تاثیر نوسانات سکه نقدی بر معاملات آتی

 • ۱۷ مرداد ۱۳۹۷
 • agah1
 • ۴۹ نظر
 • ۲۰۷۹ مشاهده
سکه نقدی

طلا به دلیل دارا بودن قابلیت ذخیره ارزش، همواره یکی از ابزارهای اصلی سرمایه‌­گذاری به‌شمار آمده است. این فلز گرانبها، برخلاف سهام، اوراق قرضه و پول که به ناشرین خود وابسته هستند، ارتباطی به اعتبار ناشر آن ندارد و ارزش آن در بازارهای جهانی و باتوجه به مقدار عرضه‌وتقاضا تعیین می­‌گردد .

 یکی دیگر از وجوه تمایز طلا با سایر دارایی‌ها در این است که نوسانات نرخ ارزهای کلیدی به ویژه دلار در قیمت‌­گذاری آن موثر است. همچنین بحران‌های اقتصادی، تنش‌های سیاسی، بورس و نرخ بهره در آمریکا از جمله عواملی هستند که بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارند.

سکه طلا در بورس کالا در قالب قراردادهای آتی پیش فروش می‌­شود. بازار قراردادهای آتی عامل مهم و موثری در گردش، حرکت و کارآ شدن اقتصاد است؛ ماهیت قیمت طلا به‌عنوان یک کالای فیزیکی و دارایی مالی و وجود عوامل متعدد تاثیرگذار بر بازارهای آتی طلا، موجب شده است که تحلیل روابط متغیرهای اصلی این بازار پیچیده‌تر شود. بازار آتی سکه از جمله بازارهای پرطرفدار در میان سرمایه‌گذاران است و عوامل مختلفی بر قیمت آتی سکه اثرگذارند.

از بین عوامل موثر بر نوسانات قیمت آتی سکه، بازده قیمت نقدی سکه (روز قبل) و بازده قیمت پیش‌بینی شده نرخ ارز به ترتیب دارای بیش‌ترین تاثیر بوده و متغیرهای بازده شاخص کل بورس و قیمت پیش‌بینی شده طلای جهانی در رده‌های بعدی قرار دارند.

در سال‌های گذشته، از بررسی نوسانات اونس مشاهده شده که هر زمان اونس تمایل به صعود داشته باشد، معاملات آتی نیز به همان سمت سوق پیدا می‌کند و هر زمان که بهای اونس جهانی طلا کاهشی باشد، معاملات آتی هم روند کاهشی را تجربه خواهد کرد.

این نشان از تاثیر فراوانی است که اونس طلا بر معاملات این فلز گرانبها، چه در تابلو آتی و چه در بازار نقدی دارد. علاوه‌بر موارد یاد شده عواملی مانند شرایط سیاسی، اقتصادی، واکنش رفتاری فعالان بازار و غیره در قیمت قراردادهای آتی تاثیر­گذار هستند.

قراردادهای آتی به چه صورت هستند؟

اندازه هر قرارداد در معاملات آتی سکه به تعداد ۱۰ سکه است؛ یعنی با خرید هر واحد قرارداد آتی، تعداد ۱۰ سکه پیش خرید خواهد شد. این قراردادها در ماه­‌های مختلف سال منتشر می­‌شوند و تا ۵ روز قبل از پایان ماه قرارداد موردمعامله قرار گرفته و پس از آن تا پایان روز قرارداد در اتاق پایاپای بورس یا محلی که توسط بورس تعیین شده تحویل سکه‌ها صورت می‌پذیرد.

این قراردادها در هر روز معاملاتی در دامنه نوسانی ۵- درصد تا ۵+ درصد از قیمت تسویه روز قبل معامله می­‌شوند. هرچه زمان تحویل این قراردادها زمان دورتری باشد، قیمت بالاتری برای آنها پیش­بینی شده و به همان نسبت در قیمت‌های بالاتری در زمان حال معامله خواهند شد.

برای مثال هر واحد قرارداد آتی سکه در دی ماه ۹۷ در قیمت بالاتری نسبت به قراردادهای آتی سکه در شهریور ماه ۹۷ معامله می­‌شود. در قراردادهای آتی، همانند سایر بازارهای بورس، قیمت‌ها بر اساس تعامل عرضه و تقاضا در بازار کشف می‌شود و عملیات نظارت بر بازار طبق قواعد و اصول مربوطه همواره توسط بورس کالا صورت می‌پذیرد.

قیمت نقدی طلا برقیمت آتی اثرگذار است؟

احتمال افزایش یا کاهش‌های ناگهانی قیمت در بازار سکه و شکل‌گیری تکانه‌های شدید وجود دارد. نوسانات قیمت سکه نامتقارن است و اخبار خوب (شوک‌های مثبت) منجر به نوسانات آتی بیشتری در قیمت و بازدهی نسبت به خبرهای بد (شوک‌های منفی) می‌شوند.

در معاملات قراردادهای آتی چون هر یک از طرفین متعهد به تحویل دادن و تحویل گرفتن دارایی پایه در سررسید قرارداد هستند، عوامل بسیاری نظیر فاصله زمانی تا سررسید قرارداد، نرخ سود و از همه مهم‌تر انتظارات سرمایه‌گذاران موثر هستند. در روند معاملات هر چه زمان سررسید قرارداد آتی نزدیک‌تر شود، قیمت آتی به سمت قیمت نقدی سکه در بازار نزدیک‌تر می‌­شود و در سررسید قرارداد آتی، قیمت آن با قیمت نقدی برابر و یا خیلی نزدیک خواهد شد. پس قیمت معاملات آتی وابستگی معینی به قیمت نقدی دارد و اگر این وابستگی وجود نداشته باشد، معامله‌گران به سرعت تلاش می‌کنند تا وابستگی مناسبی را بین آنها بیابند.

برای مثال فرض کنید که قیمت آتی بیشتر از قیمت نقدی در زمان تحویل باشد، در این صورت مشتریان برای کسب بازدهی بیشتر دارایی موردنظر را در قالب قرارداد آتی می‌فروشند، سپس در قیمت نقدی اقدام به خرید نقدی دارایی کرده و منتظر رسیدن زمان تحویل دارایی می‌­مانند و در زمان تحویل دارایی به اندازه اختلاف قیمت آتی و قیمت نقدی سود به دست می­‌آورند.

 یا بالعکس تصور کنید قیمت آتی پایین‌تر از قیمت نقدی در زمان تحویل باشد، در این صورت مشتریانی که قصد دارند دارایی موردنظر خود را خریداری کنند ابتدا وارد یک قراداد آتی شده، موقعیت‌های تعهدی خرید اتخاد کرده و در زمان تحویل دارایی به اندازه اختلاف قیمت قرارداد آتی و قیمت نقدی سود دریافت می‌­کنند.

 در حالت اول فروش قرارداد آتی باعث کاهش قیمت آنها و در حالت دوم خرید قرارداد آتی زمینه افزایش قیمت آنها را فراهم می‌­آورد.

قیمت نقدی طلا برقیمت آتی اثر گذار است؟

البته به لحاظ علمی، قیمت معاملات آتی سکه در بورس کالا بسته به شرایط ممکن است از قیمت نقدی سکه بیشتر یا حتی کمتر باشد. در این حالت اگر در سررسید قراردادهای آتی، قیمت آتی به سمت قیمت نقدی میل نکند، انگیزه نکول برای یکی از طرفین بالا می­رود. تفاوت قیمت این دو در حالتی که قیمت آتی از نقدی بیشتر باشد، از خریدار نکول کننده و در حالتی که قیمت نقدی از آتی بیشتر باشد، از فروشنده نکول کننده دریافت خواهد شد. در بیشتر موارد با نوسان قیمتی سکه نقدی شاهد نوسانات بیشتری در قراردادهای آتی خواهیم بود. یکی از دلایل این امر، حجم تعداد سکه‌­های در نظر گرفته شده برای هر واحد قراردادهای آتی است، زیرا همانطور که اشاره شد در هر واحد قرارداد، ۱۰ سکه مورد معامله قرار می‌گیرد و طبیعی است که نوسانات، اثرگذاری بیشتری بر قراردادهای آتی داشته باشند و چون سررسید این قراردادها و تحویل سکه در آینده رخ می‌دهد از نوسانات تاثیر بیش‌تری می‌پذیرند.

تاثیر قیمت نقدی بر معاملات آتی منطقی است؟

اثرگذاری قیمت نقدی سکه بر قیمت معاملات آتی سکه امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. اما گاهی مشاهده می‌­شود که عوامل مختلفی مانند عوامل سیاسی داخلی یا دستکاری­‌های قیمتی موجب ایجاد تغییرات غیرعادی و غیرمنطقی و افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت سکه نقدی در بازار می­‌شوند که مقاطعی گذرا هستند و جو زودگذر و کوتاهی بر روی معاملات ایجاد می‌­کنند که ماندگاری ندارد.

در چنین مواقعی تاثیر پذیری بازار آتی منطقی به نظر نمی‌رسد؛ زیرا قیمت تعیین شده برای این قراردادها مربوط به سکه­‌هایی است که در آینده تحویل داده خواهد شد و جو زودگذر امروز تاثیری در قیمت ماه‌­های آتی نخواهد داشت پس بهتر است ملاک بالا و پایین رفتن ارزش معاملات، قیمت اونس جهانی در نظر گرفته شود. البته طبق ماده ۲۹ دستورالعمل اجرایی معاملات، اگر ظن در دستکاری قیمت یا تغییر غیرعادی قیمت معاملات وجود داشته باشد، مدیرعامل بورس کالا یا رییس سازمان بورس می‌توانند معاملات را متوقف کنند. به همین دلیل گاهی مشاهده شده که کمیته آتی به‌دلیل نوسانات شدید در بازار سکه طلا و عدم‌ شفافیت اطلاعاتی درباره بازار نقدی سکه طلا، تصمیم به توقف معاملات بازار گرفته است.

نتیجه‌گیری

همانطور که اشاره شد طلا به دلیل دارا بودن قابلیت ذخیره ارزش، همواره به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری مطرح بوده است. در معاملات آتی عوامل متعددی از جمله قیمت ارز ، قیمت اونس، عوامل سیاسی و اقتصادی و … بر قیمت واحدهای موردمعامله اثرگذار هستند و پیش­‌بینی کردن تمام این عوامل مشکل است.

اما براساس فرضیه بازار کارا که طبق آن اطلاعات به سرعت در بازار منتشر می‌شوند، می‌­توان قیمت قراردادهای آتی را به عنوان جانشینی برای نشان دادن تمام این عوامل مورداستفاده قرار داد. معمولاً هر چه زمان سررسید قرارداد آتی نزدیک تر شود، قیمت آتی به سمت قیمت نقدی میل می‌کند و در سررسید قرارداد آتی، معمولاً قیمت آن با قیمت نقدی برابری کرده یا خیلی به قیمت نقدی آن نزدیک می‌شود.

معاملات آتی امروزه در دنیای مالی و سرمایه­‌گذاری از اهمیت زیادی برخوردارند و حضور فعال در این بازارها مستلزم داشتن شناخت کافی و ریسک‌­پذیری بالا است.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

49 پاسخ به “تاثیر نوسانات سکه نقدی بر معاملات آتی”

 1. AC8036 گفت:

  بازار آتی بازاری بسیار پویا و هیجان انگیز است که پتانسیل داره سرمایه های سرگردان بیشتری رو جذب بازار سرمایه کند.به شرطی که مدیران با اطلاعیه های کارشناسی نشده باعث کسادی بازار و فرار فعالین بازارنشوند.
  مطلب خوبی بود و تشکر از توجه تون به بازار آتی در این بخش.لطف کنید در مورد آبشده هم مطلب بنویسید

  ۰
 2. AK8490 گفت:

  خیلی سخت است باید با مثال توضیح داده شود

  ۰
 3. AG8414 گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب خوب تون
  علت اینکه سررسید های جدید قراردادهای آتی سکه فعال نمیشه چیه؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   راه اندازی سررسید جدید آتی سکه در حیطه اختیارات بورس کالا است و بنا به صلاحدید و با توجه به شرایط ملتهب بازارها تشخیص داده‌اند که فعلا سررسید جدید راه اندازی نشود.
   با تشکر

   ۰
 4. AM7842 گفت:

  بازار معاملات آتی سکه می تواند خیلی جذاب باشد ولی به اندازه سرمایه گذاری در سهام شرکت ها مفید به حال اقتصاد ملی نیست.

  ۰
 5. AH2272 گفت:

  درقراردادهای اتی سکه،اتفاقات طبیعی،،مانند سیل ،طوفان ،اتش سوری، زلزله،اتش فشانی، خشکسالی، وامثالهم هم گاهی اثر ،گزلر است....
  برای مثال حدود ۵سال پیش در اروپا در اثر اتشفانی بخاطرگرفتگی هوا چندین کشور اروپایی فرودگاه ها تعطیل شد..وروند قیمت انس جهانی بشدت کاهش یافت ،واثر در قیمت آتی سکه گذاشت،،انهایی که پیش فروش کرده بودند راسوپراز کرد وآنهایی که پیش خرید کرده بودند،رابه زیان رساند..
  به هر صورت در قرارداد های آتی ،هوش ،شم اقتصادی ،واطلاعات مالی واقتصادی،،اطلاعت سیاسی، صلح ،جنگ وپیش بینی انها،و.... و.... در این زمینه ها اثر انچنانی،،ان چنانی دارد..به شانس واقبال وامثالهم ،چندان تکیه نتوان کرد........

  ۰
 6. AM7843 گفت:

  باسلام
  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون.
  با توجه به آنچه که شما فرمودید که تغییرات غیرعادی و ناگهانی سکه نقدی و تاثیراتی که بر بازار آتی سکه می گذارد غیرمنطقی است و ملاک اصلی بالا وپائین رفتن آن بهتر است قیمت اونس جهانی سکه درنظر گرفته شود. امروزه شاهد چنین مساله ای هستیم و انجام معاملات بر روی سکه چه نقدی و چه آتی غیرمنطقی به نظرمی رسد. با این تفاسیرشما، انجام معاملات سکه در این روزها را چگونه می بینید؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   دوست عزیز همانطور که می‌دانید سایت bashgah.com سایتی است که کارگزاری آگاه از طریق آن خدمات خود را به مشتریان ارائه می‌نماید.
   لذا برای استفاده از مشاوره و تحلیل بازار آتی سکه به سایت avagold.ir مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 7. AK9447 گفت:

  با سلام
  مطلب جالبی بود اطلاعات خوبی گرفتم،
  ممنون از شما

  ۰
 8. AL7877 گفت:

  ریسک این معاملات آتی بالاست و نیاز به حرفه ای بودن داره.

  ۰
 9. AK6766 گفت:

  بازار معاملات آتی سکه می تواند خیلی جذاب باشد ولی به اندازه سرمایه گذاری در سهام شرکت ها مفید به حال اقتصاد ملی نیست.

  ۰
 10. AA2981 گفت:

  سلام
  با توجه به بازار متلاطم،آیا خریدسکه جایز است؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   دوست عزیز همانطور که می‌دانید سایت bashgah.com سایتی است که کارگزاری آگاه از طریق آن خدمات خود را به مشتریان ارائه می‌نماید.
   لذا برای استفاده از مشاوره و تحلیل بازار آتی سکه به سایت avagold.ir مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 11. AM1886 گفت:

  مطلب جالبی است البته در شرایط فعلی به نظر استراتژی خوبی جهت جایگزینی ارز های خارجی می تواند باشد

  ۰
 12. AE7956 گفت:

  با توجه به اینکه قیمت طلا در ایران ناشی از نوسانت قیمت جهانی فلزات گرانبها می باشد و همچنین اقتصاد ایران کاملا سیاسی بوده و یک اقتصاد کاملا بیمار می باشد ، سرمایه گذاری در این بازار از ریسک بسیار بالای برخوردار می باشد

  ۰
 13. AL5672 گفت:

  در صورتی که بازار cfd در کشور ایجاد میشد برای همه کالا اینقدر تقاضای فیزیکی برای کالای نقدی وجود نداشت

  ۰
 14. نجاتی گفت:

  وقت بخیر
  ای کاش بجای نماد فرابورس برای پیش بینی قیمت پایانی در روز چهارشنبه این هفته، یکی از سهمای قندی مثل قزوین یا قشیر رو به مسابقه میذاشتین. معمولا توی مسابقات پیش بینی هفتگی کمتر نماد قندی به مسابقه گذاشته میشه.

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز از اینکه در خصوص تیپ سوالات بخش مسابقه پیشنهاد و نظرات سازنده خود را ارائه میدهید از شما تشکر می‌کنیم. سوالات جسورانه بر اساس پیش بینی تحلیلگران ما و بر مبنای نمودارها و چارتهای تکنیکال با بازه های هفتگی طراحی و منتشر می شود. تلاش می کنیم در این بخش از مسابقات از صنایع مختلف و متنوعی استفاده نماییم.
   با تشکر

   ۰
 15. AN0321 گفت:

  با سلام
  من کد معاملات انلاین سکه اتی رو دارم ولی یه سوال برام پیش اومده که حد ضرر چقدر میتونه باشه مثلا اگه یه قرارداد بگیرم و هر روز سکه پایین بیاد و از حداقل وجه تضمیم هم پاییتر بیاد این ضرر همین جا بسته میشه یا اونقدر پایین میاد تا یه مشتری پیدا شه؟
  یعنی ممکنه تمام وجه تضمینم رو صفر کنه

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   در بازار آتی سکه (یا زعفران) در صورتی که موجودی حساب از حداقل وجه تضمین پایین تر بیاید اخطاریه کال مارجین ارسال می‌شود که شخص یا باید حسابش را شارژ نماید و یا موقعیت خود را ببندد. چنانچه وی نتواند موقعیت خود را ببندد، وارد بازار جبرانی میشود. در بازار جبرانی ممکن است دوره های متعدد جهت بستن موقعیت تشکیل شود که می‌تواند منجر به صفر شدن موجودی وی بگردد.

   ۰
 16. حسین گفت:

  باعرض معذرت !
  چرا از پنجم مرداد تا حالا لینک شرکت در قرعه کشی رو برای بنده گذاشته نشد؟

  ۰
 17. AD3757 گفت:

  سلام چند روز ورود روزانه به سایت برای لینک قرعه کشی لازم است.

  ۰
 18. AK9132 گفت:

  باسلام و تشکراز مطالب مفید
  طلا همیشه بعنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری مطرح بوده چون دارای قابلیت ذخیره ارزش می باشد

  ۰
 19. AK8831 گفت:

  طلا در حالت فعلی بیشتر به نرخ دلار بستگی دارد تا عرضه و تقاضا.

  ۰
 20. AL5672 گفت:

  آتی تاثیری بر نقدی ندارد

  ۰
 21. علی گفت:

  تشکر ویژه از اطلاعات بسیار مفیدی که ارایه فرمودید ممنونم

  ۰
 22. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  امید وارم با اطلاع رسانی خوب شما در زمینه آتی مخصوصا آپشن اگاهی و حجم معامله گران آگاه بیشتر بشه
  ممنون

  ۰
 23. AN0321 گفت:

  سلام سوالم را با مثالی مطرح میکنم
  یک قرارداد اتی خریداری نموده ام هر روز قیمت ان افت شدید میکند و من موقعیت خود را میبندم سوالات من این است :
  ۱- ایا در این زمان جلوی ضرر من گرفته میشود یا باید حتما فردی بعنوان خریدار برای موقعیت بسته من پیدا شود که جلوی ضرر بیشتر من را بگیرد ؟
  ۲- اگر خریداری پیدا نشد ایا کماکان هر روز ضرر بیشتری میکنم ؟
  ۳- ایا ممکن است این روند من را بدهکار زیر صفر کند که اگر جواب شما بله است انگاه من چگونه تسویه باید بکنم
  ممنون

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در بازار آتی سکه (یا زعفران) در صورتی که موجودی حساب از حداقل وجه تضمین پایین تر بیاید اخطاریه کال مارجین ارسال می‌شود و شخص باید حسابش را شارژ نماید و یا موقعیت خود را ببندد. چنانچه وی نتواند موقعیت خود را ببندد، وارد بازار جبرانی میشود. در بازار جبرانی ممکن است دوره های متعدد جهت بستن موقعیت تشکیل شود که می تواند منجر به صفر شدن موجودی وی بگردد.

   ۰
 24. AB6412 گفت:

  تشکر ویژه از اطلاعات بسیار مفیدی که ارایه فرمودید ممنونم

  ۰
 25. AM1344 گفت:

  مطلب جالبی بود اطلاعات خوبی گرفتم،
  ممنون از شما

  ۰
 26. AF7636 گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید کلیه اطلاعاتتون مفید و کامل هستند از شما تشکر میکنم

  ۰
 27. AN0321 گفت:

  با توجه به تاثیر ان شاهد هستم سکه اتی هر روز حدود ۵۰۰ هزار برای هر قرارداد افزایش داشت که این باعث میشد بازار سکه را دچار التهاب کند و جالب اینجاست بجای انکه سکه اتی در سررسید خود به قیمت بازار نزدیک شود برعکس شد یعنی بازار خود را با سکه اتی تنظیم میکرد و بخاطر همین هم در حال حاضر معاملات اتی سکه متوقف شد

  ۰
 28. AN0321 گفت:

  سوال : ایا زمانی که معاملات اتی سکه متوقف میشود میتوان با در نظر داشتن به اینکه تعهد بازی وجود ندارد کل وجه واریز شده جهت تضمین را برداشت نمود؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز
   با توجه به توقف بازار آتی می‌توانید وجه تضمین خود را برداشت نموده و پس از بازگشایی بازار، در صورت تمایل مجدد پول خود را به حساب آتی برگردانید.

   ۰
 29. AN0321 گفت:

  چرا تا حالا کد قرعه کشی برای بنده ارسال نشده؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درحال حاضر ارسال لینک قرعه کشی ورود پی در پی در بآشگاه، با مشکل مواجه شده است که بابت این مشکل از شما پوزش می‌خواهیم.
   همکاران پشتیبانی درحال پیگیری و رفع آن هستند.
   با تشکر از صبر و شکیبایی شما

   ۰
 30. am5091 گفت:

  سلام خسته نباشید من تازه مشتری اگاه شدم و معترفم که واقعا خدماتتون جذاب و فوق العاده هستش

  ۰
 31. am8705 گفت:

  سلام خسته نباشیدواقعا از اطلاعات جامعتون متشکرم

  ۰
 32. AP1535 گفت:

  سلام
  لطفا. اگه امکانش هست توضیحات بیشتری در مورد معاملاتی آتی و اختیار بدهید
  تشکر از آگاه

  ۰
 33. AS3405 گفت:

  طلا در حالت فعلی بیشتر به نرخ دلار بستگی دارد تا عرضه و تقاضا.

  ۰
 34. AU0902 گفت:

  به همین دلیل گاهی مشاهده شده که کمیته آتی به‌دلیل نوسانات شدید در بازار سکه طلا و عدم‌ شفافیت اطلاعاتی درباره بازار نقدی سکه طلا، تصمیم به توقف معاملات بازار گرفته است.

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

با کارگزاری آگاه رایگان در سجام ثبت نام کنید!

با دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه به رایگان در سجام نیز ثبت نام کنید.

دریافت کد بورس و ثبت نام سجام بستن
:شماره موبایل
:ایمیل
{$phone}
{$name}
:حداقل سرمایه
{$email}