تاریخ تسویه معاملات و تمامی جزئیات مربوط به آن

 • ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۲۵ نظر
 • ۲۵۶۳ مشاهده
تاریخ تسویه معاملات

تسویه معاملات و تاریخ‌ انجام آن، یکی از موارد مهمی است که در بازار سرمایه باید به آن توجه داشته باشیم. زمان واریز وجه حاصل از فروش سهام با اوراق بهادار یا واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری متفاوت است و همین مسئله، برخی از فعالان بازار را در هنگام معامله دچار سردرگمی می‌کند. در این مطلب جزئیات کامل را در زمینه تسویه معاملات بیان می‌کنیم و با ذکر مثال، ابهامات را برطرف خواهیم کرد.

منظور از تسویه معاملات چیست؟

در حالت کلی، جا به جایی پول در میان خریداران و فروشندگان تسویه معاملات نام دارد. در هر سیستم معاملاتی یا هر بازاری، دو طرف در معامله وجود دارند. خریدار کالایی را می‌خرد و هزینه را طبق زمان‌بندی و توافق‌های انجام‌شده، در اختیار فروشنده قرار می‌دهد. در بازار بورس هم وضع به همین منوال است، با این تفاوت که وجوه به صورت مستقیم میان خریدار و فروشنده رد و بدل نمی‌شود و واسطه‌ای به نام کارگزاری مسئولیت انتقال‌ها را به عهده دارد. در حقیقت در این بازار وجوه میان کارگزاری‌ها جا به جا می‌شود. با توجه به تعداد بالای معاملات و کارگزاری‌های فعال در بورس، لازم است یک نهاد واسط نیز در این بازار تعریف شود؛ نهادی که امین هر دو طرف باشد و تسویه وجوه را تضمین کند. در بورس ایران «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» این نقش را بر عهده دارد.

زمانی که شما سهامی را خریداری می‌کنید و هزینه‌ای پرداخت می‌کنید، کارگزاری مبلغ را به سیستم مرکزی تسویه وجوه واریز می‌کند و بعد از عبور از این واسطه، وجه به حساب کارگزاری فروشنده واریز می شود. شما به عنوان فروشنده می‌توانید پس از انجام معامله درخواست کنید وجه حاصل از فروش به حساب‌تان واریز شود و پس از دو روز کاری مبلغ را از حساب خود برداشت کنید. در مورد واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF یا ابزارهای مالی دیگر نیز وضع به همین صورت است، اما زمان تسویه ممکن است متفاوت باشد.

در جدول زیر زمان و روزهای تسویه هر یک از ابزارهای مالی را مشاهده خواهید کرد:

 

نوع ورقه بهادار

تاریخ تسویه

سهام بورس

T+2

سهام فرابورس

T+2

حق تقدم سهام

T+2

واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در سهام

T+2

واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

T+2

واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت

T+1

واحدهای صندوق‌های زمین و ساختمان

T+2

اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن

T+2

اوراق مشارکت

T+1

صکوک اجاره

T+1

صکوک مرابحه

T+1

گواهی سپرده

T+1


T+1 و T+2 تعداد روزهایی را نشان می‌دهد که پس از آن، تسویه انجام می‌شود. برای مثال برای تسویه معاملات سهام بورس، دو روز کاری زمان لازم است؛ یعنی پس از دو روز امکان برداشت پول از حساب وجود دارد. در مورد صندوق‌های درآمد ثابت، این روند یک روز کاری زمان می‌برد.
توجه داشته باشید که زمان تسویه در مورد صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال کاملا متفاوت است. در مورد این صندوق‌ها فرایند تسویه و واریز وجه به حساب سرمایه‌گذار، بازه‌ای در حدود سه تا هفت روز کاری را در بر می‌گیرد.

چرا باید به زمان تسویه معاملات دقت کنیم؟

تاریخ تسویه معاملات در چند حالت اهمیت بسیاری دارد:

زمانی که قصد داشته باشید مبلغ حاصل از فروش را از حساب خود برداشت کنید.

زمانی که بخواهید اعتبار معاملاتی که از کارگزاری دریافت کرده‌اید را با فروش سهم، اوراق یا واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری تسویه کنید.

زمانی که بخواهید ابزارهای مالی یا اوراق بهادار را به یکدیگر تبدیل کنید؛ مثلا سهام بفروشید و صندوق درآمد ثابت بخرید.

هر یک از این وضعیت‌ها را با ذکر مثال توضیح خواهیم داد.

برداشت وجه نقد از حساب

 تصور کنید که در تاریخ معینی، مثلا برای پاس کردن یک چک، به مقداری وجه نقد نیاز دارید. می‌خواهید این پول را از محل فروش سهام تامین کنید. در این صورت باید از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری خود، تقاضای وجه ثبت کنید. پس از دو روز کاری پول به حساب‌تان واریز خواهد شد؛ بنابراین لازم است روزهای تعطیل رسمی را نیز در نظر بگیرید تا پول دقیقا در زمانی که می‌خواهید به حساب‌تان واریز شود.

تسویه اعتبار

 در مورد تسویه اعتبار نیز وضع به همین منوال است. در بیشتر موارد، افراد اعتبار خود را با فروش سهام تسویه می‌کنند. نکته‌ای که گاهی فراموش می‌شود، این است که دو روز پس از فروش سهام، وجه به حساب شما واریز می‌شود؛ بنابراین باید حداقل دو روز کاری قبل از سررسید تسویه اعتبار، برای فروش سهام اقدام کنید.

تبدیل ابزارهای مالی یا اوراق بهادار به یکدیگر

تاریخ تسویه معاملات در بورس

 مورد سوم ممکن است کمی پیچیده‌تر به نظر برسد. زمانی که قصد دارید ابزارهای مالی را به یکدیگر تبدیل کنید، لازم است به تاریخ تسویه معاملات هر یک دقت داشته باشید.

تصور کنید که شما مقداری از سهام موجود در پرتفوی شخصی‌تان را فروخته‌اید و حالا می‌خواهید تعدادی سهام دیگر بخرید. در این حالت، انجام معامله بلافاصله امکان‌پذیر است؛ زیرا تاریخ تسویه هر دو سهم T+2 (یعنی دو روز کاری پس از انجام معامله) است. در چنین حالتی به صورت لحظه‌ای می‌توانید معامله کنید و نیازی به صبر کردن نیست.

در یک حالت دیگر، مقداری از سهم‌های موجود در سبد را می‌فروشید و قصد دارید چند واحد صندوق درآمد ثابت ETF بخرید. همان طور که در جدول مشاهده کردید، تاریخ تسویه سهام T+2 و تاریخ تسویه صندوق درآمد ثابت T+1 (یعنی یک روز کاری پس از انجام معامله) است. در چنین شرایطی بلافاصله بعد از فروش سهم، نمی‌توان برای خرید واحدهای صندوق اقدام کرد؛ یعنی اگر امروز سهم را بفروشید، فردا می‌توانید برای خرید واحدهای صندوق درآمد ثابت ETF اقدام کنید. چون تاریخ تسویه سهام یک روز عقب‌تر از تاریخ تسویه این نوع صندوق‌ها است.

در حالت برعکس، امکان معامله در لحظه وجود دارد. یعنی اگر شما چند واحد صندوق درآ‌مد ثابت ETF بفروشید و بخواهید با وجه حاصل از آن سهام بخرید، نیازی به صبر کردن نیست و می‌توانید در همان روز برای خرید اقدام کنید.

سخن آخر

تاریخ تسویه معاملات در ابزارهای مالی مختلف را بررسی کردیم. در مواردی مثل سهام بورس و فرابورس، تاریخ تسویه T+2 است، یعنی پس از دو روز کاری وجه به حساب واریز می‌شود. در مورد بعضی از ابزارهای مالی دیگر مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، تاریخ تسویه T+1 است؛ یعنی وجه حاصل از معامله یک روز کاری پس از فروش به حساب معاملاتی فرد واریز می‌شود. لازم است در زمان معامله به این تاریخ‌ها دقت کنیم تا پول دقیقا در زمانی که می‌خواهیم به حساب‌مان واریز شود و خرید و فروش دقیقا در زمان مد نظرمان انجام گیرد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

25 پاسخ به “تاریخ تسویه معاملات و تمامی جزئیات مربوط به آن”

 1. حسین گفت:

  تعداد معاملات و کارگزاری‌های موجود در بازار بورس بسیار زیاد هستند. در نتیجه، باید یک نهاد مرکزی واسطه بین کارگزاری‌های وجود داشته باشد تا تسویه معاملات به آسانی انجام شود. این نهاد مرکزی، «شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» نام دارد. در واقع می‌توان گفت که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، نقش اتاق پایاپای را بر عهده دارد و امین هر دو طرف معامله محسوب می‌شود. بنابراین ساز و کار تسویه معاملات را می‌توان بدین صورت تشریح کرد؛ پس از انجام معامله بین خریدار و فروشنده، وجه خریدار از کارگزار خریدار وارد سیستم مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه شده و پس از آن وارد حساب کارگزار فروشنده می‌شود. شخص فروشنده می‌تواند وجه حاصل از فروش سهامش را حداقل بعد از یک روز کاری پس از انجام معامله از کارگزاری خود درخواست کرده و پس از حداقل دو روز کاری از حساب خود برداشت کند. روند تسویه معاملات، دو روز کاری به طول می‌انجامد. به همین علت است که برداشت وجه توسط فروشنده به دو روز زمان نیاز دارد.

  ۱۹
 2. رضا جون گفت:

  چقدر خوب بود که همانطور که معاملات آنلاین انجام میشود و به سرعت هزینه خرید و فروش کسر میشود و یا واریز اگر بصورت روزانه در آخر معاملات امکان تقاضای وجه نقد بود بسیار عالی میشد .شاید یکی بک مشکل بزرگی برایش پیش آمد کرده که حیای سریع به پول احتیاج دارد.به امید اینکه این نقیصه هم رفع شود و در پایان معاملات بتوان وجه نقد را دریافت نمود.

  ۱۳
 3. KU3138 گفت:

  خلاصه و در یک تعریف ساده‌تر می‌توان گفت که تسویه معاملات به معنی جا‌به‌جایی پول و اوراق بهادار بین خریدار و فروشنده در یک سیستم معاملاتی است.
  باتشکر

  ۱۰
 4. محمود گلکاری گفت:

  سلام
  تسویه معاملات به معنی جا‌به‌جایی پول و اوراق بهادار بین خریدار و فروشنده در یک سیستم معاملاتی است . با تشکر

  ۴
 5. امید فروغی گفت:

  واقعا ممنون بابت مطالب اموزشی که در سایت منتشر میکنید. من حدودا شش سالی میشه که کد بورسی دارم ولی نمیدونستم که صندوق های با درآمد ثابت دارای تاریخ تسویه ۱ روز کاری هستند. برای من هم جالب بود .
  سپاسگزارم.

  ۳
 6. سیدعلی طباطبائی مهریزی گفت:

  تسویه معاملات به معنی جا‌به‌جایی پول و اوراق بهادار بین خریدار و فروشنده در یک سیستم معاملاتی است

  ۲
 7. سروش گفت:

  تسویه به معنی جا‌به‌جایی پول و اوراق بهادار بین خریدار و فروشنده است

  ۳
 8. رضا گفت:

  سلام خدمت عوامل زحمت کش آگاه واقعا لازمه تشکر کنم از مطالب بسیار عالی و آموزنده شما..مطلب تسویه معاملات یکی مهمترین نکته هایی است که بش اشاره شد
  هرچند توضیحات جامع و کامل رو در این خصوص گفته شده تسویه معملاتی به شکل ساده جابجایی و انتقال نقدینگی حاصل اوراق بها دار بین خریدار و فروشنده میباشد

  ۴
 9. ریحانه گفت:

  سلام خسته نباشید

  تسویه معاملات یعتی جا‌به‌جایی پول و اوراق بهادار بین خریدار و فروشنده در یک سیستم معاملاتی
  واقعا مطالب عالی و اموزنده ایی رو توی سایت میذارین
  ولی اگ میشه کمی بیان گفتن مطالب را ساده تر کنید
  با تشکر فراوان

  ۵
 10. محمد گفت:

  دوستان در هنگام گرفتن اعتبار در تسویه آن باید دقت کرد که چنانچه سهام دارید حتما دو روز زودتر بفروشید (در زمان t+2) تا تسویه شما با تاخیر نباشد، ویا بصورت واریز آنلابن تسویه نمائید.

  ۴
 11. الهه گفت:

  تسویه معاملات به معنی جا‌به‌جایی پول و اوراق بهادار بین خریدار و فروشنده در یک سیستم معاملاتی است.

  ۰
 12. مهدی گفت:

  سلام
  پس از انجام معامله، وجه خرید و فروش سهام مورد معامله بین کارگزاری خریدار و فروشنده جا‌به‌جا می‌شود که به این کار «تسویه معاملات» می‌گویند.

  ۰
 13. زهرا گفت:

  سلام
  متوجه تسویه معاملات و کارگزاری ها شدم.
  لطفا در خصوص نمادهای رو به پیشرفت و با آینده روشن بیشتر مطلب بگذارید.
  تشکر از شما.

  ۱
 14. مهدی غلامی گفت:

  سلام عرض ادب ببخشید بنده حدودا دو ماه پیش با کد ملی سهام عدالت فروختم ولی مبلغ خیلی کمی ریختن از حسابمم کم شده شده نصف یه چی کمتر حسابم چرا نمیزنید لطف کنید بزنید من واقعا شما رو خیلی قبول دارم بهترین کارگزاری هستید کل خانواده و دوستان زیادی با شما معامله کردن ولی خودم نمیدونم چرا اینطور شده تشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که کل دارایی یا بخشی از داریی سهام عدالت به فروش برسد وجه حاصل از فروش توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی به حساب شما واریز می شود.

   ۱
 15. امیر قائدی گفت:

  سلام
  اون جدول خیلی نکات خوبی داره سیو میکنم که حواسم بهش باشه.
  فقط یه سوال دارم:
  در مورد مبلغ اعتبار باشگاه، الان چند روزی هست که مانده اعتبار باشگاه من منفی شده و هیچ علتی هم بابتش توضیح ندادن. الان مبالغ جدیدی که داره شارژ میشه از خرید و فروش سهام از اون کم میشه و عملا بنده نمیتونم برای اعتبار ازش استفاده کنم.

  مجبور شدم اینجا بنویسم چون جای دیگه مربوط به این قضیه پیدا نکردم.

  با سپاس

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 16. محمد علی گفت:

  تسویه معاملات به معنی جا‌به‌جایی پول و اوراق بهادار بین خریدار و فروشنده در یک سیستم معاملاتی است

  ۰
 17. KU3138 گفت:

  اوراق اختیار فروش تبعی که در ایران به عنوان بیمه کردن سهام از آن یاد می‌شود، در حقیقت، ابزاری است که به‌وسیله آن نوسانات و زیان سهام بیمه می‌شود.
  با تشکر از شما

  ۰
 18. علی گفت:

  به معنی جا‌به‌جایی پول و اوراق بهادار بین خریدار و فروشنده در یک سیستم معاملاتی است

  ۰
 19. امیر گفت:

  با سلام به بیان ساده تقریبا میشه گفت زمانی که معامله انجام میشه بین خریدار و فروشنده و به ازای مبلغ خریداری شده فروش میره اون سهم تسویه صورت گرفته

  ۰
 20. Sajadbazgiir گفت:

  در اصل اوراق اختیار فروش تبعی که در ایران به عنوان بیمه کردن سهام از آن یاد می‌شود، در حقیقت، ابزاری است که به‌وسیله آن نوسانات و زیان سهام بیمه می‌شود

  ۰
 21. محمد علیزاده گفت:

  عرض ادب و خسته نباشید
  از تیم خوبتون نهایت تشکر رو دارم من سهام عدالتم رو داخل کارگزاری شما برای فروش گذاشتم یک بخشی از سهام فروش رفته ولی به مدت یک ماهی میشه که الباقی فروش نرفته میخواستم بدونم مشکلی به وجود اومده
  تشکر

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سهام عدالت شما به فروش برسد از حالت سفارش باز به حالت معامله شده نمایش داده می شود و وجه حاصل از فروش به حساب شما واریز می شود.البته توجه داشته باشید فروش سهام عدالت از طریق ناظر بازار انجام میشود و صدور مجوز فروش از سوی ناظر، به شرایط بازار بستگی دارد. تسویه وجوه توسط شرکت سپرده گذاری به حساب کارگزاری آگاه و در نهایت کارگزاری به حساب بانکی شما وجه حاصل از فروش را واریز می نماید. همچنین شماره تماس ۸۳۳۳۸ سازمان خصوصی سازی، همچنان برای پاسخگویی به مشمولان سهام عدالت در دسترس عموم قرار دارد.

   ۱
 22. فریبرز گفت:

  در زمان انجام معامله

  ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: