تحلیل بنیادی سهام در بورس چگونه است؟

 • ۱ آبان ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۲۳ نظر
 • ۷۶۹۹ مشاهده
تحلیل بنیادی چگونه است

همان‌طور که در مطلب «تحلیل بنیادی چیست» توضیح دادیم، تحلیل بنیادی، فرآیندی است که با دقت به یک کسب و کار نگاه می‌اندازد تا سطح مالی آن را به صورت اساسی ارزیابی کند. این نوع تحلیل با ارزیابی عوامل مختلف مانند محاسبه نسبت های مالی، سلامت مالی یک شرکت را نشان می‌دهد. تحلیل بنیادی هم‌چنین با محاسبه ارزش سهام، میزان ارزشمندی هر سهم شرکت را مشخص می‌کند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که تحلیل بنیادی سهام در بورس چگونه است؟ این فرآیند عوامل متعددی شامل درآمدها، دارایی‌ها، بدهی‌ها، مخارج و … را در کنار تولیدات شرکت در نظر می‌گیرد.

صورت های مالی

صورت‌های مالی تصویری دقیق از عملکردهای مالی یک شرکت را در دوره زمانی مشخصی ارائه می‌کنند. صورت های مالی برای استفاده از اطلاعات مالی جمع‌آوری شده‌اند و با کمک آنها می‌توان ارزیابی و تحلیل مالی انجام داد. این گزارش­‌ها باید براساس استانداردهای حسابداری و مقررات لازم تهیه ‌شود تا سطوح هماهنگی اطلاعات رعایت شود. چهار صورت مالی مهم وجود دارد که معمولاً در تحلیل بنیادی سهام از آن ها استفاده می شود. در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

ترازنامه

اولین صورت مالی مهم ترازنامه است که وضعیت کلی یک شرکت را در یک دوره مالی به همراه میزان دارایی ها، بدهی ها و سرمایه شرکت نشان می‌دهد. معادله‌ای که در صورت ترازنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد به شکل زیر است:

دارایی‌ها = بدهی‌ها + حقوق صاحبان سهام

دارایی‌ها شامل موجودی نقد، موجودی مواد و کالا، سرمایه گذاری ها، املاک و دارایی های ثابت مشهود و نامشهود و سایر دارایی‌ها می‌شود. بدهی‌ها نیز شامل بدهی های جاری مانند تسهیلات مالی و بدهی‌های غیر جاری است. سود و زیان انباشته، سهام سرمایه، کسر سهام و اندوخته‌های شرکت نیز از اجزای حقوق صاحبان سهام هستند. با مقایسه اطلاعات ترازنامه سال‌های مختلف می‌توان عملکرد شرکت را برآورد کرد و میزان رشد آن در آینده را به دست آورد.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان دیگر صورت مالی مهم است که نتیجه عملکرد یک شرکت را طی زمانی مشخص نشان می‌دهد. این صورت خلاصه‌ای از گزارش سود یا زیان، درآمدها و هزینه های یک کسب و کار است. این گزارش فعالیت‌هایی را نمایش می­‌دهد که سبب تغییرات در درآمد و هزینه و ایجاد سود یا زیان می‌شوند. به‌طور خلاصه سود یا زیان یک دوره مالی را می‌توان از کسر کردن هزینه‌ها از درآمدها به دست آورد.

صورت سود و زیان جامع

صورت سود و زیان جامع، گزارش جامعی از تغییرات افزایشی یا کاهشی ناشی از درآمدها و هزینه‌ها را طی دوره مالی نشان می‌دهد. این صورت، سود یا زیان خالص را طبق صورت سود و زیان و سایر درآمدها و هزینه‌های شناسایی‌شده، نشان می‌دهد.

صورت جریان وجوه نقد

صورت جریان وجوه نقد، میزان ورودی و خروجی جریان‌های وجه نقد را طی دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. این گزارش تصویری از وضعیت مالی و نقدینگی شرکت نظیر ورود و خروج پول به آن، وضعیت پرداخت بدهی‌ها، پرداخت سود به سهامداران و انعطاف‌پذیری شرکت در تأمین مالی را نمایش می‌دهد.

چگونگی بررسی صورت های مالی ( تجزیه و تحلیل صورت های مالی )

برای دستیابی به تحلیلی درست و بررسی صحیح صورت‌های مالی روش‌های مختلفی وجود دارد. تحلیلگران بر اساس این روش‌ها، صورت‌های مالی یک شرکت را موردبررسی قرار می‌دهند و سعی می‌کنند تا وضعیت تولید، فروش و سودآوری یک شرکت را در کنار میزان ریسک مالی و وضعیت بدهی شرکت مورد ارزیابی قرار دهند. تجزیه‌وتحلیل افقی و تجزیه و تحلیل عمودی ازجمله این روش‌ها هستند.

تجزیه و تحلیل افقی

در این نوع از تجزیه و تحلیل، تحلیلگران صورت‌های مالی یک شرکت را برای چند دوره مالی بر مبنای اطلاعات سال پایه در نظر می‌گیرند و موفقیت در هر دوره مالی را با مقایسه اطلاعات سنوات قبل بررسی می‌کنند.

تجزیه و تحلیل عمودی

در تجزیه و تحلیل عمودی همه اطلاعات مندرج در یک صورت مالی با اطلاعات همان صورت مالی بررسی می­شود. تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی جزو این روش از تجزیه و تحلیل است.

تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی روابط بین اطلاعات موجود در صورت‌های مالی را نشان می‌دهد. این نسبت‌ها برای ارزیابی در چهار گروه محاسبه می‌شوند که نسبت های نقدینگی، فعالیت، اهرم مالی و سودآوری هستند و در ادامه به توضیح هرکدام پرداخته می‌شود.

نسبت های نقدینگی

نسبت های نقدینگی برای سنجش توان شرکت در عمل به تعهدات کوتاه‌مدت استفاده می‌شوند تا بتوان میزان وام و اعتبار دریافتی یک شرکت را سنجید. سرمایه‌گذاران با این نسبت‌ها می‌توانند میزان ریسک سرمایه‌گذاری در یک شرکت را بیابند و مقادیر محاسبه‌شده را در دوره‌های مختلف با مقادیر میانگین صنعت مقایسه نمایند. نسبت جاری و نسبت آنی جزو نسبت‌های نقدینگی هستند.

نسبت‌های سودآوری

نسبت‌های سودآوری گروهی از نسبت‌ها هستند که برای بررسی عملکرد شرکت درزمینهٔ سودآوری یک شرکت موردتوجه قرار می‌گیرند. نسبت سود ناخالص به فروش، نسبت سود عملیاتی، نسبت بازده فروش، نسبت بازده ارزش ویژه، نسبت بازده دارایی‌ها و نسبت بازده سرمایه در گردش را در گروه نسبت‌های سودآوری می‌توان نام برد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب «نسبت‌های مالی: سودآوری و نقدینگی» را مطالعه کنید.

نسبت‌های فعالیت

نسبت‌های فعالیت به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا عملکرد یک شرکت را در زمینه‌های تولید، وصول مطالبات و فروش آن بررسی کنند. اطلاعات موردنیاز محاسبه نسبت‌های فعالیت از ترازنامه و صورت سود و زیان به دست می‌آید. دوره گردش موجودی کالا، نسبت گردش دارایی، نسبت گردش دارایی‌های ثابت، دوره وصول مطالبات، دوره گردش عملیات، نسبت موجودی کالا به سرمایه در گردش، نسبت گردش سرمایه جاری و نسبت دوره بازپرداخت بستانکاران جزو گروه نسبت‌های فعالیت هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نسبت‌های نقدینگی می‌توانید به مطلب «نسبت‌های فعالیت» مراجعه کنید.

نسبت‌های اهرمی

اعتباردهندگان و بستانکاران یک شرکت می‌توانند با محاسبه نسبت‌های اهرمی میزان ریسک شرکت در خصوص اعطای وام و تسهیلات را ارزیابی کنند. نسبت بدهی، نسبت دارایی ثابت به ارزش ویژه، نسبت کل بدهی به ارزش ویژه، نسبت مالکانه، نسبت حقوق صاحبان سهام به‌کل بدهی‌ها و نسبت حقوق صاحبان سهام به‌کل دارایی‌های ثابت ازجمله نسبت‌های اهرمی هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله «نسبت‌های سرمایه‌گذاری (اهرمی)» را مطالعه کنید.

محدودیت های تجزیه و تحلیل نسبت های مالی

نسبت‌های مالی به دلیل سادگی در محاسبات و سهولت استفاده به‌طور گسترده مورداستفاده سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بازار بورس قرار می‌گیرند؛ اما ممکن است این نسبت‌ها وضعیت یک شرکت را بسیار بهتر و یا بدتر ازآنچه که هست نشان دهند؛ بنابراین نیاز است در کنار محاسبه و توجه به این نسبت‌ها، دیگر عوامل مؤثر در وضعیت یک شرکت و سایر روش‌های تجزیه و تحلیل را نیز در نظر گرفت.

صورت‌های مالی شرکت‌های مختلف با رویه‌های حسابداری متفاوتی تهیه می‌شوند که برای محاسبه نسبت‌های مالی و بررسی آن‌ها نیاز است تا اطلاعات تعدیل شود. همچنین اطلاعات مورداستفاده در نسبت‌های مالی، اغلب بر مبنای ارزش‌های تاریخی هستند که ممکن است کارایی نسبت‌ها را کاهش دهد.

نسبت‌های مالی جنبه‌های مختلف یک شرکت را در یک‌زمان مشخص نشان می‌دهند. درحالی‌که فعالیت‌های شرکت ثابت نیستند و در طول زمان تغییر می‌کنند. بدین ترتیب ممکن است محاسبه نقدینگی، سودآوری و سایر نسبت‌ها در طول چرخه عملیاتی متغیر باشد. در بررسی نسبت‌ها یک تحلیلگر باید همواره به چرخه کلی عملیات توجه کند و از متفاوت بودن نسبت‌ها در زمان‌های مختلف آگاه باشد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب بیان‌شده می‌توان نتیجه گرفت که تحلیل بنیادی یکی از مهم‌ترین روش‌های مورداستفاده برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و بازار بورس است. لذا آشنایی با این تحلیل و یادگیری روش‌های موجود آن، یکی از ضروریات فعالیت در این بازارها است. تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی را می‌توان یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای ارزیابی و بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی در نظر گرفت. به منظور آموزش تحلیل بنیادی می‌توانید دوره های آموزشی تحلیل بنیادی در کارگزاری آگاه را ثبت‌نام نمایید.

 

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

 

 

23 پاسخ به “تحلیل بنیادی سهام در بورس چگونه است؟”

 1. علی گفت:

  با تشکر از مطلب مفید

  ۹
 2. حمید گفت:

  بسیار عالی و آموزنده

  ۴
 3. سعید گفت:

  بهترین کارگزاری دنیا آگاه

  ۴
 4. سکینه گفت:

  به نظر من هم تحلیل تکنیکال هم تحلیل بنیادی را باید یاد گرفت

  ۴
 5. علی خرمی فر گفت:

  برای باند مدت خوبه بشرطی ک کداولی ها کارو خراب نکنن

  ۳
 6. ناشناس گفت:

  من فکر کنم تحلیل بنیادی - چیزی نیست که بشه با یک جلسه و یک کتاب و یک مطلب یادگرفت - مثل هزار توی در توی هست . باید برا هر سهم - سهامدارها را شناخت و برای هر سهام دار تحلیل کرد که سود ده بودن یا ضرر - بعد جمع این ها با فروش هر کدام - و دارایی هر کدام نسبت به سهام هریک در این نماد و نهایتناً میزان اثر گذاری را شناخت -

  ۰
 7. محمد گفت:

  سلام
  برای یادگیری تحلیل بنیادی آیا نیاز به حضور در کلاس هست یا به صورت آنلاین نیز میشود یاد گرفت?

  ۰
 8. hamed گفت:

  تحلیل بنیادی در کنار تحلیل تکنیکال برای کوتاه مدت هم می تونه مفید باشه

  ۱
 9. حسن گفت:

  لطفا دوره آموزشی تحلیل بنیادی آنلاین هم توی تقویم آموزشی بزارید

  ۲
 10. امیرعلی گفت:

  سلام ببخشید سوالم یکم بی ربطه، اگه یه شرکتی یهویی ورشکست بشه بعد تکلیف سهام دارا چیه؟

  ۲
  • safarvand گفت:

   با سلام و احترام
   در صورت ورشکستگی ، شرکت ها در وهله ی اول بدهی ها را پرداخت می نماید و در نهایت نسبت به پرداخت حقوق سهامداران اقدام می کنند.

   ۲
 11. امیراسماعیلی گفت:

  عالی بود

  ۰
 12. احمد گفت:

  با سلام ؛
  احتراماً آموزنده و تأثیرگزار بود. کارگزاری آگاه مطالب مفید و آموزنده ای برای فعالین بورس ارائه می دهد. با تشکر از کلیه کارکنان آگاه

  ۰
 13. خیراله توانی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشیدبسیارآموزنده و تأثیرگزار بود و تشکر از کاگذاری آگاه

  ۰
 14. علی قربانی صدر گفت:

  با سلام ، بنظر من اول نفر بایستی آشنایی تخصصی و بالایی با اصول حسابداری و امور مالی وبورسی داشته باشد که فکر میکنم آشنا شدن با این مسایل نیاز به گذراندن یک کلاس یا دوره به همین منظور از ضروریات است و پس از آشنا شدن بایستی مدتی برای روان شدن به دسترسی و تحلیل این اطلاعات باید تمرین کرد ، در اینصورت باید چه روشی را درپیش بگیرم تا در بورس موفق باشم؟

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای شروع پیشنهاد می کنیم در تورهای آموزشی رایگان که در هفته برگزار می شود شرکت کنید . همچنین می توانید از مطالب بلاگ, ویدئو های آموزشی و کلاس های آموزشی رایگان بهره مند شوید.

   ۰
 15. امیرمحمد گفت:

  سلام

  من به تازگی با بورس و کارگذاری آگاه آشنا شدم.
  سوالی برام پیش اومده ممنون میشم کمکم کنید

  به نظر شما تحلیل بنیادی کمک بیشتری در معاملات خواهد کرد یا تحلیل تکنیکال ؟

  ممنونم

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای سرمایه گذاری موفق در بازار سرمایه مخصوصا "بورس باید به هر دو تحلیل تقریبا اشراف داشته باشید.اساساً افرادی که قادر به پیشبینی قیمت سهام هستند، از دانش تحلیلی مناسبی برخوردارند که با یادگیری مستمر می توانید به هر دو تحلیل بنیادی و تکنیکال تسلط یابید.

   ۰
 16. رضا گفت:

  باسلام
  متشکر

  ۰
 17. محمد آموزش گفت:

  متشکرم

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: