره کردیم که در مبحث الیوت، قانون به مواردی گفته می‌شود که حتی در یک مورد هم نقض نگردد و در صورت مشاهده‌ی حتی یک مثال نقص، در خوش‌بینانه‌ترین حالت آن قانون یک درجه نزول می‌یابد و به خطوط راهنما تبدیل می‌گردد. خطوط راهنما در بسیاری از موارد صراحتاً به تحلیل‌گر نمی‌گوید که قرار است با چه حالتی مواجه گردد بلکه تنها برخی از حالت‌ها را برای آن حذف خواهد نمود و گستره‌ی پیش‌بینی را برای او محدود می‌کند که درنتیجه تحلیل تسهیل می‌یابد.

 الیوت سعی داشت که اثبات کند اگر روند قبلی ثابت و منظم بوده، روند بعدی الزاماً به همان ترتیب نیست. برای درک بهتر این موضوع مثالی منطبق با نظریه معکوس‌گراها (contrarians) می‌زنیم:

روزی را تصور کنید که همه‌ی مردم انتظار یک‌روند خاص را از بازار دارند و در کمال ناباوری علی‌رغم تعدد تکرار آن درگذشته شاهد تغییر جهت بازار نسبت به آنچه انتظار می‌رفت خواهند بود و علت آن چیزی نیست جز واکنش دسته‌جمعی افراد نسبت به یک پیش‌بینی که عوام انتظار آن را دارند. درواقع هنر تحلیل در اینجا به وجود می‌آید، چراکه اگر قرار بود تا ابد روندها از یک الگوی خاص پیروی کنند دیگر تحلیل معنا و مفهومی پیدا نمی‌کرد.

پس شناخت صحیح الگوها و توجه به رفتار فعالان بازار و همچنین دخیل کردن تأثیرات نکات ظریف پیرامونمان، شاکله تحلیل روند را تشکیل می‌دهد.

تناوب در موج‌های جنبشی

در اینجا تناوب یعنی: اگر موج دوم از یک پنج موجی جنبشی، اصلاحی تند باشد، انتظار داریم اصلاح موج چهارم حاشیه‌ای و پر نوسان ظاهر گردد و بالعکس.

عموماً اصلاح‌های تندوتیز حد جدیدی از قیمت را تجربه نمی‌کنند و بیشتر به شکل زیگزاگ از نوع مجرد، دوگانه و سه‌گانه و یا گاهی سه‌تایی‌های دوگانه هستند. در سمت مقابل اصلاح‌های حاشیه‌ای شامل پهنه‌ها، مثلث‌ها و دوتایی‌های دوگانه و سه‌گانه می‌گردد که اغلب حد جدیدی از قیمت‌ها را تجربه می‌کنند.

در یک تعریف جامع و روان می‌توان گفت: تناوب در موج جنبشی یعنی یکی از دو موج اصلاحی حداقل دو بار در چهارچوبی نوسان می‌کند و موج دیگر تنها یک‌بار نوسان می‌کند.

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2
تناوب در موج‌های جنبشی

معمولاً تناوب در موج‌های ۲ و ۴ مثلث‌های مورب قابل‌رؤیت نیستند چون آن‌ها معمولاً در هر دو موج زیگزاگ هستند. از سوی دیگر این قانون در امتدادها به‌وفور ظاهر می‌شود، البته در امتدادهای نرمال که‌موج سوم موج ممتد است و موج‌های اول و پنجم کوتاه هستند شاهد این پدیده هستیم.

تناوب در موج‌های اصلاحی

در این نوع از امواج اگر در موج A اصلاح با ساختار پهنه a-b-c باشد در موج B انتظار یک زیگزاگ را خواهیم داشت و بالعکس. به بیان ساده‌تر اگر درحرکت اول موج تمایل به نزولی بودن داشت درحرکت دوم تمایل به صعود دارد و بالعکس.

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2

در همین مقوله موج‌های اصلاحی، گاهی اوقات اگر یک موج اصلاحی با یک زیگزاگ ساده a-b-c در موج A آغاز شود در موج B دچار پیچیدگی‌هایی خواهد بود که این پیچیدگی در موج C می‌تواند تشدید یابد.

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2
موج اصلاحی با یک زیگزاگ ساده در موج A و افزایش پیچیدگی آن در در موج B و C

پیش‌بینی امواج در موج‌های اصلاحی

یکی از خطوط راهنمای دیگر در پیش‌بینی امواج اصلاحی کاربرد فراوان دارد بیان‌کننده این است که‌موج چهارم در یک موج پنج‌تایی بیشترین تمایل به اصلاح را دارد که عموماً محدوده‌ی آن تا موج چهارم از امواج یک درجه کوچک‌تر خود است. به بیان ساده‌تر موج چهارم عموماً تا حد اصلاح موج چهارم درجه کوچک‌تر خود اصلاح می‌نماید.

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2
پیش‌بینی امواج در موج‌های اصلاحی

نکته: پهنه‌های اصلاحی یا مثلث‌ها نمی‌توانند به محدوده موج چهارم برسند، خصوصاً اگر بعد از امتدادها ظاهر شوند.

پیش‌بینی رفتار بازار پس از موج پنجم

هنگامی که‌موج پنجم یک صعود از نوع امتداد باشد، انتظار می‌رود اصلاح پس‌ازآن بسیار تند باشد و همچنین خط حمایتی آن اصلاح، کف موج دوم صعود باشد.

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2
پیش‌بینی رفتار بازار پس از موج پنجم

کانال‌ها

به‌منظور آشنایی با این نوع از خطوط راهنما به بیان مختصر دو موضوع مرتبط با این مبحث می‌پردازیم و سپس از منظر مفهومی این موضوع را بررسی می‌نماییم.

نخست به بررسی نظریه‌ای تحت عنوان برابری موج‌ها می‌پردازیم که طبق آن هرگاه در یک‌روند پنج موجی، یک امتداد داشته باشیم که غالباً موج سوم است، انتظار می‌رود دو موج جنبشی دیگر هم‌اندازه ظاهر گردند و در صورتی که‌موج دوم جنبشی از حد برابری خارج گردد انتظار می‌رود با نسبت ۶۱۸/۰ یکی از موج‌های جنبشی دیگر ظاهر گردد. (۶۱۸/۰ نسبت طلایی فیبوناچی است که در مقاله مرتبط به تفضیل درباره آن صحبت شده است).

موضوع دوم نسبت‌های لگاریتمی است که بیان می‌کند، هرکجا با مقیاس‌های نسبتاً بزرگ مواجه بودیم نسبت‌های ترسیم نموداری را می‌توان در قالب لگاریتمی اعمال نمود که در این شرایط دیگر بر اساس شکل ظاهری نمودارها، آن‌ها را بررسی نکرده و صرفاً اعداد و اطلاعات کمی را در تحلیل لحاظ می‌نماییم.

به نمونه‌ای که به‌عنوان‌مثال مطرح می‌گردد توجه نمایید:

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2
نمونه ای از نمودار لگاریتمی

در نگاه نخست به نظر می‌رسد که ۲ موج نارنجی‌رنگ به یک اندازه هستند، اما با بررسی دقیق‌تر اعداد مربوطه درمیابیم موج نارنجی‌رنگ واقع در سمت چپ، افزایشی به میزان ۶۵۰ واحد را نشان می‌دهد درحالی‌که دیگری افزایشی به میزان ۱۲۰۰ واحد را نشان می‌دهد که به دلیل نمایش لگاریتمی نمودار برابر به نظر می‌رسند. البته این نوع ترسیم باهدف سهولت نمایش انجام می‌گیرد.

کانال

اما نوبت به معرفی کانال می‌رسد که به ساده‌ترین بیان عبارت است از: نوسان امواج درون یک چهارچوب و قالب معین که خود به سه دسته صعودی، نزولی و خنثی تقسیم می‌گردد.

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2
انواع کانال

پیدایش آن مربوط به زمانی بود که الیوت متوجه وجود دو خط موازی در روندها شد که تقریباً دقت و مصادیق قابل قبولی داشتند و از آن‌ها می‌توان به‌منظور پیش‌بینی نوسانات آتی موج‌ها استفاده نمود.

برای رسم این کانال‌ها وجود حداقل سه‌نقطه لازم است که برای درک بهتر این موضوع آن‌ها را از روی تصویر نمایش می‌دهیم.

تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت 2
مثالی برای نحوه رسم کانال ها

فرض کنید در حال حاضر ازنظر زمانی در موقعیت نقطه ۳ هستیم و تا قبل از آن نمودارها به وقوع پیوسته‌اند. حال با رسم یک خط از نقطه ۱ به نقطه ۳ و رسم خط دیگری به‌موازات آن از نقطه ۲، دو خط موازی تشکیل می‌گردد که همان کانال است و انتظار می‌رود در آینده نمودار به نقطه ۴ برسد. (درواقع خط ۳-۴ را به‌موازات خط ۱-۲ رسم می‌نماییم تا موقعیت مکانی و زمانی پیش‌بینی ما به دست آید).

جمع‌بندی

در مقاله قبل مفاهیم کلی موج، الگوها و قوانین آن‌ها را بیان نمودیم و در این مقاله به معرفی قوانین فرعی که تحت عنوان خطوط راهنما شناخته می‌شوند پرداختیم و تعاریف رایج در این مبحث، همچون کانال، مقیاس لگاریتمی، تقارن و قواعد پیش‌بینی امواج را بیان کردیم.
25 نظر در مورد مطلب “تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت ۲

 1. سلام
  امواج الیوت جزو مطالب پرکاربرد در تحلیل هست و به نظرم کمی هم سخت تر از دیگر مطالب. به نظرم اینطور که کوتاه و مختصر مطلب رو ادامه میدید تا یادگیری آن بهتر باشد خیلی عالیه.
  سپاس

 2. سلام بر شما به نظر من دانش تحلیل تکنیکال دانشی است بی حد و مرز لطفا مطالب مربوط به تحلیل تکنیکال بیشتر قرار بدهید

  1. سلام
   مقاله ای که در این حوزه تهیه شده بود، ططی دو مطلب امواج الیوت ۱ و ۲ منتشر شد. در کلاس امواج الیوت کارگزاری آگاه و منابع موجود در بازار، اطلاعات تکمیلی وجود دارند که می توانید به آن ها مراجعه نمایید.

  1. سلام
   دوست گرامی، باتوجه به اهمیت امواج الیوت و پیچیدگی آن، تلاش شده تا مطلب حتی الامکان ساده بیان شود. اما بی شک تسلط بیشتر در این حوزه نیازمند حضور در کلاس یا مطالعه کتب بیشتر است.

  1. سلام
   مفاهیم تکنیکال نیاز به مطالعه بیشتر دارد. اگر مایل باسید میتوانید از کلاسهای حضوری و غیرحضوری کارگزاری آگاه در بخش آموزش بآشگاه مطلع شده و ثبت نام کنید.

  1. سلام
   در ادامه چند کاب حضورتان معرفی می شود:
   ۱- شروع تحلیل تکنیکال (جک شواگر)
   ۲- آموزش تحلیل تکنیکال (مارتین ج. پرینگ)
   ۳- تحلیل تکنیکال (جان مورفی)
   ۴- فنون نموداری الگوهای شمعی ژاپنی (استیو نیسون)
   ۵- دائره‌المعارف الگوهای نموداری (توماس بولکوفسکی)

 3. ضمن عرض خسته نباشید و تشکر فراوان ;
  به نظرم خیلی بهتره اگه آموزش هاتون کمی از غالب تئوری خارج بشه و بیشتر جنبه کاربردی پیدا کنه.

 4. با سلام
  اگر ساعت تشکیل کلاسها دیرتر از زمانهای فعلی باشه بهتر و بیشتر میشه از کلاسها استفاده کرد . راه دور و التماس برای مرخصی ساعتی واقعا طاقت فرسا هستند. با تشکر

 5. با سلام و احترام
  ضمن تشکر از مدیر محترم ،در صورت امکان مطالبی در ارتباط با فیلتر نویسی و اگه امکانش هست نرم افزارش رو هم لطف کنید بزارید در داخل سایت باشگاه
  با احترا

 6. سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  بنده هم تقاضا دارم مقاله ای در مورد آموزش فیلتر نویسی بزارید.
  به نظرم خیلی میتونه مفید باشه

  1. سلام دوست عزیز
   واحد آموزش کارگزاری آگاه، کلاس هایی در خصوص فیلتر نویسی برگزار می کند که در این دوره با ورودی‌ها، عملگرها و خروجی فیلترها و دستورات ساده فیلتر نویسی، آشنا می‌شوید
   جهت اطلاع از زمان و نحوه برگزاری به مطلب “کلاس فیلترنویسی” مراجعه بفرمایید.
   همچنین درخصوص فیلتر نویسی، مطالب و فیلم های آموزشی (بخش بازارخوانی) نیز در بلاگ سایت باشگاه قرار داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *