اوراق تسه چیست؟

 • ۲۳ دی ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۳۸ نظر
 • ۲۲۲۶۸ مشاهده
اوراق تسه

طبق قانون بانک مرکزی افرادی که درخواست وام مسکن دارند، باید به بانک مسکن مراجعه کنند و برای افتتاح حساب یک ساله اقدام نمایند. از طرفی به‌منظور نوبت‌دهی و بهره‌مندی از وام مسکن تا یک سال اجازه برداشت از حساب مذکور، ممکن نیست. افرادی که توانایی صبر یک ساله به‌منظور دریافت وام را نداشته باشند، طبق قانون مصوب، اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند. به‌نوعی این افراد با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه ، نسبت به حالت عادی برای دریافت وام در اولویت می‌گیرند.

در مقاله “اوراق گواهی مسکن در بورس” بیان شد، تسه یا اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، اوراق بهاداری است که در بازار عادی فرابورس ایران معامله می‌شود و منتشرکننده آن بانک مسکن است. این اوراق به صاحبان حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بانک مسکن تعلق می‌گیرد و قابلیت معامله در بازار فرابورس را دارد.

معرفی نماد تسهیلات مسکن و مدت اعتبار آن

ازآنجاکه اوراق امتیاز تسهیلات مسکن محدودیت اعتبار دارند، برای هر سری از اوراق با در نظر گرفتن تاریخ صدور آن، یک نماد تعریف می‌شود. این نماد معاملاتی شامل کلمه “تسه” (سه حرف ابتدایی تسهیلات) و چهار عدد است. از چپ به راست، دو رقم ابتدایی این عدد مشخص‌کننده سال و دو رقم بعدی مشخص‌کننده ماه صدور آن است.

برای مثال “تسه ۹۳۰۷” نمایانگر اوراق امتیاز تسهیلات مسکن صادرشده در مهرماه ۱۳۹۳ است.

با توجه به آنکه اعتبار این اوراق از زمان صدور به مدت دو سال شمسی است؛ لذا اوراقی که سررسید آن‌ها نزدیک است، با قیمت متفاوتی در بازار فرابورس معامله خواهد شد. در مثال بالا اعتبار اوراق تسهیلات مسکن با نماد تسه ۹۳۰۷، تا تاریخ ۱۳۹۵/۰۷/۱۵ خواهد بود. لازم به ذکر است که مدت اعتبار اوراق تسه، ممکن است حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه (مجموعاً ۱۲ ماه) با صلاحدید بانک مسکن تمدید شود.

چنانچه دارنده اوراق تسه در مدت اعتبار، از تسهیلات استفاده نکرده باشد، مبالغی که جهت خرید آن پرداخت نموده است، به او بازگردانده نمی‌شود.

نحوه استفاده از اوراق تسهیلات مسکن

نحوه دریافت و استفاده از اوراق تسه

محدودیت زمانی خرید و فروش اوراق تسه

امکان فروش اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، برای اوراق منتشرشده از آبان ماه ۹۴ به قبل (تسه ۹۴۰۸ به قبل)، ۲ ماه پس از خرید آن میسر خواهد بود. البته این محدودیت برای نمادهایی که ۴ ماه از مدت معاملات آن‌ها باقی است، اعمال نمی‎شود.
این محدودیت زمانی برای کلیه اوراق منتشرشده بعد از آبان ماه ۱۳۹۴ (تسه بعد از ۹۴۰۸)، ۴ ماه پس از خرید آن است؛ یعنی خریدار تا ۴ ماه بعد از خرید اوراق تسه پس از ۹۴۰۸، امکان فروش آن را ندارد.

تعداد مجاز خرید اوراق تسه و کارمزد آن

هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی می‌تواند نسبت به ثبت سفارش خرید در کلیه نمادهای تسه مهرماه ۱۳۹۴ به قبل (تسه ۹۴۰۷ به قبل)، حداکثر تا سقف ۹۰ ورقه اقدام نماید. تعداد اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، به میزان تسهیلات موردنظر متقاضی بستگی دارد، برای مثال اگر متقاضی تمایل به دریافت حداکثر تسهیلات خرید یا احداث واحد مسکونی (یعنی مبلغ ۳۵۰ میلیون ریال) دارد، لازم است تعداد ۷۰ ورقه اوراق تسهیلات مسکن (ارزش هر ورقه ۵ میلیون ریال) را خریداری نموده و با در دست داشتن گواهی اوراق خریداری‌شده و سایر مدارک لازم، به شعب بانک مسکن مراجعه نماید.

در مورد اوراق تسهیلات مسکن منتشرشده از آبان ۱۳۹۴ به بعد (تسه ۹۴۰۸ به بعد)، هر کد معاملاتی در هر جلسه معاملاتی مجاز به خرید حداکثر ۱۴۰ ورقه تسهیلات مسکن است.

محدودیت خرید برای اوراق تسهیلات مسکن پس از آبان ۱۳۹۴ (تسه ۹۴۰۸ به بعد) و پیش از مهر ۱۳۹۴ (تسه ۹۴۰۷ به قبل) به‌صورت هم‌زمان، در هر جلسه معاملاتی و برای هر کد معاملاتی و برای همه نمادها ۱۴۰ ورقه خواهد بود.

کارمزد خرید این اوراق ۰٫۰۰۴۹ و کارمزد فروش آن ۰٫۰۰۲۴ است.

مراحل خرید اوراق تسه چگونه است؟

برای استفاده از اوراق امتیاز تسهیلات بانک مسکن، لازم است متقاضی پیش از اقدام به خرید این اوراق، از شرایط اعطای تسهیلات بانک مسکن مطلع شود؛ زیرا چنانچه واحد مسکونی موردنظر متقاضی با شرایط و ضوابط واحدهای مسکونی مشمول تسهیلات بانک مسکن مطابق نباشد، امکان برخورداری از این تسهیلات وجود نخواهد داشت.

پس از آگاهی از شرایط اعطای تسهیلات، در صورت دارا بودن کد معاملاتی بورسی، متقاضی می‌تواند از طریق کارگزاری‌ها اقدام به خرید اوراق مذکور نماید. سفارش خرید می‌تواند به‌صورت حضوری، تلفنی، اینترنتی و یا خرید آنلاین صورت پذیرد. توجه به این نکته ضروری است که برای ثبت سفارش به‌صورت هر یک از روش‌های ذکرشده، علاوه بر دارا بودن کد سهامداری، امضای قرارداد مربوط به هر یک از این روش‌ها نیز ضروری است. برای دریافت کد بورسی بر روی گزینه زیر کلیک کنید.

بعد از واریز مبلغ خرید اوراق به‌حساب کارگزاری و تکمیل فرم درخواست خرید، اوراق برای مشتری خریداری می‌شود. برگه گواهی اوراق خریداری‌شده بعد از گذشت سه روز کاری آماده تحویل به مشتری برای ارائه به بانک مسکن است. پس از انجام مراحل بانکی و دریافت وام از بانک مسکن، اوراق مربوطه توسط شعبه بانک باطل شده و قابل فروش نخواهد بود. در هنگام ثبت سند در دفاتر ثبت اسناد رسمی مبلغ چک وام از طرف نماینده بانک در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت.

برای معاملاتی که بین اعضای خانواده (اعضای درجه‌یک) انجام شده باشد از طرف بانک به‌عنوان معاملات صوری تلقی شده و شامل وام نخواهد شد.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن متغیر بوده و تابع عرضه و تقاضای آن است، لذا پیشنهاد می‌شود برای مشاهده آخرین قیمت این اوراق به سایت شرکت مدیریت فناورری بورس تهران و یا شرکت فرابورس ایران مراجعه شود.

نتیجه‌گیری:

به‌صورت کلی استفاده از اوراق تسه برای دریافت وام مسکن، راهکاری است که افراد بسیاری از آن استفاده می‌کنند. معاملات اوراق تسه در فرابورس انجام می‌شود و از طریق کد بورسی و سامانه معاملاتی امکان خرید آن‌ها وجود دارد. در پایان بار دیگر خاطرنشان می‌سازد پیش از اقدام به خرید این اوراق، از شرایط اعطای تسهیلات بانک مسکن مطلع شوید؛ چراکه به هریک از دارندگان این اوراق فقط یک تسهیلات داده می‌شود.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

38 پاسخ به “اوراق تسه چیست؟”

 1. روح اله قاسمی گفت:

  با سلام و سپاس حضور دست اندر کاران باشگاه آگاه

  سپاس از مطلب مفید شما

  ۱
 2. پورموسوی گفت:

  سلام ممنون,از مطالب مفیدتون

  ۱
 3. الهام گفت:

  خیلی کاربردی و مفید ممنون

  ۳
 4. رزاق فانی گفت:

  آگاه .مثله همیشه آگاهمون کرد

  ۱
 5. احد گفت:

  برای دریافت وام سریع و بدون نوبت بسیار خوبه

  ۳
 6. رامین گفت:

  با سلام.
  کاش برای هر صفحه مطلب گزینه پرینت رو میذاشتید تا مشتری هاتون بتونن پرینتی مطالعه کنن

  ۳
 7. محمد گفت:

  این روش دریافت وام در حال حاضر با توجه به پایین آمدن قیمت اوراق فوق العاده است. حتما استفاده کنید

  ۰
 8. داوود گفت:

  یعنی اگرقبلااز وام اوراق استفاده کردیم برای باردوم نمیتوان استفاده کرد؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید اوراق تسه از طریق سامانه آنلاین دریافت کنید اما باید شرایط بانک را نیز بررسی بفرمائید .در صورتی که شرایط بانک را نیز احراز نمائید ،قادر به استفاده از وام بانکی خواهید شد.

   ۲
 9. حسن 229 گفت:

  با سلام
  اگر امکان دارد، جهت ترغیب بیشتر مشتریان باشگاه آگاه به مطالعه مباحث جدید منتشر شده در قسمت تازه های بلاگ، حداقل یکی از سؤالات عمومی هفته از آخرین مبحث گذارده شده در تازه های بلاگ انتخاب شود. زیرا باعث میشود، مطالب تازه حداقل یکبار توسط اعضاء محترم مطالعه شود. با تشکر از زحمات آگاه

  ۵
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به دلیل هدف بآشگاه برای افزایش دانش روز افزون و سنجش میزان دقت اعضاء بآشگاه در بخش مسابقات ، سوالات مسابقه از مطالب بلاگ بآشگاه نیز انتخاب می گردد، از این طریق اعضا از مطالب جدید در بلاگ مطلع می شوند و هم بر دانش افراد کم تجربه افزوده و مروری برای افراد با تجربه خواهد شد.

   ۳
 10. کامران گفت:

  باتشکر از اطلاع رسانی ومطالب مفید سایت.لطفابرای افراد مبتدی روند یادگیری و ورود حرفه ای تربه بورس رو توضیح دهید به طورخلاصه یک فرد مبتدی ازکجا وبه چه شکل باید شروع واقدام بکندونیاز به چه اطلاعات ودانشیبرای یادگیری ونحوه انجام معامله دارد...

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای شروع پیشنهاد می کنیم در تورهای آموزشی رایگان که در هفته برگزار می شود شرکت کنید . همچنین می توانید از مطالب بلاگ, ویدئو های آموزشی و کلاس های آموزشی رایگان بهره مند شوید. با مراجعه به "ویترین باشگاه " میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.

   ۱
 11. مینا گفت:

  اگه طول مدت اخذ وام سریع باشه فوق العاده ست.
  و اطلاهات جامع و خیلی خوبی بود.ممنونم.

  ۲
 12. مصطفی شهریاری گفت:

  با سلام و سپاس حضور دست اندر کاران باشگاه آگاه

  ۱
 13. صدقی گفت:

  سلام
  آیا فقط شخص خریدار اوراق باید از آن استفاده کند یا میتوان برای فرد دیگری که کد بورسی ندارد خرید کرد و به او تحویل داد.
  تشکر از مطالب مفیدتان

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید اوراق تسه را از طریق سامانه آنلاین آسا دریافت کنید اما باید شرایط بانک را نیز بررسی بفرمائید.

   ۲
 14. حمید گفت:

  سلام
  جالب و مفید بود
  سپاس

  ۰
 15. معین گفت:

  سلام
  جالب و مثل همیشه مفید و کارآمد هستش

  سپاسگذارم

  ۱
 16. فرزانه گفت:

  من از همچین امکانی اطلاع نداشتم. ممنون به خاطر اطلاع رسانی تون

  ۲
 17. احمد گفت:

  اطلاعات جامعی بود

  ۰
 18. مهدی گفت:

  اطلاع از این موضوع داشتم ولی نمی دونستم اوراق تسه نام داره.

  ۱
 19. saanhy گفت:

  عالی بود خسته نباشید

  ۰
 20. محمد صحت زاده گفت:

  ممنونم جواب سوال مسابقه داخل این مقاله به راحتی پیدا کردم

  ۰
 21. Samira7754 گفت:

  تسه مخفف تسهیلاتی که توسط بورس و بانک مسکن عرضه میشه خیلی هم خوب جالب بود مطالب

  ۰
 22. آرمان گفت:

  جالب و مفید بود.

  ۰
 23. نفیسه گفت:

  سلام
  اوراق تسه باید حتما توسط کارگزای مسکن خریداری بشه؟
  من خودم اوراق رو خریدم. چجوری باید گواهی بگیرم و به بانک مسکن ارائه بدم؟
  ممنون

  ۱
 24. محمدمحسن گفت:

  با سلام
  نماد تسه۹۶۱۲ تعداد ۱۰۰سهم دارم اون زمان برای وام مسکن گرفتم آیا میتوانم الان که قسط های وامم دارم میدهم هنوز تسویه نکردم وام مسکنمو این اوراق که با تاریخ برج ۱۲ ، سال۹۶ هست الان از طریق کد بورسی معاملاتیم به فروش برسانم یا خیر؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   امکان فروش اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، برای اوراق منتشرشده از آبان ماه ۹۴ به قبل (تسه ۹۴۰۸ به قبل)، ۲ ماه پس از خرید آن میسر خواهد بود. البته این محدودیت برای نمادهایی که ۴ ماه از مدت معاملات آن‌ها باقی است، اعمال نمی‎شود.
   این محدودیت زمانی برای کلیه اوراق منتشرشده بعد از آبان ماه ۱۳۹۴ (تسه بعد از ۹۴۰۸)، ۴ ماه پس از خرید آن است؛ یعنی خریدار تا ۴ ماه بعد از خرید اوراق تسه پس از ۹۴۰۸، امکان فروش آن را ندارد.
   جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 25. مصطفی گفت:

  باسلام. من دیروز ۳۶ عدد سهم تسه بمبلغ ۳ میلیون تومان از فرابورس بصورت آنلاین توسط کارگزاری دیگری خریدم اما الان نمیتونم این سهم رو بفروشم. (در پرتفوی من نمایش داده میشه) میخاستم بپرسم علتش چیه؟ با تشکر

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: