اندیکاتور CCI چیست؟

 • ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
 • bashgah1
 • ۲۰ نظر
 • ۴۴۴ مشاهده
اندیکاتور CCI چیست؟

معامله‌‌گران در بازار بورس در تلاش هستند با استفاده از ابزارهای متنوع، جهت روند سهم‌های مختلف را پیش‌بینی کنند. تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های محبوب و پرطرفدار برای این کار است و معامله‌گران با استفاده از این نوع تحلیل می‌توانند بهترین موقعیت‌های خرید و فروش سهام را، تشخیص دهند. در مقاله‌های قبلی به صورت کامل به اندیکاتور RSI و اندیکاتور MACD اشاره کردیم. در این مقاله قصد داریم به اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال بپردازیم. با ما همراه باشید.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

اندیکاتور CCI چیست؟

بررسی شکست خط روند در اندیکاتور CCI

بررسی واگرایی در اندیکاتور CCI

مزیت‌های اندیکاتور CCI

معایب اندیکاتور CCI

تفاوت میان اندیکاتور CCI و RSI

نتیجه‌گیری از اندیکاتور CCI

اندیکاتور CCI چیست؟

اندیکاتور CCI که مخفف عبارت «Commodity Channel Indicator» و به معنی «شاخص کانال کالا» است، تقریبا ۴۰ سال پیش توسط «دانلد لمبرت» به وجود آمد. لمبرت یک معامله‌گر کالا بود که با استفاده از این روش معاملات خود را برنامه‌ریزی و مدیریت می‌کرد. اندیکاتور CCI از خانواده «اسیلاتورها» است. نحوه عملکرد اسیلاتورها به این شکل است که با استفاده از دو کران که در بالا و پایین نمودار تشکیل می‌شود، محدوده‌ای را ایجاد می‌کند و با رسم یک خط روند در این محدوده، می‌توان نوسان‌های قیمتی را تشخیص داد.

این اندیکاتورها با استفاده از دو مولفه اصلی در سهم، یعنی «قیمت» و «شتاب روند»، اطلاعات مهمی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند. یک اصل مهم در این فرآیند وجود دارد که مطابق با آن، سرمایه‌گذار سهم مورد نظر را در قیمت پایین می‌فروشد و در قیمت پایین‌تر همان سهم را خریداری می‌کند یا سهم را در قیمت بالا می‌خرد و در قیمت بالاتر به فروش می‌رساند. به عبارت دیگر، با استفاده از اندیکاتور CCI می‌توان متوجه شد که یک سهم، بیش‌تر یا کم‌تر از ارزش واقعی سهم در بازار، معامله می‌شود. تحلیل‌گران برای محاسبه این اندیکاتور، از فرمول زیر استفاده می‌‌کنند:

اندیکاتور CCI چیست؟

PRICE: قیمت دارایی

MA: میانگین متحرک دارایی

D: انحراف معیار

بررسی شکست خط روند در اندیکاتور CCI

با بررسی تصویر زیر متوجه می‌شویم که قبل از شکست خط روند در نمودار ، خط روند اندیکاتور دچار شکست شده است و این فرآیند به معنی تغییر جهت روند سهم از نزولی به صعودی است. با توجه به این تحلیل ساده می‌توان به این نتیجه رسید که با ترسیم خط روند در اندیکاتور CCI به راحتی می‌توان سیگنال خرید و فروش دریافت کرد. برای درک بهتر، به تصویر زیر توجه کنید:

بررسی شکست خط روند در اندیکاتور CCI

در تصویر زیر، نمونه دیگری از کاربرد اندیکاتور CCI نمایش داده شده است. مطابق با این تصویر، بعد از شکست خط روند صعودی، روند سهم تغییر جهت می‌دهد و نمودار حالت نزولی پیدا می‌کند. به تصویر زیر توجه کنید:

کاربرد اندیکاتور CCI

بررسی واگرایی در اندیکاتور CCI

در تحلیل زیر مشاهده می‌کنید که یک واگرایی مثبت در اندیکاتور سهم، ایجاد شده و روند سهم مورد نظر بعد از آن تغییر جهت داده است. همیشه در نظر داشته باشید که واگرایی به وجود آمده در این اندیکاتور، یکی از قوی‌ترین سیگنال‌های بورسی در بازارا ست. برای آشنایی بیشتر با واگرایی در اندیکاتور CCI به تصویر زیر توجه کنید:

بررسی واگرایی در اندیکاتور CCI

هنگامی که روند سهم صعودی است، روند اندیکاتور CCI، نزولی خواهد بود. این فرآیند به معنی وجود یک واگرایی منفی در اندیکاتور است و بعد از آن روند سهم نزولی خواهد شد. مطابق با تصویر بالا مشاهده می‌کنید که در واگرایی مثبت، روند سهم در حالت نزولی و روند اندیکاتور CCI به صورت صعودی است که بعد از آن، روند سهم تغییر جهت داده و سهم مورد نظر در حال رشد است.

مزیت‌های اندیکاتور CCI

معامله‌گر با استفاده از این اندیکاتور می‌تواند به راحتی نقاط اشباع خرید و فروش را در روند سهم، تشخیص دهد.

با اندیکاتور CCIمی‌توان هر نوع تغییر جهت روند سهم را در بازار پیش‌بینی کرد.

روند اندیکاتور CCI در بازار گاوی به صورت صعودی و در بازار خرسی، به صورت نزولی است. البته این نکته در زمان وجود واگرایی در سهم، صدق نمی‌کند.

دریافت سیگنال خرید و فروش با استفاده از ترسیم خطوط روند و بررسی شکست این خطوط در نمودار سهم، امکان‌پذیر است.

معایب اندیکاتور CCI

اندیکاتور CCI در برخی موارد با تاخیر همراه است. یعنی ممکن است سهم در حال افزایش قیمت باشد اما سیگنال آن با تاخیر به معامله‌گر ارسال شود.

در بعضی موارد امکان دخالت هیجان و احساسات معامله‌گر، در استفاد از این ابزار تحلیلی وجود دارد.

سعی کنید برای نتیجه‌گیری نهایی از دو یا چند ابزار دیگر به صورت هم‌زمان استفاده کنید و معاملات خود را تنها با استفاده از اندیکاتور cci، انجام ندهید.

تفاوت میان اندیکاتور CCI و RSI

در مقالات قبلی به صورت کامل به «شاخص قدرت نسبی» یا همان اندیکاتور RSI پرداختیم. این اندیکاتور هم از خانواده اسیلاتورها است و با استفاده از آن می‌توان مانند اندیکاتور CCI، رفتار قیمت سهم در بازار را شناسایی کرد. به این نکته مهم دقت داشته باشید که تمرکز اندیکاتور CCI روی انحراف از میانگین متحرک قیمت یک دارایی است؛ RSI به مقایسه رابطه بین میانگین قیمت بسته شدن بالا و میانگین قیمت بسته شدن پایین در یک دوره زمانی مشخص می‌پردازد. طبق نظر معامله‌گران، استفاده از RSI نسبت به CCI راحت‌تر و نتیجه به دست آمده از اندیکاتور RSI قابل اعتماد‌تر است.

نتیجه‌گیری از اندیکاتور CCI

معامله‌گران از اندیکاتور CCI به عنوان یک ابزار حمایتی به عنوان شناسایی سیگنال خرید و فروش سهام در بازار بورس استفاده می‌کنند. همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، استفاده از این اندیکاتور نباید تنها ملاک ما برای انجام معاملات باشد، در کنار این ابزار پرطرفدار می‌توانیم از سایر ابزارهای تحلیلی هم استفاده کنیم. بر این اساس اعتبار تحلیل انجام شده برای معاملات، بیشتر خواهد بود. اندیکاتور CCI یکی از بهترین ابزارهای تحلیلی برای تشخیص نقاط اشباع خرید و فروش سهام در بازار است و مهم‌ترین ویژگی آن، امکان تشخیص جهت روند سهم در بازار است.

سخن آخر

در این مقاله به صورت کامل به اندیکاتور CCI پرداختیم. معامله‌گران با استفاده از این ابزار می‌توانند به راحتی نقاط اشباع خرید و فروش را شناسایی کنند. با استفاده از این اندیکاتور می‌توان تغییر جهت روند سهم‌ها را پیش‌بینی کرد اما این اندیکاتور نباید تنها ملاک برای انجام معاملات‌تان باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب نتیجه بهتر و قابل اعتماد‌تر، از دو یا چند ابزار دیگر به صورت هم‌زمان برای تحلیل سهم مورد نظر استفاده کنید.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

20 پاسخ به “اندیکاتور CCI چیست؟”

 1. ابوالفضل کلانتری گفت:

  واقعا از آموزش خوبتان ممنونم

  ۳
 2. احمدرضا شاه علیپور گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت همه دوستان بآشگاه

  واقعا مطلب کاربردی و خوبی بود

  ۰
 3. شریفی گفت:

  آموزش های آگاه عالی است.

  ۰
 4. حمید رضا ابراهیمی گفت:

  آموزش بآشگاه عالیه

  ۲
 5. ابوالفضل گفت:

  ممنون

  ۰
 6. علی گفت:

  بخش آموزش آگاه فعال هست
  سپاس

  ۰
 7. عباس گفت:

  سلام مطلب عالی بود ممنون از تیم خوب بآشگاه

  ۰
 8. علیرضا رحمانی گفت:

  با سپاس بسیار آموختم ممنون از باشگاه

  ۰
 9. Abol گفت:

  عالی کلی حال کردیم. ممنون از تیم بآشگاه

  ۰
 10. روح الله گفت:

  فعلا روند بازار مشخص نیست

  ۲
 11. محمد گفت:

  آموزش فوق العادی بود ازین دست آموزش ها بهتره در بلاگ بیشتر گذاشته بشه. ممنون

  ۱
 12. علی گفت:

  بسیار عالی و آموزنده بود استفاده کردم

  ۰
 13. سالار گفت:

  اموزش های آگاه همیشه خوب و کاربردیه، بخصوص اگه در مورد تکنیکال باشه

  ۰
 14. سونا کوکبی گفت:

  باشگاه آگاه عالی هستش

  ۰
 15. شهرام گفت:

  بسیار عالی ممنون از تیم خوب کارگزاری آگاه

  ۰
 16. iman.ir گفت:

  با سلام و تشکر: ای کاش به این نکته هم توجه و اون رو هم یاداوری میکردید که حتما در زمان استفاده از این اندکتور نمودار ها رو باید حتما در تایم فریم مختلف تست کرد تا بهترین نقطه اشباه رو به دست بیارید . با سپاس

  ۰
 17. محسن گفت:

  تشکر عالی بود مرسی از مطالب خوب بآشگاه

  ۰
 18. یگانه گفت:

  ممنون از حسن توجه شما. موفق و پیروز باشید.

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: