بایدها و نبایدهای سبدگردانی

 • ۲ شهریور ۱۳۹۶
 • agah1
 • ۲۵ نظر
 • ۹۷۱۹ مشاهده
بایدها و نبایدهای سبدگردانی

سبدگردانی به‌عنوان یکی از خدمات ویژه کارگزاری‌ها و نهادهای مالی است که سعی در حداکثر نمودن دارایی صاحبان سرمایه با قبول میزان ریسک مشخص از جانب سرمایه‌گذار دارد.

اما نباید فراموش کنیم که این سرمایه‌گذاری نیز مانند سایر فعالیت‌های اقتصادی قواعد خاص خود را دارد که چشم‌پوشی از آن‌ها می‌تواند زیان یا ریسک مضاعفی را به سود و یا اصل سرمایه تحمیل نماید.

در مطلب “سبدگردانی معاملات اوراق بهادار در کارگزاری آگاه” به توضیحاتی درباره تعاریف و ضرورت های این حوزه پرداختیم. اما در این مطلب، ابتدا به مرور تعریف سبدگردانی و مقایسه آن با  برخی از ابزارهای سرمایه‌گذاری می‌پردازیم و سپس نکاتی را که برای تشکیل سبد باید به آن توجه داشت، به‌صورت اجمالی مرور می‌کنیم.

تعریف سبدگردانی

سبدگردانی به خرید، فروش و نگه‌داری اوراق بهادار گفته می‌شود که به نام سرمایه‌گذار، توسط سبدگردان و در قالب قراردادی مشخص، به‌منظور کسب انتفاع انجام می‌گیرد. به‌بیان‌دیگر سبدگردانی  به معنی مدیریت سرمایه‌ی شخص سرمایه‌گذار، توسط شخص حقوقی است که بابت این خدمت کارمزد دریافت می‌کند.

 سبد سرمایه‌گذاری یا پورتفولیو، مجموعه‌ای از دارایی‌های فرد است که یک سرمایه‌گذار در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌نماید. مانند سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، سهام شرکت‌های سهامی عام، گواهی سپرده و … که می‌توان با ارزیابی مستمر دارایی‌ها میزان بازده و ریسک آن را مدیریت کرد. همچنین هرچه تنوع دارایی‌های درون سبد بیشتر باشد، میزان ریسک سبد کمتر و به دنبال آن انتظار رشد سریع و ناگهانی سرمایه نیز کاهش می‌یابد.

به همین دلیل خوب است بدانیم بازه زمانی مورد انتظار برای سودآوری سبدگردانی میان‌مدت و بلندمدت است و سوددهی ثابت از ویژگی‌های اصلی آن به‌حساب نمی‌آید. همچنین نوسانات بازار سرمایه، تأثیر به سزایی بر وضعیت بازدهی سبد خواهد داشت و قضاوت درباره نوع مدیریت سبد با مشاهده‌ی اولین بازدهی منفی در یک برهه زمانی، امری نادرست و غیرحرفه‌ای است. چه‌بسا که در طول دوران قرارداد سبدگردانی، شاهد افت‌وخیز وضعیت سبد خواهیم بود و این امر گواهی بر تحقق سود یا تقبل زیان نیست. به همین دلیل همواره توصیه بر ورود به بورس با مازاد سرمایه است و سبدگردانی هم از این قاعده پیروی می‌کند.

شایان ذکر است راهکارهایی نیز جهت مدیریت مناسب سبد و متناسب صاحب سرمایه اعمال می‌گردد که از شاخص‌ترین آن‌ها تعیین ضریب بتا سبد است. درواقع ضریب بتا، معرف میزان واکنش‌پذیری و حساسیت سبد ما نسبت به وضعیت روز بازار است که به‌طورمعمول برای افراد ریسک گریز مقداری کمتر و برای سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، بزرگ‌تر اتخاذ می‌گردد.

بدیهی است با گسترش دامنه‌ی تنوع در سبد سرمایه، نظارت و کنترل آن سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد شد که ممکن است سرمایه‌گذار مجال و یا تخصص کافی برای رسیدگی به آن را نداشته باشد. به‌منظور رفع این خلأ می‌توان به‌واسطه‌ی خرید واحدهای صندوق و یا در حالت تخصصی‌تر، با استفاده از خدمات سبدگردانی از تجربه و تخصص افراد خبره در این زمینه بهره جست.

از مزایای سبدگردانی نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها، قابلیت تغییر اجزاء سبد است که میزان ریسک و بازده‌ سبد را برای اشخاص مختلف در دوره‌‌های زمانی متفاوت، انعطاف‌پذیر می‌سازد. به بیان دیگر با درخواست صاحب سرمایه، استراتژی سبد قابل تبدیل و تغییر است.

برای مثال فرض کنید هنگام انعقاد قرارداد و طی توافق سبدگردان و سرمایه‌گذار، تصمیم گرفته می‌شود که سبد سرمایه با حداقل ریسک ممکن تشکیل گردد اما بعد گذشت ۶ ماه، با تغییر شرایط مالی و به تقاضای مشتری، استراتژی مدیریت سبد از ریسک‌گریز به ریسک‌پذیر تغییر کرده و مسیر کسب درآمد و ریسک وی به گونه‌ی دیگری رقم خواهد خورد. این در حالی است که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، امیدنامه صندوق و همچنین ارکان صندوق مانند مدیر و ناظر اصول، قواعد و چهارچوبی را تعیین می‌نماید که انعطاف آن را برای شرایط متفاوت سرمایه‌گذار کاهش می‌دهد. به‌طور مثال درصد معینی از دارایی صندوق بسته به نوع آن، باید در اوراق بهادار خاصی سرمایه‌گذاری گردد اما در سبدگردانی تمام دارایی را می‌توان در یک نوع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کرد و در دوره‌های زمانی مختلف تمام یا بخشی از آن را تغییر می‌دهد. تصمیم‌گیری پیرامون این هدف، تحت تأثیر آزمون ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار محقق می‌گردد که نشانگر قدرت ریسک و تأثیر نوسان سرمایه بر وضعیت امرارمعاش سرمایه‌گذار است.

به‌عنوان مثال عایدی حاصل از سنوات بازنشستگی برای فرد ریسک گریز در مقایسه با سرمایه موروثی یک فرد ریسک‌پذیر به دو روش مختلف، سرمایه‌گذاری خواهند شد و به بازدهی‌های مختلفی منتج می‌گردد. بنابراین مقایسه بازدهی سبدهای سرمایه‌گذاری امری دشوار و مستلزم یکسان‌سازی شرایط آن‌ها است.

بایدها و نبایدهای سبدگردانی

سبدگردانی به عنوانی یکی از خدمات کارگزاری آگاه

شرایط متعارف سبدگردانی

واضح است که سبدگردان در ازای ارائه خدمات سبدگردانی، شایسته برخورداری از منافع متقابل و یا به عبارتی دستمزد فعالیت خود است.  این دستمزد بخش اندکی از سود همان سبدی است که میزان و شرایط آن به‌صورت توافقی مشخص‌شده است.

سود سبد به‌اندازه سود بانکی زمان عقد قرارداد، صرفاً به صاحب سرمایه تعلق می‌گیرد و مازاد آن به نسبت توافقی بین سرمایه‌دار و سبدگردان تقسیم می‌گردد (۲۰% یا ۳۰% از مابقی سود متعلق‌به سبدگردان و ۸۰% یا ۷۰% دیگر متعلق به صاحب سرمایه است). گاها شاهد دریافت درصد ثابتی از سرمایه سبد به‌عنوان کارمزد ثابت از سوی برخی سبدگردانان هستیم (معمولاً %۱ الی ۲% کل مبلغ سرمایه سبد) که بنا به رأی و نظر سبدگردان و طی توافق دوطرفه تعدیل یا حتی حذف آن امکان‌پذیر است.

خوب است با بیان یک نمونه، فرآیند یک قرارداد سبدگردانی را تشریح و جریان سود نقد حاصل از آن را بررسی کنیم.

مثال: سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را طی قراردادی یک‌ساله و با فرض سود بانکی ۲۰% سالیانه و شرایط فوق‌الذکر به‌صورت سبد، سرمایه‌گذاری می‌نماید و بازدهی سبد وی در طول مدت قرارداد یک‌ساله به شرح زیر بوده است:

فروردین ۳/۱% − اردیبهشت ۳/۳% − خرداد ۲/۹% − تیر ۲/۳% − مرداد ۴/۲% − شهریور ۵/۶%

مهر ۳/۳%− آبان ۱/۴% − آذر ۲/۱% − دی ۱/۵% − بهمن ۳/۲% − اسفند ۴/۷%

همان‌طور که گفته شد طی قرارداد منعقد شده، بخشی از بازده سبد که معادل سود بانکی است (در اینجا ۲۰% در نظر گرفته شده) عیناً و بدون کسر کارمزد سبدگردان، به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد و از مابقی سود به میزان ۲۰% به‌عنوان کارمزد(دستمزد) به سبدگردان و ۸۰% مابقی، مجدد به‌عنوان سود سرمایه‌گذار شناسایی می‌گردد.

۷۲۳,۴۴۹,۲۶۲:کل سرمایه حاصل شده با احتساب سود مرکب

 ۲۲۳,۴۴۹,۲۶۲=۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰  _۷۲۳,۴۴۹,۲۶۲:میزان سود حاصل از سرمایه‌گذاری

۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ = ۲۰% × ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰  :معادل سود بانکی در نظر گرفته شده برای سرمایه‌گذار

۱۲۳,۴۴۹,۲۶۲ = ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ − ۲۲۳,۴۴۹,۲۶۲ :سود تقسیمی بین سبدگردان و صاحب سرمایه

 ۹۸,۷۵۹,۴۱۰= ۸۰% × ۱۲۳,۴۴۹,۲۶۲ :مابقی سود سرمایه‌گذار

۲۴,۶۸۹,۸۵۲ = ۹۸,۷۵۹,۴۱۰ − ۱۲۳,۴۴۹,۲۶۲ :عایدی شرکت سبدگردان

گزارش‌دهی و پایش مستمر وضعیت سرمایه و معاملات سبد

سبدگردان موظف است در بازه‌های زمانی معین، گزارش عملکرد خود و وضعیت سبد را به سرمایه‌گذار ارائه دهد که وی نیز در جریان ریز اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده برای سرمایه خود قرار گیرد. همچنین صاحب سرمایه می‌تواند به‌صورت مستمر و از طریق شبکه‌های تحت وب، ریز معاملات سبد خود را نیز رصد نماید.

به‌علاوه معاملات و نحوه مدیریت سبد سرمایه توسط یک شخصیت حقوقی به نام امین صندوق، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. امین شرکت درواقع یک شرکت حسابرسی است که مورد تائید سازمان بوده و توسط خود سرمایه‌گذار به‌منظور نظارت بر حسن مدیریت سبدگردان انتخاب می‌گردد. بنابراین با اطمینان می‌توان ادعا کرد که سبدگردانی مناسب‌ترین و امن‌ترین راه سرمایه‌گذاری جهت بهره‌مندی از دانش متخصصان این حوزه است که فراخور شرایط هر شخص تنظیم می‌گردد.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبدگردانی، فرم زیر را تکمیل نمایید:

با خدمات سبدگردانی آگاه، ثروت خود را افزایش دهید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبدگردانی، فرم زیر را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

25 پاسخ به “بایدها و نبایدهای سبدگردانی”

 1. agah15168 گفت:

  مرسی بابت توضیحاتتون.در صورت ضرر، چنددرصد ضرر به عهده سبدگردان هست؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سبدگردان در زیان سبد سهیم نیست و بدیهی است که در صورت زیان سبد و یا عدم ایجاد حداقل بازده توافق شده، کارمزدی به سبدگردان نیز تعلق نمی گیرد.

   ۰
 2. miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

  سلام
  خوشحالیم که در کارگزاری آگاه اصطلاحات بورسی رو یاد میگیریم....

  ۱
 3. AG5766 گفت:

  باسلام وتشکر از زحماتتان
  اگر سبدگردان در جهت منافع خود سهام فرد را به خودش بفروشد(با قیمت ارزان) یا در جهت منافع کارگزاری خرید وفروش زیادی(بدون لزوم) انجام دهد تا کارمزد افزایش یابد در این شرایط چه تدبیری برای جلوگیری از این قبیل مسایل پیش بینی شده است؟در کل آیا در صورت زیان وارد شدن به سرمایه گذار حمایتی وجود دارد؟

  ۲
  • Bashgah گفت:

   با توجه به نظارت امین(که از موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس است) به فعالیت مدیر سبد در جهت حفظ منافع سرمایه گذار، امکان وقوع اینگونه موارد به حداقل می رسد.
   در ضمن از آنجایی که کارمزد متغیر مدیر از ایجاد بازده توافق شده در قرارداد حاصل می شود، مدیر حداکثر تلاش خود را در جهت ایجاد بازده مناسب برای سرمایه گذار می نماید.

   ۴
 4. جواد گفت:

  ممنون از توضیحات مفید و کاملتون .
  هستیم با آگاهی کامل با کارگزاری آگاه

  ۰
 5. rezanejati_2007@yahoo.com گفت:

  سلام ، قبل از ساعت ۱۴ وارد باشگاه شدم و در مسابقه جسورانه شاخص شرکت کردم ، ۶۰ امتیاز مشارکت از من کسر شد اما جواب را که ارسال کردم پیام داد که زمان مسابقه به اتمام رسید و ۶۰ امتیاز برنگشت لطفا پی گیری نمایید . باسپاس کد AA0384

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در تماس تلفنی حضور شما اعلام شد، چنانچه امتیاز مذکور ظرف ۲۴ ساعت آینده به حساب شما منظور نشد، اعلام فرمایید.

   ۰
 6. AG7858 گفت:

  سلام
  ببخشید از سبد گردان کارگزاری آگاه چگونه استفاده کنیم؟توی سایت آساتریدر هستش یا جای دیگه برای ثبت نام؟

  ۰
 7. amerdad66@gmail.com گفت:

  سلام
  حداقل مبلغی برای استفاده از سبدگردانی آگاه باید سرمایه گذاری نمود چقدر است؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   حدود ۲۰۰میلیون تومان.
   همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید فرم انتهای مطلب را تکمیل کرده
   تا در اولین فرصت کارشناسان ما، با شما تماس گیرند.

   ۰
 8. AH1271 گفت:

  ای کاش سرمایه های خرد و کمتر از ۲۰۰ میلیون هم می توانستند در سبدگردانی اگاه سرمایه گذاری کنند مثلا ۲۰ یا ۳۰ میلیون.ایا نمیشود این رویه را تغییر داد

  ۰
 9. AG5642 گفت:

  سلام
  کامنت گذاشتن برای پیج اینستاتون امتیاز داره؟؟؟

  ۰
 10. AK6459 گفت:

  در حال حاضر حداقل وجه برای سبدگردانی چقدر است؟ همان ۲۰۰ میلیون سابق یا کمتر هم پذیرفته میشود؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز هم اکنون به دلیل هزینه‌های جاری بالای سبدگردانی، حداقل سرمایه‌ی لازم برای سبدگردانی اختصاصی ۵۰۰ میلیون تومان می‌باشد.

   ۰
 11. AU0902 گفت:

  به طور کلی سبدگردانی به خرید، فروش و نگه‌داری اوراق بهادار گفته می‌شود به‌بیان‌دیگر سبدگردانی به معنی مدیریت سرمایه‌ی شخص سرمایه‌گذار، توسط شخص حقوقی است که بابت این خدمت کارمزد دریافت می‌کند.

  سبد سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای از دارایی‌های فرد است که یک سرمایه‌گذار در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌نماید.

  ۰
 12. AB9872 گفت:

  با عرض خسته نباشيد
  به واقع يك موضوع براي من جاي سوال داره چرا در سايت اگاه و هيچ يك از سبد گردانهاي ديگر كارگزاري ها آمارى از ميزان بازدهي به نمايش گذاشته نميشه تا با مقايسه بازدهي هايي كه كسب شده بتوانيم تصميم گيري كنيم
  چون خود من در شهر ديگري هستم امكان رفتن به كارگزاري و دريافت اطلاعات رو ندارم در ضمن سوالم اين هم هست كه ايا كارگزاري بازدهي بعضي از سبد گرداني هاي سال قبل خودش رو نشون ميده و يا با چشماني كاملا بسته بايد سرمايه گذاري كنيم

  ۰
 13. AU0902 گفت:

  سبدگردانی به خرید، فروش و نگه‌داری اوراق بهادار گفته می‌شود که به نام سرمایه‌گذار، توسط سبدگردان و در قالب قراردادی مشخص میشود

  ۰
 14. mohammad.vakili گفت:

  باسلام و درود و خسته نباشی به همه کارکنان پر تلاش باشگاه اگاه و کار کزاری اگاه
  بسیار ممنونم که بانظرسنجی ها سعی در بهبودخدمات به مشتریان را دارید موفق وسربلند باشید

  ۰
 15. رامین گفت:

  سلام.برای اطلاعات بیشتر در مورد سبدگردانی چجوری میتونم باهاتون تماس بگیرم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   حداقل سرمایه برای سبدگردانی حدود یک میلیارد و پانصد میلیون تومان است.درصورتی سرمایه کمتراز یک میلیارد تومان دارید و نخواهید در سبدگردانی سرمایه گذاری کنید، "صندوق‌های سرمایه گذاری آگاه" رابه شما پیشنهاد می دهیم .شما می توانید جهت کسب اطلاعات در زمینه سبد گردانی و صندوق های سرمایه گذاری در ساعات اداری باشماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: