تحلیل بنیادی – تعریف تحلیل بنیادی

 • ۱۸ تیر ۱۳۹۹
 • operator1
 • ۲ نظر
 • ۲۶۳۷ مشاهده

مجموعه آموزشی تحلیل بنیادی بازار سرمایه –  قسمت اول تعریف تحلیل بنیادی

سلام خدمت همراهان همیشگی فیلم‌های آموزشی کارگزاری آگاه. با آموزش مباحث تحلیل بنیادی از مقدماتی تا پیشرفته در خدمتتون هستیم. در اولین قسمت از این بخش به دنبال بررسی مباحث مقدماتی از تحلیل بنیادی هستیم. همانطور که می‌دانید هدف هر سرمایه‌گذار در بورس، کسب سود مشخص و پایدار است. طبیعتا هرچه ابزارهای تحلیلی بیشتری در اختیار داشته باشیم، سودهای بیشتری را می‌توانیم کسب کنیم. با تحلیل بنیادی به دنبال این هستیم که بدانیم که یک سهم در سال‌های پیش‌رو چقدر ارزش دارد و آیا پناسیل مناسبی برای سرمایه‌گذاری در آن شرکت وجود دارد یا خیر. این شیوه تحلیلی به ما کمک می‌کند که از رفتارهای هیجانی در قبال سرمایه گذاری پرهیز کنیم. در حقیقت به دنبال این هستیم که بدانیم ارزش واقعی یا ذاتی یک سهم چقدر است و با ارزش بازاری آن بسنجیم که آیا سرمایه گذاری برروی این شرکت مناسب است یا خیر.

اولین قدم در تحلیل بنیادی چیست؟

برای تحلیل بنیادی یک سهم چهار گام کلی و اساسی وجود دارد. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • بررسی وضعیت کلی اقتصاد
 • بررسی وضعیت صنعت مورد نظر
 • بررسی وضعیت شرکت‌های مورد نظر
 • ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های مورد نظر

چه ابزارهایی برای تحلیل بنیادی وجود دارد؟

ما با استفاده از یک سری ابزارها و اطلاعاتی که از منابع مختلف بدست می‌آوریم، اقدام به تحلیل بنیادی می‌کنیم. ابزارهایی مانند اخبار بازار، اطلاعات‌های منتشر شده در سایت‌های سازمان بورس، تصمیمات و آگهی‌های مجامع شرکت‌ها که در سایت کدال منتشر می‌شود، عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد کلان مانند قیمت ارز، نرخ تورم، نرخ بهره و نرخ بیکاری، صورت‌های مالی شرکت‌ها، نسبت‌های عملکردی و نسبت‌های مالی شرکت‌ها و در نهایت ارزش ذاتی سهام شرکت‌ها برای تحلیل بنیادی در اختیار ما قرار دارد.

چگونه از این ابزارها برای تحلیل بنیادی استفاده کنیم؟

اینکه چطور از این ابزارها استفاده کنیم و برای تحلیل بنیادی از کجا شروع کنیم کاملا بستگی به دیدگاه انتخابی ما برای تحلیل بنیادی دارد. در این رابطه دو دیدگاه کلی وجود دارد.

دیدگاه از پایین به بالا

در این روش، از تحلیل و بررسی عملکرد شرکت و ارزش‌گذاری سهام آن شرکت شروع می‌کنیم، سپس به بررسی حوزه فعالیت و صنعت مورد نظر می‌پردازیم و در نهایت شرایط سرمایه گذاری و وضعیت کلی اقتصاد ایران را می‌سنجیم.

دیدگاه از بالا به پایین

در این حالت برعکس حالت قبلی، یعنی دیدگاه پایین به بالا، عمل می‌کنیم. به این معنی که ابتدا وضعیت کلی اقتصاد را می‌سنجیم، سپس به بررسی حوزه صنعت و فعالیت شرکت می‌پردازیم و در نهایت عملکرد و پتانسیل شرکت را با استفاده از صورت‌های مالی ارزیابی و ارزش ذاتی سهام شرکت را محاسبه می‌کنیم.

در قسمت‌های بعدی با بررسی شرایط اقتصادی و عوامل لازم برای سرمایه گذاری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 


دانلود ویدیو – کیفیت ۳۶۰p

دانلود ویدیو – کیفیت ۷۲۰p

2 پاسخ به “تحلیل بنیادی – تعریف تحلیل بنیادی”

 1. رحیم گفت:

  سلام عرض وادب چرا من نمیتونم اعتبار بگیریم علت رد درخواست چیه میشه بگین لطفا

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای رصد وضعیت بسته (پذیرش یا رد آن)،لغو، تمدید یا علت رد بسته اعتباری می توانید در تب گزارش به گزارش اعتبارات مراجعه کرده و از وضعیت بسته‌های اعتباری خود مطلع شده و در صورت نیاز پیگیری نمایید.

   ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: