تاثیر حذف صفر از پول ملی بر بازار بورس

 • ۹ مرداد ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۲۳۹ نظر
 • ۸۵۵۲ مشاهده
تاثیر حذف چهار صفر از پول ملی ایران بر سرمایه گذاری در بازار بورس

۴ صفر از پول ملی حذف شد!

این خبر روز چهارشنبه مورخ ۹ مرداد ۹۸ در اکثر خبرگزاری های معتبر منتشر شد. اکنون سوال این است:

تاریخچه حذف صفر از پول ملی به چه زمانی بازمیگردد؟

حذف ۴ صفر از پول ملی چه تأثیری در بورس دارد؟

مزایا و معایب حذف صفر از پول ملی چیست؟

این اقدام چه تأثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت؟

نمود بیرونی آن برای عموم جامعه چیست؟

با توجه به تصویب قانون حذف ۴ صفر از پول ملی ایران در هیئت دولت، در این مقاله به ابعاد مختلفی از این تصمیم پرداخته شده است.

سابقه حذف صفر از پول ملی در کشورهای جهان

حذف صفر از پول ملی در چندین کشور تابه‌حال انجام‌شده است و بر اساس شرایط متفاوت هر کشور سبب بهبود اقتصاد و یا ایجاد تورم شده است. برای مثال چین، پرو، برزیل، ونزوئلا و … در زمان‌های مختلف اقدام به حذف صفر از پول خود کردند و برخی در این مسیر موفق بوده و برخی نیز شکست خوردند. یکی از تجربیات ناموفق این اقدام، کشور آرژانتین بوده است. این کشور در فاصله سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۶ در سه مرحله ۱۱ صفر از پول ملی خود حذف کرد. در این اقدام آرژانتین واحد جدیدی وابسته به دلار معرفی کرد و پس از بحران مالی سال ۲۰۰۲ میلادی دچار بحران اقتصادی شدیدی شد.

اما ترکیه یک نمونه موفق از اجرای برنامه حذف صفر از پول، در راستای سیاست اصلاح پولی و اقتصادی در سال ۲۰۰۵ است. این کشور در برخی از برهه‌های زمانی تورم بالای ۱۰۰ درصد را نیز تجربه کرده بود؛ اما با تدوین و اجرای سیاست تثبیت اقتصادی اقدام به حذف ۶ صفر از پول ملی خود کرد. با اجرای موفقیت‌آمیز سیاست اصلاح اقتصادی این کشور توانست لیر جدید را معرفی کرده و اقتصاد خود را تثبیت سازد.

سابقه تصمیم حذف صفر از پول ملی ایران

تصمیم به حذف صفر از پول ملی کشور به دهه ۷۰ برمی‌گردد. این موضوع در دستور کار سال ۱۳۷۲ قرارگرفته بود ولی اقدام خاصی برای آن صورت نگرفت. دلیل مطرح‌شدن حذف صفر تورم بالا در آن زمان بود که به دلیل آزادسازی اقتصاد و شوک‌های نفتی پس از جنگ و سرازیر شدن دلارهای نفتی به اقتصاد ایران بوده است. با شروع دولت فعلی، بحث حذف صفر از پول ملی دوباره قوت گرفت و به‌عنوان یک لایحه در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

مزایا و معایب حذف صفر از پول ملی

تسهیل نقل‌وانتقال پول، کاستن حجم آن در مقیاس کلان، صرفه‌جویی در هزینه‌های چاپ اسکناس، هزینه‎های معاملاتی در مباحث مالی کشور، تسهیل تنظیم صورت‌حساب‌های مالی و اثرات مثبت روانی در جامعه از مزایای حذف صفر از پول ملی است.

از معایب حذف صفر نیز می‌توان به هزینه سنگین جایگزینی اسکناس‌ها، ناسازگاری دفاتر و صورت‌های مالی داده‌های قدیم و جدید اشاره کرد. همچنین افزایش قیمت کالاها، عدم نظارت دقیق بر بازارها نیز از دیگر معایب این اقدام است.

با توجه به اعلام خبر تصویب حذف چهار صفر از پول ملی، جهت درک بهتر این تصمیم لازم دیدیم تا با جناب آقای محمدرضا دم‌ثنا، تحلیل‌گر برجسته بازارهای جهانی کارگزاری آگاه مصاحبه‌ای انجام دهیم.

 

مصاحبه با یکی از تحلیلگران بازارهای جهانی

 

از نظر شما این تصمیم چه تأثیری بر زندگی و معیشت مردم می‌گذارد؟

با توجه به اقدامات مختلف صورت گرفته و تجربیات دیگر کشورها این سیاست به‌تنهایی تأثیر خاصی بر اقتصاد مصرفی جامعه نخواهد داشت؛ اما این تأثیر بیشتر تأثیر روانی بر زندگی مردم دارد. بااین‌حال بیشترین تأثیر در حوزه حسابداری و افزایش هزینه شرکت‌ها وجود دارد. این هزینه جهت تبدیل حساب‌های مالی و صورت‌های حسابداری به شرکت‌ها تحمیل می‌شود. این اتفاق همانند هزینه‌ای است که در سال ۲۰۰۰ میلادی با وارد شدن به هزاره جدید به شرکت‌‌های جهان تحمیل شد و شرکت‌ها مجبور به تغییر اعداد و ارقام و تقویم‌های خود شدند.

 با توجه به تجربیات سایر کشورها به‌صورت موفقیت‌آمیز و یا شکست‌خورده، این تصمیم چه آینده‌ای در ایران خواهد داشت؟

به‌طورکلی برنامه حذف صفر در بیشتر کشورها به‌تنهایی اتفاق نیفتاده است و در جریان اصلاحات اقتصادی و ساختاری فراوانی بوده که سبب هدایت کشورها به مرحله جدیدی شده است. درواقع حذف صفر از پول ملی نوعی آماده‌سازی ذهنی برای مردم جامعه برای ایجاد اصلاحات ساختاری در اقتصاد است و این تصمیم بخشی از سیاست اصلاح اقتصاد بوده است تا اقتصاد، جامعه و مردم آماده تغییرات دیگر و تقویت ارزش پول ملی شوند. برای مثال در کشور ترکیه این تصمیم با تغییرات جدی در سایر بخش‌های اقتصاد همراه بوده است؛ بنابراین مهم‌ترین موضوع در این میان داشتن برنامه برای اصلاح ساختارهای اقتصادی است. تا زمانی که این سیاست وجود نداشته باشد، نمی‌توان انتظار داشت این اقدام تأثیر مثبتی بر اقتصاد کشور و معیشت مردم داشته باشد و حتی ممکن است باعث افزایش تورم نیز شود.

به نظر شما حذف صفر از پول ملی بر بازار بورس و سهام چه تأثیری می‌گذارد؟

برای این موضوع نیز نمی‌توان تأثیر خاصی در نظر گرفت. برای مثال سهم بانک تجارت پس از افزایش سرمایه به قیمتی کمتر از ۱۰۰ تومان رسید. بااینکه این تصور همیشه وجود داشت که بازار نمی‌گذارد هیچ سهمی زیر ۱۰۰ تومان باقی بماند، اما در این چند ماه گذشته این اتفاق نیفتاد و سهم با همان قیمت باقی ماند. درواقع ارزش‌گذاری یک شرکت فراتر از نگاهی ابزاری به اعداد است. درخصوص پول نیز می‌توان گفت ارزش پول با اعداد روی اسکناس شناسایی نمی‌شود و عوامل زیادی در ارزش پول ملی کشور تأثیر دارد. ارزش قیمت سهم بر اساس تطبیق قیمت با بازار است و سهم ارزان لزوماً به معنی بازدهی قابل‌مقایسه نسبت به بازدهی سایر سهام نیست.

جمع‌بندی:

با توجه به مطالب بیان‌شده می‌توان عنوان کرد که تا زمانی که تورم داخلی کم و اقتصاد باثباتی وجود نداشته باشد، با اجرای سیاست حذف صفر از پول ملی نمی‌توان انتظار نتایج مثبتی در اقتصاد و روند قیمت‌ها داشت؛ بنابراین بانک مرکزی و سایر نهادهای مالی و پولی تصمیم‌گیرنده باید همه جوانب موجود را در نظر بگیرند تا در کنار رفع حذف صفر از پول ملی کشور، بهبود شرایط اقتصادی را نیز شاهد باشیم.

239 پاسخ به “تاثیر حذف صفر از پول ملی بر بازار بورس”

 1. AQ9724 گفت:

  به جا این اقدمات که هزینه بر هم هست سیستم بانکی رو اصلاح کنن که شاهد این همه اختلاس نباشیم

  ۲۸
  • امید گفت:

   دقیقا . فعلا هزینه چاپ اسکناس و ... بیش از فواید این طرح هست . این اقدام پس از ثابت شدن نرخ ارز و ثبات قیمتی و کاهش تورم ایده خوبی می باشد

   ۴
 2. AW3216 گفت:

  سلام
  نکته ای که اینجا مطرح هستش سرعت اجرای این قانون می باشد بنظر شما چه زمانی دقیقا این قانون به اجرا در خواهد آمد؟اگر کارگاه و کلاسی برای بررسی این موضوع تشکیل بدید این موضوعات باید در آن بحث شود.دقیقا چه سهم هاییی از سهام های زیر صد تومن بالا خواهند کشید؟ آیا این بالا رفتن سهم های ریز چه تاثیری بر سایر سهام های قیمت بالا خواهد داشت؟ آیا سهام های گران را هم گران تر خواهند شد یا ثابت خواهند ویا حتی بعلت رغبت بازار به سهم های ریز سهم های گران تر ارزان تر خواهد شد؟!

  ای کاش تحلیل این موضوع را بیشتر با تمرکز بر تاثیر این اقدام بر بازار بورس انجام دهید و حتی می طلبد یک کارگاه رایگان بررسی در واحد آموزش با محوریت این موضوع برگزار نمایید. باتشکر

  ۱۲
  • Agah گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه بیان شده خبرهای تکمیلی در روزهای آتی اعلام میشود، باید کمی منتظر بمانیم تا بتوانیم به پاسخ این قبیل پرسش ها و سوالات متعدد دیگر دست یابیم.

   ۷
 3. AL1919 گفت:

  جنس های ارزان از لحاظ قیمت ریالی بیشترین تورم روانی فروشنده را خواهند داشت
  تغییر نرم افزار خودپرداز بانک ها

  گروه یارانه و خدمات دهنده پوزها
  سیگنال میکنیم

  ۶
 4. AN2455 گفت:

  حتی جنبه روانی اش هم چیز قابل ملاحظه ای نیست فقط کافیست یک مورد تغییر ساعت را بیاد بیاوریم تا مدتها بین مردم وقتی میخواستند جواب بدهند الان ساعت چنده طرف میپرسید جدید یا قدیم!این یعنی اون ضریب صد درصدی که برای آمادگی مردم در استفاده از جنبه روانی پول در نظر گرفته این یک تخیل است.مطلب دیگه تخلیه فشار مردم در مدتی هر چند کوتاه در باب انتظار کاهش تورم اقتصادیست که برای چند صباحی کم کاری بیشتر مسوولین را ایجاد میکند و بعد مدتی روز از نو روزی از نو .....

  ۵
 5. AT6387 گفت:

  بازم پول ملی بی ارزش شد

  ۳
 6. BC1519 گفت:

  باسلام
  بایدصبرکردودیدکه ایاتفکری پشت این اقدام وجوددارد؟تصمیمات بعدی بیانگرخواهدبودوانچه مسلم است بعدروانی انست که درشرایط فعلی مانندمسکنی موقت تاثیرات انی خواهدداشت باتشکر

  ۴
  • BA7337 گفت:

   هیچ تفکری موجود نمی باشد ...فقط از روی تنبلی گفتن یه چهارتا صفر کم کنیم که وقتی میگیم طرف چهارمیلیارد اختلاس کرد مردم عکس العملی نشون ندن ...همش بازی روانیه ...توی این کشور مگر سد سازی ها و انرژی اتمی و هزاران مورد دیگه به جز بی هدفی و صرف هزارن میلیارد هزینه چه نتیجه ای جز تخریب و منزوی شدن داشته

   ۵
  • AP9560 گفت:

   اگه باعث تقویت ارزش پول ملی باشه راه حل خوبی است اما تا زیر ساخت های لازم اجرایی نشود نمیتواند مفید باشد

   ۱
 7. AV5711 گفت:

  با سلام و تشکر. به نظر بنده تا مدتی تاثیر روانی این موضوع بر جامعه سبب رکود شده و بعد از آن باعث تورم پنهان خواهد شد.

  ۵
 8. BD1588 گفت:

  بنظرم در میان مدت و بلندمدت سهام ها افزایش پیدا خواهند کرد

  ۲
 9. AB6454 گفت:

  سلام امیدوارم حذف صفر باعث تحول اقتصاد بشه ممنون از اطلاعات شما..

  ۰
 10. AS9133 گفت:

  سپاس فراوان،استفاده کردیم از مطالب
  امیدواریم در کل اجرای این قانون در نهایت منجر به رفاه همه اقشار جامعه بشود.

  ۳
 11. AR7372 گفت:

  شش تا صفر بر میداشتن دیگه راحت

  ۱
 12. AM6273 گفت:

  مطالب خوبی بود.
  ولی حذف صفر از پول ملی و تبدیل رئال به تومان امکان پذیر نیست.

  ۱
 13. BA5566 گفت:

  به نظر من کم کردن صفر پول با اینکه تاثیری شاید در قیمت ها نداشته باشد ولی در ناخوداگاه مردم ارزونی شکل میگیرد مثلا میگفتند یه ماشین ۴۰۰ میلیون ریال بود که واحد ایرانه حالا میشه ۴۰ هزار تومن ....شاید فکرم درست نباشه ولی یه جورایی در ذهن ادم میشینه که ارزش پولمون بالا اومده و داره از جنسا بالا میزنه یه زمانی با ۴۰ هزار تومن مثلا سه کیلو میوه میشد حالا ماشین میدن..خخخخ

  ۱
 14. AX6350 گفت:

  با تشکر از همه ی شما عزیزان وکارگزاری خوبتان

  ۱
 15. AP5465 گفت:

  امیدوارم سبب پیشرفت اقتصاد کشورمون بشه

  ۱
 16. AU4503 گفت:

  حالاطول میکشه تا اجرا بشه

  ۱
 17. BC8591 گفت:

  قطعا این تصمیم هم مثل سایر تصمیمات کارشناسی کافی نشده و امیدی نداریم که موفق عمل کنه!

  ۴
 18. BC6145 گفت:

  تحلیل جالبی بود

  ۲
 19. BD1030 گفت:

  اگر درست اجرا شود طرح خوبیست

  ۴
 20. AX8532 گفت:

  برای ما خوب نیست .

  ۲
 21. AU5959 گفت:

  پاسخ به نظر محترمBA5566 :
  از همین فردا چهار صفر حذف ،آیا درامد شما دوبرابر می شود ؟ اگر ماشین ۴۰۰ میلیون ریال که حالا بشه ۴۰ هزار تومن ،آنوقت حقوق ۴میلیونی شما می شود ۴هزار تومان پس نتیجه می گیریم این کار درپایان فایده ای برای عموم مردم ندارد وفقط بازی با ارقام واعداد است .مثل تورم که که فقط در طی دو سال اخیر ۱۲۰درصد شده اعلام می کنند ۴۰درصد است .وسر این قصه دراز است.

  ۱۰
 22. BC6780 گفت:

  امیدوارم باعث پیشرفت اقتصاد کشورمون بشه

  ۰
 23. مولوی گفت:

  با توجه به هزینه های که برای چاپ اسکناس و ضرب سکه وجود دارد باز هم مالیات دهندگان ضرر خواهند کرد از طرفی اجناس با قیمت پایین برای رساندن خود به قله حرکت خواهند کرد

  ۰
 24. BA7509 گفت:

  انتظار نمی رود در قیمت سهم هر شرکت تاثیری بگذارد

  ۰
 25. BA8349 گفت:

  فکر نکنم به صلاح مملکت باشه چون هیچ کمکی به اقتصاد نمیکنه.

  ۰
 26. BD1366 گفت:

  به نظر من عملی نمیشه هفته اینده سبزه

  ۰
 27. AL4089 گفت:

  سلام
  کل سیستم و مخصوصا اقصاد به یک جراحی حیاتی نیاز داره که در اراده و بطن بدنه وجود نداره زیرا جراحی اصلی مساوی با تولدی دوباره با موتور و بدنه جدید..
  تشکر

  ۰
 28. امیر گفت:

  خب با این تفاسیر معایب این طرح از مزایاش بیشتره که ...... تکلیف بورس بطور مشخص چی میشه ؟؟؟؟

  ۰
 29. AX7250 گفت:

  رد میکنه مجلس

  ۰
 30. BD2008 گفت:

  مگه فرقی هم داره، وقتی ارزش
  پول پایین تر باشه

  ۰
 31. AP6259 گفت:

  کاش ب جای حذف صفر از پول کلا پولو حذف میکردن.مبادله کالا ب کالا....

  ۰
 32. BA8349 گفت:

  فک نکنم مجلس تصویبش کنه.

  ۰
 33. am2631 گفت:

  سلام.امیدواریم وضعیت بهتر بشه

  ۰
 34. AX6624 گفت:

  تکلیف سهام هایی که زیر ۱۰۰۰۰ ریال هستند ؟

  ۰
 35. AS4063 گفت:

  اگه تورم کنار حذف صفر مهار بشه از نظر روانی عالی میشه

  ۰
 36. AY0228 گفت:

  برای بورس هم تاثیر داره

  ۱
 37. AL6270 گفت:

  به نظرم تورم بیشتر میشه

  ۰
 38. AU5198 گفت:

  اگر زمان اجرایی شدن این طرح همزمان بشه با تحولات مثبت در روابط بین‌الملل و رفع تحریم ها میشه امیدوار بود که نتایج مثبتی داشته باشه و صفرها دوباره برنگرده

  ۰
 39. BA2913 گفت:

  درود
  با سپاس از مطالب ذکر شده...امیدوارم که مانند ترکیه یا چین اقتصاد بهتر بشه ، نه مثل آرژانتین😐

  ۰
 40. BB0710 گفت:

  باید پایه های اقتصادی اصلاح بشه و به تولید و صنعت توجه بشه وگرنه فقط صرف حذف صفر تاثیر مثبتی انچنانی نخواهد داشت

  ۰
 41. AX0989 گفت:

  کشورهای دیگه هم این تجربه رو داشتن، هم موفق هم ناموفق. ولی به نظر میرسه با این شرایط اقتصادی وضعیت تورم بدتر بشه!

  ۰
 42. AT6139 گفت:

  بنظر من می تونه مفید واقع بشه چرا که ترکیه اینکارو قبلا کرده و در حال حاضر پولش از پول ما با ارزشتره

  ۰
 43. BC8797 گفت:

  یک کار حسابداری است تاثیری در اقتصاد ندارد.

  ۰
 44. BB7602 گفت:

  فقط حذف صفر که اقتصاد رو درست نمیکنه .یه زره روی بورس تاثیر میزاره ولی گرانی و فشار روی مردم باقی میمونه

  ۰
 45. BB4049 گفت:

  بدليل تورم انجام پذير نيست

  ۰
 46. AV6528 گفت:

  تحلیل خوبی بود. به امید اصولی اجرا شدن طرح و بهبود وضعیت اقتصادی

  ۱
 47. BA1791 گفت:

  بنظرم در میان مدت باعث رشد ارزش سهم ها بخصوص سهم های زیر ۱۰۰ تومن باشیم.

  ۰
 48. AK2805 گفت:

  فکر نکم تغییری ایجاد کنه، مشکل از جای دیگس که با ورداشتن صفر و اینکار حل شدنی نیست

  ۰
 49. BA0509 گفت:

  با حذف ۴ صفر ارزش سهام های کمتر ۱۰۰۰۰ ریال خیلی نزولی می شود

  ۰
 50. AW7556 گفت:

  با سلام به جای حذف صفر، باید پول ها بدون پشتوانه که چاپ شده را از بازار جمع کرده و امحا کرد در غیر اینصورت در بانک مرکزی به همان مقدار طلا قرار داد.

  ۰
 51. BD2101 گفت:

  با سلام و صبح بخیر اطلاعات زیادی از وضعیت بازار ندارم بعنوان یک تازه وارد در بورس ترجیح میدهم تا یک مدت کوتاه فقط خواننده مطالب شما برزگواران باشم .

  ۱
 52. BA8519 گفت:

  طرح خوبیه ولی الان اجرا نشه بهتره

  ۳
 53. سمانه گفت:

  امیدوارم به نفع مردم باشه و موفق بشه

  ۱
 54. محمد گفت:

  سلام ممنون از مقاله وتحلیل.بنظرم واحد پول ما همون تومان باشه بهتره مثلا یکدلار الان۱۱۰۰۰۰ریاله بعد از حذف میشه ۱۱تومان خوبه اما باید دستمزدها و حقوقها هم تغییر کنه.

  ۲
 55. AK6766 گفت:

  سلام امیدوارم حذف صفر باعث تحول اقتصاد بشه ممنون از اطلاعات شما..

  ۱
 56. محمد گفت:

  با سلام
  متاسفانه در کشور ما بیشتر از کارکردن حرف میزنند
  اینکه صفر از پول ملی حذف بشود بدون تغییر در روند وضعیت اقتصادی سودی ندارد که هیچ
  و حتی قطعا برخی از این اوضاع هم ماهی میگیرن
  حرفش را زدند کی عمل کنند خدا داند
  کاش تدبیری شود امسال پدر بنده در حسرت ی ماشین نو نباشند...

  ۲
 57. BD0214 گفت:

  این کار جنبه ظاهری داره فقط، اما واقعا کار بیهوده ای هست. مثل این میمونه که من نتونم یه گوشی خوب بگیرم، برم چینی فیک همونو بگیرم. ارزشی نداره جز ظاهر خوبش، به محض روشن شدن و اینکه بخوام استفاده کنم ازش تازه متوجه میشم چقد کم کاربرد و محدوده، و اون سرمایه ای که قبلا داشتم چقدر ارزشش الان کمتر شده. در بهترین حالت این میتونه باشه که بگیم با ثبات بازار، اگه یک میلیون من شد ۱۰۰۰ تومن، گوشی یک میلیونی هم شده هزار تومن. که صد در صد اوضاع وخیم‌تر از این حرفاست.

  ۲
 58. sheida گفت:

  تاثیری درکاهش قیمتها ندارد که هیچ طبق متن بالا تاثیرش منفی هم خواهد بود

  ۲
 59. ایمان سلیمیان گفت:

  امیدوارم به پیشرفت اقتصاد کشورمون کمکی بشه

  ۰
 60. AT9298 گفت:

  بنظرم فقط از نظر روانی در کوتاه مدت موثر خواهد بود

  ۱
 61. ناصر گوران گفت:

  به نظرم تورم بالا میره چون ثبات اقتصادی وعدم تورم باعث نتیحه میشه /قبل اجرا با ید تورم پایین بیاد که در ایران یرعکسه هروز بالاتر میره صددرصد اقتصاد ورشکسته ما بدتر میشه /

  ۲
 62. BD2700 گفت:

  در کشور ما هر تصمیم واقدامی باعث تورم میشه.. ما باید کوبیده بشیم دوباره ساخته شیم...

  ۱
 63. BB4463 گفت:

  سلام ازین جهت که واحد پول یه کاسه میشه خوبه ولی تا جا بیفته مردم گیج خواهند بود

  ۱
 64. BB6477 گفت:

  مشکلات نقدینگی و اقتصادی را باید ریشه ای حل کرد

  ۰
 65. AW9298 گفت:

  با توجه به نبود زیر ساختهای اقتصادی قوی کمکی به اقتصاد نخواهد کرد و باعث رشد تورم خواهد شد.

  ۰
 66. BA0270 گفت:

  امیدوارم این کار تاثیر مثبتی در زندگی مردم داشته باشد

  ۰
 67. AR2196 گفت:

  کار بی فایده ای است.به جای اون باید قیمتها کاهش پیدا کنه.

  ۰
 68. AW1836 گفت:

  امیدوارم تجربه های فاجعه باری که در کشورهای دیگر اتفاق افتاد برای ما تکرار نشود

  ۰
 69. AT8715 گفت:

  هر طرحی دارای یک سری تهدید ها و فرصت هاست
  امیدوارم در هر حال راهی برای برون رفت از اوضاع کنونی باشه

  ۰
 70. AY9490 گفت:

  به نظرم با مشکلاتی مواجه میشه اجرای این طرح

  ۰
 71. AY1455 گفت:

  اجرای چنین طرحی چند سال زمان می بره و اگه با راه کارهایی برای کاهش تورم ، افزایش رشد اقتصادی و ثبات اقتصادی همراه نباشه می تونه دارای تاثیر منفی هم باشه

  ۰
 72. توحید گفت:

  به نظر من تاثیر روانی حذف صفرها می تونه مثبت باشه

  ۰
 73. BB1711 گفت:

  با این تصمیمات در بهبوهه شرایط سخت اقصادی یک فشار هنگفت تولید اسکناس هم اضافه میشه

  ۰
 74. AP6388 گفت:

  باید منتظر بمونیم. شاید اثرش مثبت باشه

  ۰
 75. AM4052 گفت:

  به نظر من قبل از حذف چهار صفر باید توان اقتصادی شرکتها دو کارگاه های اقتصادی تقویت میکردند

  ۰
 76. BB4327 گفت:

  به نظرم الان تاثیری نداره

  ۱
 77. bb844798 گفت:

  سلام فقط ازلحاظ روانی فک کنم تاثیرداده ولی ازلحاظ وضعیت معاش مردم فک نکنم تاثیری بزاره

  ۴
 78. AS5622 گفت:

  متن خوبیه.کاش اقتصاد رو کارشناسانه درست می کردند.

  ۱
 79. AX4554 گفت:

  سلام امیدوارم با همه این هزینه های چاپ اسکناس کمکی به اقتصاد و معیشت مردم بشه...با تشکر

  ۰
 80. AS4604 گفت:

  سلام
  امکان گرفتن اعتبار برای شخصی دیگر وجود داره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید در هنگام خرید اعتبار کد باشگاه شخص دیگری را برای انتقال اعتبار به آن شخص ثبت کنید و اعتبار خریداری کنید.

   ۰
 81. محمدجواد اقبال گفت:

  ب نظرم ک این طرح اجرا نخواهد شد

  ۰
 82. BA0270 گفت:

  به نظرم میتونه نتیجه مثبت داشته باشه

  ۰
 83. ک گفت:

  خوب نیست .....تورم را بیشتر میکند

  ۰
 84. AT6387 گفت:

  امیدوارم روند اقتصادی هم بهبود پیدا کند

  ۰
 85. AP9543 گفت:

  به نظر من اشتباه محض هست

  ۰
 86. BC1712 گفت:

  فقط تاثیر روانی دارد

  ۰
 87. یاسر گفت:

  اجرای درستش میتونه به اقتصاد کمک کنه.ولی تجربه ثابت کرده نمیتونن به درستی اجراش کنن

  ۰
 88. شهاب گفت:

  بنظرم کار خوبیه و اجرای بسیار سختی را خواهد داشت

  ۰
 89. BC1609 گفت:

  تو این وضعیت اقتصادی احتمال اینکه این کار نتیجه معکوس بده بیشتر هستش

  ۱
 90. AU4778 گفت:

  به نظرم تاثیر مثبتی در اقتصاد میزاره .و تورم کاهش پیدا میکنه

  ۱
 91. علی گفت:

  اول نظام بانکیو درست کنن و به پول ثبات بدن

  ۰
 92. AP1535 گفت:

  سلام
  امیدوارم بازار واکنش منفی به این موضوع نشان نده
  ممنون

  ۰
 93. AR4338 گفت:

  امیدوارم به نفع مردم باشه و اثرات مثبتی داشته باشه.

  ۰
 94. AK1509 گفت:

  از لحاظ نظری تغییرات صفر هیچ تاثیری بر اقتصاد ندارد، اما از نظر روانی تاثیرات عمیقی دارد و دست دولت را در افزایش نقدینگی باز می گذارد.

  ۰
 95. AT7085 گفت:

  انشاءالله خیر باشه و باعث پیشرفت و بهبود اقتصاد بشه

  ۰
 96. BC1461 گفت:

  دقیقا حذف چهارصفر تاثیری بر کاهش تورم نخواهد داشت وقتی ساختار اقتصادی دچار مشکلات عدیده ای است.

  ۰
 97. AF9513 گفت:

  بنظرم هنوز جای صبر داره. یکم دیگه زمان بگذره مناسب تره.

  ۰
 98. AO7698 گفت:

  باید ۸ تا حذ کنن🤣

  ۰
 99. BA4678 گفت:

  امیدوارم با حذف این صفر ها شروع برای اجرای سیاست درست پولی بشه و با برنامه ریزی درست از این فشار زیادی که به مردم وارد شده کاسته بشه
  ممنون از کارگزاری آگاه

  ۰
 100. AS3707 گفت:

  امیدواریم وضعیت اقتصادی بهتر بشه

  ۰
 101. BA5286 گفت:

  انشالله که خوب میشه وضعمون که بدتر از این نمیشه که

  ۰
 102. علی صالحی گفت:

  بهتره اول سیستم نظام بانکی اصلاح بشه

  ۰
 103. AQ1981 گفت:

  سلام
  امکان پذیر نیست

  ۰
 104. BB5964 گفت:

  باید منتظر شد و دید عملی میشه ک بعد درباره تاثیرش نظر داد.

  ۱
 105. AV4044 گفت:

  حالا کی اجرا میشه؟

  ۰
 106. AV4044 گفت:

  به نظر من بیشترین تاثیرو تو بورس میذاره

  ۰
 107. BD4787 گفت:

  در صورت برنامه ریزی درست می تواند مفید باشد

  ۰
 108. حجت زارعی گفت:

  به نظرمن خوبه و یه چهارچوب منظمی به پول کشور میده

  ۰
 109. AP2362 گفت:

  انشالله وضعیت اقتصادی بهتر بشه

  ۰
 110. احمد گفت:

  تکلیف سهمهای زیر ۱۰۰ تومان چی میشه؟

  ۰
 111. BC6920 گفت:

  تا زیرساختش درست نشه اقتصاد هر کاری هم بکنن وضع همینه

  ۰
 112. AY3045 گفت:

  امیدوارم وضعیا افتصادی رو به صعود پیش بره و همراه اون بورس وضعیت بهتری پیدا کنه و مردم با خیال راحت سرمایه گذاری کنن

  ۰
 113. AT4902 گفت:

  سلام
  کار کاملا بی اثری است.
  وقتی سیاست های اقتصادی اشتباه است زیاد یا کم کردن تعداد صفر های پول ملی اثر چندانی در بهبودی اقتصاد نخواهد داشت.

  ۰
 114. AV9693 گفت:

  پس سیاست ها چی میشه؟

  فکر نمی کنم تاثیر خاصی داشته باشه

  ۰
 115. BB4574 گفت:

  تاثیر مثبتی میتونه داشته باشه

  ۱
 116. AM8943 گفت:

  سلام. فعلا که در حد لایحه هیات دولته ... تعیین فویت..طرح در صحن مجلس ... تصویب ... شورای نگهبان مونده

  ۳
 117. AV6191 گفت:

  سلام با ارادت به نظر دیگران بنده فکر نمی کنم تاثیری داشته باشه بر تورم جامعه و کار هزینه بری برا سیستم بانکی هست

  ۴
 118. AK9825 گفت:

  این یه طرح که باید در مجلس رای بیاره که قابل اجرا باشه.

  ۱
 119. AT7265 گفت:

  سلام وسپاس بنظر میرسه باید ابتدا زیرساختش اماده بشه. که هنوز نشده. مثال کارت ملی هنوز بعد از چند سال هنوز همه نتونستن کارت هوشمند بگیرن. سپاس

  ۰
 120. AV4820 گفت:

  من موافقم شاید تاثیر خوبی داشته باشه

  ۱
 121. BD4787 گفت:

  ایشالله که به منفع اقتصاد کشور باشد

  ۰
 122. BD4740 گفت:

  احتمالا اقتصاد کشور را از زیر این فشار در بیاورد

  ۰
 123. BD4901 گفت:

  بعضی کشورها موثر بوده ولی در بعضی کشورها تاثیر منفی داشته به عملکرد کشورها بستگی دارد

  ۰
 124. BB6239 گفت:

  امیدوارم حذف صفر باعث تحول اقتصادی بشه

  ۰
 125. BD6775 گفت:

  منم نظرم مثبته شاید فرجی بشه این همه اختلاس نباشه

  ۰
 126. BD6782 گفت:

  به نظر من هیچ تاثیر مثبت و مستقیمی روی اقتصاد کشور نداره

  ۰
 127. Reza گفت:

  به نظر من تاثیری بر وضعیت موجود نخواد داشت

  ۰
 128. AY7214 گفت:

  در صورت استحکام بنیادی اقتصاد کشور میتونه تاثیر خوبی داشته باشد ولی متاسفانه ایران این بنیاد رو نداره

  ۰
 129. AY9552 گفت:

  انشالله که با این کار تورم کاهش پیدا کنه

  ۰
 130. AT7051 گفت:

  علی الظاهر بر سهام های بانکی تاثیرگذاره تا حدی . و شاید خبر خوبی باشه برای گروه بانکی ها

  ۱
 131. AX9612 گفت:

  با سلام و تشکر مطلب خوبی بود ولی کاش با جزییات بیشتر بیان می شد لطفاً موارد این چنینی را با جزییات بیشتر مطرح نمایید. ممنون

  ۰
 132. BD2707 گفت:

  به نظر من که کار پر هزینه و بیهوده ایه

  ۱
 133. AX5202 گفت:

  امکاندارد اقتصاد زیرو روبشود

  ۰
 134. رامین گفت:

  امیدوارم تاثیرمنفی نذاره ایشالا

  ۰
 135. BB3016 گفت:

  فک نکنم تاثیر چندانی بر وضع اقتصادی کشور و بازار سرمایه داشته باشه. فقط تاثیر روانی داره

  ۰
 136. AH2243 گفت:

  هنوز مونده تا تصویب بشه

  ۰
 137. BD2822 گفت:

  حذف صفر برای بورس بد میشه؟؟؟؟؟؟

  ۰
 138. BD7364 گفت:

  به نظرم من هیچ تاثیری در جامعه ایجاد نمیکنه

  ۱
 139. AH6567 گفت:

  خوبه اما با صبر

  ۰
 140. valafar گفت:

  تومان را همه استفاده میکنن و کسی ریال تو گفتگوها استفاده نمیکنه.بی تاثیر بی تاثیر نیست اما در سهام تاثیرش ناچیزه.

  ۰
 141. AW9565 گفت:

  عجب . انشاالله که خوش آیند میشه برای همه مردم

  ۰
 142. ali گفت:

  عالیه و لی بودن تدبیر ...!!!!

  ۰
 143. AS7524 گفت:

  در کل اگر حذف صفر از پول ملی همراه با متحول شدن اقتصاد باشه ، به نفع کشور هستش ، اما بدون زیرساخت ها و تحول و پویایی، اقتصاد ره به ترکستان می برد مثل ونزوئلا

  ۰
 144. AN4488 گفت:

  تا اجرای شدن ایت طرح زمان زیادی میبره و اصلاح پولهای قدیم هم علاوه بر زمان هزینه بر هم میباشد

  ۰
 145. AX6984 گفت:

  انشا...که تاثیره مثبتی در اقتصاد کشور داشته باشه

  ۰
 146. AJ4770 گفت:

  سلام، از ۴ سوالی که درست زدم، دو تا را تصحیح کردید، اما دو تاش همچنان اصلاح نکردید.

  ۱
 147. AR4613 گفت:

  با حذف ۴ صفر بايد منتظر جهش قيمت كالاهاي زير ۱۰۰۰ تومان و بالطبع ساير كالاها باشيم...

  ۱
 148. BB0745 گفت:

  بر اساس اعلام رییس بانک مرکزی هر ریال معادل قیمت یکصدم گرم قیمت طلا است که در حال حاضر این فرمول الان صدق نمی کند پس واحد ریال اشتباه و غیر قانونی است و تصمیم درستی است

  ۰
 149. BB0832 گفت:

  اجرا شدنش بسیار زمان بر حالا حالا انجام نمیشه

  ۰
 150. علی صالحی گفت:

  انسان به امید زنده هستش

  ۰
 151. AU5205 گفت:

  انشالا که تاثیر داشته باشه

  ۰
 152. AM7038 گفت:

  با سلام با توجه به عدم تخصص کافی مدیران و عدم توجه به نظرات کارشناسان مجرب اقتصادی و سیاستهای آزمایشی مدیران سطح اول ،امکان موفقیت پایین است

  ۰
 153. AX0576 گفت:

  سلام به نظر من حذف صفر از پول ملی به هنگام افت شدید ارزش پول ملی رخ میدهد و در صورتیکه با سایر اقدامات اقتصادی درست همراه گردد، میتواند تا حدودی موثر واقع گردد. ولی صرف حذف صفر از پول نه تنها رونقی به دنبال ندارد، احتمال تبعات منفی اقتصادی را نیز بدنبال دارد. به هرحال چشم انداز روشنی ندارد.

  ۰
 154. AU6066 گفت:

  باسلام
  به نظر من این یک طرح نسنجیده و بدون برنامه ریزی می باشد که در آینده عواقب جبران ناپذیری رو به همراه خواهد داشت

  ۰
 155. AH7309 گفت:

  تاثیری نداره متاسفانه

  ۰
 156. AT7312 گفت:

  اینجور همه چیز به هم میریزه معلوم نیست بازم هرچی بهتره افراد متخصص درباره بحث کنن

  ۰
 157. AN9561 گفت:

  روند بلندمدتی رو باید طی بکنه.

  ۰
 158. AX9883 گفت:

  کل پولمون بی ارزشه. حالا ۳تا صفر هم روش..

  ۰
 159. BD7014 گفت:

  سلام
  به نظر من حذف وضعیت را بهتر که نخواهد هیچی بدتر هم خواهد شد ، چون برای این موضوع باید همانند کشورهای دیگر هدف بعدی داشت که مسئولان ندارند.عین این میمونه برای رسیدن به کاغذ درختی قطع کنی ولی نتونی بعد از قطع درخت کاغذ تولید کنی

  ۰
 160. BD0910 گفت:

  انشالله که جواب بده هر چند خیلی خوش بین نیستیم

  ۰
 161. BA0410 گفت:

  تا ساختار اقتصادی کشور درست نشه تاثیر حذف صفر ها از پول ملی نمایان نخواهد شد

  ۰
 162. سعیدی گفت:

  سلام
  حذف صفر ها تاثیری در بهبود اقتصادی و تولید کشور نخواهد داشت.
  بهتره که تعداد حقوق بگیرهایی را که بدون انجام هیچ کار مفیدی سربارِ جامعه هستند، کم کنند. که تعدادشان هم بسیار است.

  ۰
 163. AS5937 گفت:

  سلام فقط حذف ۴ صفر از پول دوای درد اقتصاد بیمار ایران نیست

  ۱
 164. AV3156 گفت:

  پول ایران از اینی هم ک هست بی ارزش تر میشه متاسفانه
  تنها دلیل قانع کننده اینه ک هزینه تولید اسکناس پایین می اید و دلیل دیگری ندارند

  ۱
 165. BD3169 گفت:

  تاثیر این اقدام بیشتر روانی و به قصد مشغول کردن دوباره مردم به یک شوآف جدید برای پرت کردن حواسشون از یک مسئله مهمه

  ۰
 166. AU9886 گفت:

  حذف صفر از پول ملی به شرطی که تورم مها و کم بشه موثره

  ۰
 167. AW5952 گفت:

  قبل از هر تغییر اقتصادی بزرگی بدوا نیاز به تامین زیر ساخت های لازم وجود دارد ولی با توجه به عدم تامین زیر ساخت در جهت این جهش اقتصادی ، این تغییر عامل تورم شدید و بی ثباتی اقتصادی در کشور خواهد شد.

  ۱
 168. AY6673 گفت:

  امیدوارم به پیشرفت اقتصاد کشورمون کمکی بشه

  ۰
 169. BD8808 گفت:

  بعید میدونم تاثیر مثبتی داشته باشه

  ۱
 170. AX0608 گفت:

  حذف صفر دردی رو دوا نمیکنه مهم داشتن یه برنامه جامع و عمل طبق اون برنامه اس

  ۲
 171. AK3114 گفت:

  این کار روی شرکت هایی که قیمت هر سهمشون زیر صد تومان هست خیلی تاثیر گذار هستش تا شرکت هایی که قیمت هر سهم بالاتری دارند

  ۱
 172. AL1004 گفت:

  ب نظر من ب جای این کار،وضعیت اقتصادی کشورمون و درست کنن، جلوی تورمو بگیرن خیلی بهتره

  ۱
 173. AV0427 گفت:

  من که حذف چهار صفر پول میترسم تا مردم عادی بیان براشون تفهیم بشه چی به چیه چقدر کلاه رفته سرشون

  ۲
 174. AO0620 گفت:

  حذف چهارصفر تاثیری بر کاهش تورم نخواهد داشت وقتی ساختار اقتصادی دچار مشکلات عدیده ای هستس
  باید منتظر بمونیم. شاید اثرش مثبت باشه وبنظرم دربلندمدت سهام ها افزایش پیدا خواهند کرد

  ۱
 175. AO7520 گفت:

  کلا صفر نداشته باشه بهتره

  ۰
 176. AW9777 گفت:

  تجارب بقیه کشور ها که مناسب بوده تا حدودی انشالله که خیره

  ۱
 177. BD8025 گفت:

  تصویب قوانینی به در بخوره که وضعیت مردم رو بهبود ببخشه در غیر اینصورت فقط دردسرساز خواهند شد

  ۲
 178. BA6227 گفت:

  به نظر من در شرایط فعلی کار درستی نیست.

  ۲
 179. AX5081 گفت:

  امیدوارم وضعمون از این بدتر نشه

  ۲
 180. AV1609 گفت:

  به نظر من حذف چهار تا صفر تورم زا است. و برای اینکه برای مردم این کار عادی بشه حتما باید قبلش فرهنگ سازی و عادی سازی بشه

  ۰
 181. ae8473 گفت:

  اقتصاد از بیخ و بن خرابه حذف صفر فقط ایجاد هزینه است

  ۲
 182. BD6691 گفت:

  تحلیل جالبی است اما اینقدر مردم به مسوولین بی اعتمادن که اینم یه راهکار برا سواستفاده خودشون میبینن

  فک کنم تاثیر خاصی نزاره با توجه به همت دولتیا و مجلس

  ۲
 183. 03706 گفت:

  با سلام و احترام
  برداشتن چهار صفر از پول ملی مزایا و معایب چشمگیری دارد .
  از مهم ترین مزایای آن میتوان به ایجاد فضایی نو و پویا برای تبادلات روزانه اشاره کرد ، و از مهم ترین معایب آن میتوان به هزینه ی بالای جمع آوری پول های رایج گذشته و نیز توزیع و تبیین پول های جدید اشاره نمود .

  ۰
 184. AC6123 گفت:

  سلام حذف صفر از پول کار درستی نیست در این شرایط اقتصادی

  ۰
 185. BD7364 گفت:

  تاثیرزیادی میتواند داشته باشد

  ۱
 186. BA4246 گفت:

  طرح جالبی نخاهد بود چون هزینه مالی زیاد برا دولت داره و تاثیری روی ارزش پول ما نمیزاره

  ۰
 187. AY7049 گفت:

  هرچند وقوع این اتفاق ازنظر بنیادی تأثیری بر بازار سرمایه ندارد، اما ممکن است ازنظر روانی تأثیراتی را هم بر صورت‌های مالی شرکت‌ها و هم بر رویه دادوستد بگذارد.

  ۰
 188. AY7049 گفت:

  با حذف چهار صفر پول ملی، سیستم رقابتی دیگر نمی‌توان روی سهم‌ها به شکل فعلی رقابت کرد و حداکثر آن‌ یک صدم است. البته باید دید تا چند رقم اعشار می‌توان قیمت را تعریف کرد که به نظر من حداکثر تا دو رقم خواهد بود.

  ۰
 189. AD0990 گفت:

  امیدوارم که متصدیان امر حساب شده عمل کنند

  ۰
 190. AH4821 گفت:

  با سلام
  حذف ۴ صفر - تاثیر در کاهش تورم و یا تغییر معیشت مردم نخواهد داشت فقط در خواندن و شمارش اعداد کمک کننده خواهد بود.

  ۱
 191. AT7134 گفت:

  با سلامو خسته نباشید خدمت دوستان گرامی

  از اونجای که بعضی کشور ها با حذف صفر های پولشان وضعیت اقتصادیشان بهتر شد و بعضی کشور ها با حذف صفر وضعیت اقتصادیشان بدتر شد باید کاملا و از هر جهت بررسی بشود ، بعد اجرایی شود.

  با تشکر از کارگزاری آگاه

  ۱
 192. BA8328 گفت:

  به نظرم با مشکلات اقتصادی که پیش آمده است و از بی برنامه بودن به این بحران رسیده ایم، اگر این هدف جدید هم بدون برنامه ریزی و مدیریت درست صورت گیرد ممکن است وضع را نیز این که هست بدتر کند..

  ۱
 193. Reezaa گفت:

  دولت بجای پرداخت به کارهایی ک ضرورتی ندارد وصت خود را برای حا مسایل مهمتر مردم بگذارند الان زمان مناسبی برای حذف ۴ صفر پول ملی نمیباشد

  ۱
 194. علیرضا الوندی گفت:

  این روش میتونه موثر باشه به شرطی که اندیشه اقتصادی و پشتیبانی خوبی به همراه داشته باشه نه فقط اینکه چهار صفر برداشته بشه

  ۰
 195. Ax7431 گفت:

  باسلام و احترام
  متشکرم می شوم اگر بفرمایید چرا کامنت و تحلیل اینجانب در مورد حذف صفر از پول ملی در وبلاگ نذاشتید.

  ۰
 196. BD4858 گفت:

  باید منتظر بمونیم. شاید اثرش مثبت باشه

  ۰

  ۰
 197. AX9785 گفت:

  باسلام فکر نمیکنم تاثیر به سزایی در اقتصاد داشته باشه جز هزینه های تعویض اسکناس و تعویض ساختار حسابداری از ریال به تومان والبته تورم پنهان

  ۰
 198. AY2535 گفت:

  عجالتا، بهترین آورده این اقدام برای مردم، مرهمی است بر احساس تحقیر پول بی ارزش شده ملی، باقی داستان را دوستان به خوبی اشاره کردند

  ۰
 199. علی گفت:

  امیدوارم حداقل باری از روی دوش مردم برداشته بشه

  ۰
 200. BB4574 گفت:

  وای ساعت قدیم و جدید کم بود اینم بهش اضافه شد...

  ۰
 201. AT9197 گفت:

  با توجه به تورم و نداشتن برنامه خاصی از این دولت ، حذف صفر فایده ای ندارد که هیچ باعث تورم بیشتر هم میشود.

  ۱
 202. AT9197 گفت:

  دولت بجای اینکه صورت مسئله را پاک کنند باید بفکر برنامه ای برای جلوگیری از تورم و مهار آن باشد .

  ۱
 203. AK8490 گفت:

  سلام میشه وام قرضه الحسنه ۲۰۰۰۰۰۰میلیون تومانی را در بستهای باشگاه بگنجانییدو فعال کنید ممنون میشم

  ۰
 204. AY8422 گفت:

  بنظر من ما مسائل مهترین از این موضوع تو اقتصاد داریم ، و بهتر هست وقت و انرژی در موضوعات مهمتر گذاشته شود

  ۰
 205. AP0669 گفت:

  به نظر من برا بازار بورس ایران که بیشتر با تورم کار میکنه تا کیفیت و رقابت در تولید این موضوع اصلا مناسب نیست. اما از خیلی ها شنیدم میتونه برای بازار اگه زیر ساخت های حداقلی رعایت بشه مثل خدمات بانکی طبق قوانین بال ۳ جهانی تاثیر بسزایی داره.

  ۰
 206. AN8885 گفت:

  به جا این اقدمات که هزینه بر هم هست سیستم بانکی رو اصلاح کنن که شاهد این همه اختلاس نباشیم

  ۰
 207. AY1159 گفت:

  تکلیف قیمت سهم ها چی میشه

  ۰
 208. BC9388 گفت:

  به نظر من خوبه چون دیگه داشتیم به ونزوئلا نزدیک می‌شدیم

  ۰
 209. AY2621 گفت:

  امیدوارم این طرح اجرایی بشه

  ۰
 210. AU9876 گفت:

  ایکاش سیستم پولی بانکی کشور رو از پایه اصلاح بکنن

  ۱
 211. AA4423 گفت:

  فعلا حرفی زدن ۴تا کارشناس درست حسابی میخاد تجزیه و تحلیل کنه همینطوری نمیشه

  ۰
 212. BD0885 گفت:

  این تغییرات به هیچ دردی نمیخورن اگه پایه اصلاح نشه

  ۰
 213. AU0902 گفت:

  با سلام
  امیدوارم حذف صفر باعث تحول اقتصاد بشه با توجه به اینکه در کشور ترکیه با حذف شش صفر خوب جواب داده پس ابتدا باید ساختار اقتصادی کشور درست بشه ان وقت تاثیر حذف صفر ها از پول ملی نمایان خواهد شد با سپاس فراوان

  ۰
 214. AU8723 گفت:

  من فکر نمی کنم تاثیری داشته باشه تورم هزار برابر شده وضع مردم صدبرابر بدتر شده بنابراین فایده ای ندارد.

  ۱
 215. AM3347 گفت:

  بیشتر باعث عوام فریبیه این کار و خروجی اقتصادی نخواهد داشت

  ۰
 216. حمید گفت:

  مجبورن حذف کنن

  ۰
 217. BB3024 گفت:

  باید دید همین هم عملی میشه یا نه....

  ۰
 218. سامان گفت:

  دوباره تورم...

  ۰
 219. BE4113 گفت:

  خداکنه اثرش مثه تصویب پرداخت یارانه نشه که اون طرح خیلی مخرب بود.

  ۱
 220. AV0024 گفت:

  دوستان به جای قضاوت زود هنگام اجازه بدیم این اتفاق شکل بگیره انشاالله که شاهد تاثیر مثبتش خواهیم بود.

  ۰
 221. AW8144 گفت:

  من موافقم ترکیه هم چند سال پیش با حذف ۶ صفر و اقدامات اصولی اقتصادشو سروسامون داد

  ۰
 222. AR8593 گفت:

  من موافق حذف ۴ صفر از پول ملی هستم.

  ۰
 223. BA3040 گفت:

  امیدوارم به پیشرفت اقتصاد کشور کمک کنه

  ۰
 224. AV8380 گفت:

  بنظر من بعیده اجرا بشه
  تازه شم چند سال طول می کشه

  ۰
 225. AC4400 گفت:

  اصلاح نظام اقتصادی نیاز به اقدامات دیگه ای داره نه حذف صفر! فقط بازی با روان! 🙂

  ۰
 226. BA7879 گفت:

  خیلی زودتر از اینها باید اجرا میشد . ایشالله ایندفعه برای اجرا مانعی بوجود نیاد

  ۰
 227. BD2187 گفت:

  البته اگه بدرستی اجرا شه

  ۰
 228. wx33 گفت:

  فکر نکنم تاثیر آنچنانی داشته باشه. بیشتر برا آروم کردن جو روانی هستش.

  ۰
 229. AU2251 گفت:

  کل هزینه چاپ اسکناس و آموزش و هرهزینه‌ی دیگه متاسفانه به دوش مردم میوفته

  ۰
 230. AQ2267 گفت:

  به نظر دیگران بنده فکر نمی کنم تاثیری داشته باشه بر تورم جامعه و کار هزینه بری برا سیستم بانکی هست

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: