نگاهی به بازده و ریسک در سرمایه‌گذاری (۱)

 • ۲۴ آذر ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۱۲۷ نظر
 • ۷۶۶۷۷ مشاهده
ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز

سرمایه‌گذاری موفق و سودمند در هر حوزه نیازمند داشتن اطلاعات کافی و کاربردی در آن حوزه است. دانستن مفاهیم کلیدی، درک ارتباط و تاثیر متقابل این مفاهیم بر هم و کاربرد آن‌ها در سرمایه‌گذاری مورد نظر امری ضروری خواهد بود. بازده و ریسک از جمله این مفاهیم هستند که بررسی آن‌ها برای انجام یک سرمایه‌گذاری مطمئن در هر زمینه از جمله بورس اوراق بهادار و یا بورس کالا (شامل بازار آتی یا نقد) لازم است.

حال سوال این است که:

بازده چیست؟ ریسک چیست؟ رابطه بازده و ریسک چگونه است و این دو چه تاثیری بر هم دارند؟ روش‌های اندازه‌گیری و بررسی بازده و ریسک کدام است؟ آیا برای بررسی آن‌ها نیازمند مدل‌های اقتصادی هستیم؟ و سوال‌هایی از این قبیل…

در سلسه مطالب “نگاهی به بازده و ریسک در سرمایه‌گذاری”، تلاش شده  است تا با ذکر مثال‌های مناسب به این سوال‌ها پاسخ داده شود. آنچه در این مطلب خواهید خواند:ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز

   ‌  ‌     ‌  ‌  ‌− ریسک نرخ ارز

  ‌   ‌   ‌  ‌  ‌  ‌− ریسک نوسان نرخ بهره

  ‌   ‌  ‌  ‌  ‌ ‌  − ریسک بازار

    ‌ ‌‌  ‌  ‌  ‌  ‌ − ریسک تورمی

    ‌ ‌  ‌  ‌  ‌  ‌  ‌− ریسک نقدینگی

  ‌  ‌‌ ‌     ‌   ‌  − ریسک تجاری

  ‌  ‌  ‌  ‌  ‌  ‌  ‌ − ریسک مالی

 

تعریف بازده و ریسک:

ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارزمثال ۱: فرض کنید شما مقداری پول دارید و می‌خواهید با این پول سرمایه‌گذاری کنید. شما می‌توانید در پروژه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کنید که سودهای متفاوتی را نصیب شما می‌کند. این سود در حقیقت پاداش پولی است که شما به‌جای مصارف گوناگون در زمینه‌های دیگر سرمایه‌گذاری کرده‌اید. سرمایه‌گذاری شما ممکن است از نوعی باشد که حتماً سود در پی داشته باشد یا آنکه سرمایه‌گذاریتان به نحوی باشد که دریافت سود را تضمین نکند. به طور مثال وقتی شما پولتان را در بانک سرمایه‌گذاری می‌کنید، مطمئن هستید که در پایان دوره (ماهیانه یا سالیانه) درصد مشخصی سود دریافت می‌کنید؛ یعنی بانک تضمین می‌کند که درصد معینی از پول شما را در پایان دوره مورد قرارداد به عنوان سود به شما پرداخت نماید. بنابراین سرمایه‌گذاری شما مطمئن و بدون ریسک است. زیرا شما اطمینان دارید به سودی که بانک با شما قرارداد کرده‌است، می‌رسید. در حالت دیگر شما می‌توانید در حوزه دیگری نظیر بورس سرمایه‌گذاری کنید. در این حوزه شما این امکان را دارید که به سودی چند برابر سود بانک دست پیدا کنید اما نکته آن است که برای دریافت این سود ضمانتی وجود ندارد و گاهی ممکن است سرمایه‌گذاری شما با ضرر مواجه شود.  بنابراین در مثال فوق، دو مفهوم دارای اهمیت است:

 • سود یا زیانی (بازده) که از سرمایه‌گذاری نصیبتان می‌شود.
 • وجود یا عدم وجود تضمین (ریسک) برای دریافت سود سرمایه‌گذاری.

مفاهیم بازده و ریسک همیشه در انجام سرمایه‌گذاری‌ها، مورد بررسی سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و نمی‌توان آنها را جدا از هم درنظر گرفت، زیرا تصمیم‌گیری برای یک سرمایه‌گذاری مطمئن، همیشه براساس ارتباطی که بین ریسک و بازده وجود دارد، انجام می شود.

بازده چیست؟ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز

طبق آنچه در مثال ۱ گفته شد، بازده را می‌توان پاداشی تعریف کرد که سرمایه‌گذار به ازای سرمایه‌گذاری خود به دست می‌آورد.

بازده ممکن است “بازده مورد انتظار” یا “بازده واقعی” باشد.

بازده مورد انتظار (بازده پیش بینی شده) مقدار بازده‌ای است که سرمایه گذار انتظار دارد آن را در سرمایه‌گذاری کسب کند، یعنی پیش‌بینی می‌کند که احتمالاً در سرمایه‌گذاری مورد نظر خود به میزان مثلاً ۱۵% سود کند.

بازده واقعی مقدار عملی و حقیقی بازده‌ای است که سرمایه‌گذار به واسطه سرمایه‌گذاری خود در پایان مدت سرمایه‌گذاری به دست می‌آورد.

مثال ۲: آقای کریمی قصد دارد روی پروژه خاصی سرمایه‌گذاری کند. او انتظار دارد که این پروژه برای او ۴۰% بازدهی طی سال به همراه داشته باشد؛ ولی در انتهای سال متوجه می‌شود که به واسطه عوامل مختلف بازده او بسیار کمتر از مقدار مورد انتظار وی شده و بازده خالصی در حدود ۲۵% به دست آورده است. پس در این مثال بازده انتظاری (مورد انتظار) آقای کریمی ۴۰ درصد ولی بازده واقعی او ۲۵ درصد بوده است. این اختلاف ممکن است ناشی از عوامل متعددی در زمان محاسبه بازده مورد انتظار باشد. ممکن است آقای کریمی برخی مولفه‌های تاثیرگذار را در محاسبه بازده پروژه مورد نظر خود، لحاظ نکرده باشد و یا نسبت آن‌ها را با خطا در نظر گرفته است.

ریسک چیست؟

اکنون که با مفهوم بازده آشنا شدید، لازم است به تعریف مفهوم مهم دیگر، یعنی ریسک بپردازیم.

ریسک همان احتمال اختلاف میان میزان بازده واقعی و بازده مورد انتظار است. بنابراین وقتی از ریسک یک دارایی صحبت می‌شود، تغییرات احتمالی بازده آن دارایی در آینده مورد نظر است.ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز

بازده واقعی – بازده مورد انتظار = ریسک

غالب سرمایه‌گذاران بر این باور هستند که بازده واقعی کمتر از بازده مورد انتظار است. با افزایش ریسک در یک تصمیم‌گیری مالی، اختلاف میان بازده مورد انتظار و بازده واقعی بیشتر خواهد بود و با کاهش ریسک این اختلاف کاهش می‌یابد. ایجاد تعادل مناسب بین ریسک و بازده، مهم‌ترین تصمیم‌گیری مالی به شمار می‌آید.

در مثال دیگر شرایطی را در نظر بگیرید که شما در یک مسابقه شرکت کرده‌اید و ۱ میلیون تومان برنده شده‌اید؛ به شما پیشنهاد می‌شود که ۱ میلیون تومان را بگیرید و از قرعه‌کشی حذف شوید یا به‌جای دریافت ۱ میلیون تومان وارد قرعه‌کشی شود که دو احتمال زیر را در پی دارد:

۱- ۵۰ درصد احتمال دارد شما ۵ میلیون تومان در قرعه‌کشی برنده شوید.

۲- ۵۰ درصد احتمال دارد هیچ پولی در قرعه‌کشی نگیرید.

شما کدام پیشنهاد را انتخاب می‌کنید؟ این مثال ساده بیانگر آن است که هرچه شما بازده بالاتری را انتظار داشته باشید، باید ریسک بالاتری را متحمل شوید.

انواع ریسک و عوامل ایجاد کننده ریسک:

در یک تقسیم بندی کلی ریسک به دو نوع ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک بخش‌بندی می‌شود. ریسک سیستماتیک، ریسکی است که از عوامل بازار ناشی شده و بر یک سرمایه‌گذاری (مثلاً قیمت سهام شرکت‌ها) تاثیر دارد و مدیریت آن از دست مدیران شرکت‌ها خارج است. اما ریسک غیرسیستماتیک، به ریسکی گفته می‌شود که ناشی از عوامل کلان حاکم بر یک بازار نیست و به ساختار یک شرکت یا بنگاه اقتصادی مربوط می‌شود. برای مثال ساختار سرمایه شرکت، نوع محصول (کالا یا خدمات)، تصمیم‌گیری در شرایط مختلف و مولفه‌هایی از این قبیل تاثیراتی را روی سهام آن شرکت خواهد گذاشت که همگی در تقسیم بندی ریسک غیرسیستماتیک قرار می‌گیرند.

دلایلی باعث به وجود آمدن ریسک سیستماتیک و غیرسیستماتیک می‌شود. حال سوال این است که چه چیزی باعث ایجاد ریسک می‌شود؟ تحلیلگران و سرمایه‌گذاران معمولا به عوامل مختلفی به عنوان عوامل ریسکی اشاره می‌کنند. در ادامه با شرح مختصری به توضیح انواع ریسک موجود بر سر راه یک سرمایه‌گذاری پرداخته خواهد شد.

ریسک نرخ ارز:

نرخ ارز، ارزش برابری یک واحد پول خارجی به پول داخلی است؛ یعنی ارزش خرید یا فروش یک واحد پول خارجی به پول رایج یک کشور را نرخ ارز ‌گویند.ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز، ریسک نرخ ارز

نرخ ارز در کشور‌ها به طور متناوب در حال تغییر است و همین موضوع می‌تواند روی میزان هزینه‌ها، تولید، فروش و سود شرکت‌هایی که واردات و صادرات دارند، به شدت تاثیرگذار باشد. وقتی نرخ ارز شروع به رشد می‌کند شرکت‌هایی که وارد کننده هستند باید مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت بالاتری تهیه نمایند، در نتیجه حاشیه سود آن‌ها کم خواهد شد. در مقابل شرکت‌هایی که به صادرات می‌پردازند، می‌توانند از این موقعیت استفاده کرده و کالا یا خدماتشان را با نرخ بالاتری بفروش برسانند و به این طریق حاشیه سود خود را افزایش بدهند. لذا یکی از عوامل موثر بر ریسک نرخ ارز  خواهد بود که از آن به ریسک نرخ ارز یاد می‌شود. می توان گفت ریسک نرخ ارز ناشی از تغییر در بازده سهام‌ها در نتیجه نوسانات نرخ ارز خارجی است.

برای مثال سال ۹۱ که قیمت دلار به یکباره افزایش چشمگیری پیدا کرد، قیمت تعدادی از سهام‌ها که با دلار رابطه مستقیم داشتند شروع به افزایش کرد و در اواسط سال ۹۲ که قیمت دلار کم شد سهام‌ها کاهش قیمت خود را تجربه کردند.

ریسک نوسان نرخ بهره:

در تبلیغات تلویزیون بسیار شنیده‌اید که به طور مثال اوراق مشارکت ۵ ساله یک طرح خاص با سود ۲۰% از طریق بانک‌ها پذیره‌نویسی می‌شوند. سرمایه‌گذار وقتی چنین تبلیغی را می‌بیند با خود تحلیل می‌کند که اگر به طور مثال سود بانکی که در حال حاضر ۲۰% است، به ۲۵% تغییر کند برای او به صرفه است که پولش را در بانک سرمایه‌گذاری کند تا اوراق مشارکت بخرد. به طور مشابه اگر میزان سود بانکی به ۱۵% کاهش پیدا کند منطقی است که پول را در اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری کند. به این تغییراتی که در سود بانکی پیش می‌آید و باعث افزایش یا کاهش ارزش اوراق مشارکت می‌شود ریسک نوسان نرخ بهره می‌گویند. بنابراین هنگامی که یک سرمایه‌گذار اوراق مشارکت ۵ ساله مذکور را می‌خرد این ریسک نوسان نرخ بهره را قبول می‌کند؛ زیرا وقتی نرخ بهره در بازار کاهش یابد ارزش اوراق مشارکت بیشتر می‌شود و با افزایش نرخ بهره ارزش این اوراق کمتر می‌شود. تاثیر نرخ بهره بر سهام عادی کمتر از اوراق مشارکت است.

ریسک بازار:

به ریسکی که از تغییرات بازده به واسطه نوسانات کلی بازار به وجود می‌آید ریسک بازار گفته می‌شود. ریسک بازار به واسطه موارد مختلفی مانند جنگ، تغییرات اقتصادی، رکود اقتصادی و … به وجود می‌آید و سهام همه شرکت‌ها و تمامی انواع اوراق بهادار تحت تاثیر تبعات آن قرار می‌گیرد. این ریسک عموماً قابل پیش‌بینی نیست و در اثر عواملی که خارج از کنترل مدیران شرکت‌ها است به وجود می‌آید. چندی پیش زمانی که جنگ در سوریه شروع شد، بازار نسبت به این خبر واکنش شدید نشان داد و طی چند روز پس از انتشار این خبر، سهام غالب شرکت‌ها در صف فروش قرار گرفتند. اخبار جنگ در سوریه، اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای و اتفاقاتی از این قبیل که می‌تواند کل بازار را تحت تاثیر قرار ‌دهد، جزء ریسک بازار محسوب می‌شود.

ریسک تورمی:ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز، ریسک تورمی، ریسک بازار

معنی این ریسک کاهش قدرت خرید به دلیل وجود تورم است و به گونه‌ای با نوسانات نرخ بهره مرتبط است. این ریسک تمامی اوراق بهادار از جمله سهام‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. معنی ریسک تورمی این است که وقتی شما در جامعه‌ای تورمی زندگی می‌کنید قدرت خریدتان کاهش می‌یابد، لذا تقاضا در بازار کمتر شده و باعث کاهش ارزش سهام‌های موجود می‌شود. به عبارت کلی‌تر تغییرات عمومی قیمت‌ها ریسک قدرت خرید است. در جامعه‌ای که میزان تورم بالا باشد، از قدرت خرید مردم کاسته می‌شود. برای مثال اگر شما با ۱ میلیون تومان در ابتدای سال می‌توانستید ۱۰۰۰ سهم  شرکت خاصی را خریداری کنید در انتهای سال به واسطه افزایش تورم، توانایی خرید تعداد کمتری از همان سهام را خواهید داشت؛ به بیان دیگر تورم باعث کاهش میزان تقاضا و تاثیر در قدرت خرید کلی مردم می‌شود. این ریسک نیز از کنترل مدیران شرکت‌ها خارج بوده و تحت شرایط اقتصادی جامعه است.

ریسک نقدینگی:

نبود اطمینان در خصوص عامل زمان و ابهام قیمتی بالاتر، باعث می‌شود ریسک نقدینگی به وجود آید. این ریسک با افزایش عواملی که گفته شد (زمان و ابهام قیمت) این ریسک نیز افزایش می‌یابد. وقتی نقدینگی موجود در بازار کاهش می‌یابد، در واقع افرادی که در بازار هستند تمایل به خرید ندارند و خریدار در بازار کم می‌شود، این امر موجب ایجاد اختلاف در قیمت پیشنهادی خرید و قیمت پیشنهادی فروش سهام شرکت‌ها می‌شود. در نتیجه قدرت تقاضا کم شده و ریسک سرمایه‌گذاری بالا رود. به این ریسک که به علت کاهش نقدینگی بازار در میزان تقاضا ایجاد می‌شود، ریسک نقدینگی گفته می‌شود. ریسک نقدینگی می‌تواند از رشد بازار جلوگیری کرده و باعث افت بازار (یا در اصطلاح ریزش بازار) شود.

ریسک تجاری:

ریسکی که به دلیل انجام تجارت و کسب و کار در یک صنعت منحصر به فرد به وجود می‌آید را ریسک تجاری تعریف می‌کنند. برای مثال شرکت فولاد مبارکه در صنعت خود با ریسک تغییر قیمت فولاد جهانی مواجه است و اگر قیمت فولاد جهانی کاهش پیدا کند، قیمت محصول این شرکت نیز کاهش پیدا می‌کند و باعث کاهش سودآوری و در نتیجه کاهش ارزش سهام این شرکت می‌شود. با مطالعه  و کسب اطلاعات کافی در مورد صنعت خاصی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید، می‌توان تا حدی از این ریسک جلوگیری کنید.

ریسک مالی:ریسک سرمایه گذاری در سهام، بازده سرمایه گذاری در سهام، ریسک و بازده، بازده واقعی، بازده مورد انتظار، ریسک سیستماتیک، ریسک غیر سیستماتیک، نرخ تورم، نرخ ارز

یکی از منابع تامین مالی شرکت‌ها، دریافت وام از بانک‌ها، موسسات مالی و سایر نهادهای مربوطه است. زمانی که شرکتی با دریافت وام سعی در تامین مالی خود می‌کند، در حقیقت بدهی‌های خود را در سمت راست ترازنامه افزایش داده است. حال اگر شرکت خدمات یا محصولات خود را نتواند در زمان مناسب به فروش رساند، در نتیجه امکان بازپرداخت بدهی‌های خود را در موعد مقرر نخواهد داشت، زیرا با کمبود نقدینگی مواجه شده است. این عدم بازپرداخت به موقع، موجب کاهش اعتبار شرکت نزد مراکز اعطاکننده وام برای دریافت تسهیلات بعدی خواهد شد که امکان تامین مالی آتی را از محل دریافت وام کاهش داده و احتمال ورشکستگی شرکت را در پی خواهد داشت. به ان ترتیب ریسک مالی شرکت بالا رفته و چنین شرکتی برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست. بنابراین میزان بدهی بالا در یک شرکت، ریسک مالی آن شرکت را افزایش می‌دهد.

در ادامه و در مطلب نگاهی به بازده و ریسک در سرمایه‌گذاری (۲) تلاش خواهد شد تا روش‌های اندازه‌گیری ریسک و بازده و مدل‌های موجود بررسی و توضیح داده شود.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

127 پاسخ به “نگاهی به بازده و ریسک در سرمایه‌گذاری (۱)”

 1. mojtaba.azizi9573@gmail.com گفت:

  عالی

  ۱
 2. bascm2003 گفت:

  بسیار عالیبود.ممنون

  ۰
 3. saba138528@gmail.com گفت:

  عالی مممنون از مظالب مفید و بسیار کاربردی

  ۰
 4. hbr61 گفت:

  ازتون ممنونم که روان و ساده توضیح میدین ولی تو کشور ما که همه چیز هیجانی هست این اصطلاحات چقدر میتونه کاربرد داشته باشه

  ۰
 5. منیر صبوری گفت:

  ریسک سیاسی بالاترین نوع ریسک در کشور ماست که همه انواع ریسک های دیگر را در بر می گیرد

  ۱
 6. shamsodin20@yahoo.com گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 7. agah30681 گفت:

  سلام
  مطالب بسیار مفید و آموزنده بود. فقط اگر برای توضیحات تکمیلی منبع هم معرفی کنید در هر بخش ممنون میشم.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   مطالب از منابع دیگر کپی برداری نمی شود و حاصل کار تیم تولید محتوا است. مواردی که از منبع خاصی دریافت شده باشد، لینک آن منبع حتماً در مطلب قرار داده می شود.

   ۰
 8. saman.pourahmad@gmail.com گفت:

  بسیار عالی .

  ۰
 9. IchiMoku گفت:

  Truly Thanks for your GREAT Article ..

  ۰
 10. agah04116 گفت:

  مهم ترین نکته ای که شاید نیاز باشه با این قبیل متن ها انتقال داد اینه که :
  بورس محل سرمایه گذاری است نه شغل .

  ۱
 11. ali گفت:

  متاسفانه بورس ایران بخاطر شفاف نبوده کل مملکت جای مناسبی برای کسب درامد و سرمایه گذاری نیست وگرنه کشورهای پیشرفت مردمش یه بخشی از درامدهای روزانشون از محل سرمایه گذاری در بازار سرمایه به دست می آرند

  ۰
 12. khalil27 گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 13. shamsaei گفت:

  با تشکر
  به نظر من به خاطر عدم ثبات سیاسی تو ایران و یکدست نبودن سیاستهای ارکان مختلف نظام و همچنین وجود رانتهای اطلاعاتی و عدم شفافیت اطلاعات تو ایران هرگونه سرمایه گذاری با ریسک بالا تعریف میشه.

  ۰
 14. tavana گفت:

  "ازتون ممنونم که روان و ساده توضیح میدین ولی تو کشور ما که همه چیز هیجانی هست این اصطلاحات چقدر میتونه کاربرد داشته باشه"
  سلام
  جوابی که من میتونم برای این کاربر عزیز داشته باشم اینه که ما با کم کردن نسبت ریسک به ریوارد توی معاملاتمون میتونیم نهایتا ضررامون رو کم و سودمون رو افزایش بدیم.
  ممنون

  ۰
 15. aalamdar گفت:

  خیلی ممنون

  ۰
 16. saeed.abbasi9867@gmail.com گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 17. alireza گفت:

  مرسی خوب بود

  ۰
 18. rezanejati7@hotmail.com گفت:

  با سلام. امتیاز خدیزل در مجموع امتیازات محاسبه شده ولی در قسمت مسابقه و رتبه بندی اعمال نشده لطفا بررسی و لحاظ گردد. با تشکر

  ۰
 19. rezanejati7@hotmail.com گفت:

  با سلام . راه خرید اعتبار فقط از طریق عضویت در باشگاه است یا با پرداخت مبلغ مورد نیاز برای هر بسته میتوان اعتبار رو خرید . با تشکر

  ۰
 20. m.t گفت:

  باسلام
  میخواستم طراح سوال باشم چگونه امکان پذیر است
  باتشکر

  ۰
 21. m.t گفت:

  با سلام یکی از سوالات مسابقه حذف شده در مورد زیان یکی از شرکتها چرا؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   هیچ سوالی حذف نشده و نمیشه. ممنون میشیم اگه متن کامل سوال رو به‌طور کامل بفرمایید.
   اگر منظور شما سوال مربوط به اخبار بازار سرمایه مورخ ۲۶ آذر هست، این سوال در بخش مسابقه‌های گذشته قابل رویت هست.
   متن سوال: مدیر سرمایه گذاری شرکت ذوب آهن اصفهان در گفتگو با همفکران، زیان این شرکت را چه مقدار اعلام کرد؟ تنها راه جبران این زیان، کدامیک از عوامل زیر است؟

   ۰
   • h.mohammadi57925@yahoo.com گفت:

    ببخشید من در قسمت مسابقه های که شرکت داشتم نگاه کردم در آن قسمت نبود
    باشگاه عالیه

    ۰
    • Agah گفت:

     اختیار دارید.
     مطمئنید که در این مسابقه شرکت کردید؟ اگه به این سوال جواب داده باشید در بخش "مسابقه‌هایی که شرکت داشته‌ام" می‌تونید سوالو ببینید، در غیر این صورت باید به "مسابقه‌های گذشته" مراجعه کنید. در خدمتتون هستیم.

     ۰
     • h.mohammadi57925@yahoo.com گفت:

      من در این مسابقه شرکت کردم و پاسخ صحیح دادم ولی سوالاتی که مهلت پاسخگویی به آنها۹/۲۶بود در مسابقه های که شرکت کردم نیامده

      ۰
     • Agah گفت:

      دوست عزیز اگر به این مسابقه ها پاسخ دادید و اونها رو در بخش "مسابقه‌هایی که شرکت داشته‌ام" مشاهده نمی‌کنید لطفاً از صفجه مربوطه (بخش مسابقه‌هایی که شرکت داشته ام) پرینت اسکرین یا اسکرین شات تهیه کرده و به آدرس info@bashgah.com ارسال کنید.
      راهنمایی: برای تهیه پرینت اسکرین از صفحه مورد نظر، کافی است بر روی صفحه کلید، دکمه PrtScrn را فشار دهید. پس از آن برنامه Paint را از منوی استارت انتخاب کرده و در صفحه Paint کلیدهای Ctrl+V را فشار دهید. سپس عکس را ذخیره و ایمیل نمایید.

      ۰
 22. dorzade@gmail.com گفت:

  عالی

  ۰
 23. reza.ghahremanzadeh@hoo.com گفت:

  بسیار عالی بود استفاده کردیم

  ۰
 24. agah00954 گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدتون

  ۰
 25. mahmoodkazemi2010@gmail.com گفت:

  بسیار عالی بود

  ۰
 26. khosravi93 گفت:

  با سلام
  طرح جالبییست
  ممنون

  ۰
 27. smarthome_aru@yahoo.com گفت:

  سلام من اعضا خانواده و دوستانمو عضو باشگاه کردم و با در دست داشتن کاربری و رمزآنها وارد میشوم و با شرکت در مسابقات و یا معرفی معرف و غیره..... ، امتیاز جمع می کنم و حتی در آینده قصد گرفتن کد معاملاتی برای بعضی از این افراد را دارم که از جوایز نقدی و یااعتباری آنها استفاده کنم
  سوا لم اینه که آیا این کار اشکالی دارد؟ البته سعی دارم به بعضی از آنها پیشنهاد کنم که نگاهی ب باشگاه بیندازند

  ۰
  • Agah گفت:

   توصیه ما این هست که هر فرد تنها با کاربری خود در بآشگاه فعالیت نماید، زیرا برای دریافت کد معاملاتی هم لازم است خود اشخاص لازم اقدام کنند.

   ۰
 28. khalil27 گفت:

  بسیار خوب

  ۰
 29. agah13917 گفت:

  به نظر من باید ریسکها را به دو دسته ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک تقسم میکردید بعد توضیح می دادید

  ۰
 30. 2063495981 گفت:

  سلام
  اطلاعات خوبی به دست آوردم .
  باتشکر وقدر دانی

  ۰
 31. 2063495981 گفت:

  بسیار عالی ِ

  ۰
 32. samada92 گفت:

  خوب بود

  ۰
 33. سنا گفت:

  با تشکر .لطفا نحوه انداره گیری ریسکها رو هم آموزش بدید.

  ۰
 34. 4989847989 گفت:

  خیلی خوب بود

  ۰
 35. changizym@yahoo.com گفت:

  با درود و سپاس فراوان بابت توضیحات ارائه شده

  ۰
 36. 4989847989 گفت:

  ممنون

  ۰
 37. 4989847989 گفت:

  خوب بود

  ۰
 38. ,وریا گفت:

  خدایی برای بازار بورس ایران باید مفاهیم تازه براش تعریف کرد!

  ۰
 39. بهاره گفت:

  عالی بود

  ۰
 40. afsharmehr گفت:

  سلام .... با سپاس از شما و همکارانتان.

  ۰
 41. afsharmehr گفت:

  سلام .. سوالات سطح خوبی دارند اما بعضی همکاران خیلی ظرافت و پیچیدگی به سوالات می دهند. مانند خانوم احمدی محترم. با سپاس از ایشون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   هدفمون اینه که علاوه بر دانش و تجربه، دقت دوستان رو هم در مسابقه دخیل کنیم. 😉
   امیدواریم از بآشگاه راضی باشید و ما رو با ارائه نظراتتون راهنمایی کنید.

   ۰
 42. 4989847989 گفت:

  خیلی مفید بود

  ۰
 43. agahsina گفت:

  سلام
  مطلب خوب بود
  امیدوارم در این بخش دوره های آموزشی مکاتبه ای مثل تکنیکال و ... بگذارید
  اینطوری ما می تونیم بیشتر استفاده کنیم

  ۰
 44. omid_zarifsazi@yahoo.com گفت:

  عالی

  ۰
 45. 4989847989 گفت:

  خیلی موثر بود

  ۰
 46. pirana_1390@yahoo.ir گفت:

  جالب بود

  ۰
 47. flaver_tak@gmail.com گفت:

  مطلب مفیدی بود

  ۰
 48. rezanejati7@hotmail.com گفت:

  با تشکر فراوان

  ۰
 49. pirana_1390@yahoo.ir گفت:

  خیلی ممنون

  ۰
 50. vaghazadeh92@gmail.com گفت:

  مرسی خیلی به دردم خورد

  ۰
 51. bjani890@gmail.com گفت:

  عالی بود.

  ۰
 52. ghasem54 گفت:

  مختصر ومفید بود منتظر ادامه مبحث می باشیم

  ۰
 53. مهسا گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب عالی
  ممکنه راجع به ریسک سرمایه گذاری مجدد به خصوص درمورد اوراق قرضه با نرخ بهره ثابت هم با مثال توضیح بدین
  باسپاس

  ۰
 54. dorzade@gmail.com گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 55. khalandi گفت:

  ممنون بابت مطالب ارزنده....

  ۰
 56. MOH00204 گفت:

  سلام در مورد برگزاری مسایقات اگر پاسخ های صحیح هم در زمان مناسب اعلام کنید خوب است

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در عموم موارد انتشار پاسخ سوال‌ها ظرف مدت کوتاهی از اتمام مهلت حضور در مسابقه در سایت منتشر می شود. در برخی موارد که با مشکلات فنی یا مواردی از این قبیل مواجه میشیم، انتشار پاسخ با تاخیر صورت می گیرد.

   ۰
   • MOH00204 گفت:

    متاسفانه من پاسخ ها را تاحالا ندیده ام کجا منتشر می کنید ؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     پاسخ سوال‌های هر مسابقه در بخش مسابقه‌های گذشته وجود داره. با کلیک بر روی هر سوال پاسخ خودتون و پاسخ صحیح اون سوال براتون قابل مشاهده است.

     ۰
 57. MOH00204 گفت:

  سلام از شما قبلا ارسال کرده بودم از پاسخ را ندیدم درخواست من این بود که اگر پاسخ های صحیح نیز اعلام شود در آموزش موثر است با تشکر

  ۰
 58. MOH00204 گفت:

  سلام کجا پاسخ ها اعلام می شود ؟ آخر من پاسخ ها را جایی ندیده ام

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همونطور که در کامنت قبل اعلام کردیم، پاسخ سوال‌های هر مسابقه در بخش "مسابقه‌های گذشته" و "مسابقه‌هایی که شرکت داشته‌ام" وجود داره. با کلیک بر روی هر سوال پاسخ خودتون و پاسخ صحیح اون سوال براتون قابل مشاهده است.

   ۰
 59. m01901 گفت:

  سلام.ممنون بابت مطالب مفیدتون

  ۰
 60. agah12001 گفت:

  سلام، مطلب مفیدی بود. مرسی.

  ۰
 61. agah36163 گفت:

  سلام.برای یادگیری و تحلیل نمودار ها از
  کجا باید اطلاعات کسب کرد

  ۰
 62. reza30 گفت:

  خیلی مفید بود

  ۰
 63. agah07015 گفت:

  بسیار عالی و پرمحتوا. ممنون.

  ۰
 64. Taksafir گفت:

  سلام
  لطفا بیشتر به شیوه های عملیاتی بررسی ریسک و بازده برای پرتفوی و تک سهم ها و نحوه تصمیم گیری بر اساس اطلاعات حاصله بپردازید. این توضیحات کیفی خیلی دردی را از فعالان حرفه ای بازار دوا نمیکنه......خیلی ممنون

  ۰
 65. موسوی گفت:

  سلام . مطالبتون عالی بود خیلی واضح هستند. اگه میشه درباره سرمایه گذاری رو مسکن هم مطالبی ارایه بدید. البته درباره پیش خرید کردن مسکن. اینکه ریسکش چطوریه چه عواملی برش موثرند و اینکه شامل کدوم دسته از ریسک هاست. اگه ممکنه جواب ایمیلم رو به خود ایمیلم بفرستید و ادرس ایمیلم رو تو سایت نشون ندید . لطفا. باتشکر

  ۰
 66. mim.kazemy@gmail.com گفت:

  سلام
  خدا قوت به همه دوستان.مثل همیشه عالی

  ۰
 67. 02699 گفت:

  سلام
  سوال: کدام گزینه در خصوص نرخ ارز صحیح نیست؟
  به نظر پاسخ ها یا دارای ۲جواب غیر صحیح هستند و یا همگی درست هستند در هر صورت سوال نیاز به بازنگری دارد

  ۰
 68. m.a.mirrezaee@gmail.com گفت:

  سوال امروز باشگاه به نحوی هوشمندانه انتخاب شده بود که بازدید کننده و یا شرکت کننده در مسابقه را وادار به مطالعه ی قسمت عمده ای از متن برای تحلیل و یافتن پاسخ درست می کرد.

  ۰
  • taheri10381 گفت:

   که البته آخر هم به جواب مناسب در این مقاله نمیرسید و مجبور میشد چند تا مقاله و پایان نامه از اینترنت سرچ کند و جواب را از گوشه ای از آنها (زیر پونز نقشه!!) بیابد....بنده هم به این دوست طراح سوال (فکر کنم جناب احمدی خواه بودند) بابت طرح هوشمندانه سوال تبریک میگم و امیدوارم سوالات بعدی باشگاه هم به همین نحو انتخاب شود تا قدری بر معلومات شرکت کننده بیفزاید (ظاهرا هدف اصلی مسابقات هم همین باشد)
   باتشکر

   ۰
 69. agah28551 گفت:

  با سلام
  ادامه مطلب (قسمت دوم همین بحث) را هر چه جستجو کردم پیدا نکردم:
  "در ادامه و در مطلب نگاهی به بازده و ریسک در سرمایه‌گذاری (۲) تلاش خواهد شد تا روش‌های اندازه‌گیری ریسک و بازده و مدل‌های موجود بررسی و توضیح داده شود."
  هنوز تهیه نشده یا حذف شده؟

  ۰
 70. agah00780 گفت:

  در مورد سوال- فرج الله احمدی خواه- من یک متن از سایت دیگه خوندم که نوشته بود در اصطلاح به ریسک تغییرات عمومی قیمت‌ها، ریسک قدرت خرید میگویند ، ولی اینجا چیزی پیدا نکردم

  ۰
 71. farhad گفت:

  ریسک بازار به واسطه موارد مختلفی مانند جنگ، تغییرات اقتصادی، رکود اقتصادی و … به وجود می‌آید و سهام همه شرکت‌ها و تمامی انواع اوراق بهادار تحت تاثیر تبعات آن قرار می‌گیرد. این ریسک عموماً قابل پیش‌بینی نیست و در اثر عواملی که خارج از کنترل مدیران شرکت‌ها است به وجود می‌آید. چندی پیش زمانی که جنگ در سوریه شروع شد، بازار نسبت به این خبر واکنش شدید نشان داد و طی چند روز پس از انتشار این خبر، سهام غالب شرکت‌ها در صف فروش قرار گرفتند. اخبار جنگ در سوریه، اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای و اتفاقاتی از این قبیل که می‌تواند کل بازار را تحت تاثیر قرار ‌دهد، جزء ریسک بازار محسوب می‌شود.

  حال سوال شما :
  ریسک تغییرات عمومی قیمت‌ها، مفهوم کدام یک از گزینه های زیر است؟

  ریسک قدرت خرید به افزایش قیمتها تاکید داره ،

  پس تغییرات عمومی قیمت که در سوال هست شامل افت هم خواهد شد و اگر افت و رشد لحاظ کنیم میتوانیم ریسک بازار را بعنوان پاسخ در نظر بگیریم

  و مطلب بعد اینکه اصلا توی موضوع لینک راهنمای شما هم نبود.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   به عرض می رساند ممکنه انواع ریسکی که در مطلب ما یا سایر مطالب توضیح داده می شوند در جاهایی همپوشانی داشته باشند. اما ما تعریف دقیقی از یک نوع ریسک دادیم که مربوط به نوع خاصی از ریسک میشود. درست است که عوامل اقتصادی یا سیاسی ریسک بازار را به همراه دارند اما انها عوامل ایجاد ریسک قدرت خرید هستند و تعریف ریسک قدرت خرید نیستند. جنگ قدرت خرید را کاهش می دهد اما ریسک قدرت خرید صرفا جنگ نیست تعریف ریسک قدرت خرید همان کاهش قدرت خرید مردم یا افزایش قیمتها است عوامل متعددی این مورد را باعث میشوند که خودشان تحت عنوان ریسک مجزایی شناخته میشوند.

   ۰
 72. yousefesi گفت:

  تو قسمت ریسک تورمی گفتید که تورم با کاهش قدرت خرید مردم تقاضا خرید سهام رو کمتر می کنه بعدش گفتید :
  "اگر شما با ۱ میلیون تومان در ابتدای سال می‌توانستید ۱۰۰۰ سهم شرکت خاصی را خریداری کنید در انتهای سال به واسطه افزایش تورم، توانایی خرید تعداد کمتری از همان سهام را خواهید داشت" در صورتی که اگر گزاره ی اولتون رو صحیح بگیریم با کاهش تقاضا برای خرید سهام(در فضای تورمی) باید بتوان سهم بیشتری خرید....

  ۱
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در زمان تورم چون سهام ها حباب قیمتی پیدا میکنند بنابراین قدرت خرید مردم کمتر می شود و با ۱میلیون تومان سهام کمتری نسبت به قبل میتوانند بخرند. پس از آن رفته رفته میزان تقاضا کاهش میابد و در نتیجه قیمت سهام کم میشود تا آنجا که قیمت سهم به ارزش ذاتی آن می رسد.

   ۱
 73. 2063495981 گفت:

  باسلام وخداقوت؛
  به نظر شما در خصوص ریسک مالی، توجه به کدام مورد در ترازنامه به منظور تصمیم گیری جهت سرمایه گذاری مهم است؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   توجه به میزان بدهی اهمیت بسزایی دارد.
   ضمنا به استحضار می رسانیم در حین برگزاری مسابقه از ارائه پاسخ به سوالات مسابقه معذوریم.

   ۰
 74. khaledn65 گفت:

  توضیحات کامل و مفیدی هستند متشکریم

  ۰
 75. agah79863 گفت:

  بسیار عالی بود استفاده کردیم.
  این روش که در مسابقه استفاده میکنین خیلی خوب و حالت اوپن بوک که هست بهتر

  ۰
 76. n15476 گفت:

  سلام
  مطالب خوبی است ولی در زمان هایی که نماد متوقف می باشد چگونه میشود؟ جزء کدام ریسک ها می توان دسته بندی نمود؟
  متشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   توقف نماد برای چند روز را نمی توان جزو ریسک در نظر گرفت. اما اگر توقف نماد مدت زیادی طول بکشد و ناشی از سوء مدیریت شرکت باشد جزو ریسک های غیرسیستماتیک محسوب می شود. اگر بر اساس مسائل کلان اقتصادی نظیر تحریم باشد جزو ریسک سیستماتیک خواهد بود.

   ۰
 77. aweeva@live.com گفت:

  سلام

  مطالب پایه ای و آموزش خوبی بود , فقط در مورد انتخاب مطمئن تر شرکتها چطور میتونیم از اطلاعات مالی و ترازنامه و حسابهای سود و زیان شرکت ها استفاده کنیم و تا چه میزان میتونیم به این اطلاعات اطمینان کنیم و ه چه میزان و چطور ازین اطلاعات میتونیم ریسک سرمایه گذاری رو در هر شرکت به طور مستقل حساب کنیم و مقایسه و انتخاب بهتری داشته باشیم .

  بطور مثال ارزش واقعی شرکت ها رو چطور میتونیم ارزیابی کنیم و آیا به جزئیات صورتهای مالی برای اطلاع دقیقتر از دارایی های ثابت و ماشین آلات و طرح ها و هزینه های تولید و ... هم امکان دسترسی برای سهامداران و یا افرادیکه جدیدا میخواهند سهام یک شرکتی رو خریداری کنند هم برای اونها وجود دارد و اگر دارد چگونه و کجا میتونیم به اونها دسترسی داشته باشیم.

  ممنون از مطالب مفیدتون

  ۰
 78. agah42735 گفت:

  سلام

  توضیحات ساده و خوبی ارائه شده و ممنون از زحمات دوستان

  فقط یک پیشنهاد داشتم که اگه در انتهای هر مبحث لینک های مطالب و آموزشهای مرتبط هر مبحث نیز قرار داده شود دسترسی به مطالب مرتبط برای کسانیکه مطلبی رو برای مطالعات تکمیلی هر مبحث نیاز داشته باشند, سهل تر در دسترس خواهند بود.
  یا حداقل لینک مباحث ارجاج داده شده در هر مبحث نیز در آن قرار داده شود , نظیر "نگاهی به ریسک و بازده سرمایه گذاری ۲"

  ۰
 79. 2063495981 گفت:

  سلام؛
  چرا راهنمای سوال جدید را نمی گذارید؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه گاهی درج لینک موجب می شود که مخاطب تنها به دنبال پیدا کردن سوال باشد و مطالب مرتبط دیگر را مطالعه نکند، لذا گاهی عدم درج لینک به این علت است که مخاطب وقت بیشتری را برای مطالعه مفاهیم بورسی، صرف نماید.

   ۰
 80. 2063495981 گفت:

  انواع ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک را نام نبردید؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   دوست گرامی با توجه به تعریفی که از ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک آمده، شما می توانید ریسکهای ذکر شده را از هم تمییز کنید.
   بعنوان نمونه ریسک نرخ ارز، از نوع سیستماتیک است زیرا کنترل آن در اختیار مدیران شرکتها نیست.

   ۰
 81. ریسک های سیستماتیک رو صحبت نکردید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز؛
   در خصوص مفهوم ریسک سیستماتیک در مطالب بآشگاه با عنوان "ریسک و بازده" توضیح داده شده است. ریسک‍های سیستماتیک به آن دسته از ریسک‌ها گفته می‌شود که در کنترل شرکت نیست و به عوامل کلان سیاسی و اقتصادی مانند جنگ، تورم و ... مربوط می‌شود.
   با تشکر

   ۰
 82. AJ8604 گفت:

  متاسفانه در کشور ما ریسکی که هیچ تحلیلی هم برنمیداره ریسک سیاسی هست.

  ۰
 83. AU1776 گفت:

  خیلی مختصر و مفید

  ۱
 84. AW2842 گفت:

  با تشکر از مطالب خیلی خوبی که بسیار به درد من مبتدی میخوره

  ۰
 85. AV8862 گفت:

  مطالب خیلی خلاصه است.وجواب سوالها را راحت نمی توان دریافت کرد .

  ۰
 86. AY2396 گفت:

  با سلام،‌ بهره و استفاده لازم را برديم. ممنون از همه عزيزان در كارگزاري آگاه

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: