انواع صندوق‌های قابل‌معامله در بورس ( ETF)

 • ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
 • agah1
 • ۷۷ نظر
 • ۲۷۳۶۳ مشاهده

(بروزرسانی اسفند ۹۷) صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، یکی از روش‌های پرطرفدار سرمایه‌­گذاری است که از ریسک معقولی برخوردار بوده و افراد می­‌توانند به‌صورت بلندمدت انتظار بازدهی معقولی را از آن داشته باشند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با هدف مدیریت حرفه‌ای وجوه و کسب بازدهی مناسب از طریق تجمیع سرمایه‌ی افراد و سرمایه‌گذاری در اوراق‌بهادار، تشکیل شده­‌اند و در سطح جهان تنوع بالایی دارند.

به طور کلی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سه دسته از ابزارهای مالی سرمایه­‌گذاری می‌­کنند که عبارتند از :

 • اوراق دارایی (سهام)
 • اوراق بدهی (اوراق قرضه شرکتی)
 • اوراق مشارکت دولتی (بدون ریسک)

بازده و واحدهای صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری، با استفاده از ارزش خالص دارایی یا NAV ارزیابی و قیمت‌گذاری ­می‌­شود. ارزش خالص دارایی یا  (Net Asset Value(NAV، برابر است با مجموع تمام دارایی‌ها منهای تمام بدهی‌هایی  که در یک سبد قرار می‌گیرد، تقسیم بر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق. یکی از معروف­ترین صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری، صندوق سرمایه­‌گذاری قابل معامله در بورس(EXCHANGE TRADED FUND) یا ETF نام دارد که مانند یک سهم در بازار سرمایه معامله و قیمت آن از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد. ETF ها ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند. واحدهای این صندوق‌های قابل معامله، در بازار بورس اوراق بهادار و با قیمتی نزدیک به NAV دادوستد می‌شوند.

ارزش مبنای هر واحد سرمایه­‌گذاری در صندوق‌­های قابل معامله ۱۰,۰۰۰ ریال است و NAV آنها هر ۲ دقیقه یکبار محاسبه می‌گردد. دوره فعالیت این صندوق‌ها به‌صورت نامحدود بوده و حداقل و حداکثری برای سرمایه‌گذاری افراد حقیقی و حقوقی در این صندوق‌ها در نظر گرفته نشده است. بازخرید واحدهای این نوع صندوق‌ها در کوتاه مدت بدون پرداخت جریمه امکان‌پذیر بوده و دوره پرداخت وجه بازخرید واحدها حداکثر یک روزکاری است. به همین دلیل این صندوق‌ها از نقدینگی و شفافیت قیمت نسبتاً بالایی برخوردارند.

چگونه ETF بخریم؟

خرید واحدهای ETF، مستلزم دارا بودن کد معاملاتی فعال در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. واحدهای خریداری شده با نام هستند و گواهی خرید مربوطه توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه صادر می‌شوند. صندوق‌های ETF از تمام دفاتر کارگزاری‌ها و سامانه برخط معاملات قابل معامله هستند که این امر، سرمایه‌گذاری در ETF و خروج از آن را بسیار آسان نموده است. با خرید و فروش واحدهای صندوق‌های ETF، درصدی به عنوان کارمزد معاملات از حساب سرمایه‌گذار کسر می‌گردد؛ اما به استناد مفاد تبصره ۱ ماده ۷ “قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ” بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها، هیچگونه مالیاتی اخذ نمی‌گردد. همچنین کارمزد خرید و فروشاین صندوق‌ها بر اساس شرایط معامله آن‌ها بر اساس نرخ کارمزد مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار است.

ارزش خالص دارایی‌های این صندوق­‌ها به لحظه محاسبه و به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد. صندوق‌ها معمولاً هیچ تقسیم سودی ندارند و همه سود سرمایه‌گذاری‌­های صندوق در NAV آن خلاصه می‌شود. از دیگر مزیت‌های  ETF، ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است. زیرا خریداران ETF از طریق کارگزاران بورس، معاملات خود را انجام می‌دهند و بنابراین هزینه‌های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد و به دلیل اینکه بیش‌تر آن‌ها به شکل منفعل مدیریت می‌شوند، معمولاً هزینه‌های کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های دیگر دارند.

 

انواع ETF‌ها

صندوق های etf

در دنیا انواع متنوعی از ETF وجود دارد که به‌خوبی متنوع‌سازی شده‌اند و این اجازه را می‌دهند تا یک پرتفوی با تنوع خوب با سرمایه‌گذاری در چند ETF حاصل شود.

یک صندوق ممکن است دارایی‌ها متفاوتی داشته باشد. به‌عنوان مثال یک صندوق ETF ممکن است ترکیبی از سهام، سپرده بانکی، شمش طلا، اوراق خزانه دولتی، مقداری پول نقد، سکه، ارز یا ترکیبی از تمامی این موارد داشته باشد. لازم به یادآوری است  برخی از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار ایران وجود ندارند. ولی ممکن است به‌تدریج به آن راه پیدا کنند.

انتخاب نوع صندوق  ETF به روحیه و انتظار بازدهی  افراد بستگی دارد. برای خرید این صندوق‌ها بهتر است دیدگاه میان‌مدت و بلندمدت(بیش از ۶ ماه) وجود داشته باشد.

 

صندوق با درآمد ثابت

صندوق با درآمد ثابت قابل معامله در بورس نوعی از ETF است که در آن مقدار رشد صندوق ثابت و مشخص شده است. با خرید یک واحد از این صندوق‌ها، مقدار مشخصی درآمد برای سرمایه‌گذار حاصل می‌شود. اگر واحد سرمایه‌گذاری برای مدت‌زمانی کوتاه نگه‌داری شود، بازدهی کوچک‌تر از بازدهی سالانه خواهد شد. صندوق در این حالت ضامن اصل پول و سود شما است.

حداقل ۷۵ درصد از دارایی این صندوق‌ها از اوراق مشارکت بانکی، سپرده بانکی یا سایر اوراق با درآمد ثابت مانند اوراق خزانه تشکیل می‌شود. در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری در ETF با درآمد ثابت، به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک قلمداد می‌شود.

صندوق سهام

یک ETF سهام از تعدادی سهم مختلف تشکیل می‌شود. در این حالت ممکن است شرکت اصل پول فرد را تضمین کند. اگر اصل پول تضمین شود، مدیریت صندوق ضامن زیان صندوق است و نه سود آن. یعنی اگر صندوق سود کرد، سرمایه‌­گذار در سود سهیم است اما درصورت زیان چیزی از پول افراد کم نمی‌شود.

در برخی صندوق‌های سهام، سرمایه­‌گذاران هم در سود شریک هستند و هم در زیان. ۷۰ درصد دارایی این صندوق‌ها از سهام تشکیل می‌شود. این صندوق‌ها بدون ریسک نیستند، چرا که ممکن است هیچ سودی حاصل نشود. در حالی که در صندوق با درآمد ثابت، سرمایه‌­گذار از درآمدی ثابت بهره می‌برد.

صندوق مختلط

صندوق مختلط، نوعی صندوق است که میان دو حالت قبلی (صندوق سهام و صندوق با درآمد ثابت) قرار دارد. در این نوع صندوق حداقل ۴۰ تا ۶۰ درصد از دارایی را سهام و مابقی را اوراق با درآمد ثابت (مثل سپرده) و سایر دارایی‌ها تشکیل می‌دهد.

صندوق بازار خارجی

به غیر از صندوق ETF بازار داخلی، در بسیاری از کشورها صندوق بازار خارجی هم وجود دارد. این نوع از صندوق‌ها زمانی‌که می‌خواهید در سایر کشورها سرمایه‌گذاری نمایید کاربرد دارد. به‌عنوان مثال اگر بخواهید در کشور ژاپن سرمایه‌گذاری نمایید اما اطلاعی از وضعیت اقتصاد و بازار آن نداشته باشید، می‌توانید از ETF بازار خارجی (Foreign Market) استفاده کنید.

صندوق ارز

ETF  ارز از دیگر انواع این صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله است. بیشتر دارایی این صندوق‌ها را ارز تشکیل می‌دهد. استفاده از ETF  ارزی در بازار فارکس مرسوم است. سرمایه‌گذاران برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز از این نوع صندوق‌ها استفاده می‌کنند.

صندوق صنعتی

ETF های صنعتی، نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله هستند که تمامی سهم‌های آن از یک نوع صنعت خاص انتخاب می‌شوند. کارایی این صندوق‌ها زمانی است که افراد از روند رو به رشد یک صنعت اطلاع دارند اما نمی‌دانند این رشد به طور خاص مربوط به کدام‌یک از شرکت‌های زیر مجموعه آن صنعت است.

صندوق کالایی

در صندوق‌های قابل معامله کالایی، دارایی‌ها به جای سهام و اوراق از کالا تشکیل می‌شود. صندوق طلا، صندوق فلزات گرانبها شامل طلا، نقره و پلاتین، صندوق فلزات غیرگرانبها شامل فولاد، آلومینیوم، مس و غیره و صندوق نفتی چند مثال از ETF کالایی هستند.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

نتیجه‌گیری

به طورکلی با خرید واحدهای ETF، سرمایه افراد در اختیار صندوقی قرار میگیرد که با استفاده از یک تیم مدیریت سرمایه حرفه‌ای سعی می­‌کند با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار و کالا، بازارها را به‌صورت تمام‌ وقت زیر نظر ‌گیرند و بازدهی صندوق را به حداکثر برسانند.

به همین دلیل برای خریدETF  در انتخاب صندوق، باید به سابقه مدیریت و عملکرد آن به‌عنوان معیار انتخاب توجه کرد. از آنجا که معاملات آنها در بورس انجام می‌­شود، سازمان بورس و اوراق بهادار، کنترل‌های لازم جهت ورود صندوق به بورس را انجام داده و لذا بخش بزرگی از مشکل اعتماد افراد ناآشنا به بورس، در این باره حل شده است و افراد می­ توانند با اعتماد کافی به خرید این صندوق‌­­ها اقدام نمایند.

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم کارکرد واقعی یک صندوق تجمیع سرمایه‌های خرد و به‌کارگیری آن در یک سرمایه‌گذاری بلندمدت با مقدار زیاد است. به همین دلیل استفاده از این صندوق‌­ها و تجمیع دارایی افراد، گاهی اوقات حتی باعث ایجاد بازدهی بالاتری نسبت به سرمایه­‌گذاری‌های انفرادی می‌شود. استفاده از این صندوق‌های ETF به دلیل قابل معامله بودن، نقدشوندگی بالا، ریسک پایین، نیاز به اختصاص زمان کم و معافیت‌های مالیاتی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

77 پاسخ به “انواع صندوق‌های قابل‌معامله در بورس ( ETF)”

 1. AJ4552 گفت:

  بسیار تشکر از مقاله ارزشمندتون.
  اگر امکانش هست در مورد صندوق با نماد آگاس اطلاعات بیشتری ارائه کنید.
  مثلا با توجه به مکانیزم عرضه و تقاضا چه تضمینی وجود دارد تا معاملات با NAV صندوق هماهنگ باشد؟
  چه تضمینی وجود دارد که معامله پایینتر‌ از NAV انجام نشود یا بالعکس برای خرید هزینه بالاتری نسبت به ارزش روز پرداخت نکنیم؟
  وضعیت نقدشوندگی در صندوق نماد آگاس چگونه است چرا صف خرید یا فروش تشکیل میشه؟
  ممنون خواهم توضیحاتی را درباره این صندوق ارائه کنید.
  بسیار تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام واحترام
   قیمت سهم واحدهای صندوق ETF بر اساس میزان عرضه و تقاضای آن در بورس تعیین می‌گردد و مانند سهام که امکان دارد کمتر یا بیشتر از ارزش ذاتی خود معامله شود، واحدهای این صندوق هم می‌تواند بیشتر و یا کمتر از NAV معامله گردد و تشخیص زمان مناسب برای خرید با سرمایه گذار است.

   ۰
 2. AM1668 گفت:

  به اندازه معاملات سهام توسط خود معامله گران جذاب نیست بنظرم!

  ۱
 3. AL4050 گفت:

  سلام و تشکر
  ببخشید تا کنون ETF ارزی در ایران راه اندازی شده است؟

  ۰
 4. AA2981 گفت:

  سلام
  درحال حاضر میتوان در ایران هم etf را خرید؟

  ۰
 5. AM0268 گفت:

  باسلام و وقت بخیر
  سوالی داشتم، ممنون میشم پاسخ دهید:
  صندوق های etf ای که ضامن نقد شوندگی ندارند، اگر افت صندوق تا اصل سرمایه هم پیش رود، چه می شود؟ ... آیا شرکت صندوق پاسخگو خواهد بود؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   صندوق های etf ضامن نقد شوندگی ندارند و می‌توانند بازارگردان داشته باشند
   در صورت افت قیمت به زیر قیمت، سهامدار مسئول آن است. چرا که سازوکار آن همچون سهام است.

   ۰
 6. AM0268 گفت:

  من یه مشکلی هم دارم ... ممنون میشم کمک کنید تا برطرفش کنم
  نمیتونم نماد صندوق ها رو پیدا کنم ... مثلا صندوق "ثروت آفرین تمدن" توو بخش دیده بان آنلاین آسا سرچ میزنم، نیستش؟

  ۱
 7. AH2272 گفت:

  به هر صورت از سپرده باتکی صندوقها بهترند،،..

  ۱
 8. AH2323 گفت:

  با سلام. لطفا راجب سامانه سجام اطلاع رسانی کنید. ظاهرا پس از گذشت ۶ ماه هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند بدون ثبت و تایید اطلاعات در بورس خرید و فروش کند...

  ۰
 9. AL1433 گفت:

  یک سوالی دارم صندوق های سرمایه گذاری برای حدود چه مقدار سرمایه مناسبند؟

  ۲
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   بستگی به نوع صندوق دارد، صندوق ها انواع مختلفی دارند برای مثال قابل معامله در بورس (ETF)، با درآمد ثابت، در سهام، مختلط و... که بعضا قیمت برخی از آنها کمتر از چند هزار تومان است. با این حال برخی از بانک‌ها در هنگام صدور از قبول کمتر از مقدار خاصی سرمایه خودداری می‌کنند و یا در هنگام معاملات آنلاین از خرید کمتراز ۱۰۰۰۰۰ تومان مقدور نیست.

   ۰
 10. AL8268 گفت:

  کارمزد معامله صندوق ها به چه صورت محاسبه می شود؟ منظورم اینه که به صورت ابلاغی است یا مکانیسم خاصی برای محاسبه وجود دارد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   صندوق‌های مختلف کارمزدهای مختلفی دارند، مثلا کارمزد صدور واحدهای قابل معامله در بورس اوراق با صندوق‌های در سهام و... متفاوت است و لیست آن را به همراه جزئیات میتوانید در سایت سازمان بورس ملاحظه فرمایید.

   ۰
 11. علی گفت:

  سلام
  درحال حاضر میتوان در ایران هم etf را خرید یا نه؟ چرا

  ۰
 12. میثم گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  سوال به کد ۹۷۰۵۰۴۲ منتشر شده در ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ واقعا خنده داره. لطفا قبل انتشار سوال یه بار از رو بخونین. البته کسی بخونه که کمی سواد مالی و بورسی داشته باشه. سطح سوالات باشگاه واقعا پایینه.

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز این سوال مربوط به نحوه معاملات و قوانین بازهای پایه ب و ج است. که سازوکار متفاوتی با سایر بازارها دارد. برای پاسخگویی به این سوال نحوه معاملات و قوانین بازارها را باید بدانید.
   با تشکر

   ۰
 13. AL7637 گفت:

  سودش از بانکها بیشتره ولی جذابیت بورس رو نداره و مث بورس نمیتونی سرمایت به سرعت بیرون بکشی حداقل باید ۹۰ روز بعد از خرید سرمایت بکشی بیرون

  ۰
 14. AH2272 گفت:

  باسلام وسپاس از آگاه همیشه آگاه

  بعرض میرساند امروز۲۳ مرداد تراز ریالی ۴۶۰۰۰ خرید خصدرا در تراز ریالی۳۲۰۰۰ بیشتر محاسبه نشده.
  درثانی امتیاز خرید۴۶۰۰۰ سهم صدرا نیز محاسبه نگردید،دستور فرمایید موارد را پی گیری نمایند،ورفع اشکال نمایند
  با تشکر ازشما

  ۰
  • agah5 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   دوست عزیز تخفیف کارمزد خرید ۴۶۰۰۰ عدد نماد خصدرا که طی دو خرید در تاریخ ۲۳ مرداد انجام داده اید، در دو بخش در تاریخ ۲۳ و ۲۵ مرداد به حساب باشگاهی شما واریز شده است.
   با تشکر

   ۰
 15. AL0705 گفت:

  من شنیده ام که دو صندوق etf ارزی در ایران فعالیت دارند

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و ادای احترام
   استفاده از تغییر نرخ ارز به منظور کسب سود در کشور ما مجاز نیست حال چه بصورت جفت ارزی یا ارز رایج کشور و... مجاز نیست، بنابراین بعید است وجود چنین صندوق‌هایی و یا حداقل از وجود آنها بی‌اطلاعیم.

   ۰
 16. AK6766 گفت:

  به اندازه معاملات سهام توسط خود معامله گران جذاب نیست بنظرم!

  ۰
 17. AA2981 گفت:

  سلام
  مبنای محاسبه وام قرض الحسنه چیست؟

  ۰
 18. AL7750 گفت:

  جذابیت و هیجان بورس رو نداره

  ۰
 19. علیرضا گفت:

  اموزش هاتون خوبه ولی باچقدر سرمایه میشه تو صندوق سرمایهگذاری شرکت کرد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و ادای احترام
   صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) حدودا زیر چند هزار تومان قیمت دارند ولی یک قانون در خرید آنلاین است که زیر ۱۰۰ هزار تومان امکان خرید نیست. ولی این امکان وجود دارد که سفارش زیر ۱۰۰ هزار تومان خود را به صورت آفلاین ثبت نمایید.
   متشکرم

   ۰
 20. AL4089 گفت:

  سلام
  مفید بود زیرا دید بازتر میده در سبد متنوع و هوشمندانه تر داشتن .. تشکر

  ۰
 21. AD3757 گفت:

  سلام ببخشید ایا فارکسر در ایران هم فعالیت دارد؟با سپاس

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست گرامی معاملات فارکس در ایران ممنوع است و سرمایه‌گذاری در این بازار مورد تائید کارگزاری آگاه و بآشگاه مشتریان آگاه نیست.
   با تشکر

   ۱
 22. AG9916 گفت:

  سلام
  این ETF ها با چه نمادی مثلا برای کارگزاری آگاه در بورس قابل معامله هست؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و ادای احترام دوست گرامی
   صندوق های قابل معامله در بورس شرکت کارگزاری آگاه با نماد "آگاس" در بورس اوراق بهادار معامله می‌شوند.

   ۰
 23. AK3336 گفت:

  سلام بازدهی آگاس به چه صورت است ؟باتوجه به نوسانات بالای این سهم پرریسک دیده نمیشود؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست گرامی برای مشاهده بازدهی صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری آگاه به سایت agah.com قسمت صندوق مراجعه نمایید.
   برای مشاهده بازهی صندوق هستی بخش آگاه اینجا را کلیک کنید.

   ۰
 24. AM0140 گفت:

  سلام. برای تازه واردان به بورس سرمایه گذاری در چه صندوقی مناسب است؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، براساس میزان ریسک‌پذیری که شما دارید انواع مختلفی دارد.
   لذا جهت اطلاع از انواع صندوق سرمایه گذاری در کارگزاری آگاه به بخش "صندوق‌ها" در سایت agah.com مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 25. AL4645 گفت:

  با سلام
  آیا عملکردی شبیه اوراق بهادار دارد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   عملکردی مشابه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و خود سهام را دارند که در بورس معامله می‌گردند.

   ۰
 26. AM0268 گفت:

  سلام ... وقتتون بخیر
  یه سوال داشتم ... ممنون میشم پاسخ دهید
  چرا تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری که در سایت fipiran.com موجود میباشد، توسط کارگزاری ها قابل خرید و فروش نیست؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   به این دلیل که مدیر ثبت آنها کارگزاری نیست و احتمالا شرکت تامین سرمایه، سبدگردانی و... است. بنابراین برای خرید و فروش آن باید از طریق همان مدیر ثبت آنها اقدام کنید. درخصوص صندوق‌ها قابل معامله در بورس هم قوانین کارگزار ناظر وجود دارد.

   ۱
 27. AM8867 گفت:

  با سلام و سپاس از شما.... لطفا اگر امکانش هست برای هر نوع از Etf هایی که معرفی کردید، یک نمونه صندوق معتبر هم معرفی کنید

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   تمامی اوراقی که در بورس و فرابورس موجود هستند و فعالیت می کنند از اعتبار برخوردار هستند در غیر این صورت اجازه فعالیت به آنها داده نمیشد. در خصوص نام بردن نوع خاصی از این صندوق ها و یا هر نوع دیگری از اوراق بهادار برای ما معذورت وجود دارد و شما می توانید از خدمات شرکت تحلیلی همفکران استفاده کنید

   ۰
 28. AJ7922 گفت:

  به نظر بنده فقط برای سرمایه گذاری بلند مدت خوبه.

  ۰
 29. AL9642 گفت:

  سلام
  لطفا مطلب در مورد اوراق اخزا هم در سایت قرار دهید

  ۰
 30. AJ6723 گفت:

  دو صندوق etf ارزی در ایران فعالیت دارند

  ۰
 31. AL4089 گفت:

  سلام
  امیدوارم بزودی صندوق های ارزی و.. خارجی نیز راه اندازی شوند
  ممنون

  ۰
 32. AO0000 گفت:

  سلام ممنون بابت مقاله تون .... چرا در حاله حاضر ETF در ایران فعال نیست ؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   در حال حاضر صندوق‌های ETF در ایران فعال هستند و در بورس معامله می شوند.مثل صندوق هستی بخش آگاه

   ۱
 33. AM0268 گفت:

  سلام
  سود صندق های با درآمد ثابت eft آخر ماه واریز میشود؟
  سود به چه حسابی واریز میشود؟ (حساب بانکی متصل شده به کارگزاری یا حساب نزد کارگزار؟)

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   زمان پرداخت سود صندوق های etf متفاوت و بر اساس امیدنامه و اساس نامه هر صندوق صورت می گیرد. لذا اگر در اساسنامه قید شده پرداخت سود ماهانه است، ماهانه خواهد بود و اگر قید شده ۳ ماه یکبار است، ۳ ماهه سود پرداخت می شود.
   سود صندوق ها به حساب بانکی که مشتری به کارگزاری معرفی کرده است، واریز می شود.

   ۱
 34. AO5009 گفت:

  سلام
  میشه چند تا از این etf هایی که الان در بورس هستند معرفی کنید؟
  با تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   لیست صندوق های ETF را میتوانید با جست و جوی کلمه "صندوق" در سایت tsetmc (شرکت مدیریت فناوری بورس تهران) مشاهده فرمایید.
   نمونه هایی از صندوق های ETF :
   صندوق درآمد ثابت امین یکم فردا
   صندوق عیار
   صندوق س.هستی بخش آگاه-س
   صندوق س.پشتوانه طلای لوتوس

   ۱
 35. AP1535 گفت:

  سلام
  متوسط سود صندوقهای etf. از درآمد ثابت بشتره یا برابره? و آیا سرمایه گزاری در این صندوقها امکان بازدهی بیشتر رو داره?

  ۱
  • agah5 گفت:

   با سلام
   بازده صندوق‌های در سهام به روند بازار سرمایه بستگی دارد. در صورتی که بازار بورس روند صعودی و رشد داشته باشد، بازده صندوق‌های در سهام نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر است.

   ۱
 36. AM5000 گفت:

  صندوق آگاس به صورت ماهیانه یا سالیانه علاوه بر افزایش یا کاهش ارزش سهام سودی هم پرداخت میکنه؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   خیر، این صندوق سود دوره‌ای پرداخت نمی‌کند دوست عزیز؛ این صندوق از نوع در سهام و قابل معامله بوده و تنها می‌توان از طریق تغییرات قیمت بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا کسب سود کرد.

   ۱
 37. AK8420 گفت:

  با سلام
  از مطلب آموزنده شما کمال قدردانی را دارم.
  با تشکر

  ۰
 38. AD9812 گفت:

  با سلام و احترام . اگر فردی از طریق بورس (آنلاین)اقدام به خریداری واحد صندوق قابل معامله (با درامد ثابت) و پرداخت سود ماهیانه نماید با توجه به اینکه پس از پرداخت سود به سهامداران قیمت مجددا به قیمت ابتدایی ماه بر میگردد اگر خریدار تا ان زمان واحدهای خریداری شده را نفروخته باشد ایا زیان متحمل شده؟

  ۰
 39. حسین گفت:

  سلام. سود سهام صندوق ها چگونه و به کدام حساب سرمایه گذارانی که از طریق بورس واحدهای صندوق را خریداری کرده اند واریز می شود؟ من ۳۱ فروردین از صندوق امین یکم فردا خرید کرده ام ولی هیچ سودی به حسابم واریز نشده باید چکار کنم؟ با تشکر

  ۱
 40. AU0902 گفت:

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با جمع سرمایه‌ی افراد و سرمایه‌گذاری در اوراق‌بهادار، تشکیل شده­‌اند

  ۰
 41. AU0902 گفت:

  به طور کلی ETF ها ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند

  ۰
 42. AU0902 گفت:

  باسلام
  درحال حاضر چه صندوقی بازدهی خوبی ذاره ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز بسته به مدت زمانی که مد نظر شماست بازدهی‌ها متفاوت است؛ به عنوان مثال صندوق مشترک آگاه در طول ۱۰ بیش از ۵۵۰۰% بازدهی ایجاد کرده که در حال حاضر پرپازده‌ترین صندوق در این دوره است. امّا برای اطلاعات بیشتر شما می‌توانید به وب‌سایت fipiran.com مراجعه فرمایید.

   ۰
 43. AU0902 گفت:

  با سلام
  ممنون از پاسخ سریع باشگاه اگاه که خود نمادی از احترام به مشتریان است

  ۱
 44. اروین گفت:

  تخفیف نقدی کارمزد برروی خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری (عقیق) لحاظ میشه؟؟؟؟؟

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: