اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

 • ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
 • ۴۱ نظر
 • ۲۴۷۵۹ مشاهده
اوراق تسه یا تسهیلات مسکن چیست؟

با رشد قیمت مسکن تقاضا برای دریافت تسهیلات بانکی افزایش یافته است. اما پرداخت وام مسکن مراحل ریز و درشتی دارد. اگر برای دریافت وام اقدام به سپرده‌گذاری کنید، یک سال پول شما در بانک مسکن بلوکه خواهد شد اما برای کسانی که عجله دارند، راه میانبری وجود دارد: خرید اوراق تسه. اوراق تسهیلات وام مسکن که به اختصار «تسه» نامیده می‌شود؛ به نسبت سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسکن اولویت پرداخت دارد. در ادامه، به بررسی اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن در بورس می‌پردازیم.


اوراق تسه چیست؟

اوراق تسهیلات وام مسکن یا تسه، اوراق بهاداری است که در بازار عادی فرابورس ایران معامله می‌شود. منتشر کننده این اوراق، بانک مسکن است. این اوراق به صاحبان حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز بانک مسکن تعلق می‌گیرد و قابلیت معامله در بازار فرابورس را دارد.

نحوه خرید اوراق تسه چگونه است؟

همانطور که توضیح داده شد، اوراق تسه قابل خرید در بازار فرابورس ایران است. برای استفاده از اوراق امتیاز تسهیلات بانک مسکن، لازم است متقاضی پیش از اقدام به خرید این اوراق، از شرایط اعطای تسهیلات بانک مسکن مطلع شود؛ زیرا چنانچه واحد مسکونی مورد نظر متقاضی با شرایط و ضوابط واحدهای مسکونی مشمول تسهیلات بانک مسکن مطابق نباشد، امکان برخورداری از این تسهیلات وجود نخواهد داشت.
پس از آگاهی از شرایط اعطای تسهیلات، در صورت داشتن کد معاملاتی بورسی، متقاضی می‌تواند از طریق کارگزاری‌ها برای خرید اوراق تسه اقدام کند.
بعد از واریز مبلغ خرید اوراق به ‌حساب کارگزاری و تکمیل فرم درخواست خرید، اوراق خریداری می‌شود. برگه گواهی اوراق خریداری‌شده بعد از گذشت سه روز کاری آماده تحویل به مشتری برای ارائه به بانک مسکن است.
سفارش خرید می‌تواند به ‌صورت حضوری، تلفنی، اینترنتی یا خرید آنلاین باشد توجه به این نکته ضروری است که برای ثبت سفارش با هر یک از روش‌های ذکرشده، علاوه بر داشتن سهامداری، امضای قرارداد مربوط به هر یک از این روش‌ها نیز ضروری است.
برای مشاهده فهرست اوراق و اطلاع از جزئیات هر مورد، به وب سایت tsetmc مراجعه و واژه تسهیلات را جست‌وجو کنید.

قیمت اوراق تسه چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت روز اوراق تسه مانند باقی سهم‌های عرضه شده در بازار بورس و اوراق بهادار بر اساس فرمول عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.
در سال‌های گذشته افزایش قیمت این اوراق با انتقاد کارشناسان و متقاضیان دریافت وام مواجه بوده ‌است. با نگاهی به آمار قیمتی اوراق تسه خواهیم دید که این اوراق در سال گذشته در محدوده قیمتی ۶۰ هزار تومان بوده است و اکنون (آذرماه ۱۴۰۰)، در محدوده قیمت ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

نماد اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن در بورس چیست؟

برای هر سری از اوراق با در نظر گرفتن تاریخ صدور آن، یک نماد تعریف می‌شود. این نماد معاملاتی شامل کلمه «تسه» (سه حرف ابتدایی تسهیلات) و چهار عدد است. از چپ به راست، دو رقم ابتدایی این عدد مشخص‌کننده سال و دو رقم بعدی مشخص‌کننده ماه صدور آن است.
برای مثال «تسه ۹۹۰۷» نمایانگر اوراق امتیاز تسهیلات مسکن صادرشده در مهرماه ۱۳۹۹ است.

اعتبار زمانی اوراق تسه چقدر است؟

دو نوع اعتبار زمانی برای اوراق تسه در نظر گرفته می‌شود:

 • اعتباری که بر اساس آن می‌توانید با بهره بردن از این اوراق، وام مسکن دریافت کنید.
 • محدودیت زمانی خرید و فروش اوراق

هر یک از اوراق تسه به مدت دو سال اعتبار زمانی برای دریافت وام دارد. به همین دلیل اوراق قدیمی‌تر و آن‌هایی که مدت کمی تا پایان اعتبارشان باقی مانده، قیمت پایین‌تری دارند.

نکته: در صورتی که اعتبار زمانی ۲ ساله اوراق تسه تمام شود و دارنده اوراق موفق به دریافت وام نشود، مبلغ خریداری اوراق به او بازگردانده نمی‌شود.

نکته: ممکن است مدت اعتبار اوراق با صلاحدید بانک به مدت ۶ ماه تمدید شود.

و اما محدودیت زمانی خرید و فروش اوراق: برای جلوگیری از سفته‌بازی و دلالی، متقاضیان پس از خرید اوراق به مدت ۴ ماه امکان خرید و فروش اوراق تسه را ندارند. البته این محدودیت برای اوراقی که فقط ۴ ماه تا پایان مهلت خرید و فروش آن‌ها باقی است، اعمال نخواهد شد.

محدودیت‌های معاملات اوراق تسهیلات مسکن مبلغ کارمزد آن

طبق آخرین اطلاعیه‌های فرابورس (مربوط به سال ۱۴۰۰)، محدودیت خرید برای اوراق تسهیلات مسکن در هر جلسه معاملاتی و برای هر کد معاملاتی ۲۸۰ ورقه در نظر گرفته شده است. همچنین کارمزد خرید این اوراق ۰٫۰۰۴۹ و کارمزد فروش آن ۰٫۰۰۲۴ است.

برای دریافت وام مسکن چند عدد اوراق تسه باید خریداری شود؟

همانطور که گفته شد، قیمت روز اوراق تسه در بازار فرابورس ایران حدود ۹۷ هزار تومان است. اما ارزش ریالی هر ورق اوراق تسه بعد از خریداری، ۵۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود.
به عنوان مثال اگر شما برای دریافت وام ۴۰۰ میلیونی مسکن اقدام کنید، باید ۸۰۰ برگه اوراق تسه خریداری کنید. به عبارتی، جدا از سود ۱۸ درصدی بازپرداخت وام، ۷۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه خرید اوراق تسه خواهد شد.
پس از انجام مراحل بانکی و دریافت وام از بانک مسکن، اوراق مربوطه توسط شعبه بانک باطل شده و قابل فروش نخواهد بود. در هنگام ثبت سند در دفاتر ثبت اسناد رسمی مبلغ چک وام از طرف نماینده بانک در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت.


سخن آخر

خرید اوراق تسه برای دریافت تسهیلات وام مسکن به نوعی راه میانبری برای متقاضیان محسوب می‌شود. البته هرچه مقدار وام بیشتر باشد، هزینه خرید اوراق نیز بیشتر خواهد شد. با توجه به افزایش قیمت خانه و رشد متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن، قیمت ریالی اوراق تسه نیز در سال‌های گذشته با افزایش زیادی همراه بوده ‌است. اتفاقی که باعث شده سفته‌بازی در این بازار رونق بگیرد.

41 پاسخ به “اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن چیست؟”

 1. احد گفت:

  برای دریافت وام سریع و بدون نوبت بسیار خوبه

  ۳
 2. رزاق فانی گفت:

  آگاه .مثله همیشه آگاهمون کرد

  ۱
 3. الهام گفت:

  خیلی کاربردی و مفید ممنون

  ۳
 4. پورموسوی گفت:

  سلام ممنون,از مطالب مفیدتون

  ۱
 5. روح اله قاسمی گفت:

  با سلام و سپاس حضور دست اندر کاران باشگاه آگاه

  سپاس از مطلب مفید شما

  ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید:

1 2 3 6