بازار سوم فرابورس یا بازار عرضه چیست؟

 • ۱۴ تیر ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۱۹ نظر
 • ۱۴۴۴ مشاهده
بازار سوم فرابورس

تأمین سرمایه همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت‌ها بوده است. آن‌ها این سرمایه را در راستای اجرای طرح‌های مختلف به کار می‌گیرند و از این طریق به سود می‌رسند. روش‌های مختلفی برای فراهم کردن سرمایه وجود دارد و عرضه سهام در بورس یکی از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود. بازار سوم فرابورس بستری است که فرایند تأمین سرمایه را برای شرکت‌ها ساده‌تر می‌کند.

در این مقاله تمامی جزئیات را درباره بازار عرضه بررسی می‌کنیم و جزئیات آن را شرح می‌دهیم.

فهرست عناوین

منظور از بازار سوم فرابورس چیست؟
معرفی بازار سوم فرابورس
چه مواردی در بازار عرضه معامله می‌شوند؟
انواع عرضه در بازارهای فرابورس ایران
عرضه یکجا، عرضه خرد و پذیره نویسی در بازار سوم
فرایند عرضه در بازار سوم فرابورس
مزایای عرضه اوراق بهادار در بازار سوم فرابورس

منظور از بازار سوم فرابورس چیست؟

قبل از بررسی بازار عرضه، لازم است ابتدا با مفهوم فرابورس آشنا شویم و بخش‌های مختلف آن را بشناسیم. همان‌طور که اشاره کردیم، عرضه سهام در بورس یک روش مناسب برای تأمین سرمایه است؛ اما بازار بورس قوانین و ساختارهای خاص خود را دارد و هر شرکتی در آن پذیرفته نمی‌شود. این گونه شرکت‌ها می‌توانند از طریق فرابورس اقدام کنند.

فرابورس نیز مانند بورس بستری برای معامله سهام و اوراق بهادار است؛ اما شرایط ساده‌تری دارد و شرکت‌های بیشتری می‌توانند در آن پذیرفته شوند. بازاری منعطف و بدون مرکزیت مشخص که تحت نظارت دقیق سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارد. معاملات این بازار از طریق تلفن یا ابزارهای الکترونیکی انجام می‌شود. فرابورس ایران از شش بازار تشکیل شده است: بازار اول، بازار دوم، بازار پایه (زرد، نارنجی و قرمز)، بازار سوم، بازار شرکت‌های کوچک و متوسط SME و بازار دارایی فکری.

بازار اول فرابورس بستری برای معامله سهام شرکت‌ها و واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. شرکت‌هایی در این بازار پذیرفته می‌شوند که آخرین سرمایه ثبت‌شده آن‌ها حداقل ۱۰ میلیارد ریال باشد، یک سال از زمان بهره‌برداری آن‌ها گذشته باشد و زیان انباشته نداشته باشند. نوسان قیمت در این بازار ۵ درصد است.

بازار دوم سهام شرکت‌های سهامی عام را ارائه می‌کند. شرکت‌های تازه تأسیس یا زیان‌ده یا شرکت‌هایی که با افزایش سرمایه قصد دارند از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شوند، به بازار دوم فرابورس وارد می‌شوند. لازم است آخرین سرمایه ثبت‌شده شرکت‌های بازار دوم، حداقل یک میلیارد ریال باشد.

بازار عرضه یا بازار سوم فرابورس، بستری برای انجام معاملات اوراق بهاداری است که شرایط پذیرفته شدن در فرابورس را ندارند. بحث امروزمان درباره این بازار است و در ادامه، تمامی جزئیات مربوط به آن را مطرح می‌کنیم.

معرفی بازار سوم فرابورس

همان‌طور که اشاره شد، بازار عرضه بستری برای معامله اوراق بهادار است. با این تفاوت که در این بازار، اوراق شرکت‌هایی معامله می‌شود که شرایط حضور در فرابورس را ندارند. این بازار سازوکار ایمن و شفافی دارد و انجام معاملات را برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ساده می‌کند. عرضه سهام شرکت‌های سهامی عام که در شرف تأسیس هستند نیز در این بازار صورت می‌گیرد. برای عرضه سهام در بازار سوم فرابورس نیازی به گذراندن فرایند پذیرش نیست و انجام تشریفات اداری کفایت می‌کند.

چه مواردی در بازار عرضه معامله می‌شوند؟

در بازار سوم فرابورس، موارد زیر مورد معامله قرار می‌گیرند:

• بلوک‌های سهام شرکت‌های سهامی (عام، خاص، تعاونی و …)
• حق تقدم خرید سهام شرکت‌های سهامی عام
• سهام ناشی از افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام
• امتیاز بهره‌برداری و حق ثبت اختراعات در قالب سهام شرکت‌های سهامی خاص
• سهام بی‌نام شرکت‌های سهامی عام
• اوراق مشارکت رهنی
• اوراق مشارکت اجاره
• صکوک
• گواهی سپرده‌های بانکی
• واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صندوق‌های زمین و ساختمان که در بخش‌های دیگر بازارهای فرابورس پذیرفته نشده‌اند.

عرضه در بازار سوم فرابورس

همچنین در این بازار فرایندهای زیر انجام می‌شود:

• پذیره‌نویسی سهام و اوراق مشارکت
• پذیره‌نویسی گواهی سپرده سرمایه‌گذاری بانک‌ها
انواع عرضه در بازارهای فرابورس ایران

عرضه سهام و اوراق بهادار در فرابورس به روش‌های زیر انجام می‌شود:

• عرضه اولیه که در بازار اول و دوم فرابورس انجام می‌شود و نخستین عرضه اوراق بهادار پس از پذیرش است.
• عرضه یکجا
• عرضه خرد
• پذیره‌نویسی

سه مورد اخیر در بازار سوم فرابورس انجام می‌شوند.

عرضه یکجا، عرضه خرد و پذیره نویسی در بازار سوم

همان‌طور که اشاره کردیم، اوراق بهاداری که در فرابورس پذیرفته نشده باشند، در بازار عرضه ارائه می‌شوند. بازار سوم صرفاً عرضه را در بر می‌گیرد و شامل معاملات دست دوم اوراق نمی‌شود. عرضه در این بازار با سه روش یکجا، خرد و پذیره‌نویسی صورت می‌گیرد.

عرضه یکجای اوراق از طریق سهامدار عمده انجام می‌شود. در این شرایط، سهام‌دار عمده درصدی از سهام شرکت را به‌صورت یکجا به مردم عرضه می‌کند.
در عرضه خرد، هدف جمع‌آوری اوراق از سهامداران جزء است. در این شرایط، شخصی قصد دارد حجم معینی از اوراق بهادار را از مالکان خریداری کند.

پذیره‌نویسی در مورد سهام شرکت‌های سهامی عام، اوراق مشارکت و گواهی سپرده انجام می‌شود. این فرایند طبق مجوز صادره از سازمان و مفاد بیانیه ثبت، طی می‌شود. پذیره نویسی اوراق مشارکت در بازار سوم و معاملات دست دوم آن در بازار اوراق مشارکت انجام می‌شود.

فرایند عرضه در بازار سوم فرابورس

متقاضیان ابتدا باید از طریق کارگزار عضو فرابورس ایران، فرم درخواست عرضه اوراق بهادار را تکمیل و آن را همراه با مدارک و مستندات مورد نیاز به مدیریت بازار فرابورس ایران ارائه کنند. پس از انجام بررسی‌های اولیه، مدیریت بازار یک جلسه کمیته عرضه تشکیل می‌دهد. مدارک و درخواست‌ها در این کمیته بررسی می‌شوند و در صورت تأیید، مجوز عرضه به کارگزار عرضه‌کننده ارائه خواهد شد.

مزایای عرضه اوراق بهادار در بازار سوم فرابورس

عرضه سهام و اوراق بهادار در بازار سوم فرابورس ایران مزایای متعددی هم برای شرکت‌ها و هم برای سرمایه‌گذاران دارد. یکی از مهم‌ترین مزایا که شرکت‌ها را به فعالیت در این بازار ترغیب می‌کند، معافیت و تخفیف‌های مالیاتی است. طبق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، هر نقل و انتقال سهام و حق تقدم شرکت‌ها در بورس یا بازار خارج از بورس دارای مجوز (فرابورس ایران)، مالیات مقطوعی به میزان نیم درصد ارزش فروش سهام و حق تقدم سهام وصول خواهد شد.
بازار سوم فرابورس فرایندهای معاملات را برای خریداران و عرضه‌کنندگان ساده‌تر می‌کند. در این بستر، قیمت‌ها عادلانه‌تر تعیین می‌شوند و سیستم تسویه وجوه، منظم خواهد بود.

نکته مهم دیگر، شناخته شدن شرکت‌ها است. شرکت‌های کوچک‌تر و شرکت‌های تازه‌تاسیس از طریق فعالیت در بازار سوم می‌توانند خود را به فعالان و کارشناسان بازار سرمایه بشناسانند و از این طریق، مسیر پیشرفت خود را ساده‌تر کنند. شرکت‌هایی که بخواهند در ادامه مسیر کاری خود، وارد بورس یا فرابورس شوند، با حضور در بازار سوم، فرایند پذیرش ساده‌تری را در پیش خواهند داشت.

سخن آخر

بازار سوم فرابورس یا بازار عرضه، بستری برای انجام معاملات اوراق بهاداری است که شرایط پذیرفته شدن در فرابورس را ندارند. این بازار سیستمی شفاف و امن برای عرضه‌کنندگان و خریداران فراهم می‌کند و کمک مهمی در راستای تأمین سرمایه شرکت‌های تازه‌تاسیس یا کوچک محسوب می‌شود و همچنین فرایند انجام معاملات و تسویه وجوه را تسهیل می‌کند. در این بازار، موارد متعددی از قبیل سهام شرکت‌های سهامی عام، اوراق مشارکت، صکوک، گواهی‌های سپرده‌های بانکی و … ارائه می‌شود.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

19 پاسخ به “بازار سوم فرابورس یا بازار عرضه چیست؟”

 1. محمدنبی روشنی گفت:

  سرمایه گذاری در سهام بورسی ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری در سهام فرابورسی دارد. کاهش ریسک در بورس همچنین بر نقد شوندگی و انتظارات آتی سهام تاثیرگذار است.

  ۱
 2. موسی نوروزی گفت:

  بنظرم فرابورس خیلی خوبه هم واس شرکتهایی که توانایی حضور در بورس رو ندارن هم واس کسانیکه میخوان با دارایی کم سهامدار بشن.

  ۱
 3. مصطفی گفت:

  این بازار اول و دوم و سوم چیه ینی چی میشه توضیح بدین ممنون میشم

  ۲
  • ميلاد ترابي گفت:

   فکر کنم از اول به سمت سوم
   راحتتر می‌توانند شرکت ها سهامشان رادربورس ارایه دهند
   وبرای خریدار زیاد مهم نیست که اول باشد یا سوم

   ۰
 4. مصطفی گفت:

  با سلام.هیج جا مثله بازار سوم نمیشه برا سرمایه گذاری

  ۰
 5. M.abedi گفت:

  با تشکر از مطلب خوبتون ،من اصلا اطلاعی از بازار سوم نداشتم و برام خیلی جالب بود. این مطلب باعث شد تا برم بیشتر در مورد بازار سوم تحقیق کنم

  ۰
 6. sadra گفت:

  کارگزاری آگاه برای اینکه بیشتر مورد اعتماد سهامداران باشه، میبایست قول و وعده هایی که ازجمله جبران خسارت وارده در خرید عرضه اولیه وپویا و قطعی چند روزه،عمل کند تا همچنان اقبال همه به آن باشه

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا در سامانه pooya.agah.com ثبت نام نمائید. توجه داشته باشید که افرادی که تا تاریخ ۹۹/۰۴/۲۳ ثبت نام خود را درسامانه پویا انجام داده باشند برای جبران خرید عرضه اولیه وپویا بررسی و پیگیری می شود.

   ۱
 7. صادق گفت:

  با سلام بازار عرضه یا همان بازار سوم محل ایمن ، شفاف و سودمند برای انجام معاملات عمده اوراق بهاداری است که امکان شرایط پذیرش در فرابورس را ندارند مثل شرکتهای سهامی عام در شرف تاسیس.

  ۰
 8. صادق گفت:

  با سلام فرابور س هم برای اشخاصی که دارایی کم دارند و هم برای شرکتهای در شرف تاسیس و هم برای شکتهایی که قادر به حضور در بورس نیستند خیلی عالی و مطلوب میباشد.

  ۰
 9. محمود گفت:

  سرمایه در بورس یعنی پشتوانه مطمئن در زندگی

  ۰
 10. مینا گفت:

  باسلام
  توضیحات کاملی درباره فرابورس ارایه شد بشخصه استفاده بردم سپاس

  ۰
 11. احمد گفت:

  یه سرمایه گذاری کوچک با موجودیت کم میتونه انسان رو آماده برای سرمایه گذاری های بزرگ کنه.

  ۰
 12. اردلان گفت:

  با سلام بازار بورس چه تفاوتی با فرابورس دارد اگه توضیح بدید ممنون میشم

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   یکی از تفاوت‌های ساختاری بورس و فرابورس تقسیم‌بندی بازارهای آن‌ها است. بورس شامل دو بازار اول و دوم است. شرکت‌هایی که در بازار اول فعالیت می‌کنند، در صورتی که عملکرد مناسبی نداشته باشند، به بازار دوم منتقل می‌شوند و در طرف مقابل، شرکت‌هایی که عملکرد مناسبی در بازار دوم داشته باشند، می‌توانند به بازار اول منتقل شوند.ساختار جدید فرابورس ایران از پنج بازار تشکیل شده است: بازار اول، بازار دوم، بازار پایه (زرد، نارنجی و قرمز)، بازار سوم و ابزارهای نوین مالی. در بازار اول فرابورس، سهام شرکت‌ها و واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری پذیرش و معامله می‌شود. بازار دوم فرابورس تنها شامل سهام شرکت‌های سهامی عام است. سهام شرکت‌های زیان‌ده، تازه‌ تأسیس و آن‌هایی که با افزایش سرمایه قصد تبدیل از سهامی خاص به سهامی عام دارند در بازار دوم پذیرفته می‌شود. بازار پایه نیز یکی از بازارهای فرابورس است که به منظور عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار ایجاد شده است. شرکت‌های این بازار فرایند پذیرش را طی نمی‌کنند و به سه دسته تقسیم می‌شوند. طبق قوانین جدید، شرکت‌های این بازار در سه بازار پایه زرد، نارنجی و قرمز دسته‌بندی شده‌اند و دامنه نوسان روزانه آن‌ها، به ترتیب، ۳، ۲ و ۱ درصد است.

   ۰
 13. انور گفت:

  باتوجه به این توضیحات بازار سوم برای سرمایه گذاری سهامداران تازه کار جالب نیست .

  ۰
 14. بهزاد گفت:

  بازار پایه در حال حاضر فقط واسه حرفه‌ای هاش خوبه

  ۰
 15. اصغر گفت:

  با سلام
  درهرکاری اگر بصورت تدریجی عمل کنیم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.در بازار سرمایه نیز همینطور هست.هیچگاه نباید و نمیتوان از پله ی اول به یکباره رفت پله ی آخر باید به تدریج بالا رفت.پله به پله .
  بازار سوم نیز پله ی ابتدایی برای رفتن به پله های بالا تره...‌

  ۰
 16. Abas گفت:

  بازار سوم فرابورس عالی

  ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: