بهترین صندوق های طلا در بورس کدامند؟

 • ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۴۱ نظر
 • ۵۲۲۱ مشاهده
بهترین صندوق طلا

صندوق های طلا در بورس نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی هستند که می‌کوشند از بازار طلا و سکه سود و بازدهی مناسب کسب کنند. روشی مناسب برای استفاده از تخصص کارشناسان باتجربه و به دست آوردن سود، بدون دردسرهای خرید و فروش فیزیکی که کار را برای سرمایه‌گذاران ساده‌تر کرده است. در این مقاله، جزئیات مربوط به صندوق‌ها را بررسی و بهترین صندوق های طلا در بورس را معرفی خواهیم کرد.

منظور از صندوق های سرمایه‌ گذاری طلا در بورس چیست؟

قبل از پرداختن به مفهوم Gold fund، بهتر است کمی با معنای صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا شویم. سرمایه‌گذاری در واژه به معنی اختصاص دادن پول به چیزی، در انتظار به دست آوردن منافع در آینده است. گرچه این روند از گذشته به شکل‌های مختلفی بین افراد وجود داشته، ولی در دهه‌های اخیر با توجه به روند سریع‌تر کاهش ارزش پول، گرایش افراد به انجام سرمایه‌گذاری‌های مختلف رو به افزایش است؛ با افزایش درخواست، بازارهای سرمایه‌گذاری نیز گسترش یافته و دارای پتانسیل بیشتری برای مانور در بخش‌های مختلف خواهند بود.

صندوق سرمایه‌گذاری به معنی مجموعه‌ای از دارایی‌ها (مانند سهام و اوراق بهادار) است که در قالب یک مجموعه معرفی می‌گردد و افراد با شراکت در این صندوق، در سود و زیان آن سهیم خواهند شد.

ازآنجایی‌که سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس و تهیه سهام یک یا تعدادی شرکت خاص، نیازمند صرف وقت جهت کسب آگاهی، بررسی مداوم اخبار بازار آن و در نهایت قدرت ریسک‌پذیری بالاتری است، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جایگزین مناسبی برای افراد پرمشغله و همچنین اشخاص با اطلاعات کمتر بورسی است.

با توجه به اینکه در این صندوق‌ها تمرکز بر روی سهام شرکتی خاص نیست، در صورت ضرر ده شدن یک سهام ممکن است سهام دیگری رشد کرده و جبران خسارت کند؛ در نتیجه ریسک این نوع سرمایه‌گذاری برای عام افراد قابل قبول و منطقی است.

مقاله صندوق سرمایه گذاری چیست؟ می‌تواند اطلاعات مفیدی در رابطه با مزایا و معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اختیار شما قرار دهد.

صندوق‌های قابل معامله یا Exchange Traded Fund (ETF)

این صندوق‌ها زیرمجموعه صندوق سرمایه‌گذاری مشترک هستند و می‌توانند سلیقه‌های مختلفی را پوشش دهند؛ از ویژگی‌های اصلی این صندوق‌ها که موجب افزایش تقاضا و استقبال بازار نیز شده است، می‌توان به: انجام ساده‌تر معامله، نقد شوندگی سریع، کارمزد محدود، معافیت آن از مالیت و … اشاره کرد. یکی از پرطرفدارترین صندوق‌های سرمایه گذاری ETF، «صندوق سرمایه گذاری طلا در بورس» است که علی‌رغم سابقه کمتر فعالیتش، رونق خوب و گستردگی قابل‌توجهی دارد.

صندوق های طلا در بورس

ابتدایی‌ترین سؤالی که در مبحث صندوق سرمایه‌گذاری طلا به میان می‌آید، تفاوت آن با خرید فیزیکی طلا و علت گرایش افراد به آن است. همان‌طور که می‌دانید زمان خرید طلا به‌صورت فیزیکی ناچار به پرداخت هزینه معاملاتی بالای یک درصد هستیم (۱ درصد، بهترین حالت آن محسوب می‌شود)، درصورتی‌که کارمزد معامله اوراق طلا ۰.۱۵ درصد است. به‌علاوه با تهیه و نگهداری فیزیکی طلا و سکه همواره ریسک از بین رفتن آن (سرقت، گم‌شدن، تقلب و…) متوجه کالای ما خواهد بود، درحالی‌که در بازار سهام (با توجه به ضمانت بانک مرکزی)، وجود چنین خطراتی مطرح نبوده و تنها نوسان قیمت به‌عنوان ریسک در نظر گرفته می‌شود.
گفتنی است در بازار بورس، علاوه بر صندوق کالایی با پشتوانه طلا که روی گواهی سپرده و اوراق مبتنی بر آن سرمایه‌گذاری می‌کند و دارای پایین‌ترین ریسک معاملات طلاست، دو روش دیگر نیز وجود دارد:

● خرید گواهی سپرده سکه طلا
● خرید شمش طلا از بازار فیزیکی

در مقاله چگونه در بورس طلا بخریم؟(راهنمای جامع) می‌توانید تفاوت و ویژگی‌های ورود به هر کدام از این بازارها را به تفکیک مطالعه کنید. همچنین در مقاله ؟منظور از حباب سکه و طلا چیست نیز می‌توانید اطلاعاتی درباره بازار سکه و طلا کسب کنید. 

بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در بورس

بحث تحلیل بازار در معاملات بورسی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که افراد با آن روبرو می‌شوند. در مقالات قبلی بارها به انواع روش‌ها و آموزش‌های تحلیل بازار پرداخته شده است؛ اگرچه هم‌اکنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا موضوع بحث ما است، در این بازار نیز ما نیاز به شناخت و تحلیل جهت انتخاب بهترین صندوق را داریم. معیارهایی که جهت مقایسه صندوق‌های طلا به کار برده می‌شوند به شرح زیر است:

کل خالص ارزش دارایی (NAV): در واقع نشان‌دهنده میزان بزرگی صندوق است.

تاریخ به‌روزرسانی: بهتر است صندوقی را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب نمایید که تاریخ آن به‌روز است. در صورت عدم به‌روز بودن قیمت‌ها، ممکن است معامله شما با ضرر همراه باشد.

تاریخ آغاز فعالیت: بیان‌کننده عمر صندوق است که مانند هر کسب‌وکاری، ایجاد سابقه خوب موجب شناخت مثبت و اعتبار بیشتر صندوق خواهد شد.

قیمت صدور هر واحد: مبلغی که برای «خرید هر واحد صندوق توسط سرمایه‌گذاران» به آن‌ها اعلام می‌شود. (در نظر داشته باشید محتوای هر واحد صندوق، تعیین‌کننده اصلی این قیمت است).

قیمت ابطال هر واحد: مبلغی که سرمایه‌گذاران می‌توانند هر واحد خود را به آن قیمت به فروش برسانند.

تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری شده: هر چه تعداد واحدهای واگذارشده به سرمایه‌گذاران بیشتر باشد، اعتبار آن افزایش می‌یابد و نشان‌دهنده گستردگی فعالیت آن صندوق است.

ضامن نقد شوندگی: گرچه ممکن است این گزینه را در صندوق‌های کمتری مشاهده کرده باشید، ولی بدیهی است که وجود ضامن همواره تأثیر مثبتی در اعتبار و روند جذب سرمایه‌گذار خواهد داشت.

میزان بازدهی روزانه/ هفتگی/ ماهانه/ شش‌ماهه و سالانه: بررسی بازده از مواردی است که در تمامی معاملات بورسی موردتوجه قرار می‌گیرد؛ در این صندوق‌ها نیز میزان ثبات و رشد صندوق در بازه‌های زمانی مختلف نشان از عملکرد مثبت آن در بازار دارد.

سخن آخر

در بازار سرمایه، از صندوق سرمایه‌گذاری طلا به‌عنوان محیطی مناسب برای ثروتمندان محتاط یاد می‌شود! شاید این نام در لحظه اول عبارتی طنزگونه به نظر آید، ولی با توجه به بالا بودن قیمت آن (با نگاه مقایسه‌ای) و داشتن پایین‌ترین ریسک، عبارت فوق را می‌توان شایسته این نوع سرمایه‌گذاری تلقی کرد. اگرچه شرط شروع سرمایه‌گذاری در بازار مذکور ثروتمند بودن نیست؛ اما درصورتی‌که شما نیز دارای قدرت ریسک‌پذیری بالایی نیستید، صندوق سرمایه گذاری طلا محیطی مناسب برایتان به‌حساب می‌آید.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

41 پاسخ به “بهترین صندوق های طلا در بورس کدامند؟”

 1. یاسو گفت:

  سلام
  به نظرم کسانی که قبلا به صورت فیزیکی طلا خرید و فروش می کردند حال میتونن بدون دقدقه در بورس نیز طلا بخرند و بفروشند
  تشکر از مطالب خوبتان

  ۱۴
 2. رضا گفت:

  صندوق های طلا همون صبر مردم هس. بورس نشون داده تو بازه زمانیه بالا سود داره. امیدوارم همه ب اون هدفی ک دارن برسن

  ۶
 3. Said گفت:

  با سلام
  واقعا یکی از مهمترین محاسنش همین ایمن بودن از اتفاقات احتمالی مثل سرقت و مفقودی و...هست،من خودم یه مقدار طلای ابشده خریده بودم و همیشه یه گوشه ذهنم درگیر امنیتش بودم،ولی سرمایه گذاری در چنین صندوقهای بسیار عالی خواهد بود.و هیچوقت دیگه ذهنت درگیر امنیت طلا در خونه نخواهد بود.
  تشکر از توضیحات خوبتون.

  ۴
 4. سعید گفت:

  بنظرم ابتدا باید اعتماد سازی بشه.الان حساب های ارزی بانک وجود دارد ولی استقبال چندانی نمیشود.

 5. محسن مطهری نژاد گفت:

  کلا صندوق ها بنظرم مخصوصا برای من که تازه وارد بازار شدم عالیه فقط یه بدی داره اینکه برا سرمایه گذاری کردن باید حضوری بریم کارگزاری یا محل اون صندوق فرم پر کنیم وجه رو واریز کنیم و... ولی اگر این خرید فروش مثل همین سهامهای بورسی صورت بگیره واقعا هم عالی میشه هم استقبال بیشتری صورت میگیره که به راحتی میشه خرید و فروش رو انجام داد

  ۵
 6. فرزاد گفت:

  بطور کلی بجز در مواقعی خاص صندوق های سهامی etf برای من سود دهی بیشتری داشتند تا صندوق های طلا

  ۰
 7. رضا گفت:

  سلام
  به نظرم داشتن سهمی تو صندوقهای طلا بد نیست ولی اگه عاقلانه سرمایه گذاری کنیم سهام سود خیلی بیشتری داره

  ۳
 8. علی کریمی کلایه گفت:

  با توجه به عملکرد صندوقهای سرمایه گذاری با پشتوانه طلا به نظر می رسد بهترین صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس می باشد اما به نظر بنده بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا تفکر اقتصادی انسان و دانش بازار سرمایه و سرمایه گذاری در بورس با دانش فنی کامل و بهینه می باشد

  ۲
  • هاجر گفت:

   سلام
   من چندهفته پیش لوتوس خریدم ۳۰ درصد حدودا رشد کرد نفروختم امروز منفی شدم متأسفانه. بااینکه قیمت طلا همش افزایشی بوده لوتوس هرروز پایینتر اومد.
   فردا نمیدونم چیکارش کنم نگهدارم یا تعویضش کنم.

   ۵
   • agah9 گفت:

    سلام دوست عزیز
    درخصوص سرمایه گذاری صندوق می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ یا ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۳ بخش صندوق از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۱۶ تماس بگیرید .

    ۱
 9. م.جواد گفت:

  سلام حضور در معامله سهام بهتر و پربازده تر است.

  ۱
 10. علی گفت:

  این نوع سرمایه گداری راحت و کم ریسک هست و زیاد نیاز نیست به فکر چیز هایی مانند EPS و .... باشیم
  شبیه بانک ولی با سود خیلی بیشتر

  ۰
 11. خلیل گفت:

  بنظر من همیشه ی مقدار از سرمایه باید ب صورت طلا یا ارز باشه و قسمتی از سرمایه‌ هم تو بازار بورس،اینجوری خوبیش اینه تو بازار قرمز ک فرصت فروش نیست پول نقد داری

  ۱
  • شمشکی گفت:

   سلام با خرید ارز و طلا موافق نیستم ولی با این نظر که انسان سرمایه اش رو در چند جهت مختلف سرمایه گذاری کنه موافقم ظاهراً یکی از معصومین علیهم السلام این روش سرمایه گذاری در بخشهای مختلف به یکی از یارانشون فرمودند

   ۴
 12. امیرحسین ناصری گفت:

  به نظر بهتر ازخرید فیزیکی طلا میاد

  ۱
 13. موسی نوروزی گفت:

  سلام ب نظرم سود کم اما تضمینی اونم برا کساییکه نه علم کاملی از پورس و نه وقت کاملی برای رصد وضعیت سهامها دارن،صندوقها مثل همین صندوق طلایی عالیه و خوب من عضو خواهم شد.

  ۰
 14. سارا گفت:

  این بخش نداشتن هزینه معاملاتی نکته جالبی هستش

  ۰
 15. معین گفت:

  بهترین کار اینه که پرتفوی سرمایه گذار از بازارهای مختلف باشه

  ۱
 16. فریبرز گفت:

  به نظر بنده هرکسی با مشاوره کارگزاری خود. می‌تواند در هر صندوقی که کارگزاری معرفی می کند کند یا مشاوره می‌دهد بهترین سرمایه گذاری را انجام دهد.

  ۰
 17. مهتا گفت:

  سهام بهتره

  ۱
 18. مهدی گفت:

  صندوق لوتوس به نظر من خوب هستش البته نوسان زیاد داره

  ۰
 19. وریا گفت:

  خب اینم یک نوع معامله ست حق تقدم داری و توچی میدونی موفق تری سرمایتون رو اونجا پخش کنید کلی نگر باشین نه سطحی نگر با آرزوی سود و سلامتی برای اعضای باشگاه

  ۰
 20. ayatnouri گفت:

  صندوق طلا نوعی از صندوق های کالایی قابل معامله در بورس است که سرمایه های جمع آوری شده از مشتریان را به جای سپرده و اوراق مشارکت، در گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می کند.

  ۰
 21. حسین کاپله گفت:

  بنظرمن سهام سوددهی وجذابیت بیشتری داره

  ۰
 22. هادی گفت:

  بازار طلا نوسان زیادی دارد

  ۰
 23. حسین گفت:

  صندوق ها برای افراد مبتدی بسیار گزینه مناسبیه

  ۰
 24. یاسر گفت:

  صندوق ها بنظرم مخصوصا برای من که تازه وارد بازار شدم عالیه فقط یه بدی داره اینکه برا سرمایه گذاری کردن باید حضوری بریم کارگزاری یا محل اون صندوق فرم پر کنیم وجه رو واریز کنیم و... ولی اگر این خرید فروش مثل همین سهامهای بورسی صورت بگیره واقعا هم عالی میشه هم استقبال بیشتری صورت میگیره که به راحتی میشه خرید و فروش رو انجام داد

  ۰
 25. محبوبه گفت:

  سلام این صندوق ها برای افراد تازه وارد خیلی خوب هستند تا کم کم اماده ورود به بازار بورس بشن

  ۰
 26. حمید گفت:

  من به شخصه خرید سهام در بورس را به صندوق طلا ترجیح میدم

  ۰
 27. علیرضا گفت:

  چون همه ارکان اقتصاد یک جامعه به هم متصل هستند و جدای از هم نیستند ،بنابراین در زمان تورم همه این ارکان تحت تاثیر قرار خواهند گرفت
  فقط از لحاظ زمانی متفاوت عمل میکنند
  به نظر من شناخت از لحظه تاثیر پذیری هر کدام از این ارکان میتونه بیشترین بازدهی از تورم رو برای فرد ایجاد کنه
  بورس، طلا، مسکن، و ..... همگی یکسان از تورم متاثر میشوند ولی در زمانهای مختلف و با فاصله از هم

  ۲
 28. محمد گفت:

  در بازار سرمایه، از صندوق سرمایه‌گذاری طلا به‌عنوان محیطی مناسب برای ثروتمندان محتاط یاد می‌شود! شاید این نام در لحظه اول عبارتی طنزگونه به نظر آید، ولی با توجه به بالا بودن قیمت آن (با نگاه مقایسه‌ای) و داشتن پایین‌ترین ریسک، عبارت فوق را می‌توان شایسته این نوع سرمایه‌گذاری تلقی کرد. اگرچه شرط شروع سرمایه‌گذاری در بازار مذکور ثروتمند بودن نیست؛ اما درصورتی‌که شما نیز دارای قدرت ریسک‌پذیری بالایی نیستید، صندوق سرمایه گذاری طلا محیطی مناسب برایتان به‌حساب می‌آید.

  ۲
 29. محسن گفت:

  خرید سهام را ترجیح میدم

  ۰
 30. عادل گفت:

  خرید سهام منطقی تر است

  ۰
 31. عادل گفت:

  خرید سهام منطقی تر است, چون به نوسانات لحظه ای نظارت دارید

  ۰
 32. marjan گفت:

  به نظرم صندوق ها برای کسایی که زیاد ریسک پذیر نیستند امن تر هست ولی جذابیت خرید سهام خیلی خیلی بیشتره.

  ۱
 33. اسماعیلی گفت:

  سود این صندوق ها بسیار کمتر از بورس است اما در ریزش های بازار می تواند پشتوانه خوبی برای سبد سرمایه گذاری باشد. با سپاس

  ۱
 34. نرگس طویلی گفت:

  بهتر از خرید کالایی طلاست .

  ۰
 35. امین گفت:

  سلام لطفاً صندوق های سرمایه گذاری خوبی رو که در این زمینه ، در یکسال گذشته بازدهی خوبی داشتند رو معرفی کنید .

  ۰
 36. محمد گفت:

  اگه کسی وارد باشه و بتونه از فرصتهای بازار سهام استفاده کنه به نظر من بهتر از طلاست

  ۰
 37. مهدی نیک بخت گفت:

  بنده با توجه به تجربه تلخ نگهداری ارز نزد بانکها که در زمان نوسان شدید از ارائه عملا (نه قانونا) خودداری کردند ترجیحا نگهداری بصورت فزیکی (با رعایت مسائل امنیتی ) را ترجیح می دهم.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: