انواع روش‌های تسویه اعتبار معاملاتی در کارگزاری آگاه

 • ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۶۸ نظر
 • ۳۸۸۳ مشاهده
انواع روش های تسویه اعتبار معاملاتی

دریافت اعتبار معاملاتی برای خرید سهام از کارگزاری‌ها، امروزه به امری شایع تبدیل شده است و بسیاری از مشتریان برای خرید سهام از این امکان استفاده می‌کنند. در واقع یکی از بزرگترین خدمات هر کارگزاری، ارائه اعتبار معاملاتی به مشتریان است. در کارگزاری آگاه مشتریان می‌توانند به دو روش اعتبار معاملاتی را دریافت کنند: بسته‌های اعتباری و وام قرض الحسنه. در ادامه به نحوه دریافت اعتبار و تسویه اعتبار معاملاتی در کارگزاری آگاه می‌پردازیم.

دریافت اعتبار در کارگزاری آگاه

همان طور که بیان شد، در کارگزاری آگاه دو روش برای دریافت اعتبار معاملاتی وجود دارد. مشتریان با توجه به کارکرد هر یک از روش‌ها، می توانند گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنند. برای دریافت اعتبار معاملاتی در کارگزاری آگاه لازم است از طریق بآشگاه مشتریان اقدام کنید. در ادامه به تشریح هر دو روش خواهیم پرداخت.

دریافت بسته‌های اعتباری

بسته‌های اعتباری با وجه نقد موجود در بآشگاه مشتریان قابل خریداری است. به این صورت که با افزایش وجه نقد بآشگاه، بسته‌های اعتباری موجود در بآشگاه رنگی می‌شوند و مشتریان امکان انتخاب هر یک از بسته‌های رنگی یا فعال را خواهند داشت. پس از پرداخت وجه نقد و دریافت اعتبار، معادل بسته اعتباری، حساب معاملاتی مشتریان شارژ می‌شود و می‌توانند تا پایان بازه زمانی مشخص‌شده، از این بسته اعتباری برای خرید سهام استفاده کنند.

نکته: وجه نقد باشگاه مشتریان قابل شارژ کردن نیست و تنها با چند روش خاص افزایش می‌یابد. برای آشنایی با نحوه افزایش وجه نقد بآشگاه  مقاله «چگونه می‌توان وجه نقد بآشگاه را شارژ کرد» را مطالعه بفرمایید.

دریافت وام قرض‌الحسنه

وام قرض‌الحسنه روشی دیگر برای دریافت اعتبار از کارگزاری آگاه است. در این روش وجوه مانده در حساب معاملاتی مشتریان طی بازه‌های زمانی مختلف رسوب‌گیری می‌شود و در پایان هر ماه به قدرت وام‌گیری مشتریان افزوده خواهد شد. پس از تجمیع رسوب مانده مشتریان در حساب معاملاتی کارگزاری آگاه طی چند ماه، بسته‌های وام قرض الحسنه برای این دسته از مشتریان فعال می‌شود و می‌توانند به رایگان این بسته‌ها را انتخاب و از آن‌ها استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه رسوب‌گیری در سامانه بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه مقاله «دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار» را مطالعه بفرمایید.

شرایط سازمان بورس برای دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری

علاوه بر وجه نقد بآشگاه و رسوب وجوه در حساب معاملاتی کارگزاری آگاه، شرایط و قوانین دیگری نیز برای استفاده از اعتبار معاملاتی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار وضع شده است. این قوانین لازمه دریافت اعتبار هستند و چنانچه مشتریان این شرایط را نداشته باشند،‌ امکان ثبت درخواست اعتبار برای ایشان وجود نخواهد داشت.

قرارداد اعتباری

همه مشتریانی که قصد دریافت اعتبار معاملاتی دارند، باید قرارداد اعتباری داشته باشند. قرارداد اعتباری معمولا قراردادی یک ساله است و مشتریان با مراجعه به شعب کارگزاری آگاه در سراسر کشور می‌توانند نسبت به بستن این قرارداد اقدام کنند. 

ارزش تضمین سهام

علاوه بر داشتن قرارداد اعتباری، ارزش تضمین سهام نیز به عنوان شرط دوم از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شده است. ارزش تضمین معادل درصدی از سهام شما است که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه فریز خواهد شد. درصد ارزش تضمین سهام، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار مشخص می‌شود و با توجه به شرایط بازار تغییر می‌کند.

برای مشاهده ارزش تضمین سهام خود، می‌توانید در سامانه معاملاتی تحت وب کارگزاری آگاه به آدرس online.agah.com بخش سبد سهام وارد شوید و از قسمت ستون‌ها، ستون ارزش تضمین سهام را به ستون‌های سبد سهام اضافه کنید. پس از آن ارزش تضمین سهام شما به صورت لحظه‌ای و روزانه محاسبه خواهد شد.

نکته: دو شرطی که در بالا عنوان شد، برای هر دو روش دریافت اعتبار (بسته اعتباری و وام قرض‌الحسنه) الزامی است.

نحوه تسویه اعتبار معاملاتی در کارگزاری آگاه

یکی از بخش‌هایی که مشتریان غالبا دچار اشتباه می‌شوند، زمان تسویه اعتبار معاملاتی است. این فرایند بسیار ساده است و با توجه به چند نکته کوچک می‌توان نسبت به تسویه به موقع اعتبار معاملاتی اقدام کرد.

همان طور که در بالا گفتیم، بسته‌های اعتباری و بسته‌های وام قرض‌الحسنه دارای سررسید هستند و لازم است در زمان سررسید نسبت به تسویه بسته اعتباری دریافتی اقدام کنیم. روش‌های مختلفی برای تسویه اعتبار وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

تسویه اعتبار از محل فروش سهام

تسویه اعتبار از محل فروش سهام رایج‌ترین نوع تسویه اعتبار است. معمولا افراد پس از اتمام دوره بسته اعتباری، نسبت به فروش سهام اقدام می‌کنند. اما چه زمانی باید نسبت به فروش سهام اقدام کنیم؟

افراد زیادی تصور می‌کنند که در روز آخر دوره می‌توانند سهام خود را بفروشند و اعتبار را تسویه کنند. این تصور اشتباه است. زمانی که اقدام به فروش سهمی می‌کنید، دو روز کاری (t+2) زمان لازم است تا وجه حاصل از فروش به حساب معاملاتی شما واریز و قابل برداشت شود. بنابراین برای تسویه اعتبار معاملاتی، باید از دو روز کاری قبل از مهلت سررسید، برای فروش سهام اقدام کنید.

نکته: برای تسویه اعتبار از محل فروش واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، یک روز کاری (t+1) لازم است.

تسویه اعتبار معاملاتی

نکته: در نظر داشته باشید که برای فروش سهام و تسویه اعتبار معاملاتی باید از دو روز کاری قبل اقدام کنید. پنجشنبه و جمعه و تعطیلات رسمی جزو روزهای کاری محاسبه نمی‌شوند. مثلا اگر در روز چهارشنبه سهامی را بفروشید، وجه در روز یکشنبه به حساب‌تان واریز خواهد شد. بنابراین لازم است روزهای تعطیل را در محاسبات خود در نظر بگیرید تا تسویه اعتبار معاملاتی در موعد مقرر انجام گیرد. 

مثال ۱: آقای احمدی یک بسته اعتباری ۵۰ میلیون تومانی ۶ ماهه دریافت کرده است و اکنون در تاریخ ۱۸ شهریور (روز سه شنبه) باید اعتبار خود را تسویه کند. با توجه به این که آقای احمدی قصد تسویه اعتبار از محل فروش سهام را دارد، می‌بایست در تاریخ ۱۶ شهریور (روز یک شنبه) سهام مد نظر خود را به فروش برساند (اگر قصد فروش واحدهای صندوق درآمد ثابت ETF  را داشته باشد، فروش سهام می‌تواند در تاریخ ۱۷ شهریور، یعنی روز دوشنبه، انجام شود).

اگر زمان تسویه اعتبار معاملاتی تاریخ ۲۰ شهریور (روز پنج شنبه) باشد و آقای احمدی قصد تسویه اعتبار معاملاتی از محل فروش سهام را داشته باشد، باید در تاریخ ۱۷ شهریور (روز دوشنبه) سهام مد نظر خود را به فروش برساند (چنان چه قصد فروش واحدهای صندوق درآمد ثابت ETF  را داشته باشد، فروش سهام می‌تواند در تاریخ ۱۸ شهریور، یعنی روز سه شنبه، انجام شود).

تسویه اعتبار معاملاتی با وجه نقد

تسویه اعتبار معاملای با وجه نقد بسیار ساده است و حتی می‌توان در روز آخر نسبت به شارژ حساب اقدام کرد. در این روش، اعتبار از طریق پرداخت شتابی یا سایر روش‌های واریز وجه به حساب معاملاتی، تسویه خواهد شد.

تمدید اعتبار معاملاتی

تمدید اعتبار معاملاتی روشی است که در آن نیازی به تسویه اعتبار نیست و با جایگزین کردن اعتبار جدید، اعتبار قبلی خود به خود تسویه می‌شود. برای تمدید اعتبار معاملاتی بهتر است از گزینه تمدید در بخش گزارش اعتبارات استفاده شود؛ اما چنان چه قصد خرید اعتبار جدید و جایگزینی آن با اعتبار قبلی را داشته باشید، می‌توانید تاریخ روز بعد از روز تسویه را انتخاب کنید.

برای مثال اگر آقای احمدی قصد جایگزینی اعتبار جدید با اعتبار قبلی را داشته باشد، در صورتی که تاریخ اعتبار معاملاتی ۱۸ شهریور (روز سه شنبه) باشد، لازم است تاریخ اعمال بسته اعتباری جدید را ۱۹ شهریور (روز چهارشنبه) انتخاب کند.

نکته: زمان ارسال درخواست خرید بسته اعتباری باید پیش از ۱۸ شهریور باشد. به این معنی که آقای احمدی تا روز ۱۷ شهریور می‌تواند درخواست خود را در بآشگاه مشتریان ثبت کند تا دچار تخلف اعتباری نشود.

سخن آخر

در این مقاله درباره نحوه دریافت اعتبار معاملاتی و روش‌های تسویه آن صحبت کردیم. استفاده از اعتبار معاملاتی در حال حاضر بسیار رایج است و بسیاری از سهامداران برای کسب بازدهی بیشتر، اقدام به دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری‌ها می‌کنند. بسیاری از مشتریان در انتخاب تاریخ صحیح به منظور تسویه اعتبار معاملاتی دچار اشتباه می‌شوند و این اشتباهات موجب ثبت تخلف اعتباری ایشان در کارگزاری آگاه می‌شود. توجه به نکات بیان‌شده می‌تواند استفاده از اعتبار معاملاتی را برای مشتریان آسان‌تر کند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

68 پاسخ به “انواع روش‌های تسویه اعتبار معاملاتی در کارگزاری آگاه”

 1. جمشید گفت:

  با سلام واقعا این روش اعتباری در تمام کارگزاریاها در سرتاسر بورسهای جهانی هست کارگزاری اگاه هم دارد و انشالا من هم مایل هستم دریافت کنم آگاه کارگزار خوب من هست با آگاه آگاهتر باش

  ۴
 2. حسین گفت:

  اگر کسی از اعتبارش بعد از فعال شدن نخواد استفاده کنه و بخاد برگردونه شدنیه؟مثل بازار الان که ادم از خرید پشیمون میشه!؟ وسوال دوم ایا اعتبار ریالی باشگاه کامل برمیگرده؟

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درخواست لغو بسته اعتباری تا ۴۸ ساعت کاری پیش از تاریخ اعمال امکان پذیر است.اگر پیش از زمان ارسال درخواست به واحد اعتبارات، از درخواست خود منصرف شوید، می‌توانید با استفاده از گزینه لغو (در بخش گزارش بسته‌های اعتباری در ستون توضیحات) آن را لغو نمایید. بدیهی است پس از لغو بسته، قیمت خرید آن مجدداً به حساب بآشگاه شما عودت داده خواهد شد.

   ۵
   • حسین گفت:

    با تشکر منظورم اینه اگر بسته فعال شد وبعد از فعال سازی امکان انصراف وجود داره؟یا اگر از بسته ای که فعال شده استفاده نشد قابل برگشت هست؟
    دوم جدیدا هر ماه بیش از ۲۰ میلیون نمیشه اعتبار گرفت؟

    ۴
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     خیر، اگر پیش از زمان ارسال درخواست به واحد اعتبارات، از درخواست خود منصرف شوید، می‌توانید با استفاده از گزینه لغو (در بخش گزارش بسته‌های اعتباری در ستون توضیحات) آن را لغو نمایید. در صورت عدم استفاده از بسته اعتباری خریداری شده، هزینه پرداختی برای بسته به ازای روزهای استفاده نشده محاسبه و به صورت مرتب به حساب بآشگاه فرد بازگردانده می‌شود.
     حداکثر سقف مجاز برای دریافت اعتبار یک ماهه، ۲۰۰میلیون ریال (۲۰ میلیون تومان) است و مشتری امکان درخواست اعتبار بیشتر با سررسید یکماهه را ندارد.

     ۳
    • AR0754 گفت:

     سلام، شما تا سقف ۵۰ میلیون تومان را اعتبار می توانید بگیرید که اعتبار یک ماهه حداکثر ۲۰ میلیون تومان (که از قدیم بوده و تازگی نداره) و مابقی را هم می توان با سررسید سه ماهه تا یکساله بگیرید که از نظر هزینه به صرفه تر و از لحاظ زمانی و استفاده بدون استرس و تسویه سر فرصت نیز دستتان بازتر خواهد بود. سقف وام قرض‌الحسنه نیز ۱۰۰ میلیون تومان می باشد.
     امید است مولتی میلیاردر بشید و نیازی به وام نداشته، بلکه به دیگران نیز وام قرض الحسنه بدهید.
     سرافراز باشید.

     ۲
 3. حسین گفت:

  * اگر مشتری قصد دارد از محل فروش سهام، اعتبار خود را تسویه نماید، لازم است که دو روز کاری قبل از پایان مهلت بسته، نسبت به تسویه آن اقدام کند.

  * اگر مشتری قصد دارد از محل فروش اوراق مشارکت، اعتبار خود را تسویه نماید، لازم است که یک روز کاری پیش از پایان مهلت بسته، نسبت به تسویه آن اقدام کند.

  * چنانچه مشتری قصد تمدید اعتبار خود را دارد، به شرط وجود ریال کافی در بآشگاه با همان شرایط بسته قبلی، می‌تواند به گزارش اعتبارات مراجعه نموده و در گزارش مذکور، بسته مورد نظر را تمدید کند. شایان ذکر است که گزینه “تمدید” تا یک روز قبل از تاریخ سررسید فعال است.

  *چنانچه مشتری قصد تمدید اعتبار خود را داشته باشد ولی شرایط خرید همان بسته را نداشته باشد، می تواند بسته یا بسته‌های دیگری را خریداری نموده و تاریخ اعمال آن را یک روز پس از تاریخ سررسید اعتبار قبلی انتخاب کند ولی باید در نظر داشته باشد که ارزش بسته یا بسته های خریداری شده کمتر از ارزش بسته قبلی نباشد

  ۱۰
 4. ابوالفضل گفت:

  سلام وقت بخیر برای امضا فرم قرارداد وام و بسته های اعتباری حتما باید بریم شعبه کارگزاری چون تو شهر ما کارگزاری آگاه شعبه نداره
  نمیشه فرم قرار داد رو دانلود کنیم و بریم دفاتر پیشخوان امضا کنیم یا اینکه خودمون دانلود کنیم امضا و اثر انگشت بزنیم بعد پست کنیم برای کارگزاری؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  ۴
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   یکی از شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه این است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری به صورت حضوری را امضا کرده باشید.

   ۵
 5. مهدی گفت:

  سلام
  ۱- میشه همزمان دو بسته اعتباری سفارش داد ؟

  ۲-امکانش هست قبل موعد مقرر،تسویه حساب کرد ؟

  ۱۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورت داشتن شرایط ریال بآشگاه و وجه تضمین قادر به دریافت دو بسته به طور همزمان خواهید بود.
   امکان تسویه زود تر از موعد وجود ندارد.با تسویه به موقع (در تاریخ سررسید)، جایزه خوش حسابی به میزان ۵ درصد از قیمت اصلی پرداخت شده بابت اعتبار استفاده شده، به حساب بآشگاه مشتری واریز می شود.

   ۱۰
   • AR0754 گفت:

    با سلام، در صورت تمایل مشتری به تسویه زودتر، با فروش سهام یا واریز نقدی مرسوم اعم از شتابی و... می توان تسویه ی ظاهری نمود ولی همواره تا پایان موعد قرارداد بسته اعتباری و یا قرض‌الحسنه مبلغ قابل معامله در حساب معاملاتی در دسترس خواهد بود. هر چند تا پایان قرارداد نیز در صورت تمایل می توان معامله ای انجام نداد که کار عاقلانه و تدبیرگرایانه ای نمی باشد و توصیه نمی شود؛ ولی درصورتی که با مانده قابل معامله به هر تقدیری معامله ای نشود، در طرحی جالب از باشگاه، معادل ارزش ریالی هزینه بسته ی استفاده نشده، مجدد به حساب باشگاه اضافه می شود و نگرانی خاصی ندارد که در پایان هر هفته محاسبه و بازگشت اعتبار استفاده نشده لحاظ می شود.
    سرافراز باشید.

    ۵
   • معصومه پورحسن گفت:

    با سلام و خسته نباشید. با توجه به اینکه می فرمائید امکان تسویه پیش از موعد وجود ندارد،بنده چندین بار اعتبار دریافتی رو با واریز مبلغ به حساب بورسی شاهد تسویه پیش از موعدش بودم. این بار نیز اعتبار ۲ میلیونی داشتم به سررسید ۳۱ شهریور که مبلغ ۱ میلیون تومن جهت خرید عرضه اولیه وسپهر واریز نمودم که متاسفانه امروز موقع خرید عرضه اولیه هم مبلغ مانده قابل معامله و هم مبلغ اعتبار رو صفر نشون می داد طوریکه موفق به خرید عرضه اولیه وسپهر نشدم. حالیه به جهت تکمیل مبلغ اعتبار، ۱ میلیون تومن دیگه واریز کردم که باز هم مبلغ مانده قابل معامله صفر میباشد. تکلیف چیست؟ لطفا راهنمایی بفرمائید.

    ۱
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     امکان تسویه زودتر از موعد وجود ندارد و در صورتی که تاریخ تسویه بسته اعتباری با شد با شارژ حساب معاملاتی پول از حساب شما بابت تسویه اعتبار کسر می گردد.جهت پیگیری لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۲ بخش پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

     ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 7