مقایسه تحلیل تکنیکال و بنیادی: بررسی مزایا و معایب

 • ۹ دی ۱۳۹۵
 • آگاه
 • ۸۶ نظر
 • ۳۲۶۸۳ مشاهده
تحلیل بنیادی در برابر تکنیکال

سوال بزرگ تاریخی: تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟ برای بررسی و تحلیل سهام و اوراق بهادار، تحلیل‌گران و معامله‌گران از دو روش تحلیلی تکنیکال و بنیادی استفاده می‌کنند و نظرات مختلفی در این‌باره وجود دارد. کدامیک را برای تحلیل سهام و بازار انتخاب کنیم؟ آیا شما به خواندن نمودارها و مشاهده روندها اعتقاد دارید؟ اگر پاسخ مثبت است پس شما به تحلیل تکنیکال خوش‌بین هستید. شاید هم از طرفداران سرسخت تحلیل بنیادی و سرمایه‌گذاری بلندمدت هستید و معتقدید سرمایه‌گذاری در بورس فقط باید براساس تحلیل بنیادی (فاندامنتال) صورت بگیرد.

در حالیکه شما یا افراد دیگری ترجیح می‌دهند رویدادها، اخبار اقتصادی و صنایع را مطالعه کنند و تلاش‌شان را روی مطالعه صورت‌های مالی معطوف سازند، افراد دیگری وجود دارند که روی تحرکات قیمت‌ها تمرکز می‌نمایند، سایر فاکتورهای بنیادی سهم را نادیده می‌گیرند و انرژی‌شان را روی بهبود مهارت‌شان در تحلیل تکنیکال صرف می‌کنند. چه طرفدار تحلیل بنیادی هستید چه تکنیکال، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب و اینفوگرافیک از بلاگ بآشگاه را برای مقایسه تحلیل بنیادی و تکنیکال مطالعه کنید.

گرچه این دو تحلیل از زاویه‌ای کاملا متفاوت به بازار می‌نگرند، هر دو یک نتیجه را جستجو می‌کنند و آنهم کسب سود از بازار است و شکی وجود ندارد که برخی از افراد، هم از تحلیل تکنیکال و هم بنیادی برای بررسی سهام استفاده می‌کنند. باهم در ادامه به جزییات بیشتری از تحلیل بنیادی و تکنیکال می‌پردازیم.

 

تحلیل بنیادی در برابر تکنیکال

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیلگر بنیادی با استفاده از این روش تحلیلی تلاش دارد تا دلیل تحرکات قیمت را از میان داده‌های مالی و اخبار شرکت‌ها تشخیص دهد و از آن برای یافتن سرمایه‌گذاری مناسب بهره ببرد. در مقایسه با مطالعه تکنیکال سهم، تحلیل بنیادی دارای شاخص‌های انتخاب بسیاری است و تحلیلگر برای انجام تحلیل بنیادی روی اخبار منتشر شده صنعت مرتبط، اخبار و سیاست‌های کلی اقتصادی، قوانین جدید و صورت‌های مالی و اطلاعات دیگر کار می‌کند.

هدف تحلیل بنیادی برقرار ساختن رابطه علت و معلول بین حرکات قیمت و اخبار اقتصادی است در حالیکه در تحلیل تکنیکال، قیمت است که حرف اول و آخر را می‌زند.

تحلیل بنیادی در جستجوی عدم تعادل بین قیمت فعلی سهم و ارزش ذاتی آن است که یک موقعیت با پتانسیل سودآوری به شمار می‌رود. اگر تحلیلگر با تحلیل بنیادی انجام شده به این نتیجه برسد که قیمت فعلی سهم از ارزش ذاتی آن کمتر است، با شرایطی آنرا برای سرمایه‌گذاری مناسب ارزیابی می‌کند.

همیشه تحلیلگران بنیادی نسبت به تغییرات قیمت با شک و تردید می‌نگرند و به دنبال چرایی تغییر قیمت در میان اطلاعات و داده‌های مالی هستند. در حالیکه این نوع از تحلیل، طی سالیان متمادی به عنوان یک تحلیل قابل اتکا ثابت شده است، تعدادی معایب نیز دارد که با در نظر گرفتن آن، از خوش‌بینی بیش از حد به این نوع تحلیل جلوگیری می‌گردد. این روش تحلیلی براساس خرید و نگهداری و سرمایه‌گذاری ارزشی است و بسیاری از تکنیک‌های ارزیابی‌ به صنعت و شرکت وابسته است.

در تحلیل بنیادی، مطمئن شوید که تحلیل‌های زیر را انجام می‌دهید:

 – تحلیل اقتصاد
– تحلیل صنعت
– تحلیل شرکت

۲ قانون طلائی تحلیل بنیادی:

۱ – در طولانی‌مدت، قیمت سهام خود را اصلاح می‌کند.
۲ – شما می‌توانید سهمی که قیمت بازار آن از ارزش ذاتی پایین‌تر است خریداری کنید و منتظر بمانید تا بازار به این اشتباه قیمت‌گذاری پی ببرد (قیمت بازار سهم به ارزش ذاتی برسد)

 

۸ مورد از ارزیابی‌ها در تحلیل بنیادی

این‌ ۸ مورد فقط تعدادی از مواردیست که برای محاسبه ارزش ذاتی یک شرکت و تحلیل بنیادی بکار می‌رود.

۱ – درآمدها

میزان درآمدی که یک شرکت پس از کسر هزینه‌ها بدست می‌آورد، در درجه نخست و مهم‌ترین نتیجه‌ای است که همه موارد دیگر از این طریق جریان می‌یابد. درآمدها برای سرمایه‌گذاران به دلیل اینکه یک معیار ارزیابی برای سود سهام، پتانسیل رشد و سودآوری آینده ارائه می‌دهد مهم است.

۲ – درآمد به ازای هرسهم (EPS)

درآمد خالص یک قسمت از قضیه است و باید درآمد هرسهم را مشخص کرد تا بتوان برای مقایسه سهام تعدادی از شرکت‌ها یک معیار داشت و به همین دلیل است که در تحلیل بنیادی به EPS شرکت‌ها نیز توجه می‌شود. (در مورد EPS در این فیلم آموزشی توضیح داده‌ایم)

۳ – نسبت P/E

در حالیکه که نباید به نسبت P/E به عنوان تنها معیار ارزش‌گذاری شرکت‌ها نگاه کرد، بازهم می‌توان با نگاه به تاریخچه P/E و سهم یک دید خوب نسبت به سهم بدست آورد. نسبت P/E با تقسیم قیمت بر درآمد (EPS) بدست می‌آید، توصیه می‌کنیم این فیلم را در مورد P/E و EPS مشاهده کنید.

۴ – نسبت PEG

 آیا یک سهم با نسبت P/E بالا، همیشه بیش از ارزش قیمت‌گذاری شده است؟ لزوما اینگونه نیست زیرا نسبت P/E رشد درآمد را در خود جای نداده است و اینجاست که نسبت PEG وارد می‌شود، این نسبت با تقسیم نسبت P/E به رشد (G) به دست مى آید. نسبت PEG را براى ارزش گذارى سهام شرکت‌هاى کوچک و نیمه بزرگ که سود تقسیمى ندارند می‌توان بکار برد.

پایین بودن این نسبت می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که شرکت زیر ارزش ذاتی می‌باشد و بالا بودن آن نشانه‌ای از بالاتر بودن نسبت به ارزش ذاتی می‌باشد.

۵ – بازدهی سود نقدی (Dividend Yield)

سرمایه‌گذاران عاشق سود نقدی هستند و این موضوعی تعجب آور نیست. بازدهی ناشی از سود نقدی (Dividend Yield) نشان می‌دهد که یک شرکت نسبت به قیمت سهام خود چقدر سود نقدی پرداخت کرده است و با فرمول زیر بدست می‌آید:

تحلیل تکنیکال, تحلیل بنیادی, سود نقدی,

۶ – نسبت بدهی / حقوق صاحبان سهام (D/E یا Debt/Equity)

بطور کلی، سرمایه‌گذاران ارزشی به شرکت‌هایی که بدهی‌ بالایی دارند روی خوش نشان نمی‌دهند. به جای این، آنها رشد درآمدی را ترجیح می‌دهند که با حقوق صاحبان سهام بدست آمده است به جای اینکه از طریق وام و سرمایه‌ی قرضی شکل گرفته باشد. نسبت بدهی / حقوق صاحبان سهام، نشان می‌دهد که شرکت چه مقداری از حقوق صاحبان سهام و بدهی‌ را برای تامین مالی استفاده می‌کند. در این مورد، هرچه نسبت D/E بالاتر باشد، نشان‌دهنده وجود بدهی بیشتر در شرکت است.

۷ – ارزش دفتری

ارزش هر دارایی را آن گونه که در ترازنامه شرکت آمده است،‌ ارزش دفتری می‌نامند. ارزش دفتری هر شرکت، نشان‌دهنده این است که اگر شرکت بخواهد همین‌الان تعطیل شود، ارزش دارایی‌هایی که از خود برجای خواهد گذاشت چقدر خواهد بود. ارزش دفتری به این شکل حساب می‌شود که تمام بدهی‌ها را از تمام دارایی‌ها کسر می‌کنند و آن چه به دست آمده را بر تعداد سهامی که شرکت منتشر کرده و در دست مردم است، تقسیم می‌کنند.

۸ –  بازدهی حقوق صاحبان سهام (ROE)

نشان‌دهنده میزان سودی است که یک شرکت نسبت به ارزش دفتری خود می‌سازد. نسبت (ROE) از تقسیم درآمد سالانه بعد از کسر مالیات و سود توزیعی به سهامداران ممتاز بر حقوق صاحبان سهام به دست می‌آید. به عبارت دیگر این شاخص، کارایی یک شرکت و توانایی آن را در کسب سود از محل منابع سهامداران نشان می‌دهد.

برای یادگیری بیشتر تحلیل بنیادی توصیه می کنیم مطلب ۴ صورت مالی بسیار مهم و کاربرد آنها در تحلیل بنیادی را مطالعه فرمایید

اینفوگرافیک تحلیل بنیادی و تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟

یک روش تحلیل در بازارهای سرمایه است که با استفاده از قیمت‌ها، نمودارها و الگوها انجام می‌گیرد. فرایند تحلیل تکنیکال بطور کلی براساس اعداد و ارقام تولیدشده توسط بازار است که به شکل نمودار در می‌آید و در واقع، نمودارها و الگوها جزء اصلی تحلیل تکنیکال هستند.

تحلیل تکنیکال نسبت به تحلیل بنیادی، یک رویکرد نسبتا جدید است که متخصصان سعی می‌کنند آنرا کامل‌تر و بهتر کنند. البته سال‌ها استفاده از آن، باعث شده این نوع تحلیل بخشی جدانشدنی از ابزار کار معامله‌گران در بازار سرمایه باشد. مطالعه تکنیکال احتمالا تنها راهی باشد که توسط معامله‌گران از آن برای تشخیص زمان ورود و خروج از بازار استفاده می‌شود و در معاملات کوتاه‌مدت تنها روشی است که قدرت پیش‌بینی و چیدن استراتژی را به معامله‌گران می‌دهد.

تحلیل تکنیکال براساس سه فرضیه مهم درباره بازار بنا شده است.

اول – تحلیلگران تکنیکال اعتقاد دارند قیمت، همه اطلاعات موجود در بازار را نشان می‌دهد و به عبارت دیگر نیاز به بررسی هیچ چیز دیگری نیست چون هر اطلاعاتی اعم از بنیادی، اخبار و حتی رانت به قیمت‌ منتهی می‌شود و تاثیر خود را روی قیمت می‌گذارد.

دوم – حرکات قیمت‌ تصادفی نیست و از ابزارهای تکنیکال برای کشف روند و الگوهایی که در حرکات قیمت نهفته است می‌توان استفاده کرد.

سوم – روندها و الگوها خود را تکرار می‌کنند. به عبارت دیگر، اطلاعات گذشته به ما دریافتن بینش درست و مسیر احتمالی حرکت قیمت کمک می‌نماید.

در نتیجه این ۳ فرض، تحلیل تکنیکال حرکات قیمت را به عنوان فعالیت آگاهانه جمعی از بازیگران در بازارهای مالی می‌داند که رفتار آنها همواره با احساسات و هیجانات همراه است و این باعث حرکاتی دارای الگو و مسیر قابل پیش‌بینی می‌شود. هدف تحلیل تکنیکال یافتن این الگوها و روندهاست.

مراحل پیشنهادی تحلیل تکنیکال

مرحله اول : سهام موردتوجه را بیابید

با جستجو و تحقیق می‌توانید متوجه شوید در حال حاضر به کدام گروه و صنعت بورسی گرایش بیشتری وجود دارد. این اولین و بزرگترین قدم است.

مرحله دوم : استراتژی مناسب و بهتر را پیدا کنید

همه سهم‌ها در قالب یک استراتژی نمی‌گنجد. براساس سهمی که انتخاب کرده‌اید، استراتژی مهم‌تر و مناسب‌تر را برگزینید.

مرحله سوم : ابزار معاملاتی و  ابزار تحلیل خود را بشناسید

شما برای انجام معاملات سهام یک حساب معاملاتی نزد کارگزار احتیاج دارید. اگر هنوز یک حساب معاملاتی و کد بورسی ندارید می‌توانید راهنمای دریافت کد بورسی را اینجا بخوانید. همچنین راهنمای استفاده از نرم‌افزار معاملاتی تحت وب آسا نیز برای اطلاع از امکانات نرم‌افزار معاملاتی آسا مطالعه فرمایید.

(ابزار تحلیل تکنیکال پیشنهادی ما به شما پنل تحلیل تکنیکال در سامانه معاملاتی آنلاین آسا است).

مرحله چهارم : ابتدا با سرمایه کم یا روی کاغذ معاملات کنید

ورود در بورس آنهم بدون اینکه دانش کسب کرده باشید اشتباه بزرگی است. پس از انجام تحلیل تکنیکال، پیشنهاد می‌کنیم حداقل اگر علاقه‌ای به معامله روی کاغذ برای ارزیابی خودتان ندارید، با سرمایه‌ی پایینی، استراتژی معاملاتی و مهارت‌تان را بسنجید.

مرحله پنجم : حد ضرر قرار دهید

 تاکیدهای بسیاری روی گذاشتن حدضرر می‌شود ولی متاسفانه افراد کمی آنرا به درستی اجرا و رعایت می‌کنند. یکی از مهارت‌های کلیدی موفقیت در بازار، گذاشتن حدضرر مناسب و اجرای بی‌قید و شرط آن است. یافتن نقاط مناسب برای حدضرر با یادگیری درست تکنیکال میسر است.

معایب تحلیل تکنیکالمزایای تحلیل تکنیکال
۱- سیگنال ضدونقیض
استفاده از تعداد زیاد اندیکاتور و سایر عوامل می‌تواند باعث مشاهده سیگنال‌های متفاوت و سردرگمی در سرمایه‌گذار شود.
۱- اطلاع از حجم عرضه و تقاضا
عرضه و تقاضاست که بازار را بالا و پایین ‌می‌برد. به این ترتیب از این حجم می‌توان درباره تمایل سرمایه‌گذاران و معامله‌گران اطلاعات خوبی کسب کرد.
شما می‌توانید تشخیص دهید بازار بطور کلی چگونه است. حجم بالای تقاضا اغلب باعث افزایش قیمت می‌شود و عرضه با حجم بالا، قیمت‌ها را کاهش می‌دهد.
۲- ریسک نادیده گرفتن فاکتورهای بنیادی
تحلیل تکنیکال، فاکتورهای زیرین بنیادی یک شرکت را در بر نمی‌گیرد. این مورد در بلندمدت می‌تواند باعث ریسک بیشتر شود.
۲- تشخیص زمان خروج و ورود
با تحلیل تکنیکال می‌توانید زمان مناسب ورود و خروج به بازار را بدست آورید.
۳- ارائه اطلاعات بدون تاخیر
قیمت‌ها همه چیز را در خود دارند و همه اطلاعاتی که درباره سهم وجود دارد را منعکس می‌کنند. قیمت‌ها کاهش یا افزایش می‌یابند اما در نهایت، قیمت فعلی سهم یک نقطه تعادل برای کلیه اطلاعاتی است که در دست معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.
۴- تصمیم گیری براساس الگوها
شما می‌توانید از الگوهای قیمتی به عنوان راهنما برای زمان مناسب خرید و فروش استفاده کنید

معایب تحلیل بنیادیمزایای تحلیل بنیادی
۱- درست است که با تحلیل بنیادی می‌توان به خطای بازار پی برد و سهامی که پایین‌تر از ارزش ذاتی معامله می‌شود را تشخیص داد اما هیچ شاخصی وجود ندارد که با آن بتوانیم زمان حرکت سهم به سمت ارزش ذاتی را متوجه شویم.۱- روش‌ها و راهکارهایی که برای تحلیل بنیادی به کار می‌رود براساس داده‌های مالی است و این مورد جایی برای تعصب شخصی باقی نمی‌گذارد. (البته استثنا وجود دارد)
۲-  زمان‌بر بودن و نیاز به مطالعه و تحقیق بسیار برای انجام تحلیل
انجام تحلیل‌ برای صنعت، مدل‌سازی مالی و ارزش‌گذاری سهام کار ساده‌ای نیست. اینکار می‌تواند بسیار پیچیده شود و میزان زیادی کار برای انجام درست آن لازم باشد.
۲- تحلیل بنیادی، وضعیت اقتصاد در بلندمدت، آمارهایی مانند مصرف‌کنندگان و  گرایش آنها و تکنولوژی را نیز در نظر می‌گیرد. داده‌های بسیاری در یک تحلیل بنیادی می‌تواند تحلیل شود.
۳- فرضیات و اطلاعات غلط
فرضیات یک نقش حیاتی در پیش‌بینی مسائل اقتصادی ایفا می‌کنند. بنابراین مهم است که بدترین و بهترین سناریو در نظر گرفته شود. رکود اقتصادی غیرمنتظره، تغییرات سیاسی یا قانون‌گذاری می‌تواند مشکلاتی را در این تحلیل ایجاد کند.
۳- محاسبه سیستماتیک ارزش دارایی، می‌تواند ارزش را بصورتی دقیق مشخص کند و در نتیجه تصمیمات دقیق‌تری برای خرید یا فروش به ما بدهد (با فرض محاسبه درست)
۴- درک بهتر، حسابداری دقیق و تحلیل صورت‌های مالی در تحلیل بنیادی کمک می‌کند تا اندازه‌گیری همه چیز بهتر انجام شود.

نتیجه گیری

 هر دو تحلیل برای ارزیابی و تحلیل بورس و سهام کارایی دارند. استراتژی و نگرش شما در سرمایه‌گذاری یا معامله‌گری مشخص می‌کند کدام تحلیل برای شما مفیدتر است. بسیاری از حرفه‌ای‌های بازار توصیه می‌کنند همزمان از هر دو تحلیل برای انتخاب سرمایه‌گذاری و سهام مناسب جهت خرید استفاده نمود. قبل از گرفتن تصمیم، بهتر است نگاهی متعصبانه به یک نوع تحلیل نداشته باشید و این دو تحلیل را با عمق بیشتری مورد مطالعه و تحقیق قرار دهید. مطالعه و یادگیری تحلیل بنیادی و تکنیکال می‌تواند از طریق فیلم‌‌های آموزشی یا دوره‌ها و کلاس‌های حضوری که توسط کارگزاری آگاه برگزار می‌شود صورت بگیرد.

نظرات و تجربیات شما درباره این دو نوع تحلیل می‌تواند برای خوانندگان بلاگ سودمند باشد، پس در بخش دیدگاه، هر نکته یا نظری که فکر می‌کنید مفید است را در جهت تکمیل کردن این مطلب ارائه دهید.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

86 پاسخ به “مقایسه تحلیل تکنیکال و بنیادی: بررسی مزایا و معایب”

 1. agah02772 گفت:

  با سلام اطلاعات بالا برای من مفیدوسازننده بود....سپاسگزارم.

  ۴
 2. 57435 گفت:

  با سلام و احترام
  چطور میشه شاخص کل و بقیه شاخص ها رو به سامانه تحلیل آسا اضافه کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست عزیز امکان اضافه نمودن دیتا به پنل تکنیکال آسا برای کاربران وجود ندارد. ولی در نسخه های آتی نمودار شاخص ها را نیز اضافه خواهیم نمود.

   با تشکر

   ۱
 3. dez00098 گفت:

  سلام
  مطلب خیلی آموزنده بود.منم نظرم اینه که هر دو تحلیل تکنیکال و بنیادی در کنار هم موثر تر خواهند بود

  ۳
 4. agah71262 گفت:

  بسیار عالیبود
  چقدر مطالب به سادگی توضیح داده شده
  ممنون

  ۱
 5. n15476 گفت:

  سلام
  مقایسه کاملی بود ولی به نظر من برای تصمیم گیری می بایست از هر دو تحلیل استفاده نمود. شاید شما سهمی را بر اساس تحلیل بنیادی خریداری کنید که در طی ۲-۳ سال دو برابر شود ولی می بینید که این سهم طی ۶ ماه به آنچه که شما می خواستید در طی ۳ سال برسید شما را رسانده است به نظر من می بایست آن را فروخت و بر روی سهمی دیگر تمرکز نمود.
  متشکر.

  ۰
 6. dadkhah11249 گفت:

  سلام
  توضیحات مفیدی بود . اما یک نکته مهم در مورد افراد تازه وارد به بازار سرمایه این است که این افراد با انتقال سرمایه های اندک خود به این بازار ، انتظار سودآوری به نسبت بالاتری در مقایسه با سیستم بانکی و بازار سنتی دارند . به همین دلیل طرفداران تحلیل تکنیکال که معمولا در بازه های کوتاه ، بازدهی بهتری دارند بیشتر است . اما برای من روشن نیست اگر قرار است همه از این بازار سود ببرند ، پس منبع تامین این سودها کجاست؟ در افزایش قیمتها چه کسی ضرر می کند؟ ممنون

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   عدم درایت کافی در سرمایه‌گذاری موجب می‌شود تا عده ای متحمل ضرر شوند. از طرفی رفتارهای هیجانی ممکن است موجب کاهش سود برخی و افزایش سود کسانی شود که در تصمیمات خود به درستی تامل می کنند.
   ضمن اینکه ریسک‌هایی که بارها و بارها به آن اشاره شده می‌تواند سود یا زیان هنگفتی را به همراه داشته باشد.

   ۰
 7. 09473 گفت:

  مطالب مفیدی بود کاربران باید خودشون انتخاب کنند که میخوان سرمایه گذاری بکنند یا معامله که به سمت بنیادی یا تکنیکال حرکت کنند.

  ۱
 8. davodm65 گفت:

  سلام
  لطفا بیشتر توضیح دهید که در بورسهای دنیا چه روشهایی وجود دارد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   علاوه بر روش های یاد شده در مطلب، از روش های شبکه عصبی، هوش مصنوعی، معاملات خودکار و معاملات با استفاده از خبرگان نیز استفاده می گردد.

   ۱
   • agah21981 گفت:

    سلام
    وقت بخیر
    منظور از " معاملات با استفاده از خبرگان " چیه ؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     معاملات با استفاده از خبرگان یا Social Trading شیوه‌ای جدید است برای دسترسی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به بازارهای مالی. این روش با منطق "برتری خرد جمعی بر دانش فردی" بنیان نهاده شده است.

     ۱
 9. agahzarh510 گفت:

  سلام و تشکر بابت مطلب خوبتون در مورد تحلیل تکنیکال و بنیادی

  ۰
 10. 2162321548 گفت:

  سلام وخسته نباشید ...چراامتیازسوال خپارس وپسهند درتاریخ ۷/۱۰و۶/۱۰مشخص نشده

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در متن سوال آمده است، این دو سوال مربوط به پیش‌بینی سهام در تاریخ ۱۵ دی و ۲۹ دی می‌شود. بنابراین بدیهی است که تا تاریخ مذکور امکان درج پاسخ وجود ندارد.

   ۰
 11. agah32913 گفت:

  خیلی خوبه مطالبتون
  با تشکر از پرسنل بآشگاه مشتریان آگاه

  ۰
 12. 2050289091 گفت:

  با سلام دلیل کندی بروز رسانی در تخفیفات و خرید و فروش هادر باشگاه چیست؟ لطفا بررسی نمایید. ماله خودمAB7431 است. با گذشته چند روز کاری اعمال نشده است

  ۰
 13. 57435 گفت:

  با سلام
  ویدوهای آموزشی تحلیل تکنیکال عالی هستن
  برا آموزش تحلیل بنیادی هم برنامه ای دارید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سپاسگزاریم دوست گرامی. در مورد تحلیل بنیادی مطالبی در سایت قرار گرفته و انشااله در ادامه مطالب بیشتری هم افزوده خواهد شد.

   ۰
 14. agah45822 گفت:

  باسلام وتشکر از مطالبتون لطفا مطالب گفته شده با مثال کاربردی توضیح داده شود

  ۰
 15. zahra گفت:

  با سلام ،مقایسه به صورت جدولی ،برای انتقال مفاهیم ،در عین سادگی ،عالیه .

  ۰
 16. agah01669 گفت:

  با تشکر از باشگاه و مطالب عالی کنار هم جمع شده بود

  ۰
 17. mozafari69 گفت:

  توو بازار ایران متاسفانه هیچکدوم جواب نمیدن

  ۰
 18. kohansali2 گفت:

  با سلام، سپاس از مطالب مفیدتان

  اگرچه با تکیه بر تحلیل تکنیکال نمی توان به تنهایی در بازار سرمایه گزاری کرد، برای بهره مندی از این تحلیل چه میزان از دانش مالی و تحلیل بنیادی لازم است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   تحلیل تکنیکال به خودی خود نیازی به علم و دانش مالی ندارد بلکه هوش ریاضیاتی خوبی نیاز دارد و تمرین و تکرار.

   ۰
 19. aagah08316 گفت:

  سلام.با تشکر از اقدامات جذاب و موثر مسئولین کارگزاری آگاه.لطفا در باشگاه محلی برای ارائه پیش بینی های سهامداران از وضعیت شرکتهای مختلف در گروه های مختلف صنعت مانند:گروه معادن،فلزات،صنایع غذایی،دارویی،پالایشگاه و.......در نظر بگیرید.تا بدین وسیله سهامداران علاقه مند،هم نظرات خود را راجب به روند قیمتی پیش روی شرکتهای مختلف بیان کنند،هم از نظرات سایر سهامداران در مورد حرکت قیمتی سهام شرکتها مطلع شوند.با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از پیشنهادتون. از آنجا که ماهیت بآشگاه برای ارائه سیگنال و تحلیل نیست، لذا چنین بخشی در سایت تعبیه نشده است. اما این بخش در سایت efanos وجود دارد.

   ۰
 20. agah29886 گفت:

  با سلام و عرﺽ خسته نباشید
  بیان مفاهیم کلی تحلیل تکنیکال و بنیادی و مزایا و معایب هر کدام بسیار مفید و کاربردی بود. با تشکر

  ۰
 21. agah29886 گفت:

  با سلام
  سوال مطرح شده در مورد مزایا و معایب تحلیل تکنیکال و بنیادی (طراح خانم مریم طلایی)به نظرم اشتباه در مورد چهار گزینه مطرح شده صورت گرفته است .
  با تشکر

  ۰
 22. agah02725 گفت:

  با سلام و سپاس از مطالب بسیار مفید ارائه شده.
  سوالی داشتم و آن اینکه کجا می توان همه خریداران و فروشندگان سهم را مشاهده کرد و نه تنها سه مورد نخست را؟

  ۰
 23. agah21425 گفت:

  گاهی وقت ها آدم یادش میره به وبلاگ سر بزنه اما با طراحی سوال از اطلاعات وبلاگ آدم مجبور میشه که بیاد و مطالب رو بخونه و این به نظر من خیلی خوبه . چون باعث میشه آدم اطلاعاتش بره بالا و هم اینکه مطالب رو بهتر درک میکنه چون که ملزم به پاسخگویی به سوالات هستیم
  ممنون

  ۰
 24. davodm65 گفت:

  سلام
  میشود راجع به تکنیک های دیگری که وجود دارد نیز مطلب بنویسید.
  باتشکر

  ۰
 25. agah18133 گفت:

  با سلام
  به نظرم تو بازاربورس ایران فقط تحلیل بنیادی جواب میده..

  ۰
 26. agah04971 گفت:

  باسلام به نظر من در بورس فقط آموزش اصولی و نه بیان تجربیات می تواند سود ساز باشد

  ۰
 27. agah71262 گفت:

  بسیار عالی بود
  بهتره در ایران بیشتر به وضعیت اخبار خارجی توجه کرد چون تأثیری که بورس از خارج از کشور میگیره همیشه بیشتر از بنیادی و تکنیکاله

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اخبار نیز بخشی از تحلیل است. برای مثال برای شرکتی که تولیداتش متاثر از قیمت دلار است، با تغییر قیمت دلار (افزایش یا کاهش) شرکت می باید صورت های مالی ارائه شده خود را تعدیل نماید.

   ۰
 28. agah09399 گفت:

  خیلی به دردم خورد یه دنیا ممنون

  ۰
 29. agah28775 گفت:

  باسلام
  بعد از بازگشایی سهام چگونه می توانیم ارزش ذاتی سهم را تشخیص بدهیم که دچار ضرروزیان در آن سهم نشویم یاحداقل کمتر ضرر کنیم؟

  ۳
  • Agah گفت:

   سلام
   در زمان بازگشایی عموما تغییرات سود و یا اخبار منتشر شده در مجمع بر تغییر قیمتی تاثیر میگذارد و بهتر است با سود جدید سهام ارزش گذاری شود.

   ۰
 30. agah04971 گفت:

  باسلام ممنون از اطلاعات خوب و سازندتون

  ۰
 31. مهدی گفت:

  ب نظر من تحلیل بنیادی بیشتر جواب میده

  ۰
 32. alimoazen2020@yahoo.com گفت:

  سلام چطور میشه رمز باشگاهم رو عوض کنم ؟

  ۰
 33. m00468 گفت:

  ممنون چطور میتونم از یک هفته مشاوره رایگان همفکران استفاده کنم ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با ثبت نام در سایت همفکران، شما تا ۷روز دسترسی به مطالب ویژه و تالارها را دارید.
   البته شایان ذکر است که شما همیشه بصورت رایگان می توانید در بخش "پرسش و پاسخ" سوالات خود را از مشاوران آگاه بپرسید ولی اگر دسترسی VIP داشته باشید علاوه بر پرسش و پاسخ خود، پرسش و پاسخ دیگران را هم می توانید ببینید.

   ۰
 34. keshvari گفت:

  با سلام
  توی بازار ما فقط تکنیکال وبنیادی نیست که جواب میده بلکه باید خیلی چیزهای دیگه مثل روانشناسی بازار ،بازی بزرگان و.. رو بدونی تا موفق بشی

  ۰
 35. شروین گفت:

  به نظر من تحلیل تکنیکال واقعا واجبه بدون این تحلیل واقعا سهمی رو خریداری نکنید

  ۱
 36. namazi01573 گفت:

  با سلام و احترام
  من تو پرتفوی م ۳۶۶۵ عدد سهم وتوصا (سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران) دارم اما امروز خواستم بفروشم با پیغام خطا مواجه می شدم که موجودی سهام وتوصا صفره و توی داراییهام هم ندیدمش فقط یک جا خواستم بروز رسانی کنم دوبرابر شد یعنی ۷۳۳۰ اما بازهم توی داراییهام صفره، لطفا بررسی نمایید.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام،
   شما تعداد ۳۶۶۵ سهم نزد کارگزاری آگاه خریداری کرده اید در حالیکه برگه سهمتان تعداد ۵۶۹۰ سهم را نمایش می دهد
   و این بیانگر آنست که تعدادی سهم نزد کارگزاری دیگری دارید.
   لذا برای فروش سهم از طریق کارگزاری آگاه میبایست، برگه سهم را از کارگزاری مربوطه گرفته و به آگاه تحویل دهید تا فرآیند انتقال ناظر انجام پذیرد.

   با تشکر

   ۰
 37. agah92758 گفت:

  باسلام/به نظر من سه عامل برای خرید سهام باید درنظر گرفت/۱-بنیادی۲-تکنیکال۳-رانتی

  ۰
 38. urm00361 گفت:

  با سلام مطلب فوق بسیار مفید بود . لطفا مطالبی هم در مورد تحلیل و پیش بینی شاخص قرار دهید

  ۰
 39. nam00233 گفت:

  با سلام و خسته نباشید.چند تا پیشنهاد داشتم
  ۱-لطفا جزوات آموزشی تحلیل تکنیکال را به صورت pdf در اختیار اعضا قرار دهید.(اگر رایگان امکانش نیست جهت خریداری)
  ۲- اپلیکیشن آسا تریدر درخواست و پرداخت وجه قر ار دهید.خیلی ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   و ضمن سپاس از ارائه پیشنهادهای خوبتون
   دوست گرامی بعلت سهولت در انتشار و نیز قابلیت استناد به منبع، مطالب آموزشی بآشگاه تحت وب ارائه شده است
   و اینکه شما براحتی می توانید همین مطالب ذخیره نموده و بصورت آفلاین در منزل یا محل کار مطالعه نمایید.
   در خصوص پیشنهاد دوم شما هم باید عرض نمود که این امر در دستور کار قرار گرفته و انشاالله در نسخه های آتی نرم افزار آسا تریدر شاهد آن خواهیم بود.

   با تشکر از همراهیتان

   ۰
 40. arezoo گفت:

  سلام
  این مقاله چاپ شده ؟

  ۰
 41. Salhivand گفت:

  با سلام بنظرم با توجه به اینکه در صورت عدم پرداخت مبلغ اعتبار و یا وام ،کارگزاری میتواند از طریق فروش سهمهای مشتری ،مبلغ مورد نظر را برداره ،اینقدر شرایط رو سخت نکنیم و قیدوبندها رو برداریم.

  ۰
 42. نوید گفت:

  من که فقط با تحلیل تکنیکال وارد بازار شدم ضرر دیدم لامصب تحلیل فاندامنتال خییییلی سخته و کلی زمان میبره

  ۰
 43. agah92758 گفت:

  سلام /ذر خرید وفروش سهام /شماه ردیف معاملات وجود نداره چرا ؟مشخص نیست چندمین نفر در صف هستی لطفا راهنمایی کنید

  ۰
 44. agah92758 گفت:

  با سلام اوراق مشارکت اگر سود ماهانه را به حساب واریز نکنند .چکار باید بکنیم ؟تشکر از راهنمایی شما

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بر اساس ماده ۱۵ آیین‌نامه اجرایی قانون نحوۀ انتشار اوراق مشارکت (مصوب ۷۷/۵/۱۸ هیئت وزیران) ناشر موظف است بازپرداخت اصل و سود متعلق را در سررسیدهای مقرر در اوراق تعهد کند و وثایق لازم را برای تضمین بازپرداخت اصل و سود‌متعلق به اوراق توسط عامل، در اختیار عامل قرار دهد. در صورت عدم ایفای تعهدات در سررسیدهای مقرر، عامل مکلف است از محل تضمین مذکور رأساً ‌اقدام نماید. مهلت پرداخت مابه‌التفاوت سودهای قطعی و سودهای علی‌الحساب پرداخت‌شده بر حساب انواع اوراق حداکثر شش ماه پس از سررسید نهایی ‌اوراق، خواهد بود.

   ۰
 45. AA2981 گفت:

  سلام
  اصلاح سند امتیاز ویژه برندگان مسابقات هفته دوم تیر ماه منظور چیه؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   ضمن عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
   منظور سند حسابداری اعمال امتیاز ویژه برنده شدن در مسابقات بآشگاه در بازه زمانی ۹ تیر الی ۱۵ تیر ماه است. این امتیاز با توجه به رتبه کسب شده در مسابقات به ۵۰ نفر برتر اعطا می گردد.
   با تشکر

   ۰
 46. AA2981 گفت:

  سلام و وقت به خیر!
  تحلیلگران بنیادی اعتقاد دارند همه اطلاعات موجود در بازار سرمایه از طریق قیمت قابل دریافت است.
  باعرض معذرت ،آیا این جمله درست است؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   خیر دوست عزیز
   هدف تحلیل بنیادی برقرار ساختن رابطه علت و معلول بین حرکات قیمت و اخبار اقتصادی است در حالیکه در تحلیل تکنیکال، قیمت است که حرف اول و آخر را می‌زند.

   ۰
 47. AF4240 گفت:

  ممنونم از کارگزاری اگاه بابت مطالب مفید بالا...
  به نظرم تحلیل تکنیکال برای نوسان گیری و معاملات کوتاه مدت و کسایی که سرمایه پایینی دارند فوق العاده است ،ولی برای سرمایه گذاری بلند مدت و همچنین کسایی که سرمایه های زیادی رو وارد بورس میکنند هر دو تحلیل لازمه.

  ۰
 48. AE0039 گفت:

  سلام. آیا میشه گفت فقط با تحلیل تکنیکال میشه در بازار بورس معامله کرد؟؟

  ۰
 49. AP6873 گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون
  بخصوص عکس ها خیلی مختصر و مفید و ساده همه چیز رو تشریح کرده بود

  ۰
 50. AW2842 گفت:

  اگه میتونین و وقت دارین رو هر دو تحلیل کار کنین،اگه وقت ندارین پولتونو بزارین تو صندوقها و نابودش نکنین

  ۰
 51. آشنا گفت:

  بهتر است منابع اين مطالب نيز ذكر شود تا معتبر تر باشد.

  ۰
 52. مسعود بهرا یان کد ۴۲۵۷۲agah گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب
  خواهشمند است راهنمایی فرمایید ارزش ذاتی سهام یک شرکت را چگونه میتوان رویت کرد
  -------
  TR

  ۰
 53. BA5566 گفت:

  با توجه به مطالب پس اگر ما قصد معامله و سودهای کوتاه مدت رو داریم تحلیل تکنیکال کفایت میکند درسته ؟؟؟؟

  ۰
 54. BA5566 گفت:

  از نظر من اگر فقط قصد پس انداز داریم با مقدار پول زیاد حتما باید تحلیل بنیادی رو یاد بگیریم ولی اگر میخوایم سود های کوچیک در مدت زمان کوتاه بکنیم به زبانی کارمون بشه خرید و فروش و تند تند سود پول رو ببینیم و پول برداشت بزنیم تحلیل تکنیکال کارایی داره

  ۰
 55. BC5443 گفت:

  من خودم به شخصه سهام ارزشمند رو با فاندامنتال پیدا میکنم و در نهایت بهترین منطقه ورود و خروج رو با تحلیل تکنیکال پیدا میکنم

  ۰
 56. عبدالله گفت:

  سلام يه سوال داشتم. آيا در بورس ميشه اصل سهم رو نگه داشت و فقط سودش رو برداشت؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سهم مورد نظر در سبد دارایی خود را با سود (بیشتر از قیمت خریداری شده ) به فروش برسانید ، به شما سود تعلق می گیرد و در صورتی که با ضرر و کمتر از قمیتی که خریداری نموده اید به فروش برسانید ضرر تعلق میگیرد.پس سود و ضرر زمانی مفهوم می یابند که شما سهم خود را با سود یا با ضرر به فروش برسانید.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: