تاثیر حذف صفر از پول ملی بر بازار بورس

 • ۹ مرداد ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۳۴۵ نظر
 • ۱۷۱۵۸ مشاهده
تاثیر حذف چهار صفر از پول ملی ایران بر سرمایه گذاری در بازار بورس

۴ صفر از پول ملی حذف شد!

این خبر روز چهارشنبه مورخ ۹ مرداد ۹۸ در اکثر خبرگزاری های معتبر منتشر شد. اکنون سوال این است:

تاریخچه حذف صفر از پول ملی به چه زمانی بازمیگردد؟

حذف ۴ صفر از پول ملی چه تأثیری در بورس دارد؟

مزایا و معایب حذف صفر از پول ملی چیست؟

این اقدام چه تأثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت؟

 

نمود بیرونی آن برای عموم جامعه چیست؟

با توجه به تصویب قانون حذف ۴ صفر از پول ملی ایران در هیئت دولت، در این مقاله به ابعاد مختلفی از این تصمیم پرداخته شده است.

سابقه حذف صفر از پول ملی در کشورهای جهان

حذف صفر از پول ملی در چندین کشور تابه‌حال انجام‌شده است و بر اساس شرایط متفاوت هر کشور سبب بهبود اقتصاد و یا ایجاد تورم شده است. برای مثال چین، پرو، برزیل، ونزوئلا و … در زمان‌های مختلف اقدام به حذف صفر از پول خود کردند و برخی در این مسیر موفق بوده و برخی نیز شکست خوردند. یکی از تجربیات ناموفق این اقدام، کشور آرژانتین بوده است. این کشور در فاصله سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۶ در سه مرحله ۱۱ صفر از پول ملی خود حذف کرد. در این اقدام آرژانتین واحد جدیدی وابسته به دلار معرفی کرد و پس از بحران مالی سال ۲۰۰۲ میلادی دچار بحران اقتصادی شدیدی شد.

اما ترکیه یک نمونه موفق از اجرای برنامه حذف صفر از پول، در راستای سیاست اصلاح پولی و اقتصادی در سال ۲۰۰۵ است. این کشور در برخی از برهه‌های زمانی تورم بالای ۱۰۰ درصد را نیز تجربه کرده بود؛ اما با تدوین و اجرای سیاست تثبیت اقتصادی اقدام به حذف ۶ صفر از پول ملی خود کرد. با اجرای موفقیت‌آمیز سیاست اصلاح اقتصادی این کشور توانست لیر جدید را معرفی کرده و اقتصاد خود را تثبیت سازد.

سابقه تصمیم حذف صفر از پول ملی ایران

تصمیم به حذف صفر از پول ملی کشور به دهه ۷۰ برمی‌گردد. این موضوع در دستور کار سال ۱۳۷۲ قرارگرفته بود ولی اقدام خاصی برای آن صورت نگرفت. دلیل مطرح‌شدن حذف صفر تورم بالا در آن زمان بود که به دلیل آزادسازی اقتصاد و شوک‌های نفتی پس از جنگ و سرازیر شدن دلارهای نفتی به اقتصاد ایران بوده است. با شروع دولت فعلی، بحث حذف صفر از پول ملی دوباره قوت گرفت و به‌عنوان یک لایحه در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

مزایا و معایب حذف صفر از پول ملی

تسهیل نقل‌وانتقال پول، کاستن حجم آن در مقیاس کلان، صرفه‌جویی در هزینه‌های چاپ اسکناس، هزینه‎های معاملاتی در مباحث مالی کشور، تسهیل تنظیم صورت‌حساب‌های مالی و اثرات مثبت روانی در جامعه از مزایای حذف صفر از پول ملی است.

از معایب حذف صفر نیز می‌توان به هزینه سنگین جایگزینی اسکناس‌ها، ناسازگاری دفاتر و صورت‌های مالی داده‌های قدیم و جدید اشاره کرد. همچنین افزایش قیمت کالاها، عدم نظارت دقیق بر بازارها نیز از دیگر معایب این اقدام است.

با توجه به اعلام خبر تصویب حذف چهار صفر از پول ملی، جهت درک بهتر این تصمیم لازم دیدیم تا با جناب آقای محمدرضا دم‌ثنا، تحلیل‌گر برجسته بازارهای جهانی کارگزاری آگاه مصاحبه‌ای انجام دهیم.

 

مصاحبه با یکی از تحلیلگران بازارهای جهانی

 

از نظر شما این تصمیم چه تأثیری بر زندگی و معیشت مردم می‌گذارد؟

با توجه به اقدامات مختلف صورت گرفته و تجربیات دیگر کشورها این سیاست به‌تنهایی تأثیر خاصی بر اقتصاد مصرفی جامعه نخواهد داشت؛ اما این تأثیر بیشتر تأثیر روانی بر زندگی مردم دارد. بااین‌حال بیشترین تأثیر در حوزه حسابداری و افزایش هزینه شرکت‌ها وجود دارد. این هزینه جهت تبدیل حساب‌های مالی و صورت‌های حسابداری به شرکت‌ها تحمیل می‌شود. این اتفاق همانند هزینه‌ای است که در سال ۲۰۰۰ میلادی با وارد شدن به هزاره جدید به شرکت‌‌های جهان تحمیل شد و شرکت‌ها مجبور به تغییر اعداد و ارقام و تقویم‌های خود شدند.

 با توجه به تجربیات سایر کشورها به‌صورت موفقیت‌آمیز و یا شکست‌خورده، این تصمیم چه آینده‌ای در ایران خواهد داشت؟

به‌طورکلی برنامه حذف صفر در بیشتر کشورها به‌تنهایی اتفاق نیفتاده است و در جریان اصلاحات اقتصادی و ساختاری فراوانی بوده که سبب هدایت کشورها به مرحله جدیدی شده است. درواقع حذف صفر از پول ملی نوعی آماده‌سازی ذهنی برای مردم جامعه برای ایجاد اصلاحات ساختاری در اقتصاد است و این تصمیم بخشی از سیاست اصلاح اقتصاد بوده است تا اقتصاد، جامعه و مردم آماده تغییرات دیگر و تقویت ارزش پول ملی شوند. برای مثال در کشور ترکیه این تصمیم با تغییرات جدی در سایر بخش‌های اقتصاد همراه بوده است؛ بنابراین مهم‌ترین موضوع در این میان داشتن برنامه برای اصلاح ساختارهای اقتصادی است. تا زمانی که این سیاست وجود نداشته باشد، نمی‌توان انتظار داشت این اقدام تأثیر مثبتی بر اقتصاد کشور و معیشت مردم داشته باشد و حتی ممکن است باعث افزایش تورم نیز شود.

به نظر شما حذف صفر از پول ملی بر بازار بورس و سهام چه تأثیری می‌گذارد؟

برای این موضوع نیز نمی‌توان تأثیر خاصی در نظر گرفت. برای مثال سهم بانک تجارت پس از افزایش سرمایه به قیمتی کمتر از ۱۰۰ تومان رسید. بااینکه این تصور همیشه وجود داشت که بازار نمی‌گذارد هیچ سهمی زیر ۱۰۰ تومان باقی بماند، اما در این چند ماه گذشته این اتفاق نیفتاد و سهم با همان قیمت باقی ماند. درواقع ارزش‌گذاری یک شرکت فراتر از نگاهی ابزاری به اعداد است. درخصوص پول نیز می‌توان گفت ارزش پول با اعداد روی اسکناس شناسایی نمی‌شود و عوامل زیادی در ارزش پول ملی کشور تأثیر دارد. ارزش قیمت سهم بر اساس تطبیق قیمت با بازار است و سهم ارزان لزوماً به معنی بازدهی قابل‌مقایسه نسبت به بازدهی سایر سهام نیست.

جمع‌بندی:

با توجه به مطالب بیان‌شده می‌توان عنوان کرد که تا زمانی که تورم داخلی کم و اقتصاد باثباتی وجود نداشته باشد، با اجرای سیاست حذف صفر از پول ملی نمی‌توان انتظار نتایج مثبتی در اقتصاد و روند قیمت‌ها داشت؛ بنابراین بانک مرکزی و سایر نهادهای مالی و پولی تصمیم‌گیرنده باید همه جوانب موجود را در نظر بگیرند تا در کنار رفع حذف صفر از پول ملی کشور، بهبود شرایط اقتصادی را نیز شاهد باشیم.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

345 پاسخ به “تاثیر حذف صفر از پول ملی بر بازار بورس”

 1. AQ9724 گفت:

  به جا این اقدمات که هزینه بر هم هست سیستم بانکی رو اصلاح کنن که شاهد این همه اختلاس نباشیم

  ۳۱
  • امید گفت:

   دقیقا . فعلا هزینه چاپ اسکناس و ... بیش از فواید این طرح هست . این اقدام پس از ثابت شدن نرخ ارز و ثبات قیمتی و کاهش تورم ایده خوبی می باشد

   ۵
  • AK4471 گفت:

   فقط یک عامل سیاسی است برای مشغول کردن ذهن جامعه هر دستکاری در اقتصادهای تورمی باعث بحران میشود متالهای جالبی زدید ترکیه و آرژانتین خوبه بدونید رابطه ترکیه با جهان بیرون دررشرایط عادی بود و رابطه آرژانتین با حهان بیرون هنوز که هنوزه چیزی شبه به ایران است.

   ۲
 2. AW3216 گفت:

  سلام
  نکته ای که اینجا مطرح هستش سرعت اجرای این قانون می باشد بنظر شما چه زمانی دقیقا این قانون به اجرا در خواهد آمد؟اگر کارگاه و کلاسی برای بررسی این موضوع تشکیل بدید این موضوعات باید در آن بحث شود.دقیقا چه سهم هاییی از سهام های زیر صد تومن بالا خواهند کشید؟ آیا این بالا رفتن سهم های ریز چه تاثیری بر سایر سهام های قیمت بالا خواهد داشت؟ آیا سهام های گران را هم گران تر خواهند شد یا ثابت خواهند ویا حتی بعلت رغبت بازار به سهم های ریز سهم های گران تر ارزان تر خواهد شد؟!

  ای کاش تحلیل این موضوع را بیشتر با تمرکز بر تاثیر این اقدام بر بازار بورس انجام دهید و حتی می طلبد یک کارگاه رایگان بررسی در واحد آموزش با محوریت این موضوع برگزار نمایید. باتشکر

  ۱۳
  • Agah گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه بیان شده خبرهای تکمیلی در روزهای آتی اعلام میشود، باید کمی منتظر بمانیم تا بتوانیم به پاسخ این قبیل پرسش ها و سوالات متعدد دیگر دست یابیم.

   ۷
   • AJ8661 گفت:

    موافقم.........هنوز زوده که بخواهیم درمورداین موضوع اظهارنظرکنیم

    ولی بطورکلی اگر واقعا بصورت صحیح اجرایی بشه طرح خوبی هست

    ۰
 3. AL1919 گفت:

  جنس های ارزان از لحاظ قیمت ریالی بیشترین تورم روانی فروشنده را خواهند داشت
  تغییر نرم افزار خودپرداز بانک ها

  گروه یارانه و خدمات دهنده پوزها
  سیگنال میکنیم

  ۷
 4. AN2455 گفت:

  حتی جنبه روانی اش هم چیز قابل ملاحظه ای نیست فقط کافیست یک مورد تغییر ساعت را بیاد بیاوریم تا مدتها بین مردم وقتی میخواستند جواب بدهند الان ساعت چنده طرف میپرسید جدید یا قدیم!این یعنی اون ضریب صد درصدی که برای آمادگی مردم در استفاده از جنبه روانی پول در نظر گرفته این یک تخیل است.مطلب دیگه تخلیه فشار مردم در مدتی هر چند کوتاه در باب انتظار کاهش تورم اقتصادیست که برای چند صباحی کم کاری بیشتر مسوولین را ایجاد میکند و بعد مدتی روز از نو روزی از نو .....

  ۷
 5. AT6387 گفت:

  بازم پول ملی بی ارزش شد

  ۴
 6. BC1519 گفت:

  باسلام
  بایدصبرکردودیدکه ایاتفکری پشت این اقدام وجوددارد؟تصمیمات بعدی بیانگرخواهدبودوانچه مسلم است بعدروانی انست که درشرایط فعلی مانندمسکنی موقت تاثیرات انی خواهدداشت باتشکر

  ۴
  • BA7337 گفت:

   هیچ تفکری موجود نمی باشد ...فقط از روی تنبلی گفتن یه چهارتا صفر کم کنیم که وقتی میگیم طرف چهارمیلیارد اختلاس کرد مردم عکس العملی نشون ندن ...همش بازی روانیه ...توی این کشور مگر سد سازی ها و انرژی اتمی و هزاران مورد دیگه به جز بی هدفی و صرف هزارن میلیارد هزینه چه نتیجه ای جز تخریب و منزوی شدن داشته

   ۸
  • AP9560 گفت:

   اگه باعث تقویت ارزش پول ملی باشه راه حل خوبی است اما تا زیر ساخت های لازم اجرایی نشود نمیتواند مفید باشد

   ۱
 7. AY9918 گفت:

  یعنی ازین به بعد در تابلو بورس واحد ها به هزار تومن نوشته میشه؟
  خوب اگه سهمی ۶۰۰۰ ریال باشه که پس از تغییر یه عدد اعشاری میشه.
  اینطوری خیلیا ممکنه اشتباه کنن.

  ۱
 8. AV5711 گفت:

  با سلام و تشکر. به نظر بنده تا مدتی تاثیر روانی این موضوع بر جامعه سبب رکود شده و بعد از آن باعث تورم پنهان خواهد شد.

  ۷
 9. BD1588 گفت:

  بنظرم در میان مدت و بلندمدت سهام ها افزایش پیدا خواهند کرد

  ۲
 10. AB6454 گفت:

  سلام امیدوارم حذف صفر باعث تحول اقتصاد بشه ممنون از اطلاعات شما..

  ۰
 11. AS9133 گفت:

  سپاس فراوان،استفاده کردیم از مطالب
  امیدواریم در کل اجرای این قانون در نهایت منجر به رفاه همه اقشار جامعه بشود.

  ۴
 12. AR7372 گفت:

  شش تا صفر بر میداشتن دیگه راحت

  ۱
 13. AV2117 گفت:

  با سلام
  درحال حاضر با نگاه کلی به سیاست دولت در قبال اقتصاد بشدت سیاسی انتظار نمی رود حذف صفر از پول ملی منجربه بهبود اوضاع اقتصادی در کوتاه مدت گردد. علیهذا تجربه مردم از تنشهای اقتصادی ناتوان کننده برای ۹۸درصد قشر مردم و بدبینی به سیاست های پیش بینی شده توسط برنامه ریزان مالی در سالهای گذشته قاعدتا باعث بروز تورم حادتری خواهد شد . ازطرف دیگر تنش در روابط بین المللی و ترجیح به افزایش تنش ها در مقابل تعدیل آن به جرات میتوانم بگویم آثار این تصمیم باعث از هم پاشیدن بازار سرمایه شده و خروج سرمایه از کشور را شاهد خواهیم بود.

  ۰
 14. AM6273 گفت:

  مطالب خوبی بود.
  ولی حذف صفر از پول ملی و تبدیل رئال به تومان امکان پذیر نیست.

  ۱
 15. BA5566 گفت:

  به نظر من کم کردن صفر پول با اینکه تاثیری شاید در قیمت ها نداشته باشد ولی در ناخوداگاه مردم ارزونی شکل میگیرد مثلا میگفتند یه ماشین ۴۰۰ میلیون ریال بود که واحد ایرانه حالا میشه ۴۰ هزار تومن ....شاید فکرم درست نباشه ولی یه جورایی در ذهن ادم میشینه که ارزش پولمون بالا اومده و داره از جنسا بالا میزنه یه زمانی با ۴۰ هزار تومن مثلا سه کیلو میوه میشد حالا ماشین میدن..خخخخ

  ۲
 16. AX6350 گفت:

  با تشکر از همه ی شما عزیزان وکارگزاری خوبتان

  ۱
 17. AP5465 گفت:

  امیدوارم سبب پیشرفت اقتصاد کشورمون بشه

  ۱
 18. AU4503 گفت:

  حالاطول میکشه تا اجرا بشه

  ۱
 19. BC8591 گفت:

  قطعا این تصمیم هم مثل سایر تصمیمات کارشناسی کافی نشده و امیدی نداریم که موفق عمل کنه!

  ۴
 20. BC6145 گفت:

  تحلیل جالبی بود

  ۲
 21. BD1030 گفت:

  اگر درست اجرا شود طرح خوبیست

  ۴
 22. AX8532 گفت:

  برای ما خوب نیست .

  ۲
 23. AU5959 گفت:

  آیا پول ملی ارزشمندتر شده ؟ یا اصلاح ساختار مدیریتی و بانکی صورت گرفته ؟ یا حقوق پایه کارگر به بالای ۶میلیون رسیده ؟ چند درصد از اقتصاددانان موافق اند ؟ آیا دولت وتیم اقتصادی تحقیق لازم را انجام داده است ؟ یا می خواهد خود را شجاع نشان دهد ؟ چون دولت مردان با مردم زندگی نمی کنند مشکل مردم را در عمل ندارند وشعاری عمل می کنند .

  ۰
 24. AU5959 گفت:

  پاسخ به نظر محترمBA5566 :
  از همین فردا چهار صفر حذف ،آیا درامد شما دوبرابر می شود ؟ اگر ماشین ۴۰۰ میلیون ریال که حالا بشه ۴۰ هزار تومن ،آنوقت حقوق ۴میلیونی شما می شود ۴هزار تومان پس نتیجه می گیریم این کار درپایان فایده ای برای عموم مردم ندارد وفقط بازی با ارقام واعداد است .مثل تورم که که فقط در طی دو سال اخیر ۱۲۰درصد شده اعلام می کنند ۴۰درصد است .وسر این قصه دراز است.

  ۱۰
 25. BC6780 گفت:

  امیدوارم باعث پیشرفت اقتصاد کشورمون بشه

  ۰
 26. مولوی گفت:

  با توجه به هزینه های که برای چاپ اسکناس و ضرب سکه وجود دارد باز هم مالیات دهندگان ضرر خواهند کرد از طرفی اجناس با قیمت پایین برای رساندن خود به قله حرکت خواهند کرد

  ۰
 27. BA7509 گفت:

  انتظار نمی رود در قیمت سهم هر شرکت تاثیری بگذارد

  ۰
 28. BA8349 گفت:

  فکر نکنم به صلاح مملکت باشه چون هیچ کمکی به اقتصاد نمیکنه.

  ۰
 29. BD1366 گفت:

  به نظر من عملی نمیشه هفته اینده سبزه

  ۰
 30. AL4089 گفت:

  سلام
  کل سیستم و مخصوصا اقصاد به یک جراحی حیاتی نیاز داره که در اراده و بطن بدنه وجود نداره زیرا جراحی اصلی مساوی با تولدی دوباره با موتور و بدنه جدید..
  تشکر

  ۰
 31. فریبا گفت:

  با سلام بنظرم نمایندگان ما یچیزی رو تثبیت کردند بعد بیست سال که پرونده اش مونده باید کارش را انجام بدهند و هیچ فکر نکرده اند حذف صفر از پول را باید با داشتن دلیل انجام بدهند اینکه برخی کشورها شکست خورده اند برخی موفق شده اند بما ربطی نداره فوری میروند سراغ ترکیه... ترکیه هیچ منبع ثرتی وجود ندارد اما رئیس حمهورش محکم وایستاده در هر مورد تصمیمی خاص میگرد که به نفع مملکت باشد ولی در ایران یک دفعه دلار رو بالا می‌برند معلوم نیست به چه قصدی و نمی‌توانند رو هزینه ها و بازار کنترل داشته باشند...نمی‌دونم چرا همین جوری یه چیزی تصویب میکنند بنظرم هیچ اتفاقی نمی افته. که هیچ بدتر نزاع ها بر سر اختلاف قیمت بین مردم زیاد می‌شود ...هیچ کارشون برنامه نداره

  ۱
 32. امیر گفت:

  خب با این تفاسیر معایب این طرح از مزایاش بیشتره که ...... تکلیف بورس بطور مشخص چی میشه ؟؟؟؟

  ۰
 33. BD0120 گفت:

  حذف صفر میتونه به عنوان یک شک اقتصادی برای اقتصادهای تورمی مفید باشه. تجریه موفق توی ترکیه میتونه الگویی برای نجام این کار در ایران باشه. به دلیل با ارزش تر شدن واحد پولی، مقاومت در برابر افزایش قیمتی بیشتر میشه. البته کالاهایی که زیر ۱ واحد پولی جدید در حال حاضر هستند رو هم باید در نظر بگیرند و فکری برای اون ها بشه که افزایش قیمت بی دلیل داده نشه. مثلا سهام هایی که ارزش کنونی اون ها از یک ریال تا زیر هزار تومان تا هست که تعدادشون هم کم نیست.

  ۰
 34. AX7250 گفت:

  رد میکنه مجلس

  ۰
 35. BD2008 گفت:

  مگه فرقی هم داره، وقتی ارزش
  پول پایین تر باشه

  ۰
 36. AP6259 گفت:

  کاش ب جای حذف صفر از پول کلا پولو حذف میکردن.مبادله کالا ب کالا....

  ۰
 37. BA8349 گفت:

  فک نکنم مجلس تصویبش کنه.

  ۰
 38. am2631 گفت:

  سلام.امیدواریم وضعیت بهتر بشه

  ۰
 39. AU5228 گفت:

  مردم خودشون قبلا این کار رو انجام دادن.فقط جنبه رسمی پیدا می کنه.
  وقتی شما به مغازه می رویدفروشنده قیمت مثلا یک قوطی رب رو ۱۴تومن بیان می کنه نه یکصدوچهل هزارریال .این دقیقا حذف چهار صفرمحسوب می شه .
  به لحاظ روانی جامعه آماده پذیرش هست اما درد اصلی این نیست.تورم را چه بایدکرد؟

  ۰
 40. AX6624 گفت:

  تکلیف سهام هایی که زیر ۱۰۰۰۰ ریال هستند ؟

  ۰
 41. AS4063 گفت:

  اگه تورم کنار حذف صفر مهار بشه از نظر روانی عالی میشه

  ۰
 42. AY0228 گفت:

  برای بورس هم تاثیر داره

  ۱
 43. AL6270 گفت:

  به نظرم تورم بیشتر میشه

  ۰
 44. محمد گفت:

  با سلام با توجه به برداشته شدن ۴ صفر از پول ملی آیا هزینه روزانه برای افراد حقوق بگیر ثابت بیشتر نخواهد شد؟ از جماه هزینه سفر ( کرایه های درون شهری و مترو) با توجه به خرد بودن مبلغ و تغییر به سمت رند شدن؟ و نیز هزینه خوراک خصوصٱ اقلام قیمت پایین و پر مصرف از جمله نان و تخم مرغ...
  این در حالی است که هنوز دولت و کارفرما نتوانسته هزینه معیشت خانوار های حقوق بگیر را تأمین نماید و به سمت افزایش حقوق و در نتیجه ایجاد تورم پیش خواهد رفت. حال در این میان تأثیر بر بازار بورس با توجه به تورم ایجاد شده چه خواهد شد؟

  ۰
 45. مجیدبیدل گفت:

  در کوتاه مدت شاید خوشحال باشن که چهار صفر کم شده ولی با این اقتصاد داغون اون چهار صفر بر میگرده و شاید هم بیشتر بشه.اول باید اصلاحات رو از بانک مرکزی شروع کرد و ارزش پول رو کنترل کرد و مرحله به مرحله قوت داد. حذف صفر در این اقتصاد فقط پاک کردن صورت مسئله است.

  ۰
 46. AY2748 گفت:

  سلام
  هیچ کالایی الان کمتر از ۱۰۰۰ تومن نیست، پس وجود این همه صفر هم هیچ ارزشی نداره، همون بهتر که نباشن

  ۰
 47. AU5198 گفت:

  اگر زمان اجرایی شدن این طرح همزمان بشه با تحولات مثبت در روابط بین‌الملل و رفع تحریم ها میشه امیدوار بود که نتایج مثبتی داشته باشه و صفرها دوباره برنگرده

  ۰
 48. BA2913 گفت:

  درود
  با سپاس از مطالب ذکر شده...امیدوارم که مانند ترکیه یا چین اقتصاد بهتر بشه ، نه مثل آرژانتین?

  ۰
  • AY3641 گفت:

   سلام ...اگر تمام پیامدها.وبازخوردهای احتمالی را ارزیابی کرده باشند وحقیقتا توان اجرای کامل وبی نقص آن باشند...میتواند برای کشور باعث خیر باشد

   ۰
 49. BB0710 گفت:

  باید پایه های اقتصادی اصلاح بشه و به تولید و صنعت توجه بشه وگرنه فقط صرف حذف صفر تاثیر مثبتی انچنانی نخواهد داشت

  ۰
 50. AX0989 گفت:

  کشورهای دیگه هم این تجربه رو داشتن، هم موفق هم ناموفق. ولی به نظر میرسه با این شرایط اقتصادی وضعیت تورم بدتر بشه!

  ۰
 51. AT6139 گفت:

  بنظر من می تونه مفید واقع بشه چرا که ترکیه اینکارو قبلا کرده و در حال حاضر پولش از پول ما با ارزشتره

  ۰
 52. AY7502 گفت:

  راه اقتصاد ايران پاك كردن مسئله ( حذف صفر ) نيست ! فقط بايد با فكر و جان و دل كار كرد ، مانند خيلي از كشورها ( ژاپن) نه صفري از پول خود و نه مسئله ضعف اقصادشان را پاك كردند ، بلكه راه حلي مناسب پيدا كردند و در اقتصاد رستگار شدند
  از نظر رواني هيچكس نمي پذيرد كه مال صد مليوني خود را صد هزار تومان اعلام كند ! و خيلي زود دو باره صفرهاي حذف شده باز خواهند گشت

  ۰
 53. AO6558 گفت:

  سلام ببخشید سوالم غیرمرتبط هست
  سود تحقق یافته و سودتقسیم شده داخل برنامه رو میشه توضیح بدین؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   سود تحقق یافته سودهایی است که پس از فروش سهم کسب کرده اید و با اصل پول دریافت کردید.
   سود تقسیمی سود سهامی است که پس از پایان سال مالی و برگزاری مجمع عمومی به تعداد سهام ، توسط شرکت ارائه دهنده سهم به شما تعلق می گیرد.

   ۰
 54. BC8797 گفت:

  یک کار حسابداری است تاثیری در اقتصاد ندارد.

  ۰
 55. BB7602 گفت:

  فقط حذف صفر که اقتصاد رو درست نمیکنه .یه زره روی بورس تاثیر میزاره ولی گرانی و فشار روی مردم باقی میمونه

  ۰
 56. BA4357 گفت:

  فرض کنید شما متر داشته باشید به شما خط کش چند سانتی بدهند که باهاش کار کنید. عوض کردن مقیاس چطوری جلوی تورم رو میگیرد؟ چه تغییری در وضعیت بازار داره؟ فقط برای مدت کوتاهی جو روانی رو بهم میزنه!

  ۰
 57. BB4049 گفت:

  بدليل تورم انجام پذير نيست

  ۰
 58. AV6528 گفت:

  تحلیل خوبی بود. به امید اصولی اجرا شدن طرح و بهبود وضعیت اقتصادی

  ۱
 59. سعید گفت:

  با سلام
  به نظر بنده تاثیر حذف صفر از پول ملی علاوه بر هزینه های مالی که به دولت و شرکتها (مثل هزینه چاپ پول جدید،تغییر صورتهای مالی ...)تحمیل خواهد کرد، در مرحله فعلی بیشتر از بعد روانی روی جامعه تاثیر گذار هست.
  با توجه به صحبت های کارشناس محترم آقای دم ثنا اگر دولت و بانک مرکزی یک برنامه مدون و بلند مدت برای اجرای این طرح نداشته باشند قطعا این کار چیزی جز شکست و احتمالا افزایش تورم نسیب کشور نخواهد کرد.
  در پایان دولت و بانک مرکزی باید از تجربه کشوری مثل ترکیه که توی این زمینه موفق عمل کرده استفاده کنند. بالاخره رابطه ما با کشور ترکیه یک رابطه خوبی هست و باید از این موقعیت نهایت استفاده رو در جهت بهبود شرایط فعلی کشور کرد.

  ۰
 60. BA1791 گفت:

  بنظرم در میان مدت باعث رشد ارزش سهم ها بخصوص سهم های زیر ۱۰۰ تومن باشیم.

  ۰
 61. AP2362 گفت:

  با حذف چهار صفر از پول ملی و آنهم درشرایط فعلی کشور اتفاقات ذیل خواهد افتاد که نگاه مسئولین را میطلبد
  ۱-قیمت های زیر ۱۰۰۰۰ ریال بطرف رند شدن وافزایش قیمت متمایل میشوند.
  ۲-بدلیل اینکه اکثر سهام بورس ما درکشور قیمت زیر ۱۰۰۰۰ ریال دارند،بازار بورس بهم ریخته وتورمی میشود.
  ۳-ضرب سکه واسکناس جدید هزینه های گزافی برکشور وارد خواهد کرد
  ۴-سیستم حسابداری وحسابرسی کشور دچار آشوب وسردرگمی خواهد شد
  ۵-قیمت کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم افزایش خواهد یافت
  ۶.......
  واما این طرح فوایدی هم دارد اما در شرایط فعلی وبا توجه به تحریم ها،تورم داخلی،قدرت خرید مردم،وضعیت آشفته تولید داخلی و.....تمامی اثرات مثبت طرح به اثرات منفی تبدیل شده و در یک جمله میشود بدتر از بد

  ۰
 62. علی گفت:

  حذف صفر از پول ملی بدون انجام اصلاحات اقتصادی تاثیری بر شرایط اقتصادی نداشت، به راحتی این صفرها قابلیت برگشت پذیری دارند.

  ۰
 63. AK2805 گفت:

  فکر نکم تغییری ایجاد کنه، مشکل از جای دیگس که با ورداشتن صفر و اینکار حل شدنی نیست

  ۰
 64. BA0509 گفت:

  با حذف ۴ صفر ارزش سهام های کمتر ۱۰۰۰۰ ریال خیلی نزولی می شود

  ۰
 65. AS7052 گفت:

  به شرط داشتن پشتوانه اجرایی قوی در اجرای این طرح و انجام برنامه های اصلاحی در سایر گلوگاه های اقتصادی مملکت و جلوگیری از تصمیمات خلق الساعه مسئولین محترم ، می تواند موثر باشد.

  ۰
 66. AY2815 گفت:

  تورم که همونه قدرت خرید مردم یا قیمت کالا ها تغییری نمیکنه فقط یه خرجی می افته روو دست مملکت. استفاده انتخاباتی و تبلیغاتی داره

  ۰
 67. AW9417 گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از اطلاعات خوبی که ارائه دادید امیدوارم این تصمیم کاملا کارشناسی شده بوده و تمام جوانبش در نظر گرفته شده باشد تا بتواند اهداف لازم رو تامین کند. متاسفانه امروزه بیشتر شاهد تصمیمات سیاسی و تبلیغاتی هستیم که مورد مصرف کوتاه مدت داشته و عملا تاثیر مثبتی بر معیشت و زندگی مردم در بلند مدت نداشته است.

  ۰
 68. AW7556 گفت:

  با سلام به جای حذف صفر، باید پول ها بدون پشتوانه که چاپ شده را از بازار جمع کرده و امحا کرد در غیر اینصورت در بانک مرکزی به همان مقدار طلا قرار داد.

  ۰
 69. BD2101 گفت:

  با سلام و صبح بخیر اطلاعات زیادی از وضعیت بازار ندارم بعنوان یک تازه وارد در بورس ترجیح میدهم تا یک مدت کوتاه فقط خواننده مطالب شما برزگواران باشم .

  ۱
 70. BA8519 گفت:

  طرح خوبیه ولی الان اجرا نشه بهتره

  ۳
 71. سمانه گفت:

  امیدوارم به نفع مردم باشه و موفق بشه

  ۱
 72. محمد گفت:

  سلام ممنون از مقاله وتحلیل.بنظرم واحد پول ما همون تومان باشه بهتره مثلا یکدلار الان۱۱۰۰۰۰ریاله بعد از حذف میشه ۱۱تومان خوبه اما باید دستمزدها و حقوقها هم تغییر کنه.

  ۲
 73. AK6766 گفت:

  سلام امیدوارم حذف صفر باعث تحول اقتصاد بشه ممنون از اطلاعات شما..

  ۱
 74. محمد گفت:

  با سلام
  متاسفانه در کشور ما بیشتر از کارکردن حرف میزنند
  اینکه صفر از پول ملی حذف بشود بدون تغییر در روند وضعیت اقتصادی سودی ندارد که هیچ
  و حتی قطعا برخی از این اوضاع هم ماهی میگیرن
  حرفش را زدند کی عمل کنند خدا داند
  کاش تدبیری شود امسال پدر بنده در حسرت ی ماشین نو نباشند...

  ۲
 75. BD0214 گفت:

  این کار جنبه ظاهری داره فقط، اما واقعا کار بیهوده ای هست. مثل این میمونه که من نتونم یه گوشی خوب بگیرم، برم چینی فیک همونو بگیرم. ارزشی نداره جز ظاهر خوبش، به محض روشن شدن و اینکه بخوام استفاده کنم ازش تازه متوجه میشم چقد کم کاربرد و محدوده، و اون سرمایه ای که قبلا داشتم چقدر ارزشش الان کمتر شده. در بهترین حالت این میتونه باشه که بگیم با ثبات بازار، اگه یک میلیون من شد ۱۰۰۰ تومن، گوشی یک میلیونی هم شده هزار تومن. که صد در صد اوضاع وخیم‌تر از این حرفاست.

  ۲
 76. sheida گفت:

  تاثیری درکاهش قیمتها ندارد که هیچ طبق متن بالا تاثیرش منفی هم خواهد بود

  ۲
 77. ایمان سلیمیان گفت:

  امیدوارم به پیشرفت اقتصاد کشورمون کمکی بشه

  ۰
 78. AT9298 گفت:

  بنظرم فقط از نظر روانی در کوتاه مدت موثر خواهد بود

  ۱
 79. ناصر گوران گفت:

  به نظرم تورم بالا میره چون ثبات اقتصادی وعدم تورم باعث نتیحه میشه /قبل اجرا با ید تورم پایین بیاد که در ایران یرعکسه هروز بالاتر میره صددرصد اقتصاد ورشکسته ما بدتر میشه /

  ۲
 80. BD2700 گفت:

  در کشور ما هر تصمیم واقدامی باعث تورم میشه.. ما باید کوبیده بشیم دوباره ساخته شیم...

  ۱
 81. BB4463 گفت:

  سلام ازین جهت که واحد پول یه کاسه میشه خوبه ولی تا جا بیفته مردم گیج خواهند بود

  ۱
 82. BB6477 گفت:

  مشکلات نقدینگی و اقتصادی را باید ریشه ای حل کرد

  ۰
 83. AW9298 گفت:

  با توجه به نبود زیر ساختهای اقتصادی قوی کمکی به اقتصاد نخواهد کرد و باعث رشد تورم خواهد شد.

  ۰
 84. BA0270 گفت:

  امیدوارم این کار تاثیر مثبتی در زندگی مردم داشته باشد

  ۰
 85. AR2196 گفت:

  کار بی فایده ای است.به جای اون باید قیمتها کاهش پیدا کنه.

  ۰
 86. AW1836 گفت:

  امیدوارم تجربه های فاجعه باری که در کشورهای دیگر اتفاق افتاد برای ما تکرار نشود

  ۰
 87. AT8715 گفت:

  هر طرحی دارای یک سری تهدید ها و فرصت هاست
  امیدوارم در هر حال راهی برای برون رفت از اوضاع کنونی باشه

  ۰
 88. AY9490 گفت:

  به نظرم با مشکلاتی مواجه میشه اجرای این طرح

  ۰
 89. AY1455 گفت:

  اجرای چنین طرحی چند سال زمان می بره و اگه با راه کارهایی برای کاهش تورم ، افزایش رشد اقتصادی و ثبات اقتصادی همراه نباشه می تونه دارای تاثیر منفی هم باشه

  ۰
 90. BB7909 گفت:

  با توجه به اینکه هم کشورهای موفق در این زمینه داشتیم و هم غیر موفق باید کار کارشناسی بیشتری صورت بگیرد تا در صورت اجرا حداقل خسارت را داشته باشه

  ۰
 91. توحید گفت:

  به نظر من تاثیر روانی حذف صفرها می تونه مثبت باشه

  ۰
 92. BB1711 گفت:

  با این تصمیمات در بهبوهه شرایط سخت اقصادی یک فشار هنگفت تولید اسکناس هم اضافه میشه

  ۰
 93. BC1584 گفت:

  با سلام بنظرم اگه همون یه صفرو برمیداشتن ریال میشد تومان بهتر بود تا اینکه چهارتا صفرو یجا بردارن از لحاظ هزینه هاش میگم .

  ۰
 94. AP6388 گفت:

  باید منتظر بمونیم. شاید اثرش مثبت باشه

  ۰
 95. BD2374 گفت:

  بعضا باید بین بد و بدتر یکی رو انتخاب کرد، و الان با توجه به وضعیت کنونی کشور باید یک تصمیمی گرفته شود ،امید وارم که با این تصمیم وضعیت بهتر بشه

  ۰
 96. AM4052 گفت:

  به نظر من قبل از حذف چهار صفر باید توان اقتصادی شرکتها دو کارگاه های اقتصادی تقویت میکردند

  ۰
 97. BB4327 گفت:

  به نظرم الان تاثیری نداره

  ۱
 98. bb844798 گفت:

  سلام فقط ازلحاظ روانی فک کنم تاثیرداده ولی ازلحاظ وضعیت معاش مردم فک نکنم تاثیری بزاره

  ۴
 99. AS5622 گفت:

  متن خوبیه.کاش اقتصاد رو کارشناسانه درست می کردند.

  ۱
 100. AX4554 گفت:

  سلام امیدوارم با همه این هزینه های چاپ اسکناس کمکی به اقتصاد و معیشت مردم بشه...با تشکر

  ۰
 101. AS4604 گفت:

  سلام
  امکان گرفتن اعتبار برای شخصی دیگر وجود داره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید در هنگام خرید اعتبار کد باشگاه شخص دیگری را برای انتقال اعتبار به آن شخص ثبت کنید و اعتبار خریداری کنید.

   ۰
 102. محمدجواد اقبال گفت:

  ب نظرم ک این طرح اجرا نخواهد شد

  ۰
 103. BA0270 گفت:

  به نظرم میتونه نتیجه مثبت داشته باشه

  ۰
 104. ک گفت:

  خوب نیست .....تورم را بیشتر میکند

  ۰
 105. AH2272 گفت:

  چنانچه حذف صفر اتفاق بیفتد
  مثلا قیمت وبصادر خواهد شد۰۴۲۴/
  ویااینکه کمتراز۱۰۰۰ سهم قابل معامله نباشد وقیمت هر ۱۰۰۰ سهم۴۲/۴
  واحد پولی محسوب گردد

  ۰
 106. AG8081 گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده در تاریخ ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ درخواست بسته اعتباری یکماهه ثبت کردم و روز بعدش تایید شد . حالا سوالم اینه که آیا تا تایخ ۱۷ / ۵ / ۹۸ وقت دارم تا با فروش سهامم برای تسویه اقدام کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی،
   برای تسویه بسته های اعتباری از طریق فروش سهام از باید به مدت زمان مورد نیاز برای تسویه فروش توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر بسته اعتباری خود را می خواهید با فروش سهام ذوب تسویه نمایید، می بایست ۲ روز کاری قبل از تاریخ تسویه اعتبار اقدام به فروش سهام خود نمایید.
   با تشکر

   ۰
 107. AH2272 گفت:

  خلاصه کلاف سر درگمی میشود،
  ریال میبایست ارزش ۱ هزارم قیمت ۱ گرم طلای ۱۸ عیار باشد براساس قیمت قانونی از قبل تا کنون که هنوز تغیر نکرده.

  ۰
 108. BC8374 گفت:

  سلام
  فکر نمیکنم تاثیری توی ارزش پول ملی داشته باشه تازه برای بانک ها هزینه چاپ پول های جدید رو هم داره.

  ۰
 109. علی رضایی گفت:

  بنظر بنده ممکنه یکم از فشار روانی تورم و .. کم بشه اما امیدوارم در پشت این برنامه، برنامه آسیب زننده اقتصادی دیگری در پیش نباشه..!!!

  ۰
 110. AT6387 گفت:

  امیدوارم روند اقتصادی هم بهبود پیدا کند

  ۰
 111. AP9543 گفت:

  به نظر من اشتباه محض هست

  ۰
 112. BC1712 گفت:

  فقط تاثیر روانی دارد

  ۰
 113. مجید حسینی گفت:

  با سلام و احترام
  به دلیل نبود قاطعیت دولت در کم کردن میزان بسیار بالای تورم درکشور و جلوگیری از نشتی های اقتصادی مانند اختلاس و تورم زایی بانک ها تنها دلیل حذف صفر از پول مملکت کاهش بار روانی آن بر روی جامعه است که صد در صد به دلیل نبود عظم جدی جهت کاهش تورم و همچنین اقتصاد پایدا ر، محکوم به شکست در اذهان مردم و همچنین عرصه ی اقتصاد خواهد بود.
  که البته این اقدام دولت در پی نداشتن هیچ گونه موفقیتی در مقایسه با سایر دولت هاست (که البته آنها نیز موفقیت خاصی نداشتند) که بی شک شکست خواهد خورد.

  ۰
 114. BB2610 گفت:

  اگر واقعا کارشناسی شده این طرح مطرح و مرحله ی عمل برسه،شاید بتوان آن را موثر در نظر گرفت

  ۰
 115. یاسر گفت:

  اجرای درستش میتونه به اقتصاد کمک کنه.ولی تجربه ثابت کرده نمیتونن به درستی اجراش کنن

  ۰
 116. شهاب گفت:

  بنظرم کار خوبیه و اجرای بسیار سختی را خواهد داشت

  ۰
 117. BC1609 گفت:

  تو این وضعیت اقتصادی احتمال اینکه این کار نتیجه معکوس بده بیشتر هستش

  ۱
 118. AO0185 گفت:

  بالاخره هم تاثیر اقتصادی داره هم روانی . اول پایه های اقتصاد بعد تصویر اقتصاد . نه اینکه تصویر پولی رو قشنگ جلوه بدیم ولی اقتصاد ویران باشه . همون تک رقم رو هم نابود می‌کنه

  ۰
 119. BD2872 گفت:

  سلام
  خیلی وقته صحبتش هست ولی اجراییش نمیکنن هیچکس صد در صد نمیتونه بگه این کار چه تاثیری داره باید عملی بشه تا ببینیم چی میشه فکر کنم به خاطر همینه که خیلی وقته عملیش نکردن

  ۱
 120. BD4325 گفت:

  درحقیقت هدف ازاین کاراصلاح اقتصاد هستش درصورتی که این موضوع خودش باعث تورم وتخریب بیشتر اوضاع اقتصادی وبدتر شدن اوضاع معیشتی مردم میشود وهمینطور باعث سردرگمی مردم وشرکتها ،کارخانه ها و.....ازوضعیت حسابهای وداراییشون میشه که خودش ازنظرروانی هم تاثیر منفی داره

  ۰
 121. AU4778 گفت:

  به نظرم تاثیر مثبتی در اقتصاد میزاره .و تورم کاهش پیدا میکنه

  ۱
 122. AV8148 گفت:

  اجرای این طرح تا زمانی که نظارت بر روی افزایش قیمتهای کاذب بدرستی انجام نشود، نه تنها سودی ندارد بلکه براحتی زمینه چپاول ملت توسط سودجویان را فراهم می کند.

  ۰
 123. علی گفت:

  اول نظام بانکیو درست کنن و به پول ثبات بدن

  ۰
 124. حمید گفت:

  همان طور که در مقاله هم به آن اشاره شده، موقعی حذف صفر جواب میده که به همراه اصلاحات اقتصادی و تورم همراه باشه

  ۰
 125. AP1535 گفت:

  سلام
  امیدوارم بازار واکنش منفی به این موضوع نشان نده
  ممنون

  ۰
 126. AR4338 گفت:

  امیدوارم به نفع مردم باشه و اثرات مثبتی داشته باشه.

  ۰
 127. AJ7121 گفت:

  با سلام
  بهتر است قبل از این کار دولت به اصلاح ساختار های اقتصادی پرداخته و تورم را تثبیت سپس اقدام به این کارنماید.

  ۱
 128. AJ7121 گفت:

  با سلام
  بهتر است قبل از این کار دولت به اصلاح ساختار های اقتصادی پرداخته و تورم را تثبیت سپس اقدام به این کار نماید.

  ۰
 129. AK1509 گفت:

  از لحاظ نظری تغییرات صفر هیچ تاثیری بر اقتصاد ندارد، اما از نظر روانی تاثیرات عمیقی دارد و دست دولت را در افزایش نقدینگی باز می گذارد.

  ۰
 130. AT7085 گفت:

  انشاءالله خیر باشه و باعث پیشرفت و بهبود اقتصاد بشه

  ۰
 131. BC1461 گفت:

  دقیقا حذف چهارصفر تاثیری بر کاهش تورم نخواهد داشت وقتی ساختار اقتصادی دچار مشکلات عدیده ای است.

  ۰
 132. AO6558 گفت:

  سود تقسیمی سود سهامی است که پس از پایان سال مالی و برگزاری مجمع عمومی به تعداد سهام ، توسط شرکت ارائه دهنده سهم به شما تعلق می گیرد.
  باتوجه به فرموده ی شما درباره ی سودتقسیمی،
  این سود چطور واریز میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   مقدار سود تقسیمی و تاریخ دریافت و نام بانکی که باید به آن مراجعه نمایید از طریق سایت کدال منتشر می‌شود.

   ۰
 133. AF9513 گفت:

  بنظرم هنوز جای صبر داره. یکم دیگه زمان بگذره مناسب تره.

  ۰
 134. AO7698 گفت:

  باید ۸ تا حذ کنن?

  ۰
 135. BA4678 گفت:

  امیدوارم با حذف این صفر ها شروع برای اجرای سیاست درست پولی بشه و با برنامه ریزی درست از این فشار زیادی که به مردم وارد شده کاسته بشه
  ممنون از کارگزاری آگاه

  ۰
 136. AS3707 گفت:

  امیدواریم وضعیت اقتصادی بهتر بشه

  ۰
 137. BA5286 گفت:

  انشالله که خوب میشه وضعمون که بدتر از این نمیشه که

  ۰
 138. علی صالحی گفت:

  بهتره اول سیستم نظام بانکی اصلاح بشه

  ۰
 139. AQ1981 گفت:

  سلام
  امکان پذیر نیست

  ۰
 140. BB5964 گفت:

  باید منتظر شد و دید عملی میشه ک بعد درباره تاثیرش نظر داد.

  ۱
 141. AA2303 گفت:

  باید یه پیوست هزینه ای منتشر کنن، آیا هزینه ای که کشور متقبل میشه ردیف بودجه ای براش پیش بینی شده و می تونن تامین کنن یا نه، باز قراره از یه منبعی مثل صندوق توسعه ملی و غیره خرج هزینه غیرضروری بشه؟ بهتر نیست قبل این خرجا اول دولت بدهیاشو صاف کنه؟

  ۰
 142. AV4044 گفت:

  حالا کی اجرا میشه؟

  ۰
 143. AV4044 گفت:

  به نظر من بیشترین تاثیرو تو بورس میذاره

  ۰
 144. BD4787 گفت:

  در صورت برنامه ریزی درست می تواند مفید باشد

  ۰
 145. حجت زارعی گفت:

  به نظرمن خوبه و یه چهارچوب منظمی به پول کشور میده

  ۰
 146. AP2362 گفت:

  انشالله وضعیت اقتصادی بهتر بشه

  ۰
 147. احمد گفت:

  تکلیف سهمهای زیر ۱۰۰ تومان چی میشه؟

  ۰
 148. BC6920 گفت:

  تا زیرساختش درست نشه اقتصاد هر کاری هم بکنن وضع همینه

  ۰
 149. AY3045 گفت:

  امیدوارم وضعیا افتصادی رو به صعود پیش بره و همراه اون بورس وضعیت بهتری پیدا کنه و مردم با خیال راحت سرمایه گذاری کنن

  ۰
 150. AT4902 گفت:

  سلام
  کار کاملا بی اثری است.
  وقتی سیاست های اقتصادی اشتباه است زیاد یا کم کردن تعداد صفر های پول ملی اثر چندانی در بهبودی اقتصاد نخواهد داشت.

  ۰
 151. AV9693 گفت:

  پس سیاست ها چی میشه؟

  فکر نمی کنم تاثیر خاصی داشته باشه

  ۰
 152. BB4574 گفت:

  تاثیر مثبتی میتونه داشته باشه

  ۱
 153. AM8943 گفت:

  سلام. فعلا که در حد لایحه هیات دولته ... تعیین فویت..طرح در صحن مجلس ... تصویب ... شورای نگهبان مونده

  ۳
 154. BA2866 گفت:

  در شرایط کنونی قیمت سهام و انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت و عموما سود تقسیمی شرکت‌ها در مقیاسی فراتر از ریال قرار دارندهرچند سود تقسیمی شرکت‌ها معمولا شامل بخش ریالی است، تبدیل ریال به تومان می‌تواند بر پرداخت سود تقسیمی تاثیرگذار باشد. البته با توجه به اینکه این امر منجر به «گرد به پایین» اعداد سود تقسیمی می‌شود، عملا تا حدی به عدم خروج منابع از شرکت‌ها کمک خواهد کرد، البته باید توجه داشت که این تاثیر اندک خواهد بود.
  در معاملات اوراق بهادار نیز تبدیل واحد پول از ریال به تومان عملا بالا بردن حداقل تغییرات قیمتی (tick size) است از نظر معاملاتی نیز این امر به واقعی‌تر شدن رقابت قیمتی در بازار کمک خواهد کرد. از نگاه کلی نیز با توجه به اینکه مردم در معاملات روزمره خود عملا اقدام به حذف ریال کرده‌اند، به نظر می‌رسد این تغییر، شوک روانی به جامعه وارد نکند. در کل این اقدام با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و تجربیات سایر کشورها مثبت ارزیابی می‌شود

  ۰
 155. AV6191 گفت:

  سلام با ارادت به نظر دیگران بنده فکر نمی کنم تاثیری داشته باشه بر تورم جامعه و کار هزینه بری برا سیستم بانکی هست

  ۴
 156. AK9825 گفت:

  این یه طرح که باید در مجلس رای بیاره که قابل اجرا باشه.

  ۱
 157. AT7265 گفت:

  سلام وسپاس بنظر میرسه باید ابتدا زیرساختش اماده بشه. که هنوز نشده. مثال کارت ملی هنوز بعد از چند سال هنوز همه نتونستن کارت هوشمند بگیرن. سپاس

  ۰
 158. AV4820 گفت:

  من موافقم شاید تاثیر خوبی داشته باشه

  ۱
 159. BD4073 گفت:

  سلام در رابطه با موضوع حذف صفرها از واحد پولی اینکه همین الانش هم پول رایج کشور ارزش زیادی نداره ولی باید صبر کرد تا دید چ پیش میاد
  این تصمیم باهدف حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی، اتخاذ شد. کارشناسان اما معتقدند حذف صفر از پول هیچ تأثیری بر متغیرهای اقتصادی نظیر تورم، بیکاری، رشد یا رکود اقتصادی، تولید، ارزش پول و قدرت خرید ندارد زیرا این متغیرها تحت تأثیر سیاست‌های اقتصادی پولی، مالی و درآمدی دولت قرار داشته و متأثر از تعداد صفرهای پول نیستند چراکه کشورهای بسیاری این کار را انجام دادند و نتیجه‌خاصی حاصل نشد.

  ۰
 160. AL8268 گفت:

  زمانی حذف صفر از پول ملی تاثیر مثبت دارد که شرایط تورمی بر اقتصاد حاکم نباشد و مثلا ارزش یک تومان در همان سطح حفظ شود با توجه به تورم و سایر متغیر‌های اقتصادی به نظر می‌رسد این کار باعث کاهش قدرت خرید مردم و کاهش ارزش پول ملی می‌شود.

  ۰
 161. BD4787 گفت:

  ایشالله که به منفع اقتصاد کشور باشد

  ۰
 162. BD4740 گفت:

  احتمالا اقتصاد کشور را از زیر این فشار در بیاورد

  ۰
 163. BD4901 گفت:

  بعضی کشورها موثر بوده ولی در بعضی کشورها تاثیر منفی داشته به عملکرد کشورها بستگی دارد

  ۰
 164. BB6239 گفت:

  امیدوارم حذف صفر باعث تحول اقتصادی بشه

  ۰
 165. BD6775 گفت:

  منم نظرم مثبته شاید فرجی بشه این همه اختلاس نباشه

  ۰
 166. BD6782 گفت:

  به نظر من هیچ تاثیر مثبت و مستقیمی روی اقتصاد کشور نداره

  ۰
 167. Reza گفت:

  به نظر من تاثیری بر وضعیت موجود نخواد داشت

  ۰
 168. AY7214 گفت:

  در صورت استحکام بنیادی اقتصاد کشور میتونه تاثیر خوبی داشته باشد ولی متاسفانه ایران این بنیاد رو نداره

  ۰
 169. AY9552 گفت:

  انشالله که با این کار تورم کاهش پیدا کنه

  ۰
 170. AT7051 گفت:

  علی الظاهر بر سهام های بانکی تاثیرگذاره تا حدی . و شاید خبر خوبی باشه برای گروه بانکی ها

  ۱
 171. AX9612 گفت:

  با سلام و تشکر مطلب خوبی بود ولی کاش با جزییات بیشتر بیان می شد لطفاً موارد این چنینی را با جزییات بیشتر مطرح نمایید. ممنون

  ۰
 172. BD2707 گفت:

  به نظر من که کار پر هزینه و بیهوده ایه

  ۱
 173. AX5202 گفت:

  امکاندارد اقتصاد زیرو روبشود

  ۰
 174. AJ4770 گفت:

  با سلام. خسته نباشید
  این بار چندم هست که جواب سوال های باشگاه را درست زدم، اما در کنار سوال علامت ضربدر و اشتباه زدید، در حالی که سوال را درست زدم.
  لطفا رسیدگی کنید. می تونم عکس هاش را هم آپلود کنم.

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   نحوه نمایش آن مشکل دارد که در حال بررسی آن هستیم.
   درصورتی که پاسخ صحیح به سوال داده باشید امتیاز آن برای شما لحاظ شده است.

   ۰
 175. رامین گفت:

  امیدوارم تاثیرمنفی نذاره ایشالا

  ۰
 176. BB3016 گفت:

  فک نکنم تاثیر چندانی بر وضع اقتصادی کشور و بازار سرمایه داشته باشه. فقط تاثیر روانی داره

  ۰
 177. AH2243 گفت:

  هنوز مونده تا تصویب بشه

  ۰
 178. BD2822 گفت:

  حذف صفر برای بورس بد میشه؟؟؟؟؟؟

  ۰
 179. BD7364 گفت:

  به نظرم من هیچ تاثیری در جامعه ایجاد نمیکنه

  ۱
 180. AH6567 گفت:

  خوبه اما با صبر

  ۰
 181. valafar گفت:

  تومان را همه استفاده میکنن و کسی ریال تو گفتگوها استفاده نمیکنه.بی تاثیر بی تاثیر نیست اما در سهام تاثیرش ناچیزه.

  ۰
 182. AW9565 گفت:

  عجب . انشاالله که خوش آیند میشه برای همه مردم

  ۰
 183. AW6006 گفت:

  ۱- باتوجه به تورم موجود و افزایش حجم پول ؛ حذف صفرها از پول ملی اجتناب ناپذیر است. از زمان آمدن آقای همتی تصمیمات نسبتا خوب و منسجم مالی - پولی زمینه برای این امر تاحدی فراهم شده است.
  ۲- همزمان با اجرای هدف بوق ؛ بایستی سیستم اجرایی و مالی کشور در بالاترین سطح به صورت منسجم و هماهنگ عمل کنند تا از تبعات احتمالی و اجنتاب ناپذیر آن کاسته شود.
  ۳-ساماندهی نظام بانکی از جمله موسسات مالی و اعتباری، قرض الحسنه ها، بانک های بدون مجوز و مجوز مشروط یکی از ضرورت ها و الزامات این امر است که بدون آن حذف صفرها موفق نخواهد بود.
  ۴- هرچند که حذف صفرها از پول ملی معایبی دارد ولی در مقابل مزایا و ارتباط موثر مالی بین المللی و... قابل کنترل خواهد بود در صورتی این تصمیم نظام باشد نه اینکه در اجرا و بعد از اجرا بخشی از نظام مشکلاتی را برای دولت به وجود آورند.

  ۰
 184. ali گفت:

  عالیه و لی بودن تدبیر ...!!!!

  ۰
 185. AS7524 گفت:

  در کل اگر حذف صفر از پول ملی همراه با متحول شدن اقتصاد باشه ، به نفع کشور هستش ، اما بدون زیرساخت ها و تحول و پویایی، اقتصاد ره به ترکستان می برد مثل ونزوئلا

  ۰
 186. AN4488 گفت:

  تا اجرای شدن ایت طرح زمان زیادی میبره و اصلاح پولهای قدیم هم علاوه بر زمان هزینه بر هم میباشد

  ۰
 187. AX6350 گفت:

  سلام منظور از بسته های اعتباری چیست ؟ لطفا توضیح دهید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   یکی از خدمات جذاب بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه اعطای اعتبار معاملاتی از ۲ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان است که طبق قوانین اعلام شده در باشگاه و دارا بودن یک سری شرایط، به مشتریان در صورت درخواست تخصیص داده می‌شود.

   ۰
 188. AX6984 گفت:

  انشا...که تاثیره مثبتی در اقتصاد کشور داشته باشه

  ۰
 189. AJ4770 گفت:

  سلام، از ۴ سوالی که درست زدم، دو تا را تصحیح کردید، اما دو تاش همچنان اصلاح نکردید.

  ۱
 190. AR4613 گفت:

  با حذف ۴ صفر بايد منتظر جهش قيمت كالاهاي زير ۱۰۰۰ تومان و بالطبع ساير كالاها باشيم...

  ۱
 191. BB0745 گفت:

  بر اساس اعلام رییس بانک مرکزی هر ریال معادل قیمت یکصدم گرم قیمت طلا است که در حال حاضر این فرمول الان صدق نمی کند پس واحد ریال اشتباه و غیر قانونی است و تصمیم درستی است

  ۰
 192. BB0832 گفت:

  اجرا شدنش بسیار زمان بر حالا حالا انجام نمیشه

  ۰
 193. علی صالحی گفت:

  انسان به امید زنده هستش

  ۰
 194. AU5205 گفت:

  انشالا که تاثیر داشته باشه

  ۰
 195. AM7038 گفت:

  با سلام با توجه به عدم تخصص کافی مدیران و عدم توجه به نظرات کارشناسان مجرب اقتصادی و سیاستهای آزمایشی مدیران سطح اول ،امکان موفقیت پایین است

  ۰
 196. AX0576 گفت:

  سلام به نظر من حذف صفر از پول ملی به هنگام افت شدید ارزش پول ملی رخ میدهد و در صورتیکه با سایر اقدامات اقتصادی درست همراه گردد، میتواند تا حدودی موثر واقع گردد. ولی صرف حذف صفر از پول نه تنها رونقی به دنبال ندارد، احتمال تبعات منفی اقتصادی را نیز بدنبال دارد. به هرحال چشم انداز روشنی ندارد.

  ۰
 197. AU6066 گفت:

  باسلام
  به نظر من این یک طرح نسنجیده و بدون برنامه ریزی می باشد که در آینده عواقب جبران ناپذیری رو به همراه خواهد داشت

  ۰
 198. AY1579 گفت:

  عموم مشکلات ما به خاطر نبود قوانین کافی نیست ، به خاطر اجرا نشدن قوانین موجوده.حذف صفر هم مثل خیلی از برنامه های دیگه ، نصفه نیمه با کلی ادعا و هدفها ی بزرگ و توجیهات شروع میشه و تمم نشده رها میشه
  بدون اینکه نتایج مثبت احتمالیش رو نشون بده و متاسفانه تنها نتایج بدش مییمونه.

  ۰
 199. AH7309 گفت:

  تاثیری نداره متاسفانه

  ۰
 200. AT7312 گفت:

  اینجور همه چیز به هم میریزه معلوم نیست بازم هرچی بهتره افراد متخصص درباره بحث کنن

  ۰
 201. AV2604 گفت:

  هنوز که به مجلس نرفته اگه رای بیاره.اگه اکی شد انشالله برای مردم خوب باشه

  ۰
 202. AN9561 گفت:

  روند بلندمدتی رو باید طی بکنه.

  ۰
 203. AX9883 گفت:

  کل پولمون بی ارزشه. حالا ۳تا صفر هم روش..

  ۰
 204. BD7014 گفت:

  سلام
  به نظر من حذف وضعیت را بهتر که نخواهد هیچی بدتر هم خواهد شد ، چون برای این موضوع باید همانند کشورهای دیگر هدف بعدی داشت که مسئولان ندارند.عین این میمونه برای رسیدن به کاغذ درختی قطع کنی ولی نتونی بعد از قطع درخت کاغذ تولید کنی

  ۰
 205. BD0910 گفت:

  انشالله که جواب بده هر چند خیلی خوش بین نیستیم

  ۰
 206. BA0410 گفت:

  تا ساختار اقتصادی کشور درست نشه تاثیر حذف صفر ها از پول ملی نمایان نخواهد شد

  ۰
 207. سعیدی گفت:

  سلام
  حذف صفر ها تاثیری در بهبود اقتصادی و تولید کشور نخواهد داشت.
  بهتره که تعداد حقوق بگیرهایی را که بدون انجام هیچ کار مفیدی سربارِ جامعه هستند، کم کنند. که تعدادشان هم بسیار است.

  ۰
 208. AS5937 گفت:

  سلام فقط حذف ۴ صفر از پول دوای درد اقتصاد بیمار ایران نیست

  ۱
 209. AV3156 گفت:

  پول ایران از اینی هم ک هست بی ارزش تر میشه متاسفانه
  تنها دلیل قانع کننده اینه ک هزینه تولید اسکناس پایین می اید و دلیل دیگری ندارند

  ۱
 210. BD3169 گفت:

  تاثیر این اقدام بیشتر روانی و به قصد مشغول کردن دوباره مردم به یک شوآف جدید برای پرت کردن حواسشون از یک مسئله مهمه

  ۰
 211. AU9886 گفت:

  حذف صفر از پول ملی به شرطی که تورم مها و کم بشه موثره

  ۰
 212. AW5952 گفت:

  قبل از هر تغییر اقتصادی بزرگی بدوا نیاز به تامین زیر ساخت های لازم وجود دارد ولی با توجه به عدم تامین زیر ساخت در جهت این جهش اقتصادی ، این تغییر عامل تورم شدید و بی ثباتی اقتصادی در کشور خواهد شد.

  ۱
 213. AY6673 گفت:

  امیدوارم به پیشرفت اقتصاد کشورمون کمکی بشه

  ۰
 214. BD8808 گفت:

  بعید میدونم تاثیر مثبتی داشته باشه

  ۱
 215. AX0608 گفت:

  حذف صفر دردی رو دوا نمیکنه مهم داشتن یه برنامه جامع و عمل طبق اون برنامه اس

  ۲
 216. AK3114 گفت:

  این کار روی شرکت هایی که قیمت هر سهمشون زیر صد تومان هست خیلی تاثیر گذار هستش تا شرکت هایی که قیمت هر سهم بالاتری دارند

  ۱
 217. AL1004 گفت:

  ب نظر من ب جای این کار،وضعیت اقتصادی کشورمون و درست کنن، جلوی تورمو بگیرن خیلی بهتره

  ۱
 218. AV0427 گفت:

  من که حذف چهار صفر پول میترسم تا مردم عادی بیان براشون تفهیم بشه چی به چیه چقدر کلاه رفته سرشون

  ۲
 219. AO0620 گفت:

  حذف چهارصفر تاثیری بر کاهش تورم نخواهد داشت وقتی ساختار اقتصادی دچار مشکلات عدیده ای هستس
  باید منتظر بمونیم. شاید اثرش مثبت باشه وبنظرم دربلندمدت سهام ها افزایش پیدا خواهند کرد

  ۱
 220. AO7520 گفت:

  کلا صفر نداشته باشه بهتره

  ۰
 221. AW9777 گفت:

  تجارب بقیه کشور ها که مناسب بوده تا حدودی انشالله که خیره

  ۱
 222. BD8025 گفت:

  تصویب قوانینی به در بخوره که وضعیت مردم رو بهبود ببخشه در غیر اینصورت فقط دردسرساز خواهند شد

  ۲
 223. BA6227 گفت:

  به نظر من در شرایط فعلی کار درستی نیست.

  ۲
 224. AX5081 گفت:

  امیدوارم وضعمون از این بدتر نشه

  ۲
 225. AV1609 گفت:

  به نظر من حذف چهار تا صفر تورم زا است. و برای اینکه برای مردم این کار عادی بشه حتما باید قبلش فرهنگ سازی و عادی سازی بشه

  ۰
 226. ae8473 گفت:

  اقتصاد از بیخ و بن خرابه حذف صفر فقط ایجاد هزینه است

  ۲
 227. BD6691 گفت:

  تحلیل جالبی است اما اینقدر مردم به مسوولین بی اعتمادن که اینم یه راهکار برا سواستفاده خودشون میبینن

  فک کنم تاثیر خاصی نزاره با توجه به همت دولتیا و مجلس

  ۲
 228. 03706 گفت:

  با سلام و احترام
  برداشتن چهار صفر از پول ملی مزایا و معایب چشمگیری دارد .
  از مهم ترین مزایای آن میتوان به ایجاد فضایی نو و پویا برای تبادلات روزانه اشاره کرد ، و از مهم ترین معایب آن میتوان به هزینه ی بالای جمع آوری پول های رایج گذشته و نیز توزیع و تبیین پول های جدید اشاره نمود .

  ۰
 229. AC6123 گفت:

  سلام حذف صفر از پول کار درستی نیست در این شرایط اقتصادی

  ۰
 230. BD7364 گفت:

  تاثیرزیادی میتواند داشته باشد

  ۱
 231. BA4246 گفت:

  طرح جالبی نخاهد بود چون هزینه مالی زیاد برا دولت داره و تاثیری روی ارزش پول ما نمیزاره

  ۰
 232. AY7049 گفت:

  هرچند وقوع این اتفاق ازنظر بنیادی تأثیری بر بازار سرمایه ندارد، اما ممکن است ازنظر روانی تأثیراتی را هم بر صورت‌های مالی شرکت‌ها و هم بر رویه دادوستد بگذارد.

  ۰
 233. AY7049 گفت:

  با حذف چهار صفر پول ملی، سیستم رقابتی دیگر نمی‌توان روی سهم‌ها به شکل فعلی رقابت کرد و حداکثر آن‌ یک صدم است. البته باید دید تا چند رقم اعشار می‌توان قیمت را تعریف کرد که به نظر من حداکثر تا دو رقم خواهد بود.

  ۰
 234. BA8456 گفت:

  این موضوع اگرچه در ظاهر موضوعی در حوزه مسائل اقتصادی و بحث های اقتصاد است اما بخشی از آن جنبه اجتماعی و روانشناسی اجتماعی دارد. بر این اساس حذف چهار صفر می تواند نوعی کارکرد ابزاری برای دولت داشته باشد. این بدان معنا است که مدیریت اجتماعی جامعه یا مسوولین، با اتخاذ چنین سیاست هایی می توانند زمانی را برای خود بخرند. به بیانی دیگر اعمال چنین رویکرد و سیاستی، فرصتی را برای مسوولین ایجاد می کند تا اگر کم کارکردی یا ناتوانی در تحقق اهداف جمعی داشته اند و نمی توانند نیازهای مردم را در حوزه های مختلف معیشت تامین کنند، بخشی از این موضوع را منحرف کنند؛ چرا که متعاقب این رویکرد، جامعه برای مدتی، در نوعی بلاتکلیفی قرار می گیرد. در نتیجه اعمال این سیاست به عنوان یک نگاه ابزاری، می تواند به سان ایجاد فرصتی برای مسوولین باشد.

  ۱
 235. AD0990 گفت:

  امیدوارم که متصدیان امر حساب شده عمل کنند

  ۰
 236. AH4821 گفت:

  با سلام
  حذف ۴ صفر - تاثیر در کاهش تورم و یا تغییر معیشت مردم نخواهد داشت فقط در خواندن و شمارش اعداد کمک کننده خواهد بود.

  ۱
 237. AT7134 گفت:

  با سلامو خسته نباشید خدمت دوستان گرامی

  از اونجای که بعضی کشور ها با حذف صفر های پولشان وضعیت اقتصادیشان بهتر شد و بعضی کشور ها با حذف صفر وضعیت اقتصادیشان بدتر شد باید کاملا و از هر جهت بررسی بشود ، بعد اجرایی شود.

  با تشکر از کارگزاری آگاه

  ۱
 238. BA8328 گفت:

  به نظرم با مشکلات اقتصادی که پیش آمده است و از بی برنامه بودن به این بحران رسیده ایم، اگر این هدف جدید هم بدون برنامه ریزی و مدیریت درست صورت گیرد ممکن است وضع را نیز این که هست بدتر کند..

  ۱
 239. Reezaa گفت:

  دولت بجای پرداخت به کارهایی ک ضرورتی ندارد وصت خود را برای حا مسایل مهمتر مردم بگذارند الان زمان مناسبی برای حذف ۴ صفر پول ملی نمیباشد

  ۱
 240. علیرضا الوندی گفت:

  این روش میتونه موثر باشه به شرطی که اندیشه اقتصادی و پشتیبانی خوبی به همراه داشته باشه نه فقط اینکه چهار صفر برداشته بشه

  ۰
 241. Ax7431 گفت:

  باسلام و احترام
  متشکرم می شوم اگر بفرمایید چرا کامنت و تحلیل اینجانب در مورد حذف صفر از پول ملی در وبلاگ نذاشتید.

  ۰
 242. BD4858 گفت:

  باید منتظر بمونیم. شاید اثرش مثبت باشه

  ۰

  ۰
 243. AX4019 گفت:

  اینکار فقط به نفع بازار خرده فروشی و گران شدن تمام کالا ها و خدمات دارای قیمت زیر ۱۰۰۰ تومان و نیز گرد شدن همه مبالغ زیر ۱۰۰۰ تومان می باشد که جملگی و بالاتفاق افزایش اجباری و ناخواسته در مبالغ فروش خواهند داشت از جمله نانوایی ها
  در ضمن حسابرسان و ممیزان مالیاتی و تنظیم کنندگان دفاتر مالی روزهای شلوغی بعد از اجرای این قانون در پیش دارند

  ۰
 244. AX9785 گفت:

  باسلام فکر نمیکنم تاثیر به سزایی در اقتصاد داشته باشه جز هزینه های تعویض اسکناس و تعویض ساختار حسابداری از ریال به تومان والبته تورم پنهان

  ۰
 245. AY2535 گفت:

  عجالتا، بهترین آورده این اقدام برای مردم، مرهمی است بر احساس تحقیر پول بی ارزش شده ملی، باقی داستان را دوستان به خوبی اشاره کردند

  ۰
 246. علی گفت:

  امیدوارم حداقل باری از روی دوش مردم برداشته بشه

  ۰
 247. BB4574 گفت:

  وای ساعت قدیم و جدید کم بود اینم بهش اضافه شد...

  ۰
 248. AT9197 گفت:

  با توجه به تورم و نداشتن برنامه خاصی از این دولت ، حذف صفر فایده ای ندارد که هیچ باعث تورم بیشتر هم میشود.

  ۱
 249. AT9197 گفت:

  دولت بجای اینکه صورت مسئله را پاک کنند باید بفکر برنامه ای برای جلوگیری از تورم و مهار آن باشد .

  ۱
 250. AK8490 گفت:

  سلام میشه وام قرضه الحسنه ۲۰۰۰۰۰۰میلیون تومانی را در بستهای باشگاه بگنجانییدو فعال کنید ممنون میشم

  ۰
 251. AY8422 گفت:

  بنظر من ما مسائل مهترین از این موضوع تو اقتصاد داریم ، و بهتر هست وقت و انرژی در موضوعات مهمتر گذاشته شود

  ۰
 252. AP0669 گفت:

  به نظر من برا بازار بورس ایران که بیشتر با تورم کار میکنه تا کیفیت و رقابت در تولید این موضوع اصلا مناسب نیست. اما از خیلی ها شنیدم میتونه برای بازار اگه زیر ساخت های حداقلی رعایت بشه مثل خدمات بانکی طبق قوانین بال ۳ جهانی تاثیر بسزایی داره.

  ۰
 253. AN8885 گفت:

  به جا این اقدمات که هزینه بر هم هست سیستم بانکی رو اصلاح کنن که شاهد این همه اختلاس نباشیم

  ۰
 254. AY1159 گفت:

  تکلیف قیمت سهم ها چی میشه

  ۰
 255. BC9388 گفت:

  به نظر من خوبه چون دیگه داشتیم به ونزوئلا نزدیک می‌شدیم

  ۰
 256. AY2621 گفت:

  امیدوارم این طرح اجرایی بشه

  ۰
 257. AU9876 گفت:

  ایکاش سیستم پولی بانکی کشور رو از پایه اصلاح بکنن

  ۱
 258. AA4423 گفت:

  فعلا حرفی زدن ۴تا کارشناس درست حسابی میخاد تجزیه و تحلیل کنه همینطوری نمیشه

  ۰
 259. BD0885 گفت:

  این تغییرات به هیچ دردی نمیخورن اگه پایه اصلاح نشه

  ۰
 260. AU0902 گفت:

  با سلام
  امیدوارم حذف صفر باعث تحول اقتصاد بشه با توجه به اینکه در کشور ترکیه با حذف شش صفر خوب جواب داده پس ابتدا باید ساختار اقتصادی کشور درست بشه ان وقت تاثیر حذف صفر ها از پول ملی نمایان خواهد شد با سپاس فراوان

  ۰
 261. AU8723 گفت:

  من فکر نمی کنم تاثیری داشته باشه تورم هزار برابر شده وضع مردم صدبرابر بدتر شده بنابراین فایده ای ندارد.

  ۱
 262. AM3347 گفت:

  بیشتر باعث عوام فریبیه این کار و خروجی اقتصادی نخواهد داشت

  ۰
 263. حمید گفت:

  مجبورن حذف کنن

  ۰
 264. BB3024 گفت:

  باید دید همین هم عملی میشه یا نه....

  ۰
 265. BA6372 گفت:

  خلاصه بگویم:
  قطعا تورم بعد از حذف صفرها. بالاتر خواهد رفت و بلای جامعه خواهدشد . چندین برابر خواهد شد. آنهم در کشور ما که بخاطر مسایل داخلی و نیز مشکلات خارجی. ثبات اقتصادی وجور ندارد. (از کشورهایی که مثل ما بودند . حتی بهتراز مابودند. و بعد از حذف صفر. تورم به شدت بالا رفت. درس بگیرید . تجربه دیگران نشویم)

  ۰
 266. BD1934 گفت:

  مطلب خوبی بود ولی به نظر من تا زمانی که ساختار اقتصادی کشور درست نشود این دسته از اعمال تاثیر خاصی بر وضعیت مردم ندارد

  ۰
 267. سامان گفت:

  دوباره تورم...

  ۰
 268. BE4113 گفت:

  خداکنه اثرش مثه تصویب پرداخت یارانه نشه که اون طرح خیلی مخرب بود.

  ۱
 269. AV0024 گفت:

  دوستان به جای قضاوت زود هنگام اجازه بدیم این اتفاق شکل بگیره انشاالله که شاهد تاثیر مثبتش خواهیم بود.

  ۰
 270. AW8144 گفت:

  من موافقم ترکیه هم چند سال پیش با حذف ۶ صفر و اقدامات اصولی اقتصادشو سروسامون داد

  ۰
 271. AR8593 گفت:

  من موافق حذف ۴ صفر از پول ملی هستم.

  ۰
 272. AP7349 گفت:

  از نقطه نظر حسابداری چون خودم درگیر کارم بسیار میتونه مثبت باشه. این همه صفر بی اثر رو تو تمام اعداد وارد کردن واقعا بی فایده است.

  ۰
 273. BA3040 گفت:

  امیدوارم به پیشرفت اقتصاد کشور کمک کنه

  ۰
 274. سعید گفت:

  با سلام و عرض ادب
  به نظر من هم تاثیر حذف صفر از پول ملی علاوه بر هزینه هایی که برا دولت و شرکت ها داره در مرحله فعلی بیشتر از بعد روانی روی جامعه تاثیر میذاره.
  با توجه به صحبتهای کارشناس محترم آقای دم ثنا اگه دولت و بانک مرکزی یک برنامه مدون و بلند مدت برای این موضوع نداشته باشند قطعا این اقدام چیزی جز شکست و احتمالا افزایش نرخ تورم در کشور نخواهد داشت.
  همچنین بهتره دولت در این زمینه با کشورهایی که تجربه مثبتی توی این اقدام داشتن مثل ترکیه همکاری کنه.
  انشااله که روز به روز شاهد بهبود شرایط معیشتی مردم و همچنین شرایط اقتصادی کشور باشیم.

  ۰
 275. AV8380 گفت:

  بنظر من بعیده اجرا بشه
  تازه شم چند سال طول می کشه

  ۰
 276. AL6506 گفت:

  اجرائی شدن این طرح نیاز به زمان دارد شاید تا دو سال دیگر زمانبر باشد با تیتر کردن چنین خبرهائی تنها می توان گفت جو رانی حاکم بر باز ار را می خواهند کنترل کنند ولی امیدوارم اگر هم این اتفاق بیافتد با ایجاد پشتوانه بسیار قوی برای ریال و تقویت آن توان حضور و رقابت متعادل در بازار ارزی دنیا داشته باشد .

  ۰
 277. AW8172 گفت:

  تجربه پیاده سازی این طرح در کشورهای دیگه بعضا نتایج مثبتی داشته و البته همیشه هم اینطور نبوده . با این حال مقایسه این تجربه در ایران با سایر کشور ها به نظر من خیلی نمیتونه راهگشا باشه به این دلیل که این طرح به عنوان یه طرح جانبی در کنار اصلاحات گستره ساختاری انجام شده و با ایجاد بار روانی توی کنترل تورم خیلی کمک کرده

  ۰
 278. AT1337 گفت:

  به نظر من که هیچ دردی از مردم دوا نمیکنه و تورم در میان مدت خیلی بالاتر از اینی که هست میشه. تو یک جمله پراید که ارزون نشد اما صفر های پول رو طوری میخوان حذف کنن که از این به بعد بگیم میخوایم بریم پراید بخریم با ۴۰۰۰ تومن .جالب نیست به نظرتون؟

  ۰
 279. AC4400 گفت:

  اصلاح نظام اقتصادی نیاز به اقدامات دیگه ای داره نه حذف صفر! فقط بازی با روان! 🙂

  ۰
 280. BA7879 گفت:

  خیلی زودتر از اینها باید اجرا میشد . ایشالله ایندفعه برای اجرا مانعی بوجود نیاد

  ۰
 281. BD2187 گفت:

  البته اگه بدرستی اجرا شه

  ۰
 282. wx33 گفت:

  فکر نکنم تاثیر آنچنانی داشته باشه. بیشتر برا آروم کردن جو روانی هستش.

  ۰
 283. AD1693 گفت:

  ترکیه توی چه بازه زمانی تورم صد در صدی رو ثبت کرده؟؟

  ۰
 284. AU2251 گفت:

  کل هزینه چاپ اسکناس و آموزش و هرهزینه‌ی دیگه متاسفانه به دوش مردم میوفته

  ۰
 285. AQ2267 گفت:

  به نظر دیگران بنده فکر نمی کنم تاثیری داشته باشه بر تورم جامعه و کار هزینه بری برا سیستم بانکی هست

  ۰
 286. AS2134 گفت:

  اقتصاد مملکتی با این همه مشکلات و با رشد منفی که در پیش داره با حذف صفر و تغییر واحد پولی هیچ اتفاقی نمیفته ولی بجاش هزینه های اضافی مثل جمع آوری و چاپ اسکناس و مشکلاتی که باهاش میاد بیشتر میشه

  ۰
 287. AV9377 گفت:

  با سلام ایشالا درست اجرا بشه نتیجه مثبت داشته باشه

  ۰
 288. BE1074 گفت:

  شاید باعث تورم شود مثلا بدلیل ناسازگاری صورتهای مالی قدیم و جدید و هزینه بر بودن این طرح عدم اجرای نظارت دقیق بر قیمتگذاری کالاها و دیگر عوامل موثر بر بازار فقط یک عامل مهم و ناسازگار وجود مفسدین اقتصادی که با هر فرصتی به قیمت خون مردم هم شده به فکر پرکردن جیب خود هستند با سو استفاده از موقعیت پیش آمده وسنگ اندازی سعی بر هم زدن بازار برای منفعت خود می شوندونخواهند گذاشت این طرح موفق شود پس در مرحله اول بهبود شرایط اقتصادی مبارزه با مفسدین اقتصادی می باشد درکل برای اجرای صحیح طرح نیازمند تجزیه و تحلیل دقیق و طی برنامه ریزی مناسب و بلندمدت و زمان بر می باشد.

  ۱
 289. AK8490 گفت:

  سلام پس خاصیت این همه زیر مجموعه گرفتن چیه فکر نمی کنید مزایای کمی دارد وباید در این موضوع بازنگری شود وبرای ایجاد انگیزه ودرامد بیشتر برای هم مشتری وهم کا رگزاری بهتر شود امید وارم برای پیشنهادهای مشتری رسیدگی نمایید متشکرم

  ۰
 290. BD3912 گفت:

  سیستم بانکی کشور اگه روند کارش رو تغییر نده و فساد رو از خودش دور نکنه به جای ۴ صفر ۴۰ صفر هم حذف کنن مشکلی حل نخواهد شد

  ۰
 291. BE7991 گفت:

  فعلا با شرایط حاکم به نظر میرسه حذف چهار صفر بیشتر پاک کردن صورت مساله باشه تا ارایه راه حل. به نظر بنده حتی اون تاثیر مثبت روانی بر جامعه رو که خیلی از کارشناسان متصور میشوند رو هم نخواهد داشت.

  ۱
 292. BD6707 گفت:

  بدون اصلاح زیرساخت و بررسی، نه این اقدام، بلکه هرچیزی در این وسعت جوابگو نخواهد بود...

  ۱
 293. AU7814 گفت:

  متاسفانه طی چند ده سال گذشته دیده ایم که کارهای اقتصادی انجام شده موجب تضعیف هر چه بیشتر ارزش پول ملی شده و حذف صفر مثل این است که به جنازه مرد چوب بزنیم که حرکت کند ، در سیستم اقتصادی که مواد اولیه موجود مملکت بصورت خام فروشی منابع و ذخایر کشور از بین میرود . حذف صفر موقعی میسر است که ایجاد اشتغال در صدر امور قرار گیرد و برنامه موجه اقتصادی به عنوان پشتیبان برای از بین بردن اثرات منفی طراحی شود . ترکیه همزمان با حذف صفر تمامی برنامه های کاری خود را روی توریسم متمرکز کرد و با این کار ضمن ایجاد اشتغال ، سرمایه هنگفتی چه از طریق جذب سرمایه وسرمایه گذار خارجی بعنوان پشتوانه پول جدید خود فراهم کرد و حال توانسته بطور نسبی برای جامعه رفاه ، اشتغال و امنیت فراهم نماید.

  ۱
 294. BF0772 گفت:

  با سلام ،بنظرم حذف صفر در این شرایط اولویت اول دولت نباید باشد بجای حذف صفر باید روی توسعه تولید کار کرد

  ۰
 295. BE6629 گفت:

  به نظر من باعث تورم بسیار شدید می شه
  و باز قشر متوسط و فقیر
  فقیر و فقیر و فقیر تر تمام فشار را باید تحمل کنند
  و قشر ۲ در صدی پولدار هم پولدار تر و پولدار تر
  ......

  ۰
 296. BD8122 گفت:

  با احتساب حذف ۴ تا صفر، بری خواستگاری بابای دختره بپرسه چقد پول پس انداز داری پسرم؟!
  بهش بگی ١٠ هزار تومن نمیندازنت بیرون؟

  ۰
 297. BD8122 گفت:

  خواجه دربند نقش ایوان است!
  #حذف۴صفر هیچ تاثیری در حل مشکلات اقتصاد ایران ندارد و صرفا یک بَزَک سیاسی است.
  هزینه سنگین جایگزینی اسکناس جدید و قدیم، اختلال در سیستمهای دیجیتال، نرم افزارها، دفاتر و صورت‌های مالی، احتمال افزایش قیمت‌ها، عدم پذیرش و سرگردانی برخی اقشار (مانند افراد مسن)
  و...

  ۰
 298. AN1702 گفت:

  سلام
  قراره واحد پول از تومان به پارسه تغییر کنه البته اگر مجلس به این پیشنهاد رای بده حداقل از دو سال بعدش اجرایی میشه.

  ۰
 299. AE5618 گفت:

  به نظرم از نظر ذهنی بار مثبتی خواهد داشت
  از نظر اقتصادی هم ارزش پول ملی را کم کرده اند و نتوانسته اند ارزش پول ملی را به قبل برگردونند و فقط صورت مسعله را پاک کرده اند که همان حذف چند صفر از پول ملی است

  ۰
 300. مصطفی گفت:

  از ۱۰ کشوری که حذف صفر داشتن فقط دو کشور موافق بوده اند پس نمی تواند طرح خوبی باشد با توجه به عدم هماهنگی و نبود مدیریت یکپارچه و کارساز در کشور

  ۰
 301. محمد گفت:

  بسیاری از کارشناسان معتقدند حذف صفر در متغیرهای واقعی کاملا بی‌تاثیر است. آنها بیان می‌کنند پول تنها ضریب تبدیل کالا به واحد پول است و اثری روی سرمایه‌گذاری، اشتغال و تورم ندارد.

  ۰
 302. BF3361 گفت:

  با سلام
  چاپ اسکناس هزينه هاي سنگين در پي خواهد داشت ، همين هزينه ها را مي توان براي پيشرفت در مناطق مختلف کشور استفاده کرد، يا کار هاي مثبتي مثل اصلاح نظام بانکي موجود در کشور.

  ۰
 303. AU0902 گفت:

  با سلام
  اگه به درستی تحلیل بشه ودرست عمل کنن موفق میشن وگرنه تورم چند برابر میشه

  ۰
 304. BC7742 گفت:

  هیچ فرقی نداره چه با صفر و چه بدون صفر

  ۰
 305. AF8476 گفت:

  حذف صفر اثری بر اقتصاد نداره . نه تورم زاست و نه آثار ضد تورمی داره
  صرفا یک کار حسابداری است .هیچ چیزی تغیر نمیکند فردی که ۵ میلیون تومان سپرده بانکی داشت حالا ۵۰۰۰تومان سپرده دارد ..
  این ۵۰۰۰ تومان قبلا معادل ۵۰۰ دلار بود و حالا هم همان ۵۰۰ دلار است (بر مبنا دلار۱۰.۰۰۰تومانی)
  بطور کلی در ثروت افراد با حذف ۴صفر هیچ تغییری ایجاد نمیشود .

  ۰
 306. BF0909 گفت:

  با سلام. به نظر من اگر اين طرح درست اجرا شود تأثير مثبتي در اقتصاد كشور مي گذارد.

  ۰
 307. علی گفت:

  سهام های دو یا سه رقمی چی میشه ؟؟

  ۰
 308. BB7499 گفت:

  سلام
  هیچ فرقی نداره فقط هزینه سنگین طراحی و چاپ پول جدید هم اضافه خواهد شد

  ۰
 309. AH1549 گفت:

  تحلیل خوب و نسبتا جامعی بود. هرچند بعید میدونم که این لایحه به اجرا ختم بشه

  ۰
 310. BF9672 گفت:

  هرچی باشه ی خوبیش اینه ک یکساعت مردم به یک صفر اضافه ریال فکر نمیکنن تو کارت کشیدن:)

  ۰
 311. AQ2267 گفت:

  به نظرم تورم بیشتر میشه

  ۰
 312. AG1693 گفت:

  به نام خدا
  با سلام
  كاش فكر اساسي تري انجام مي شد
  با تشكر

  ۰
 313. BF2037 گفت:

  سلام. حذف ۴ صفر از پول ملی کی انجام میشه؟

  ۰
 314. BC0379 گفت:

  امیدوارم که هر چه زودتر این طرح اجرا بشه

  ۰
 315. BF5915 گفت:

  بدون پشتوانه عملی در بازار و سیاست گذاری درست هیج تاثیری رو بازار نخواهد داشت . جز تحمیل هزینه برای چاپ اسکناس جدید و تغییر کلیه سیستم های حسابرسی و پولی و مالی که رو دست دولت و شرکت ها میزاره
  که نهایتا از جیب مالیات دهندگان در میاد .

  ۰
 316. BG6713 گفت:

  اگر به اقتصاد اسیبی نزند خوب است یک صفر وردارند ولی چهار تا صفر دیگه زیادیه

  ۰
 317. BG7163 گفت:

  هدف اینه نفهمیم چه بلایی سر پول ملی اومده و خواهد اومد

  ۰
 318. BF9585 گفت:

  البته به خیلی چیزها بستگی دارد

  ۰
 319. AW9549 گفت:

  با سلام
  به نظر بنده تأثیر خاصی روی بازار سرمایه نخواهد داشت البته امیدوارم تأثیر مثبت داشته باشه.....هرچند ققط ارزش پول به شدت بی ارزش شده متأسفانه...

  ۰
 320. AT0603 گفت:

  با سلام.کشوری حذف صفر انجام میده که بعد از این کار برنامه هایی برای اقتصادش داره.نه کشور ما که فقط میخوان حذف بشه

  ۰
 321. AK4785 گفت:

  سلام
  ممنون از روشنگری شما
  باشد که مفید واقع گردد
  سپاس از شما

  ۰
 322. امیر گفت:

  من برای شرکتم کد بورسی گرفتم
  و به کارگذاری مراجعه کردم که بتوانم از طریق سیستم انلاین خرید و فروش کنم ولی کارگذاری اعلام کرد که امکان این کار برای شرکتها وجود ندارد
  و اسناد خزانه متعلق به شرکت رو با مراجعه به کارگذاری خرید و فروش میکنم
  ایا این امکان وجود نداره که بتوانم مثل کد بورسی خودم با کد بورسیب شرکت هم انلاین خرید و فروش بکنم ؟

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: