تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت ۱

 • ۲۰ آبان ۱۳۹۶
 • Agah
 • ۷۱ نظر
 • ۵۸۵۰۱ مشاهده

آر.ان. الیوت صاحب نظریه قانون امواج در سال ۱۹۳۸ برای اولین بار در کتاب خود اقدام به بیان نظریه‌ای نمود که بعدها این نظریه تکامل‌یافته در قالب قانونی به نام خود او شهرت یافت و امروزه ما از آن تحت عنوان قانون امواج الیوت یاد می‌کنیم.

در این مجموعه مقاله قصد داریم در بخش نخست به معرفی اصول اولیه و قوانین ابتدایی الیوت و پس‌ازآن در بخش دوم به معرفی رایج‌ترین الگوهای الیوت به همراه قوانین، خطوط راهنما و مصادیق هرکدام از آن‌ها بپردازیم. همچنین در ابتدای امربر خود لازم می‌دانیم متذکر شویم که مقوله امواج الیوت جزء مباحثی است که در عین وسعت از تعمق نیز برخوردار است و لذا برای فائق آمدن بر آن به چیزی بیش از مطالعه‌ یک مقاله نیاز داریم؛ ازاین‌رو شاید از ادای حق این مبحث در قالب مقاله‌ای که به قلم ایجاز به رشته تحریر درآمده است، معذور باشیم.

اساس نظریه امواج الیوت بر مبنای چرخه و حرکات تکرارشونده بناشده است که ریشه درگذشته دارند و بر این باورند هرکجا که جنب‌وجوش مردم ازدیاد یابد، حرکت‌ها بر اساس قاعده‌ای شکل می‌گیرند که به موج تشبیه می‌گردد. بازار سرمایه نیز به‌عنوان یکی از بارزترین جولانگاه‌های بشری، تجلی این قانون به‌حساب می‌آید.

یکی از مهم‌ترین الگوهای موجی در این روش که به‌نوعی پایه، اساس و شاکله بقیه الگوها را تشکیل می دهد، الگوی پنج موجی است که از سه موج موافق جهت و دو موج مخالف جهت روند تشکیل شده است.

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

الگوی پنج موجی

در حالت کلی موج ها به دو دسته کلی یعنی موج های جنبشی و موج های اصلاحی تقسیم می گردند. موج‌های جنبشی هم‌راستا با روند هستند مانند یک موج پنج‌تایی صعودی در یک‌روند صعودی و موج‌های اصلاحی در خلاف جهت روند هستند و عموماً از ۳ موج تشکیل می‌گردند که برآیند آن‌ها به‌عنوان موج اصلاحی نام‌گذاری می‌گردد.

 

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

موج اصلاحی و موج جنبشی

 

در مقیاس کوچک‌تر هر موج جنبشی و اصلاحی خود به امواج کوچک‌تری تقسیم می‌شود، به‌عنوان‌مثال در شکل فوق موج جنبشی سبزرنگ خود به یک موج پنج‌تایی تقسیم می‌شود که سه تاب آن موافق با روند صعودی موج پنج‌تایی هست و دوتای آن مخالف موج پنج‌تایی صعودی است. همچنین در موج اصلاحی با در نظر گرفتن بزرگنمایی شاهد این هستیم که خود آن از سه موج تشکیل‌شده است که دوتای آن موافق با روند نزولی هست و یک موج مخالف روند نزولی در خود دارد.

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

مشاهده جزئیات موج اصلاحی و موج جنبشی

 همان‌طور که ملاحظه کردیم جنبشی و اصلاحی بودن موج به صعودی یا نزولی بودن آن وابسته نیست و به جهت‌گیری آن نسبت به موج بزرگ‌تر و روند غالب آن بستگی دارد و در مثال فوق شاهد آن هستیم که یک موج صعودی در یک‌روند نزولی موج اصلاحی شناخته می‌شود.

این بزرگنمایی در موج‌ها را می‌توانیم ادامه دهیم و در هر مرحله موج بزرگ‌تر به امواج کوچک‌تر از جنس جنبشی و اصلاحی تقسیم می‌گردد بنابراین با بزرگنمایی یک موج ۸ تایی خواهیم دید که خود آن از ۳۴ موج و با ادامه‌ بزرگنمایی از ۱۴۴ موج تشکیل‌شده است.

برای دسته‌بندی و بیان مختصات نقاط مختلف از مقیاسی استفاده می‌کنیم که به ترتیب سطوح به شرح زیر است:

 • سوپر سیکل بزرگ
 • سوپر سیکل
 • سیکل
 • اصلی
 • متوسط
 • مینور
 • خرد
 • ذره
 • ریز ذره

شاید در عمل از تمام این سطوح استفاده نکنیم ولی اکثر آن‌ها استفاده عملیاتی دارند که نماد هر یک از آن‌ها بدین شرح است:

 • سوپر سیکل: (I) (II) (III) (IV) (V) (A) (B) (C)
 • سیکل: I II III IV V A B C
 • اصلی: [۱] [۲] [۳] [۴] [۵] [A] [B] [C]
 • متوسط: (۱) (۲) (۳) (۴) (۵) (a) (b) (c)
 • مینور: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ A B C
 • خرد: i ii iii iv v a b c
 • ذره: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ a b c

درست مانند مختصات جغرافیایی که برای تعیین یک نقطه مختصات طولی و عرضی عنوان می‌شود برای تعیین یک نقطه زمانی در یک روند نیز از قواعد فوق پیروی می‌کنیم. مثلاً زمانی که درباره شاخص کل بورس تهران به ترتیب علائم (III) نشان‌دهنده موج سوم از سوپرسیکل، I موج اول سیکل، [۵] موج پنجم از اصلی، از متوسط موج (c)، از مینور A، از خرد b و از ذره موج سوم را می‌توانیم مشخص کنیم درواقع با این نشانه‌ها می‌توانیم به یک برهه دقیق زمانی از یک روند کلی اشاره‌کنیم.

چند قاعده در الیوت

تا به اینجای کار گفتیم که موج‌ها بر دو نوع جنبشی و واکنشی (اصلاحی) هستند هرگاه موج در جهت موافق موج بزرگ‌تر خود حرکت کند به آن موج جنبشی و هرگاه در جهت مخالف موج بزرگ‌تر از خود حرکت کند موج واکنشی یا اصلاحی گوییم و این مقوله به صعودی یا نزولی بودن موج بستگی ندارد.

اما چند قاعده کلی در مبحث امواج الیوت وجود دارد اول آنکه هیچ‌گاه موج‌های ۲ و ۴ به‌اندازه ۱۰۰% موج قبل از خود نزول نمی‌کنند (در موج‌های جنبشی) و عموماً بیشترین میزان طول‌موج مربوط به موج سوم است و این موج نمی‌تواند کوتاه‌ترین موج بین موج‌های ۱، ۳ و ۵ باشد.

موج‌های جنبشی خود به دو نوع موج‌های حرکتی و مثلث‌های مورب تقسیم می‌شوند که اغلب آن‌ها جزء موج‌های حرکتی هستند. در موج‌های حرکتی موج ۴ هیچ‌گاه نمی‌تواند وارد حریم موج ۱ شود (به این حالت اورلپ گویند که حالت خیلی نادری است).

چند قانون دیگر نیز وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت اما قبل از آن نیاز هست تا توضیحی درباره مصداق قانون و خطوط راهنما بدهیم. قانون به مجموعه اصولی گفته می‌شود که هیچ‌گاه نقض نگردد حتی یک‌بار! و اگر قانون سال‌ها بدون مثال نقض باقی بماند اما تنها یک مورد نقض آن مشاهده شود دیگر قانون به‌حساب نمی‌آید و در خوش‌بینانه‌ترین حالت با یک درجه نزول و به خطوط راهنما مبدل می‌گردد که در این مقاله به معرفی قوانین کلی و در مقاله دوم به معرفی برخی از خطوط راهنما و قواعد ۱۴ گانه الیوت خواهیم پرداخت.

 • قانون امتداد

این قانون بیانگر این مطلب است که همیشه ۱ موج از ۳ موج فرعی دارای طول بیشتری است. (البته به یاد داشته باشید که در مقیاس کوچک‌تر و با یک بزرگنمایی خود این موج بلندتر نیز به یک موج پنج‌بخشی کوچک‌تر تقسیم می‌گردد).

 

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

بررسی جزئیات قانون امتداد

 • قانون کوتاه‌شدگی

زمانی است که‌موج پنجم نتواند به حدی فراتر از موج سوم صعود کند که معمولاً این حالت پس از موج‌های سومی اتفاق می‌افتد که بسیار بلند و قوی هستند.

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

بررسی قانون کوتاه شدگی

 

 • مثلث‌های مورب

این مثلث‌ها به دلیل ماهیت اصلاحی‌ای که دارند علی‌رغم جنبشی بودن، حرکتی به‌حساب نمی‌آیند و خود به دو نوع مثلث مورب خاتمه دهنده و مثلث مورب پیشتاز تقسیم می‌شوند که همان‌طور که از نامشان مشخص است مثلث‌های خاتمه دهنده در انتهای یک‌روند و مثلث‌های پیشتاز در ادامه‌ یک روند ظاهر می‌شوند.

 • موج اصلاحی

این حالت مستلزم وجود ۳ موج است که در خلاف روند موج غالب خود باشند. این دسته از امواج خود به ۴ دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • Double sideway
 • triangle
 • flat
 • zigzag

 

 • اصلاحی‌های مرکب یا double sideway

سه تایی دوگانه یا سه‌گانه نامی است که برای این الگو در نظر گرفته‌شده است. تصور کنید خود الگوهای اصلاحی می‌توانند از ترکیب ساده‌ای مثل زیگزاگ، پهنه و مثلث تشکیل شوند که به آن‌ها سه تایی دوگانه یا سه‌گانه گویند.

در این الگوها، هر الگوی ساده اصلاحی با حروف Z، Y و w نشان داده می‌شود و هر موج واکنشی نیز با x به نمایش درمی‌آید.

 • الگوی اصلاحی مثلث یا triangle

این الگو دارای ۵ موج است که هرکدام از ۳ موج فرعی تشکیل‌شده‌اند و عموماً با ریتم (۳-۳-۳-۳-۳) ظاهر می‌گردند و با حروف a, b, c, d, e نام‌گذاری می‌شوند. برای درک بهتر تصویر این الگو اگر از a به c و از b به d خطی فرضی را امتداد دهیم این شکل حاصل می‌گردد.

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

الگوی اصلاحی مثلث یا triangle

همچنین امواج ۵ گانه این الگو عموماً اورلپ هستند یعنی به حریم هم دیگر وارد می‌شوند. مثلث‌ها در حالت کلی به ۲ نوع همگرا و واگرا تقسیم می‌شوند که خود مثلث‌های همگرا دارای ۳ دسته یعنی متقارن، کاهشی و افزایشی هستند:

 

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

مثلث های همگرای متقارن، کاهشی و افزایشی

درواقع مثلث‌های متقارن به شکل افقی و مثلث‌های کاهشی و افزایشی به شکل مورب ظاهر می‌شوند که چارتی است برای تفکیک بهتر این دو از واژه مثلث و کنج استفاده می‌کند.

 • پهنه یا flat

همان‌طور که در نام‌گذاری این الگو نیز اشاره‌شده این الگو ازنظر زمانی کمی عریض‌تر از الگوهای دیگر بوده و عموماً به شکل ۵-۳-۳ ظاهر می‌شوند و اصطلاحات کمی را اعمال می‌نماید. جولانگاه این الگو معمولاً در موج ۴ و بعد از یک موج قدرتمند ۳ است.

 

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

الگوی پهنه یا flat

 • زیگزاگ

این الگو تنها الگوی سه موجی کاهشی ساده در یک بازار افزایشی است و با A-B-C نمایش داده می‌شود. در ساختار این الگوی ۵-۳-۵، به ترتیب شاهد ۵ موج فرعی، ۳ موج فرعی و ۵ موج فرعی هستیم.

 

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

الگوی زیگزاگ در یک بازار افزایشی

 

همچنین در یک روند نزولی الگوی زیگزاگ به شکل صعودی و خلاف قاعده‌ای که بالا عنوان شد ظاهر می‌گردد.

 

الگوی پنج موجی، امواج الیوت، بآشگاه مشتریان آگاه، کارگزاری آگاه، تحلیل تکنیکال

الگوی زیگزاگ در یک بازار نزولی

بعضاً شاهد ظهور دو یا حداکثر سه زیگزاگ متوالی هستیم و این زمانی رخ می‌دهد که زیگزاگ اول به هدف پیش‌بینی‌شده نرسیده باشد.

قاعده سقف و کف ارتدکس

گاهی اوقات انتهای الگو به حد بالا (سقف) یا حد پایین (کف) قیمت نمی‌رسد که با توجه شرایط ایجاد این الگو را سقف یا کف ارتدکس می‌گویند.

برای ثبت نام در دوره کاربردی امواج الیوت کلیک نمایید:

جمع‌بندی

تا به اینجای امر ما دو کارکرد حرکتی و اصلاحی همچنین دو حالت جنبشی و اصلاحی را برای امواج معرفی کردیم و شیوه نمایش و محل ظهور آن‌ها را شرح دادیم و تأکید کردیم که موج‌های اصلاحی در حالت اصلاح و امواج حرکتی در حالت جنبشی نمایان می‌گردند و اصطلاحات رایج جهت نام‌گذاری هرکدام از آن‌ها را بیان کردیم که به‌صورت خلاصه به شرح زیر هستند:

 • نشانه‌های نمایش امواج جنبشی و حرکتی در نمودار با اعداد عبارت‌اند از: ۵،۳،۱ و با حروف عبارت‌اند از: Z,Y, W, E, C, A که موج‌های ۵،۳،۱ در الگوهای مثلث مورب خاتمه دهنده ظاهر می‌گردند.

الگوی پهنه اصلاحی با موج A، همچنین در مثلث‌ها با موج‌های A, C, E و موج‌های زیگزاگ دوگانه و اصلاح‌های دوگانه را با Y, W نمایش می‌دهیم و همچنین زیگزاگ‌های سه‌گانه و اصلاح‌های سه‌گانه را با موج Z نمایش می‌دهیم.

 • جهت نمایش امواج اصلاحی با اعداد از ۲ و ۴ همچنین با حروف از B, D, X استفاده کردیم.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

71 پاسخ به “تحلیل تکنیکال؛ آشنایی با امواج الیوت ۱”

 1. 06162 گفت:

  سلام امکانش هست منابع خوب واسه این مبحث رو معرفی بفرمایید .

  ۰
 2. mirpour66 گفت:

  با سلام
  امکانش هست آموزش های ارائه شده در قالب فایل "پی دی اف PDF " هم گذاشته بشه، بصورت مرتب و منظم و صفحه بندی شکیل، آخه در صورت پرینت مقالات فهم و درک اونا بالاتر میره، البته عادت منه، بقیه کاربران رو نمیدونم...
  با تشکر

  ۷
  • Agah گفت:

   سلام
   به علت اینکه گاهی مطالب نیاز به بروزرسانی دارد و از طرفی هدف مشارکت خوانندگان با بآشگاه است، لذا مطالب در سایت قرار می گیرد. در صورت نیاز، با ذکر مطلب شما می توانید از مطالب کپی تهیه نمایید.

   ۰
 3. ali19604 گفت:

  سلام
  اگه امکانش است این مطالب رو بصورت ویدیو آموزش بدید

  ۰
 4. agah04454 گفت:

  خیلی عالیه که هر روز به سمت غنی تر کردن آموزش ها و مطالب باشگاه حرکت میکنید. تشکر از شما

  ۳
 5. ismailasadi@gmail.com گفت:

  مطالب آموزنده و مفیدی بود، تا الان چندتا نظر نوشتم هیچ کدوم تأیید نشده این آخرین نظرم هست، موفق باشید

  ۵
 6. yar14562 گفت:

  سلام ببخشید چرا امتیاز و تخفیف کارمزد ناشی از معاملات دیروز ۲۳ آبان تو حسابم منظور نشده؟؟؟

  ۱
 7. 2063495981 گفت:

  سلام
  چرا نمیشه پرینت گرفت یا کپی کرد؟

  ۰
 8. agah07529 گفت:

  تشکر ازهمت و تلاش تیم خوب کارگذاری اگاه??

  ۱
 9. 11415 گفت:

  سلام ... کی می تونه به من توضیح بده که تحلیل تکنیکال مهمتره یا تحلیل بنیادی ، آگاهی از وضعیت بازار بهتره یا از وضعیت اقتصادی کشور ، داشتن اطلاعات از بازارهای جهانی اولویت داره یا صنایع داخلی به تنهائی ، مطلع بودن از اوضاع نرخ ازرو وضعیت طلا بیشتر به آدم در معاملات موفق کمک می کنه یا خبر موثق داشتن از اوضاع سهام و شرکتی که می خوای از سهام اون در سبد داشته باشی... یا همه اینها ... یا حتی چیزهای بیشتر و یا هیچکدوم.( با یه خط توضیح هم قانع میشم .) در هر صورت سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای یک سرمایه گذاری موفق اطلاع از همه موارد مذکور لازمه. سرمایه گذار باید اطلاع داشته باشد کهچه فاکتورهایی می تواند ریسک سرمایه گذاری وی را کاهش و بازده آن را افزایش دهد. مضاف بر اینکه استراتژی سرمایه گذار در انتخاب نکاتی که فرمودید حائز اهمیت است.

   ۰
 10. 80112 گفت:

  الیوت،نقطه برجسته تحلیل تکنیکال دربازارهای سرمایه.

  ۱
 11. agah76122 گفت:

  شکل قانون کوتاه‌شدگی را اشتباه کشیدید

  ۱
 12. Amir04550 گفت:

  سلام
  مطلب خوبی بود ولی به نظرم برای یادگرفتن امواج الیوت زحمت بیشتری باید کشید

  ۲
 13. agah33619 گفت:

  میشه کلیپ های آموزشی رایگان قرار بدید ؟؟

  ۰
 14. kamaem57 گفت:

  سلام . با تشکر از زحمات .لطفا در صورت امکان ویدیوهای اموزشی تحلیل بنیادی هم گداشته شود

  ۰
 15. agah01565 گفت:

  شرایط وام چجوریه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شرایط دریافت وام:
   ۱- مطالعه دقیق و کامل دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
   ۲- تکمیل فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه (نیاز است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری داشته باشید).
   ۳- ارائه تضامین مورد نیاز به کارگزاری آگاه طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران (طبق مواد ۵ و ۶ دستورالعمل)
   ۴- کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است (امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود).
   ۵- مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمبن برابر است با ۶۰ درصد دارایی سهام.
   برای اطلاعات بیشتر:
   دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه

   ۰
 16. 23093 گفت:

  با سلام و عرض احترام
  ضمن تشکر از توضیحات نسبتا کامل در خصوص بحث جذاب امواج الیوت. موضوعی که در پیچیده ای که در بحث شمارش امواج الیوت وجود داره امتداد پیچیده و یا همان کشیدگی پیچیده است که بسیار بسیار در روند اوج و فورد سهام رویت میشه و کار شمار سهم را بسیار دشوار یا عملا غیر ممکن میکنه. اگر امکانش وجود داره از کارگزاری آگاه درخواست میشه یک آموزش کامل در خصوص قوان شمارش امواج دارای کشیدگی پیچیده روی سایت قرا بده شمارش امواج بیش از ۹ مورد تقریبا امکان پذیر نیست یا از عهده این حقیر خارجه. در مواردی متعددی کشیدگی های پیچیده ۱۳ موجی رویت میشه که تا بعد از اتمام کامل موج قابل تشخیص نخواهد بود

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بخش آموزش کارگزاری آگاه کلاس الیوت را برگزار می کند که توضیحات مفصل تری در آن ارائه می شود. البته ما نیز تلاش می کنیم تا مواردی همچون پیشنهاد شما را حتی المقدور ساده بیان کنیم.

   ۰
 17. agah5183 گفت:

  قبلا فیلم آموزشی در مورد امواج الیوت روی سایت باشگاه وجود داشت ولی الان حذف شده لطفا مجدد قرار دهید. با تشکر

  ۱
 18. mohamad00688 گفت:

  با سلام
  آموزش ویدیو هاتون فصل بندی تفکیک بشه بهتره

  ۰
 19. هوشمندی گفت:

  مطالب درمورد موج الیوت هم شکلش غلط بود هم نوشته ،لطفا اصلاح کنید چون ادم را باشتباه میاندازد
  باتشکر

  ۰
 20. AH6355 گفت:

  سلام اگر امکانش هست مطلبی درباره اتی سکه قرار دهید

  ۰
 21. 10855 گفت:

  سلام
  اگه امکانش باشه موردی با توضیحات بیشتر ترجیحاً مثالهای واقعی ارائه بفرمایید
  ممنون از زحماتتون

  ۰
 22. AH1560 گفت:

  سلام
  اگه ممکنه کلاس های آقای ازادی را در این زمینه برگزار کنید.
  با تشکر

  ۰
 23. AH4060 گفت:

  سلام مطالب خیلی خوب هستند. فقط اگه امکانش باشه که مطالب با مثال بیشتر و ترجیحا مثال های واقعی از بازار سرمایه خودمان همراه باشد بسیار عالی میشود.
  همچنین لطفا مباحث پیشرفته تر را نیز در زمینه امواج الیوت در بلاگ باشگاه ارائه دهید.
  در صورت برگزاری دوره مجازی امواج الیوت توسط یکی از اساتید مجرب شخصا استقبال میکنم.

  ۰
 24. مهرناز اذعانی گفت:

  سلام
  من بدنبال یادگیری تحلیل تکنیکال هستم ولی چه در باشگاه شما و یا در منابع دیگه مباحث بصورت پراکنده و جدا از هم و بیشتر بصورت تئوری مطرح شده. چطور می تونم سرفصلهای مورد نیاز برای یادگیری تحلیل تکنیکال و بدست بیارم؟ منظورم بصورت کاملا کاربردیه بطوری که اگه بخوام خودم مطالعه کنم بدونم از کجا شروع کنم، چه مطالبی و به چه ترتیب بخونم و در نهایت به کجا برسونم که بتونم با تحلیل تکنیکال معامله کنم. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  ۰
 25. AJ2131 گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب مفید و کاربردیتون خسته نباشیدد

  ۰
 26. AJ5982 گفت:

  سلام با تشکر بسیار عالی بود.

  ۰
 27. AJ8604 گفت:

  میگویند که بورس ایران الیوت بردار نیست. نظرتان چیست؟

  ۰
 28. AG9710 گفت:

  با سلام .
  یک موج حتما بین دو فراکتال ایجاد میشه؟؟مثلا من در تایم روزانه فراکتالی در کف میبینم و بعد وقتی کندل ها رو،رو به بالا تعقیب میکنم تغییر جهت کوچی رخ داده ولی فراکتال نیست!این یک موج هست یانه؟!
  با سپاس

  ۰
 29. AP1535 گفت:

  سلام
  من خیلی مشتاقم که تحلیل تکنیکال را به صورت حرفه ای یاد بگیرم، آیا کلاس های آموزشی حضوری در این خصوص در شهرستانها هم برگزار میشه?

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   کلاس‌های آموزشی در شعب کارگزاری درحال برگزاری است برای اطلاعات بیشتر با شعب کارگزاری که نزدیک محل سکونت شماست تماس حاصل بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 30. AT3338 گفت:

  سلام.ببخشید دوره های آنلاین الیوت چه تاریخی برگزار خواهد شد؟

  ۰
 31. AU1378 گفت:

  سلام میشه pdfکتاب تحلیل امواج الیوت رابرت پریچر رو بزارید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی به دلیل اینکه این مطالب هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شوند
   لذا از گذاشتن PDF آن در سایت، معذوریم.
   با تشکر از شما

   ۰
 32. AK2510 گفت:

  باسلام
  بنده آشنایی زیادی با امواج الیوت نداشتم اما با بیان روان وساده وهمه فهم مطلب رو کامل گرفتم از زحماتتون سپاسگزارم .باسپاس

  ۰
 33. AV4028 گفت:

  با درود و سپاس مطلب کارآمدی بود. لطفا در صورت امکان در آموزش های تکنیکال برای درک بهتر مطلب از تصاویر نمودارهای موجود سهام نیز استفاده کنید.

  ۰
 34. AG3107 گفت:

  سلام
  یه موج اصلاحی حداقل باید چنتا کندل داشته باشه یعنی موقع شمارش امواج هر اصلاح ریز رو هم میشه موج اصلاحی یا ریز موج نامید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   بله هر اصلاح می‌تواند از چند ریز موج تشکیل شود. تعداد کندل به دیدگاه زمانی شما بستگی دارد و تعداد مشخصی نمی‌توان برای آن تعیین کرد.
   با تشکر

   ۰
 35. AS1930 گفت:

  با سلام
  با تشکر از مطالب آموزشی ، ای کاش چند مثال از چند نماد هم در کنار آموزشتان می گنجاندین.

  ۰
 36. AU0902 گفت:

  با سلام
  تشکر ازهمت و تلاش تیم خوب کارگذاری اگاه با همه مطالعه باز هم این بخش برام نامفهوم بود

  ۰
 37. AW2842 گفت:

  با تشکر از مطالب خوبتون،بیشتر از هر فرم تکنیکالی،بنده امواج الیوت رو در نمودارها مشاهده کردمو بنظرم یادگیری و درک این امواج برای همه تریدرها لازم هست

  ۰
 38. AW3964 گفت:

  مراجع خوب و کامل هم معرفی کنید ممنون می شم.

  ۰
 39. mohammad.vakili گفت:

  با سلام
  بهترین گزینه و نکته مهم تمرین ومرور مطالب و پیگیر بودن برای یادگیری است.

  ۰
 40. mohammad.vakili گفت:

  با سلام
  با اینکه در ایران کاربردی ندار ولی بازم نامفوم هست

  ۱
 41. محسن رضوان طلب گفت:

  سلام متشکرم از آموزشهاتون فقط مثالهای بیشتری پس از ارائه آموزشهاتون بزنید لطفا

  ۰
 42. محمد گفت:

  سلام
  اگر ممکنه بصورت ویدئو هم آموزش این مطلب رو بذارید

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: