بیت‌کوین (Bitcoin) در یک نگاه

 • ۴ دی ۱۳۹۶
 • agah1
 • ۸۷ نظر
 • ۹۵۳۳ مشاهده
بیت‌کوین در یک نگاه

مدتی است موضوع بیت‌کوین (Bitcoin)، در محافل اقتصادی دنیا مطرح شده است. اگرچه بسیاری از افراد در این زمینه دانش کافی نداشته و نحوه دریافت بازدهی مناسب از این نوع سرمایه‌گذاری را نمی‌دانند اما بازده مناسب بیت‌کوین نسبت به بازارهای مالی کشورهای مختلف، توجه فعالان اقتصادی ایران را به خود معطوف کرده است.

سوال مکرر مخاطبان در خصوص تعریف ماهیت بیت‌کوین و بایدها و نبایدهایی که فعالان اقتصادی و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در آن باید بدانند، بهانه‌ای شد تا تیم «بآشگاه بلاگ» نگاهی اجمالی به این پول دیجیتال انداخته و نکات حائز اهمیت آن را بیان نماید.

شایان ذکر است با توجه به شفاف نبودن معاملات ارزهای خارجی دیجیتال و بخشنامه ممنوعیت معاملات آن برای کارگزاری ها، سرمایه گذاری در این بازار مورد تایید بآشگاه کارگزاری آگاه ومشتریان آگاه نیست.

بیت‌کوین

از گذشته تابه‌حال، هر یک از کشورهای دنیا پول رایج خود را داشته‌اند؛ برای مثال پول رایج در کشور ایران، ریال، در آمریکا، دلار و در بیشتر کشورهای اروپایی یورو است . با تعریف پول رایج در هر کشور، بین حاکمیت و مردم توافق رسمی صورت می‌پذیرد و پس از آن تمامی معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها بر اساس این توافق صورت می­گردد. در هر کشور می‌توان از طریق پول رایج آن و با استفاده از بانک‌ها یا مؤسسات مالی، مبالغ مختلف را انتقال داد و یا در بخش‌های مختلفی مانند بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کرد. بانک مرکزی هر کشور که معمولاً زیرمجموعه دولت محسوب می‌شود نیز وظیفه کنترل و مدیریت پول رایج آن کشور را بر عهده دارد. بیت کوین نیز مانند ارز کشورها، شبکه‌ای توافقی در میان مردم است، با این تفاوت اساسی که این واحد پول  یک ارز دیجیتالی بوده و زیر نظر هیچ مرکز و یا سازمانی نیست و تنها توسط کاربرانش کنترل و مدیریت می‌شود.

بیت‌کوین، در سال ۲۰۰۹ با انتشار مقاله‌ای توسط ساتوشی ناکاموتو وارد بازارهای مالی دنیا گردید و پس ‌از انتشار این مقاله، این واحد پولی مانند ارزهای مختلف برای خرید و فروش و به‌طور کلی برای کلیه فرآیندهای مالی، وارد بازار شد.

ازنظر کاربران فضای دیجیتال، ارزهای مختلف کشورها، پول سنتی محسوب شده و تفاوت بیت‌کوین با سایر ارزها در غیرمتمرکز بودن آن است. در واقع بیت‌کوین بر روی پایگاه داده‌ای غیرمتمرکز به اسم زنجیره بلاک (Block Chain) قرارگرفته که اطلاعات آن با ساختاری منظم و سازمان­‌یافته برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل‌خواندن و ‌دسترسی هستند.

زنجیره بلاک

امروزه افراد برای انجام فعالیت‌های روزمره خود به سازمان‌ها و مراکز واسطه نیازمند هستند؛ به‌عنوان نمونه وقتی خرید اینترنتی انجام می‌دهید و یا از طریق بانک‌ مبالغ موردنظر خود را جابه‌جا می‌کنید، در حقیقت از سازمان‌های واسطه‌ای کمک گرفته‌اید. در این شرایط، معمولاً سازمان‌های واسطه‌ای با انبوهی از اطلاعات مشتریان مواجه هستند و همواره تلاش می­کنند تا آن اطلاعات را کنترل نمایند. به‌عنوان نمونه‌ای دیگر، هنگامی‌که شما سهام شرکت بورسی را به‌صورت آنلاین و از طریق کارگزاری آگاه خریداری می‌کنید، در حقیقت پیامی را برای پایگاه داده کارگزاری آگاه ارسال کرده‌اید و پایگاه داده این کارگزاری، پس از تحلیل و پردازش اطلاعات شما، پیام را در قالب درخواست برای سازمان مربوطه ارسال خواهد کرد و فرآیند خرید سهام شرکت بورسی موردنظر، انجام خواهد گرفت. در واقع در سازمان‌های واسطه‌ای داده‌ها دائماً در حال جابه‌جایی و پردازش هستند و با توجه به این موضوع، هنگامی‌که شما از طریق سازمان‌های واسطه‌ای فعالیت‌های خود را پیش می‌برید، اطلاعات این فعالیت‌ها در مرکز داده آن سازمان ثبت و نگهداری می‌شود؛ اما زنجیره بلاک، پایگاه داده‌ای است که اطلاعات آن به‌جای یک پایگاه داده بر روی میلیون‌ها کامپیوتر قرارگرفته است. به این مثال توجه کنید، در حال حاضر پول رایج ایران(ریال) بر روی پایگاه داده بانک مرکزی قرار دارد؛ یعنی هنگامی‌که شما تراکنشی را بین دو بانک انجام می‌دهید، در حقیقت داده این تراکنش در پایگاه داده بانک مرکزی ثبت و نگهداری می‌شود و این داده‌ها هستند که بین دو بانک جابه‌جا می‌شوند و در واقع تمامی فعالیت‌های بانک‌ها بر روی پایگاه داده خودشان انجام می‌شود. اما در بیت‌کوین، پایگاه داده، بانک مرکزی و یا سازمان خاصی نیست. بلکه میلیون‌ها کامپیوتری است که به زنجیره بلاک متصل هستند.  در حقیقت زنجیره بلاک پایگاه داده غیرمتمرکزی است که به‌جای یک پایگاه داده خاص، بر روی میلیون‌ها کامپیوتر ایجاد شده است.

مزایای زنجیره بلاک

دلیل استقبال از زنجیره بلاک، غیرممکن بودن امکان کنترل و هک آن هست. در شرایط خاص، شاید امکان هک و کنترل یک مرکز داده متمرکز وجود داشته باشد، اما وقتی صحبت از مرکز داده‌ای رمزنگاری شده بر روی میلیون­ها کامپیوتر می‌شود، هک کردن چنین مرکز داده­ای امری تقریباً محال بوده و به همین دلیل  بیت‌کوین مورد استقبال قرار گرفته است.

شبکه بیت‌کوین

 بیت‌کوین یک شبکه توافقی میان کاربران است که تنها در صورت وجود اجماع میان همه آن‌ها می‌تواند کار کند. درنتیجه تمامی کاربران برای سازگار ماندن با یکدیگر، نیازمند استفاده از نرم‌افزاری هستند که از یک سری قواعد یکسان پیروی می­کند.

کارکرد بیت‌کوین

در توصیفی ساده، بیت‌کوین نرم‌افزاری قابل نصب بر روی گوشی‌های هوشمند و کامپیوترهای شخصی است که کاربران از طریق آن می‌توانند نسبت به ارسال و دریافت این ارز دیجیتالی اقدام نمایند؛ نحوه کار بیت‌کوین به این صورت است که هریک از کاربران، کیف پولی بیت‌کوینی دارند که از طریق آن به خریدوفروش بیت‌کوین می‌پردازند. Wallet یا کیف پول مانند حساب بانکی است که افراد می‌توانند تبادلات مالی خود را از طریق آن پیش ببرند. این حساب یا کیف پول زیر نظر هیچ نهاد واسطی مانند بانک مرکزی نبوده و فقط متعلق به خود کاربر است.

 به‌عنوان نمونه شما فرض کنید تمایل به خرید سهام در بورس دارید. در چنین شرایطی نیاز است که پس از دریافت کد بورسی، وجه نقد حساب معاملاتی خود را به‌اندازه ارزش سفارش موردنظر خود، افزایش دهید. درواقع شما پول را در مرحله اول به بانک موردنظرتان وارد کرده‌اید و سپس این مبلغ از حساب موجود در بانک به‌حساب معاملاتی شما نزد کارگزاری واریز شده است. حال فرض کنید که قرار است از طریق بیت‌کوین این انتقال را انجام دهید، ابتدا شما باید آدرس کیف پول کارگزاری را در بیت‌کوین دریافت کنید؛ سپس به اندازه مبلغ مورد نظر، بیت‌کوین خریداری کرده و تراکنش را در بیت‌کوین انجام دهید و تعداد بیت‌کوین مورد نظر خود را برای آدرس کیف پول کارگزاری خود ارسال کنید. در این نوع انتقال پول، بانک‌ها و سازمان‌ها دیگر نقش واسطه‌ای را ایفا نمی‌کنند و تنها کامپیوترهای جهان هستند که این تراکنش را مورد بررسی قرار می‌دهند.  برای خرید بیت‌کوین می‌توان از طریق موتورهای جست‌وجوگر در وب‌سایت‌ها و شرکت‌های مختلف که برای این منظور وجود دارند و صرافی‌ها، اقدام نمود. بیت‌کوین خریداری ‌شده قابل‌تبدیل به سایر ارزها است. همچنین از آن می‌توان برای خرید از فروشگاه‌های مجازی که درگاه پرداخت از طریق بیت‌کوین دارند، استفاده نمود.

چگونه کیف پول داشته باشیم؟

 با نصب اولین کیف پول بیت‌کوینی بر روی گوشی‌ هوشمند و یا رایانه خود، درواقع اولین آدرس بیت‌کوینی شما تولید شده است. آدرس‌های بیت‌کوینی همانند آدرس ایمیل است که هر فرد می‌تواند با هر نامی و به هر تعدادی داشته باشد. همان‌طور که در ایمیل، شما می‌توانید هویت خود را پنهان کنید، در کیف پول بیت‌کوینی نیز شما می‌توانید آدرس خود را آشکار نسازید.

پشت‌پرده بیت‌کوین

کاربران می‌توانند به‌راحتی از طریق شبکه بیت‌کوین، مبالغ موردنیاز خود را جابه‌جا کنند و به خرید و فروش بیت‌کوین بپردازند، فرآیند این انتقال  به این صورت است که شبکه بیت‌کوین یک دفتر کل عمومی با نام “زنجیره بلاک” را به اشتراک می‌گذارد. این زنجیره تمامی تراکنش­های پردازش شده را در اختیار کامپیوترها قرار می‌دهد تا درستی هر تراکنش مورد بررسی و اعتبار سنجی قرار گیرد. اعتبار‌سنجی هر تراکنش توسط امضای دیجیتالی که مربوط به آدرس ارسال‌کننده آن است، محافظت می‌شود و به کاربران این امکان را می‌دهد که بر بیت­کوین‌های ارسالی خود از طریق آدرس بیت‌کوینی کنترل کامل داشته باشند. در حقیقت در زنجیره بلاک، هنگامی که فرآیند انتقال بیت‌کوین بین دو کیف پول انجام می‌شود، کیف‌های بیت­کوینی یک قطعه داده محرمانه را برای خود نگه می‌دارند که در امضای تراکنش‌ها به کار می‌رود و یک مدرک ریاضی مبنی بر اینکه تراکنش‌ها از جانب صاحب کیف پول آمده‌اند. تائید تراکنش در شبکه بیت کوین طی فرایندی که “استخراج” نام دارد شروع می‌شود.

استخراج بیت‌کوین

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، هنگامی‌که شما از طریق بانک، فعالیت‌های مالی خود را پیش می‌برید، در حقیقت پایگاه داده آن بانک، فرآیند انجام فعالیت‌های بانکی شما را بر عهده دارد، اما در بیت‌کوین به دلیل متمرکز نبودن پایگاه داده، این کامپیوترها هستند که پایگاه داده شبکه محسوب شده و بخشی از این پایگاه داده وظیفه اعتبارسنجی معاملات بیت‌کوینی را بر عهده دارد. به همین دلیل شبکه بیت‌کوین به افرادی که کامپیوترهای خود را در اختیار آن بگذارند، مبلغی پرداخت می‌کند. این موضوع باعث شده تا برخی از افراد جهت کسب درآمد، به استخراج بیت‌کوین روی آورند. استخراج، یک ترتیب زمانی را به یک زنجیره بلاک اعمال می‌کند، از بی‌طرف بودن شبکه محافظت می‌کند و اجازه می‌دهد کامپیوترهای مختلف با یکدیگر در مورد وضعیت سیستم به توافق برسند. در واقع جهت تأیید تراکنش‌ها، باید آن‌ها را در یک بلاک، که طبق قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای رمزنگاری شده، دسته‌بندی کرد و به تائید شبکه رساند. حتی این قوانین از اصلاح بلاک‌های قبلی نیز جلوگیری می‌کنند.

تصویر زیر نمونه­ای از مزرعه استخراج بیت‌کوین (Bitcoin farm) را نشان می­دهد:

بیت‌کوین در یک نگاه

 مزایا و معایب بیت‌کوین

استفاده از بیت‌کوین به‌منظور انتقال پول، معایب و مزایای مختلفی را به همراه دارد. از جمله این مزایا، می‌توان به تراکنش فوری و بدون واسطه، پرداخت جهانی، کارمزد بسیار پایین، امنیت و کنترل بالا، شفافیت و بی‌طرف بودن و عدم تأثیرگذاری تحریم بر حساب­های بیت‌کوین اشاره کرد.

از جمله معایب بیت‌کوین نیز می‌توان به عدم آگاهی مردم از نحوه فعالیت در آن و کسب سود، تعداد پایین ارزش کلی بیت‌کوین در مقایسه با کسب‌وکارها، درحال‌توسعه بودن نسخه نرم‌افزاری بیت‌کوین، محدود بودن تعداد بیت­کوین­ و در نتیجه سخت­تر شدن استخراج آن در طول سال­های آتی اشاره کرد.

قانونی بودن بیت‌کوین

تابه‌حال از سوی مقامات شرعی اظهارنظر مستقیمی، درباره قانونی یا غیرقانونی بودن بیت‌کوین در ایران نشده است. در سایر کشورها نیز دیدگاه‌های متفاوتی از منظر حقوقی نسبت به بیت‌کوین وجود دارد؛ به عنوان نمونه کشورهای آمریکا و انگلیس دیدگاه مثبتی نسبت به بیت‌کوین دارند، اما در کشورهای چین، هند، روسیه، سوئد، تایلند و… بیت‌کوین غیرقانونی تلقی شده و حتی دارای جرائم خاصی  است.

واحد شمارش بیت‌کوین

واحدهایی که برای شمارش بیت­کوین مورداستفاده قرار می­گیرد، به شرح ذیل است:

بیت‌کوین در یک نگاه

قیمت بیت‌کوین

تا ۱۵ آبان ۱۳۹۶، تقریباً ارزش کل بازار بیت‌کوین ۱۳۰ میلیارد دلار بوده و بیش از ۱۶ میلیون بیت‌کوین استخراج ‌شده در حالی که تعداد کل بیت‌کوین‌های شبکه ۲۱ میلیون است. در حال حاضر قیمت جهانی بیت‌کوین، در حدود ۸۰۰۰ دلار هست. ارزش بیت‌کوین طی ماه­های اخیر رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است؛ در شهریور ماه ۱۳۹۶ ارزش بیت‌کوین در محدوده ۴۵۰۰ دلار در نوسان بود و در  آبان سال جاری، قیمت هر بیت‌کوین به ۷۰۰۰ دلار رسید و سپس تا مرز ۸۰۰۰ دلار پیش رفت و برای بار چندم رکورد قیمت آن شکسته شد.

پیش‌بینی آینده بیت‌کوین

اگرچه بسیاری از فعالان اقتصادی نمی‌توانند پیش‌بینی درستی از آینده قیمتی بیت‌کوین داشته باشند، اما بیشتر سرمایه‌گذاران بیت‌کوین بر این باورند که قیمت بیت‌کوین در آینده افزایش مناسبی خواهد داشت. به‌عنوان مثال کاسارس، بنیان‌گذار زاپو، بر این باور است که هر بیت‌کوین تا سال ۲۰۲۶ بین نیم تا یک‌ میلیون دلار معامله خواهد شد. برخی از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین نیز در تلاش برای پیش‌بینی آینده قیمتی بیت‌کوین به‌وسیله تحلیل تکنیکال هستند و به‌صورت روزانه با توجه به تحلیل‌های خود اقدام به خریدوفروش بیت‌کوین می‌کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در بیت‌کوین مانند هر بازار دیگری، عرضه و تقاضا، قیمت معامله را تعیین می‌کند.

جمع­‌بندی

یکی از موارد مؤثر در تصمیم‌­گیری برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین، عدم داشتن پشتوانه مالی سازمانی یا دولتی در بیت‌کوین است؛ این در حالی است که برخلاف باور عموم، ارز کشورهای مختلف نیز دارای پشتوانه مالی نیستند؛ به‌بیان‌دیگر تا قبل از سال ۱۹۷۱، طلا به‌عنوان پشتوانه مالی پول هر کشور محسوب می‌شد اما پس‌از آن، تمامی واحدهای پولی وابسته به دلار، که یک ارز خارجی است، بدون پشتوانه مالی چاپ می‌شود و این موضوع درباره ریال ایران نیز صادق است. درنتیجه می‌توان این ادعا را مطرح کرد که بیت‌کوین نیز مانند ارز کشورهای دیگر بدون پشتوانه است و از این نظر تفاوتی با سایر ارزها ندارد؛ اما به دلیل جدید و دیجیتالی بودن آن، برای عموم مردم ملموس نبوده و مرسوم شدن آن در جامعه نیاز به زمان زیادی دارد.  اما درحالی‌که بسیاری از مردم از وجود ارز دیجیتالی به نام بیت‌کوین خبر ندارند، سرمایه‌گذاران از این ارز دیجیتالی سود مناسبی کسب می‌کنند. شایان ذکر است با توجه به شفاف نبودن معاملات ارزهای خارجی دیجیتال و بخشنامه ممنوعیت معاملات آن برای کارگزاری ها، سرمایه گذاری در این بازار مورد تایید بآشگاه کارگزاری آگاه ومشتریان آگاه نیست.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

87 پاسخ به “بیت‌کوین (Bitcoin) در یک نگاه”

 1. AH6355 گفت:

  سلام استخراج بیت کوین به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد همین باعث نگرانی های زیادی می شود.

  ۰
 2. AG5766 گفت:

  سلام واقعا افرین به این به روز بودن.تشکر فراوان

  ۰
 3. v.hazrati@yahoo.com گفت:

  با سلام
  لطفا بیتکوین رو تبلیغ نکنید!
  نوشتن این مقاله با نگاهی یک جنبه و فقط از جنبه سود کار درستی نیست.
  جدای از غیرقابل ردیابی بودن بیت کوین و استفاده از آن در معاملات تروریستی، لطفا جملات پایین رو بخونید و قدری تفکر کنید.
  بدون پشتوانه بودن بیت کوین و بدون پشتوانه بودن ارز رایج کشورها، مشابه نیستند، چرا که با این توجیه هرکسی می تواند به دلیل بدون پشتوانه بودن ارز کشوری اقدام به چاپ و توزیع آن ارز نماید. مثلا ریال چاپ کند!!
  پشت پرده ی بیت کوین چیزهای دیگری می گذرد و فقط ظاهر آن را شاید! شبیه به ارز کرده باشند ولی باطن آن اصلا نه ارزی در کار هست و نه پولی دیجیتال، پشت نقاب بیت کوین شاید انبوهی از پردازش های اطلاعاتی جاسوسی و خرابکارانه مربوط به سرویس های اطلاعاتی امریکا و اسراییل و ... نهفته باشد.
  شما بعنوان یک بروکر رسمی کشور، وقتی از ماهیت یک چیزی خبر ندارید، حق ندارید اون رو تبلیغ کنید. حداقل می تونید این نکات رو به مردم بگید، نه اینکه اقدام به تبلیغ بیت کوین بکنید.
  پ.ن: لطفا در جواب این کامنت نگید که این مقاله یک تبلیغ نبود.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   کارگزاری آگاه مطلقاً قصد در تبلیغ این سرمایه گذاری ندارد زیرا معتقد است این سرمایه گذاری، پشتوانه استوار و قابل اتکایی ندارد. پیشنهاد می کنیم در مطلب بعدی، همراه ما باشید تا از نکات مهم در این سرمایه گذاری ها مطلع شوید.

   ۰
   • v.hazrati@yahoo.com گفت:

    با تشکر از پاسختون، ولی هم محتوای این مطلب و هم تیتر اون که نوشتین "بیت کوین در یک نگاه" همه چیز رو مشخص می کنه. همین طور در پاسختون که از واژه ی سرمایه گذاری استفاده کردین بیان کننده دیدگاه تبلیغی شما نسبت به بیت کوین هست. فقط چون با این حجم از نظرات آگاهانه مردم مواجه شدین، ناگزیر مجبور شدین در پاسخ به کامنتها بنویسین مخالف بیت کوین هستین. نیازی نیست.
    به هر حال منتظر مطلب بعدی که فرمودین هستم.

    ۱
    • Agah گفت:

     سلام مجدد
     کارگزاری آگاه هیچ گونه تبلیغ یا موافقتی با انجام معاملات بیت کوین، فارکس و امثال آن ندارد. نگرانی شما بابت ناآگاهی برخی افراد کاملاً قابل درک است. امیدواریم خوانندگان گرامی تنها به عنوان بسنده نکرده و کلیه مطالب مرتبط را مطالعه نمایند.
     علاوه بر این مطلب ۷ نکته مهم قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیز جمعه گذشته در بآشگاه منتشر شده است.

     ۰
  • رفیعیان گفت:

   جناب آقای حضرتی با نظرات شما کاملا موافقم این ارز بظاهر دیجیتال و غیر قابل نفوذ تنها از طریق پدید آورندگان آن که وابسته به نظام سلطه غربی و اسرائیلی است قابل دسترسی است و میتوانند بصورت بلوکی بیت کوینها فرضی مربوط به سهام خود را در شرایطی ,و بدون دلیل ناشی از تحولات تغییرات ارزهای جهانی دیگر و بصورت منفعتی قله بر کنند و بجیب خود بصورت ارز واقعی وارد کنند مانند سقوط ارزش بین کوین در سه هفته گذشته و اگر روند رشد بیت کوین را از ابتدای پیدایش ببینید تا مدت بسیار طولانی ارزشی نداشته است و اگر در این چند ماهه بدلایل تبلیغات عوام فریبانه پول بیزبان مردم و ارد این سیستم شده است و سردمداران بیت کوین در یک حرکت تقریبا یک سوم ارزش هیجانی بیتکوین را که مدتها انتظارش را میکشیده اند برداشت کرده اند اثبات این مدعا است و تازه هیچ تضمینی نیست که آنها تعداد بیت کوینها بی ارزش را وارد سیستم جهانی ارزی بیت کوین کنند.
   یک مشکل دیگر که دارد پیدار میشود نرم افزارهای مانند بیت کوین هست که بدو ن هیچ پشتوانه ایی وارد تبلیغات جهانی شده اند و بموازی بیت کوین شروع بفعالیت کرده اند و هیچ قانونی هم نمی تواند جلو آنها را بگیرد درست مانند موسسات بی اعتباری ! ایران بدون هیج مجوز بانک مرکزی !!!!! و چون خوب نیست آنرا کشورهای چین وهند و روسیه و کشورهای وابسته که تقریبا هفتاد درصد جمعیت جهان را دارند ممنوع و جرم اعلام نمی کردند

   ۰
   • v.hazrati@yahoo.com گفت:

    جناب آقای رفیعیان، کاملا درست می فرمایید. یک موضوع غلط از هر جهت که مورد بررسی قرار بگیره، کاملا غلط بودن خودش رو نشون میده. فقط دستاندرکاران میتونن یک یا دو وجه اون رو مطابق میل خودشون رنگ آمیزی کنن. ولی افسوس که همه به دنبال کسب سود به هر قیمتی هستن و به چیزهای دیگه توجه نمی کنن. بیت کوین و کلا چیزهایی که بهش کریپتو کارنسی می گن، مصداق بارز داستان عبرت آموز جنون پیاز لاله هست. ولی کو کسی که درس بگیره و از تجربه های پیشینیان استفاده کنه.
    با تشکر

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     نگرانی شما قابل تقدیر است. اما شما نیز مستحضرید که برای آگاهی افراد از معایب یک موضوع، لازم است توضیحاتی دراین خصوص ارائه شود و اعلام اینکه صرفاً یک چیز بد است، کفایت نمی کند.

     ۰
 4. AJ4860 گفت:

  درحال حاضر شروع به کاهش قیمت کرده تا ببینیم تا کجا این کاهش ادامه پیدامیکنه ولی در کل بیت کویین جز ثروت های آینده محسوب میشه و ارزش خریداری و پس انداز کردن رو داره

  ۰
 5. hojiat گفت:

  سلام اگه تو ایران استفاده بشه عالیه✌

  ۰
 6. AH2350 گفت:

  با سلام بسیار عالی بود دانستن و آکاهی در مورد فرایند یک فعالیت نوظهور سبب تصمیمات درست در آینده میشه

  ۰
 7. agah15168 گفت:

  منم طبق مطالعاتی که داشتم نمیشه خیلی به این نوع سرمایه گذاری اطمینان داشت خصوصا که پشتوانه ای ندارد.بهتره دوستان قبل سرمایه گذاری بیشتر تحقیق کنند

  ۰
 8. miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

  باسلام
  به نظر من این نوع سرمایه گذاری که ماهیتش مشخص نیست نباید توی ایران رواج پیدا کنه....

  ۰
 9. moradi15282 گفت:

  سلام :
  فرض کنید حالا کسی می خواهد بخرد . سیکل آنرا توضیح دهید .

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   باتوجه به اینکه این گونه معاملات قانونی محسوب نمی شود، آموزش آن نیز در برنامه های آموزشی بآشگاه و کارگزاری قرار ندارد.

   ۰
 10. AJ6364 گفت:

  سلام.هرچنداین سرمایه گزاری ماهیتش مشخص نییست اما نیازبه اطلا رسانی بیشتری داره

  ۰
 11. AJ5177 گفت:

  با تشکر از آگاهی بخشی شما.به نظر من طی سال های آینده این ارز ارزشش رو از دست خواهد داد و قابل اتکا نیست.

  ۰
 12. علی گفت:

  چه مطلب تکمیلی
  وای یعنی اگه آبان ماه گرفته بودیم تا الان انقدر سود می کردیم!!

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   البته در حال حاضر از ارزش آن کاسته شده و سرمایه گذاری در این سرمایه گذاری پیشنهاد نمی شود.

   ۰
 13. AJ4247 گفت:

  با عرض سلام پیشنهاد میدم کارگزاری آگاه در بازار جهانی نیز فعالیت داشته باشد مثل بورس نزدک یا بورس لندن .شما با این سطح خدمات حتما موفق خواهید بود.

  ۰
 14. agah09796 گفت:

  با سلام و عرض ادب و احترام، دوستان عزیز بیت کوین در ایران نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته به طوری که از طرف بانک مرکزی، بورس و حتی مجلس شورای اسلامی نیز در حال بررسی است و تا الان اظهار نظری مبنی بر اینکه مطلقاً خوب یا بد است در مورد آن صورت نگرفته است چرا که مبادلات با این ارز علاوه بر معایبی که دارد به دلیل تحریم های بین المللی ایران می تواند مزایای زیادی هم داشته باشد. چند روز قبل از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار نیز اعلام شد که این ارز مجازی در حال بررسی برای ورود به چرخه اقتصادی مملکت است. در مجلس شورای اسلامی نیز قرار است این موضوع توسط کمیسیون ذیربط بررسی شود. پس باید منتظر اعلام نظر رسمی ماند.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   البته با توجه به بخشنامه ممنوعیت معاملات بیت کوین برای کارگزاری ها که از سوی مدیریت نظارت بر کارگزاری ها منتشر شده است، معاملات این بازار از طریق کارگزاری ها ممنوع اعلام شده است.

   ۰
 15. agah98884 گفت:

  "محدود بودن تعداد بیت­کوین­ و در نتیجه سخت­تر شدن استخراج آن در طول سال­های آتی اشاره کرد"
  ایا میتوانند با افزایش تعداد و ارزش نسبی این پول دیجیتالی موجب افزایش اعتبار ان شود؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   آنچه بیشتر می تواند باعث افزایش اعتبار این نوع سرمایه گذاری شود، امنیت آن است. ولی طبیعتاً هرچه رایج تر باشد در نظر عموم مقبولیت بیشتری هم خواهد داشت.

   ۰
 16. AJ8412 گفت:

  با سلام لطفا درباره چگونگه ساختن کیف الکترونیکی یا همان حساب دیجیتال نیز توضیح دهید . با تشکر.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   باتوجه به اینکه این گونه معاملات قانونی محسوب نمی شود، آموزش آن نیز در برنامه های آموزشی بآشگاه و کارگزاری قرار ندارد.

   ۰
 17. AG9622 گفت:

  آیا در ایران امکان خرید و فروش بیت کوین وجود دارد؟

  ۰
 18. AH7444 گفت:

  والا این همه اطلاع رسانی از بیت کوین هم مثل بقیه چیزا وقتی فراگیر شد که دیگه از زمان مناسبش گذشته و فقط دنبال عوام هستن که روشون خالی کنن..

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   درج مقاله در خصوص معاملات ارزهای دیجیتالی صرفاً به درخواست مخاطبان صورت گرفته است و کارگزاری آگاه هیچ توصیه ای به سرمایه گذاری در آن نمی کند.

   ۰
 19. AH5859 گفت:

  سلام
  چه تعدادی بیت کوین درجهان موجوده و چه تعدادی تو ایران هست؟

  ۰
 20. amir413 گفت:

  بنظر بنده این پول الکترونیکی اصلا جالب نیست چون برای یک عده‌ای سودآور است و دیگر هیچ استفاده‌ای ندارد چون بدون پشتوانه است

  ۰
 21. AJ0063 گفت:

  آیا بیت کوین قانونی است ؟ موقعیت پولساز است ؟ بهتر از بازار سهام است ؟ می شود روی آن حساب کرد ؟

  ۰
 22. AH1746 گفت:

  سلام و ستایش.../... می تونیم از طریق آگاه بیت کوین داشته باشیم و باهاش کار کنیم؟؟/..

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   با توجه به شفاف نبودن معاملات ارزهای خارجی دیجیتال و بخشنامه ممنوعیت معاملات آن برای کارگزاری ها، سرمایه گذاری در این بازار مورد تایید بآشگاه کارگزاری آگاه ومشتریان آگاه نیست.

   ۰
 23. AJ3806 گفت:

  بنظر من تا موقع که هیچ کشوری زیر بار بیت کوین نرفته خیلی ریسک داره برای ورود

  ۰
 24. AJ0306 گفت:

  منشا بیت کوین چه کشوریه آیا در ایران شرعی و قانونیه؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   بیت کوین اولین پول دیجیتال تمرکز زدایی شده جهت جلوگیری از ایجاد تورم و حفظ ارزش پول و دارایی مردم در طولانی مدت است که در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی گردید.
   این که دقیقا بیت کوین ساخت چه کشوری هست دقیقا مشخص نیست.
   تاکنون هیچ ارز دیجیتال در ایران به رسمیت شناخته نشده است.

   ۰
 25. AJ0306 گفت:

  سلام خواستم از دوام شرکتها در بازار مطلع باشم تا بدونم تا چه زمان میشه سهام رو در بلند مدت نگه داشت؟ تا بعد حیف و دریغ نخوریم که بیت کوین بهتر از بازار بورس بود ای کاش... ؟؟/ /؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   بصورت پیش فرض مدت زمان فعالیت شرکت ها بدون محدودیت است مگر در مواردی خاص که مدت زمان در نظر گرفته شده در اساسنامه برای فعالیت شرکت به اتمام برسد و مجمع ادامه ی فعالیت آنرا تصویب نکند و یا به دلایلی همچون ورشکستگی، تصمیم مجمع و.. سهامداران تصمیم به انحلال شرکت بگیرند. در غیر این صورت اغلب عمر شرکت ها نامحدود است. اما در خصوص پیش بینی انحلال شرکت، می توان از ابزارهای تحلیل بنیادی کمک گرفت که پیش نیاز آن تسلط نسبی به مسایل مالی است.
   نکته مهم آن است که هر شرکت بورسی در یک حوزه و صنعت فعالیت می کند که ریسک ها و فرصت های خود را دارد. شما می توانید بعد از بررسی صورت سود و زیان شرکت بر اساس سود سال جاری و سود سال های آتی ارزشی را برای آن شرکت محاسبه کنید و تا وقتی که مفروضات شرکت تغییر نکند شما می توانید به ارزشگذاری خود پایبند باشد. ولی مسئله بیت کوین و ارز های دیجیتال متفاوت است و دقیق نمی توان برای آن ارزشگذاری کرد

   ۰
 26. AJ0110 گفت:

  سلام چرا سیستم شما ایجوریه ؟ یک صفحه مطلب به ذهنم رسیده بود نوشتم تا ارسال زدم ارسال که نشد هیچ پاک هم شد دیگه بدم ماد و متنفرم دوباره نویسی کنم.../ ... اگه ممکنه این اشکال رو رفع کنید تو رو خدا.

  ۰
 27. AH1705 گفت:

  احسنت بر مطالب شما

  ۰
 28. AJ1126 گفت:

  اصلا جالب نیست

  ۰
 29. AH1746 گفت:

  ایا احتمال شرکت کارگزاری در بازارهای جهانی متصوره برای سالهای آتی؟ یا...

  ۰
 30. AJ0110 گفت:

  سلام / شما نمی تونین یه چیزی شبیه بیت کوین برای مشتریان ایجاد کنید و سوداوری نمائید؟ البته از نوع ملی و ایرانیش؟؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   امکان راه اندازی چنین سازوکاری باید توسط نهاد قانون گذار بررسی و تبیین شود. با توجه به ابعاد مختلف آن، کارگزاری ها نمی توانند راساً در این امر وارد شوند.

   ۰
 31. AJ8557 گفت:

  با سلام
  به نظر من این نوع سرمایه گذاری که ماهیتش مشخص نیست. ریسکش بالاست و معلوم نیست بعدا چی به سرش میاد

  ۰
 32. AJ0306 گفت:

  این ... اول سلام ... این چه بلائی بود امروز سر بورس اومد؟؟؟

  ۰
 33. AJ5783 گفت:

  سلام : به نظر من اگه نظرات افرادی که در این کار سرمایه گذاری کردن در اینجا گنجانده بشه و مورد بررسی قرار بگیره بهتر میشه تصمیم گرفت ...

  ۰
 34. agah14119 گفت:

  با سلام- خیلی جالبه تا از ماهیت چیزی مطلع نیستیم سریع به امریکا و اسرائیل نسبت می دهیم!!!
  اتفاقاً از کارگزاری آگاه بعنوان یکی از بروکرهای معتبر و پیشرو در ایران باید تشکر و قدردانی نمود در خصوص این ارز دیجیتال که این روزها پر سر و صدا است مطالب آموطشی و آشنایی گذاشته و مطلب حاضر به هیچ عنوان تبلیغاتی نیست. یک فعال بازار سرمایه باید دید خیلی باز و وسیعتری نسبت به این مسائل داشته باشد و با آن سیاسی و برخورد نکند بلکه هوشمندانه بررسی و بعد اظهار نظر کند . باسپاس

  ۰
 35. AG2334 گفت:

  باسلام خسته نباشید

  من یه هفته اس سوالی از قسمت پشتیبانی کردم متاسفانه هنوز جواب منو ندادن یعنی واقعا انقدر سخته پاسخ سوال منو بدین؟

  باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   با توجه به کثرت پیام ها و اینکه برخی پیام ها باید به کارشناسان واحدهای دیگر ارجاع داده شود و پاسخ آن دریافت شود، لذا گاهی فرآیند پاسخگویی تاخیر خواهد داشت.

   ۰
 36. agah71262 گفت:

  با سلام. مطلب بسیار جامع و کلی بود. انشاالله در مطالب بعدی از جزئیات بیشتر بگید اما اون طور که من فهمیدم ابزار بسیار خوبی برای خلاف هستش چون هیچگونه کنترلی از سوی دولت ها بر اون وجود نداره. در کل چیز جالبیه
  ممنون از زحمات آگاه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست بزرگوار از اونجا که این حوزه از سرمایه گذاری پشتوانه قابل اتکایی ندارد، لذا کارگزاری آن را تایید نمی کند.

   ۰
 37. smm1404@chmail.ir گفت:

  ابزار خوبی برای پولشی است

  ۰
 38. Amir04550 گفت:

  سلام
  به نظر من مطلب خوبی بود
  من با تمامی معایب و محاسن این ارز جدید این چالش رو میپسندم و از شما میخوام فارغ از تمامی شائبه هایی که وجود دارد رسالت خودتون رو انجام بدید که اون رسالت هم چیزی نیست جز آگاهی و آموزش

  ۰
 39. AJ3370 گفت:

  با سلام و احترام.
  در هر صورت این روش سرمایه گذاری یک واقعیت است که امروزه در دنیا مطرح و فعال می باشد. صرف نظر ازمعایب و مزایای آن و تاثیرات مثبت یا منفی آن در بازار سرمایه و...باید بررسی و اطلاع رسانی شود. هیچگاه پاک کردن صورت مساله روش مناسب و منطقی نیست.از اطلاع رسانی آگاه تشکر میکنم.

  ۰
 40. AJ8649 گفت:

  مسلما هیچ اتفاقی توی جهان نیست که دلیل اقتصادی پشتش نباشه حالا جریان بیت کوینت چیه خدا میدونه/ شاید فقط یک محک مردم باشه برای طرحی بزرگتر

  ۰
 41. AH7434 گفت:

  لطفا یک ارز دیجیتال قیمت پایین معرفی کنید که در آینده رشد چشم گیری داشته باشد - ممنون میشم

  ۰
 42. AJ8553 گفت:

  با سلام وتشکر. پس با این اوصاف بهتره افراد در مورد بیت کوین وسوسه نشن وسراغش هم نروند.

  ۰
 43. سلطان گفت:

  با عرض سلام خدمت دوستان گرامی میخواستم یادآوری کنم که کاملا شبیه گولد کوئیست هست این بیت کوین خیلی ها بخاطر پولدار شدن یک شبه و بدون زحمت واردش شدن وچه خانواده های که از هم پاشید وچه افراد زیادی که به زندان افتادند ورشکسته شدند فراری شدند و.....

  ۰
 44. ali گفت:

  با سلام .مبحث ارزهای دیجیتال در حال حاضر از لحاظ امنیتی در پرده ی ابهام قرار گرفته اند.کتاب بیت کوین به نویسندگی دکتر جواد عباسی علاوه بر این مقاله عالی شما،منابع مناسبی برای شناخت این ارز و دیگر ارزهای دیجیتال می باشد.طبعا هر سرمایه گذار بدون آگاهی پذیرای بازخورد مالی رفتاری شخصی می باشند.قبلا از زحمات کارگزاری محترم آگاه سپاس گزارم

  ۰
 45. AJ8412 گفت:

  منظور از غیر قانونی بودن یعنی اگه کسی این کارو انجام بده مثلا خرید و فروش بیت کوین پیگرد قانونی دارد مثلا حبس یا جزای نقدی یا خیر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در خصوص موضوعی که فرمودید، هنوز اظهارنظر قطعی توسط نهادهای ذیربط صورت نگرفته است. اما انجام این معاملات از طریق کارگزاری ها ممنوع اعلام شده است.

   ۰
 46. AJ5783 گفت:

  سلام
  تشکر از مطالب مفیدتون / به نظر من باید فعالان اقتصادی مزایا و معایب آن را تجزیه و تحلیل کنند.

  ۰
 47. Ag1172 گفت:

  با سلام
  چطور میتونیم از قیمت روزانه بیت کوین مطلع بشیم؟

  ۰
 48. AK1877 گفت:

  سلام
  به نظر من این نوع ارزها برای آینده و بلند مدت خوبه و در شرایط کنونی سرمایه گزاری با ریسک بالا می باشد

  ۰
 49. AG9916 گفت:

  سلام
  با توجه به نوسانات خیلی بالایی که داره میشه گفت در رده سرمایه های پرریسک ولی با سود بالا در عوض با ضرر خیلی به مراتب بالاتر می باشد

  ۰
 50. AL1294 گفت:

  ممنون لطفا راجب سایر ارز های دیجیتال هم مطلب بزارید

  ۰
 51. AP1535 گفت:

  سلام
  من میخام در ضمینه بیت کوین آموزشهایی را بگذرونم، آیا دو ه های آموزشی در این خصوص در آگاه وجود دارد?
  با تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   انجام معاملات بیت کوین در ایران ممنوع است.
   لذا کلاس‌های آموزشی در این خصوص برگزار نمی‌شود.

   ۰
 52. AU0902 گفت:

  خوشبختانه در ایران
  در بازارهایی نظیر بیت کوین که هیچگونه پشتوانه منطقی ندارند، برنامه ریزی صورت نمی گیرد

  ۰
 53. AW3964 گفت:

  در مورد ارزهای دیجیتال دیگه هم مقاله بذارید ممنون می شم.

  ۰
 54. mohammad.vakili گفت:

  با سلام
  ارزهای رایج دنیاه در این دنیای پر حرج ومرج در حال حاضر از لحاظ امنیتی در پرده ی از ابهام قراردارد.لذا بیت کوین ارز دیجیتال جای خود را دارد

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: