مروری بر اثرات تحریم‌ها و تحولات برجام بر حوزه بورس و اوراق بهادار

 • ۱۰ شهریور ۱۳۹۷
 • آگاه
 • ۵۶ نظر
 • ۱۰۳۹۸ مشاهده
تحریم

قدرت‌های دنیا با ادعای انگیزهی توقف در پیشرفت برنامه اتمی ایران تحریم‌هایی علیه ایران شکل دادند. این تحریم‌ها از سال ۱۳۸۹ به‌صورت جدی‌تری صورت گرفت و در سال ۹۰ به شکل وسیعی ادامه پیدا کرد. با وسعت تحریم‌ها طبیعی بود که اکثر صنایع (چه واردات و چه صادرات محور) وارد مرحله رکود و کاهش فروش محصولات خود شوند‌ و این رکود گریبان‌گیر بازار سرمایه نیز شد، به‌گونه‌ای که حدودا ۱۷ ماه شاخص در محدوده ۲۵ هزار واحد راکد ماند. در ادامه این مطلب از بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه همراه ما باشید تا مروری بر اثرات تحریم‌ها و تحولات برجام بر حوزه بورس و اوراق بهادار داشته باشیم.

تحریم‌های فلج کننده اقتصادی و ممنوعیت‌های صادراتی و وارداتی و ممنوعیت در مبادلات تجاری و کاهش درآمدهای ارزی ناشی از آن، افزایش نرخ دلار و رشد فزاینده نرخ تورم از عوامل موثر بر این رکود بودند.

به دنبال افزایش قیمت دلار که از سال ۹۰ شروع شده و تا انتهای سال ۹۱ ادامه دار بود محرک بزرگی در بازار بورس ایجاد شد. شرکت‌ها ابتدا افزایش قیمت دلار را در سود خود اعمال نمی‌کردند، اما در نهایت بسیاری از آنها اقدام به تسعیر ارز کردند. شرکت‌های فلزی و پتروشیمی که عمدتا از شرکت‌های صادرات محور بودند توانستند محصولات خود را بسیار گران‌تر به فروش رسانند و سوددهی فزاینده‌ای را ثبت کنند.

شرکت‌های بانکی نیز در تسعیر ارز تعدیلات خوبی داده‌ و از طرفی با گران شدن دلار شرکت‌های دارویی نیز با افزایش قیمت دارو سود‌دهی زیادی به دست آوردند. به جز گروه خودرو که با افزایش بیش از دو برابری محصولات باز هم زیان‌دهی بالایی داشت تقریبا اکثر صنایع با رشد دلار، سوددهی مناسبی را ثبت کردند.

پس از انجام مذاکرات متعدد و دستیابی به توافقات اولیه با اجرایی شدن برجام تحریم‌ها یکی پس از دیگری لغو شده و بازار سرمایه نیز به این تغییر بزرگ واکنش نشان داد و روند صعودی به خود گرفت. هرچند که در این مدت شاخص‌های بورس با نوساناتی نیز همراه بود ، ولی با روشن شدن آثار برجام در بخش‌های مختلف اقتصاد که ارتباط مستقیم و غیرمستقیمی نیز بر صنایع حاضر در بورس دارند، فعالان بازار سرمایه امیدوارتر از گذشته در این بازار حاضر شده و شاخص بازار سهام پس از رفع تحریم ها از ۶۲ هزار واحد به بیش از ۷۴ هزار واحد رسید که این اثر مستقیم برجام بر بازار سرمایه ایران بود و نشان‌دهنده دید مثبت سرمایه‌گذاران به سیاست‌های دولت و تغییراتی در عرصه های اقتصاد ایران بود. با افزایش روند رو به رشد شرکتهای فعال در بورس تمایل افراد به سرمایه گذاری در این حوزه بیشتر شد و به دنبال آن نقدینگی در بازار سرمایه افزایش یافت.

همچنین تکاپوی تمام بخش‌های اقتصادی کشور بعد از برجام تا حدی توانست جذابیت ایران برای سرمایه گذاری را نزد خارجی‌ها افزایش دهد که آمارها نیز گواه حضور بیشتر خارجی‌ها طی این مدت در اقتصاد و به خصوص بازار سرمایه است.

با آزاد شدن بخشی از منابع و سهولت در صادرات و واردات و همچنین گشایش‌های مالی و اعتباری بسیاری از گروه‌های بورسی تحت تاثیر قرار گرفتند. برای مثال خودرویی‌ها با به سرانجام رسیدن برجام رشد قابل توجهی را تجربه کردند و قیمت سهام زیر‌مجموعه آنها رشد چشمگیر ۲۰۰ درصدی را در زمستان ۹۴ تجربه کرد.

همچنین گروه‌های کالا‌محور از جمله پتروشیمی‌ها که وضعیت سود‌آوری آنها به‌شدت تحت تاثیر وضعیت بازارهای جهانی بود، با انعقاد قرار‌داد با خارجی‌ها و باز شدن درهای بازارهای خارجی به سوی محصولاتشان با رشد خوبی همراه بودند.

بعلاوه این که درآمدهای ارزی حاصل از فروش خارجی محصولات و نقل و انتقالات بانکی هم با سهولت بیشتری انجام میگرفت و مشکلات موجود بر سر راه دریافت درآمدهای ارزی نیز رفع شده بود. به طور کلی با صورت گرفتن برجام صنایعی که از تحریم لطمه دیده بودند، یا به ‌خاطر موانع تجاری و بانکی با مشکلات اساسی مواجه شده بودند ، فرصت رشد مجددی پیدا کردند.

اما این روند با شروع انتخابات امریکا دچار دگرگونی شد. پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا نگرانی‌هایی از تصمیمات ترامپ و آینده توافق هسته‌ای به وجود آمد، زیرا او سابقا در فعالیت‌های انتخاباتی خود گفته بود که برجام را قبول ندارد.

سرانجام در روزهای نزدیک به زمان اعلام نظر دونالد ترامپ در رابطه با باقی ماندن یا خروج از برجام توسط آمریکا ، بورس تهران بار دیگر در لاک دفاعی فرو رفت و قیمت‌ها با شیب تندی ریزش داشتند. در نهایت در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ دولت ایالات متحده آمریکا رسماً اعلام کرد که دیگر نسبت به توافق برجام پایبند نخواهد ماند و قصد دارد برخی تحریم‌ها را دوباره علیه ایران اعمال کند و همچنین برای انجام مجدد مذاکرات در صورت تمایل ایران اعلام آمادگی نمود.

پس از لغو برجام از سوی آمریکا، بورس اوراق بهادار تهران هم بی‌نصیب نماند و با فروش‌های هیجانی در بازار سرمایه، افت شاخص مجددا رخ داد. این درحالی است که بازار سرمایه پیش از این روند صعودی امیدوارکننده‌ای به خود گرفته بود و حتی از نیمه کانال ۸۵ هزار واحدی هم عبور کرده بود و به بالاترین رکورد دو سه سال اخیر یعنی ۸۵۸۳۱ رسیده بود و انتظار میرفت این روند ادامه یابد.

با این همه با وجود شرایط به نسبت مناسب بازار و همچنین پیش‌بینی‌های مثبت از وضعیت صورت‌های مالی اغلب شرکت‌ها، هیجانات منفی ایجاد شده در بازار سرمایه باعث ریزش بازار و افت شاخص گردید.

افت شاخص در شرایطی به وقوع پیوست که پیش‌تر پذیرش توافق هسته‌ای هم با واکنش بسیار مثبت بورس اوراق بهادار مواجه شده بود.

از نظر تحلیل تکنیکال ارزش کل شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران و بازار اول و دوم فرابورس ایران اکنون در حدود ۶۵ میلیارد دلار هست که با توجه به رشد نرخ دلار و افت شاخص عملا این رقم از نظر تکنیکالی در کف (حداقل قیمتی) قرار دارد.

برخی تحلیلگران معتقدند اگرچه آثار هیجانی خروج آمریکا از برجام ممکن است مداوم نباشد، اما آثار منفی اقتصادی برای ایران در طولانی‌مدت به بار خواهد آورد و اقتصاد را دچار دگرگونی خواهد کرد و بازار سرمایه به‌عنوان ویترین اقتصاد کشور به‌خوبی اثرات این اقدام را نمایان می‌کند.

سناریوها

در وضعیت حاضر کارشناسان مسائل اقتصادی دو سناریو احتمالی برای برجام مطرح میکنند. یک ادامه برجام با کشورهای اروپایی و دوم خروج ایران از برجام.
اگرچه ماندن در برجام ریسک‌های سیستماتیک را تا حدودی کنترل می‌نماید ولی شرایط دشوار اقتصادی پیش رو انکارناپذیر خواهد بود.

آثار تورمی ناشی از بازگشت تحریم ها و افزایش نرخ دلار در کنار ریسک های سیستماتیک بازار می‌توانند در روزهای پیش رو بر بازار سرمایه اثر بگذارند. در بیشتر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و اوراق بهادار وضعیت، از نظر رشد نرخ دلار و تورم انتظاری و رشد قیمت نفت و کالاهای اساسی مثبت ارزیابی می‌شود و از طرفی بسیاری از گروه‌ها و صنایع بورس که صادرات محور هستند، به کشورهایی کالاهایشان را ارسال می‌کردند که در دوران تحریم و در دوران تصویب برجام نیز مشغول صادرات به آنها بوده‌اند.

در نتیجه این شرکت‌ها تفاوت آنچنانی از نظر میزان صادراتی کالاها نخواهند داشت و تغییرات برجام اثری روی آنها نخواهد گذاشت. البته کارشناسان معتقدند که اگر قوانینی وضع شود که باعث رفع موانع تولیدات داخلی شود و همچنین نظارت بر ارتقای نظام مالی کشور و حمایت از تولید داخلی به درستی اجرا شود و ارتباطات با کشورهای اروپایی به نحو مناسب ادامه دار باشد و در نهایت از پتانسیل‌های بازار سرمایه به درستی استفاده شود، بازار سهام به رشد خود در بازه زمانی میان‌مدت و بلندمدت ادامه خواهد داد و روند صعودی مناسبی را پیش خواهد گرفت.

از سوی دیگر زمانی که نرخ دلار افزایش پیدا کند قیمت تمام شده محصولات مشابه داخلی در مواردی که مواد اولیه و تکنولوژی مورد نیاز آنها در داخل تامین می‌شود ارزانتر خواهد بود که این موضوع تا حدودی میتواند به رونق کسب و کار این دسته از شرکت‌ها و صنایع منجر شود و در پی آن انتظار تعدیلات مثبت و افزایش مقدار فروش آنها ممکن می‌شود و از این نظرهم میتوان تاثیر افزایش نرخ دلار را بر شرکت‌ها، صنایع و در پی آن بازار سرمایه مورد بررسی قرار داد.

نکته نگران کننده در مورد بازار ریسک‌های سیاسی پیش رو خواهد بود. روند ادامه یا خاتمه برجام، روابط اروپا و ایران و تحریم‌های شدید از سوی امریکا عواملی است که می تواند پتانسیل‌های مثبت بازار را تحت تاثیر قرار داده و تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها را با دقت و تامل بیشتر همراه سازد.

با افزایش نوسانات دلار و طلا از نقدینگی بازار بورس کاسته شد و بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری در این بازارها که بازدهی مناسبتری به همراه داشتند از خود تمایل نشان دادند. البته لازم به ذکر است که در مدت زمانی که دلار در حال افزایش نرخ بود بازار بورس به دلیل ابهامات در آینده برجام و ترس از ریسک‌های سیستماتیک همچنان کم نوسان و آرام به حرکت خود ادامه داد و اگرچه اثر افزایش نرخ دلار در سود شرکت‌ها خود را نشان داد ، ولی این اثر در قیمت‌های سهام کمتر منعکس شد.

در هر صورت در حال حاضر سرمایه‌گذاران با توجه به مولفه‌های ریسک‌ساز سیاسی با اندکی احتیاط نقدینگی خود را در بازارسهام به گردش درمی‌آورند و بسیاری نیز دست از فعالیت در این بازارها کشیده‌اند تا ثبات بیشتری در وضعیت برجام ایجاد شود و بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری به سرمایه گذاری در بازار بورس بپردازند.

نتیجه‌گیری

رونق بازار سرمایه در بلندمدت به رشد واقعی اقتصاد وابسته است و سهامداران حرفه‌ای بازار سهام با اشراف به آثار روانی اخبار پیرامونی برجام بر عدم اثرات بلندمدت چنین اقدام‌هایی واقفند و با به کارگیری استراتژی های بلند مدت به روند معاملات خود ادامه می‌دهند.

اما قطعا ارائه گزارشات درست و دقیق از سوی شرکت های فعال در بورس به عنوان یک عامل بنیادی مهم برای شناخت شرکت‌های برتر برای سرمایه گذاری و دستیابی به ثبات در سیاست‌های خارجی به ویژه در تعامل با کشورهای اروپایی میتواند آینده ای بهتر و مطمئنتری برای بازار بورس رقم بزند و سهامداران را به کسب بازدهی حداقل۳۰درصدی امیدوار سازد. بدون شک انتخاب شرکت‌های مناسب در صنعت هایی متناسب با اوضاع کنونی، سهامداران را از بیشترین شانس در یک سرمایه‌گذاری موفق بهره‌مند خواهد کرد. با توجه به توان بالای سودآوری بازار سرمایه امید به آن است که پیامدهای خروج آمریکا از برجام بر این بازار اثرگذار نباشند و همچنان شاهد رشد و شکوفایی بازار سرمایه کشورمان باشیم.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

56 پاسخ به “مروری بر اثرات تحریم‌ها و تحولات برجام بر حوزه بورس و اوراق بهادار”

 1. AK8490 گفت:

  ببخشید اگر سهام شرکتی را بخری وان شرکت بسته شود چه بلایی سر سهم میاید

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   در صورتیکه گزارشات را به موقع افشا نکند و یا چند سال پیاپی زیان آور شود از بازار بورس به بازار پایه فرابورس منتقل میشود.

   ۰
 2. یوسفی گفت:

  سلام
  در این بازار و شرایط خاص یا باید نظاره گر بود تا .. یا با دقت و اصول وارن بافتی سهام خاص را در زمان خاص خودش شکار کرد
  تشکر

  ۰
 3. AM7347 گفت:

  متاسفانه تحریمها رو اقتصاد ما خیلی اثر گذاشته

  ۰
 4. AK6766 گفت:

  متاسفانه تحریمها و سو مدیریت رو اقتصاد ما خیلی اثر گذاشته

  ۰
 5. AM9258 گفت:

  متاسفانه تحریمها خیلی رو اقتصاد ما خیلی اثر گذاشته.

  ۰
 6. AN9180 گفت:

  علاوه بر این عوامل تاثیر گذار قیمت گذاری دستوری و مصوبات شبانه روی روند سهم ها تاثیر منفی می گذارد. به نظر بنده وزارت صنعت باید بر حسب منافع ملی و اقتصادی تصمیم بگیرد و قوانین اقتصاد آزاد را در تصمیم گیری ها لحاظ کند. وگرنه متضرر اصلی سهامداران خرد در بازار خواهند بود.

  ۰
 7. AN6921 گفت:

  توی این شرایط اقتصادی و تحریم ها متاسفانه قشر ضعیف جامعه ما هر روز ضعیف تر میشن و قدرت خرید هر روز کمتر میشه

  ۰
 8. AN9108 گفت:

  با سلام از نگارش تحلیل کلی موضوع تشکر می کنم. اما متاسفانه یا خوشبختانه با روند کنونی باید شاهد افت بازار بورس و سهام و خروج سرمایه ها به سمت بازارهای جذاب دیگر باشیم. این نقدینگی سرگردان و وسواس باعث شده افراد کمی محتاطانه رفتار کنند و طبیعتا فکر میکنم تا پایان سال شاهد رشد تورم و رکود در بازار اقتصادمصرفی باشیم و تولیدکنندگان دچار رکود و سرمایه گذاران نیز دچار ریسک بالای سرمایه گذاری که شاید آنها را از کار در این بازار منصرف کند. امید است که سیاست ها،ابزارها و برنامه های بورس و بانک مرکزی بتواند جریان مثبت و امیدوار کننده ای را ایجاد کند.

  ۰
 9. میثم گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  لطفا سوال به کد ۹۷۰۶۰۲۲ اصلاح شود. سوال مربوط به نهادهای سپرده پذیر. با تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   در صورت امکان گزینه‌های این سوال اصلاح می‌شود در غیراینصورت، سوال حذف می‌گردد و مجدد در بآشگاه قرار خواهد گرفت.
   با تشکر از دقت نظر شما

   ۰
 10. AL9642 گفت:

  بنظرتون دوره تحلیل تکنیکال آنلاین به اندازه حضوریش سودمند خواهد بود؟؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   تفاوتی در محتوای دوره های حضوری و غیرحضوری نیست. در د.ره های آنلاین نیز شما می توانید سوالات خود را از استاد بپرسید. لذا از نظر کارگزاری تفاوت محتوایی و کیفیتی بین دو نحوه برگزاری نیست.

   ۰
 11. AD2042 گفت:

  سلام
  اگر به توانمندی های داخلی اعتقاد داشته باشیم و از ظرفیتهای داخلی استفاده کنیم تحریمها اثرات مخرب زیادی نخواهند داشت

  ۰
 12. AM0904 گفت:

  به نظر من در بورس هر زمانی میشه سود کرد. فقط باید زمان مناسب را برای خریدو فروش شکار کرد

  ۲
 13. AJ5447 گفت:

  احتمالا در آبانماه شاهد یه اصلاح خیلی گسترده شاخص کل بخاطر تاثیر روانی تحریمها خواهیم بود

  ۲
 14. AK9794 گفت:

  انشاءالله که مشکلات برطرف شه کشور از بحران در بیاد

  ۰
 15. AJ5982 گفت:

  سلام سوال ۹۷۰۶۰۲۱ را درست جواب ندادید گزینه ۲ جواب درست میباشد .شما پرسیدید کدام گزینه صحیح نیست گزینه ۱ و ۳ کاملا صحیح میباشد دقیقا در راهنمای نرم افزار معاملات برخط آساتریدرآگاه (نسخه جدید) همانند آن نوشته شده است .

  ۰
 16. AJ6723 گفت:

  رونق بازار سرمایه در بلندمدت به رشد واقعی اقتصاد وابسته است

  ۰
 17. AN6670 گفت:

  اگه دچار هیجانات ناشی از اخبار پیرامون نشیم خروج آمریکا از برجام تاثیر زیادی روی بازار سرمایه نمیزاره

  ۰
 18. AM8254 گفت:

  تاثیر تحریم های آبان چه خواهد بود ؟
  و به نظر شما در کدام صنایع میتونه تاثیر بیشتری بگذارد

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.

   ۰
 19. AN4223 گفت:

  با سلام
  اگر دیدگاه مدیران و سرمایه گذاران به سمت پیشرفت کشور باشد و نه خاص خودشان هم کشور از این رکود اقتصادی خارج می شود و هم سرمایه داران با افزایش سرمایه روبرو خواهند شد.

  ۰
 20. aa2981 گفت:

  سلام
  خروج ایران از برجام بازار به چه صورت میشود؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت خدماتی است، امکان ارائه تحلیل بازار و مشاوره در آن وجود ندارد.
   لذا برای استفاده از تحلیل و مشاوره لازم است به سایت همفکران مراجعه نمایید

   ۰
 21. AJ6723 گفت:

  متاسفانه تحریمها خیلی رو اقتصاد ما خیلی اثر گذاشته.

  ۰
 22. AO5012 گفت:

  به نظر من شرایط برای کسی که علم و دانش اقتصادی داشته باشه فرقی نداره چون در هر شرایط اقتصادی میتونه به نفع خودش کسب سود کنه...

  ۰
 23. AN7805 گفت:

  با سلام ، ممنون از مقاله مفیدتتان
  در این اوضاع اقتصادی پیش روی کشور مسئولین ،مردم و سرمایه گذاران و... باید باهم یکدل بوده و هدف را ارتقاء اقتصاد کشور و خروج از شرایط موجود در نظر بگیرن نه مثل بعضی از افراد از خدا بی خبر که فقط به فکر منافع شخصی خود می باشند و با اقدامات اقتصادی غلط خود مثل احتکار و صادرات و یا واردات غیرمنطقی بر اقتصاد کشور ضربه می زنند.

  ۰
 24. AN8386 گفت:

  با سلام
  به نظر بنده مدیریت کردن بازار کشور مهم است و از تحریم ها بیشتر به اقتصادمون ضربه زده مثلا همین دلال بازی دلار و احتکار نمودن و افزایش اجناس و کالاهای سطح بازار
  می بایست بطور جدی تری برخورد بشه تا پول شویی در بازار کشور محو شود.

  ۰
 25. AO0000 گفت:

  به نظر من اگه هوشمندانه در بازار سرمایه , سرمایه گذاری کنی , حتی در شرایط سخت اقتصادی هم میتونی نتیجه خوبی کسب کنی

  ۱
 26. AO3441 گفت:

  سلام چرا امتیاز خرید وفروشم به جمع امتیازام اضافه نشده

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   امتیاز و ریال معاملات شما در بآشگاه محاسبه و اعمال شده است.
   درصورتی که همچنان مشکلی وجود دارد لطفا تاریخ معامله و نام نماد را ذکر کنید تا پیگیری شود.
   باتشکر

   ۰
 27. AN6196 گفت:

  سلام
  به نظر من اثار تحریم و مسائل سیاسی نمی تواند در کوتاه مدت بر اقتصاد اثر گذار باشد ولی فقط بهانه ای شده برای سودجویی عده ای فرصت طلب که با دانم زدن به جو روانی حاکم ازنااگاهی مردم کمال سو استفاده را می برند البته دولت هم خواسته یا ناخواسته با بالا بردن قیمت اقلام کالا و خدمات و سایر سو مدیریتهایش به این سودجویان کمک وافری نموده است . حرکت فوجی نقدینگی ا بین بازارهای مختلف حکایت گله ای است که ترسیده باشد با انداختن تنها یک سنگ می توان گله را از سویی به سوی به سوی دیگر هدایت نمود. هریک از ما بااگاه سازی و جذب دوستان و اشنایان خود به بازار سرمایه میتوانیم کمک شایانی به ثبات اقتصادی کشور و خود انجام دهیم و از مشکلات در امان بمانیم

  ۰
 28. AK1832 گفت:

  پیشنهاد میکنم سایت همفکران هر از گاهی یک سهم رو بعنوان خرید و یا فروش معرفی کنند تا از نتیجه آن دلگرم بشیم

  ۰
 29. AP3311 گفت:

  بسیار بسیار راضی هستم از آگاه ... امیدوارم به روز تر و طرح های جدید تر هم روو کنه

  ۰
 30. AO0620 گفت:

  با سلام
  بیشترین مشکل در نبود راهکارهای جامع و اتخاذ سیاست های غلط در دوران تحریم بوده است

  ۰
 31. AO3441 گفت:

  سلام سود مجمع یاتعداد از کجامیشه دید؟

  ۰
 32. AK4785 گفت:

  سلام.به نظر من عوامل متعددی رو اقتصاد کشور اثر داره و برجام فقط یکیشه.
  ما اگه از منابعی که به طور طبیعی خدا در اختیارمون گذاشته استفاده کنیم و قوانین درست وضع کنیم و در اجرای قانون تعلل نداشته باشیم و از نیروی کار جوان استفاده بکنیم کشورمون پیشرفت میکنه

  ۰
 33. AO1145 گفت:

  نمیدونم درست میگم یانه ،
  سهامی که منشر شده و دست مردمه و با عرضه و تقاضا بین خودمون جابجا میشه ، چرا باید تحریم اثر بزاره ؟! خب میشه همونجور خرید و فروش رو ادامه داد ، صرفا سود تقسیمی شرکت صفر و حتی منفی میشه، اینجوری بازار سرحاش میمونه، نه؟!!

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   وقتی شرکتی سود سهامش صفر و یا حتی زیانده میشود، دلیل منطقی برای خرید سهام آن شرکت وجود ندارد و طبیعتا فشار فروش زیاد می‌شود و قیمت سهم کاهش میابد.
   باتشکر

   ۰
 34. AO6626 گفت:

  تحریم ها اگر به توصیه های رهبر با اقتصاد مقاومتی توسط سران مهار نشود راه گریز ندارد.

  ۰
 35. AP8462 گفت:

  با سلام.
  در دهکده جهانی بالاخره دادوستد با بقیه کشورها در توسعه نقش مهمی دارد

  ۰
 36. Milad گفت:

  سلام. بنظرتون اثر تحریم های آبان روی بازار بورس چطور خواهد بود؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

   ۰
 37. AP1535 گفت:

  سلام
  تحریم ها چند درصد میتونه تو کاهش شاخص کل بورس تاثیر بزاره?

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   یک سری فاکتورها مهم است. ابتدا باید دید با اعمال تحریم‌ها شرکت‌های صادرات محور تا چه حد روی فروش و صادرات آنها تاثیر می‌گذارد

   ۰
 38. AL8766 گفت:

  منتظر خبرهای خوب بورس درآستانه ۱۳ آبان

  ۰
 39. AU0902 گفت:

  البته لازم به ذکر است که در مدت زمانی که دلار در حال افزایش نرخ بود بازار بورس به دلیل ابهامات در آینده برجام و ترس از ریسک‌های فراوان همچنان کم نوسان و آرام به حرکت خود ادامه داد و اگرچه اثر افزایش نرخ دلار در سود شرکت‌ها خود را نشان داد ، ولی این اثر در قیمت‌های سهام کمتر منعکس شد

  ۰
 40. AU0902 گفت:

  و برای تکمیل موضوع تحریم‌های فلج کننده اقتصادی و ممنوعیت‌های صادراتی و وارداتی و ممنوعیت در مبادلات تجاری و کاهش درآمدهای ارزی ناشی از آن، افزایش نرخ دلار و رشد فزاینده نرخ تورم از عوامل موثر بر این رکود بودند

  ۰
 41. AU0902 گفت:

  در جمع بندی کلی
  رونق بازار سرمایه در بلندمدت به رشد واقعی اقتصاد وابسته است و سهامداران حرفه‌ای بازار سهام با اشراف به آثار روانی اخبار پیرامونی برجام بر عدم اثرات بلندمدت چنین اقدام‌هایی واقفند و با به کارگیری استراتژی های بلند مدت به روند معاملات خود ادامه می‌دهند.

  ۰
 42. AO2298 گفت:

  جهت سرمايه گذاري در سهام شركتهاي مختلف بايد موارد مختلف را در نطر گرفت

  ۰
 43. AU0902 گفت:

  با سلام
  اثرات تحریم‌ها و تحولات برجام بر حوزه بورس و اوراق بهادار به فرموده رهبر فرزانه فقط اقتصاد مقاومتی

  ۰
 44. AU0902 گفت:

  با سلام
  از نکات مهم پراهمیت برای دور ماندن از خریدوفروش‌های هیجانی و تحریمهای اعمال شذه داشتن دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری است.

  ۰
 45. BG1891 گفت:

  مفید بود اما کاش کمی موشکافانه تر موضوع را تشریح و بسط میداد.
  البته ممنونم از تیم تحریریه آگاه

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: