اوراق مشارکت بخریم یا سهام؟ مسئله این است!

 • ۴ مهر ۱۳۹۵
 • آگاه
 • ۶۶ نظر
 • ۳۱۹۴۴ مشاهده
اوراق مشارکت

وقتی بحث سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به میان می‌آید، شما با انتخاب‌های متعددی روبرو می‌شوید. در بازار سرمایه، یک سوال متداول که در بین سرمایه‌گذاران تازه‌کار وجود دارد این است که: از بین سرمایه‌گذاری در بازار سهام و خرید اوراق مشارکت، کدامیک را انتخاب کنیم؟

برای پاسخ به این سوال، بیاید ابتدا نگاهی به سهام و اوراق مشارکت بیندازیم.  سهام و اوراق مشارکت، دو نوع از اوراق بهادار هستند که در ساختار، پرداخت سود، بازگشت سرمایه و ریسک باهم متفاوتند. برای اینکه بتوانیم به سوال اصلی‌مان یعنی مقایسه سرمایه‌گذاری در بورس و سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت پاسخ دهیم، بیایید ابتدا توضیحات کوتاهی از اوراق مشارکت و سهام را خدمت شما ارائه نماییم.

اوراق مشارکت در واقع نوعی تامین مالی و قراردادی است که بین سرمایه‌گذار و موسسات و شرکت‌ها بسته می‌شود و سرمایه‌گذار در عوض سرمایه‌ای که وارد کرده است، مقداری سود ثابت بدست می‌آورد. به علاوه، بازپرداخت اوراق مشارکت معمولا بصورت یک‌ماهه، سه‌ماهه یا شش‌ماه است و تضمین بازپرداخت سود توسط شرکتی که اوراق را منتشر کرده انجام می‌شود. در مطلب دیگری از بآشگاه به بررسی اوراق مشارکت پرداختیم که توصیه می‌کنیم در این صفحه مطالعه کنید.

از طرف دیگر، خرید و مالکیت سهام، نشان‌دهنده شراکت یک شخص حقیقی یا حقوقی در رشد و سود شرکت است. همچنین با دارا بودن سهام، معمولا به سرمایه‌گذاران هیچ تضمینی بابت بازگشت سرمایه‌شان داده نمی‌شود و در واقع، سودآوری این سرمایه‌گذاری تقریبا به طور کلی به رشد قیمت سهم و به عملکرد و رشد سود شرکت وابسته است.

حال بیایید به سوال اصلی برگردیم: از بین اوراق مشارکت و سهام، بهترین سرمایه‌گذاری کدام است؟
پاسخ: سهام و اوراق مشارکت، هرکدام معایب و مزایای خودشان را دارند و بستگی دارد که شما به دنبال چه نوع سرمایه‌گذاری با چه اهداف  و چه میزان ریسک پذیری هستید. برای مثال، سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز، بیشتر دنبال امنیت سرمایه‌شان هستند و ترجیح می‌دهند سود ثابتی را در مدت زمانی مشخص بدست آورند. پس برای یک بازه زمانی محدود، اوراق مشارکت گزینه بهتری برای این افراد به نظر می‌رسد.
در سمت دیگر، سرمایه‌گذارانی که می‌توانند ریسک بیشتری نسبت به دارندگان اوراق مشارکت متحمل شوند و ترجیح می‌دهند در سود یک شرکت سهیم شوند و پتانسیل بالای رشد سهام را از دست ندهند، بهتر است سهام خریداری کنند.

معایب سرمایه‌گذاری در سهام این است که با داشتن سهام شرکت‌ها، هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه و سود کردن وجود ندارد و این در حالیست که با خرید اوراق مشارکت، سود و اصل سرمایه تضمین می‌شود. همیشه احتمال کسب سود بالاتر در خرید سهام  و احتمال ضرر نیز وجود دارد.

برای درک بهتر موضوع لازم است مزایای سرمایه‌گذاری در هر کدام از این دو نوع ورقه بهادار را به اجمال با هم مرور کنیم.

۷ مزیت مهم سرمایه‌گذاری در بازار سهام

سرمایه گذاری در بازار سهام با مزیت‌هایی همراه است که در اینجا به هفت مورد از مزایای‌ مهم سرمایه‌گذاری در بورس اشاره می کنیم.

۱ – از اقتصاد در حال رشد بهره بگیرید

همانطور که اقتصاد در حال رشد است، میزان سودآوری شرکت‌ها نیز رشد می‌کند. از آنجا که رشد اقتصاد موجب افزایش درآمدها می‌شود، تقاضا برای مصرف محصولات و خدمات شرکت‌ها نیز افزایش یافته و در نهایت بر میزان سودآوری شرکت‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد.

۲ – بهترین راه برای پیشی گرفتن از تورم

در بررسی تاریخی روند سوددهی سهام این نکته را می‌توان دریافت که معمولا میزان کسب سود در سهام از نرخ تورم بیشتر بوده است. البته با توجه به اینکه عموماً سهام در کوتاه مدت نوسانات زیادی دارد، بهتر است در بازه زمانی طولانی‌تری سرمایه‌گذاری خود را انجام دهید.  از طرفی سهام همه شرکت‌ها نیز در بلندمدت رشد نمی‌کند و باید در انتخاب سهام دقت نمایید. خدمات مشاوره و تحلیل همفکران می‌تواند در انتخاب سهام به شما کمک کند.

۳ – خریدوفروش و معاملات آسان

شما پس از دریافت کدمعاملاتی، می‌توانید بصورت لحظه‌ای و فوری سهام یک شرکت را از طریق سیستم معاملاتی آنلاین خریداری نمایید. برای فروش سهامی که حجم معاملات بالایی دارد، معمولا مشکلی نخواهید داشت.

در کارگزاری آگاه، دریافت کد بورسی و شروع معاملات سهام در بورس با پرکردن چند فرم آنلاین، به سادگی فراهم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای دریافت کدبورسی غیرحضوری از طریق آگاه اکسپرس را اینجا بخوانید.

۴ – امکان کسب سود از دو طریق

در مقایسه با اوراق مشارکت که فقط یک راه کسب سود از آن وجود دارد (سود ثابت)، شما با خرید سهام از دو طریق می‌توانید سود کنید.
روش متداول کسب سود این است که سهام را با قیمت کمتر خریداری کرده و در قیمت بالاتر به فروش برسانید. ولی روش دومی نیز برای کسب سود در بورس وجود دارد که به (DPS) یا سود نقدی سهام مشهور است. مقدار و زمان پرداخت سود نقدی سهام شرکت‌ها، سالیانه یک‌بار در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت‌ها تصویب می‌شود و علاوه بر سودی که از افزایش قیمت سهام بدست می‌آید، محرکی جذاب برای خرید سهام است.

۵ – دسترسی به سوابق شفاف قوانین و مقررات مشخص

تصور کنید قصد دارید یک کسب‌وکار (مانند یک مغازه با تمام وسایل) را با هدف سرمایه‌گذاری خریداری کنید، آیا میزان سودآوری گذشته آن شفاف خواهد بود؟ آیا آمارهای دقیقی به شما ارائه می‌شود؟ آیا مجوزهای مرتبط با آن کسب و کار برای شما قابل دریافت خواهد بود؟
بیشتر اوقات متوجه می‌شوید که نمی‌توان قیمت و ارزش واقعی آن کسب‌وکار را تشخیص داد و تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری روی آن با ریسک زیادی همراه خواهد بود.
اما در بازار سهام، همه اطلاعات و آمارهای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، حتی تا چندسال گذشته نیز قابل دسترس است و از آنها می‌توان برای تصمیم‌گیری استفاده کرد.

۶ – امکان نقدکردن سریع

بازهم به همان مثال کسب‌وکار بازگردیم، اگر کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده و همین الان تصمیم بگیرید که آنرا بفروشید، احتمال اینکه فورا برای آن خریدار وجود داشته باشد و بتوانید کسب‌وکارتان را فورا نقد کنید خیلی کم است. یکی از جذاب‌ترین مزیت‌های بازار بورس، قابلیت نقدشدن سریع سهام است و خیلی کم اتفاق می‌افتد که سهام شما غیر قابل نقد کردن باشد.

۷ – بدون نیاز به سرمایه زیاد

نیازی نیست میلیون‌ها تومان برای شروع سرمایه‌گذاری و خرید سهام در حساب بانکی‌تان داشته باشید، حداقل مبلغ موردنیاز برای یک سفارش در معاملات آنلاین فقط ۱۰۰ هزارتومان است. برای راه‌اندازی هر کسب‌وکار، به سرمایه خیلی بیشتری نیاز دارید.

مقایسه اوراق مشارکت یا سهام

۴ مزیت مهم خرید اوراق مشارکت

مزیت‌های سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت ممکن است بیشتر از اینها باشد، اما فکر می‌کنیم این ۴ مزیت‌، از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری با خرید اوراق مشارکت است.

۱ – بدون نیاز به صرف وقت

فعالیت حرفه‌ای در بازار سهام نیاز به صرف زمان برای آموزش و یادگیری و پیگیری بازار دارد و ماه‌ها و سال‌ها طول می‌کشد تا شخصی در بورس بتواند به توانایی کسب سود مداوم دست یابد. اما برای خرید اوراق مشارکت، چون سود آن همانند سپرده‌های بانکی تضمین شده و ثابت است، هیچ نیازی به یادگیری مفاهیم و اطلاعات و صرف وقت زیاد ندارید و می‌توانید با صرف حداقل وقت، اوراق مشارکت را در مبلغ دلخواه خریداری کنید.

۲ – ثابت و تضمینی بودن سود و اصل سرمایه

شاید برخی افراد این مورد را از معایب اوراق مشارکت به شمار آورند، ولی برخی افراد دیگر به ثابت بودن و تضمینی بودن سود به چشم یک مزیت نگاه می‌کنند. این دیدگاه دقیقاً به ریسک‌پذیری افراد در یک سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود. برای شخصی که ریسک‌گریز است، سرمایه‌گذاری با سود ثابتی که از بانک بیشتر است و هیچ نگرانی بابت از دست دادن آن نیست جذابیت دارد. در حالی که در بازار سهام، هیچ چیز قطعی نیست و هیچ تضمینی برای کسب سود یا حفظ سرمایه وجود ندارد.

۳ – بدون درگیر شدن در نوسانات و هیجانات بازار

با وجود تضمین برای اصل سرمایه و سود اوراق مشارکت، فرد درگیر استرس احتمالی که در سرمایه‌گذاری در بازار سهام وجود دارد نخواهد بود. در بازار سهام همانطور که ذکر شد، عدم قطعیت و نوسانات زیادی وجود دارد و همین عامل، موجب ایجاد استرس در بسیاری از افراد می‌شود.

۴ – عدم نیاز به رقابت با بزرگان بورس

بازیگران قدرتمندی مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و حقوقی‌ها در بازارهای مالی وجود دارد و برای شخصی که مهارت، تجربه، زمان و سرمایه کمی دارد، خرید اوراق مشارکت گاهی می‌تواند سود بالاتری نسبت به بازار سهام داشته باشد. البته بدیهی است که یادگیری مستمر می‌تواند نقش بسزایی در موفقیت شما در بازار سهام داشته باشد.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

نتیجه‌گیری

نمی‌توان از میان سهام و اوراق مشارکت، قطعا یک گزینه را به عنوان بهترین سرمایه‌گذاری دانست. افراد حرفه‌ای در این زمینه، سرمایه‌گذاری را یک فرایند کاملا شخصی می‌دانند و تاکید دارند که پیچیدن یک نسخه برای همه افراد اشتباه است.
شما مجبور نیستید فقط در سهام یا اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری کنید. به همان طریقی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری با تشکیل پرتفوی متنوعی از دارایی‌ها، ریسک‌ سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهند، برای بیشتر سرمایه‌گذاران، ترکیبی از سهام و اوراق مشارکت بهترین گزینه است. برای تشکیل پرتفوی بهینه، با اختصاص مقداری سرمایه برای خرید سهام و اوراق مشارکت، شما امنیت سرمایه‌گذاری‌تان را افزایش داده و از طرف دیگر، پتانسیل رشد و کسب سود بیشتر را با دارا بودن سهام برای خود باز می‌گذارید.

اگر امنیت بیشتری در سرمایه‌گذاری نیاز دارید، وزن اوراق مشارکت را در پرتفوی خود افزایش دهید که در این صورت باید انتظار سود کمتری را نیز داشته باشید و بالعکس اگر مایلید پتانسیل سودآوری پرتفوی شما افزایش یابد، وزن بیشتری به سهام اختصاص دهید؛ به این ترتیب ریسک سرمایه‌گذاری نیز افزایش خواهد یافت.

[iphorm id=”3″ name=”پیش ثبت نام دوره آشنایی با بورس”]

66 پاسخ به “اوراق مشارکت بخریم یا سهام؟ مسئله این است!”

 1. agah01442 گفت:

  مرسی.مطلب آموزشی خوبی بود

  ۷
 2. agah21135 گفت:

  قبول دارم که خرید سهم ریسک بیشتری داره ولی بیشتر اوقات ارزشش وداره این ریسک

  ۰
 3. agah02772 گفت:

  باسپاس از اطلاعات بالا خیلی جالب بود برای من وسپاسگزارم.......

  ۰
 4. AGAH01735 گفت:

  سلام
  آیا کسی که امتیاز زیاد داشته باشد می تواند آنرا با سهام معاوضه کند ؟
  اگر جواب مثبت است شرایط آن را توضیح دهید .

  ۱
  • Bashgah گفت:

   سلام
   خیر، امتیازات بآشگاه تنها قله شما را مشخص می کنند و قابل تبدیل به وجه نقد ویا سهام نیست. حال اگر منظور شما، وجه نقد بآشگاه است، عرض می گردد که این وجه نقد، قابل واریز به حساب معاملاتی شماست و میتوان با آن سهام خرید ویا به حساب بانکی واریز نمود.

   ۰
 5. agah18216 گفت:

  سلام و عرض ادب
  ممنون از مطالب خوبی که قرار میدید
  کاش مقایسه هایی بین بازارهای بورس هم می کردید و همچنین رتبه شفافیت و رتبه های دیگه ای که نهادهای مالی به شرکت ها میدن چون شاید خیلی ها ندونن که تفاوت سرمایه گذاری در بازار های مختلف بورس از نظر ریسک چیه و یا اصلا کسی به رتبه نقد شوندگی و یا شفافیت یک سهم توجه نکرده باشه

  ۱
 6. agah03406 گفت:

  با سلام و روز بخیر ، در بند دوم از مقاله " اوراق مشارکت بخریم یا سهام ؟ " - حال بیایید به سوال اصلی برگردیم ... - و در سطر چهارم آن کلمه " متحمل " در اشتباه حروفچینی به صورت" محتمل " آمده است ، لطفاً تصحیح شود . با تشکر.

  ۰
 7. MOH00204 گفت:

  سلام
  از مطالب شما آموختم که مزیت اوراق مشارکت دریافت سود بدون دردسر است
  اما خرید سهم دردسر آفرین است اما اگر از مسیر درست برویم به عنوان مثال استفاده از مشاوران خوب و رسمی ، سرمایه گذاری کنیم نتیجه شیرین و ثمر بخش خواهد بود و ممنون هستم از آموزش شما ..
  اما یک سئوال در مورد صندوق های سرمایه گذاری دارم
  سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت معمولا سود بیشتری دارند و یا صندوق های با در آمد متغیر ؟
  دقیقا نمی دانم درست است یا نه اما من شنیده ام بعضا صندوق های با درآمد متغیر کاهی سود صفر دارند
  آیا واقعا چنین جیزی هست و یا نه ؟و یا از موارد بسیار نادر است ؟
  در مورد صندوق سرمایه گذاری با درآمد متغیر چه صندوقی را مناسب می دانید ؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی صندوق های با درآمد ثابت، سود مشخصی را پیش‌بینی میکنند مثلا ۲۰ الی ۲۴درصد، سالانه سود تقسیم میکنند ولی صندوقهای درآمد متغیر (سرمایه‌گذاری در سهام) سودی را تضمین نمی کنند.
   مدیران صندوق های درآمد متغیر، سهام شرکتهای بورسی را خریداری می کنند و با افزایش یا کاهش قیمت این سهام، ارزش روزانه هر واحد صندوق، افزایش یا کاهش می یابد.
   همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل مراجعه فرمایید.

   ۰
 8. agah14119 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  امکانات و فعالیتهای باشگاه آگاه نسبت به سایر رقبا بهتر و کاراتر است که جا دارد به همه عوامل خسته نباشید و تبریک گفته شود. شاد باشید.

  ۰
 9. parvaneh_feizi@yahoo.com گفت:

  اگه گرفتن اعتبار رو سریعتر کنین. عالیه

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   اگر منظور شما مدت زمان تایید و واریز اعتبار است عرض می گردد که حداقل ۱روز کاری زمان لازم است تا واحد اعتبارات، شرایط دریافت اعتبار شما را بررسی کند لذا تاریخ اعمال بسته های اعتباری و بسته های وام را زودتر از ۲روز کاری بعد، نمی توان انتخاب نمود.

   با تشکر

   ۰
 10. hamed_verna@yahoo.com گفت:

  با تشکر از مطلب آموزشی خوبتون حداقل مزیت خرید اوراق مشارکت از سرمایه گذاری در بانک ها دریافت سود بیشتر هست .

  ۰
 11. bohlol59 گفت:

  با سلام
  تشکر میکنم بابت مطالب خوب وآموزنده ای که باعث رشد وشکوفایی اقتصادی افراد درسرمایه گزاری میشود

  ۰
 12. agah06430 گفت:

  بعضی وقت ها ما ریسک کار را آنقدر بالا می بریم که حتی دیگر کسب سود بیشتر نیز از مشروعیت ساقط می شود.

  ۰
 13. agah18153 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  امکانات و فعالیتهای باشگاه آگاه نسبت به سایر رقبا بهتر و کاراتر است که جا دارد به همه عوامل خسته نباشید و تبریک گفته شود

  ۱
 14. mamad_nadali@yahoo.com گفت:

  سلام
  اطلاعات خوبی است استفاده از مشاوران و دوستانی که اطلاعات بیشتری دارند و استفاده از اطلاعات مالی شرکتها می توان سود مناسبی کسب کرد ، نه سودهای فضایییو و نه سودهای تضمین شده ثابت چیزی مابین این دو و این بستگی به خود شخص دارد.

  ۰
 15. agah01875 گفت:

  این قبیل بحث ها میتواند دانش بورسی ما را افزایش دهد ، پس بهتر است موضوعات مختلف بررسی و نتیجه به بحث گذاشته شود

  ۰
 16. 09473 گفت:

  صد در صد خرید سهام با ارزش تر از خرید اوراق مشارکت هست،بهتره به کلیه افراد خصوصا تازه کارها،سیگنال خرید و فروش داده بشه تا با ریسک کمتری در بازار سرمایه بمونن.

  ۰
 17. Arazmm68 گفت:

  اگه امکانش هست درباره بازار اول و بازار دوم و فرابورس هم مطلب بگذارید و تفاوت آنها با هم را بیان کنید.

  ۰
 18. a9155145525@gmail.com گفت:

  سلام وعرض ادب
  ممنون از راهنمایی و آموزشهای شما ... امیدوارم همیشه سربلند بمانید.
  با تشکر

  ۰
 19. agah79863 گفت:

  ممنون.مطلب آموزشی خوبی بود. امیدوارم شاهد پیشرفت روز افزون کارگزاری بشیم

  ۰
 20. khaledn65 گفت:

  سلام و درود مطالب بسیار مفیدی بودند دنبال این اطلاعات میگشتم از زحماتی که پرسنل اگاه میکشن کمال تشکر و قدردانی را دارم

  ۰
 21. agah65654 گفت:

  من اوراق اجاره رایتل(یک ماهه و سه ماهه) خریدم از کجا باید بدونم چه موقع سودش واریز میشه و چه موقع سررسید این اوراق هست؟
  در صورت سررسید شدن چه اتفاقی میفته؟ پولم رو میدن؟ همون صد تومن یا صد و پنج تومن؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست عزیز

   جهت مشاهده ی اطلاعات مربوط به اوراق به سایت www.ifb.ir قسمت بازار ، ابزارهای نوین مالی، فهرست اوراق پذیرفته شده ، مراجعه نمایید.

   سررسید صایتل۲ پایان سال ۹۷ و صایتل ۹۶/۱۰/۲۲ می باشد مواعد پرداخت سود به ترتیب ۱۸ ام و ۲۱ ام هر ماه می باشد .
   در هنگام سر رسید، مبلغ اسمی به همراه سود دوره ی مربوطه به حساب مشتری واریز می گردد.

   ۰
 22. agah00510 گفت:

  این کارگزاری واقعا مزایای زیادی داره.

  ۰
 23. علیرضا فخاری گفت:

  سلام.چراچارت ثبت نام بالامبهمه مثلامشخص نشده کجاشهر استان. یاادرس بنویسیم

  ۰
  • Bashgah گفت:

   دوست گرامی کجای فرم مبهمه؟
   در فرم بالا در بخش استان/شهر/شهرستان، نام استان و شهر یا شهرستان محل اقامت را بنویسید. نیاز به نوشتن آدرس دقیق منزل یا محل کار نیست.

   ۰
 24. agah58411 گفت:

  با سلام
  تشکر میکنم بابت مطالب خوب وآموزنده ای که باعث رشد وشکوفایی اقتصادی افراد درسرمایه گزاری میشود

  ۰
 25. رضا اولادی گفت:

  با عرض سلام سوالی داشتم خواستم از طریق شما راهنمایی بشم پدرم به اتفاق تعداد زیادی از دوستانش مبادرت به خریداری سهام زیادی از سهام شرکت ایران ناسیونال سابق نمودندکه تاریخ خرید سهام در مورخه ۲۵۳۵/۸/۲۳ شاهنشاهی بوده هر برگ بمیزان ۲۰ سهم که مبلغ تعیین شده هر سهم ۲۴۰۰ ریال مجموع هر برگ سهام مبلغ ۴۸۰۰۰ ریال در ان سال بوده است اکنون تعداد بالایی از این برگه ها را دوستان پدرم به من انتقال دادند خواستم بدونم اکنون ارزش هر یک از این برگه ها با گذشت این مدت زمان طولانی چه مبلغی شده است لطفا من رو راهنمایی بفرمایید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز نام شرکت ایران ناسیونال پس از انقلاب به شرکت ایران خودرو تغییر یافته و تعداد سهام آن نیز تا به امروز افزایش یافته است.
   لذا شما باید با شرکت سپرده‌گذاری و تسویه وجوه(سمات) تماس بگیرید و نسبت به تغییر برگ سهم خود و تعداد آن اقدام کنید.
   سپس با توجه به تعداد دارایی خود، مقدار ارزش روز آن را محاسبه نمایید.
   لازم به ذکر است که در حال حاضر قیمت هر سهم ایران خودرو با نماد خودرو۱، در محدوده ۲۸۰ تومان معامله می شود.

   ۰
 26. AG4468 گفت:

  با سلام دروووود می خواستم به صورت آنلاین اوراق مشارکت صایتل۹۰۲ را خریداری نمایم سوالی داشتم که آیا نیازی به هماهنگی است و اگر خریداری شود سود مورد نظر به حسابی که به کارگزاری دادیم واریز می شود و این که تاریخ سررسید این اوراق چه تاریخی است من سرچ زدم حتی امور سهام شرکت رایتل رو نتونستم پیدا کنم از آن ها بپرسم ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای خرید اوراق صایتل ۹۰۲، نیازی به هماهنگی با کارگزاری وجود ندارد و همانند سایر اوراق بهادار به صورت آنلاین معامله می شود. تاریخ سررسید این اوراق ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ است. سود این اوراق، ماهانه به حسابی که به کارگزاری اعلام کردید واریز می گردد. شما می توانید تمام اطلاعات نماد را از سایت مدیریت فناوری بورس تهران با سرچ نماد صایتل ۹۰۲ بدست آورید.

   ۰
 27. agah07968 گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  در مطالب فوق فقط به ریسک بالای سهام اشاره شد نسبت به اوراق مشارکت.بنظرم خوب بود ریز ترش کنیم و بگیم بین سهام ها هم.. سهام عادی ریسکش بالاتره البته اگه درست بگم!!
  در کل همیشه همه چی خوب بوده.فقط ریزه کاری های مطالب اگر گفته بشه (که بیشتر جاها گفته شده) بگمانم مطالب جامع تر بشند.
  باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی ممنونیم از لطف شما. در خصوص ریسک سهام یا به عبارت بهتر ریسک شرکتها، در مطالب دیگری توضیحات ارائه شده است. همچنین هدف از ارائه مطالب تحلیل تکنیکال یا بنیادی، آموزش کشف ریسک و بازدهی سهام عادی است.

   ۰
 28. abas milan گفت:

  سلام مطالبتو خیلی خوب و آموزنده هستش من تو شهرستان زندگی میکنم نمیدونم باید به کجا مراجعه و شروع به کار کنم خواهشا راهنمای کنید

  ۰
 29. حمید گفت:

  سلام
  یک سؤال:
  آیا اوراق مشارکت هم مانند سهام ممکنه سود یا مبلغ شناور دارند و به قیمت های بیشتر از رقم ذکر شده میشه خرید و فروش کرد؟

  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام

   اوراق مشارکت باید با قیمت اسمی ۱۰۰٫۰۰۰ تومان معامله بشوند ولی با کاهش سود بانکی دارندگان اوراق در قیمت های بالاتر از قیمت اسمی فروشنده هستند در صورت تغییر سود بانکی قیمت اوراق هم میتواند با نوسان همراه شود.

   ۰
 30. AH7980 گفت:

  کاش یک مطلب برای چیدن سبد از صنایع مختلف به صورت استاندارد هم قرار میدادید که بسیار عالی بود

  ۰
 31. مارال گفت:

  سلام خرید چه اوراق مشارکتی خوبه و سود اوراق ها ماهانه هستش و خریدش چه مبلغی هست

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام و احترام دوست گرامی
   قیمت اوراق و بازدهی آنها در بازار متفاوت است از سوی دیگر کارگزاری آگاه اجازه معرفی و توصیه اوراق خاصی را ندارد.
   موفق باشید

   ۰
 32. AK7872 گفت:

  سلام ، حداقل مبلغ برای خرید اوراق مشارکت پایین تر از یک میلیون است مثلا در بعضی موارد ۵۰۰ هزار تومان است و حتی شما در مبحث اوراق مشارکت، ارزش اسمی هر واحد این اوراق رو ۱۰۰ هزار تومان معرفی کردین

  ۰
 33. AJ8604 گفت:

  خرید اوراق در شرایط حاضر فقط سوخت کردن سرمایست مگر کسانی که مجبورند و با بورس آشنایی ندارند.

  ۰
 34. mohammadamin گفت:

  سلام و عرض ادب
  تشکر بابت مطالب مفید و سودمندتون.
  لطفا به سوال من پاسخ بدید ، ممنون میشم.
  من یه جوون ۲۰ ساله ام و سعی در یافتن راهی مطمئن برای سرمایه گذاری دارم. اما با توجه به تحقیقاتی که داشتم ، اوراق مشارکت و سهام راه خوبی برای افزایش ثروت نیست.
  لطفا راهنمایی کنید...
  با تشکر

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   تنها عامل موثر در انتخاب سرمایه گذاری دانستن هدفتان از این کار است.
   آیا هدفتان حفظ ارزش زمانی سرمایه تان است؟
   آیا هدفتان کسب درآمد و امرار معاش از طریق است؟
   و...
   بعد از پاسخ به این سوالات باید بدانید که هر سرمایه گذاری، هر چند مطمئن دارای ریسک هایی است که با خود به همراه دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید در دوره های مقدماتی و مبانی سرمایه گذاری شرکت کنید

   ۰
 35. AM5075 گفت:

  برای دریافت وام راهنمایی کنید . ممنون

  ۰
 36. AJ6845 گفت:

  سلام چنتا سوال داشتم
  توصندوقهای با درامد ثابت فقط سود ثابت دریافت میشه یا اینکه از افزایش ارزش صندوق هم میشه بهره برد ودر صندوقهای قابل معامله در بورس سود ما از افزایش ارزش صندوق حاصل میشه؟ واینکه برای etf‌ها مراجعه حضوری لازمه یا انلاین هم میشه

  واینکه در اوراق دارای سر رسید مثل اوراق مشارکت یا اجاره و خزانه و... قبل از سررسید میشه اعمالشون کرد ؟ اگر میشه تحت چ شرایطی؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   ۱-چنانچه شما قبل موعد تقسیم سود نسبت به ابطال واحدهای خود اقدام کنید نسبت به ارزش روز مبنای ابطال منتفع خواهید بود در غیر این صورت چنانچه صندوقی که شما درآن سرمایه گذاری کرده اید ، از نوع با تقسیم سود باشد ، در روز تقسیم سود ، به اندازه سود تقسیمی هرواحد به حساب شما واریز خواهد شد.
   ۲-به طور کلی فرآیند خرید و فروش صندوق های etf همانند سهام هست و نیازی به مراجعه حضوری شما نخواهد بود و صرفا از طریق معاملات کد بورسی شما امکان پذیر است .
   ۳-قبل از سررسید این اوراق میتوانید صرفا نسبت به فروش آن ها در بازار اقدام نمایید.

   ۱
 37. بیتا گفت:

  سلام،میخواستم بدونم که من اگه ۱۰میلیون تومان اوراق مشارکت بخرم.۳ماهه،تقریبا چقدرسودبهم میده؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ۰
 38. AU0902 گفت:

  نمی‌توان از میان سهام و اوراق مشارکت، قطعا یک گزینه را به عنوان بهترین سرمایه‌گذاریانتخاب کرد افراد حرفه‌ای وبا تجربه در این زمینه، سرمایه‌گذاری را یک فرایند کاملا شخصی می‌دانند

  ۰
 39. AR1463 گفت:

  سلام وعرض ادب
  ممنون از راهنمایی و آموزشهای شما.
  با تشکر

  ۰
 40. AT7265 گفت:

  باسپاس از مطالب مفیدتون. من در هر دو مورد سرمایه گزاری کردم. ولی تصمییم قطعی برای انتخاب یک گزینه را نگرفتم. موفق باشید.

  ۰
 41. محمدی گفت:

  سلام
  پیشنهادتون بری خرید اوراق کدام است ؟ بهترین اوراقی که الان میتونیم بخریم چیست ؟
  ممنون

  ۰
 42. امین گفت:

  سلام وقت بخیر
  مطالب خیلی مفید بودن خیلی سپاسگزارم
  یه سوال داشتم
  چطور میشه اوراق مشارکت خرید؟

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در مورد معامله اوراق مشارکت بورسی، هر فردی که دارای کد معاملاتی آنلاین باشد، می‌تواند از طریق سامانه معاملاتی آنلاین یا ثبت سفارش اینترنتی اقدام به خرید نماد اوراق مشارکت کند. این اوراق بسته به بازاری که در آن منتشر می‌شوند ممکن است در سامانه آنلاین قابلیت معامله داشته باشد چنانچه اوراق در بازار پایه فرابورس عرضه شود، خرید و فروش آن از طریق ثبت سفارش اینترنتی میسر خواهد بود. در صورتی‌که فرد کد سهامداری و کاربری غیر آنلاین داشته باشد میبایست به صورت حضوری درخواست خرید یا فروش خود را به کارگزاری اعلام نماید. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب " اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران" مراجعه نمایید.

   ۱
 43. آرش وصال گفت:

  بازار بورس ایران همانند بازار ارز و طلا، دستهای پشت پرده همیشه کثیف را دارد تا نقدینگی از جیب مردم مملکت به سمت و در جهت خواسته های خودشون پیش بره.چرا از اواخر سال ۹۸ و ابتدای ۹۹ فقط مردم بسمت بورس کشیده شدند؟ چون جیب بزرگان نیاز به پر شدن داشت و پر شد هموطنان عزیز تر از جانم.

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: