بیمه سهام (سهام یار) چیست؟

 • ۲۲ آبان ۱۴۰۱
 • ۱۳۰ نظر
 • ۱۳۵۹ مشاهده
بیمه سهام چیست

بیمه سهام یا اختیار فروش تبعی یکی از راهکارهای دولت است که برای تضمین بازدهی سهام‌داران به کار می‌رود. این در حالی است که شمار زیادی از فعالان بازار بورس با بیمه سهام و ویژگی‌های آن آشنایی ندارند. به همین علت تصمیم داریم تا در این مقاله به پرسش بیمه سهام چیست، پاسخ دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.


بیمه سهام چیست؟

بازارهای مالی در هر بازه‌ای از زمان، سطح مشخصی از نوسانات را تجربه می‌کنند؛ تا جایی که این نوسانات به یکی از اجزای جدایی ناپذیر بازارهای مالی مانند بورس تبدیل شده است. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و تحلیل‌گران زبده، دانش و تجربه کافی برای حفظ سرمایه و حتی کسب سود از این نوسانات را دارند اما در این شرایط احتمال زیان دیدن سرمایه‌گذاران خرد و کم تجربه افزایش پیدا می‌کند. یکی از راهکارهای جلوگیری از این مشکل، بیمه کردن سهام و پرتفوی است. این روش با نام بیمه سهام یا اوراق اختیار فروش تبعی شناخته شده است. سرمایه‌گذارانی که از این روش استفاده می‌کنند علاوه ‌بر تضمین سود، از اصل سرمایه خود نیز محافظت خواهند کرد. لازم به ذکر است که دریافت حداقل ۲۰ درصد سود سالیانه در سررسید، یکی از مزایای تضمین شده بیمه سهام است. مهلتی که برای شرکت در این طرح اعلام شده، از تاریخ ۲۱ تا ۲۸ آبان ۱۴۰۱ است. 

شرایط استفاده از بیمه سهام برای سرمایه گذاران چیست؟

اولین گام برای استفاده از این طرح، خرید یک ورق اختیار فروش تبعی به ارزش ۱ ریال است. روش خرید این اوراق با روش خرید سهام مشابه است و نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری یا سازمان بورس ندارد. کافی است نماد «سهام یار» را در سامانه معاملاتی کارگزاری خود جست‌وجو کنید.

توجه: قبل از ثبت سفارش خرید در سامانه، لازم است به بخش توافقنامه‌ها مراجعه و بیانیه ریسک اوراق اختیار فروش تبعی را تایید کنید. 

سایر شروط استفاده از این طرح به شرح زیر هستند:

۱- سقف ارزش سهام برای استفاده از سهام بیمه

این طرح شامل کسانی می‌شود که ارزش پرتفوی آن‌ها تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان باشد. توجه به این نکته ضروری است که بیمه سهام فقط به سهم‌های به بازار بورس و فرابورس (به جز بازار پایه) تعلق می‌گیرد.

تصور کنید که شما در تاریخ ۴ آبان ۱۴۰۱ سبد سهامی به ارزش ۵۰ میلیون تومان داشته‌اید و یک عدد ورق اختیار تبعی را برای سبد سهام خود تهیه می‌کنید. سپس در آذر ماه تصمیم می‌گیرید که ۱۰ میلیون سهام جدید بخرید. در مرحله اول باید بدانید که بیمه سهام به ۱۰ میلیون سهام ثانویه شما تعلق نمی‌گیرد. این جمله به این معنا است که شما می‌توانید ۱۰ میلیون سهام خود را در هر زمانی (حتی پیش از سررسید بیمه سهام) به فروش برسانید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که سهام‌دار تنها در شرایطی می‌تواند از این طرح استفاده کند که ۵۰ میلیون سهام ابتدایی خود را تا یک سال نگهداری کند. در حالت کلی خرید و فروش هر سهامی که از ابتدا مشمول بیمه سهام نبوده است برای سهام‌دار مشکلی ایجاد نمی‌کند. این در حالی است که فروش تمام یا بخشی از سبد سهام ابتدایی (۵۰ میلیون تومانی) سهام‌دار، تمام سبد سهام را از این طرح خارج می‌کند.

۳- شرایط استفاده از اعتبار کارگزاری در طرح بیمه سهام

ممکن است بخشی از سبد سهام شما شامل سهم هایی باشد که با استفاده از اعتبار کارگزاری خریداری شده‌اند. بهتر است بدانید که این سهم‌ها نیز مشمول طرح بیمه سهام هستند.

۴- واگذاری و انتقال اوراق اختیار

در این طرح امکان واگذاری و انتقال اوراق اختیار تبعی به دیگران وجود ندارد. به عبارت بهتر، هیچ یک از سهام‌داران نمی‌توانند بیمه سهام خود را به سهام‌دار دیگری منتقل کنند.

شرایط لغو طرح بیمه سهام

همانطور که اشاره کردیم بیمه سهام با هدف تضمین سود ۲۰ درصدی و حفظ سرمایه سهام داران ایجاد شده است. این طرح در شرایطی که بازار در حالت نزولی است به نفع سهام‌داران خواهد بود. این در حالی است که ممکن است پس از گذشت یک سال از نگهداری سبد سهام مذکور، سهام‌دار با سودی بیش از ۲۰ درصد مواجه شده باشد. در این شرایط می‌تواند از اوراق اختیار تبعی استفاده نکند و سود خود را از بازار بورس دریافت کند.

نکات مهم درباره بیمه سهام

تا این جا تمامی جزئیات مربوط به بیمه سهام را بررسی کردیم. برای یادآوری، نکات مهم این طرح را به صورت خلاصه بررسی می‌کنیم:

 • برای بیمه کردن سهام، ترکیب پرتفوی شما در آخرین روز معاملاتی چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ در نظر گرفته می‌شود.
 • اگر قصد دارید سهام خود را بیمه کنید، نباید به ترکیب سبد سهام‌تان در آن تاریخ دست بزنید و بخشی از آن را بفروشید اما خرید و فروش سهام جدید مانعی ندارد.
 • این بیمه، شامل افرادی می‌شود که ارزش پرتفوی آن‌ها تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان باشد (سهام بازار بورس و فرابورس به جز بازار پایه).
 • برای بیمه کردن سهام، باید یک برگ اوراق اختیار تبعی را با نماد «سهام یار» به قیمت یک ریال خریداری کنید.
 • لازم است سهامی را که بیمه کرده‌اید، تا سررسید یک ساله نگه دارید.
 • دولت تعهد می‌دهد در سررسید بیمه، اختلاف قیمت پرتفوی شما را با ۲۰ درصد بالاتر از ارزش روز ۴ آبان ۱۴۰۱ نقدا (از طریق حساب بانکی ثبت‌شده در سامانه سجام) پرداخت کند.
 • بیمه سهام قابلیت انتقال به غیر ندارد.
 • برای شرکت در این طرح، تا ۲۸ آبان ۱۴۰۱ فرصت دارید.  

برای مشاهده اطلاعیه بورس درباره سهام یار، روی دکمه زیر کلیک کنید:

اطلاعیه عرضه سهام یار


کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا به پرسش بیمه سهام چیست پاسخ دهیم. در همین راستا توضیح دادیم که بیمه سهام یکی از راهکارهای تضمین سود سرمایه‌گذاران در بازار بورس است.  این طرح علاوه بر تضمین سود ۲۰ درصدی به حفظ اصل سرمایه سهام‌داران نیز کمک می‌کند و باعث اطمینان خاطر آن‌ها در شرایط نزولی و پرنوسان بازار می‌شود. تهیه اوراق اختیار فروش تبعی نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر کارگزاری یا سازمان بورس ندارد و خرید آن مانند هر سهام عادی دیگری انجام می‌شود.

130 پاسخ به “بیمه سهام (سهام یار) چیست؟”

 1. رسول گفت:

  با سلام

  آیا منظور اینه که در تاریخ سر رسید یعنی ۳ آبان ۱۴۰۲ در صورت افت ارزش سبد سهام ، ما باید کل سبد سهام را در ازای بیمه سهام یار بفروشیم و در مقابل آن مبلغ اولیه ارزش سبد سهامی تاریخ ۴ آبان سال قبل آن بعلاوه بیست درصد سود رو دریافت کنیم ؟ ، یا اینکه همچنان سبد سهام رو خواهیم داشت اما مابه التفاوت و بیست درصد سود به حسابمان واریز میشود ؟ ، یعنی تکلیف سبد پرتفوی یا تعداد نمادهای سهام موجود زمان بیمه شدن چه میشود ؟ (آیا در صورت کاهش ارزش دارایی ، نمادهای سهام پرتفو حذف میشوند و پول فروش آنها با بیست درصد سود رو بهمون میدن یا فقط ضرر و زیان و سود رو واریز میکنند و نمادهای سهام رو همچنان خواهیم داشت)
  با تشکر

  ۰
  • کارشناس 2204 گفت:

   سلام دوست عزیز. در زمان سر‌رسید سهام پایه به فروش نمی‌رسد. تسویه به صورت نقدی انجام می‌شود. ﻭﺟﻪ معاﺩﻝ ماﺑﻪالتفاوت قیمت ﺑاﺯﺍﺭ ﺩﺭ ﺳﺮﺭﺳید و قیمت اعمال به سهامدار پرداخت می‌شود (ﺩﺭ‌ﺻﻮﺭﺗﯽ‌که قیمت ﺑاﺯﺍﺭ کمتر ﺍﺯ قیمت اعمال ﺑاﺷد).

   ۰
 2. علی کاکائی گفت:

  سلام و عرض ادب.
  بنده؛پس از خرید یک سهم سهام یار برای سبدم،
  در طول دوره پذیره نویسی،
  یک معامله انجام دادم.
  سپس دوباره یک سهم دیگر سهام یار خریداری کردم.
  شرایط بنده چگونه است و آیا:
  سهام یار شامل سبدم میشود یا خیر؟؟؟
  ((اکنون ۲ سهم سهام یار دارم))

  ۰
  • کارشناس 2266 گفت:

   سلام دوست عزیز؛
   تاریخ سررسید این اوراق ۱۴۰۲/۰۸/۰۳ است که دارایی تمادهای سبد پایه شما در این تاریخ میبایست مساوی و یا بیشتر از تعداد دارایی روی آن نمادها در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ باشد. در صورت فروش و کمتر شدن تعداد دارایی شما بر روی یکی از نمادها، تا پایان همان روز می توانید با خرید مجدد تعداد فروخته شده را جایگزین نمایید. در غیز این صورت، شامل شرایط اعمال اوراق در تاریخ سررسید نخواهید بود.

   ۰
 3. عطا گفت:

  آیا امکان فروش سهام رو در طول این یک سال داریم؟

  ۰
  • کارشناس 2239 گفت:

   سلام، دوست عزیز تاریخ سررسید این اوراق ۱۴۰۲/۰۸/۰۳ است که دارایی تمادهای سبد پایه شما در این تاریخ میبایست مساوی و یا بیشتر از تعداد دارایی روی آن نمادها در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ باشد. در صورت فروش و کمتر شدن تعداد دارایی شما بر روی یکی از نمادها، تا پایان همان روز می توانید با خرید مجدد تعداد فروخته شده را جایگزین نمایید. در غیز این صورت، شامل شرایط اعمال اوراق در تاریخ سررسید نخواهید بود.

   ۰
 4. محسن گفت:

  سلام وقت بخیر
  من در ۲۳ ابان مقداری سهام فروختم و همان روز سهام یار خریدم. ایا واجد شرایط می شوم؟
  باتشکر

  ۰
  • کارشناس 1093 گفت:

   با سلام. دوست عزیز شرایط اعمال اوراق بیمه سهام یار تنها برای سبد هایی است که در پایان روز ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ ارزش دارایی سهام ایشان (بدون لحاظ سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق، سهام توقیف و صندوق ها) کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بوده باشد. همچنین در صورتی که بعد از این تاریخ نسبت فروش سهام پایه که در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ در سبد سهام شما بود است اقدام کرده اید اوراق سهام یار برای شما اعمال نخواهد شد.

   ۰
 5. علی گفت:

  سلام. من چند نماد مختلف در سال ۹۹ به ارزش ۴۰۰ میلیون تومان خرید کرده بودم که در حال حاضر ارزش کل دارایی ۲۰۰ میلیون تومان هست. آیا میتونم با خرید سهام یار، این نماد ها رو بیمه کنم؟ .
  سوال دوم اینکه میتونم هر کدام از نماد ها رو جداگانه بیمه کنم یا خیر ؟

  ۰
  • کارشناس 2239 گفت:

   با سلام. دوست عزیز شرایط اعمال اوراق بیمه سهام یار تنها برای سبد هایی است که در پایان روز ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ ارزش دارایی سهام ایشان (بدون لحاظ سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق، سهام توقیف و صندوق ها) کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بوده باشد.
   قیمت این اوراق ۱ ریال بوده و با خرید ۱ عدد از آن، کلیه نماد ها سبد سهام بیمه می شود. امکان بیمه سهام به صورت انتخابی و جداگانه برای هر نماد وجود ندارد.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: